Ceny żywca wieprzowego na Ukrainie ukazują obecnie tę samą wzrostową tendencję, co ceny w Polsce czy w Niemczech. Warto jednak dodać, że u naszych wschodnich sąsiadów cena za kilogram wieprzowiny podrożała o 20% zaledwie w ciągu czterech tygodni. Ceny wieprzowiny na UkrainieCena żywca wieprzowego na ukraińskim rynku wzrosła z pułapu 37,40 UAH do 44,16 UAH za kilogram, co daje 20-procentową zmianę ceny. Podobnie jak w Polsce, jeszcze niedawno ukraińscy hodowcy trzody chlewnej zmagali się z dramatycznie niskimi cenami wieprzowiny. Do ustabilizowanej i dobrej sytuacji na rynku wieprzowiny jeszcze daleko, ale w Polsce kolejne notowania cen dają powody do umiarkowanego optymizmu. Podobnie ma się rzecz z mięsem wieprzowym na Ukrainie. Jak podaje farmer.pl, wedle ekspertów rosnący trend cenowy na Ukrainie ma się utrzymać przynajmniej do końca trzeciego kwartału 2021 roku. Czy można zatem powiedzieć, że w obecnym roku sytuacja hodowców trzody chlewnej w Europie kontynentalnej ulegnie diametralnej zmianie?
Pomimo przyjazdu lekarza oraz obecności policji, we wstępnym rozeznaniu sytuacji nie udało się ustalić bezpośredniej przyczyny zgonu rolnika. Śmierć rolnika przy codziennej pracyTak samo jak sławny pisarz Molier zmarł na scenie podczas wystawiania sztuki teatralnej, na scenie swojego codziennego teatru życia w gospodarstwie odszedł 53-letni rolnik.Cała sytuacja miała miejsce 26 lutego 2021 roku we wsi Kociołek położonej na terenie województwa mazowieckiego. Mężczyzna wyszedł z domu, by - swoim codziennym zwyczajem - oporządzić krowy w oborze. Nie wracał przez czas dłuższy niż zwykle, toteż zaniepokojona żona poszła sprawdzić, czy nie potrzebuje on dodatkowej pomocy. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:Niestety, kobieta odnalazła swojego męża leżącego na ziemi - rolnik nie dawał już żadnych oznak życia.
Sytuacja jest poważna, bo złapanie strusia jest bardzo trudne, a ptak nie ma szans na samodzielne przeżycie na wolności. Niedościgniony struśEgzotyczne ptaki, jakimi są strusie, często pojawiają się w zagrodach gospodarstw agroturystycznych w Polsce. Choć nie byłyby w stanie przeżyć na w naturze, to zwierzęta te całkiem dobrze aklimatyzują się w warunkach gospodarskich. Jak się okazuje, również wśród strusi zdarzają się jednostki nad wyraz niezależne - dowodem tego jest ptak, który uciekł z gospodarstwa agroturystycznego w Karłowicach dzień po przyjeździe do swojego nowego domu. Struś zbiegł z domostwa 3 marca br. - przeskoczył przez ogrodzenie, a obecnie znajduje się między miejscowościami Karłowice, Kałużna i Krzewie. Warto dodać, że do pogoni za strusiem - poza jego właścicielami - włączyli się m.in. druhowie lokalnej OSP.
Wczoraj w środę 3 marca, lubuscy inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gorzowie Wielkopolskim zatrzymali do kontroli ciągnik siodłowy wraz z naczepą przystosowaną do przewozu zwierząt.
