Rolnicy mają prawo do pobierania świadczeń emerytalno-rentowych, jednak niejednokrotnie zdarza się, że są one niewysokie. W związku z tym pojawia się zapotrzebowanie na to, aby dorobić, podejmując dodatkowe zatrudnienie. Ale to może stanowić przeszkodę w pobieraniu innego ważnego świadczenia. O czym należy wiedzieć, aby nie stracić?
Zbliżająca się marcowa waloryzacja emerytur i rent, w tym świadczeń wypłacanych przez Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, budzi liczne emocje wśród seniorów. Wskaźnik waloryzacji na poziomie 5,5% może nie spełniać oczekiwań wielu emerytów. Jakie są szczegóły tegorocznej waloryzacji i co oznacza ona dla świadczeniobiorców KRUS?
Rolnicy szykują się na kolejną kampanię dopłat, ale w 2025 roku czeka ich kilka istotnych zmian. Niektóre z nich mogą wpłynąć na wysokość otrzymywanych środków. Czego się spodziewać i na co zwrócić szczególną uwagę?
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) poinformowała o zmianach w wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne. W związku z powyższym od 1 kwietnia 2025 roku wymiar składki na ubezpieczenie zdrowotne dla wskazanych grup będzie wyższy względem 2024 roku. Ile zapłacimy?
Praca w rolnictwie potrafi być niebezpieczna. O czyhających na rolników zagrożenia wiedzą nie tylko oni sami, ale również KRUS, który przypomina o nich, podsumowując dane za 2024 rok. Do ilu wypadków doszło w ubiegłym roku? Niestety, nie zabrakło również tych ze skutkiem śmiertelnym. W wielu przypadkach przyczyna była zaskakująca.
Rolnicy, którzy ucierpieli w wyniku klęsk żywiołowych, mogą otrzymać wsparcie finansowe ze środków Komisji Europejskiej. Na ten cel przeznaczono blisko 100 milionów euro, które mają zostać rozdysponowane między pięć państw członkowskich Unii Europejskiej. W związku z tym pojawia się pytanie – czy wśród beneficjentów tej pomocy znalazła się również Polska?
Program Rolnictwo 4.0 dał szansę rolnikom i przedsiębiorstwom związanym z branżą rolniczą na ubieganie się o wsparcie finansowe. Mowa o nawet 200 tys. złotych. Przekazane środki powinny zostać wykorzystane na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać świadczenie?
Rolnicy mogą ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego za paliwo rolnicze. Aby skorzystać z programu, muszą spełnić określone warunki i złożyć wniosek w wyznaczonym terminie. Ile wynosi zwrot i jakie dokumenty są potrzebne?
Sytuacja polskich hodowców jest dramatyczna. W związku z tym, Ministerstwo Rolnictwa chce wprowadzić nową ustawę dotyczącą zdrowia zwierząt. Chodzi głównie o zasady rekompensat dla rolników. Co dokładnie miałoby się zmienić? Przedstawiamy szczegóły.
Istnieje kilka sposobów, aby rolnicy mogli zaoszczędzić pieniądze. Jednym z nich jest możliwość odliczenia VAT. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, w jakich sytuacjach można skorzystać z tego udogodnienia. Ku zdziwieniu niektórych nie dotyczy to tylko zakupu maszyn i sprzętu. Lepiej to wiedzieć!
Emeryci mogą korzystać z wielu zniżek. Dotyczy to także tych, którzy są objęci ubezpieczeniem społecznym KRUS. Wystarczą odpowiednie dokumenty. O tym należy pamiętać.
Program wsparcia dla rolników miał ułatwić realizację niezbędnych inwestycji i poprawić warunki w gospodarstwach. Jednak rzeczywistość okazała się brutalna - mimo ogromnego zainteresowania, blisko połowa wnioskodawców nie otrzyma finansowania. Czy jest jeszcze szansa na dodatkowe środki?
Ten problem był podnoszony już od dłuższego czasu. Rolnicy nie byli zadowoleni z formy pomocy, a spełnienie warunków wydawało się niemal niemożliwe. Nie pomagała aplikacja, która miała niedokładnie dokonywać pomiarów. Rząd ma na to odpowiedź, szef resortu właśnie potwierdził.
Grupa Azoty w odpowiedzi na aktualną sytuację na rynku związaną z masowym importem nawozów z Rosji i Białorusi zaczęła podejmować strategiczne działania. Przedsiębiorstwo, aby utrzymać swoją wysoką pozycję w Europie, szuka nowych możliwości rozwoju. Wygląda na to, że nie obędzie się bez wpływów Ameryki.
