Począwszy od marca 2026 roku, rolnicy mogą liczyć na wyższe świadczenia. Rząd ujawnił szczegóły dotyczące planowanej waloryzacji. Mimo że wzrost będzie skromniejszy niż w poprzednim roku, emeryci i renciści z KRUS odczują wyraźną poprawę.
Wielu Polaków co roku z niecierpliwością wypatruje początku sezonu na świeże owoce, jednak w 2025 roku mogą się mocno rozczarować. Ceny w sklepach i na bazarach przyprawiają o zawrót głowy – wszystko wskazuje na to, że tegoroczny owocowy sezon upłynie pod znakiem rekordowej drożyzny. Ceny “królowej drożyzny” utrzymują się na jeszcze wyższym poziomie niż w poprzednim roku. Czy nadchodzące zmiany sprawią, że ulubione letnie smakołyki staną się dobrem luksusowym?
W polskich lasach coraz częściej pojawiają się grzyby, które zostały uznane przez badaczy za gatunek wymarły w kraju. Ich wyjątkowe walory smakowe i ciekawy, niemal cynamonowy aromat cieszy się ogromnym uznaniem za granicą. Ich występowanie wciąż jest rzadkie, dlatego ceny, jakie osiągają, są zawrotne.
Rolnicy mają coraz mniej czasu na złożenie wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych za 2025 rok. Termin składania dokumentów mija już 16 czerwca, a spóźnialscy muszą liczyć się z konsekwencjami finansowymi.
Rolnicy powinni pamiętać o kluczowym terminie opłacenia ważnej składki, który mija już w lipcu — wiadomo również, ile w tym miesiącu wyniesie wspomniana składka i jakie zobowiązania finansowe czekają gospodarzy. KRUS przypomina o dopełnianiu formalności.
Od 1 lipca 2025 roku wdowy i wdowcy po zmarłych rolnikach zyskają nową możliwość - prawo do renty wdowiej. Świadczenie to pozwoli łączyć własną emeryturę lub rentę z rentą rodzinną. Wbrew pozorom, nie każdy wniosek przejdzie bez załączników.
Ceny ziemi rolnej rosną, a wraz z nimi rośnie też wyzwanie dla producentów mleka. Ile litrów mleka trzeba dziś sprzedać, by zdobyć jeden hektar ziemi? I jak sytuacja wygląda na tle ostatnich lat?
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w komunikacie w poniedziałek, 9 czerwca przypomniała o istnieniu specjalnego świadczenia, które może odmienić życie najmłodszych, a jego przyznanie nie zależy ani od kryterium wiekowego, ani od sytuacji finansowej. Choć przyznawane jest tylko w szczególnych przypadkach, skala jego wypłat w Polsce zaskakuje. Czym dokładnie jest ten dodatek?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że trwa nabór wniosków o dopłatę do zakupu czystorasowych byków. Rolnicy mogą liczyć na nawet 5 tys. zł wsparcia za jedną sztukę. Czas na złożenie dokumentów upływa 30 września.
Sezon na truskawki trwa, a plantatorzy zatrudniają coraz większą liczbę osób do pracy. Okazuje się, że za zachodnią granicą w zbiorach bierze udział wielu Polaków, którzy w ten sposób chcą podreperować swój domowy budżet. Stawki w Niemczech mogą zaskoczyć wiele osób, widać wyraźną różnicę. W kraju jest zupełnie inaczej.
Świadczenia wypłacane przez KRUS od lat wywołują wiele dyskusji wśród Polaków. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, biorąc pod uwagę ich wysokość w porównaniu do tych, których wypłatą zajmuje się ZUS. Okazuje się, że instytucja ma określone zasady wobec rolników, którzy chcieliby dorobić do domowego budżetu. W tym przypadku granicy nie wolno przekroczyć.
Tysiące Polaków rezygnuje z zakupów w sklepach i rusza w pola. Sezon dopiero się zaczął, a zainteresowanie rośnie z dnia na dzień. Co sprawia, że ten owoc przyciąga ich aż tak bardzo?
Ceny tego sezonowego przysmaku wywołały niemałe poruszenie. Skąd taki nagły wzrost, a potem spadek? I dlaczego sytuacja u naszych sąsiadów może jeszcze bardziej namieszać na rynku?
W ostatnich miesiącach rolnicy w całej Polsce coraz bardziej stanowczo wyrażają swoje niezadowolenie z obowiązujących regulacji prawnych. Protesty, które mają miejsce zarówno w małych gminach, jak i na ulicach większych miast, są odpowiedzią na przepisy, które wielu przedstawicieli sektora rolnego uznaje za oderwane od realiów ich codziennej pracy. Kary za zużycie wody czy biurokratyczne wymogi odbierają im chęć do pracy. Tymczasem Warsaw Enterprise Institute przedstawił konkretny plan zmian w postaci "21 postulatów dla wolności rolnictwa".
