Po pierwsze opóźnienia w wypłacie dopłat przez Agencję Usług Płatniczych. Po drugie rygorystyczne przepisy nowej dyrektywy azotanowej. Po trzecie kończąca się cierpliwość rolniczych. To główne powody, dla których francuscy farmerzy wyszli na ulice i dosłownie wyrzucili swoją złość pod budynkiem istotnej dla odpowiednika agencji rolnej. Czy mieli rację?
Do zdarzenia doszło 30 września 2024 roku, kiedy na polu w miejscowości Prosna (woj. wielkopolskie) pracowało dwóch rolników. Kiedy jeden z nich jechał drogą między polami, drugi rolnik zauważył, że ciągnik nagle zjechał z kierowcą do rowu. Niestety, doszło do najgorszego.
U nas mamy rolnika, który zmaga się z absurdalnym wyrokiem sądowym za prowadzenie chlewni przeszkadzającej mieszkającemu obok małżeństwu, a u naszych zachodnich sąsiadów rolnicy są karani za prace w niedziele i święta. Policja w Bawarii ukarała w ostatnim czasie dwóch farmerów, którzy chcieli przyspieszyć sobie prace. Tam to dopiero mają "życzliwych sąsiadów".
Czy praca na roli może być dla każdego? Zdecydowanie! Współczesne rolnictwo to nie tylko praca, ale i pasja, która fascynuje nawet osobistości znane ze szklanych ekranów. Swoje gospodarstwo rolne prowadzi Mariusz Pudzianowski, Michał Żebrowski czy Rudi Shubert. Zobaczcie, kto jeszcze doskonale odnajduje się za kierownicą ciągnika czy na roli.
Waldemar i Dorota to uczestnicy 10 edycji "Rolnik szuka żony" i zarazem para, której związek zaskoczył widzów. Rolnik poprzednio zauroczony Ewą, nie stworzył z nią bliższej relacji. W finale sezonu pojawił się z Dorotą, z którą niedawno zamieszkał i teraz wspólnie układają sobie życie. W niedzielę para po raz pierwszy powitała swoją upragnioną córeczkę. Nadali jej dwa imiona. Jedno ma szczególne znaczenie.
Za nami kolejny odcinek 11. edycji "Rolnik szuka żony". Widzowie po raz pierwszy zobaczyli gości i potencjalnych partnerów rolników i rolniczek. Szczególną uwagę przykuły kobiety wybrane przez Sebastiana. Choć rolnik od razu skupił się najmocniej na Patrycji i ewidentnie ją faworyzował, to internauci uważają, że ta kobieta nie jest dla niego odpowiednia. Zalecają rolnikowi kubeł zimnej wody. Mają ku temu powód?
Południowy-zachód Polski zmaga się ze skutkami fali powodziowej. Na pomoc spieszą im życzliwi ludzie z całego kraju, celebryci i instytucje państwowe. Ogłoszenie stanu klęski żywiołowej skłoniło też i Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego do przygotowania wyjątkowej formy wsparcia dla powodzian opłacających składki rolnicze. Na co mogą liczyć poszkodowani przez wielką wodę?
Rodzinna miejscowość Ani Bardowskiej, niegdyś miejsce pełne spokoju i sielanki, zamieniło się po przejściu fali powodziowej w ruiny. Wiele domów już nie przypomina miejsc, do których rodziny mogły wrócić po ciężkim dniu pracy. Drogi są nieprzejezdne, a ludzie pełni rozpaczy. Bardowscy pojechali do Trzebieszowic, w powiecie kłodzkim. Ich relacje rozrywają serca..
Południe Polski walczy z powodzią. W wielu miejscach woda już opadła, zostawiając za sobą masę zniszczeń ludzkiego dorobku życiowego. Do pomocy mieszkańcom zalanych miast i wsi zaangażowały się służby ratunkowe, żołnierze, ale także rolnicy, którzy udostępniają swój sprzęt rolniczy czy napełniają worki piaskiem. Wśród powodzian jest też rolnik z woj. opolskiego, któremu woda zabrała cały zapas pożywienia dla bydła.
