Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wieś

Wieś

Rolnik
10.07.2023 14:00 Rehabilitacja rolników i ich dzieci od KRUS. Nawet 21 dni bezpłatnego turnusu

Kasa Rolnego Ubezpieczenia Społecznego przedstawiła w ostatnim czasie formy rehabilitacji, z których mogą korzystać rolnicy oraz ich dzieci. Dowiedz się, jakie są wymogi korzystania z rehabilitacji i co przysługuje rolnikom w ramach ubezpieczenia społecznego? 

Panele słoneczne
10.07.2023 08:00 Wyzwania fotowoltaiki w Polsce. Właściciele paneli napotykają kolejne problemy

Opublikowane przez Urząd Regulacji Energetyki podsumowanie działalności branży energetycznej i gazowej w latach 2021-2022 oraz rekomendacje dla ich rozwoju wskazują na kilka sporych problemów związanych z instalacjami OZE, m.in. fotowoltaiką. Masowe ograniczenia produkcji z odnawialnych źródeł energii, również nie wróżą dobrej przyszłości. 

Świnia
30.06.2023 14:13 To już ósme ognisko afrykańskiego pomoru świń

Główny Inspektorat Weterynarii wydał informację o nowym ognisku afrykańskiego pomoru świń, który został wyznaczony 28 czerwca 2023 roku.  Jest to już ósme z kolei ognisko choroby trzody chlewnej. 

Traktor na polu
26.06.2023 14:00 Ciężkie czasy dla branży techniki rolniczej

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych wydała komunikat podsumowujący przeprowadzone na przełomie marca i kwietnia 2023 roku badania dotyczące aktualnej i prognozowanej koniunktury w branży maszyn rolniczych. 

Silos i pole
13.06.2023 14:00 Zmiany w prawie budowlanym – ,,lex silos’’ spowoduje chaos?

Od 3 czerwca obowiązuje nowelizacja prawa budowlanego oraz ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Wchodzące w życie zmiany mają ułatwić gospodarzom formalności dotyczące budowy silosów oraz inwestycji w budynki rolne. Jakie są najważniejsze założenia nowelizacji i co spowodują w rzeczywistości?

Duża zmiana w dopłatach do prądu. Rząd stawia Polakom warunek
16.05.2023 11:00 Znamy wysokość rocznej kwoty granicznej dla podatku dochodowego dla rolników. KRUS podał dane

KRUS na oficjalnej stronie internetowej przekazał komunikat o wysokości rocznej kwoty granicznej dla podatku dochodowego dla rolników. Wynosi ona 4 088 złotych. 

None
15.05.2023 17:00 Patronalne święto rolników. Dlaczego jest tak ważne?

15 maja to szczególna data w roku dla polskich rolników. Jest to dzień poświęcony ich patronowi – św. Izydorowi Oraczowi. Ten symboliczny dzień to przede wszystkim okazja, aby uczcić i docenić ciężką pracę, jaką codziennie wykonują rolnicy w swoich gospodarstwach.

None
28.04.2023 07:00 Końskie kopyta w dobrej kondycji. Cztery żelazne zasady

Kopyta są nie tylko ważnym elementem estetyki, ale przede wszystkim zdrowia i dobrej kondycji każdego konia. Właściwe dbanie o kopyta może przyczynić się do zapobiegania chorobom, zapewnić komfort podczas jazdy wierzchem oraz poprawić ogólny dobrostan konia. W naszym artykule przedstawiamy kilka podstawowych porad dotyczących utrzymywania końskich kopyt w dobrej kondycji oraz wpływu diety na ich stan.

Rolnicy. Podlasie - zmiany w Plutyczach
19.06.2022 02:02 "Rolnicy. Podlasie": Wielkie zmiany u rolników w Plutyczach

W ósmym odcinku kamery pojawią się w Plutyczach, gdzie zaszły niemałe zmiany. - Najbardziej dumny jestem z szamba, że powstało. Te słynne błoto zostało wywiezione na ogród - zdradzi Andrzej w najbliższym odcinku. Pod wrażeniem zmian, jakie zaszły w Plutyczach będzie przyjaciel Gienka, Jastrząb, który będzie się zastanawiać, czy na pewno jego znajomy rolnik mieszka w tym gospodarstwie. Jak zaznaczy przed kamerami Jastrząb, w Plutyczach nagle bez słynnego błota zrobiło się "inaczej".

