20 lutego 2024 roku zapisze się w historii jako dzień masywnych protestów rolniczych w całej Polsce. Ponad 200 miejsc strajków oraz szacowane blisko 40 000 ciągników na drogach to wyraz niezadowolenia rolników. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierował do rolników list.
Już jutro, 9 lutego 2024 roku, rusza generalny strajk rolników w całej Polsce. Strajku w takim zakresie, wspieranego zarówno przez Izby Rolnicze, NSZZ Rolników Indywidualnych, ale także Ministerstwo Rolnictwa, jeszcze w Polsce nie było.
Resort rolnictwa ogłosił w dniu 7 lutego 2024 roku, iż zostanie przedłużony termin składania wniosków o dopłaty, dzięki którym rolnicy mogą zakupić oraz zamontować silos w swoim gospodarstwie. Sprawdziliśmy, do kiedy można ubiegać się o dotację, a także czego będzie dotyczyła realizacja po otrzymaniu dofinansowania.
W Polsce w dalszym ciągu trwa walka z wirusem przenoszonym przez dziki. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeznaczyło fundusze na program, który ma konkretne zadanie- wzmocnienie ochrony terytorium naszego kraju przed rozwojem ASF.
Resort rolnictwa wprowadza zmiany w projekcie rozporządzenia nawiązującego do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 20014-2020. Korzystne zmiany będą obejmować głównie rolników ekologicznych. Nowe przepisy mają wejść w życie już w marcu tego roku.
MRiRW przekazało terminy ubiegania się o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze na rok 2024. Sprawdziliśmy do kiedy należy złożyć wniosek oraz jakie zmiany napotka producent rolny w trakcie załatwiania formalności w danym urzędzie.
W dniu dzisiejszym odbyło się III Forum Producentów Żywności, w którym uczestniczył minister rolnictwa Czesław Siekierski. Miejscem spotkania organizowanego przez Federację Gospodarki Żywnościowej RP była siedzibą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Michał Kołodziejczak zabrał głos podczas ogólnopolskiego strajku rolników, który odbył się w środę 24 stycznia 2024 roku. Z jego ust padły stanowcze słowa ws. sytuacji z Ukrainą.
Dopłaty bezpośrednie w rolnictwie są tematem budzącym wiele emocji. Nie tylko wśród rolników, którzy by je uzyskać, stawiani są przed coraz to nowszymi wymogami i przepisami. Dopłaty są też punktem zapalnym w relacjach społeczeństwa i rolników.
Kolejna zmiana w kierownictwie instytucji związanej z rolnictwem. Po zmianie prezesa ARiMR przyszła pora na zmianę dyrektora KOWR. Został nim Henryk Smolarz.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podało na swojej stronie internetowej, że z dniem 11. 01. 2024 na stanowisko podsekretarza stanu został powołany poseł Adam Nowak.
Rolnicy z organizacji “Podkarpacka Oszukana Wieś” wrócili do Medyki. Odwieszono strajk rolniczy, który zawieszony był dnia 24.12.2023 roku pomimo wczorajszych zapewnień wiceministra rolnictwa Michała Kołodziejczaka o spełnieniu postulatów rolników.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłasza wydłużenie terminu składania wniosków o przyznanie pomocy w ramach interwencji Rozwój Małych Gospodarstw Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. To unikalna okazja dla rolników, którzy teraz mają czas do 10 listopada 2023 roku na przygotowanie dokumentacji i złożenie wniosków.
W tegorocznych wyborach do Sejmu, Prawo i Sprawiedliwość ponownie potwierdziło swoje mocne poparcie wśród mieszkańców wsi. Według sondażu Exit Poll Ipsos, blisko 50 proc. osób zamieszkujących tereny wiejskie postawiło krzyżyk przy nazwie PiS. W sumie do urn wyborczych wsi udało się 69,5 proc. mieszkańców wsi.
