Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Świnia

Świnia

świnie
19.03.2022 02:38 Świnie uwięzione w piwnicy. Strażacy z Radzynia Podlaskiego ruszyli na ratunek

Całe zdarzenie ze świniami opisała na swojej stronie internetowej Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim. Obecnie wiadomo, że świniom udało się pomóc, a zwierzęta są bezpieczne. Świnie w opałachCałe zdarzenie miało miejsce 17 lutego w miejscowości Biała w gminie Radzyń Podlaski na terenie województwa lubelskiego.Około godziny 15:50 strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej otrzymali zgłoszenie o świniach uwięzionych w piwnicy. Opisywana piwnica znajdowała się wewnątrz budynku inwentarskiego, w którym przebywały świnie. Jak doszło do tego, że zwierzęta znalazły się w piwnicy? Najprawdopodobniej właściciel niedostatecznie zabezpieczył otwór przed ciekawością swoich podopiecznych. Rolnik nie był w stanie samodzielnie wydobyć świń z piwnicy - znajdowała się ona poniżej poziomu budynku inwentarskiego, a same świnie były z pewnością przestraszone do tego stopnia, że ich pochwycenie w pojedynkę było karkołomnym przedsięwzięciem.

wieprzowina
19.03.2022 02:38 Niemcy: Zwykłą wieprzowinę sprzedawał jako ekologiczną. Na oszustwie zarobił ok. 1 mln euro

Za sprzedawanie konwencjonalnie hodowanych świń jako zwierząt z hodowli ekologicznej rolnik zarobił około miliona euro. Proces ma zakończyć się w marcu bieżącego roku. Wieprzowina i wołowina nie bardzo ekoNie jest tajemnicą, że mięso - i wszystkie inne produkty - wytwarzane w sposób ekologiczny generują wyższe koszty ze strony producenta. Z drugiej strony, są one również sprzedawane po wyższych cenach. Rolnik z północnych Niemiec chciał najwidoczniej połączyć niższe koszty utrzymania zwierząt z wyższymi stawkami za sprzedaż mięsa - stąd powstał pomysł, by konwencjonalnie hodowane świnie i bydło sprzedawać tak, jakby pochodziły z hodowli ekologicznej. Proceder trwał przez pewien czas, a kieszeń rolnika napełniła się całkiem sporą sumą pieniędzy. Jak jednak wiadomo, kłamstwo ma krótkie nogi, więc pewnego dnia misterny plan na zdobycie fortuny został zdemaskowany.

wieprzowina
19.03.2022 02:37 Na Ukrainie ceny wieprzowiny idą w górę. 20% drożej w 4 tygodnie

Ceny żywca wieprzowego na Ukrainie ukazują obecnie tę samą wzrostową tendencję, co ceny w Polsce czy w Niemczech. Warto jednak dodać, że u naszych wschodnich sąsiadów cena za kilogram wieprzowiny podrożała o 20% zaledwie w ciągu czterech tygodni. Ceny wieprzowiny na UkrainieCena żywca wieprzowego na ukraińskim rynku wzrosła z pułapu 37,40 UAH do 44,16 UAH za kilogram, co daje 20-procentową zmianę ceny. Podobnie jak w Polsce, jeszcze niedawno ukraińscy hodowcy trzody chlewnej zmagali się z dramatycznie niskimi cenami wieprzowiny. Do ustabilizowanej i dobrej sytuacji na rynku wieprzowiny jeszcze daleko, ale w Polsce kolejne notowania cen dają powody do umiarkowanego optymizmu. Podobnie ma się rzecz z mięsem wieprzowym na Ukrainie. Jak podaje farmer.pl, wedle ekspertów rosnący trend cenowy na Ukrainie ma się utrzymać przynajmniej do końca trzeciego kwartału 2021 roku. Czy można zatem powiedzieć, że w obecnym roku sytuacja hodowców trzody chlewnej w Europie kontynentalnej ulegnie diametralnej zmianie?

afrykański pomór świń
19.03.2022 02:37 Sytuacja z ASF w Niemczech: choroba pojawiła się w kolejnym regionie

