Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi

Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi

grzegorz puda
19.03.2022 02:43 Grzegorz Puda skrytykował poprzedni rząd. Stanowcze słowa z mównicy sejmowej

W minionym tygodniu Sejm pochylił się nad wnioskiem o wotum nieufności dla urzędującego ministra resortu rolnictwa Grzegorza Pudy. Dokument o odwołanie szefa MRiRW wystosowali w sierpniu politycy z ramienia PSL. Choć wniosek o wotum nieufności został oddalony, to nadal nie milką echa medialnej wrzawy, jaka miała miejsce w ostatnich dniach na sali sejmowej. W sobotę 18 września 2021 roku minister Grzegorz Puda opublikował na Twitterze fragment swojej wypowiedzi, która miała miejsce z mównicy sejmowej. Ostrze krytyki wymierzył wprost w rząd PO-PSL: - "Nie tak wygląda polska wieś" - piszą w wotum nieufności członkowie PSL-u, bo rażą ich gospodarstwa nowoczesne (...) prężnie się rozwijające, prowadzone z pomysłem. Niestety, rządy PO-PSL wyrządziły tyle szkód w rolnictwie, że wciąż mamy dużo pracy, aby włożyć to w odbudowę i rozwój. Wotum nieufności wobec Grzegorza Pudy i wrzawa na sali sejmowejNa twitterowym profilu szefa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pojawiło się krótkie wideo - można w nim usłyszeć fragment przemówienia z dnia, w którym głosowano nad odebraniem Grzegorzowi Pudzie ministerialnej teki. Przypomnijmy: w środę 15 września 2021 roku Sejm pochylił się nad wnioskiem o wotum nieufności wobec Grzegorza Pudy, które w sierpniu złożyli posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego. W wyniku głosowania postanowiono, że aktualnie urzędujący minister pozostanie na swoim stanowisku. Więcej szczegółów na temat głosowania można przeczytać w naszym tekście Kołodziejczak zajął stanowisko w sprawie wniosku PSL. Nie kryje dezaprobaty.Tego samego dnia Grzegorz Puda odczytał z mównicy sejmowej tekst, w którym skrytykował rząd PO-PSL za decyzje związane z życiem polskiej wsi: - Likwidacja przetwórni, likwidacja komunikacji, likwidacja posterunków policji, brak inwestycji, dbanie o rozwój tylko dużych gospodarstw przemysłowych zrobiło swoje. Niszczy się łatwo, szanowni państwo, ale odbudowuje dużo trudniej.

wnioski dotacje
19.03.2022 02:42 200 tys. złotych na rolniczy handel detaliczny. Jesienią rusza nabór wniosków

Już jesienią 2021 roku otwiera się nabór na dotację związaną z rolniczym handlem detalicznym. Beneficjenci programu będą mogli otrzymać do 200 tysięcy złotych, czyli o 100 tysięcy złotych więcej niż w poprzednich edycjach. Poddziałanie, w ramach którego mają być wypłacane dotacje, jest objęte Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i nosi pełną nazwę Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój. MRiRW: jesienią rusza nabór wniosków o dotacje na rolniczy handel detalicznyInformacja przekazana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z pewnością ucieszy dużą grupę rolników: jesienią 2021 roku rusza bowiem nowy nabór wniosków o dotację w wysokości do 200 tysięcy złotych. Działanie będzie realizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Warto jednak dodać, że resort rolnictwa pracuje nad ustawą, według której maksymalna kwota dopłaty ma być zwiększona z dotychczasowych 100 tysięcy do 200 tysięcy złotych. O dopłaty mogą ubiegać się rolnicy prowadzący działalność w zakresie rolniczego handlu detalicznego, duże firmy produkujące pasze (na bazie surowców bez GMO), a także podmioty przetwarzające i handlujące ziołami.

krus
19.03.2022 02:42 Resort rolnictwa: trwają prace nad nowym projektem ustawy ws. KRUS

Jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, trwają prace nad projektem ustawy dotyczącym funkcjonowania KRUS. Precyzyjnych informacji na temat potencjalnych zmian na razie brak - wiadomo jedynie, że ustawa ma rozwiązać m.in. problemy związane ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia z KRUS i ZUS. Pojawiły się również informacje o tym, by w ramach nowych przepisów większą ochroną wypadkową objęte zostały dzieci, które wspomagają swoich rodziców w pracy w gospodarstwach rolnych. MRiRW i projekt ustawy dotyczący KRUSKasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jest państwowym organem, którego nadrzędną rolą jest ubezpieczanie rolników. Instytucja oferuje dwa jego rodzaje: ubezpieczenie emerytalno-rentowe i wypadkowe. W ostatnim czasie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zakomunikowało chęć zmiany obowiązujących zapisów prawnych dotyczących KRUS. Z nielicznych informacji na temat projektu ustawy wiadomo, że politycy chcą zająć się problematyczną kwestią zbiegu tytułów ubezpieczenia z KRUS i ZUS. Warto przypomnieć, że osoba, która decyduje się na wstąpienie do systemu ZUS, automatycznie traci ubezpieczenie rolnicze. Jak twierdzą dziennikarze portalu Interia.pl, planowane zmiany mają usunąć mankamenty aktualnie obowiązujących przepisów w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników.

mrirw
19.03.2022 02:42 MRiRW rusza z pomocą dla hodowców trzody chlewnej. Budżet wynosi 200 mln złotych

W piątek 6 sierpnia 2021 roku na oficjalnym portalu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pojawił się komunikat dotyczący uruchomienia pomocy dla hodowców trzody chlewnej. Wedle zapowiedzi szefa resortu rolnictwa Grzegorza Pudy, na cele wsparcia rolników zostanie przeznaczonych 200 milionów złotych. Program wsparcia gospodarstw utrzymujących świnie będzie ponadto opierał się na pięciu filarach, które mają wspomóc rolników w walce z afrykańskim pomorem świń. MRiRW zapowiada wsparcie dla hodowców trzody chlewnejNa portalu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju wsi można przeczytać informację na temat uruchamianej pomocy dla gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną. Zgodnie z zapowiedziami ministra rolnictwa Grzegorza Pudy, na cele wsparcia zostanie przeznaczonych 200 milionów złotych. Program ma na celu zarówno odbudowę gospodarstw, które ucierpiały w wyniku masowych zarażeń świń ASF, jak i podjęcie działań prewencyjnych przed kolejnymi ogniskami choroby. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wymieniło pięć filarów planowanych działań: >

puda grzegorz
19.03.2022 02:42 Pogorzelcy z Nowej Białej otrzymali nowy sprzęt od ministra rolnictwa. Wieś podnosi się z kolan

We wtorek 3 sierpnia 2021 roku minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda przekazał niezbędny sprzęt poszkodowanym rolnikom z Nowej Białej, którzy utracili swój dobytek w wyniku ogromnego pożaru 19 czerwca 2021 roku. Poza schładzarkami, dojarkami i śrutownikiem, podnoszącym się po tragedii mieszkańcom ofiarowano również przybory szkolne dla dzieci i torby medyczne dla lokalnej straży pożarnej. Minister przekazał maszyny pogorzelcom z Nowej Białej19 czerwca 2021 roku we wsi Nowa Biała wybuchł gigantyczny pożar w województwie małopolskim. Zniszczenia dokonane przez szalejący żywioł okazały się być ogromne, niszcząc nie tylko domy mieszkalne, ale również gospodarstwa rolne. Szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda udał się do Nowej Białej we wtorek 3 sierpnia 2021 roku, by przekazać gospodarzom sprzęt niezbędny do dalszej produkcji rolnej. Warto dodać, że każde poszkodowane gospodarstwo otrzymało pod koniec lipca 100 tysięcy złotych z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego. Ponadto pogorzelcy mogą liczyć na pomoc ze strony Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - odroczone (lub nawet umorzone) zostaną terminy płatności składem ubezpieczeniowych.