Niezależny raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK) ujawnia niepokojące dane dotyczące importu zboża z Ukrainy. W zaledwie ubiegłym roku import pszenicy z tego kraju wzrósł o ponad 16 tysięcy procent, a kukurydzy nawet o niemal 30 tysięcy procent. Kontrola przeprowadzona w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi rzuca cień na skuteczność działań resortu, a tym samym pojawia się pytanie: czy to porażka MRiRW?
15 października to dla wielu osób na wsi wyjątkowy dzień – Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich. To coroczne święto, które zyskało szczególne znaczenie od 2008 roku, kiedy zostało ustanowione rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Jego celem jest podkreślenie kluczowej roli kobiet w rozwoju obszarów wiejskich, zabezpieczeniu potrzeb żywnościowych oraz ich aktywnej walki z ubóstwem na świecie.
11 października 2023 roku Rada Ministrów podjęła decyzję o przyjęciu projektu rozporządzenia, wprowadzając dodatkowe środki wsparcia dla sektora rolno-spożywczego. Nowe regulacje obejmują ekspansję kredytów skupowych, wsparcie dla producentów malin oraz pomoc związana ze szkodami w uprawach drzew i krzewów owocowych lub truskawek.
Rolnicy sygnalizują problemy z wprowadzaniem danych do aplikacji suszowej. Wielkopolska Izba Rolnicza zainterweniowała w tej sprawie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz do Wojewody.
MRiRW przypomina o rozporządzeniu w sprawie tzw. programu azotanowego, które określa graniczne terminy stosowania nawozów azotowych mineralnych oraz nawozów naturalnych stałych i płynnych.
W czwartek 5 października Minister Robert Telus odwiedził jeden z najnowocześniejszych zakładów, produkujących maszyny rolnicze w Polsce. Podczas konferencji prasowej Minister Telus przekazał wiele ważnych informacji dotyczących pomocy w rolnictwie. Jedna z nich odnosiła się pomocy dla producentów brokułów i kalafiorów.
Jak informuje MRiRW, Polska, Litwa i Ukraina zawarły istotne porozumienie dotyczące tranzytu zboża z Ukrainy, a od środy, 4 października, kontrolę nad transportem z Ukrainy przejęła strona litewska. Decyzja ta została ogłoszona przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Roberta Telusa, po wideokonferencji z ministrami ds. rolnictwa Litwy i Ukrainy.
We wtorek 3 października w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi odbyła się konferencja „Kobiety dla polskiej wsi”, zorganizowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Konferencja była również okazją do wręczenia nagród w konkursie.
Dzisiaj rano szef resortu rolnictwa Robert Telus spotkał się online z ministrami rolnictwa Ukrainy i Litwy w sprawie tranzytu ukraińskiego zboża. Podczas spotkania ustalono, że kontrole tranzytów przejdą do portu litewskiego.
Na środowej naradzie pod przewodnictwem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa zostały omówione kwestie związane z poprawnym oznaczeniem kraju pochodzenia produktów spożywczych oraz opublikowaniem list importerów zboża.
Dzisiaj odbyła się uroczystość odebrania ślubowania od nauczycieli mianowanych oraz wręczenieaktów nadania wyższego stopnia awansu zawodowego nauczycielom mianowanym i dyplomowanym zatrudnionym w szkołach rolniczych prowadzonych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus odbył wideorozmowę z ministrem ds. rolnictwa Ukrainy. Zdaniem polskiego ministra to była dobra i udana rozmowa, która może uporządkować sprawy związane z ukraińskim zbożem oraz wygasić emocje z nim związane.
W środę 27 września na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczęły się targi Polagra. W otwarciu wydarzenia uczestniczył również sekretarz stanu Ryszard Bartosik.
We wtorek 26 września w Znojmie w Republice Czeskiej, ministrowie rolnictwa Polski, Czech, Węgier i Słowacji – tworzących Grupę Wyszehradzką – uznali, że wycofanie skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przez Ukrainę poprawiłoby atmosferę we wzajemnych relacjach.