Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wieś

Wieś

ciągnik
19.03.2022 02:38 Koszt utrzymania ciągnika wkrótce wzrośnie? Wszystkiemu winna ropa

Będzie to oznaczało, że koszt utrzymania ciągnika będzie wyższy - wszystkiemu winna jest cena ropy naftowej, która bezustannie rośnie. Jak podaje portal e-petrol, w Londynie baryłka osiągnęła kwotę ponad 60 dolarów. Ciągniki, paliwo i coraz wyższe kosztyKto najdotkliwiej odczuje wzrosty cen ropy, a w konsekwencji paliwa napędowego? Będą to z pewnością osoby, których pojazdy posiadają silnik Diesla. Drugą grupą, która mocno odczuje zmianę cen, będą posiadacze pojazdów z instalacją gazową. Warto podkreślić, że za litr oleju napędowego i LPG trzeba będzie zapłacić średnio o 5 groszy więcej w porównaniu do kwot sprzed siedmiu dni. Nieco mniejsze podwyżki widoczne są w przypadku benzyny - są to 2 grosze więcej za litr. Ich średnia cena w Polsce to 5,01 złotych (za litr benzyny 98-oktanowej) oraz 4,69 złotych (za litr benzyny 95-oktanowej). Warto podkreślić, że benzyna 98-oktanowa przekroczyła magiczną granicę 5 złotych za litr - podobnej sytuacji nie odnotowano od marca 2020 roku.

rolnik
19.03.2022 02:38 Rolnik częściowo wciągnięty przez wał napędowy. Został poważnie ranny

Poszkodowany rolnik z miejscowości Moszczenica miał wielkie szczęście, że na terenie gospodarstwa nie był zupełnie sam, a jego krzyki usłyszeli domownicy. Wypadek rolnika przy pracyO wypadkach rolniczych słyszy się najczęściej podczas żniw czy wykopków - ryzyko kontuzji czy trwałego uszczerbku na zdrowiu jest bardzo wysokie podczas codziennej pracy z maszynami.Rolnik, który zdecydował się na samodzielną naprawdę swojego ciągnika, z pewnością nie podejrzewał, że cała sytuacja skończy się dla niego tak dramatycznie. W Moszczenicy, w powiecie gorlickim na terenie województwa małopolskiego, doszło do wciągnięcia ręki rolnika przez wał napędowy traktora.Mężczyzna naprawiał pojazd i był przy nim sam - po tym, jak jego ręka znalazła się w wale napędowym, zaczął krzyczeć, co usłyszała rodzina znajdująca się w budynku mieszkalnym obok. Członkowie rodziny ruszyli na ratunek rolnikowi i czym prędzej wyłączyli silnik traktora. Mimo to ręka rolnika była nadal uwięziona w mechanizmie. Wkrótce na miejsce przybyły też służby ratunkowe.

andrzej rolnicy podlasie
19.03.2022 02:38 Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" wyznał, czego dotyczyły rozprawy w sądzie. 12 lutego ciąg dalszy

Rolnik, doskonale znany fanom serialu "Rolnicy. Podlasie", zmagał się w środę z efektem - jak sam napisał - donosów sąsiedzkich. 12 lutego jedna ze spraw ma dotyczyć tej samej kwestii (tj. donosów), podczas gdy druga - rzekomego pobicia policjanta. Gorzki posmak popularności dla bohaterów "Rolnicy. Podlasie"Czy popularność może stać się przekleństwem? Jeśli efektem ubocznym jest sąsiedzka zazdrość, to codzienne życie może stać się co najmniej uciążliwe. Ojciec i syn - Gienek i Andrzej Onopiukowie - na swoim facebookowym profilu już nie pierwszy raz poruszają temat spraw sądowych związanych z - jak to określają - donosami sąsiedzkimi. Choć Andrzej opublikował fotografię sprzed Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim, to nie napisał jednak, czego dotyczyć ma rozprawa. Wielu internautów snuło w tej kwestii domysły, a jeszcze większa liczba fanów publikowała pod postem rolnika słowa otuchy i wsparcia. Po całym dniu Andrzej Onopiuk opublikował kolejny post na portalu społecznościowym, gdzie napisał: Pytacie się co za rozprawa była. Było to rozprawa za donosy sąsiedzkie, a 12 lutego ciąg dalszy, aż dwie rozprawy w jeden dzień, donosy i z funkcjonariuszami policji. Nie poddajemy się i dalej walczymy z Panią Adwokat [pis. oryg.]

mięso
19.03.2022 02:38 Młodzi Polacy chętniej kupują mrożone produkty mięsne. Wyniki badań