rząd
19.03.2022 02:42 Rolniczy handel detaliczny. Rząd przyjął projekt ustawy

W piątek 30 lipca 2021 roku na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawił się komunikat dotyczący przyjęcia projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z prowadzeniem rolniczego handlu detalicznego. Jak można przeczytać w informacji na stronie rządowej, zmienić się ma wysokość kwoty przychodów wolnych od podatku z opisywanej aktywności gospodarczej - z dotychczasowych 40 tysięcy złotych podniesiona zostanie do 100 tysięcy złotych. Zmiany ws. rolniczego handlu detalicznegoZ inicjatywy ministra rolnictwa i rozwoju wsi w rządzie pojawiła się propozycja zmiany dotychczasowych ustaw związanych z zasadami rolniczego handlu detalicznego prowadzonego przez rolników. W piątek 30 lipca 2021 roku na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano informację o przyjęciu projektu ustawy, który ma zmienić prawo na korzyść rolników.W komunikacie można przeczytać, że podstawową propozycją dla rolników ma być zmiana poziomu kwoty wolnej od podatku z dochodów uzyskiwanych z handlu detalicznego płodami rolnymi. Zamiast dotychczasowych 40 tysięcy złotych, ma wynieść ona aż 100 tysięcy złotych. Jak twierdzi rząd, dzięki reformom rolnicy będą mieli również szansę produkowania i sprzedawania produktów rolno-spożywczych na rynku detalicznym w całym kraju prosto do miejsc, które również prowadzą handel detaliczny - czyli m.in. do sklepów, stołówek i lokali gastronomicznych. Niewykluczone, że politycy partii rządzącej chcą w ten sposób zniwelować niesprawiedliwą przewagę kontraktową, którą nad rolnikami mają pośrednicy sprzedaży produktów rolno-spożywczych.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 02:41 Ministerstwo rolnictwa przygotowało nowelizację ustawy. Szykują się ułatwienia dla rolników

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się "Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego" przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), który ma wejść w życie już w III kwartale 2021 roku. Na jakie ułatwienia mogą liczyć rolnicy? - Zmiany zaproponowane w projekcie ustawy wynikają z założeń przyjętych w dokumencie rządowym ,"Polski Ład", w którym zawarto m.in. inicjatywę „Uwolnienie rolniczego handlu detalicznego (RHD)” - można przeczytać w opisie projektu ustawy.

unsplash.com / fot. Adrian Infernus
19.03.2022 02:41 Wsparcie na bioasekurację. Minister rolnictwa ogłosił nabór

Jak wynika z ogłoszenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Grzegorza Pudy na początku sierpnia rozpocznie się nabór wniosków o pomoc na refundację wydatków na bioasekurację dla rolników, którzy utrzymują świnie. Nabór rozpocznie się 6.08.2021 r. (piątek) i zakończy się 27.08.2021 r. (piątek). Rolnicy, którzy w swoich gospodarstwach utrzymują świnie, będą mogli ubiegać się o pomoc charakterze pomocy de minimis w rolnictwie na refundację 50% wydatków poniesionych w danym roku kalendarzowym. Wsparcie przysługuje na:zakup mat dezynfekcyjnych, zakup sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, zakup produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, zakup odzieży ochronnej i obuwia ochronnego, wydatki poniesione w związku z zabezpieczeniem budynku, gdzie utrzymywane są świnie.

EAST NEWS
19.03.2022 02:41 Koniec ze skargami za nocną pracę rolników? Zmiana prawa możliwa jeszcze w tym roku

W projekcie ustawy o rodzinnych gospodarstwach rodzinnych znalazła się modyfikacja art. 51 Kodeksu wykroczeń (Zakłócenie spokoju lub porządku publicznego), która zakończyć ma problem ze skargami na rolników w związku z koniecznością działalności rolniczej w godzinach nocnych - informuje Szymon Giżyński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak przypominał Giżyński w odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie możliwości wykonywania określonych prac w gospodarstwie w porze nocnej, w ostatnich latach art. 51 kodeksu wykroczeń był często wykorzystywany "na terenach wiejskich do karania rolników, pracujących zwłaszcza podczas spiętrzenia prac polowych w okresie żniw, w godzinach porannych lub nocnych". - Tymczasem charakter pracy rolniczej, uzależnienie jej efektów często od aktualnej pogody sprawia, że rolnicy zmuszeni są pracować zwłaszcza w okresie żniw do późnych godzin nocnych - podkreśla Giżyński.

