Przyspieszony okres wegetacji roślin przyspieszył dojrzewanie zbóż, a co za tym idzie, również żniw w tym roku. Niestety anomalie pogodowe sprawiły, że w wielu regionach kraju żniwa niby były, ale pola skosili nie rolnicy, a wichury i grad. W wielu rejonach straty są stuprocentowe, dlatego minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiedział pomoc dla tych rolników, którym anomalnie pogodowe zabrały wszystko.
Kobiety, które nie mogły podjąć pracy zarobkowej lub z niej całkowicie zrezygnowały na rzecz wychowywania co najmniej czwórki swoich dzieci, mają prawo do otrzymywania świadczenia "Mama 4 plus". To świadczenie uzupełniające ma zapewnić takim kobietom podstawowe środki do życia. Co jednak z kobietami ubezpieczonymi w KRUS, które urodziły więcej niż troje dzieci? Izby Rolnicze wystosowały apel do resortu rolnictwa o wypłatę tego świadczenia rolniczkom. Co na to Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi?
Eksport polskiej wieprzowiny do Wietnamu oraz zniesienie zakazu importu borówki wysokiej – to główne tematy rozmów wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka z przedstawicielami wietnamskiego parlamentu. Strony wyraziły wolę zacieśnienia współpracy w dziedzinie rolnictwa, nauki i technologii.
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych sprawuje piecze nad produktami rolno-spożywczymi, które przekraczają polską granicę. IJHARS dokładnie przygląda się jakości i dokumentacji przewożonych artykułów, niestety wiele z nich nie spełnia polskich norm lub wykrywane są w nich różne nieprawidłowości. Niedawno IJHARS zakazała przekroczenia granicy ukraińskim produktom mlecznym.
Już od dzisiaj producenci rolni, którzy utrzymują świnie, mogą ubiegać się o wsparcie w wysokości 100 procentowej refundacji na koszty poniesione w związku z inwestycją w bioasekurację w 2024 roku. Rolnicy mogą zakupić odzież ochronną lub maty dezynfekujące, wszystko co potrzebne dla ograniczenia przenoszenia wirusa ASF do gospodarstw. Termin naboru kończy się pod koniec lipca.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o konieczności wycofania pozwolenia na dalsze stosowanie środka wykorzystywanego przez rolników do walki z zarazą ziemniaczaną, alternariozą, czy mączniakiem rzekomym. Zmiany wynikają z postanowień Parlamentu Europejskiego.
Nie dalej jak rok temu, hodowcy drobiu nerwowo reagowali na wieści o konieczności zgłaszania chociażby jednej kury czy kaczki do systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt. Sytuację wówczas opanowano i sprawa przycichła. Teraz temat wraca na nowo, w związku ze zmianą przepisów, które wejdą w życie od 1 lipca. Czy faktycznie trzeba będzie rejestrować nawet minimalne sztuki drobiu? Agencja Rolna wypowiedziała się w tej sprawie.
Ponad rok temu Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadziło szereg uproszczeń, dotyczących chowu świń wyłącznie na własny użytek. Dzięki tej decyzji rolnik może utrzymywać świnie, by pozyskać z nich mięso czy wyroby. W związku z wykryciem ASF w Polsce, rolnicy powinni jednak dostosować się do aktualnych zasad chowu świń. Co rolnik powinien i czego mu się zakazuje? Sprawdźcie sami.
Niedawno w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie rolnika z woj. wielkopolskiego, który świadomie zdecydował o likwidacji ponad hektara uprawy rzodkiewki. Jak sam stwierdził, tego warzywa nie ma gdzie sprzedać, a co gorsze, rynek krajowy zalewany jest rzodkiewką z importu. Czy za taki stan rzeczy winę ponosi Ministerstwo Rolnictwa, które według rolnika nie wspiera polskiej produkcji warzyw?
We wtorek odbyło się spotkanie ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego oraz marszałka Sejmu Szymona Hołowni z przedstawicielami rolników. Podczas rozmów padło wiele obietnic, a jedną z nich będzie możliwość zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego dla zadłużonych rolników. Ta najtańsza forma pomocy, według zapowiedzi ministra, może ruszyć jeszcze w tym roku.
Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak poinformował w czwartek w mediach społecznościowych o rozpoczęciu zintensyfikowanych kontrolach giełd rolno-spożywczych w Polsce. Razem z Państwową Inspekcją Sanitarną oraz Inspekcją Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych weszli na giełdy w sześciu województwach w kraju. Co kontrolują?
Sadownicy potracili przez kwietniowe przymrozki ogromne połacie upraw, a to często jedyny sposób utrzymanie swojego gospodarstwa. W związku z tym resort rolnictwa będzie wnioskował o pomoc dla poszkodowanych sadowników. Formy pomocy zostały wymienione, jednak nie wskazano konkretnej. Resort rolnictwa już zbiera dane z poszkodowanych upraw.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ponownie wprowadza rolników w zdumienie. Już kolejny raz wydłuża termin składania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i płatnościowych. Nowy termin to 17 czerwca. Do tej pory do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło ponad 484 tys. wniosków, a to dopiero 1/3 wszystkich uprawnionych rolników.