Wielu emerytów, którzy w trakcie swojej kariery zawodowej łączyli pracę w rolnictwie z zatrudnieniem poza nim, może nie być świadomych dodatkowych świadczeń, do których mają prawo. O czym warto wiedzieć?
Niektóre władze samorządowe postanowiły mocno skorzystać z autonomii w kwestii ustalania wysokości jednego z podatków. W niektórych przypadkach zdarza się, że za szopę stojącą w ogrodzie zapłacimy zdecydowanie więcej, niż za stumetrowy dom. W sprawie interweniuje sam Rzecznik Praw Obywatelskich.
Kryteria aktywności zawodowej rolników mogą ulec istotnym zmianom. Ministerstwo Rolnictwa prowadzi konsultacje dotyczące nowej definicji rolnika aktywnego zawodowo, co może wpłynąć na przyznawanie dopłat. Jakie warunki będzie trzeba spełnić, by otrzymać wsparcie?
Wcześniejsze notowania były nie tylko ostrzeżeniem, ale również zwiastunem najgorszego scenariusza. Ceny mięsa wciąż spadają, a hodowcy alarmują. Skutki takiego stanu rzeczy mogą być opłakane, znane są hipotezy potencjalnych przyczyn. Systemowe działania trzeba wdrożyć już dziś.
Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała o możliwości ubiegania się o pomoc finansową. ARiMR wyjaśnia, na jakie cele będzie można przeznaczyć otrzymane środki oraz do których banków się zwrócić. Nabór wniosków rusza w poniedziałek, 3 lutego.
Ceny podstawowych produktów rolnych diametralnie się zmieniają. Sprawdziliśmy, na czym rolnik mógł zarobić i jak aktualnie kształtują się stawki w skupach.
Wraz z 2025 rokiem w życie wszedł szereg zmian w przepisach. Te nie ominą również poszczególnych grup Polaków. Choć niektórym wyjdą na dobre, część na pewno nie będzie zadowolona. Na ich kuriozalność wskazują rolnicy.
Od 1 lutego Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przyjmuje od rolników wnioski, które mogą pomóc w ubieganiu się o rekompensatę finansową. Kto może dostać dofinansowanie? Warto się pospieszyć, bo termin na złożenie wniosku kończy się stosunkowo szybko.
W najbliższym czasie rolnicy mogą znaleźć w swoich skrzynkach pocztowych ważny dokument z KRUS. Okazuje się jednak, że nie wszyscy z nich otrzymają taki sam formularz. Lepiej nie przegapić jego doręczenia, to ważne informacje.
Wszyscy rolnicy, którzy nie otrzymali zapłaty za za sprzedane produkty rolne powinni o tym wiedzieć. Należą im się rekompensaty, ale mogą je otrzymać tylko po spełnieniu określonych warunków. Konieczne będzie też złożenie wniosku. Warto zapamiętać kluczowe terminy.
Pojawiły się dobre wieści dla rolników. Wystarczy stosunkowo niewiele, aby na ich kontach pojawiły się dodatkowe pieniądze. To niewątpliwie interesująca oferta, ponieważ prowadzenie gospodarki bywa naprawdę kosztowne. Jak zdobyć 500 zł i kto może się o nie postarać? Odpowiadamy poniżej.
Ile naprawdę zarabiają uczestnicy show "Rolnicy. Podlasie"? Ta kwestia od lat budzi ciekawość widzów, jednak produkcja konsekwentnie milczy na ten temat. Teraz jeden z byłych bohaterów programu postanowił przerwać ciszę i ujawnił konkretną kwotę.
Emerytury wypłacane przez KRUS podlegają podobnym zasadom co te, którymi zajmuje się ZUS. W przypadku spełnienia konkretnych warunków świadczenie staje się znacznie wyższe, niż te pobierane w poprzednich latach. Najstarszy rolnik w Polsce może się cieszyć niemałą sumą, o takiej kwocie wielu może pomarzyć.
Nowe dofinansowanie dla rolników. Nawet 70-procentowa refundacja w zasięgu, ale nie każdy spełni warunki, by skorzystać z tego wsparcia. Kluczowe terminy, zasady i potencjalne problemy – wszystko to budzi spore zainteresowanie. Co trzeba zrobić, by nie stracić szansy na dopłatę?