Stosunek konsumentów do mięsnych produktów mrożonych zbadał SuperDrob - jeden z największych polskich producentów drobiu - oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat. Mrożone produkty mięsne a stosunek Polaków Wyniki badania nie pozostawiają wątpliwości: mięsne produkty mrożone są najbardziej popularne wśród młodego pokolenia, czyli tzw. millenialsów. W przypadku osób powyżej 60. roku życia zauważalny jest większy opór w stosunku do kupowania tego typu żywności. Źródeł podobnego podejścia możemy doszukiwać się w mniejszej chęci do eksperymentowania z codziennym jadłospisem oraz przyzwyczajeniach konsumenckich starszego pokolenia Polaków. Jak podaje badanie SuperDrobu i BioStatu, 31,8% seniorów w ogóle nie korzysta z mrożonych produktów mięsnych. Warto zaznaczyć, że w Polsce, w porównaniu do krajów Europy Zachodniej, spożycie mrożonych produktów mięsnych jest sporo niższe. Na podstawie ubiegłorocznego raportu Researchandmarkets.com analizującego rynek mrożonek na świecie wiadomo, że w skali globalnej branża może w kolejnych latach rozwinąć się o 2,5-4%. Jakie przekonania w kwestii mrożonych produktów mięsnych manifestowali badani Polacy? Jedno z najczęściej pojawiających się stwierdzeń dotyczy przekonania, iż mrożenie jest naturalnym sposobem konserwowania żywności. Ze względu na ten walor mięsne mrożonki wybiera 46,3% respondentów. Kolejnym ważnym czynnikiem, dla którego Polacy decydują się na zakup i spożywanie mrożonych produktów mięsnych, są zachowane wartości odżywcze i walory smakowe produktów (41,7% odpowiedzi). Co istotne, 32,3% badanych stwierdziła, że dzięki mrożonej żywności unika wyrzucania jej ze względu na krótkie daty ważności. Warto dodać, że około 20% osób spośród tysiącosobowej grupy respondentów powiedziało, iż nigdy nie kupowało mrożonych produktów mięsnych.

dotacja
19.03.2022 02:38 15 lutego mija termin naboru wniosków o dotację na rozwój przedsiębiorczości

Warto dodać, że maksymalna wartość dotacji, o którą może ubiegać się rolnik, wynosi aż 500 tysięcy złotych. Dotacja na rozwój przedsiębiorczościDat w kalendarzu dotacji jest całkiem sporo i nietrudno przegapić moment, w którym przyjmowanie wniosków zostaje zamknięte.Przypominamy: by ubiegać się o dopłatę na rzecz działania Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych, dokumenty do ARiMR trzeba przesłać do poniedziałku 15 lutego 2021 roku. O fundusze mogą ubiegać się osoby fizyczne, prawne, jak i mikro- lub małe przedsiębiorstwo bez określonej osobowości prawnej.Istnieje jednak ważny warunek: wnioskodawca musi udowodnić wykonywanie działalności gospodarczej o charakterze usługowym dla gospodarstw rolnych przez przynajmniej dwa lata od momentu złożenia wniosku. Działalność gospodarcza musi dotyczyć jednego z wymienionych kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności: działalności usługowej wspomagającej produkcję roślinną (01.61.Z), działalności usługowej wspomagającej chód i hodowlę zwierząt gospodarskich (01.62.Z) lub działalności usługowej następującej po zbiorach (01.63.Z).

ardanowski
19.03.2022 02:38 J. K. Ardanowski: "Rolnicy nie czują się nikim gorszym". Mocne słowa na antenie Trwam

Na antenie telewizji Trwam Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił rolę rolników w budowaniu państwowości, a także stwierdził, że świadomość społeczeństwa na temat wsi jest znikoma. Jan Krzysztof Ardanowski w mocnych słowachJan Krzysztof Ardanowski jest byłym ministrem rolnictwa. Obecnie jest przewodniczącym Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. W programie "Wieś to też Polska" powiedział: - W znacznej części społeczeństwa znajomość spraw wiejskich, rolniczych jest znikoma. To jest życie w jakimś stereotypie stworzonym kilkadziesiąt lat temu. Niestety ten stereotyp jest również u polityków, u bardzo ważnych, często najważniejszych osób w państwie. Odwołał się również do wizerunku rolników w polskim społeczeństwie: - [Jest - przyp. red.] przekonanie, że rolnicy są taką grupą roszczeniową, grupą, która tylko się będzie domagała, tylko czegoś chce kosztem reszty społeczeństwa, że jest grupą pazerną. Ja słyszę, mnie to bardzo boli, bo przecież jestem również rolnikiem z pochodzenia, z dziada pradziada można powiedzieć. (...) Że jest to grupa, która nie ma poglądów, jakby szerszego oglądu świata, a decyzje - również polityczne, wyborcze - można kupić, da się parę złotych i wieś będzie głosowała na tych, co tę parę złotych dali. To świadczy o głębokim niezrozumieniu mentalności ludzi na wsi, również tej - ja nazywam to - rewolucji godności, która w ostatnich latach na wsi zachodzi.