Grzegorz Puda/Twitter
19.03.2022 02:41 Kolejna wizyta Pudy. Minister rolnictwa zachęcał do samozbiorów

Po niedawnych wizytach we wsi Grajewo koło Giżycka oraz w Marianowie Brodowskim Grzegorz Puda pojawił się w gminie Tarczyn. Minister odwiedził ekologiczne gospodarstwo, gdzie zachęcał do jednego ze sposobu na skracanie łańcucha sprzedaży- do samozbiorów. - Samozbiory to doskonały przykład krótkiego łańcucha sprzedaży, najniższa cena i wybór towaru najwyższej jakości prosto od rolnika. To także świetny sposób na ciekawą wycieczkę z rodziną - mówił Puda podczas wizyty.

Pexels/Pixabay
19.03.2022 02:41 Już dzisiaj ministerstwo przedstawi założenia "Programu odbudowy gospodarstw po ASF"

Podczas najbliższego posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawione zostaną główne założenia "Program odbudowy gospodarstw po ASF" - informuje dziś Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie Sejmu, najbliższe posiedzenie na temat aktualnej sytuacji w związku z występowaniem Afrykańskiego Pomoru Świń w Polsce odbędzie się dzisiaj, 19 lipca o godzinie 20:00. Podczas spotkania referować będą Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Główny Lekarz Weterynarii.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 02:41 Apel do resortu rolnictwa. Potrzeba urealnienia stawek dopłat do paliwa rolniczego

Chociaż Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych (PZPRZ) docenia propozycję Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) w sprawie zmiany dotyczącej stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, zauważa jednak, że należy urealnić stawki dopłat. Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych w opinii przygotowanej na prośbę resortu rolnictwa do procedowanego projektu ustawy podkreśla, że liczba litrów ON objęta zwrotem podatku akcyzowego powinna wynieść 126 litrów ON/ha, a nie jak zaproponowano 110 litrów ON/ha. Stawka zaproponowana przez PZPRZ wynika z wyliczeń Instytutu Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa.

Grzegorz Puda/Twitter
19.03.2022 02:41 Kolejna wizyta Pudy. Minister rolnictwa przekazał, nad czym pracuje rząd

Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi po niedawnej wizycie w Marianowie Brodowskim odwiedził gospodarstwo należące do Mariusza Jabłońskiego we wsi Grajewo koło Giżycka. Podczas wizyty Puda zapewniał, jakie działania zaproponowane przez rząd zapobiegną wyludnianiu się obszarów wiejskich. Jak przekazał w gospodarstwie Grzegorz Puda, dzięki rozwiązaniom zaproponowanym w Polskim Ładzie, a także dzięki przygotowywanej ustawie o rodzinnych gospodarstwach rolnych obszary wiejskie nie będą się już bardziej wyludniać.

puda grzegorz
19.03.2022 02:41 "Państwo dobrobytu" i "nowatorskie mechanizmy". Minister rolnictwa kreśli przyszłość polskiej wsi

W Programie 1 Polskiego Radia w poniedziałek 12 lipca 2021 roku gościem Sygnałów dnia był minister rolnictwa - Grzegorz Puda. Polityk został zapytany m.in. o ustawę o rodzinnych gospodarstwach rolnych. Szef resortu rolnictwa w wypowiedzi nie ukrywał, że w ramach Nowego Ładu polski rząd chce zapobiec odpływowi młodych ludzi ze wsi i dać rolnikom gwarancję opłacalności produkcji rolnej. Grzegorz Puda, mówiąc o ustawie o rodzinnych gospodarstwach rolnych, w ogólny sposób wskazał, że zawiera wiele nowatorskich, nieznanych dotąd polskiemu rolnictwu, polskiemu prawodawstwu w rolnictwie, mechanizmów stabilizacji rynkowej. Polska wieś i państwo dobrobytuW poniedziałek 12 lipca 2021 roku szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda był gościem Sygnałów dnia na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Podczas audycji został zapytany o ustawę o rodzinnych gospodarstwach rolnych, na którą z pewnością czeka wielu rolników i mieszkańców wsi. W odpowiedzi polityk wskazał, że warto pamiętać, że omawiana ustawa jest częścią Polskiego Ładu, czyli programu społeczno-gospodarczego, mającego pomóc w odbudowie kraju po kryzysie wywołanym koronawirusem. Grzegorz Puda powiedział, że ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych ma na celu m.in. zatrzymanie młodych ludzi na wsi i zachęcenie ich do zakładania rodzin poza wielkimi ośrodkami miejskimi. Polityk dodał, że dokument posłuży do rozbudowy polskiej wersji państwa dobrobytu. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego ambitnego celu mają być nowatorskie, nieznane dotąd polskiemu rolnictwu (...) mechanizmy stabilizacji rynkowej.