obora rolnik
19.06.2022 02:02 Pokazała zdjęcie po pracy w oborze. Internauta: "Rolnicy tylko dopłaty biorą i wszystko im Unia daje"

Na jednej z grup na portalu Facebook rolniczka opublikowała fotografię ukazującą ubrudzony strój po pracy w oborze, pisząc: - Bo rolnik leży a mu rośnie i aha.... chyba w gnoju [pis. oryg.]Na kobietę posypał się hejt. Jeden z internautów napisał bez ogródek: - Iść do obory i się ubrudzić do zdjęcia to każdy umie. rolnicy to tylko dopłaty biorą i wszystko im Unia daje... [pis. oryg.]Fotografia z obory i komentarze o dopłatachChoć grupa, na której pojawiła się fotografia, z założenia gromadzi osoby zajmujące się hodowlą bydła, to wśród komentarzy nie brakuje gorzkich słów wymierzonych w rolników. Autorka postu z pewnością nie spodziewała się tak dużego odzewu pod swoją fotografią. W krótkim czasie pod wpisem pojawiło się prawie 120 komentarzy i tyle samo reakcji. Warto dodać, że internauci rozpętali między sobą prawdziwą wojnę na słowa. Najczęstszymi tematami, które zostały przywołane w komentarzach okazały się być dopłaty z Unii Europejskiej oraz narzekania rolników na swoją pracę. Osoby niezwiązane zawodowo z rolnictwem zachęcały do zmiany branży, w sytuacji, jeśli praca w rolnictwie jest aż tak nieopłacalna i ciężka. Na odzew hodowców bydła nie trzeba było długo czekać. Rolnicy w gorzkich słowach skrytykowali mieszkańców miast i ich perspektywę na rolnictwo. Jedna z internautek nazwała osoby mieszkające w blokach małpami w klatce.

seniorzy
19.06.2022 02:02 Seniorzy na wsi żyją krócej niż w miastach. Badania GUS wskazują jasno

Zgodnie z wynikami badania, w 2019 roku na każdy tysiąc mieszkańców w wieku senioralnym zmarło 39 osób na wsiach oraz 35 osób mieszkających w miastach. Powodów takiej sytuacji można dopatrywać się w wykluczeniu komunikacyjnym, słabszym dostępie do opieki medycznej i niższych dochodach. Sytuacja seniorów mieszkających na obszarach wiejskichBadanie Głównego Urzędu Statystycznego zatytułowane Sytuacja osób starszych w Polsce 2019 r. przedstawia nie tylko szereg liczb i wykresów - za nimi stoją bowiem poszczególne ludzkie historie, które składają się na poruszający obraz rzeczywistości, w której na co dzień żyjemy. Niestety, pomimo tego, iż Polska jest krajem, w którym widoczny jest wzrost gospodarczy, to nadal nie brakuje bolesnych różnic między poszczególnymi częściami społeczeństwa. Jednym z przykładów jest sytuacja życiowa seniorów mieszkających na wsiach i w miastach. Wedle informacji zebranych przez Główny Urząd Statystyczny, w 2019 roku na każde tysiąc osób mieszkających w naszym kraju (w wieku powyżej 60. roku życia) zmarło średnio 39 osób z obszarów wiejskich oraz 35 osób z miast. Różnica - w świetle statystyk - nie jest symboliczna. Dlaczego mamy do czynienia z takim zjawiskiem? Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]Wiele wyjaśnić mogą dalsze informacje przekazywane w raporcie na temat badania Sytuacja osób starszych w Polsce 2019 r. - okazuje się bowiem, że pomimo upływu lat, kolejne różnice na linii seniorzy z miast-seniorzy ze wsi są obecne w wielu dziedzinach życia.

jabłka
19.06.2022 02:02 Produkcja jabłek z napisem. Grawerowanie opłaca się coraz mniej