Rolnicy Podlasie - premiera
19.03.2022 02:38 Ogłoszono datę premiery. Wracają "Rolnicy. Podlasie"

Wczoraj na oficjalnej stronie facebookowej stacji Fokus TV pojawiła się informacja, na którą czekali wszyscy fani programu "Rolnicy. Podlasie".

ferma
19.03.2022 02:38 W Czeremsze ma powstać kurnik na 74 tys. kur. Mieszkańcy protestują

Ferma ma przeszkadzać mieszkańcom nie tylko w codziennym życiu, ale także w prowadzeniu okolicznych gospodarstw agroturystycznych ze względu na uciążliwe zapachy i hałasy gospodarskie. Problematyczna ferma kurZazwyczaj słyszy się o konfliktach na wsi związanych z prowadzeniem działalności rolniczej przez okolicznych gospodarczy i niezadowoleniem ze strony ludności napływowej. Problemem są zapachy, czasem również hałasy o nietypowych porach. Jak się okazuje, bardzo duże niezadowolenie z powodu budowy fermy kur potrafią okazać również i sami mieszkańcy wsi. Sytuacja w miejscowości Czeremcha położonej na Podlasiu robi się coraz bardziej napięta - mieszkańcy zdecydowanie nie życzą sobie kurzej fermy w sąsiedztwie. Kurza ferma ma mieć potężne rozmiary - plany budowy podają, że ma składać się z ośmiu kurników, które w sumie pomieszczą aż 74 tysiące ptaków. Do akcji zatrzymania budowy inwestycji włączyli się nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale także działacze lokalnego stowarzyszenia Zielona Czeremcha.

Unia Europejska
19.03.2022 02:38 Sondaż Eurobarometru ws. opinii na temat WPR. Z roku na rok coraz lepiej

Badania opinii publicznej zostały przeprowadzone wśród wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Respondentów pytano nie tylko o opinię na temat różnych przedsięwzięć, ale także o znajomość unijnej polityki rolnej. Unia Europejska, rolnictwo i ocena społeczeństwaPrzedmiotem badania było m.in. pytanie, co obywatele Unii Europejskiej sądzą o podejmowanych przez nią działaniach w ramach wspólnej polityki rolnej, leśnictwa i obszarów wiejskich. Sondaż przeprowadzano od sierpnia do września 2020 roku, a odpowiedzi udzieliło ponad 27 200 obywateli wszystkich krajów członkowskich UE. Wyniki przygotowane przez Eurobarometr przeanalizowali eksperci Unii Owocowej. Najnowsze dane zostały porównane z wartościami liczbowymi pochodzącymi z 2017 roku. W szczególności przyglądano się unijnym działaniom w obszarach bezpieczeństwa i jakości żywności, a także zrównoważonego rozwoju. Jak się okazało, w ciągu trzech lat (od 2017 do 2020) stosunek do tego typu działań UE polepszył się - pozytywną opinię na temat WPR wyraziło 5% więcej respondentów niż w 2017 roku. Mówimy jednak o ocenie funkcjonowania WPR - czy jednak wszyscy Europejczycy znają ten termin? Zgodnie z badaniami Eurobarometru, również w tym aspekcie dane na przestrzeni ostatnich lat dają powody do coraz większego zadowolenia - Europejczycy wyraźnie interesują się tym, co (i jak) jedzą, a także skąd pochodzi wybierana przez nich żywność. Efektem tego jest fakt, iż w 2020 roku prawie 75% obywateli Unii Europejskiej stwierdziło w badaniu Eurobarometru, że zna działania WPR, a ponadto uważa, że są one dobre nie tylko dla rolników, ale i dla konsumentów. Jest to ważna informacja zwrotna dla UE - wszystkie działania WPR są bowiem zorientowane na ochronę obszarów wiejskich, zrównoważony rozwój, działania proekologiczne i ochronę rolników. W momencie, gdy respondenci w dużej mierze w sposób pozytywny reagują na pytania o WPR oznacza to, że działania Unii Europejskiej zdają się zmierzać w dobrym kierunku i realizują oczekiwania obywateli.

