Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Mrirw

Mrirw

Papryka
09.08.2023 08:00 Producenci papryki w trudnej sytuacji

„Mam świadomość, że mamy bardzo trudny okres dla warzywników, dla producentów papryki, ale przyjechałem tu, by pokazać, że rząd jest z rolnikami zawsze, a zwłaszcza wtedy, kiedy jest trudno” – w taki sposób mówił minister Robert Telus podczas obchodów Dnia Papryki w Potworowie. Jaki ma on jednak pomysł na pomoc dla producentów papryki? 

Suche zboża
08.08.2023 08:00 Aplikacje suszowe nie działają, a komisje szacują straty. Jak wygląda sytuacja wśród upraw w zachodniopomorskim?

Komisje suszowe ruszyły na pola w województwie zachodniopomorskim. Jak przekazało Radio Szczecin, trzyosobowe zespoły ekspertów przeprowadzają szacowanie szkód spowodowanych długotrwałym niedostatkiem wody w glebie uprawnej podczas wiosny. 

traktor
07.08.2023 20:00 Zwrot podatku akcyzowego. Drugi nabór wniosków w toku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło drugi nabór wniosków na zwrot podatku akcyzowego za olej napędowy wykorzystywany w produkcji rolnej. Producentom rolnym przysługuje zwrot w wysokości 2 zł za litr zakupionego paliwa. Termin składania wniosków trwa od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2023 roku.

pieniądze w portfelu
07.08.2023 17:00 Nawozy. Różnice cenowe nawet do 300 zł za tonę

Ceny nawozów azotowych w Polsce rosną, a różnice między najtańszą a najdroższą ceną tego samego produktu sięgają nawet 300 zł na tonie. Minister rolnictwa, Robert Telus, wskazuje na potrzebę zbadania przyczyn podwyżek, gdyż producenci nie podnoszą stawek. Optymistyczne wieści płyną z kolei ze światowych rynków, gdzie ceny nawozów ustabilizowały się po okresie gwałtownego wzrostu.

ciągnik rozrzucający gnojowicę na polu
06.08.2023 18:00 Plan nawozowy w ramach ekoschematu. MRiRW zmienia m.in. termin jego wykonania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) reaguje na trudności rolników w uzyskaniu badań glebowych na czas. W związku z tym, przedłużony został termin sporządzenia planu nawozowego w ramach ekoschematu. Ponadto MRiRW zapewnia, że próby glebowe nie muszą pochodzić z akredytowanego laboratorium, a także obiecuje złagodzenie systemu sankcji w tej kwestii.

Świnie
06.08.2023 14:00 To już 19 ognisko ASF. W jaki sposób MRiRW będzie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby?

Zagrożenie rozprzestrzeniania się choroby afrykańskiego pomoru świń pozostaje nadal wysokie. Główny Lekarz Weterynarii poinformował w ostatnim czasie o wyznaczeniu 19 ogniska ASF u świń w Polsce, tymczasem Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prezentuje sposoby przeciwdziałania rozprzestrzeniania się choroby. 

Nalewka
05.08.2023 14:00 Chrońmy polskie nalewki. Resort rolnictwa z nowym projektem rozporządzenia

Pod nazwą „nalewka” mogą w przyszłości kryć się ścisłe reguły przyrządzania tradycyjnego napoju. Wszystko za sprawą planowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi projektu rozporządzenia dotyczącego tego trunku. 

Traktor
03.08.2023 14:00 Rolniku, pamiętaj o złożeniu wniosku na paliwo rolnicze

Rusza druga tura naboru wniosków na paliwo rolnicze. Wszyscy zainteresowani producenci rolni mogą już od 1 sierpnia ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego. 

Rolnik podlewający rośliny
03.08.2023 08:00 Śpiesz się, aby złożyć wniosek o dofinansowanie do małych gospodarstw i rolnictwa ekologicznego

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło dodatkowy nabór wniosków na płatności dla małych gospodarstw i rolnictwa ekologicznego. Złóż wniosek już dzisiaj! 

osoba pisząca na kartce papieru
01.08.2023 09:04 Łatwiejszy sposób na uzyskanie dotacji? MRiRW ma projekt ustawy