Dotychczas wspomniany powiat pozostawał strefą wolną od afrykańskiego pomoru świń. Chorobę u dzików potwierdzono 19 lutego 2021 roku. Afrykański pomór świń w kolejnym regionie w NiemczechPrzypadek zainfekowanego dzika potwierdziło Krajowe Laboratorium Referencyjne Instytutu Friedricha Loefflera. Padłe zwierzę znaleziono na obszarze, który obejmuje część powiatów Odra-Sprewa i Dahme-Spreewald. Łącznie zajmują one powierzchnię około 2100 hektarów. Co istotne, odnaleziony martwy dzik był bardzo młody - określono go jako noworodka. Dla portalu dahme-spreewald.info do sprawy odniósł się administrator powiatu Dahme-Spreewald, Stephan Loge: - Niestety pierwszy przypadek ASF w naszym powiecie był tylko kwestią czasu. Jednak dzięki szeroko zakrojonym przygotowaniom i wdrożonym już działaniom uważamy się za bardzo dobrze przygotowanych do dalszej kontroli chorób zwierząt.

wieprzowina
19.03.2022 02:37 Ceny wieprzowiny wciąż rosną. Duże znaczenie mają podwyżki w Niemczech

Entuzjazm hodowców trzody chlewnej studzony jest jednak przez wysokie ceny pasz i obciążenia finansowe wynikające z nieopłacalności produkcji w ubiegłych miesiącach. Wieprzowina rośnie w siłęCzy można powiedzieć, że sytuacja na rynku wieprzowiny wraca do normalności? Choć wielu rolników stwierdzi, że do wymarzonego stanu rzeczy jeszcze daleko, to nie ma wątpliwości, że finansowa pozycja trzodziarzy w ostatnim czasie powoli się poprawia. Ceny kilograma wieprzowiny w polskich skupach wzrosły średnio o kilkadziesiąt groszy. W ciągu ostatniego miesiąca przeciętna cena żywca odnotowała wzrost aż o 0,91 groszy. Wewnątrzkrajowa sytuacja stymulowana jest problemami z podażą, natomiast w nieco szerszej perspektywie dynamika cen w Polsce jest związana z podwyżkami w Niemczech. Wartość wieprzowiny wzrosła bowiem również na dużej niemieckiej giełdzie (+0,09 euro za kg - wbc). Na dzień 3 marca wiadomo, że przez kolejny tydzień cena tucznika w klasie E będzie kosztowała 1,40 euro za kilogram. Wobec notowania z 24 lutego jest to cena wyższa o 10 eurocentów. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:[EMBED-3]Bez trudu można zauważyć, że wartość wieprzowiny systematycznie pnie się w górę zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Portal cenyrolnicze.pl stwierdził nawet, iż rynek świń rzeźnych za Odrą wraca do normy. Czy podobna rzecz ma miejsce również nad Wisłą?

Ceny - tuczniki
19.03.2022 02:37 Wyraźna podwyżka cen i szybka aukcja na małej niemieckiej giełdzie tuczników

Aukcja ISN trwała dzisiaj zaledwie 20 minut. W przypadku dzisiejszej aukcji to nie małe zainteresowanie wpłynęło na długość jej trwania, a niewielka ilość świń, które zostały wystawione do sprzedaży.

Unia Europejska
19.03.2022 02:37 Ceny tuczników w Unii Europejskiej. Największy wzrost w Polsce

Bazując na aktualnych danych z Unii Europejskiej w kwestii cen warchlaków, można prognozować, że sytuacja hodowców trzody chlewnej może się stopniowo poprawiać. Unia Europejska w kwestii cen wieprzowinyRok 2020 z pewnością nie będzie wspominany przez hodowców trzody chlewnej w pozytywny sposób. Wiele wskazuje jednak na to, że w bieżącym roku niekorzystna tendencja cenowa ma szansę się odmienić. Pytaniem pozostaje, czy zmieniająca się sytuacja na rynku wieprzowiny będzie trwałym zjawiskiem. Komisja Europejska podała, że od 15 do 21 lutego 2021 roku świnie rzeźne klasy E w krajach członkowskich UE kosztowały (średnio) 131,07 euro za 100 kg masy schłodzonej masy poubojowej. Zależnie od dziennego kursu to około 603,89 (kurs euro na dzień 8 marca to 4,59 PLN). Wspomniana cena w walucie europejskiej była wyższa o 1% w porównaniu do danych z poprzedniego tygodnia. Ponadto okazała się być wyższa o 2% wobec stawek z ubiegłego miesiąca. Niestety, jednocześnie jest to średnia kwota, która pozostaje 29% niższa od tych, które hodowcy uzyskiwali w analogicznym okresie rok temu. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]Według danych unijnych, wzrosty cen wieprzowiny są widoczne w siedemnastu krajach członkowskich, co jest już wystarczającym zestawem danych, mogących dawać powody do ujmowania zmian jako trendu rosnących cen. Co może okazać się istotne dla polskich hodowców trzody chlewnej, to właśnie w kraju nad Wisłą odnotowano największy wzrost cen na tle innych państw Unii Europejskiej.