Rolnik szuka żony - Magda
19.03.2022 02:38 Magda z "Rolnik szuka żony" ogłosiła zaręczyny. Teraz przed rolniczką unieważnienie ślubu kościelnego

Obecność Magdy w programie "Rolnik szuka żony" wzbudziło wiele emocji wśród fanów programu. W przypadku rolniczki niewiele osób wróżyło jej szczęście, jednak jak się okazuje, Magda właśnie ogłosiła swoje zaręczyny.

mięso
19.03.2022 02:38 Ceny drobiu i wołowiny rosną. Rolnicy w końcu zarobią więcej?

Jak podaje portal agropolska.pl, na początku lutego cena kurcząt i indyków wzrosła w skupie o 3% i 8%. Podobnie rzecz ma się z żywcem wołowym - cena w skupach jest wyższa o 7% w porównaniu do stawek ze stycznia. Mięso drobiowe warte coraz więcejCzy rolnicy mogą oczekiwać, iż na rynku mięsnym w Polsce nadejdą wkrótce tłuste tygodnie? Trudno być tutaj pewnym długotrwałych trendów, jednakże dane z ostatnich dni mogą napawać producentów nadzieją na poprawę sytuacji, która od 2020 roku była naprawdę dramatyczna. W pierwszym tygodniu lutego ceny kurcząt brojlerów wzrosły o 3%, a ich średnia cena w skupach wyniosła 3,43 złote za kilogram. W porównaniu do notowań ze stycznia ich wartość wzrosła aż o 8%. W stosunku do tego samego okresu sprzed roku jest to wzrost rzędu 4%. Jak podaje portal agropolska.pl, indyki warte są średnio 5,05 złotych za kilogram mięsa. W ostatnim zestawieniu kwoty w skupach były niższe o 8%, a w porównaniu do początku stycznia mięso indycze podrożało o 22%. Mimo to w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku kwoty za indyki w skupach okazał się być niższe o 9,5%. Nieco mniej zróżnicowane zmiany widoczne są w kwestii kaczek brojlerów - w lutym ich średnia cena osiągnęła pułap 4,35 złotych za kilogram. W poprzednim lutowym notowaniu była to kwota wyższa o 1 grosz, jednakże warto pamiętać, że w stosunku do stycznia mięso kacze zdrożało - również o 1 grosz.

straż graniczna
19.03.2022 02:38 Straż Graniczna wykryła nielegalny proceder. Wszystko miało miejsce w tłoczni soków pod Grójcem

Wskutek wykrycia nieprawidłowości przez Straż Graniczną problemy będą mieli nie tylko cudzoziemcy, ale też - lub może przede wszystkim - pracodawca, który w sposób świadomy zatrudnił dwie osoby do pracy na czarno. Straż Graniczna w tłoczni soków pod GrójcemNielegalne zatrudnienie dwóch obywateli Ukrainy zostało ujawnione podczas jednej z kontroli przeprowadzanych przez Straż Graniczną z Lesznowoli.Sytuacja miała miejsce w obrębie jednego z gospodarstw sadowniczych w powiecie grójeckim w województwie mazowieckim. Podczas kontroli okazało się, że na miejscu pracują nielegalnie dwie osoby: mężczyźni w wieku 50 i 57 lat. Byli oni zatrudnieni na czarno przy produkcji soków i napojów warzywno-owocowych.Niestety, brak było jakichkolwiek dokumentów, które mogłyby poświadczyć ich legalną obecność na terenie zakładu. Pracodawca nie był w stanie przedstawić żadnej pisemnej umowy o pracę ze swoimi pracownikami. Nie figurowali oni również w ewidencji oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy.

pogoda
19.03.2022 02:38 Już wiadomo, czy idzie wiosna. IMGW prognozuje postępujące ocieplenie

Jak podaje w prognozie pogody IMGW, w nadchodzącym tygodniu możemy oczekiwać temperatury sięgającej nawet 18 stopni Celsjusza w południowo-zachodniej części Polski. Pogoda zwiastuje wiosnę?Choć bazując na najbliższych prognozach pogody, można pokusić się o stwierdzenie, że idzie wiosna, to z tak optymistycznymi wnioskami lepiej się nieco wstrzymać. Na obecną chwilę wiadomo, że w nadchodzącym tygodniu będziemy mogli cieszyć się wyjątkowo ładną pogodą. W poniedziałek 22 lutego w Polsce mogą lokalnie pojawiać się mgły i zachmurzenie. Najcieplej na Dolnym Śląsku - do 12 stopni Celsjusza, najzimniej - tradycyjnie na Suwalszczyźnie, gdzie termometry wskażą 4 kreski powyżej zera. We wtorek 23 lutego nadal utrzyma się przyjemna, słoneczna pogoda. Nadchodzący niż może jednak wywołać przelotne opady deszczu w północno-wschodniej części Polski.Mgły nie będą ustępowały - zjawisko to będzie szczególnie dokuczliwe od rana do południa. W najcieplejszych regionach Polski temperatura wskaże nawet 16 stopni Celsjusza.Kolejne dni - środa i czwartek - wedle zapowiedzi IMGW będą równie słoneczne, co pierwsze dwa dni bieżącego tygodnia. Co ciekawe, w nocy temperatura nie spadnie już poniżej zera. Na północnym-wschodzie spodziewana temperatura wyniesie około 8 stopni Celsjusza, na przeciwległym krańcu Polski - aż 18 stopni.