Jabłka, które opatrzone są napisami Kocham Cię lub Dziękuję są nie tylko produktem spożywczym, ale przekazują też konkretną treść - to właśnie dlatego konsumenci coraz częściej zwracają na nie uwagę. Jabłka z naklejkami czy z grawerem?Podczas gdy jedni producenci jabłek decydują się na tłoczenie soku, inni - na produkcje owocowych chipsów, tak niektórzy chcą, by ich jabłka niosły pewną treść - i to w sensie dosłownym. Obecnie na rynku istnieją dwie metody opatrywania jabłek dowolnymi napisami. Jedną z nich jest naklejanie szablonów na owoce - w miarę wzrostu i zmiany koloru na powierzchni odznacza się pożądany przez producenta tekst. W drugim przypadku mowa o grawerowaniu - maszyna delikatnie ściera skórkę owocu, tworząc wybrany tekst, wzór, czy ornament. Wiele tego typu produktów pojawia się w sklepach z okazji Walentynek, a także Dnia Kobiet czy Dnia Matki. Spora grupa osób decyduje się także na hurtowy zakup tego typu owoców na wesela - na jabłkach umieszcza się wtedy podziękowanie za przybycie na uroczystość.

ue
18.06.2022 02:02 Kupujesz nawozy? Od 1 lutego wchodzi nowe rozporządzenie UE

W przypadku zakupienia nawozów z azotanem amonu o stężeniu wyższym niż 16% rolnik będzie zobowiązany do wypełnienia specjalnego oświadczenia, w którym będzie musiał podać, w jakim celu potrzebna jest mu zakupiona substancja. UE a materiały wybuchowe na wsiMateriały wybuchowe to dość mocne określenie i najprawdopodobniej żaden rolnik nie myśli z ten sposób o kupowanych przez siebie nawozach. Mimo to w kwestii substancji, które potencjalnie mogą być wykorzystane w takim celu UE zdecydowała się nałożyć pewne obowiązki. Unia Europejska chce tym samym jeszcze lepiej zapobiegać nielegalnemu wytwarzaniu materiałów wybuchowych. Związek z tym mają akty terrorystyczne i inne działania na tle przestępczym. Od 1 lutego, w przypadku gdy rolnik będzie chciał zakupić nawóz z azotanem amonu o stężeniu wyższym niż 16%, będzie musiał uzupełnić oświadczenie, podając swoje dane osobiste, a także wyjaśniając, w jakim celu będzie wykorzystywał produkt. Warto podkreślić, że tego typu nawozów nie wolno sprzedawać.

rolnik szuka żony
18.06.2022 02:02 Smutna wiadomość od bohaterki "Rolnik szuka żony". Nikt nie spodziewał się rozstania

Hitowa produkcja TVP - Rolnik szuka żony - cieszy się niesłabnącą popularnością milionów widzów w Polsce. Wielu bohaterów reality show, pomimo upływu lat, nadal dzieli się sekretami swojego życia prywatnego w mediach społecznościowych. Anna Michalska, popularna rolniczka z drugiego sezonu produkcji, zdradziła, że rozstała się ze swoim partnerem. Niestety, w uratowaniu uczucia nie pomogła wspólna pasja, jaką jest rolnictwo, ani też przynoszone co kilka dni świeże kwiaty. Rolniczka bez ogródek wyznała: - Nie mam czasu na amory. Anna z drugiej edycji Rolnik szuka żony jest znowu singielkąProgram Rolnik szuka żony pokazuje, że życie pisze różne scenariusze, a miłość potrafi pojawiać się w najmniej oczekiwanych momentach. Anna Michalska, popularna rolniczka, która wystąpiła w drugiej edycji Rolnik szuka żony, dała się poznać telewidzom jako kobieta, która doskonale wie, czego oczekuje od swojego przyszłego partnera. Z tego względu wiele osób nazywało ją wybredną. Anna nie wyobrażała sobie, by jej przyszły partner nie kochał wsi. Musiał być również pracowity i zaradny, a także chętny do pracy w polu. Wszystko wskazywało na to, że rolniczka poznała miłość swojego życia po uczestnictwie programie. Okazał się być nim młodszy od niej mężczyzna, który - jak mówiła sama Anna - wszelkimi możliwymi sposobami zabiegał o jej względy. Miłość nie trwała jednak długo - Anna podzieliła się w mediach społecznościowych informacją, że znowu jest singielką. Powodem ma być fakt, że od wiosny do jesieni jest zajęta pracą w polu i nie ma czasu na amory.