Tuczniki - ceny
19.03.2022 02:37 Ceny cały czas w górę. Piątkowa aukcja na małej niemieckiej giełdzie

Tak jak w przypadku wszystkich wcześniejszych licytacji na małej niemieckiej giełdzie, sprzedane zostały wszystkie wystawione sztuki.

świnia pigcasso
19.03.2022 02:37 Zabrana z rzeźni, maluje obrazy. Świnia z RPA rozwija karierę artystki

Właścicielka Pigcasso pozwala jej na swobodne malowanie farbami na płótnie, czego efektem są fantazyjne, abstrakcyjne obrazy. Ostatnio świnia namalowała portret księcia Harry'ego.Świnia Pigcasso podbija świat malarstwaImię świni jest zamierzoną zabawą językową - nawiązuje bowiem do imienia jednego z najsłynniejszych malarzy - Picassa, a jednocześnie zawiera pewną modyfikację, dzięki obecności słowa pig (ang. świnia).Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Pigcasso jest nietuzinkową artystką. Czy jednak świat jest gotowy na przyjęcie i zrozumienie jej dzieł? Filmy, na których zwierzak chwyta za pędzel i maluje w twórczym szale są pokazane na facebookowym profilu Farm Sanctuary SA. Pod jednym z filmów, na którym możemy zobaczyć proces malowania nowego obrazu przez Pigcasso, jej właścicielka napisała: Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]- Świadome stworzenie! Każdy nieświadomy sceptyk, myślący, że zwierzęta gospodarskie nie są w stanie myśleć, tworzyć czy manifestować świetnie skoordynowanych funkcji w pełnej świadomości? Chrum tobie - może nadszedł czas, byś dołączył do jednej z jej lekcji malowania! Mniej mięsa. Więcej sztuki. Chrumkaj dalej, Pigcasso! [pis. oryg.]

ASF - 2 ognisko w 2021 roku
19.03.2022 02:36 Drugie ognisko ASF w 2021 roku. Likwidacja 3373 świń

Zgodnie z oficjalnymi informacjami, które przekazano dzisiaj ognisko ASF numer 2 w 2021 roku wyznaczone zostało 28 maja 2021 r. ASF stwierdzono w gospodarstwie w miejscowości Gnuszyn, gmina Chrzypsko Wielkie, powiat międzychodzki, województwo wielkopolskie, gdzie utrzymywano 3 373 świń. fot. GIWZapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

świnie
19.03.2022 02:36 Słowenkowo: tir przewożący świnie zjechał z drogi i wywrócił się w rowie

Wypadek tira przewożącego żywe świnie został opisany na facebookowym profilu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdwinie. Tir ze świniami przewrócił się w rowieDo dramatycznej sytuacji doszło 22 marca 2021 roku w Słowenkowie, w niewielkiej miejscowości w gminie Sławoborze na terenie województwa zachodniopomorskiego.W naczepie samochodu ciężarowego przewożono 960 prosiąt - w pewnym momencie pojazd zjechał z jezdni, wjechał w rów i się przewrócił. Kierowca nie odniósł żadnych obrażeń i o własnych siłach opuścił kabinę samochodu. Niestety, nieco inny los spotkał transportowane zwierzęta - stłoczone razem, pod wpływem nagłego przechylenia pojazdu, stały się dla siebie nawzajem źródłem śmiertelnego zagrożenia. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Nic zatem dziwnego, że część świń - dokładnie 156 sztuk - nie przeżyła zdarzenia.

mrirw
19.03.2022 02:36 Interwencyjnego skupu świń nie będzie. MRiRW odpowiedziało na prośbę LIR