Ci rolnicy, którzy złożyli wnioski o dopłaty do wymiany starego dachu, wykonanego z materiałów zawierających azbest, otrzymali od Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dodatkowe 6 miesięcy na zrealizowanie przedsięwzięcia. Ostateczny termin wymiany dachu to 30 wrzesień 2025 r. Jaka jest kwota wsparcia?
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi prace nad wprowadzeniem oznaczeń graficznych na wszystkich świeżych owocach i warzywach. Ma to znacznie ułatwić konsumentom rozpoznanie faktycznego pochodzenia danego produktu. W sklepach mają się pojawić obowiązkowe etykiety w formie flag państw, z których produkt jest importowany. To realizacja przedwyborczych deklaracji Koalicji Obywatelskiej.
Sadownicy mogą liczyć na pomoc resortu rolnictwa. Tak zapewniał dzisiaj w Sejmie wiceminister Stefan Krajewski. Ci, którzy nie ubezpieczyli swoich upraw i wskutek wiosennych przymrozków i stracili swoje plony, mogą liczyć na wsparcie rządu. Przymrozki wielu dały się we znaki, najgorzej jednak ucierpiały drzewa owocowe.
W dniu dzisiejszym na konferencji prasowej podano informacje dotyczące wysokości stawki dopłat do sprzedaży zboża dla rolników. Zapowiadane już ponad miesiąc temu dopłaty wreszcie zostały przedstawione rolnikom.
Grupa Mlekovita poinformowała o włączeniu w swojej struktury kolejnego zakładu mleczarskiego. Spółdzielnia Mleczarska KaMos w Kamiennej Górze stała się 26. zakładem produkcyjnym skupionym pod szyldem Mlekovita.
Rolnicy niebawem będą zobowiązani do prowadzenia elektronicznego rejestru pestycydów. Taki obowiązek zostanie nałożony na producentów rolnych już od 2025 roku. W rejestrze mają być zapisane nie tylko nazwy użytych oprysków, daty ich wykonania, ale również BBCH rośliny. Swój sprzeciw absurdalnym pomysłom KE wyrażają organizację rolnicze, zwracający uwagę na kolejne biurokratyczne procedury.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało na swojej stronie internetowej o możliwości wzięcia udziału w bezpłatnym szkoleniu “Nawożenie i wapnowanie w uprawach ogrodniczych”. Szkolenie zostanie przeprowadzone już na początku maja.
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych na wspólnej konferencji prasowej z wiceministrem rolnictwa Stefanem Krajewskim poinformowała o pierwszej rekordowej karze finansowej nałożonej na importera zboża technicznego z Ukrainy, który wprowadził do obrotu zboże techniczne i paszowe jako zboże do celów spożywczych.
2 kwietnia rolnicy rozpoczęli strajk okupacyjny w budynku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To odpowiedź rolników na brak konkretnych ustaleń, jakie zostały zapewnione w podczas marcowych negocjacji przez ministra Siekierskiego w Jasionce. Strajkujący zapowiedzieli, że nie opuszczą siedziby resortu rolnictwa, dopóki nie przyjedzie do nich premier Donald Tusk.
W minioną środę przez wiele godzin trwały rozmowy polsko-ukraińskie między ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim oraz jego ukraińskim odpowiednikiem Mykołą Solskim. W rozmowach uczestniczyli również sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa Michał Kołodziejczak oraz wiceminister gospodarki Ukrainy, Taras Kaczka.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi powołał w środę nowego prezesa KRUS Dariusza Rohde. To powrót do kierowania instytucją, z której został zwolniony przez Andrzeja Leppera w 2007 roku. Kim jest obecny prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego?
Środa 20 marca to dzień rolniczych protestów, którzy dążą do poprawy polskiego sektora rolnictwa. Do polepszenia sytuacji rolników wszelkie starania dokłada również Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas wczorajszej konferencji na Europejskim Forum Rolniczym minister rolnictwa Czesław Siekierski ogłosił, że rolnikom mogą zostać przyznane dopłaty do paliwa w kwocie 2 zł.
Niespokojna sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej oraz narastające niezadowolenie rolników nie sprzyjają spokojowi w Ministerstwie Rolnictwa. Minister Czesław Siekierski zorganizował konferencję prasową związaną z wyjazdem na spotkanie ministrów rolnictwa krajów unijnych w Brukseli.
Z protestującymi na przejściu granicznym rolnikami, w sobotę 24 lutego spotkał się minister rolnictwa i rozwoju wsi, Czesław Siekierski. Po zakończonej konferencji podano do informacji, że długie i merytoryczne rozmowy odbywały się w spokojnej atmosferze. Przedstawione zostały propozycje rozwiązania rolniczych problemów oraz zapewniono, że Zielony Ład będzie dostosowany do potrzeb rolników.
Na stronie rządowej pojawił się komunikat o możliwości składania wniosków dla dotkniętych w 2023 roku niesprzyjającymi warunkami pogodowymi rolników. "Suszowe" można składać od końca lutego do połowy marca. Podano także konkretne kwoty wypłat pomocy suszowej.