Produkt ten jest dobry nie tylko dla ludzi - jak podają badania naukowców z Brazylii, olej z oregano pozytywnie wpływa na wydajność mleczną bydła, jego zachowania żywieniowe i społeczne. Olej z oregano dla bydłaBadania, o których wspomniano, przeprowadzone były przez naukowców z Uniwersytetu Federalnego w Rio de Janeiro - wykorzystano w nim olej z oregano i ekstrakty z zielonej herbaty. Celem działań było sprawdzenie, czy - i na ile - dodatki te wpływają na zdrowie krów mlecznych w okresie przejściowym. Wyniki badań pokazały, że suplementowanie pasz krów dodatkami zawierającymi olejek z oregano pozytywnie wpływają na ich wydajność mleczną. Co ciekawe, zaobserwowano, iż zwierzęta przejawiały spokojniejsze zachowanie w ciągu 24 godzin przed wycieleniem. W badaniu grupą poddaną obserwacji były 24 krowy rasy Jersey. W pierwszej grupie krowy otrzymywały jednorazowo 10 g. oleju z oregano na dobę. W drugiej grupie podawano 5 g ekstraktu z zielonej herbaty w ciągu 24 godzin. Trzeciej grupie nie podawano żadnych dodatków. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Krowy były ciężarne, a ich zachowanie było analizowane od 28 dnia przed porodem, do 21 dnia po wycieleniu. Badacze przypatrywali się parametrom takim jak zachowania żywieniowe, ogólny stan zdrowia, masa ciała i produkcja mleka.
Zgłoszenie o psie w studni wpłynęło do stanowiska kierowania KP PSP w Biłgoraju 1 marca przed południem. Straż pożarna na odsiecz MiśkowiStrażacy po raz kolejny pokazali, że liczy się dla nich każdy, kto potrzebuje pilnej pomocy. Zazwyczaj słyszymy o bohaterskich działaniach druhów podczas pożarów. Tym razem w opałach znalazł się pies - Misiek - który na co dzień mieszka w jednym z gospodarstw w gminie Goraj. Historia zwierzaka odbiła się głośnym echem nie tylko w mediach społecznościowych (np. na facebookowym portalu KP PSP Biłgoraj), ale została również przedstawiona w wydaniu Wydarzeń Polsat News czy portalu swiatzwierzat.pl. Do pomocy Miśkowi zadysponowano jednostkę OSP Goraj oraz JRG KP PSP Biłgoraj. Na profilu biłgorajskiej straży pożarnej na portalu Facebook możemy przeczytać: Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]- Po przybyciu na miejsce OSP z Goraja stwierdzono, że studnia jest o 5 m głębsza i na jej dnie w wodzie znajduje się żywy pies. Po dojeździe zastępu PSP strażacy rozstawili trójnóg ratowniczy przy pomocy, którego jeden z ratowników zabezpieczony w sprzęt ochrony dróg oddechowych został opuszczony na dno studni. [pis. oryg.]
Zgłoszenie o pożarze wpłynęło do stanowiska kierowania komendanta wojewódzkiego Straży Pożarnej w Gdańsku o dziś w niedzielę 7 marca 2021 roku około godz. 10.18. Ogień pojawił się w stajni, stającej w sąsiedztwie pałacu w miejscowości Rzucewo. Jak przekazał portal Puck Nasze Miasto, na miejscu interweniowało siedem zastępów straży pożarnej.
Zarówno samica, jak i płód nie przetrwały zabiegu, podczas którego weterynarze próbowali usunąć odpady z ciała krowy. Niestety, skala zjawiska bezpańskich krów w Indiach jest zatrważająca. Bolesny los krów z IndiiKrowa, która stała się ofiarą zjedzonych przez siebie ponad 70 kilogramów odpadów, jest tak naprawdę smutnym symbolem aktualnej sytuacji zwierząt w Indiach. Z polskiego punktu widzenia określenie bezpańska krowa brzmi dość nietypowo, tymczasem w Indiach jest to codzienny element rzeczywistości. Sztuki bydła domowego, które uznawane są za słabe, są często wypuszczane na wolność (czyt. porzucane) przez hodowców. Efekt? Na ulicach Indii spaceruje w sumie około 5 milionów bezpańskich krów, które żywią się tym, co znajdą. Ich życie nie różni się praktycznie niczym od losu znanych w Polsce bezpańskich psów - na ulicy krowy żywią się resztkami, chorują i rozmnażają się. Jak podaje portal agropolska.pl, liczba porzuconych krów zwiększyła się w momencie, gdy uchwalono bardziej restrykcyjne przepisy chroniące święte dla hindusów zwierzęta. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]
Na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 5 - 7 marca 2021 r. otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego Puławy, Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu sześciu ognisk ptasiej grypy w Polsce na terenie województw opolskiego, dolnośląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, pomorskiego i podkarpackiego.
