Nie, to wcale nie są przebite opony, to najnowsza produkcja holenderskiej firmy opon Galileo. Ich unikatowy kształt pozwala na jazdę nawet po najcięższym terenie. AgriCup łączy zalety gąsienic gumowych i opon radialnych, przeznaczonych dla ciągników i kombajnów.
Środa to dzień, w którym rolnicy z całej Polski wzięli udział w proteście przeciwko polityce rolnej UE. Drogi zablokowano w co najmniej 250 miejscowościach. Gdzie można było spodziewać się utrudnień i jakie nastroje panowały wśród rolników?
Ostatni tydzień protestów na niemieckich drogach przynosi smutne wiadomości. Wskutek trzech wypadków z udziałem ciągników ucierpiało 13-letnie dziecko, jeden z demonstrantów został przewieziony do szpitala, natomiast trzecia uczestniczka nie doznała żadnych obrażeń.
W ubiegły poniedziałek rolnicy z "Solidarności" zapowiedzieli protest na środę, 24 stycznia br. Wzywają wszystkich traktorzystów oraz organizacje rolnicze do przyłączenia się i demonstracji przeciw pogarszającej się sytuacji całego rolnictwa.
Protest w Niemczech trwa w najlepsze. W poniedziałek 15 stycznia do Berlina w ramach protestu zjechało się około 5 000 ciągników. Według opinii organizatorów, do rolników może przyłączyć się jeszcze około kilkunastu tysięcy uczestników. To punkt kulminacyjny kilkudniowych demonstracji.
Większość z rolników pracując w polu, chętnie korzysta z przyjemności słuchania radia. Mało kto wie, że za takie urozmaicenie czasu podczas żmudnych prac polowych, należy zapłacić abonament. KRRiT podała stawki na 2024r.
Na jednej z grup społecznościowych, rolnik zadał zaskakujące pytanie odnośnie rekwirowania sprzętu rolniczego przez wojsko. Z obowiązujących w Polsce przepisów wynika, że wojsko w razie potrzeby może przejąć do użytkowania cywilne pojazdy. Czy to dotyczy także maszyn rolniczych takich jak chociażby ciągnik?
Pierwszego stycznia 2024 roku odchodzą w niepamięć przepisy dotyczące obowiązkowego zgłaszania nabycia pojazdu. Kierowcom postawiono nowe warunki. Albo zarejestrują pojazd albo czekać ich będzie kara finansowa. Sprawdziliśmy, czy przepis odnosi się także do ciągników rolniczych.
Rok 2023 był dla producentów maszyn rolniczych wyjątkowy ze względu na wysoki popyt. W ostatnim miesiącu ubiegłego roku zarejestrowano najwyższą liczbę ciągników rolniczych. Jakie maszyny były najbardziej popularne? W którym województwie zarejestrowano ich najwięcej? Podajemy najnowsze dane.
Ciągnik rolniczy wywrócił się podczas prowadzenia prac polowych na stromym zboczu. W akcji ratowniczej interweniowała straż pożarna.
Kierowca ciągnika stracił panowanie nad pojazdem i zjechał do przydrożnego rowu. Razem z nietrzeźwym mężczyzną w kabinie znajdowała się także kobieta.
Kierowca ciągnika nie ustąpił pierwszeństwa osobówce. W skutek jego nieuwagi półtoraroczne dziecko trafiło do szpitala.
W województwie łódzkim dwóch świadków postanowiło zatrzymać nietrzeźwego kierowcę maszyny rolniczej. Mężczyzna, mający ponad 2 promile alkoholu, wjechał traktorem w zarośla. Powód jego desperackiej ucieczki był jeden - uniknięcie kary za jazdę w stanie nietrzeźwości. Teraz mogą mu grozić nawet dwa lata pozbawienia wolności.
64-letni mężczyzna został przygnieciony przez ciągnik w miejscowości Stara Wiśniewka w Wielkopolsce. Mężczyzna zginął na miejscu.
Pijany traktorzysta nie zatrzymał się do kontroli na znak policji, po czym wjechał w pole kukurydzy i zaczął uciekać. Miał ponad 3 promile alkoholu we krwi.
Policjanci z Wisły zatrzymali 33-letniego mieszkańca Jaworzynki, który wiózł kradzione drewno. Na domiar złego okazało się, że posiadał dwa sądowe zakazy prowadzenia pojazdów. Mężczyzna usłyszał już zarzuty.