Miniony weekend mieszkańcy trzech polskich województw zapamiętają na zawsze. Potężny żywioł sprawił, że wiele miast i mniejszych miejscowości znalazło się pod wodą. Sklepy nie funkcjonują, szkoły zamknięte, firmy zawieszają działalność. Problem pojawił się także w instytucji, jaką jest ARiMR. W trzech miejscowościach nie uda się rolnikom załatwić spraw, woda wdarła się do biur Agencji Rolnej.
Dramatyczna sytuacja mieszkańców terenów zalanych przez wielką wodę trwa. Rolnicy z południa Polski utracili zbiory, zapasy paszy dla zwierząt czy warzywa będące jeszcze na polach. Najmocniej ucierpieli gospodarze z woj. dolnośląskiego oraz opolskiego. Poszkodowanym rolnikom pomóc ma Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wielu rolników może skorzystać ze specjalnego dofinansowania realizowanego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027. Jest o co się starać, bowiem wysokość wsparcia to aż 120 000 złotych. Czasu jest jednak niewiele. Nabór wniosków trwa do 20 września. Kto konkretnie może skorzystać z dofinansowania? Przedstawiamy szczegóły.
Czy czarny scenariusz sprzed 27 lat ponownie może się ziścić? Meteorolodzy alarmują, nadciągają potężne ulewy, które doprowadzą do podtopień, a nawet powodzi. Niż genueński Boris wkroczy do Polski już dzisiejszej nocy. Mieszkańcy czterech województw są zagrożeni. Powstają sztaby kryzysowe, postawiono w gotowości żołnierzy i straże pożarne, a co robią rolnicy? Nie zamierzają czekać, aż wielka woda zabierze im wszystko.
Kontrole będą dotyczyć rolników, którzy złożyli wnioski o przyznanie płatności w zakresie dopłat bezpośrednich i obszarowych w 2024 roku. Agencja Rolna zapowiedziała kontrole, które przyjrzą się dokładnie stanu faktycznemu na polach i zweryfikują z danymi we wnioskach. Co rolnik powinien przygotować do kontroli? Podpowiemy, jak nie dać się oszukać metodą "na kontrolera".
Długo zastanawiali się emeryci pobierający z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego emerytury i renty, czy i kiedy otrzymają dodatkowe świadczenie, zwane potocznie "czternastką". Dobre wieści są takie, że wypłaty 14 emerytury ruszą już we wrześniu. Niestety jednak, nie każdy otrzyma pieniądze z tego tytułu. Komu się one nie należą?
Kolejny sezon popularnego programu "Rolnik szuka żony" rusza już we wrześniu, a w mediach społecznościowych pojawiły się już fotografie wraz z opisami głównych uczestników 11 edycji. Wśród nich jest dwie rolniczki oraz trzech rolników. Niestety, internauci są bardzo zawiedzeni, że zabrakło rolniczki z "pazurem". O której mowa? Zobaczcie sami.
W 10 edycji programu "Rolnik szuka żony" pojawił się m.in. Waldemar oraz 3 jego kandydatki na potencjalną żonę. Zawirowania uczuciowe rolnika sprawiły, że początkowo wybrał Ewę, jednak potem Dorota skradła mu serce. Obecnie para spodziewa się córeczki, a w planach pojawia się zarys ich przyszłego ślubu i wesela. Wybrali już nawet świadkową, co ciekawe, poznaliśmy ją w programie.
Rolnicy mogą liczyć na pomoc Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Takie zapewnienia usłyszeliśmy podczas dzisiejszej konferencji prasowej od ministra Czesława Siekierskiego. Resort jest w trakcie prac nad rozporządzeniem, dzięki któremu zostaną rolnikom przekazane środki o równowartości 3 oraz 4 raty podatku. Kto może otrzymać to wsparcie?
O tym, jak niebezpieczne potrafi być wyładowanie atmosferyczne, dowiedzieli się w niedzielę późnym wieczorem mieszkańcy wsi Żebry w woj. podlaskim. To właśnie wtedy nad tą miejscowością przeszła burza, a piorun uderzając w budynek gospodarczy, doprowadził do pożaru. Konsekwencją było całkowite spalenie się stodoły, obory oraz maszyn rolniczych. Bydło trzymane w oborze również nie przeżyło.