Emilka Rolnicy Podlasie - ciąża
19.03.2022 02:38 Emilka z "Rolnicy. Podlasie" podzieliła się radosną nowiną. Rolniczka spodziewa się dziecka

Emilia Korolczuk w rozmowie z Super Expresem przyznała, że spodziewa się dziecka. - Jestem w związku i oczekujemy córeczki. Termin porodu mamy wyznaczony na 3 czerwca - przyznała Emilka w rozmowie z dziennikarzami SE.

rolnicy
19.03.2022 02:38 Polscy rolnicy nie mają gdzie sprzedać ziemniaków. Supermarkety sprowadzają je z zagranicy

W dyskusję na temat sytuacji rolników opisywanego sektora włączyła się Agrounia, która wskazała przykład sklepu Dino, sprowadzającego ziemniaki z Cypru i Izraela. Polscy rolnicy mają kłopoty ze sprzedażą swoich warzywNa trudną sytuację w przypadku plantatorów ma wpływ szereg rozmaitych czynników. Niebagatelne znaczenie ma tutaj zamknięcie szkół ze stołówkami, hoteli, restauracji, czy zamrożenie działalności cateringowej.Również na rynku w Broniszach handel przeżywa gorsze chwile, a kupujących nie jest tak dużo, jak miało to miejsce jeszcze przed pandemią. Kolejnym aspektem, który nie pomaga polskim plantatorom warzyw, jest polityka dużych sieci handlowych. W ostatnim czasie Agrounia opublikowała post na swoim profilu na Facebooku, wskazując na przykład sytuacji ze sklepu Dino: - Kiedy w Polsce nie brakuje ziemniaków i nie ma najmniejszej potrzeby by przywozić je zza granicy w sklepach #dino już od kilkunastu dni dostępne są Ziemniki z CYPRU i IZRAELA [pis. oryg.]

wypadek
19.03.2022 02:38 Tragedia w Kukowie: potężne zderzenie tirów ze zbożem i trocinami

W wyniku wypadku zginął kierowca jednego z samochodów - 37-letni obywatel Białorusi. Droga, na której doszło do kraksy, była zablokowana przez około szesnaście godzin. Tragiczny wypadekWypadek miał miejsce w poniedziałek 22 lutego 2021 roku około godziny 9:00. W miejscowości Kukowo w gminie Olecko, na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, na drodze krajowej numer 65 doszło do zderzenia dwóch samochodów ciężarowych. Jeden z nich oznaczony był znakiem marki Daf i jechał w kierunku Olecka. To właśnie od tego pojazdu w niewyjaśniony sposób odczepiła się gigantyczna naczepa.Wskutek dużej prędkości i ciężaru ładunku, naczepa uderzyła w jadący z naprzeciwka samochód ciężarowy Volvo. W dramatycznej sytuacji znalazł się kierowca Volvo, który został zakleszczony w kabinie.

Rolnicy Podlasie - nowe odcinki
19.03.2022 02:38 "Rolnicy. Podlasie": Wiadomo już, co wydarzy się w pierwszym odcinku

Już niebawem rozpocznie się emisja trzeciego sezonu "Rolnicy. Podlasie". Przypomnijmy, stacja Fokus TV w połowie lutego ogłosiła, że program powróci już 14 lutego.

pogoda
19.03.2022 02:37 Nadchodzi ochłodzenie w całej Polsce. Zima nie powiedziała ostatniego słowa

