We wtorek odbyło się spotkanie ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego oraz marszałka Sejmu Szymona Hołowni z przedstawicielami rolników. Podczas rozmów padło wiele obietnic, a jedną z nich będzie możliwość zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego dla zadłużonych rolników. Ta najtańsza forma pomocy, według zapowiedzi ministra, może ruszyć jeszcze w tym roku.
Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak poinformował w czwartek w mediach społecznościowych o rozpoczęciu zintensyfikowanych kontrolach giełd rolno-spożywczych w Polsce. Razem z Państwową Inspekcją Sanitarną oraz Inspekcją Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych weszli na giełdy w sześciu województwach w kraju. Co kontrolują?
Sadownicy potracili przez kwietniowe przymrozki ogromne połacie upraw, a to często jedyny sposób utrzymanie swojego gospodarstwa. W związku z tym resort rolnictwa będzie wnioskował o pomoc dla poszkodowanych sadowników. Formy pomocy zostały wymienione, jednak nie wskazano konkretnej. Resort rolnictwa już zbiera dane z poszkodowanych upraw.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ponownie wprowadza rolników w zdumienie. Już kolejny raz wydłuża termin składania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i płatnościowych. Nowy termin to 17 czerwca. Do tej pory do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło ponad 484 tys. wniosków, a to dopiero 1/3 wszystkich uprawnionych rolników.
Ci rolnicy, którzy złożyli wnioski o dopłaty do wymiany starego dachu, wykonanego z materiałów zawierających azbest, otrzymali od Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dodatkowe 6 miesięcy na zrealizowanie przedsięwzięcia. Ostateczny termin wymiany dachu to 30 wrzesień 2025 r. Jaka jest kwota wsparcia?
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi prace nad wprowadzeniem oznaczeń graficznych na wszystkich świeżych owocach i warzywach. Ma to znacznie ułatwić konsumentom rozpoznanie faktycznego pochodzenia danego produktu. W sklepach mają się pojawić obowiązkowe etykiety w formie flag państw, z których produkt jest importowany. To realizacja przedwyborczych deklaracji Koalicji Obywatelskiej.
Sadownicy mogą liczyć na pomoc resortu rolnictwa. Tak zapewniał dzisiaj w Sejmie wiceminister Stefan Krajewski. Ci, którzy nie ubezpieczyli swoich upraw i wskutek wiosennych przymrozków i stracili swoje plony, mogą liczyć na wsparcie rządu. Przymrozki wielu dały się we znaki, najgorzej jednak ucierpiały drzewa owocowe.
W dniu dzisiejszym na konferencji prasowej podano informacje dotyczące wysokości stawki dopłat do sprzedaży zboża dla rolników. Zapowiadane już ponad miesiąc temu dopłaty wreszcie zostały przedstawione rolnikom.
Grupa Mlekovita poinformowała o włączeniu w swojej struktury kolejnego zakładu mleczarskiego. Spółdzielnia Mleczarska KaMos w Kamiennej Górze stała się 26. zakładem produkcyjnym skupionym pod szyldem Mlekovita.
Rolnicy niebawem będą zobowiązani do prowadzenia elektronicznego rejestru pestycydów. Taki obowiązek zostanie nałożony na producentów rolnych już od 2025 roku. W rejestrze mają być zapisane nie tylko nazwy użytych oprysków, daty ich wykonania, ale również BBCH rośliny. Swój sprzeciw absurdalnym pomysłom KE wyrażają organizację rolnicze, zwracający uwagę na kolejne biurokratyczne procedury.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało na swojej stronie internetowej o możliwości wzięcia udziału w bezpłatnym szkoleniu “Nawożenie i wapnowanie w uprawach ogrodniczych”. Szkolenie zostanie przeprowadzone już na początku maja.
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych na wspólnej konferencji prasowej z wiceministrem rolnictwa Stefanem Krajewskim poinformowała o pierwszej rekordowej karze finansowej nałożonej na importera zboża technicznego z Ukrainy, który wprowadził do obrotu zboże techniczne i paszowe jako zboże do celów spożywczych.
2 kwietnia rolnicy rozpoczęli strajk okupacyjny w budynku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To odpowiedź rolników na brak konkretnych ustaleń, jakie zostały zapewnione w podczas marcowych negocjacji przez ministra Siekierskiego w Jasionce. Strajkujący zapowiedzieli, że nie opuszczą siedziby resortu rolnictwa, dopóki nie przyjedzie do nich premier Donald Tusk.