śmigłowiec LPR Gienek i Andrzej
18.06.2022 02:02 Śmigłowiec LPR u Gienka i Andrzeja. Nagłe zasłabnięcie sąsiada

Jak wyjaśniają rolnicy, powodem interwencji służb medycznych był fakt, iż jeden z sąsiadów Onopiuków zasłabł. Potrzebna była natychmiastowa pomoc, a śmigłowiec wylądował na łące bohaterów serialu Rolnicy. Podlasie. Śmigłowiec LPR w PlutyczachDo niebezpiecznej sytuacji doszło w piątek 21 maja 2021 roku - wtedy to jeden z mężczyzn mieszkający w okolicy stracił przytomność. Jak możemy przeczytać we wpisie na facebookowym profilu Gienka i Andrzeja Onopiuków, wkrótce nad wsią pojawił się śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zgodnie z informacjami podanymi na profilu rolników, Jarek, młodszy z synów Gienka, wskazał ratownikom miejsce na łące, gdzie mogliby wylądować. Dzięki szybkiej reakcji i wrażliwości mieszkańców Plutycz sąsiad w potrzebie został przetransportowany do szpitala w Łapach. Na obecną chwilę nie wiadomo, w jakim stanie jest sąsiad Andrzeja i Gienka. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-15]

wypadek ciągnik
18.06.2022 02:02 Rozpędzonym autem wjechał w traktor. Jest jedna ofiara śmiertelna

Niestety, doszło do zderzenia obydwu maszyn. Śmierć na miejscu poniósł kierowca samochodu Audi. Wjechał z rozpędu w ciągnik rolniczyAni kierowca ciągnika rolniczego, ani mężczyzna podróżujący Audi z pewnością nie podejrzewali, że staną się bohaterami dramatu, który rozegra się na drodze powiatowej. W miejscowości Kąty Walichnowskie położonej w województwie łódzkim doszło do wypadku ze skutkiem śmiertelnym: 25-letni kierowca samochodu osobowego marki Audi stracił w pewnym momencie panowanie nad pojazdem. Doszło do tego na łuku drogi. Auto zjechało na przeciwległy pas ruchu, podczas gdy z naprzeciwka nadjeżdżał ciągnik rolniczy. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-10]34-latek kierujący traktorem nie był w stanie uniknąć zderzenia z nadjeżdżającym samochodem osobowym. Doszło do potężnej kraksy, w której wyniku śmierć na miejscu poniósł 25-letni mężczyzna podróżujący Audi.

cisza nocna
17.06.2022 02:02 Czy na wsi obowiązuje cisza nocna? Wyjaśniamy

Czy na wsi obowiązuje cisza nocna? Choć pytanie to zadaje sobie wiele osób, to jedynie niewielka liczba z nich wie, z jakimi podstawami prawnymi mamy do czynienia w przypadku problemów z zakłócaniem odpoczynku nocnego w najbliższym sąsiedztwie. Faktem jest, że choć zakłócanie ciszy nocnej jest prawem zwyczajowym, to - niezależnie od miejsca zamieszkania - można ponieść konsekwencje uporczywego naruszania spokoju nocnego innych ludzi. Czy na wsi obowiązuje cisza nocna?Polskie prawo nie definiuje pojęcia ciszy nocnej - jest to tzw. prawo zwyczajowe, którego przestrzeganie umożliwia spokojne zamieszkiwanie ludzi na danym terenie. Brak bezpośrednich odniesień prawnych na temat ciszy nocnej nie jest jednak powodem, dla której potrzebę odpoczynku nocnego innych osób można lekceważyć. Powszechnie przyjmuje się, że cisza nocna obowiązuje od godziny 22:00 do 6:00 - wtedy większość ludzi udaje się na nocny spoczynek i nie prowadzi aktywnego trybu życia. Według Światowej Organizacji Zdrowia natężenie dźwięków w nocy nie powinno przekraczać 50dB, co jest porównywalne do odgłosów rozmawiającego tłumu ludzi. Co jednak w przypadku życia na wsi, zwłaszcza w okresie żniw, kiedy rolnicy muszą dokończyć hałaśliwe prace na polach po godzinie 22:00? Sprawa budzi wiele kontrowersji i sąsiedzkich sporów, a rolnicy twierdzą zgodnie, że cisza nocna na wsi w czasie zbiorów plonów nie powinna ich w ogóle obowiązywać.

szparagi
16.06.2022 02:02 Ludzie biorą szparagi za darmo. Gigantyczna plantacja do zaorania