PROW będzie zatem przewidywał dopłaty do składek ubezpieczenia dla rolników od strat wywołanych chorobami zwierząt w gospodarstwie. Działanie ma wkrótce objąć hodowców drobiu. Nowe działanie w ramach PROWDecyzja w sprawie operacji zwanej Dopłatami do składek z tytułu ubezpieczenia od strat spowodowanych chorobami zwierząt została podjęta przez Komitet Monitorujący PROW na lata 2014-2020. Pierwszy etap zakłada pilotaż programu - wtedy to dopłaty będą dostępne tylko dla producentów drobiu. Drugi etap, docelowy, będzie obejmował wszystkich hodowców, których zwierzęta ucierpiały w wyniku zakażenia salmonellozą. Choroba ta jest wysoce zaraźliwa i niebezpieczna zarówno dla człowieka, jak i wszystkich gatunków zwierząt. Występuje najczęściej wśród drobiu, trzody chlewnej i bydła, a na człowieka przenosi się wskutek spożycia pokarmu pochodzącego od zakażonych osobników. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiały wideo: [EMBED-3]Opisywane działanie otworzy drogę do dofinansowania kosztów umów ubezpieczenia, które rolnicy będą zawierali od strat wywołanych chorobami zwierząt nieuwzględnionych w państwowych programach pomocy. Komitet Monitorujący PROW skomentował sprawę następująco: - Celem nowego działania jest zaangażowanie hodowców zwierząt w zarządzanie ryzykiem, w prowadzonej przez nich działalności poprzez wykupowanie polis ubezpieczeniowych. Rodzaj działania przyczyni się do podnoszenia świadomości i odpowiedzialności u hodowców w zakresie konieczności stosowania działań bioasekuracyjnych i naprawczych zapobiegających rozprzestrzenianiu się salmonelloz wśród zwierząt. Jednoczenie zastosowanie dopłaty do składek ubezpieczeniowych zachęci hodowców do korzystania z tego rodzaju instrumentu.
- Celem projektowanej regulacji jest wzmocnienie ochrony prawnej zwierząt poprzez powołanie niezależnej instytucji Rzecznika Praw Zwierząt. Wynika to z potrzeby systemowego podejścia do ochrony praw zwierząt hodowlanych, dzikich i domowych. Rzecznik Praw Zwierząt stał będzie na straży dobrostanu zwierząt m.in. poprzez przeprowadzanie kontroli we wszystkich podmiotach zajmujących się zwierzętami, a także będzie występował w sprawach sądowych. Obecnie nie istnieje niezależny i finansowany z budżetu państwa urząd, które w sposób skuteczny broni praw zwierząt i kontroluje przestrzeganie obowiązujących regulacji. Zajmują się tym głównie organizacje pozarządowe, które nie posiadają zarówno odpowiedniego finansowania jak i umocowania prawnego - wskazano w uzasadnieniu. Co więcej, jak wynika z uzasadnienia do ustawy o Rzeczniku Praw Zwierząt, osoba sprawujące tę funkcję, doradzać będzie dla Sejmu, Senatu, Prezydenta i Rady Ministrów. - Będzie zabierać głos w sytuacjach, kiedy ochrona prawna zwierząt jest zagrożona, tak jak Rzecznik Praw Obywatelskich zabiera głos, kiedy zagrożone są prawa obywatelskie, a Rzecznik Praw Dziecka - kiedy w szczególności zagrożone jest dobro dzieci - wskazano w uzasadnieniu. Zapraszamy do obejrzenia naszego nowego materiału wideo:[EMBED-3]
W miniony piątek 5 marca funkcjonariuszom z Komisariatu Policji w Skokach udało się ustalić sprawców włamań. Do włamań dochodziło na terenie gminy Skoki.