Policjanci zostali wezwani do interwencji w sprawie stwarzającego zagrożenie na drodze traktorzysty. Kobieta relacjonuje, że przez jego zachowanie była kilkukrotnie zmuszana do gwałtownego hamowania.
Młody rolnik został oszukany w sieci. Atrakcyjna oferta sprzedaży ciągnika okazała się zwykłym oszustwem.
Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych opublikowała raport rejestracji ciągników i przyczep w pierwszym półroczu 2023 r. Eksperci podkreślają, że na rynku maszyn rolniczych od dłuższego czasu można zaobserwować problemy.
Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych wydała komunikat podsumowujący przeprowadzone na przełomie marca i kwietnia 2023 roku badania dotyczące aktualnej i prognozowanej koniunktury w branży maszyn rolniczych.
Dziś podczas prac rolniczych w Masłowie (woj. śląskim) doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Na miejscu zginął mężczyzna. W Masłowie podczas prac rolniczych na policję zadzwonił mężczyzna. Jak wynikało z informacji przekazanych przez mężczyznę, jego ojciec został przejechany przez ciągnik rolniczy.
Jak poinformowała Komenda Miejska Policji w Zamościu, na niestrzeżony przejazd kolejowy - prosto pod lokomotywę pociągu - wjechał kierowca ciągnika rolniczego. 63-letni mieszkaniec województwa lubelskiego odniósł obrażenia ciała i został przewieziony do szpitala. Szczegółowy przebieg całego zdarzenia ustalają zamojscy funkcjonariusze policji. Traktorzysta wjechał na przejazd kolejowyPrzejazdy kolejowe są miejscami, w których błędna decyzja lub chwila nieuwagi mogą doprowadzić do prawdziwej tragedii. O niebezpiecznym zdarzeniu, do którego doszło w ostatnich dniach na Lubelszczyźnie poinformowała na swojej oficjalnej stronie internetowej Komenda Miejska Policji w Zamościu. W miejscowości Niedzieliska (gm. Szczebrzeszyn) na niestrzeżony przejazd kolejowy wjechał 63-letni kierowca ciągnika rolniczego. Problem w tym, że rolnik wjechał na tory wprost przed lokomotywę ze składem kolejowym.
Z posesji na terenie gminy Lubań (woj. dolnośląskie) skradziono ciągnik rolniczy. Funkcjonariusze policji po otrzymanym zgłoszeniu na gorącym uczynku złapali sprawców. Zgłoszenie o kradzieży ciągnika z posesji na terenie gminy Lubań wpłynęło do dyżurnego lubańskiej jednostki Policji w miniony wtorek, 22 czerwca bieżącego roku. Jak się okazało, na miejscu zdarzenia, ciągnik rolniczy został umieszczony na lawecie i był przewożony w inne miejsce.
W piątek 30 lipca 2021 roku poinformowano, iż Rada Ministrów zdecydowała się na przyjęcie ustawy o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego w cenie paliwa stosowanego do celów produkcji rolnej. Rząd przekonuje, że w wyniku zmian prawnych rolnicy będą ponosili mniejsze wydatki na cele produkcji żywności. Zgodnie z reformą, zmianie ma ulec m.in. limit oleju napędowego wykorzystywanego na jeden hektar upraw - z dotychczasowych 100 litrów został podniesiony do 110 litrów. Rolnicy dostaną większy zwrot za kupno paliwa do produkcji rolnejPonieważ maszyny rolne głównie poruszają się po polach, rolnikom przysługuje zwrot podatku akcyzowego za kupno paliwa wykorzystywanego do pracy w gospodarstwie. W piątek 30 lipca 2021 roku na oficjalnej stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawiła się informacja o przyjęciu ustawy o zmianie poprzedniej ustawy dotyczącej szczegółów i wysokości zwrotu kwot za zakup paliwa do celów rolniczych. Jak twierdzi rząd, przeprowadzane zmiany mają na celu wspomóc rolników i odciążyć ich finansowo w procesie produkcji żywności. W komunikacji KPRM możemy przeczytać, że rolnicy otrzymają zwrot podatku akcyzowego za zużyte 110 litrów paliwa (a nie, jak dotychczas, za 100 litrów) na jeden hektar gruntów.