Świętokrzyska Izba Rolnicza dokonała wyliczeń i porównań pracy rolników z pracownikami na etacie. Te dane są zaskakujące, ale i niepokojące. Czas każdego rolnika spędzony w pracy w gospodarstwie jest często kilkakrotnie wyższy niż pozostałych Polaków. Dlatego narodził się burzliwy pomysł, mający na celu obniżenie wieku emerytalnego rolnikom. Wniosek w tej sprawie ma trafić na biurko ministerstwa rolnictwa. Czy Izba Rolnicza przekona rządzących swoimi argumentami?
Ministerstwo Obrony Narodowej miało wzywać rolników na ćwiczenia wojskowe już w te wakację. Problem polegał na tym, że przełom lipca i sierpnia to czas wzmożonych prac w polach. Rolnicy zaapelowali do MRiRW o przeniesienie powołania na inny termin. Kiedy MON wezwie rolników do wojska? Wyjaśniamy.
Program znany od wielu lat i cieszący się niesamowitą popularnością, ponownie zagości w telewizyjnej jedynce już tej jesieni. Widzowie mieli już okazję zobaczyć odcinek zerowy i pokrótce poznać wszystkich uczestników 11 edycji "Rolnik szuka żony". Jak wyglądają i czym się zajmują na co dzień trzy rolniczki i sześciu rolników? Zobaczcie.
Funkcjonariusze policji z Gostynia w woj. wielkopolskim zatrzymali 23-letniego mężczyznę, który pojawił się w niedzielę na zabawie dożynkowej. Mężczyzna nie przyszedł jednak się bawić, a jego agresywne zachowanie wprowadziło uczestników imprezy w osłupienie. 23-latek w pewnym momencie wyjął nóż kuchenny, gdyby nie szybka reakcja świadka, skończyłoby się to tragedią. Ale to nie koniec przerażających scen na gminnych dożynkach.
Zmiany w kodeksie karnym nastąpiły już w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu w życie wszedł przepis mówiący o możliwości trafienia do więzienia nawet na 5 lat, jeśli kierowca nie dopełni ważnego obowiązku względem poszkodowanego. Mało kto wie, że taki przepis istnieje. O co dokładnie chodzi?
Agnieszka Kwiatkowska uczestniczka 10 edycji programu "Rolnik szuka żony" nie przestaje zaskakiwać. Właśnie opublikowała w mediach społecznościowych fotki z sesji zdjęciowej, do której pozowała w ręczniku czy stroju odkrywającym dekold. Jedno zdjęcie zasugerowało fanom, iż Agnieszka może być w ciąży. Wy też tak uważacie?
W jednej z polskich gmin rolnik zauważył obecność wilków. Nie byłoby w tym nic strasznego, gdyby nie to, że wataha zbliżyła się zbyt blisko pastwiska, gdzie pasło się kilka koni. Ucierpiał źrebak, który miał rozległe rany szarpane na nodze. Rolnik nagłaśnia sprawę, reaguje także wójt. Rolnicy mają pilnować swoich zwierząt.
Uczestniczka 8 edycji programu "Rolnik szuka żony" Joanna Osypowicz, wraz z mężem Kamilem i córeczką wybrali się niedawno na ślub znajomych. Joanna założyła na siebie cudowną kreację, którą...już widzieliśmy na innej popularnej aktorce, o tym samym imieniu. Żona rolnika wyznała, skąd wzięła suknie. Będziecie mocno zdziwieni.
Dziś mija 13 roczna śmierci działacza Samoobrony Andrzeja Leppera. W niedzielę z tej okazji odbyła się msza św. w kościele w miejscowości Krupy. Udział w niej wzięła rodzina zmarłego oraz działacze Samoobrony. Potem wszyscy udali się na pobliski cmentarz i tam złożyli kwiaty na grobie Leppera. Koledzy partyjni chcą upamiętnić polityka, dlatego złożyli wniosek o nazwanie ronda imieniem Andrzeja Leppera.