- Na temat "piątki dla zwierząt" nie mówimy, nie rozmawiamy, ta sprawa została już zamknięta. Wyraźnie było to powiedziane - przekazał na antenie radia Robert Telus. Jak przypomniał dziennikarz Marcin Zaborski, jeszcze w rozmowie, która miała miejsce pod koniec listopada, Robert Telus miał powiedzieć, że "prace nad nową "piątką dla zwierząt trwają w Ministerstwie Rolnictwa, a zaangażowane w te prace jest minister Grzegorz Puda".
Jak przyznał inwestor w rozmowie z TVP Białystok, jego inwestycja została dokładnie przemyślana i nie będzie niekorzystnie wpływać na życie mieszkańców. Co więcej, nie zgadza się z zarzutem mieszkańców, którzy twierdzą, że planowana inwestycja powstaje zbyt blisko zabudowań. W odpowiedzi na takie słowa mieszkańcy sugerują inwestorowi, by postawił budynki na terenie gminy, w której sam mieszka. Inwestor, Michał Kuptel, przyznał, że chętnie zdecydowałby się na takie rozwiązanie, ale na podjęte przez niego decyzje, wpływ miało wiele czynników.
- Do zdarzenia doszło przed godziną 7 rano, na drodze wojewódzkiej nr 224 na odcinku Somonino – Egiertowo - przekazali funkcjonariusze z OSP Egiertowo.
Specyficzne sposoby przyrządzania mięsa mają we Włoszech długoletnią tradycję, a tematy dotyczące żywienia potrafią wywołać niemałe zamieszanie. Kwestia zastępowania mięsa produktami pochodzenia roślinnego staje się na świecie coraz głośniejsza, również ze względu na potrzebę osiągania neutralności klimatycznej przez państwa Unii Europejskiej. Branża mięsna we Włoszech zagrożona?Roberto Cingolani jest naukowcem i ministrem, którego zadaniem jest dążenie do bardziej ekologicznego wymiaru włoskiej rzeczywistości. Portal agroprofil.pl przytoczył słowa szefa resortu środowiska: - Wiemy, że spożywanie zbyt dużej ilości mięsa wpływa negatywnie na zdrowie, dlatego powinniśmy zastąpić ilość białek zwierzęcych białkami roślinnymi.Pracownicy branży mięsnej nie kryją niezadowolenia faktem, że minister Cingolani staje okoniem wobec produkcji żywności pochodzenia zwierzęcego. Minister środowiska poparł swoje wcześniejsze słowa stwierdzeniem, że produkcja mięsa jest mniej ekologiczna w porównaniu do produkcji żywności roślinnej. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Według Roberto Cingolaniego, do wyprodukowania mięsa potrzeba sześć razy więcej wody niż ma to miejsce w przypadku roślin. Dodał ponadto, iż produkcja białek zwierzęcych odpowiada za 20% emisji dwutlenku węgla na świecie. Z tego względu minister dodał: - Zwiększając ilość białka roślinnego w naszej diecie, odnieślibyśmy dodatkowe korzyści w postaci poprawy zdrowia publicznego, zmniejszenia zużycia wody i mniejszą produkcję CO2.
Wkrótce po wypadku nieprzytomna kobieta została odnaleziona przez swoją rodzinę i odwieziona do szpitala. Pomimo starań lekarzy, rolniczka zmarła tego samego dnia. Tragiczny wypadek w niemieckim gospodarstwieWypadki na wsi są niestety częścią codziennego życia rolników. Mało kto przypuszczałby jednak, że przyczyną śmiertelnego urazu może okazać się rodząca krowa. Niestety, życie pisze tragiczne scenariusze, czego dowodem jest smutna historia 60-letniej kobiety z Niemiec. Rolniczka była przy krowie, podczas gdy zwierzę się cieliło i nic nie wskazywało na to, że dzień okaże się mieć tak smutny finał. Jak relacjonują niemieckie służby, kobieta była w tym czasie w gospodarstwie sama - przy porodzie zwierzęcia nie asystował również lekarz weterynarii. W pewnym momencie zwierzę machnęło nogą i kopnęło kobietę w głowę. Jak podaje strona hessenchau.eu, rolniczka odniosła poważne uszkodzenia ciała. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal TopAgrar, Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Zielonej Górze potwierdził pierwsze ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) w tym roku wśród świń.