Współczesne gospodarstwo rolne nie ma szansy funkcjonować bez odpowiednich inwestycji, wśród których niezwykle ważne miejsce zajmują specjalistyczne maszyny. Jak podaje portal cenyrolnicze.pl, właściciele gospodarstwa z województwa warmińsko-mazurskiego zainwestowało 300 tysięcy złotych w zakup ciągnika marki Zetor. Nie spodziewali się jednak, że traktor przysporzy im tylu kłopotów.Gdy maszyna znalazła się w ich posiadaniu, bardzo szybko okazało się, że jest niesprawna. Pomimo odwoływania się rolników do praw konsumenckich i gwarancji, dealer i producent umywają ręce od problemu. 300 tysięcy złotych na wadliwy ciągnikNie trzeba podkreślać, jak bardzo oszukani musieli poczuć się właściciele rodzinnego gospodarstwa rolnego z województwa warmińsko-mazurskiego. Pani Halina od 30 lat prowadzi działalność w miejscowości Ciemna Dąbrowa. Obecnie w hodowli krów i wytwarzaniu pasz pomaga jej syn. Ze względu na rozwój gospodarstwa, zdecydowali się na zakup ciągnika. 300 tysięcy złotych przeznaczone na kupno maszyny i dodatkowego osprzętowania pochodziło z osobistych oszczędności rolników i - częściowo - z kredytu. Kiedy ciągnik pojawił się w gospodarstwie, radość gospodarzy nie trwała długo - okazało się bowiem, że istotne części maszyny działają w niewłaściwy sposób.
Do niewyobrażalnej tragedii doszło podczas zbioru ziemniaków w jednym z gospodarstw na terenie województwa łódzkiego. 62-letni rolnik wysiadł z ciągnika, by oczyścić kombajn. W pewnym momencie został wciągnięty przez maszynę. Pomimo akcji reanimacyjnej przeprowadzonej przez zespół ratownictwa medycznego, mężczyzna poniósł śmierć na miejscu. Tragedia w trakcie wykopkówW niektórych częściach Polski wykopki ziemniaków rozpoczęły się już w połowie sierpnia. Niestety, wraz z kolejnym etapem prac w gospodarstwach rolnych nie brakuje tragicznych zdarzeń podczas wykonywania codziennych czynności na polach. Jak poinformował portal agronews.com, w gminie Błaszki (woj. łódzkie) w drugiej połowie sierpnia 2021 roku doszło do dramatycznego wypadku: 62-letni mężczyzna został wciągnięty przez maszynę do zbioru ziemniaków. Jak relacjonują media, rolnik w trakcie pracy wysiadł z ciągnika, nie wyłączając silnika. Zbliżył się do kombajnu, by oczyścić go z zalegających łęcin. Niestety, w pewnym momencie pracująca maszyna wciągnęła 62-latka, dotkliwie go raniąc.
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu poinformowała o potrąceniu rowerzysty przez kierowcę ciągnika rolniczego na jednej z dróg publicznych w województwie małopolskim. Poszkodowany 69-latek został przetransportowany do szpitala. Pomimo działań i wysiłków medyków, mężczyzna wkrótce zmarł. Tragedia na drodze. Rowerzysta potrącony przez ciągnikDo dramatycznego zdarzenia doszło we wtorek 12 października 2021 roku w Szczereżu (gm. Łącko, woj. małopolskie), o czym poinformowała na swojej stronie internetowej Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Informację o wypadku, w którym uczestniczył kierowca ciągnika rolniczego i rowerzysta, służby otrzymały po godzinie 8:00. Na miejsce zadysponowano zespół ratownictwa medycznego, policję, a także zastępy JRG w Nowym Sączu, OSP Olszanka i OSP Łącko.
Wypadki związane z użytkowaniem maszyn rolniczych nie zawsze mają miejsce podczas prac polowych. Jak poinformowała Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu, rolnik, który podróżował ciągnikiem przez las, poniósł dotkliwe obrażenia w wyniku przygniecenia przez własny pojazd. Pomimo szybkiej reakcji służb ratowniczych, mężczyzna poniósł śmierć na miejscu zdarzenia. Dramat w lesie. Rolnik przygnieciony przez własny traktorO tragicznym wydarzeniu w miejscowości Pęczyny (gm. Wilczyce, woj. świętokrzyskie) poinformowała na swojej stronie internetowej Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu. W czwartek 7 października 2021 roku strażacy otrzymali zgłoszenie o mężczyźnie, który został przygnieciony przez własny traktor. Do Pęczyn zadysponowano trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Sandomierzu.