Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Główny Inspektorat Weterynarii

Główny Inspektorat Weterynarii

Ptasia grypa - ogniska
18.05.2021 02:00 Główny Lekarz Weterynarii ws. kolejnych ognisk ptasiej grypy. Blisko 500 tys. sztuk drobiu do utylizacji

Nowe ogniska ptasiej grypy na podstawie wyników badań przeprowadzonych w dniach 13- 16 maja 2021 r. stwierdzono w województwach:warmińsko-mazurskim (4), mazowieckim (4), wielkopolskim (2). Fot. Na podstawie danych GIWZapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Z powyższych danych wynika, że wśród ognisk ptasiej grypy nr 313-322 najwięcej sztuk drobiu utrzymywano w gospodarstwach w województwie mazowieckim (413 162). Natomiast w województwie warmińsko-mazurskim - 60 031, a w wielkopolskim - 10 861. Zgodnie z komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii, w gospodarstwach, gdzie stwierdzono ogniska nr 313-322 wdrożone zostały już wszystkie procedury zarówno unijne, jak i krajowe, które zostały przewidziane w przypadku wystąpienia ptasiej grypy. Oznacza to, że wszystkie sztuki drobiu utrzymywane w gospodarstwach poddawane są zabiciu i utylizacji, a do tego dookoła ognisk ustanawiane są obszary zapowietrzone i zagrożone.

Ptasia grypa - ogniska
14.05.2021 02:00 Główny Lekarz Weterynarii: kolejne ogniska ptasiej grypy

Zgodnie z komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii na podstawie badań przeprowadzonych w dniach 7 i 11 maja 2021 r. ogniska ptasiej grypy nr 307 - 312 w 2021 stwierdzono w województwach:mazowieckim (4), wielkopolskim (2). Fot. Na podstawie danych GIWZapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: W gospodarstwach na terenie województwa mazowieckiego, gdzie stwierdzono ogniska od 307 do 310, utrzymywano łącznie 217 007 sztuk drobiu. Natomiast w województwie wielkopolskim na terenie gospodarstw, gdzie stwierdzono ogniska ptasiej grypy 311 i 312 utrzymywano łącznie 49 617 sztuk drobiu. Ognisko 312 potwierdzono w gospodarstwie niekomercyjnym w miejscowości Dębe Kolonia, gdzie utrzymywano 40 kur niosek. - W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, zgodnie z prawodawstwem krajowym i UE. Drób poddawany jest zabiciu i utylizacji, a wokół ognisk ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone - przekazano w komunikacie. Najwięcej ognisk ptasiej grypy od początku roku stwierdzono w województwie:mazowieckim (117), wielkopolskim (89),warmińsko-mazurskim (26), pomorskim (22).

GIW - leki
12.05.2021 02:00 Ostrzeżenie GIW ws. sfałszowanego produktu leczniczego weterynaryjnego

- Uwaga: Sfałszowany produkt leczniczy weterynaryjny APIVAR jest obecnie sprzedawany w około 20 krajach - powiadomiono na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii. Jak powiadomił Główny Inspektorat Weterynarii mowa o produkcie leczniczym weterynaryjnym - Apivar 500 mg (Amitrazum), pasek do zawieszania w ulu, podmiot odpowiedzialny VETO-PHARMA Francja. Informacje uzyskane w systemie szybkiego powiadamiania o niewłaściwej jakości produktów leczniczych wskazały, że sfałszowane produkty zostały stwierdzone w Libanie. Na stronie GIW powiadomiono, że pojawiło się podejrzenie, że podrobiony produkt mógł zostać wyprodukowany w Republice Turcji.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Ptasia grypa - ogniska
12.05.2021 02:00 Ptasia grypa nie odpuszcza. Potwierdzono 6 nowych ognisk

Ogniska ptasiej grypy nr 301 - 306 w 2021 roku stwierdzono na podstawie badań przeprowadzonych w dniach 7 i 9 maja 2021 r. w następujących województwach:warmińsko-mazurskim (2), mazowieckim (4).Fot. Na podstawie danych GIWZapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: W obu gospodarstwach w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie stwierdzono ogniska ptasiej grypy, utrzymywano łącznie 55 040 sztuk drobiu. Natomiast na terenie gospodarstw, gdzie w województwie mazowieckim stwierdzono ogniska ptasiej grypy nr 303 - 306 w 2021 roku, utrzymywano łącznie 730 932 sztuk drobiu. Tylko w gospodarstwie w miejscowości Mdzewo w gminie Strzegowo utrzymywano 679 251 sztuk drobiu. - W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, zgodnie z prawodawstwem krajowym i UE. Drób poddawany jest zabiciu i utylizacji, a wokół ognisk ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone - wskazano w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii.