Koty, pomimo tego, że są udomowionymi zwierzętami, zachowały silny instynkt łowcy. Nie dziwią zatem przynoszone przez nasze koty trofea w postaci niewielkich gryzoni złapanych podczas wycieczek w okolicy. Kot na wsi - domowy pupil czy podwórkowy łowca? Postawmy sprawę jasno: lokalny ekosystem nie potrzebuje do swojej regulacji ingerencji ze strony kotów domowych. Choć wielu osobom może wydawać się, że zagryzione przez kota myszy w oborze są dobrze wykonaną pracą, to warto przypomnieć - kota interesują kwestie daleko wychodzące poza swoje podwórko. Nie należy za to winić samych kotów - taki jest ich instynkt, by atakować to, co żwawo przed nimi umyka. Jak podaje portal zdrowakarma.pl, średnia długość życia kota wychodzącego to tylko od 2 do 5 lat, podczas gdy kot niewychodzący osiąga średnio wiek 15-20 lat. Przebywając na zewnątrz, kot ma często kontakt z innymi przedstawicielami swojego gatunku, co nie oznacza, że jest bezpieczny. Wręcz przeciwnie - koty wychodzące często zarażają się trudnymi do leczenia chorobami takimi jak białaczka czy AIDS kotów, czy zakaźne zapalenie otrzewnej. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Inne popularne zagrożenia, które czyhają na koty wychodzące na wsi na dwór to psy, a także samochody.
Francja, do ubiegłego roku, była największym w całej Unii Europejskiej producentem rzepaku. Rolnicy podejrzewają, że za tegorocznymi problemami stoi zakaz stosowania zapraw neonikotynoidowych.Wielkie problemy na polach we FrancjiWielu rolników i ekspertów wskazuje, że sprawa problemów na plantacjach rzepaku we Francji rozbija się o zakaz stosowania neonikotynoidów. Środki należące do tej grupy zostały wycofane z obrotu na mocy unijnego rozporządzenia. Zmiany dotyczące braku możliwości stosowania opisywanego środka wywołały niemałe zamieszanie w środowisku rolniczym w całej Europie. Ze względu na niemożność zastosowania zapraw neonikotynoidowych wiele plantacji rzepaku we Francji znajduje się w dramatycznej sytuacji. Na miejsce zlikwidowanych plantacji rzepaku zostaną posiane uprawy jare. Są to jednak bardzo bolesne decyzje, zwłaszcza że jeszcze rok temu Francja była największym producentem rzepaku w Unii Europejskiej. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Według prezesa Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych Julisza Młodeckiego francuscy specjaliści z grupy roboczej Rośliny Oleiste i Białkowe Copa-Cogeca wskazywali, że źródłem problemu z uprawą rzepaku jest brak możliwości stosowania zapraw neonikotynoidowych. Podobne zdanie w kwestii mają rolnicy i eksperci z Wielkiej Brytanii i Niemiec. W Polsce w 2020 roku na wniosek Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych ówczesny minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zezwolił na stosowanie zapraw neonikotynoidowych przez 120 dni.
Właścicielka Pigcasso pozwala jej na swobodne malowanie farbami na płótnie, czego efektem są fantazyjne, abstrakcyjne obrazy. Ostatnio świnia namalowała portret księcia Harry'ego.Świnia Pigcasso podbija świat malarstwaImię świni jest zamierzoną zabawą językową - nawiązuje bowiem do imienia jednego z najsłynniejszych malarzy - Picassa, a jednocześnie zawiera pewną modyfikację, dzięki obecności słowa pig (ang. świnia).Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Pigcasso jest nietuzinkową artystką. Czy jednak świat jest gotowy na przyjęcie i zrozumienie jej dzieł? Filmy, na których zwierzak chwyta za pędzel i maluje w twórczym szale są pokazane na facebookowym profilu Farm Sanctuary SA. Pod jednym z filmów, na którym możemy zobaczyć proces malowania nowego obrazu przez Pigcasso, jej właścicielka napisała: Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]- Świadome stworzenie! Każdy nieświadomy sceptyk, myślący, że zwierzęta gospodarskie nie są w stanie myśleć, tworzyć czy manifestować świetnie skoordynowanych funkcji w pełnej świadomości? Chrum tobie - może nadszedł czas, byś dołączył do jednej z jej lekcji malowania! Mniej mięsa. Więcej sztuki. Chrumkaj dalej, Pigcasso! [pis. oryg.]