Prognozy długoterminowe potrafią się nie sprawdzać, ale wychodzi na to, że zima jeszcze chwilę z nami zostanie. Niektórzy internauci nadchodzącą zmianę aury nazywają już teraz bestią z północy, choć poza niskimi temperaturami nie przewiduje się opadów śniegu, jak miało to miejsce na początku lutego. Pogoda na przełomie lutego i marcaRolnicy, którzy w swoich gospodarstwach skupiają się głównie na produkcji roślinnej, z pewnością wyczekują pierwszych oznak wiosny.Powrót na pole, prace na świeżym powietrzu, budząca się do życia natura - z pewnością każdy rolnik myśli z nostalgią o tych rzeczach po zimowej ciszy w przyrodzie. Ostatnie dni dały nadzieję na to, że wiosna zagości w Polsce już na dobre - w niektórych częściach kraju temperatury dochodziły nawet do 20 stopni Celsjusza. Okazuje się jednak, że zima nie powiedziała w tym sezonie swojego ostatniego słowa. Jak można obserwować na mapach portalu ventusky.com, w kolejnych dniach czeka nas ochłodzenie - z dnia na dzień będzie coraz zimniej, a temperatura osiągnie najniższe wartości od piątku 5 marca do poniedziałku 8 marca.

wieś
19.03.2022 02:37 Droga we wsi Rogożewek tonie w błocie. Apel o pomoc pozostał bez odzewu

Sytuacja staje się niebezpieczna, gdyż po ostatnich roztopach stan drogi pogorszył się do tego stopnia, że jest ona kompletnie nieprzejezdna. Co gorsza, zaniedbana droga prowadzi także do DPS-u w Rogożewku. Wieś bezskutecznie prosi o wsparcieW Rogożewku na Mazowszu mieszkają nie tylko rolnicy, ale też sporo osób, które pracują w pobliskich miejscowościach. Samochód jest niezbędnym narzędziem do tego, by móc codziennie przemierzać kilometry do zakładu pracy. Niestety, jak podaje lokalna strona gostynin24.pl, gminna droga w Rogożewku jest w tak złym stanie, że przejazd samochodem osobowym staje się prawdziwym wyzwaniem. Mieszkańcy wsi bezustannie wzywają władze gminne do utwardzenia drogi. Obecny stan rzeczy uniemożliwia im codzienne funkcjonowanie i odcina ich od reszty świata - pytaniem pozostaje, czy zaniedbany odcinek drogi byłaby w stanie pokonać np. karetka pogotowia. W rozmowie z portalem gostynin24.pl wypowiedział się jeden z mieszkańców Rogożewka: - Ja uważam (...) że buduje się te drogi tam, gdzie ich nie powinno być. Na przykład do lasu - bo są takie drogi, czy na działki czyjeś, a tutaj droga gminna, żeby nie miała przejazdu. W razie jakiegoś wypadku na drodze 572, to wtedy tamtą drogę się zamyka, puszcza się pojazdy tędy, a teraz nie puszczą tędy pojazdu, to wszystko będzie stało tu w polu, bo tu nie ma żadnego innego dojazdu - żali się mieszkaniec wsi.

michał kołodziejczak
19.03.2022 02:37 Michał Kołodziejczak podsumował działania Agrounii. "Mogę uchylić rąbka tajemnicy"

Podczas transmisji Michał Kołodziejczak zachęcał słuchaczy do wykonywania telefonów i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i uwagami na temat stanu polskiego rolnictwa. Michał Kołodziejczak o działaniach AgrouniiSpotkanie było przedstawieniem wydarzeń, które miały miejsce w ciągu ostatniego miesiąca - a tych uzbierało się naprawdę dużo. Lider Agrounii rozpoczął od wspomnienia na temat zbiórki na belarkę dla Gienka i Andrzeja Onopiuków, zauważając, że pomimo wielu pozytywnych komentarzy, idea pomocy spotkała się również z krytyką. - Osobiście mnie to bardzo dziwi - skomentował krytykę Michał Kołodziejczak. Później dodał: - Jeżeli my jako rolnicy się nie pozbieramy, to żadna firma nam nie pomoże. Całą tą zrzutkę przeznaczymy oczywiście dla chłopaków. (...) Myślałem, że na zbiórkę na belarkę złożą się jakieś firmy, większe podmioty. To tylko pokazuje jedno - jak nie my sami, to po prostu nikt, albo na warunkach takich, które przez nas będą niedopuszczalne.Lider Agrounii skrytykował również działania władz weterynaryjnych względem norek chorych na koronawirusa, mówiąc: - Miesiąc temu okazało się coś bardzo dziwnego, coś, co miało się nigdy nie wydarzyć - przyszedł czas na norki. Mamy duży problem z chorobami zakaźnymi w naszym kochanym rolnictwie - stwierdził. - Rozporządzenie, które minister przyjął w grudniu nie przewiduje żadnych odszkodowań dla rolników, którzy będą mieli wybite stada zwierząt futerkowych z powodu koronawirusa. Jest to dla mnie nie do przyjęcia.

rolnicy
19.03.2022 02:37 Pierwsze oferty pracy sezonowej na Zachodzie. Polscy rolnicy będą mieli problem?