Resort rolnictwa odpowiedział, iż nie posiada uprawnień do prowadzenia skupu interwencyjnego w przypadku świń hodowanych na obszarze zagrożenia afrykańskim pomorem świń. ASF i skup interwencyjny świńPrzypomnijmy: skup interwencyjny jest jednym z działań, które może podjąć państwo wobec producentów żywności na rzecz ratowania ich przed ponoszeniem strat finansowych. Stanowi to rodzaj interwencji, która polega na skupowaniu nadwyżek podaży nad popytem. Członkowie Lubuskiej Izby Rolniczej zwrócili się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o interwencyjny skup świń, które hodowane są na terenach znajdujących się w strefie zagrożenia ASF. Niestety, resort pisemnie odpowiedział, iż nie posiada do tego typu działań wystarczających uprawnień. MRiRW w liście zaznaczyło, że jeśli rolnik mieszkający na terenie niebieskiej strefy chce sprzedać swoje zwierzęta, powiatowy lekarz weterynarii bez problemu wyznacza rzeźnię do uboju świń z danego obszaru. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Obostrzenia, jakie są wprowadzone na terenie Polski, a także podział na trzy strefy, zostały nałożone przez Komisję Europejską i obowiązują wszystkie państwa członkowskie.

tir świnie wypadek
12.05.2021 02:00 Kujawsko-pomorskie: tir ze świniami przewrócił się na samochód

Dramatyczny los spotkał wystraszone zwierzęta: trzy spośród przewożonych świń nie przeżyły nagłego upadku naczepy tira. Tir ze świniami przewrócił się na samochód osobowyO zdarzeniu poinformowano m.in. na facebookowym portalu Izbica kujawska online24h. Na zamieszczonym w sieci filmie wideo widzimy wielki samochód ciężarowy, który przejeżdżając przez teren zabudowany, w pewnym momencie przewraca się na bok na samochód osobowy. Do opisywanej sytuacji doszło w Izbicy Kujawskiej w powiecie włocławskim na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.Niestety, w naczepie samochodu ciężarowego przewożone były żywe zwierzęta, które ucierpiały podczas upadku pojazdu.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-11]W transporcie znajdowało się około stu świń - siedem z nich zginęło. Samochód osobowy marki Citroen, na który z impetem przewróciła się naczepa, był w momencie zdarzenia pusty. W wyniku przewrócenia się tira nie ucierpiał żaden człowiek. Poza opisywanym pojazdem częściowo zniszczone zostały dwa inne auta zaparkowane w pobliżu.

chiny flaga
11.05.2021 02:00 Plany Chin wobec rolnictwa na 2021 rok. Ekspansja na rynku wieprzowiny trwa

Tak ogromny postęp w branży trzody chlewnej w Chinach możliwy jest tylko dzięki niezwykle szybkiej budowie wielkich ferm przemysłowych. Chiny i produkcja wieprzowinyPrzyzwyczailiśmy się do myślenia, że Chiny są gospodarczym gigantem i z łatwością rozpychają się łokciami w nieomal każdej branży współczesnego biznesu. Nie inaczej ma się rzecz z hodowlą trzody chlewnej i produkcją wieprzowiny. Wedle informacji przekazywanych przez portal pigprogress.net, Zhu Zengyong, pracownik chińskiego resortu rolnictwa twierdzi, że największy wzrost produkcji wieprzowiny będzie zauważalny w czwartym kwartale bieżącego roku. Warto zaznaczyć, że w poprzednich latach chińska produkcja wieprzowiny nie miała się zbyt dobrze ze względu na szalejący wirus afrykańskiego pomoru świń. Pekin postanowił jednak, że pogłowie krajowych świń zostanie nie tyle odbudowane, ile wzniesione na nowy, niespotykany dotąd poziom. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Zhu Zengyong stwierdził, że przewidywana tegoroczna produkcja wieprzowiny w wysokości prawie 50 milionów ton i ilość importowanego mięsa będzie porównywalna do wartości z 2017 roku.

asf niemcy
10.05.2021 02:00 Niemiecki minister rolnictwa chce przywozić świnie do Polski ze stref objętych ASF