Sprawą zajęła się lokalna policja, a także organizacja prozwierzęca PETA. Martwe krowy znalezione w niemieckim gospodarstwieZagraniczne media podają, iż w niedzielę 23 maja 2021 roku doszło do makabrycznego odkrycia na terenie jednego z gospodarstw we wsi Neusitz w Bawarii. W oględzinach farmy uczestniczyli weterynarze oraz policjanci. Okazało się, że w gospodarstwie znajdowało się w sumie 200 zwierząt - 150 z nich zdechło w wyniku skrajnego niedożywienia. Wszystko wskazuje na to, że krowami od dłuższego czasu nikt się nie zajmował. Pozostałe 50 krów, które zostały znalezione przy życiu, trafią wkrótce do nowych domów. Niestety, również ich stan zdrowia pozostawia wiele do życzenia ze względu na długotrwały brak należytej opieki. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-11]
Ruch na dwóch ulicach tymczasowo zablokowano. Gaszenie ognia trwało prawie osiem godzin. Pożar wielkiej stodoły w TychachJak możemy przeczytać na facebookowym profilu 112Tychy - Tyskie Służby Ratownicze, zgłoszenie o pożarze dużej stodoły na ulicy Szkolnej dotarło do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej o godzinie 12:45 w sobotę 22 maja 2021 roku. Strażacy bez chwili wahania ruszyli na miejsce - okazało się, że płonie murowana stodoła. Jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej z wnętrza palącego się budynku świadkowie ewakuowali zwierzęta - krowę i kury. W komunikacie tyskich strażaków przekazano, iż na trawiony przez płomienie budynek podano kilka prądów wody; w akcji korzystano też z drabiny mechanicznej. Podczas prawie ośmiogodzinnej akcji gaśniczej ruch na ulicy Szkolnej i ulicy Leśnej był zablokowany. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: Po opanowaniu ognia ratownicy zajęli się oczyszczaniem wnętrza stodoły ze słomy i siana, aby nie dopuścić do ponownego rozniecenia ognia w obiekcie. W pracach tych uczestniczyli również mieszkańcy posesji, na której mieściła się stodoła. Niestety, w pewnym momencie jedna z kobiet straciła przytomność; zasłabł również strażak.Obydwu osobom udzielono pierwszej pomocy i przekazano pod opiekę medyków.
- Osoba co ma staw obok mnie truje dzikie ptaki i i zwieżęta co jedzą ryby i padline [pis. oryg.]Mężczyzna zamieścił w poście fotografie padłych zwierząt, pytając, gdzie może zgłosić taki proceder. Nie spodziewał się jednak odpowiedzi, które będą wspierały truciciela drapieżników. Rolnik o martwych zwierzętach w okolicy stawuNa jednej z popularnych grup poświęconych tematyce rolniczej możemy często śledzić interesujące dyskusje na temat uprawy roślin czy pojazdów używanych w gospodarstwie. Kilka dni temu spokój został zburzony przez wstrząsający wpis jednego z internautów. Mężczyzna wskazał, że w jego okolicy mieści się prywatny staw, w którym hodowane są ryby. Ponieważ są one wyjadane przez dzikie zwierzęta, właściciel zdecydował się na samowolne ich wybijanie poprzez podkładanie zatrutych ryb. Rolnik w swoim wpisie zamieścił zdjęcia przedstawiające ciała martwych zwierząt - m.in. czapli i kawek. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]
Choć takie działania pozostają na razie jedynie w sferze otwartych dyskusji, to MRiRW zapowiedziało, że będzie walczyć o dalszą promocję tego typu mięsa w krajach członkowskich UE.Mięso czerwone i mięso białeNa samym początku warto zaznaczyć, iż do mięsa czerwonego zalicza się m.in. wieprzowina, wołowina, baranina, dziczyzna, konina, a także kaczki i gęsi. Dietetycy zalecają, by nie przesadzać z ilością spożywanych dań z ich wykorzystaniem i wybierać je maksymalnie kilka razy w miesiącu - mięso czerwone jest bowiem bardziej kaloryczne i może po czasie prowadzić m.in. do miażdżycy i chorób układu naczyniowego. Po drugiej stronie mamy przykłady mięsa białego, do którego zaliczamy cielęcinę, królika, indyka oraz kurczaka. Są to mniej kaloryczne rodzaje mięsa, toteż - zgodnie z obecną wiedzą naukową - można je jeść nawet kilka razy w tygodniu bez uszczerbku na zdrowiu. Wiadomo, że do 23 czerwca 2021 roku Unia Europejska ma w planach sprawdzanie, jak dużą skuteczność mają podejmowane przez nią działania promocyjne dotyczące żywności. W wyniku prowadzonych programów unijnym władzom chodzi głównie o zmianę negatywnych nawyków żywieniowych Europejczyków. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-11]Choć nie są to oficjalne doniesienia, polscy politycy i hodowcy zwierząt obawiają się, że na fali omawianych kwestii mięso czerwone przestanie być promowane przez Unię Europejską.
