Rekordowo ciepła zima 2024/2025 przyniosła nowe wyzwania dla plantatorów rzepaku w Polsce. Wysokie temperatury spowodowały nadmierny rozwój roślin, co zwiększa ich podatność na szkodniki. Wśród nich pojawił się nowy, groźny gatunek - jakie ze sobą niesie i jak skutecznie chronić uprawy?
Ceny jajek szybują w górę, a ich dostępność zaczyna być poważnym problemem. W Polsce sytuacja jest napięta, ale to nic w porównaniu z tym, co dzieje się w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Czy na świątecznych stołach zabraknie jajek? Sprawdzamy, co stoi za tą niepokojącą sytuacją.
Pierwszy kwartał 2025 roku mija polskim rolnikom wyjątkowo nieciekawie. W ostatnim czasie media huczą nie o jednej, ale aż dwóch chorobach, których skutki mogą być opłakane. Główny Lekarz Weterynarii właśnie wydał komunikat w sprawie jednej z nich. Wiemy, co mogą zrobić rolnicy, aby zapobiegać chorobie.
W styczniu 2025 roku podczas prac na pastwisku w pobliżu mazurskiej wsi Bartosze dokonano odkrycia, które może zmienić bieg historii lokalnej społeczności. W trakcie rutynowych prac rolnych, pod warstwą ziemi ukryły się artefakty, które rzucają nowe światło na dawną przeszłość regionu.
W marcu 2025 roku wchodzą w życie zmiany, które mogą wpłynąć na tysiące rolników. Kto będzie mógł ubiegać się o wsparcie? Jakie nowe zasady obowiązują? Sprawdź, zanim złożysz wniosek!
Rzekomy pomór drobiu, znany również jako choroba Newcastle (ND), to wysoce zaraźliwa choroba wirusowa ptaków, która od początku 2025 roku stanowi poważne wyzwanie dla polskiego sektora drobiarskiego. Niedawno wykryto kolejne ognisko.
Tylko do 28 lutego rolnicy mogą składać dokumenty, dzięki którym nadal będą mogli korzystać z preferencyjnej ceny energii elektrycznej. Brak złożonej informacji oznacza wyższe rachunki. Kto może liczyć na wsparcie i jakie dokumenty należy przygotować?
Od 1 stycznia 2024 roku mogą ubiegać się o nowe świadczenie w wysokości ponad 2,5 tys. złotych. W niektórych przypadkach świadczenie zostanie przyznane automatycznie, bez konieczności składania wniosku.
Oszuści ze swoimi metodami przenieśli się na wieś — szczególnie narażeni są rolnicy, którzy nieświadomi zagrożenia, powierzają swoje dane i tworzą zobowiązania z osobami, które nie są do tego uprawnione, chociaż tak się przedstawiają. Jakie informacje wyłudzają nielegalni pośrednicy?
Rolnicy, którzy chcą otrzymać płatności w ramach ekoschematu „Dobrostan zwierząt”, powinni mieć na uwadze nadchodzące terminy składania wymaganych dokumentów i spełniania określonych warunków. Niedopełnienie obowiązków może prowadzić do zmniejszenia kwoty przysługujących im świadczeń.
W ostatnich dniach polski sektor rolniczy został zaskoczony informacją o wstrzymaniu sprzedaży nawozów przez Grupę Azoty. Ta sytuacja nie tylko wpływa na dostępność produktów dla rolników, ale także prowadzi do znaczących podwyżek cen na rynku.
Rolnictwo w Polsce może nie być najwygodniejszą pracą. Wiele ograniczeń i utrudnień sprawia, że coraz większa liczba rolników, szczególnie tych posiadających niewielkie gospodarstwa, zaczyna zastanawiać się nad porzuceniem zawodu. Na inny pomysł wpadł pan Mariusz, który postanowił przenieść swoją pasję na inny kontynent. Tak wyglądała jego przygoda.
Wiosna to czas, kiedy na polskich stołach króluje warzywo uznawane za symbol zdrowego odżywiania i wyrafinowanego smaku. Przez lata było promowane jako źródło cennych składników odżywczych, jednak najnowsze badania naukowe rzucają cień na ich nieskazitelną reputację. Czy to możliwe, że jeden z najbardziej cenionych wiosennych przysmaków może kryć w sobie zagrożenie dla zdrowia?
Gospodarstwa rolne w Polsce, niezależnie od wielkości, muszą spełniać szereg norm. Od 1 stycznia 2025 r. o jedną więcej, bo do listy dopisano nowy wymóg. Niedostosowanie się do przepisów przełoży się na wysokie kary finansowe, a kontrole już ruszyły.