Minister rolnictwa Brandenburgii Axel Vogel miał wystosować prośbę do federalnego resortu rolnictwa o staranie się na takie pozwolenie za zgodą Unii Europejskiej. Niemiecka trzoda chlewna trafi do Polski? Informacje przekazywane m.in. przez telewizję rtl.de z pewnością nie spodobają się polskim rolnikom. Nie jest nowością, że afrykański pomór świń sprawia, że rynki zbytu kurczą się, a stabilizacja staje się powoli marzeniem ściętej głowy. Sprawia to, że politycy z różnych krajów szukają rozmaitych sposób na radzenie sobie z kryzysem. W ostatnim czasie niemieckie media przekazały, że szef resortu rolnictwa Brandenburgii zadeklarował, że transportowanie niemieckiej trzody chlewnej z terenów zajętych przez ASF do Polski jest dobrym pomysłem i nie powinno być zakazane. Niemiecki polityk swoją wypowiedź uzasadnił stwierdzeniem, że w zachodniej Polsce i tak mamy do czynienia z wieloma ogniskami afrykańskiego pomoru świń. Jego zdaniem ewentualny zakaz eksportu ma sens tylko w sytuacji, gdy mowa o obszarach wolnych od tej choroby. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-9]Axel Vogel wskazał, że niemieckie gospodarstwa produkujące mięso wieprzowe są często blisko związane z zakładami przetwórczymi w zachodniej Polsce. Choć z jednej strony chęć utrzymania ożywionych kontaktów handlowych jest zrozumiała, to pod znakiem zapytania staje bezpieczeństwo takiego przedsięwzięcia.

asf
09.05.2021 02:00 Przełom w zwalczaniu ASF? Niezwykle obiecujące wieści dla rolników

Jak podaje portal cenyrolnicze.pl, opisywana szczepionka jako jedyna spośród dotychczas opracowanych nie wywołuje żadnych objawów chorobowych u zwierząt. Badania nad bezpieczeństwem i skutecznością preparatu są nadal w toku. Nadzieja dla hodowców trzody chlewnej?Szczepionka przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń może stać się jedyną deską ratunku dla zrozpaczonych hodowców trzody chlewnej, którzy nieomal z dnia na dzień muszą likwidować całe stada świń. Za ogromną męczarnią nieuleczalnie chorych zwierząt stoją również ludzkie dramaty - przerwana płynność finansowa, coraz większe długi, niewypłacalność gospodarstwa, a także brak środków na to, by odtworzyć pierwotne stado. Informacje o szczepionce przeciwko ASF co jakiś czas pojawiały się w przestrzeni publicznej, lecz nie były to wiadomości, które dawały nadzieję na rzeczywistą zmianę trudnej sytuacji. Powodem był fakt, iż każda z testowanych szczepionek dawała dodatkowe objawy chorobowe u zwierząt i nie mogła być przez to wprowadzona do sprzedaży komercyjnej. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]Wynaleziona rok temu doustna lub donosowa szczepionka przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń jest obecnie jedyną obiecującą propozycją, która może pomóc w walce z chorobą trzody chlewnej i dzików. Naukowcy z USA utrzymują, że ich produkt różni się od dotychczasowych szczepionek i ma potencjał do tego, by być sprzedawany w sposób komercyjny. Wedle zapewnień badaczy, testowana szczepionka nie wywołuje objawów chorobowych u zwierząt. Dzięki temu, że działa wskutek kontaktu z błoną śluzową, mogłaby być rozrzucana w lasach w celu ochrony dzików przed ASF. Na obecną chwilę preparat nadal jest poddawany testom i nie można go kupić.

Pożar - chlewnia
08.05.2021 02:00 Pożar w chlewni. Dzięki właścicielowi straty ograniczono do minimum

W czwartek 6 maja bieżącego roku około godziny 17:45 do Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorzowie Śląskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku inwentarskiego w miejscowości Jastrzygowice. W chlewni w jednym z boksów, gdzie przebywały prosięta, zapaliła się słoma. Już w trakcie dojazdu strażaków na miejsce okazało się, że ogień został stłumiony.- W trakcie dojazdu na miejsce zdarzenia, dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Oleśnie przekazał informację, że pożar został stłumiony w zarodku przez właściciela budynku - powiadomili strażacy z OSP Gorzów Śląski.

wieprzowina
29.04.2021 02:00 Prognozy ws. światowej produkcji wieprzowiny. Wzrost zwłaszcza w Chinach

