W dniu 22 września 2023 roku, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) - Wiktor Szmulewicz, zwrócił się z dramatycznym apelem o pomoc dla rolników do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Roberta Telusa. Tematem była zapaść cenowa na rynku kukurydzy.
24 września 2023 roku odbyły się 9. dożynki organizowane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Uroczystość zgromadziła wiele ważnych postaci, w tym ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa, sekretarza stanu Ryszarda Bartosika oraz komisarza Unii Europejskiej ds. rolnictwa, Jana Wojciechowskiego, a także szefów instytucji związanych z rolnictwem i przedstawicieli organizacji rolniczych. – Wraz z naszymi rolnikami i dzięki naszym rolnikom przetrwaliśmy ostatnie trudne momenty – powiedział Andrzej Duda.
23 września to szczególny dzień dla rolnictwa ekologicznego w Unii Europejskiej, a także okazja do podkreślenia pilnej potrzeby rozwiązań ekologicznych w sektorze rolniczym. W ramach obchodów tego dnia organizowane są liczne wydarzenia, w tym konferencje naukowe i akcje społeczne, które mają na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat produkcji ekologicznej.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi wraz z podsekretarzem stanu spotkali się z przedstawicielami rybaków przybrzeżnych, którzy przedstawili im swoje postulaty w kontekście przepisów wprowadzonych przez Radę UE.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podnosi temat powszechnego problemu marnowania żywności w Polsce. Nowe dane wskazują, że w Polsce aż 30 procent żywności zostaje zmarnowane w łańcuchu dostaw. Resort podkreśla konieczność zmiany mentalności społeczeństwa i ustanowienia walki z marnowaniem żywności jako nowego trendu.
Długo oczekiwana aplikacja "Zgłoś szkodę rolniczą" jest już dostępna, a rolnicy mogą rozpocząć proces zgłaszania strat w uprawach rolniczych i produkcji zwierzęcej za rok 2023. Mimo że aplikacja została uruchomiona w lipcu, możliwość wysyłki wniosków jest dostępna dopiero od 20 września tego roku. To, kiedy rolnicy otrzymają pomoc suszową, pozostaje wciąż niepewne, co budzi niepokój wśród producentów rolnych.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus spotkał się w Warszawie z sekretarzem generalnym Copa Cogeca. Rozmowy skupiały się wokół ukraińskiego zboża.
– Komisja Europejska nie przedłużyła zakazu wwozu zboża do pięciu krajów, w tym również do Polski – poinformował w piątek wieczorem 15 września 2023 roku minister rolnictwa Robert Telus. Polityk dodał, że zgodnie z prośbami rolników Polska sama wprowadziło embargo nie tylko na ukraińskie zboże, ale też na śrutę ze zbóż takich jak kukurydza, pszenica i rzepak.
13 września 2023 roku odbyło się spotkanie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa z ambasadorem USA Markiem Brzezinskim, którym towarzyszył sekretarz stanu Ryszard Bartosik. Rozmowy dotyczyły m.in. tematu tranzytu ukraińskich produktów rolno-spożywczych przez teren Polski.
8 września 2023 roku w siedzibie resortu rolnictwa odbyło się posiedzenie Zespołu ds. stabilizacji i wsparcia rynku mięsa wołowego Porozumienia Rolniczego. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli sektora mięsa, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz instytucji branżowych. Głównym celem tego wydarzenia było przyjęcie nowej strategii o nazwie "Polska Wołowina 2030". Dokument ten ma kluczowe znaczenie dla rozwoju sektora mięsa wołowego i ma służyć zabezpieczeniu go w przypadku wyzwań gospodarczych i ekonomicznych.
MRiRW wydało zgodę na dopuszczenie dronów rolniczych do prowadzenia zabiegów środkami ochrony roślin. Nowe technologie mogą ułatwić pracę rolnikom.
We wtorek 5 września w hiszpańskiej Cordobie odbyło się posiedzenie nieformalnej Rady Ministrów ds. Rolnictwa Unii Europejskiej. Jednak przed plenarnymi obradami odbyło się spotkanie pięciu ministrów tzw. krajów przyfrontowych: Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier.
W odpowiedzi na ogromne zainteresowanie programem „Energia dla Wsi”, którego głównym celem jest wzrost wykorzystania OZE na terenach gmin wiejskich i wiejsko-miejskich, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwiększa pulę środków aż o 400 mln złotych. Pierwszy nabór potrwa do 15 grudnia 2023 r.
Do tej pory wymogi administracyjne blokowały rozwój większości biogazowni rolniczych. Nowe rozporządzenie ma to zmienić.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) było areną ważnego spotkania, podczas którego omawiano kwestie dotyczące tranzytu zboża z Ukrainy. W dyskusji wzięli udział kluczowi przedstawiciele rządu oraz instytucji związanych z polityką rolno-spożywczą. Głównym celem spotkania było wypracowanie działań usprawniających ten istotny proces wymiany handlowej.