Polski przedstawiciel firmy Green River potwierdził w rozmowie z portalem gazetawroclawska.pl, iż szparagi w Wąsoszu nie będą już więcej uprawiane. Plantacja szparagów do zaoraniaSzparagi, smaczne zwiastuny wiosny, będą teraz zapewne budziły nieco smutne skojarzenia u osób, które pracowały na plantacji tych warzyw w Wąsoszu w powiecie górowskim na terenie Dolnego Śląska. Zagraniczny inwestor, Green River, podjął decyzję o wycofaniu się ze szparagowego biznesu na południu Polski. Co ciekawe, pomimo tego, że sezon zaczął się całkiem niedawno, a pola obrosły szparagami, to nie zbierają ich żadni pracownicy. Dlaczego? Wszystko ma zostać zaorane. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-14]Gazeta Wrocławska podaje, że polski przedstawiciel firmy nie jest w stanie wyjaśnić, dlaczego plantacja nie jest likwidowana po zbiorach, które wcale nie trwają długo, bo około półtora miesiąca. Czy to oznacza, że wszystkie szparagi w Wąsoszu zostaną skazane na zniszczenie? Na szczęście jest jeszcze iskierka nadziei, że choć część warzyw się nie zmarnuje.Przedstawiciel Green River w Polsce przekazał, iż na pole przyjeżdżają całe rodziny z okolicy, by na własną rękę zbierać warzywa. Nikt ich stamtąd nie przepędza, ani nie każe im płacić za zebrane szparagi.

wypadek
16.06.2022 02:02 Zderzenie ciągnika z samochodem osobowym. Traktor rozpadł się na kawałki

Do wypadku zadysponowano trzy jednostki straży pożarnej: OSP Bańska Niżna, OSP Szaflary i JRG Nowy Targ. Na miejscu obecni byli również funkcjonariusze policji. Zderzenie ciągnika i samochodu osobowego na ZakopianceO groźnie wyglądającym wypadku poinformowali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bańskiej Niżnej w mediach społecznościowych. Do kraksy doszło 1 kwietnia 2021 roku na zakopiance. Droga prowadząca z Krakowa do Zakopanego ma długość 102 kilometrów i jest popularna głównie ze względu na swoją rolę, jaką odgrywa w transporcie turystów do zimowej stolicy polski. Jednocześnie jest to trasa, na której nierzadko dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Jak poinformowali strażacy, do kolizji doszło w Szaflarach, miejscowości w powiecie nowotarskim na terenie Małopolski. Ciągnik poruszał się z naczepą, a po zderzeniu z drugim pojazdem w dużej mierze rozpadł się na kawałki. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Maska samochodu osobowego uległa zmiażdżeniu. Na szczęście w wyniku kolizji nikt nie ucierpiał. Na obecną chwilę nie wiadomo, kto ponosi winę za opisywane zdarzenie drogowe.

agrounia
16.06.2022 02:02 Dubienka: jedyna szkoła w okolicy miała być zamknięta. Agrounia przyłączyła się do protestów

We wtorek 31 sierpnia 2021 roku we wsi Dubienka miała miejsce rozpaczliwa walka o los szkoły. Starosta chełmski z ramienia PSL Piotr Deniszczuk zadecydował o zlikwidowaniu liceum mundurowego - informacja dotarła do młodzieży i ich rodziców zaledwie tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego. Na miejscu pojawił się społeczny Rzecznik Praw Obywatelskich Piotr Ikonowicz, a także lider Agrounii Michał Kołodziejczak. Po okupowaniu budynku starostwa protestujący usłyszeli, że 1 września szkoła będzie jednak funkcjonować w normalnym trybie. Szkoła we wsi Dubienka i walka o to, by nie być wykluczonymHistoria, która rozegrała się w Dubience jest nie tylko opowieścią o braku wyobraźni polityków, ale też o ogromnej woli walki mieszkańców, którzy nie pozwolili odebrać sobie podstawowych praw obywatelskich. We wtorek 31 sierpnia 2021 roku we wsi Dubienka (powiat chełmski, województwo lubelskie) miał miejsce protest przeciwko zamknięciu liceum mundurowego. Decyzję o tym, by nie otwierać klasy pierwszej, podjął starosta chełmski z ramienia PSL Piotr Deniszczuk. Informację o tym przekazano zaledwie tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego. Warto podkreślić, że likwidacja szkoły dla nowych uczniów oznaczałaby dojazdy do innej placówki oddalonej o 30 kilometrów. By wyrazić swój sprzeciw wobec samowolnych decyzji starosty chełmskiego, do Dubienki przyjechał m.in. lider Agrounii Michał Kołodziejczak i społeczny Rzecznik Praw Obywatelskich Piotr Ikonowicz.