Bardzo znaczący wzrost produkcji wieprzowiny ma być widoczny w Chinach - wedle prognoz Amerykanów ilość wyprodukowanego mięsa będzie w tym kraju wyższa o 11% wobec danych z roku 2020. Rosnąca produkcja wieprzowiny na świecieWedle danych Głównego Urzędu Statystycznego w grudniu 2020 roku pogłowie świń w Polsce wynosiło 11 727,4 tysiące sztuk. W tym samym czasie w 2019 roku było to o 4,6% mniej.Trudno stwierdzić, czy również w bieżącym roku polscy hodowcy odnotują wzrost pogłowia trzody chlewnej. Sytuacja związana z afrykańskim pomorem świń nie ułatwia sytuacji - hodowla staje się coraz mniej opłacalna, a wielu rolników rezygnuje z utrzymywania zwierząt tego gatunku.Z drugiej jednak strony rosną w siłę wielkie fermy przemysłowe, które odpowiedzialne są za lwią część produkcji wieprzowiny. Nie jest zatem wykluczone, że w ostatecznym rozrachunku roczny bilans polskiej produkcji wieprzowiny nie okaże się być wcale na minusie. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]Jak jednak sytuacja związana z rynkiem mięsa wieprzowego kształtuje się na świecie? Według prognoz Departamentu rolnictwa Stanów Zjednoczonych w 2021 roku spodziewać się możemy 5-procentowego wzrostu produkcji tego rodzaju mięsa w ujęciu globalnym. Światowa produkcja ma tym samym osiągnąć pułap 101,5 miliona ton mięsa. Za dźwignięcie opisywanych wartości liczbowych odpowiedzialne będą w wielkiej mierze Chiny.

świnia straż pożarna
27.04.2021 02:00 Świnia w opałach. Przeżyła niemożliwe, uratowali ją strażacy

Na szczęście świnia została uratowana dzięki szybkiej i zdecydowanej akcji pomocowej strażaków. Świnia w opałachJak możemy przeczytać na facebookowym profilu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej z Lublina, w czwartek 22 kwietnia 2021 roku doszło do niecodziennego zdarzenia: do studzienki wpadła świnia. Zwierzę oczekiwało na pomoc ludzi na terenie jednego z gospodarstw we wsi Zemborzyce Tereszyńskie w gminie Konopnica na Lubelszczyźnie.Okazało się bowiem, że świnia wpadła do niezabezpieczonego otworu studzienki, która miała głębokość dwóch metrów. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Bohaterka niniejszej historii przeżyła upadek, a na miejsce przyjechali wkrótce strażacy z JRG w Lublinie i OSP w Pawlinie. Druhowie bez wahania zdecydowali się na pomoc świni - korzystając z pasów transportowych, wyciągnęli ją na powierzchnię. Z relacji strażaków na facebookowym proflu KM PSP z Lublina wiemy, że zwierzak został przekazany swojemu właścicielowi i nie odniósł poważnych obrażeń. Nie wiadomo jednak, jakie były przyczyny tego, że świnia biegała wolno, wskutek czego znalazła się w studzience.

świnia trzoda chlewna
22.04.2021 02:00 Dramatyczny trend w rolnictwie. Pogłowie trzody chlewnej coraz mniejsze

By ukazać skalę systematycznie topniejącej populacji trzody chlewnej w Polsce, wystarczy dodać, że podobnie złej sytuacji nie było w naszym kraju od siedemdziesięciu lat. Dramatyczny spadek pogłowia świń w PolsceBez wątpienia można mówić tutaj o trendzie, bo dane wskazują jednoznacznie, iż spadek liczby świń w kraju postępuje od dłuższego czasu.Na początku kwietnia 2021 roku w naszym kraju było 10,2 milionów sztuk trzody chlewnej. Jest to 9,4% mniej niż w styczniu 2021 roku, a także 11,6% mniej wobec danych z czerwca 2020 roku.Jak podaje portal agropolska.pl, podobna tendencja zauważalna była w Polsce sześć lat temu, jednakże pogłowie świń nie było aż tak małe, jak ma to miejsce obecnie. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]W historii powojennej Polski najmniejszą liczbę świń odnotowano w latach 50. XX wieku, w czasach głębokiego komunizmu. Aktualne dane mogą w tym aspekcie mocno zaskoczyć - liczba świń plasuje się teraz na najniższym poziomie od połowy ubiegłego wieku. Mimo tego, że 33% wszystkich stad w Polsce liczy nie więcej niż dziesięć świń, to zauważalna jest również postępująca koncentracja hodowli. W 2020 roku średnia liczba zwierząt w stadzie przekroczyła magiczną liczbę 100 sztuk.

