Nadczedł wyczekiwany czas dla rolników. Od 15 marca 2024 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków w ramach kolejnej kampanii dopłat bezpośrednich i obszarowych. Wsparcie finansowe otrzymają aktywni zawodowo rolnicy, którzy prowadzą działalność rolniczą i posiadają minimum 1 ha powierzchni gruntów. Do kiedy należy składać wnioski? Kiedy rolnik może spodziewać się wypłaty?
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło nowe rozporządzenie w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Zgodnie z nowym prawem, producenci rolni będą mogli uzyskać refundację 70% składki ubezpieczenia produkcji zwierząt hodowlanych od ryzyka strat spowodowanych przez 36 chorób zakaźnych. Sprawdź, jakie choroby znalazły się na liście i kiedy będzie możliwość składania wniosków.
Dzisiejsze spotkanie rolników z premierem Tuskiem, przerwał dochodzący z sali krzyk wołający o pilną pomoc medyczną. Jak się okazało, jeden z uczestników spotkania nagle zasłabł. Ratownicy pojawili się na miejscu już w kilka minut i zabrali poszkodowanego do pobliskiego szpitala. Stan poszkodowanego nie jest znany.
Nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi, które z dniem 7 marca 2024 r. wejdzie w życie, ma zakładać nowe przepisy BHP w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie. Co się zmieniło w kwestii obsługi maszyn rolniczych, ciągników czy narzędzi rolniczych ? O czym rolnicy powinni wiedzieć?
Pod koniec 2023 roku Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego o zmianę przepisów dotyczących ubezpieczenia z tytułu zasiłku chorobowego dla ubezpieczonych rolniczek, które są w ciązy. Resort rolnictwa odpowiedział.
W dniu dzisiejszym odbyło się III Forum Producentów Żywności, w którym uczestniczył minister rolnictwa Czesław Siekierski. Miejscem spotkania organizowanego przez Federację Gospodarki Żywnościowej RP była siedzibą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wniosek do Komisji Europejskiej o przywrócenie kwot taryfowych na niektóre wrażliwe produkty został odrzucony. Embargo na produkty rolne spotkało się z nieprzychylnością polityczną Komisji oraz Ukrainy. Minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiada kolejne plany działania.
Polscy rolnicy obawiają się ponownego kryzysu związanego z importem towarów z Ukrainy. Komisja Europejska chce zawiesić cła na towary sprowadzane od naszych wschodnich sąsiadów. Głos w tej sprawie zabrał minister rolnictwa, Czesław Siekierski.
Pomoc de minimis w sektorze rolnym stanowi bardzo duży udział w całościowym wsparciu rolników. Nie minęły jeszcze pierwsze dwa tygodnie 2024 roku, a większa część puli została już wykorzystana. Co dalej?
Ubiegłoroczna susza miała ogromny wpływ na plonowanie wszystkich grup roślin. Brak wody w połączeniu z niskimi cenami płodów rolnych przyczynił się do trudnej sytuacji wielu gospodarstw. Co rolnikom obiecuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi?
W sobotę odbyło się spotkanie Ministra rolnictwa i wojewody podkarpackiego z protestującymi na granicy polsko- ukraińskiej rolnikami. Udało się dojść do konsensusu. Jakie postulaty zostały przyjęte? Czy polski rząd dotrzyma umowy?
- Ministerstwo akceptuje wszystkie trzy postulaty rolników i przyjmuje je do realizacji — mówił w dzisiejszym wywiadzie dla RMF24 sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Michał Kołodziejczak. To zwrot w sprawie zawieszonego protestu rolników w Medyce.
Czesław Siekierski obejmie tekę ministra w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest to czwarty szef tego resortu w 2023 roku. Przed nim ważne decyzje, trudne wyzwania, ale też duże oczekiwania jakie z jego osobą wiążą polscy rolnicy. Czy doświadczenie polityczne związane z rolnictwem zaowocuje dobrymi zmianami dla polskiego rolnictwa?
W ostatnich dniach głośno zrobiło się o listach importerów zboża z Ukrainy za sprawą dwóch list z nazwami firm opublikowanych najpierw przez Ministerstwo Rolnictwa, a następnie przez prezesa Kółek Rolniczych.
8 września 2023 roku w siedzibie resortu rolnictwa odbyło się posiedzenie Zespołu ds. stabilizacji i wsparcia rynku mięsa wołowego Porozumienia Rolniczego. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli sektora mięsa, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz instytucji branżowych. Głównym celem tego wydarzenia było przyjęcie nowej strategii o nazwie "Polska Wołowina 2030". Dokument ten ma kluczowe znaczenie dla rozwoju sektora mięsa wołowego i ma służyć zabezpieczeniu go w przypadku wyzwań gospodarczych i ekonomicznych.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) było areną ważnego spotkania, podczas którego omawiano kwestie dotyczące tranzytu zboża z Ukrainy. W dyskusji wzięli udział kluczowi przedstawiciele rządu oraz instytucji związanych z polityką rolno-spożywczą. Głównym celem spotkania było wypracowanie działań usprawniających ten istotny proces wymiany handlowej.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło, że prowadzi analizy nad wprowadzeniem do krajowego prawa sektora produkcji rolniczej elementów tzw. ustawy hiszpańskiej. Jednak Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wyraził krytykę wobec tych planów, wskazując na potencjalne zagrożenia dla polskiego rolnictwa i rynku.