rolnicy podlasie
14.06.2022 02:02 Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" otrzymał przesyłkę. Zawartość niemile go zaskoczyła

W ostatnim czasie najważniejszym wydarzeniem w życiu Andrzeja i Gienka Onopiuków było niewątpliwie otrzymanie belarki zakupionej za datki darczyńców. Niestety miła atmosfera nie trwała długo - młodszy z rolników otrzymał bowiem list, w którym poinformowano go o nieopłaconym mandacie karnym z 2020 roku. Andrzej znany z serialu Rolnicy. Podlasie w rozmowie z dziennikarzami Super Expressu gorzko stwierdził, że listy z informacjami o kolejnych mandatach stały się już dla niego smutną tradycją. Andrzej z Rolnicy. Podlasie otrzymał smutny listGienek i Andrzej Onopiukowie, jedni z najpopularniejszych rolników w Polsce, bardzo często mierzą się z gorzkimi konsekwencjami występowania w serialu Rolnicy. Podlasie. Jednym z elementów, który znacząco utrudnia im życie, są częste donosy zazdrośników, które skutkują piętrzącymi się w skrzynce pocztowej mandatami karnymi. W ostatnim czasie gospodarstwo Onopiuków w Plutyczach odwiedzili dziennikarze Super Expressu, by przyglądać się kulisom tworzenia serialu Rolnicy. Podlasie. W tym samym czasie Andrzej otrzymał przykrą przesyłkę, jakim było pismo z urzędu skarbowego.

krus
13.06.2022 02:02 Część rolników będzie musiała przenieść się z KRUS do ZUS. Zmiana od 1 stycznia 2022 roku

Co jednak istotne dla mieszkańców wsi, omawiany projekt ma przewidywać wykreślenie z ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników artykułu 5a. Obecnie umożliwia on prowadzenie niewielkiej działalności gospodarczej bez utraty prawa do ubezpieczenia w KRUS. Opłaty i niekorzystne zmiany dla rolników?Jak podaje Rzeczpospolita, trwają pracę nad projektem, który miałby nałożyć dodatkowe opłaty na około 900 tysięcy osób pracujących na podstawie umowy zlecenia. Wyjątkiem będą tutaj nadal uczniowie i studenci do 26. roku życia. Dzięki takiej decyzji Skarb Państwa mógłby liczyć na dodatkowe 4 miliardy złotych. Jak twierdzi gazeta, nie ma wątpliwości co do tego, że zmiany wejdą w życie - co prawda nie w tym roku, ale już od 1 stycznia 2022 roku. Projekt ma być w niedługim czasie wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. Kiedy projekt nowelizacji się tam znajdzie, rozpoczną się również negocjacje z partnerami społecznymi. Kolejny aspektem zmian będzie fakt, iż rolnicy chcący utrzymać swoje małe biznesy, będą zmuszeni do przejścia z KRUS do ZUS. Czy może to oznaczać masowe likwidowanie mini przedsiębiorstw prowadzonych przez rolników?

sołtys
13.06.2022 02:02 Czy sołtys ma pensję? Rozwiewamy wątpliwości

Choć mijają lata, funkcja sołtysa cieszy się na polskiej wsi dużą popularnością i poważaniem. Sołtys jest mężem zaufania, który ma za zadanie być łącznikiem między mieszkańcami wsi a władzami gminnymi. Wiele osób nie ma jednak wiedzy, czy sołtysi - wykonując pracę na rzecz lokalnej społeczności - pobierają jakiekolwiek specjalne wynagrodzenia lub diety. Sprawa wynagrodzenia sołtysów od lat budzi ożywione dyskusje - nie tylko wśród mieszkańców wsi, ale również w parlamencie. Wszelkie informacje dotyczące funkcji sołtysa i kwestii zarobków omawiamy w poniższym artykule. Kim jest sołtys? Jakie są funkcje sołtysa we wsi?Sołtys jest funkcją, która może być pełniona zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, którzy osiągnęli pełnoletniość i cieszą się szacunkiem i zaufaniem w swojej lokalnej społeczności. Co ciekawe, pozycja sołtysa istnieje na terenie dzisiejszej Polski od czasów średniowiecza. Zgodnie z prawem od 1990 roku sołtys jest organem wykonawczym sołectwa. Sołectwo zaś jest organem pomocniczym gminy. Sołtysa wybiera się podczas zgromadzeń wiejskich podczas niejawnego głosowania. Osoba, która staje się sołtysem, ma za zadanie reprezentować swoją lokalną społeczność wobec władz gminnych. Przyczynia się ona również do realizacji uchwał rady gminy. Jednym z kluczowych zajęć, za które jest odpowiedzialny sołtys, jest pobór podatku rolnego i leśnego. Dodatkowo jest on zobowiązany do uczestnictwa w sesjach rady gminy i posiedzeniach komisji rady gminy - w żadnych z opisywanych przypadków nie ma jednak prawa do głosowania. Warto jednak pamiętać, że sołtys ma możliwość samodzielnego zwołania zebrań wiejskich.