Są to kolejne działania, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie choroby w zachodniej części Polski. Afrykański pomór świń nie odpuszczaGdy patrzymy na aktualną mapę afrykańskiego pomoru świń w Polsce, staje się jasnym, że choroba postępuje i zagarnia kolejne powiaty naszego kraju.Wedle informacji przekazywanych przez Główny Inspektorat Weterynarii, ASF obejmuje teren od Pomorza Gdańskiego aż po województwo podkarpackie. Centralny pas pozostaje w większości wolny od ognisk choroby, jednakże sytuacja staje się na powrót poważna w okolicach Kalisza, Poznania, a także w województwie lubuskim. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-10]To właśnie w zachodniej Polsce podjęto decyzję o zaangażowaniu do pracy żołnierzy z dwunastej Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w celu zapobiegania dalszej transmisji wirusa afrykańskiego pomoru świń.
Hodowca bydła poniósł śmierć na miejscu. Byk zaatakował rolnikaByki są zwierzętami o ogromnej sile i gorącym temperamencie - każdy hodowca bydła doskonale zdaje sobie sprawę, że sekunda nieuwagi w kontakcie z bykiem może doprowadzić do tragedii. Jak przekazuje portal cenyrolnicze.pl, do straszliwej w skutkach sytuacji doszło w piątek (28 maja 2021 roku) w miejscowości Bezwola w powiecie radzyńskim na terenie województwa lubelskiego. Na antenie Radio Lublin przekazano, że do zagrody z pięcioma bykami wszedł 60-letni hodowca bydła. W pewnym momencie jedno ze zwierząt przygniotło go do ściany. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-13]Obrażenia okazały się być tak dotkliwe, że mężczyzna zginął na miejscu.
Sprawa jest poważna, ponieważ zwierzęta po dłuższym przebywaniu na wolności mogą być zdziczałe, a na widok człowieka reagować agresją. Warto zatem pamiętać, by na własną rękę nie zbliżać się do byka i jałówki i nie próbować ich łapać.Byk i jałówka grasują w mazowieckim lesieSceną tego nietypowego zjawiska są lasy w rolniczej gminie Borowie, w powiecie garwolińskim na terenie województwa mazowieckiego. Jesienią ubiegłego roku z jednego z tamtejszych gospodarstw zbiegły dwa zwierzęta: byk i jałówka. Ucieczki zwierząt z gospodarstw nie są bardzo rzadkim zjawiskiem, jednakże zbiegli podopieczni zazwyczaj dość szybko zostają znalezieni przez swoich właścicieli i odprowadzeni do domu. W przypadku wspomnianej pary - byka i jałówki - sytuacja okazała się być dość zaskakująca. Pomimo starań służb, bydło pozostało nieuchwytne przez wiele miesięcy.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Minęła zima i nastała wiosna, a byk i jałówka nadal grasują w okolicznych lasach. Podejrzewa się, że para doczekała się już nawet potomstwa.