ASF komar
21.04.2021 02:00 Czy komary, muchy i kleszcze przenoszą ASF? Naukowcy już wiedzą

Za transmisję ASF odpowiedzialne są również tzw. kleszcze miękkie. Tutaj jest jednak dobra wiadomość - występują one w krajach o ciepłym klimacie, podczas gdy w Polsce mamy do czynienia z tzw. kleszczami twardymi, które - zgodnie z obecnym stanem wiedzy - nie wpływają na przenoszenie wirusa afrykańskiego pomoru świń. Komary, kleszcze i muchy wobec problemu ASFAfrykański pomór świń jest chorobą, która w błyskawicznym tempie dziesiątkuje domową trzodę chlewną, a także jej bliskich kuzynów: dziki oraz świniodziki. ASF przyczynia się do gigantycznych strat ponoszonych przez rolników nie tylko w Polsce, ale też w krajach tak odległych jak Chiny. To właśnie chińscy naukowcy, chcąc lepiej poznać wroga, zdecydowali się na kolejne badania nad możliwymi czynnikami transmisyjnymi wirusa: komarami. W artykule, który ukazał się w czasopiśmie BMC Veterinary Research autorstwa Weiyun Qin, Zhongcheng Gao, Shenglong Wu i Wenbin Bao czytamy, iż na rzecz badań zebrano 463 komary z pięciu dużych farm trzody chlewnej w prowincji Jiangsu. Warto dodać, że w pięciu wybranych gospodarstwach stwierdzono obecność wirusa ASF lub podejrzewano zarażenie nim trzody. Chińscy naukowcy otrzymali dość optymistyczny wynik swoich badań; okazało się bowiem, że komary najprawdopodobniej nie przenoszą w prosty sposób choroby świń. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]

jaskółki
04.04.2021 02:00 Czy jaskółki powinny gniazdować w chlewniach? Prawo mówi jednoznacznie

Mimo to rolnicy wskazują, że jaskółki mieszkające w chlewniach i ich pobliżu bardzo pomagają w walce z muchami i innymi uciążliwymi insektami. W sytuacji, gdy ptaki żerują gdzie indziej, rolnicy muszą wspomagać się sztucznymi środkami chemicznymi do wybijania owadów. Jaskółki a zasady bioasekuracjiNie trzeba nikomu dwa razy powtarzać, że problem z afrykańskim pomorem świń wywrócił do góry nogami rynek trzody chlewnej, przyczyniając się do wielu dramatów na polskiej wsi.Nikt z pewnością nie chce, by w pobliżu jego gospodarstwa potwierdzono ognisko jakiejkolwiek wysoce zakaźnej choroby - i z tego względu od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej obowiązują surowe zasady bioasekuracji.Choć Polska stała się członkiem Unii Europejskiej w 2004 roku, to już 18 września 2003 roku w życie weszło rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków weterynaryjnych, jakie muszą spełnić gospodarstwa w przypadku, gdy zwierzęta lub środki spożywcze pochodzenia zwierzęcego pochodzące z tych gospodarstw są wprowadzane na rynek. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Jaki to ma jednak związek z jaskółkami? Otóż w paragrafie drugim możemy przeczytać, iż budynki, w których utrzymywane są zwierzęta (a więc w chlewniach, oborach itd.), muszą być zabezpieczone przed dostępem zwierząt innych niż utrzymywane w gospodarstwie. Również w wykazie zasad opracowanym przez Główny Inspektorat Weterynarii w celu ochrony świń przed ASF zabrania się otwierania chlewni na bytowanie innych gatunków, niż hodowane przez rolnika zwierzęta. Z drugiej jednak strony opinia Głównego Lekarza Weterynarii dr. Bogdana Konopki na temat hodowli bydła brzmi następująco: - Przepisy nie wskazują na konieczność eliminacji z budynków, w których utrzymywane jest bydło, jaskółek czy też ich gniazd, jeżeli by się one pojawiły, tym bardziej że na terytorium Polski ptaki te objęte są ochroną gatunkową.Brak jednak podobnej wypowiedzi na temat gniazd jaskółek w chlewniach.