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) przedstawiło projekt rozporządzenia, który ma na celu ułatwienie rolnikom dostępu do wsparcia finansowego w ramach schematów na rzecz dobrostanu zwierząt. Proponowane zmiany pozwolą szerszej grupie rolników ubiegać się o płatności dobrostanowe, w tym dla krów mamek oraz bydła opasowego. Dodatkowo projekt zakłada możliwość wyboru przez rolnika odpowiedniego sposobu dokumentowania realizacji zobowiązań, co ma przyczynić się do uproszczenia procesu ubiegania się o dotacje.

flaga USA
31.07.2023 20:21 Polscy rolnicy zarobią na eksporcie do USA? MRiRW mówi o kilku produktach

MRiRW wskazało na potencjalne możliwości dla polskich rolników na amerykańskim rynku. Spotkanie wiceministra rolnictwa, Ryszarda Bartosika, z zastępcą ambasadora USA w Polsce, Danielem Lawtonem, pozwoliło poruszyć kwestie dotyczące eksportu m.in. polskich jabłek, tytoniu i mięsa wołowego. Polska odnotowała rekordową wartość eksportu do USA w 2022 roku, osiągając 770 mln euro, co podkreśla znaczenie tego rynku dla polskiego sektora rolniczego.

Wiśnie
30.07.2023 08:00 Wiśniowa afera. Plantatorzy oburzeni cenami w skupach

Po plantatorach malin, porzeczek i truskawek, przyszedł czas na sadowników wiśni. W ostatnim czasie producenci zwracają uwagę na potwornie niskie ceny proponowane przez skupy. Jaką odpowiedź na narastający problem ma Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi? 

zboże na polu
29.07.2023 20:00 Niesprzedane zboże? Będzie rekompensata dla części rolników

Producentom rolnym, którzy nie otrzymali zapłaty za sprzedane produkty rolne z powodu niewypłacalności podmiotów skupujących, przysługuje specjalna rekompensata. Okres składania wniosków rozpoczyna się 1 sierpnia i trwa do 31 sierpnia 2023 roku. Wypłata rekompensacji jest uzależniona od spełnienia pewnych wymogów.

Kobieta trzymająca pieniądze
29.07.2023 14:00 Więcej pieniędzy dla polskich rolników. KE wyraża zgodę na kolejne dofinansowania

Polscy rolnicy będą mogli cieszyć się nowymi dofinansowaniami z budżetu krajowego. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiada kolejne zróżnicowane formy wsparcia polskiego rolnictwa. 

polscy żołnierze
29.07.2023 13:38 Rolnicy na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe? MON zadeklarowało

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) odpowiedziało na prośby samorządu rolniczego dotyczące odroczenia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych dla rolników w sezonie prac polowych. Zgodnie z deklaracją MON, rolnicy nie będą powoływani na obowiązkowe ćwiczenia w okresie letnim (lipiec – sierpień). Zamiast tego, planuje się powoływanie rolników na szkolenia wojskowe w okresie jesienno-zimowym, gdy prace rolne są mniej intensywne.

Zboże
21.07.2023 14:00 Kryzys zbożowy zażegnany?

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus we wtorkowym wywiadzie w Polskim Radiu24 poinformował o aktualnej sytuacji na rynku zbóż. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, zdaniem szefa resortu rolnictwa możemy cieszyć się zażegnaniem kryzysu zbożowego. 

biogazownia
21.07.2023 11:00 Ustawa o biogazowniach przesądzona. Nowe realia dla rolników

Konferencja naukowa, zorganizowana 18 lipca 2023 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, była okazją do omówienia nowej ustawy dotyczącej budowy biogazowni rolniczych. Projekt ten spotkał się z pełnym konsensusem ze strony głosujących posłów i senatorów. Ustawa ma na celu przyspieszenie transformacji energetycznej obszarów wiejskich.

Spotkanie online ministra Roberta Telusa z ministrami pięciu państw przyfrontowych
18.07.2023 14:00 Spotkanie 5 krajów przyfrontowych. Powodem mrożone maliny i truskawki

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało w ostatnim czasie, że Polska wystąpi do komisarza Unii Europejskiej do spraw handlu Valdisa Dombrovskisa o objęcie mrożonych malin i truskawek tzw. środkami zapobiegawczymi, czyli zakazem importu z Ukrainy. 