27 sierpnia 2023 roku to kolejna niedziela w sierpniu. Jak się okazuje, jest to jedna z niewielu niedziel handlowych w Polsce w bieżącym roku. Dodatkowo przypominamy, jakie zmiany zaszły w przepisach dotyczących handlowych niedziel w kontekście odwołania stanu epidemicznego.
Jak twierdzą naukowcy w raporcie IOŚ-PIB, badania wskazują na alarmujący trend wzrostu temperatury w zlewisku Morza Bałtyckiego. Wzrost ten, wynoszący 0,08 stopni Celsjusza na dekadę, przewyższa średni wzrost temperatury na całej kuli ziemskiej, który szacowany jest na 0,05 stopnia Celsjusza. Zjawisko budzi obawy, gdyż może przyczynić się m.in. do zniknięcia niektórych gatunków ryb w Bałtyku.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło, że prowadzi analizy nad wprowadzeniem do krajowego prawa sektora produkcji rolniczej elementów tzw. ustawy hiszpańskiej. Jednak Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wyraził krytykę wobec tych planów, wskazując na potencjalne zagrożenia dla polskiego rolnictwa i rynku.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus poinformował na ostatniej konferencji prasowej o rozpoczęciu skupu masła i mleka odtłuszczonego w proszku. Czy w obliczu wielkiego kryzysu branży mleczarskiej, działania rządu przyniosą jakiekolwiek skutki?
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus, wraz z ekspertami, przedstawił serię nowych inicjatyw mających na celu wsparcie rolników w obliczu wyzwań związanych z klęskami żywiołowymi oraz problemami rynkowymi. Podjęte decyzje obejmują m.in. wsparcie dla hodowców malin, pomoc finansową dla rolników dotkniętych opóźnieniami w płatnościach za mokrą kukurydzę oraz rozdzielenie produkcji roślinnej od zwierzęcej w kontekście strat suszowych. Minister przedstawił także postępy w ekspansji polskich produktów rolnych na międzynarodowe rynki.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus, złożył niedawno wizytę w firmie Dawtona Sp. z o.o., zlokalizowanej w podwarszawskim Błoniu. Szef MRiRW zapowiedział proces odtwarzania polskiego przwtwórstwa, m.in. poprzez przeznaczenie na ten sektor sumy rzędy 1 miliarda 200 milionów euro.
W reakcji na środowe ogłoszenie, że Michał Kołodziejczak z AgroUnii wystartuje w wyborach parlamentarnych wspólnie z Koalicją Obywatelską, premier Mateusz Morawiecki zarzucił opozycji zdradę polskiej wsi.
Spotkanie między ministrem rolnictwa a przedstawicielami Związku Zawodowego Rolników Korona, które odbyło się 11 sierpnia 2023 roku, zainicjowało trudny dialog w kontekście pomocy dla hodowców trzody chlewnej i małych firm skupowych. Przedstawiciele rolników zapowiedzieli możliwość strajku we wrześniu. Z kolei Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęło stanowisko w kwestii wsparcia dla sektora.
Podczas spotkań przeprowadzonych w dniach 8 oraz 9 sierpnia 2023 r. minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus dyskutował z rolnikami i przedstawicielami organizacji rolniczych o aktualnych problemach dotykających sektor produkcji roślinnej i zwierzęcej w Polsce.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podjął inicjatywę wdrożenia Systemu Satelitarnego Monitorowania Upraw Rolnych (S2MUR). Projekt ten, wspierany przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB, ma na celu wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań i technologii w monitorowaniu upraw rolnych na terenie Polski. Innowacyjny system ma za zadanie poprawić bezpieczeństwo żywnościowe kraju oraz ułatwić pracę rolnikom.
„Mam świadomość, że mamy bardzo trudny okres dla warzywników, dla producentów papryki, ale przyjechałem tu, by pokazać, że rząd jest z rolnikami zawsze, a zwłaszcza wtedy, kiedy jest trudno” – w taki sposób mówił minister Robert Telus podczas obchodów Dnia Papryki w Potworowie. Jaki ma on jednak pomysł na pomoc dla producentów papryki?
Komisje suszowe ruszyły na pola w województwie zachodniopomorskim. Jak przekazało Radio Szczecin, trzyosobowe zespoły ekspertów przeprowadzają szacowanie szkód spowodowanych długotrwałym niedostatkiem wody w glebie uprawnej podczas wiosny.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło drugi nabór wniosków na zwrot podatku akcyzowego za olej napędowy wykorzystywany w produkcji rolnej. Producentom rolnym przysługuje zwrot w wysokości 2 zł za litr zakupionego paliwa. Termin składania wniosków trwa od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2023 roku.