Wystartował konkurs, którego inicjatorem jest Rada Kobiet w Rolnictwie. Celem wydarzenia jest wsparcie przedstawicielek płci żeńskiej, działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. To inicjatywa, która jest zgodna z Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Formularze zgłoszeniowe można wysyłać od 23 sierpnia do 12 września bieżącego roku.
Rada Ministrów podjęła kierunkowe decyzje dotyczące pomocy dla rolników w wielu gałęziach gospodarki rolnej.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus, wraz z ekspertami, przedstawił serię nowych inicjatyw mających na celu wsparcie rolników w obliczu wyzwań związanych z klęskami żywiołowymi oraz problemami rynkowymi. Podjęte decyzje obejmują m.in. wsparcie dla hodowców malin, pomoc finansową dla rolników dotkniętych opóźnieniami w płatnościach za mokrą kukurydzę oraz rozdzielenie produkcji roślinnej od zwierzęcej w kontekście strat suszowych. Minister przedstawił także postępy w ekspansji polskich produktów rolnych na międzynarodowe rynki.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus, złożył niedawno wizytę w firmie Dawtona Sp. z o.o., zlokalizowanej w podwarszawskim Błoniu. Szef MRiRW zapowiedział proces odtwarzania polskiego przwtwórstwa, m.in. poprzez przeznaczenie na ten sektor sumy rzędy 1 miliarda 200 milionów euro.
Spotkanie między ministrem rolnictwa a przedstawicielami Związku Zawodowego Rolników Korona, które odbyło się 11 sierpnia 2023 roku, zainicjowało trudny dialog w kontekście pomocy dla hodowców trzody chlewnej i małych firm skupowych. Przedstawiciele rolników zapowiedzieli możliwość strajku we wrześniu. Z kolei Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęło stanowisko w kwestii wsparcia dla sektora.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło drugi nabór wniosków na zwrot podatku akcyzowego za olej napędowy wykorzystywany w produkcji rolnej. Producentom rolnym przysługuje zwrot w wysokości 2 zł za litr zakupionego paliwa. Termin składania wniosków trwa od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2023 roku.
Ceny nawozów azotowych w Polsce rosną, a różnice między najtańszą a najdroższą ceną tego samego produktu sięgają nawet 300 zł na tonie. Minister rolnictwa, Robert Telus, wskazuje na potrzebę zbadania przyczyn podwyżek, gdyż producenci nie podnoszą stawek. Optymistyczne wieści płyną z kolei ze światowych rynków, gdzie ceny nawozów ustabilizowały się po okresie gwałtownego wzrostu.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) przedstawiło projekt rozporządzenia, który ma na celu ułatwienie rolnikom dostępu do wsparcia finansowego w ramach schematów na rzecz dobrostanu zwierząt. Proponowane zmiany pozwolą szerszej grupie rolników ubiegać się o płatności dobrostanowe, w tym dla krów mamek oraz bydła opasowego. Dodatkowo projekt zakłada możliwość wyboru przez rolnika odpowiedniego sposobu dokumentowania realizacji zobowiązań, co ma przyczynić się do uproszczenia procesu ubiegania się o dotacje.
Konferencja naukowa, zorganizowana 18 lipca 2023 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, była okazją do omówienia nowej ustawy dotyczącej budowy biogazowni rolniczych. Projekt ten spotkał się z pełnym konsensusem ze strony głosujących posłów i senatorów. Ustawa ma na celu przyspieszenie transformacji energetycznej obszarów wiejskich.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus ogłosił rozpoczęcie procesu rekrutacji do Rady Kobiet w rolnictwie. Zgłoszenia mogą być składane przez wszystkie chętne kobiety, które są przedstawicielkami m.in. ogólnopolskich organizacji rolniczych i działają na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Dokumenty można przekazywać do MRiRW od 29 czerwca do 12 lipca 2023 r.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus, poinformował o wprowadzeniu istotnych zmian w ekoschematach. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 22 czerwca 2023 r., minister ogłosił uproszczenia mające na celu lepsze dostosowanie tych programów do potrzeb rolników. Szef resortu poinformował także o zmianach w kwestii spłacania kredytów płynnościowych oraz zwiększeniu puli dopłat na przezimowanie rodzin pszczelich.