W minioną środę przez wiele godzin trwały rozmowy polsko-ukraińskie między ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim oraz jego ukraińskim odpowiednikiem Mykołą Solskim. W rozmowach uczestniczyli również sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa Michał Kołodziejczak oraz wiceminister gospodarki Ukrainy, Taras Kaczka.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi powołał w środę nowego prezesa KRUS Dariusza Rohde. To powrót do kierowania instytucją, z której został zwolniony przez Andrzeja Leppera w 2007 roku. Kim jest obecny prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego?
Środa 20 marca to dzień rolniczych protestów, którzy dążą do poprawy polskiego sektora rolnictwa. Do polepszenia sytuacji rolników wszelkie starania dokłada również Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas wczorajszej konferencji na Europejskim Forum Rolniczym minister rolnictwa Czesław Siekierski ogłosił, że rolnikom mogą zostać przyznane dopłaty do paliwa w kwocie 2 zł.
Niespokojna sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej oraz narastające niezadowolenie rolników nie sprzyjają spokojowi w Ministerstwie Rolnictwa. Minister Czesław Siekierski zorganizował konferencję prasową związaną z wyjazdem na spotkanie ministrów rolnictwa krajów unijnych w Brukseli.
Z protestującymi na przejściu granicznym rolnikami, w sobotę 24 lutego spotkał się minister rolnictwa i rozwoju wsi, Czesław Siekierski. Po zakończonej konferencji podano do informacji, że długie i merytoryczne rozmowy odbywały się w spokojnej atmosferze. Przedstawione zostały propozycje rozwiązania rolniczych problemów oraz zapewniono, że Zielony Ład będzie dostosowany do potrzeb rolników.
Na stronie rządowej pojawił się komunikat o możliwości składania wniosków dla dotkniętych w 2023 roku niesprzyjającymi warunkami pogodowymi rolników. "Suszowe" można składać od końca lutego do połowy marca. Podano także konkretne kwoty wypłat pomocy suszowej.
20 lutego 2024 roku zapisze się w historii jako dzień masywnych protestów rolniczych w całej Polsce. Ponad 200 miejsc strajków oraz szacowane blisko 40 000 ciągników na drogach to wyraz niezadowolenia rolników. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierował do rolników list.
Już jutro, 9 lutego 2024 roku, rusza generalny strajk rolników w całej Polsce. Strajku w takim zakresie, wspieranego zarówno przez Izby Rolnicze, NSZZ Rolników Indywidualnych, ale także Ministerstwo Rolnictwa, jeszcze w Polsce nie było.
Resort rolnictwa ogłosił w dniu 7 lutego 2024 roku, iż zostanie przedłużony termin składania wniosków o dopłaty, dzięki którym rolnicy mogą zakupić oraz zamontować silos w swoim gospodarstwie. Sprawdziliśmy, do kiedy można ubiegać się o dotację, a także czego będzie dotyczyła realizacja po otrzymaniu dofinansowania.
W Polsce w dalszym ciągu trwa walka z wirusem przenoszonym przez dziki. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeznaczyło fundusze na program, który ma konkretne zadanie- wzmocnienie ochrony terytorium naszego kraju przed rozwojem ASF.
Resort rolnictwa wprowadza zmiany w projekcie rozporządzenia nawiązującego do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 20014-2020. Korzystne zmiany będą obejmować głównie rolników ekologicznych. Nowe przepisy mają wejść w życie już w marcu tego roku.
MRiRW przekazało terminy ubiegania się o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze na rok 2024. Sprawdziliśmy do kiedy należy złożyć wniosek oraz jakie zmiany napotka producent rolny w trakcie załatwiania formalności w danym urzędzie.
W dniu dzisiejszym odbyło się III Forum Producentów Żywności, w którym uczestniczył minister rolnictwa Czesław Siekierski. Miejscem spotkania organizowanego przez Federację Gospodarki Żywnościowej RP była siedzibą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Michał Kołodziejczak zabrał głos podczas ogólnopolskiego strajku rolników, który odbył się w środę 24 stycznia 2024 roku. Z jego ust padły stanowcze słowa ws. sytuacji z Ukrainą.
Dopłaty bezpośrednie w rolnictwie są tematem budzącym wiele emocji. Nie tylko wśród rolników, którzy by je uzyskać, stawiani są przed coraz to nowszymi wymogami i przepisami. Dopłaty są też punktem zapalnym w relacjach społeczeństwa i rolników.