Nie jest tajemnicą, że wiele osób dąży do tego, aby rachunki za media były jak najniższe. Stawki stale się wahają, a kwoty potrafią przyprawić o ból głowy. Jeden z rolników został przekonany przez konsultantkę, że zmiana taryfy pomoże mu w oszczędzeniu środków, stało się jednak odwrotnie. Mężczyzna czuje się wprowadzony w błąd, sprawa pozostawia jednak pole do dyskusji.
Niepozorna bylina o wyjątkowych właściwościach może stać się gwiazdą ogrodów, tworząc puszysty, zielony dywan, który odznaczać się będzie nadzwyczajną odpornością. Czy to nowa alternatywa dla klasycznego trawnika?
Ceny jajek rosną w zastraszającym tempie, a konsumenci coraz częściej zastanawiają się, co jest tego przyczyną. Jak się okazuje, problem jest wielowarstwowy i dotyka nie tylko polskich producentów, ale i całej branży drobiarskiej. Czy sytuacja ulegnie poprawie?
Coraz większe straty w gospodarstwach rolnych powodowane przez dzikie zwierzęta skłaniają rolników do zdecydowanych działań. Problem narasta, a obecne regulacje nie zapewniają wystarczającej ochrony przed stratami.
Ubiegły rok upłynął pod znakiem licznych klęsk żywiołowych, które miały ogromny wpływ na europejskie rolnictwo. Z tego też powodu Unia zamierza przeznaczyć aż 98,6 milionów euro na wsparcie dla rolników, którzy odnieśli straty. Wiadomo, jakie kraje znalazły się na liście. Czy na pomoc finansową mogą liczyć też Polacy?
Niewielki, ale charakterystyczny. Intensywnie czerwony pajęczak, który pojawia się wraz z nadejściem ciepłych dni, potrafi zwrócić na siebie uwagę. Wiele osób zastanawia się, czy jego obecność powinna budzić niepokój, a może wręcz przeciwnie – stanowi on element naturalnej równowagi ekosystemu?
Już niebawem ma zacząć się wypłacanie ważnych wypłat dla rolników, tymczasem wielu z nich wciąż nie wie, na jakich zasadach i komu przysługują pieniądze. Co więcej, w grę wchodzą znaczne zmiany, które realnie wpłyną na wysokość przyznanej kwoty. Część dopłat zostanie obcięta, będą też nowe wymogi i kontrole. Rolnicy są wściekli.
Aby być objętym ubezpieczeniem z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, należy sprostać wielu warunkom. Okazuje się jednak, że dla szeregu przypadków przewidziano istotne ułatwienia. Niekiedy zdarza się, że nawet osoby nieposiadające ani kawałka ziemi mogą się zgłosić do ubezpieczyciela. Tylko niektórzy mogą sobie na to pozwolić.
Osoby, które w kolejnych miesiącach chcą zaoszczędzić na składkach, powinny pamiętać o zbliżającym się ważnym terminie. Do 31 marca 2025 roku powinny postarać się o uzyskanie nowych dokumentów. PFRON przypomina, że pierwotnie beneficjenci mieli zrobić to już dawno, bo jeszcze w ubiegłym roku.
Zeszłoroczna inflacja wyhamowała, a razem z nią zniknęła szansa na dużo większe renty i emerytury. To już pewne. Tak niskiej podwyżki świadczeń nie było od lat. Rolnicy zaciekle walczą o ziemię. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zalewają oferty, a procedury ciągną się w nieskończoność. O jedną działkę stara się nawet czterdziestu rolników. Mięso z probówki trafiło do sklepów. Na razie tylko w jednym z europejskich krajów, ale wprowadzenie go na rynek także w Polsce może być kwestią czasu.
Chorujący rolnicy, podobnie jak pracownicy, mogą liczyć na specjalne środki pieniężne. W tym przypadku są one wypłacane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Wiadomo, jaka jest wysokość renty chorobowej oraz na jakie problemy zdrowotne przysługuje. Wśród pracowników gospodarstw znacząco przeważa jedna z nich.
Choć przepisy zakazujące stosowania pewnego rodzaju nawozu obowiązują już niemal cztery lata, wciąż budzą wiele pytań. Czy rolnicy faktycznie muszą obawiać się kar? I jak wygląda egzekwowanie tego prawa?
Kiedy hałas staje się źródłem konfliktu między sąsiadami, sprawa zaczyna przybierać na sile. Choć z pozoru mogłoby się wydawać, że to dźwięki dobiegające z gospodarstwa rolniczego przeszkadzają najbardziej, wyniki pomiarów hałasu w Dziekanowie rzucają zupełnie inne światło na sytuację. Co naprawdę decyduje o skali uciążliwości?
Owoce tej rośliny znajdziesz w każdym sklepie spożywczym. Są smaczne, pełne wartości odżywczych i chętnie sięgają po nie miliony ludzi na całym świecie. Jednak mało kto wie, że uznano ją za najbardziej trującą roślinę globu. Jak to możliwe? Odpowiedź może zaskoczyć.