ciągnik
13.06.2022 02:02 Rejestracja ciągnika przez nowego właściciela. Wydłużony czas na rejestrację pojazdu

Co istotne, jedna z kluczowych kwestii przy rejestracji traktora uległa od pewnego czasu zmianie - w czasach pandemii przerejestrowanie maszyny na nowego właściciela zostało przedłużone z dotychczasowych 30 dni do 180 dni. 180 dni na rejestrację ciągnika rolniczegoMaszyny rolnicze są solą każdego gospodarstwa - nie sposób wyobrazić sobie bez nich pracy zarówno w przypadku rolników hodujących zwierzęta, jak i skupiających się na produkcji roślinnej. Ciągniki ewoluowały na przestrzeni ostatnich lat i współcześnie oferują prawdziwy komfort pracy, który wpływa na szybsze i dokładniejsze wykonywanie codziennych obowiązków. Wiele osób czuje niepewność w przypadku dokonywania czynności takich jak zawieranie umowy kupna-sprzedaży, czy też tzw. przerejestrowywania pojazdu na nowego właściciela. Nic dziwnego - podobne czynności wykonuje się (zazwyczaj) raz na jakiś czas, a prawo może się w tym czasie wielokrotnie zmienić. Warto na wstępie zaznaczyć, że sytuacja epidemiologiczna związana z pandemią COVID-19 sprawiła, że rolnicy mają teraz sześć razy więcej czasu na zarejestrowanie nowego nabytku - dotychczas czas ten trwał 30 dni, a od zeszłego roku - aż 180. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Czy przedłużony okres na rejestrację ciągnika zostanie utrzymany? Trudno w tej kwestii wyrokować, choć bez wątpienia należy przyznać, że zmiana ta jest dla rolników sporym ułatwieniem.

sołtys
12.06.2022 02:02 Czy sołtys może być radnym w gminie? Odpowiadamy

Sołtys jest osobą, która na mocy zaufania mieszkańców wsi, dba o interesy lokalnej społeczności i przedstawia jej postulaty wobec władz gminnych. Czy jednak sołtys ma prawną możliwość bycia radnym w gminie, w której zamieszkuje? Czy w takiej sytuacji ma możliwość pobierania dwóch diet?Jak się okazuje, prawo nie nakazuje, by sołtys po uzyskaniu mandatu radnego był zobowiązany do rezygnacji z dotychczasowej funkcji. Sołtys - organ wykonawczy sołectwaSołtys jest osobą, która cieszy się szacunkiem i zaufaniem we wsi. Zgodnie z obowiązującym prawem sołtys jest organem wykonawczym sołectwa, czyli organu pomocniczego gminy. Choć sołtys ma prawo uczestniczyć w sesjach rady gminy, to nie może podczas nich głosować. Osoba pełniąca opisywaną funkcję ma przede wszystkim reprezentować lokalną społeczność przed władzami gminnymi, realizować uchwały rady gminy, a także zajmować się poborem podatku rolnego i leśnego. Sołtysi w Polsce pobierają dietę za wykonywane obowiązki - w każdej gminie jej wysokość jest inna, zależnie od decyzji lokalnych władz.

policja
19.03.2022 02:44 Rolnik zatrzymany do kontroli policyjnej. Był poszukiwany