Młodzi rolnicy mają możliwość ubiegania się o znaczące wsparcie finansowe w wysokości aż 200 tysięcy złotych w ramach programu premiowego. Aby jednak otrzymać tę pomoc, konieczne jest spełnienie szeregu określonych kryteriów formalnych i merytorycznych. Jednym z podstawowych wymagań jest uzyskanie co najmniej 7 punktów w systemie oceny wniosków. Wyjaśniamy, do kiedy należy złożyć dokumentację i jakich formalności należy dopilnować.
W Księżym Lesie w gminie Zbrosławice ruszają samozbiory truskawek w gospodarstwie Manfreda Skrzypczyka. Zainteresowanie jest tak duże, że rolnik musiał wprowadzić limity. Podobne sytuacje mają miejse w całej Polsce.
1 czerwca zostanie uruchomiony nabór wniosków o przyznanie wsparcia finansowego na inwestycje. To kolejne działanie w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Wnioski można składać elektronicznie, za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Program obejmuje dofinansowania w czterech kategoriach.
Ile w tym sezonie kosztuje bób? Fani tego warzywa mogą nie być zachwyceni, ale wiele zależy od tego, dokąd wybierzemy się na zakupy. Zależnie od regionu Polski, za kilogram bobu możemy zapłacić małą fortunę, ale cenowy rekord padł już jakiś czas temu. Okazuje się jednak, że sprzedawcy mają też dobrą wiadomość dla swoich klientów.
Wielu Polaków dba o to, aby zarówno ich dom, jak i ogród prezentował się naprawdę ładnie. W tym celu w większości z nich nie brakuje ciekawych gatunków roślin, intrygujących konstrukcji i przeróżnych dekoracji. Jednym z elementów, który niewątpliwie doda uroku i przełamie zieleń jest oczko wodne. Kluczowy jest jednak wybór miejsca, nie wszędzie bowiem powinno się je robić.
Świadczenia wypłacane przez KRUS od zawsze cieszą się dużą popularnością. Dopiero od kilku lat polscy rolnicy mają możliwość ubiegania się o to konkretne, które dotyczy przede wszystkim kobiet. Okazuje się jednak, że i mężczyźni mają do niego prawo — jeden z nich również jest beneficjentem. Liczba pobierających stale rośnie, te województwa są liderami.
Wielu rolników przez lata żyje w przekonaniu, że po dwóch dekadach pracy na roli czeka ich spokojna emerytura. Ale czy system KRUS rzeczywiście pozwala odejść na zasłużony odpoczynek po 20 latach? Odpowiedź może zaskoczyć.
Do 2 czerwca 2025 roku należy dostarczyć wymagany dokument związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Choć dla wielu rolników to jedynie formalność, brak dopełnienia tego obowiązku może skutkować utratą prawa do ubezpieczenia w KRUS.
Na ryneczkach i bazarach słychać szepty i niedowierzanie. Jeden z popularnych wiosennych produktów już teraz przykuwa uwagę – choć niekoniecznie swoim smakiem. Ile w tym roku kosztuje kilogram czereśni i co sprawia, że klienci patrzą na ceny z rosnącym zdziwieniem?
Spełniają się czarne scenariusze rolników — w dobie panujących chorób, dochodzi do niespotykanych do tej pory wzrostów cen bydła — które z tygodnia na tydzień stają się coraz wyższe. „Każda podwyżka ceny, to jest automatycznie zaciągnięcie hamulca ręcznego dla rolników” - alarmuje jeden z pośredników.
Coraz więcej rolników otwarcie krytykuje rządowy system wyliczania strat suszowych. Twierdzą, że nie działa, a przez jego błędy zostają bez rekompensat. Na domiar złego - nie mogą się od tej decyzji odwołać.
Nie jest niczym dziwnym, że Polacy szukają różnorodnych sposobów, aby pozyskać i skosztować swoje ulubione owoce. To dlatego w jednym z polskich miast stanął truskawkomat, w którym można dokonać zakupu o każdej porze dnia i nocy. Wiadomo, ile kosztuje taka przyjemność.
Od stycznia 2025 roku w życie weszły przepisy, które dla wielu rodzin oznaczają realną ulgę i większą niezależność. Opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami otrzymują teraz stałe, miesięczne świadczenie w wysokości 3287 zł - niezależnie od dochodu i bez konieczności rezygnacji z pracy.
Na straganach i w sklepach coraz liczniej pojawiają się młode warzywa, zachęcające swoimi żywymi kolorami i aromatycznym zapachem. Na stoiskach trafimy już zarówno na rodzime, jak i importowane nowalijki. Wiadomo już, jak kształtują się przybliżone ceny poszczególnych warzyw. Które dostaniemy najtaniej, a za jakie trzeba zapłacić najwięcej?