Sejm RP/YT
19.03.2022 02:40 "Rozmawiamy, aby zwiększyć pulę środków". Bartosik ws. ubezpieczeń

Wczoraj podczas posiedzenia Sejmu na temat środków na dopłaty do ubezpieczeń rolnych mówił wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik. Jak zaznaczył, resort rolnictwa stara się o zwiększenie środków. Warto przypomnieć, że zgodnie z ustawą budżetową na 2021 rok na dopłaty do ubezpieczeń rolnych zaplanowano kwotę 400 mln zł. Jak przekazywaliśmy >tutaj< między innymi Krajowa Rada Izb Rolniczych zwracała uwagę, że kwota przewidziana na ten cel nie jest wystarczająca.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi/ Twitter
19.03.2022 02:40 Puda: "Zapowiadaliśmy realizację projektu w lipcu i dotrzymujemy słowa"

Dzisiaj w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, odbyła się konferencja prasowa z udziałem szefa MRiRW Grzegorza Pudy oraz p.o. dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Małgorzaty Gośniowskiej-Koli. Podczas spotkania powiadomiono o uruchomieniu projektu "Więcej ziemi dla rolników", jednego z elementów Polskiego Ładu. - Inicjatywa "Więcej ziemi dla rolników" to jeden z elementów Polskiego Ładu, Polskiego Ładu dla rolnictwa, który został zapowiedziany przez pana premiera Mateusza Morawieckiego. Chciałbym też podkreślić, że zapowiadaliśmy realizację tego projektu w lipcu i dotrzymujemy słowa. Naprawdę robimy to, o czym mówiliśmy. Udało się to dzięki zaangażowaniu wielu osób - mówił dziś podczas konferencji prasowej Grzegorz Puda.

Marek BAZAK/East News
19.03.2022 02:40 Większy zwrot akcyzy za paliwo. Kiedy zostanie przyjęta ustawa?

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Zmiana zapowiadana w Polskim Ładzie ma zostać przyjęta w trzecim kwartale tego roku. Zgodnie z projektem ustawy zwiększony zostanie limit "zużywanego oleju napędowego na 1 ha upraw rolnych ze 100 l do 110 l oraz limitu zużycia oleju napędowego do 1 dużej jednostki przeliczeniowej bydła (DJP) z 30 l do 40 l, w przypadku prowadzenia przez producenta rolnego chowu i hodowli bydła, do którego przysługuje zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa zakupionego do tej produkcji".

Marek BAZAK/East News
19.03.2022 02:40 Czy zostanie ponownie uruchomiona pomoc dla rodzin rolniczych?

Jeszcze w połowie marca bieżącego roku prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Grzegorza Pudy o ponowne uruchomienie naboru wniosków do programu pomocy na dofinansowanie kosztów zakupu komputera dla dzieci rolników.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
19.03.2022 02:40 Ministerstwo rolnictwa: "poszkodowani mogą liczyć na pomoc"

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Grzegorz Puda pojawił się w Łącku. Szef resortu rolnictwa spotkał się z rolnikami, którzy ponieśli straty na skutek gradobicia. - Decyzja o ewentualnym uruchomieniu dodatkowej pomocy w związku z powstałymi szkodami będzie mogła zostać podjęta po oszacowaniu szkód przez komisje powołane przez wojewodów - zaznaczył podczas spotkania Grzegorz Puda. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez MRiRW Grzegorz Puda przypomniał, że to komisja zobowiązana jest do dokonania oszacowania szkód powstałych w wyniku gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, w ciągu dwóch miesięcy od zgłoszenia. Jeżeli chodzi o straty spowodowane przez ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź lub grad w drzewach owocowych, szacowanie szkód odbywa się dwa razy. Pierwsze w ciągu 2 miesięcy od powstania szkód, natomiast drugie nie później niż w terminie do 12 miesięcy.