Funkcjonariusze dolnośląskiej policji zatrzymali do kontroli kierowcę ciągnika rolniczego, który w niewłaściwy sposób przewoził na przyczepie materiał sypki. Po sprawdzeniu profilu rolnika w systemie informatycznym, na jaw wyszły jego inne przewinienia. Okazało się bowiem, że zatrzymany mężczyzna prowadzi pojazd pomimo sądowego zakazu poruszania się po drogach. Dodatkowo rolnik był poszukiwany w celu odbycia 60 dni kary pozbawienia wolności za swoje wcześniejsze przewinienia. Rolnik zatrzymany do kontroli. Policja wykryła szereg nieprawidłowościInformacja o zdarzeniu w gminie Kąty Wrocławskie (woj. dolnośląskie) została przekazana za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej dolnośląskiej policji. Jak relacjonują funkcjonariusze, w ostatnich dniach pracownicy Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli traktorzystę, który w niewłaściwy sposób zabezpieczył przewożony przez siebie ładunek sypki. Choć kontrola tego typu z założenia trwa krótko, to bardzo szybko okazało się, że zatrzymany rolnik spędzi z funkcjonariuszami o wiele więcej czasu. Sprawdzono bowiem system informatyczny, który wskazał, że mężczyzna ma sądowy zakaz poruszania się pojazdami mechanicznymi. Wyszło również na jaw, że rolnik nie stawił się do odbycia kary sześćdziesięciu dni pozbawienia wolności za uprzednio popełnione czyny, w wyniku czego był poszukiwany przez policję.

kukurydza
19.03.2022 02:44 Kierowca wjechał busem w pole kukurydzy. Uciekał przed policją

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Siemiatyczach poinformowali na swojej oficjalnej stronie internetowej o pościgu za busem, którego kierowca nie chciał się zatrzymać do kontroli Straży Granicznej. W trakcie ucieczki mężczyzna poruszający się oplem wjechał w pole kukurydzy, gdzie na dobre ugrzązł w ziemi. Wkrótce wyszło na jaw, że 32-latek jest pod wpływem narkotyków, a w busie przewoził ośmiu obywateli Iraku, którzy przebywali na terenie Polski bez wymaganych dokumentów. Pościg z finałem na polu kukurydzyJak można przeczytać na oficjalnym profilu siemiatyckiej policji, do pościgu za busem doszło w niedzielę 3 października 2021 roku na terenie województwa podlaskiego. Funkcjonariusze otrzymali informację od pracowników Straży Granicznej o tym, że kierowca opla nie zatrzymał się do wymaganej kontroli. Policjanci wyruszyli na poszukiwania zbiega i krótko po godzinie 19:00 znaleźli się na jego tropie. Kierowca opla nie reagował na sygnały policjantów wzywające go do zatrzymania się; zaczął pędzić w kierunku centrum Siemiatycz, zajeżdżając drogę policjantom i próbując zepchnąć radiowozy z drogi. W pewnym momencie mężczyzna kierujący busem wjechał w pole kukurydzy - ufał zapewne, że wśród wysokich roślin policjanci wkrótce stracą go z oczu.

ciągnik
19.03.2022 02:44 Traktorzysta holował samochód. Do akcji wkroczyła policja

Komenda Powiatowa Policji w Brodnicy poinformowała o nietypowym zdarzeniu drogowym, które miało miejsce w ostatnich dniach w województwie kujawsko-pomorskim: nietrzeźwy 67-letni kierowca samochodu osobowego wjechał do rowu, a na odsiecz ruszył mu jego sąsiad z wykorzystaniem swojego ciągnika. Podczas holowania samochodu osobowego do domu, traktorzystę i nietrzeźwego kierowcę auta zatrzymał patrol policji. Traktorzysta holował auto nietrzeźwego kierowcyKomenda Powiatowa Policji w Brodnicy za pośrednictwem swojej oficjalnej strony internetowej poinformowała o zatrzymaniu 67-latka, który na terenie miejscowości Osiek (pow. brodnicki, woj. kujawsko-pomorskie) w stanie nietrzeźwości kierował samochodem osobowym. Mając w organizmie ponad 1,2 alkoholu, mężczyzna utracił panowanie nad swoim pojazdem, uderzył w krawężnik i wjechał do przydrożnego rowu. Na miejsce zdarzenia przyjechał wkrótce sąsiad 67-latka - z wykorzystaniem traktora postanowił odholować samochód osobowy do domu nietrzeźwego kierowcy.