pożar niemcy
31.03.2021 02:00 Niemcy: ponad 57 tys. świń spłonęło w ogromnym pożarze fermy przemysłowej

Do pożaru doszło na fermie przemysłowej w miejscowości Alt Tellin w zachodnim Greifswaldzie, o czym poinformował Ostseewelle HIT-RADIO Mecklenburg-Vorpommern na Facebooku 30 marca 2021 roku. Gigantyczny pożar fermy przemysłowejDo pożaru fermy trzody chlewnej w Niemczech doszło 30 marca 2021 roku przed południem. W filmie, który pojawił się na facebookowym profilu Ostseewelle HIT-RADIO Mecklenburg-Vorpommern możemy zauważyć wielkie kłęby dymu unoszące się nad zabudowaniami. Rzecznik lokalnej policji przekazał, iż przyczyna pożaru pozostaje nieznana. Prowadzone jest w tej sprawie śledztwo, toteż cały zniszczony obiekt został zablokowany, a na jego terenie pracują odpowiednie służby. Ferma w Alt Tellin była jednym z największych tego typu obiektów w Niemczech. Hodowano tam około 50 tysięcy prosiąt i 9 tysięcy macior. W wyniku pożaru spłonęła znacząca większość z nich - uratowano jedynie 1500 zwierząt. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]

asf
30.03.2021 02:00 Z niebieskiej do żółtej strefy ASF. Trzy powiaty uzyskały nowy status

Jest to pozytywna informacja dla wszystkich hodowców trzody chlewnej z wymienionych powiatów, ponieważ znajdując się na terenie strefy żółtej ASF nie będą musieli wykonywać badań laboratoryjnych przed transportem zwierząt za granicę. Nowy zapis w Dzienniku Urzędowym Unii EuropejskiejAfrykański pomór świń jest problemem, z którym bezskutecznie zmaga się wiele krajów na świecie. Na obecną chwilę jedynymi środkami, które ograniczają ekspansję choroby, jest budowanie ogrodzeń na terenach leśnych, które uniemożliwiają migrację dzikom. Ponieważ skuteczne opanowanie ASF jest niezwykle trudnym zadaniem, na mapie Polski utworzono trzy rodzaje stref, które oznaczone są kolorem żółtym, czerwonym i niebieskim. Mają one pomóc kontrolować sytuację epidemiologiczną wśród zwierząt. Strefa żółta oznacza obszar ochronny, czerwona - obszar objęty ograniczeniami, a niebieska - obszar zagrożenia. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Decyzją Komisji UE z dnia 25 marca 2021 roku ze strefy niebieskiej do żółtej przeszły trzy powiaty z województwa wielkopolskiego: pleszewski, kaliski oraz koniński. Oznacza to spore ułatwienia dla hodowców trzody chlewnej.

dzik
29.03.2021 02:00 Nietrzeźwy mężczyzna zgłosił policji, że atakują go dziki w lesie. Za kłamstwo czeka go surowa kara

Co więcej, wedle relacji mężczyzny, zwierzęta miały być agresywne i ciężko go ranić. Jak się później okazało, całe zdarzenie było zmyślone. Nietrzeźwy mężczyzna o rzekomym ataku dzikówZgłoszenie do dyżurnego policji o rannym mężczyźnie atakowanym przez dziki trafiło 23 marca 2021 roku krótko po południu. Poszkodowany miał przebywać w miejscowości Kopce (woj. kujawsko-pomorskie) i - jak twierdził - był w sytuacji zagrożenia życia. Służby nie zwlekały ani minuty - na wskazane miejsce wyruszyła policja z Mogilna, Strzelna i Jezior Wielkich, a także Straż Leśna z Miradza. W kolejnym telefonie mężczyzna utrzymywał, że dziki pogryzły go do krwi. Ofiara niewidzialnych dzików została znaleziona przez policję po czterogodzinnych poszukiwaniach, po czym okazało się, że mieszkaniec gminy Strzelno nie odniósł żadnych obrażeń. Był natomiast pod wpływem alkoholu. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]

  • 1
  • 2