Marek BAZAK/East News
19.03.2022 02:40 ARiMR ostrzega rolników ws. stosowania środków ochrony roślin

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) powiadomiła dziś o przyłączeniu się w akcję Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która ma przypominać rolnikom o konieczności odpowiedniego stosowania środków ochrony roślin na bazie glifosatu. Za naruszenie przepisów można zostać ukaranym. Jak przypomniano, bezpieczne stosowanie herbicydów leży w interesie zarówno rolników, producentów, jak i konsumentów. Warto pamiętać, że produkty, które nie spełniają norm dotyczące pozostałości środków ochrony roślin, nie mogą zostać wprowadzone do obrotu, mowa o żywności i o paszy dla zwierząt.

mrirw
19.03.2022 02:39 Nadchodzi zakaz stosowania kolejnych środków ochrony roślin. MRiRW zadecydowało

Wszystkim rolnikom przypominamy, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowało o wycofaniu ze sprzedaży niektórych środków ochrony roślin, używanych dotychczas przez plantatorów w walce z chorobami grzybowymi. Tym samym po 30 września 2022 roku rolnicy nie będą mogli stosować czterech środków zawierających difenokonazol, kilku produktów, w składzie których znajduje się azoksystrobina i jednego stworzonego na bazie fluazynamu. MRiRW wycofało kolejne środki ochrony roślinWycofywanie ze sprzedaży kolejnych środków ochrony roślin, choć poprzedzone wcześniejszymi informacjami ze strony państwowych urzędników, często spotyka się z niemałą dezaprobatą plantatorów. Problemem jest zazwyczaj brak alternatyw dla wcześniej stosowanych środków - w ten sposób rolnicy, nawet jeśli chcą rezygnować z dotychczasowych preparatów, ponoszą straty w walce z insektami i chorobami grzybowymi swoich roślin. Jak podaje portal sadyogrody.pl, Instytut Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach przypomniał wszystkim rolnikom o tym, że już wkrótce na rynku nie będą mogli już znaleźć kilku popularnych marek środków ochrony roślin. Sprawa dotknie zwłaszcza producentów owoców i warzyw.

Koła Gospodyń Wiejskich - wsparcie rządu
19.03.2022 02:39 Nawet 40-milionowe wsparcie. Rząd chce pomóc KGW

Wiceminister Anna Gembicka w ostatnich dniach powiadomiła, że rząd chce przeznaczyć na wsparcie Kół Gospodyń Wiejskich nawet 40 milionów złotych. Jak się okazuje, ustawa w tej sprawie trafiła już do Senatu.

mrirw
19.03.2022 02:38 Od 12 lutego 33 grosze obniżki dla hodowców bydła. Nowe rozporządzenie MRiRW

Zgodnie z rozporządzeniem MRiRW za wydanie duplikatu paszportu hodowcy bydła będą musieli zapłacić nieco więcej, tj. 2 złote. MRiRW i rozporządzenie ws. cen paszportów i ich duplikatówCała zmiana wchodzi w życie od 12 lutego 2020 roku. Informacja na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa precyzuje: Zmiana wysokości opłat związana jest z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 27 stycznia 2021 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat za czynności związane z wydawaniem i doręczaniem paszportów bydła lub ich duplikatów (Dz.U. z 2021 r. Poz. 189).Do 12 lutego wydanie paszportu dla bydła kosztuje 1,33 złote, a wydanie duplikatu tego dokumentu - również 1,33 złote. Doręczenie przesyłką poleconą przez Pocztę Polską z potwierdzeniem odbioru zamówionych paszportów hodowcy płacą 8,50 złotych.

Premia dla młodych rolników - MRiRW
19.03.2022 02:38 Premia dla młodych rolników. Wnioski do 30 czerwca

Jak przypominał wczoraj resort rolnictwa, młodzi rolnicy mogą składać wnioski dłużej, niż pierwotnie zakładał to termin. Wnioski w ramach PROW 2014-2020 dotyczące wsparcia "Premia dla młodych rolników" składać można już od 31 marca 2021 r. Termin naboru wniosku pierwotnie został wyznaczony na 29 maja bieżącego roku, jednak został wydłużony do 30 czerwca (środa).