Również polscy rolnicy będą mogli mieć pewne problemy ze znalezieniem pracowników sezonowych - duża część z nich pochodzi z Ukrainy, a obostrzenia epidemiologiczne sprawiają, że koszt zatrudnienia w przeliczeniu na jedną może być wyższy. Rolnicy i praca sezonowaJuż teraz agencje pracy szukają pracowników z naszego kraju do zbierania owoców i warzyw sezonowych m.in. w Niemczech, Francji, Niderlandach i Norwegii. Od wielu lat prym w tej kategorii wiodą zbiory szparagów i truskawek - czas na nie rozpocznie się już w kwietniu i maju. Dotychczas Polacy bardzo chętnie wyruszali za granicę, by podreperować domowy budżet walutą z Zachodu. Czy jednak w dobie koronawirusa podróże zarobkowe będą tak samo przystępne jak w poprzednich sezonach? Agencje kuszą chętnych dobrymi zarobkami, ale wymagają też konkretnych warunków do spełnienia. Ważne, by kandydaci posiadali doświadczenie np. w zbieraniu truskawek, sadzeniu, a także przycinaniu pędów. Nie jest to jednak nowość na tym rynku pracy. Prawdziwym wyzwaniem mogą być za to trudności organizacyjne związane z koronawirusem.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:Co ciekawe, w większości ogłoszeń nie ma mowy o okazywaniu testów na koronawirusa przyszłemu pracodawcy. Niemniej jednak można przewidywać, że wiele osób chętnych do wyjazdu nie będzie miało finalnie takiej możliwości - skala zachorowań w Europie nie spada, a restrykcje są wprowadzane nieomal z dnia na dzień.Agencje zastrzegają, że będą się na bieżąco stosować do wszelkich obostrzeń. Nagłe zmiany planów mogą mieć negatywny efekt na płynność pracy w gospodarstwach rolnych w całej Europie.

Rolnicy - odpady
19.03.2022 02:37 Krzyż Wielkopolski: Problematyczna kwestia utylizacji odpadów rolniczych

- Mówimy tutaj o odpadach, o foli po sianokiszonkach, siatkach, czy też o opakowaniach po nawozach - przekazał w materiale TVP3 Poznań rolnik ze wsi Brzegi, Tomasz Świetlik.

Rolnicy. Podlasie - Gienek i Andrzej
19.03.2022 02:37 "Działo się". W gospodarstwie Gienka i Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie" rozpoczęły się prace

- Wczoraj działo się - powiadomili dziś za pośrednictwem mediów społecznościowych uczestnicy programu "Rolnicy. Podlasie", Gienek i Andrzej.

pogoda
19.03.2022 02:37 IMGW: ostrzeżenia pogodowe dla części regionów. Wiosna w odwrocie

IMGW na swojej stronie internetowej opublikował ostrzeżenia pogodowe, z których wynika, że możemy spodziewać się bardzo intensywnego wiatru na wybrzeżu, a także śniegu i zamieci w północno-wschodniej Polsce. Ostrzeżenia pogodoweNa stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej możemy przeczytać, iż wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem na całym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Jak podaje Instytut, prawdopodobieństwo wystąpienia porywów wiatru wynosi 80%. Ostrzeżenie IMGW w opisanych regionach obowiązuje do niedzieli 7 marca 2021 roku do godzin wczesnopopołudniowych. W Zatoce Gdańskiej prawdopodobieństwo wystąpienia bardzo silnego wiatru wynosi natomiast aż 90%. Nieco bardziej złożona sytuacja ma - i będzie mieć miejsce - na Warmii i Mazurach, gdzie mieszkańcy odczują przez chwilę prawdziwy powrót zimy. IMGW wydał tan ostrzeżenia pierwszego stopnia nie tylko przed porywistym wiatrem, ale również przed intensywnymi opadami śniegu i zamieciami śnieżnymi. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk Instytut szacuje na 80% - wiatr powinien ustać w godzinach wczesnopopołudniowych, jednakże wiele wskazuje na to, że mieszkańcy Warmii i Mazur będą zmagali się z postępującymi opadami śniegu do godziny 22:00 w niedzielę 7 marca br.

płatności bezpośrednie
19.03.2022 02:37 Zmiany w systemie płatności bezpośrednich. Nabór już od 15 marca