Pole w słońcu
17.07.2023 08:00 Susza trwa nadal. Ministerstwo rolnictwa wprowadza nowe zmiany

Minister rolnictwa Robert Telus podczas briefingu prasowego przeprowadzonego 13 lipca 2023 r. poruszył problematykę postępującej suszy w Polsce. Zapowiedziane działania dotyczące szacowania szkód spowodowanych niedoborem wody mają wystartować w najbliższym czasie. Wielkopolska Izba Rolnicza krytykuje jednak działania ministerstwa. 

maliny
16.07.2023 16:21 Kontrole w całej Polsce. MRiRW: “Nie będziemy tolerować takich sytuacji”

– Nie będziemy tolerować takich działań – stwierdził sekretarz stanu Rafał Romanowski odnosząc się do nieuczciwych praktyk na rynku rolnym i ogłaszając podjęcie kontroli w sektorze skupu i przetwórstwa owoców jagodowych w celu sprawdzenia możliwości wystąpienia zmowy cenowej oraz wykorzystania przewagi kontraktowej. Organy państwowe przeprowadzą kontrole w różnych regionach Polski, aby zapewnić uczciwe warunki rynkowe dla polskich plantatorów malin.

Maliny
16.07.2023 14:00 Minister rolnictwa Robert Telus rozszerza pomoc dla producentów malin

Podczas ostatniego briefingu prasowego, który odbył się 13 lipca 2023 r., minister rolnictwa Robert Telus przekazał nowe ustalenia dotyczące pomocy dla producentów malin. 

minister Robert Telus
15.07.2023 11:00 MRiRW na prezentacji chromatografów. Płody rolne pod lupą

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus uczestniczył w prezentacji dwóch chromatografów cieczowych LC/MS/MS, która odbyła się 11 lipca 2023 roku w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. Nowoczesne chromatografy są jednymi z najbardziej zaawansowanych technologicznie narzędzi w analizie chemicznej, umożliwiających ocenę pozostałości pestycydów w żywności.

Owoce jagodowe
14.07.2023 14:00 Zmowa cenowa? Firmy skupujące owoce na celowniku

Sytuacja na rynku owoców pozostaje niezwykle skomplikowana. Jakby tego było mało, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podejrzewa zmowę cenową wśród firm skupujących owoce. 

Kombajn
13.07.2023 08:00 Rolnicy otrzymają wyższy zwrot podatku akcyzowego za paliwo

Nowe zmiany w kolejnych wsparciach finansowych przygotowanych dla rolników, będą obowiązywały już lada moment. Zmiany dotyczą m.in. zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w podwyższonej kwocie za 1 litr oleju napędowego. Sprawdź szczegóły pomocy finansowej dla rolników. 

stara fotografia drewnianego domu
12.07.2023 11:00 Zginęli dla ojczyzny. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

79 lat temu niemieccy okupanci dokonali masakry w polskiej wsi Michniów w Świętokrzyskiem. Zamordowano ponad 200 mieszkańców, w tym kobiety i dzieci, a wieś została spalona. To tragiczne zdarzenie stało się symbolem niemieckiego okrucieństwa wobec polskiej wsi. Zgodnie z ustawą Sejmu 12 lipca każdego roku, w hołdzie dla bohaterstwa i ofiary ludności wiejskiej, obchodzony jest Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

maliny w dłoniach
11.07.2023 17:00 Państwo skupuje maliny. Czarne chmury nad rolnikami

W odpowiedzi na rosnące trudności na rynku malin, należąca do Skarbu Państwa firma Owocmix Sp. Z o.o. podjęła inicjatywę skupu tych owoców w województwie lubelskim. Zapowiedziana wcześniej operacja ma na celu ustabilizowanie cen na rynku malin. Politycy podkreślają jednak, że skup malin nie ma charakteru interwencyjnego.

Borówki
11.07.2023 08:00 Polskie borówki trafią do Chin

Polskie borówki amerykańskie niedługo trafią na chiński rynek. Przygotowania producentów do eksportu trwają, a my przypominamy ważne aspekty wymogów kierowania owoców na zagraniczny rynek. 

silos
09.07.2023 17:00 Ponad 513 mln zł na budowę silosów. Podsumowanie naboru

Nabór wniosków na dofinansowanie budowy i wyposażenia silosów zakończył się 5 lipca 2023 roku. Środki na ten cel pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przyjęła blisko 13 tysięcy wniosków o pomoc o łącznej wartości 513,7 mln złotych.