MRiRW - hodowcy norek
19.03.2022 02:38 MRiRW zamierza pomagać poszkodowanym hodowcom norek

- Będzie pomoc dla hodowców norek, którzy muszą likwidować swoje stada z powodu wykrycia wśród tych zwierząt koronawirusa - informuje portal. Na ten moment norki nie znajdują się na liście zwierząt, za których utylizację z powodu koronawirusa przysługuje rekompensata. Po potwierdzeniu pierwszego przypadku koronawirusa na fermie norek głos w sprawie odszkodowań zabrali przedstawiciele Polskiego Przemysłu Futrzarskiego, o czym więcej można przeczytać >tutaj<.

ardanowski
19.03.2022 02:38 J. K. Ardanowski: "Rolnicy nie czują się nikim gorszym". Mocne słowa na antenie Trwam

Na antenie telewizji Trwam Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił rolę rolników w budowaniu państwowości, a także stwierdził, że świadomość społeczeństwa na temat wsi jest znikoma. Jan Krzysztof Ardanowski w mocnych słowachJan Krzysztof Ardanowski jest byłym ministrem rolnictwa. Obecnie jest przewodniczącym Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. W programie "Wieś to też Polska" powiedział: - W znacznej części społeczeństwa znajomość spraw wiejskich, rolniczych jest znikoma. To jest życie w jakimś stereotypie stworzonym kilkadziesiąt lat temu. Niestety ten stereotyp jest również u polityków, u bardzo ważnych, często najważniejszych osób w państwie. Odwołał się również do wizerunku rolników w polskim społeczeństwie: - [Jest - przyp. red.] przekonanie, że rolnicy są taką grupą roszczeniową, grupą, która tylko się będzie domagała, tylko czegoś chce kosztem reszty społeczeństwa, że jest grupą pazerną. Ja słyszę, mnie to bardzo boli, bo przecież jestem również rolnikiem z pochodzenia, z dziada pradziada można powiedzieć. (...) Że jest to grupa, która nie ma poglądów, jakby szerszego oglądu świata, a decyzje - również polityczne, wyborcze - można kupić, da się parę złotych i wieś będzie głosowała na tych, co tę parę złotych dali. To świadczy o głębokim niezrozumieniu mentalności ludzi na wsi, również tej - ja nazywam to - rewolucji godności, która w ostatnich latach na wsi zachodzi.

Zwierzęta - konferencja
19.03.2022 02:38 Apel o "okrągły stół". Konferencja ws. hodowli zwierząt futerkowych pod Ministerstwem Rolnictwa

Na konferencji prasowej pod MRiRW pojawili się dziś Daniel Chmielewski, prezes Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych, Tadeusz Jakubowski, dyrektor Polskiego Związku Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych oraz Monika Przeworska, reprezentująca Instytut Gospodarki Rolnej. - Zwołaliśmy konferencję prasową z jednego powodu, została podjęta decyzja przez Ministra Rolnictwa, że lekarze, którzy pobierają próbki na naszych fermach, na obecność koronawirusa, mają zostać zaszczepieni. Sytuacja wygląda teraz tak, że odbywają się w dalszym ciągu pobierania próbek, lekarze są niezaszczepieni i my uważamy, że pobierania próbek i późniejsze badania mogą być mylne. Dlatego zwracam się z apelem do pana ministra o zaprzestanie pobierania próbek, zaszczepienie lekarzy, a po zaszczepieniu lekarzy jesteśmy gotowi dalej przyjmować lekarzy - przekazał Chmielewski. Jak zaznaczył, w obecnej sytuacji lekarze muszą zostać zaszczepieni, zanim pojawią się na fermach, by zbierać próbki do badań.

Agroturystyka
19.03.2022 02:37 Ministerstwo Rolnictwa nie wyklucza dodatkowego wsparcia dla gospodarstw agroturystycznych. Już niebawem pojawi się kampania edukacyjna

- Jednocześnie dziwię się, że minister rolnictwa i rozwoju wsi nie podjął skutecznych działań zapewniających pomoc i rekompensatę dla gospodarstw prowadzących usługi w zakresie agroturystyki. W wielu częściach kraju np. na południu Polski, przychody z tytułu agroturystyki są jedynym źródłem utrzymania dla tych rolników - pojawiło się w interpelacji skierowanej do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Grzegorza Pudy.