Wnioski o płatności bezpośrednie rolnicy mogą składać od połowy marca bieżącego roku do 15 maja 2021 roku. Wkrótce otwarcie naboru o przyznanie płatności bezpośrednichChoć zima wydawała się trwać w nieskończoność, to już za moment wejdziemy w drugą dekadę marca. Aura jest kapryśna, ale jedno jest pewne - do wiosny i rozpoczęcia intensywnych prac na polach pozostało bardzo niewiele czasu. Poruszenie obecne jest również w kwestii finansów rolniczych - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że nabory o przyznanie płatności bezpośrednich zaczynają się już 15 marca 2021 roku. W stosunku do poprzedniego naboru rolnicy będą musieli przygotować się na kilka istotnych zmian. Jedną z ważniejszych nowości, które pojawią się w systemie wnioskowania o przyznanie płatności bezpośrednich, jest brak możliwości złożenia uproszczonego oświadczenia zastępującego wniosek o przyznanie płatności.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Ponadto od 2021 roku rolnicy, którzy posiadają mniej niż 10 hektarów gruntów ornych, we wnioskach o przyznanie płatności będą zobowiązani do udzielenia informacji na temat poszczególnych upraw przy deklarowaniu działek rolnych. Powodem takiej decyzji jest chęć zebrania informacji na temat danego gospodarstwa, które później posłużą do realizacji działań w ramach PROW.

ciągnik
19.03.2022 02:37 Luty: duże zainteresowanie nowymi ciągnikami rolniczymi. Wzrost sprzedaży o 25%

Rolnicy kupili 847 nowych ciągników rolniczych do swoich gospodarstw. Eksperci wskazują, że tak wyraźna tendencja wzrostowa w obszarze kupna nowych ciągników jest sytuacją, która nie miała miejsca od wielu miesięcy. Sprzedaż ciągników w lutymCiągnik jest niezbędnym narzędziem pracy w gospodarstwie, toteż trudno wyobrazić sobie codzienność rolnika bez tego typu maszyny. Gospodarze kupują bardzo często traktory używane, głównie ze względu na ich przystępność cenową. Niemniej jednak najważniejsze i najbardziej zaskakujące wieści dochodzą z rynku nowych maszyn. Jak podaje agencja Martin&Jacob, w lutym 2021 roku rolnicy kupili 847 nowych ciągników, co oznacza wzrost sprzedaży o 25% wobec lutego 2020 roku.Firma z uwagą obserwuje zmiany na rynku maszyn rolniczych, dzięki czemu możemy dowiedzieć się, jakie nastroje panują w polskich gospodarstwach rolnych. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiały wideo: [EMBED-3]Obecną sytuację można określić jako dążenie rolników do lokowania pieniędzy i inwestowania. Jak podaje wspomniana agencja, w styczniu rolnicy zdecydowali się na zakup nowych traktorów aż 610 razy. Również te dane ukazały rosnący trend zainteresowania tego typu maszynami wobec stycznia 2020 roku.

mleko
19.03.2022 02:37 Cysterna z mlekiem runęła na drogę. Niebezpieczne zdarzenie w Wielkopolsce

Jak pokazano w facebookowym wpisie OSP Rogoźno, cysterna przewróciła się, rozlewając na drodze litry mleka. Na szczęście w wyniku zdarzenia nikomu nic się nie stało. Cysterna z mlekiem przewróciła się na drodzeDo zdarzenia doszło na drodze krajowej numer 11 na 241. kilometrze trasy w miejscowości Jaracz, położonej w województwie wielkopolskim. Kierowca pojazdu stracił w pewnym momencie nad nim panowanie, co doprowadziło do jego wywrócenia. Zgłoszenie o przewróconej cysternie z mlekiem wpłynęło do służb ratowniczych około godziny 18.00. Niestety, gabaryty przewróconego pojazdu sprawiły, że cała droga została zablokowana na obydwu pasach ruchu. Zamiast tego na kilka godzin wprowadzono objazd przez miejscowości Parkowo i Wełna. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]

Rolnicy Podlasie - apel o pomoc
19.03.2022 02:37 Gienek i Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" zaapelowali do fanów. "Mały odruch serca ma wielkie znaczenie"

Mieszkańcy Plutycz chętnie za pośrednictwem mediów społecznościowych zwracają się do swoich fanów o pomoc, nie tylko dla siebie, ale i innych. Wielokrotnie już udostępniali zbiórki dla najbardziej potrzebujących. Tym razem uczestnicy programu "Rolnicy. Podlasie" proszą o "mały odruch serca" dla Michaliny i Oliviera. - Michalina i Olivier to Kochane Dzieci Pana Tomka, który codzienne niestrudzenie pracuje zabierając paczki dla Was z naszymi gadżetami.. Dla Dzieci Twój mały odruch serca ma wielkie znaczenie - napisali do swoich fanów Gienek i Andrzej z programu "Rolnicy. Podlasie". Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:[EMBED-3]