Ptasia grypa - ogniska
11.05.2021 02:00 Ponad milion sztuk drobiu do wybicia. Już 300 ognisk ptasiej grypy w Polsce

Ogniska ptasiej grypy nr 273 - 300 w 2021 roku stwierdzono na podstawie badań przeprowadzonych w dniach 27 kwietnia - 6 maja 2021 r. w następujących województwach:lubelskie (1), kujawsko-pomorskie (1), mazowieckie (17), warmińsko-mazurskie (4), wielkopolskie (5). Fot. Na podstawie danych GIWZapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: We wszystkich wyżej wymienionych gospodarstwach, gdzie stwierdzono ogniska ptasiej grypy, utrzymywano 1 014 525 sztuk drobiu. - W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, zgodnie z prawodawstwem krajowym i UE. Drób poddawany jest zabiciu i utylizacji, a wokół ognisk ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone - wskazano w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii.

Ptasia grypa - sztab kryzysowy
08.05.2021 02:00 Wojewoda Mazowiecki: "Samorządy zezwalają na budowę ferm i powinny również brać odpowiedzialność za sytuacje kryzysowe"

Wczoraj, 7 maja bieżącego roku, w Ciechanowie w Delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się spotkanie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z wystąpieniem ognisk ptasiej grypy w Polsce. W spotkaniu wzięli udział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, Główny Inspektor Weterynaryjny Bogdan Konopka i Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii lek. wet. Paweł Jakubczak, Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Andrzej Wasielewski i Kierownik Delegatury MUW w Ciechanowie Anna Żebrowska.

GIW - wścieklizna
26.04.2021 02:00 GLW: Stwierdzono kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich

Pięć nowych przypadków wścieklizny u lisów zostały potwierdzone na podstawie badań, które wpłynęły z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego Puławach w dniu 13 kwietnia bieżącego roku. Fot. Na podstawie danych GIWZapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-8]

Obornik - zakaz
23.04.2021 02:00 "Taki czyn to przestępstwo". Mężczyzna wywoził obornik z fermy w strefie zapowietrzonej

Jak powiadomiła asp.szt. Anna Pawłowska z Komendy Powiatowej Policji w Mławie w środę 21 marca na terenie gminy Radzanów (woj. mazowieckie) mężczyzna wywoził obornik z fermy, na której stwierdzono ognisko ptasiej grypy. Jeden z mieszkańców powiatu mławskiego składował obornik na łące, łamiąc przy tym obowiązujące zakazy. Za popełniony czyn grozi mu kara grzywna, kara ograniczenia wolności, bądź pozbawienia wolności do 3 lat. Obecnie w Komedzie Powiatowej Policji w Mławie prowadzone jest postępowanie w sprawie mieszkańca powiatu mławskiegoZapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]

Ptasia grypa - Grzegorz Puda
23.04.2021 02:00 Ponad 500 tys. sztuk drobiu do wybicia. Minister rolnictwa zaapelował ws. ptasiej grypy

Ogniska, które stwierdzono na podstawie badań wykonanych w dniach od 18 do 21 kwietnia bieżącego roku, stwierdzono w województwach:łódzkim (3)pomorskim (4), warmińsko-mazurskim (1),mazowieckim (5), wielkopolskim (5),śląskim (1), lubelskim (1), kujawsko-pomorskim (1),świętokrzyskim (1), lubuskim (1),Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]Stwierdzono 7 ognisk w gospodarstwach niekomercyjnych i 16 w gospodarstwach komercyjnych. Łącznie we wszystkich gospodarstwach, w których stwierdzono ogniska, utrzymywano 532 758 sztuk drobiu. Jak przekazano w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii, w gospodarstwach, w których potwierdzono ptasią grypę, wdrożono wszelkie procedury zgodne z prawodawstwem zarówno krajowym, jak i unijnym, czyli drób jest zabijany i poddawany utylizacji. Dookoła ognisk ptasiej grypy wyznaczono:obszar zapowietrzony (w promieniu 3 km),obszar zagrożony (w promieniu 10 km).

Ptasia grypa - ograniczenia
21.04.2021 02:00 Komunikat GIW. Kolejne restrykcje dotykają hodowców

Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, władze Bośni i Hercegowiny zadecydowały, by objąć zakazem eksportu województwa: łódzkie, małopolskie, wielkopolskie. Ze względu na występowanie ptasiej grypy zakazem zostały objęte między innymi: żywy drób, jaja konsumpcyjne, czy świeże oraz mrożone mięso drobiowe. Zgodnie z komunikatem GIW, zakazem nie zostały objęte m.in.: produkty jajeczne, które zostały poddane obróbce cieplnej i pióra. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-6]Zgodnie z ostatnią decyzją władz Bośni i Hercegowiny z dnia 9 kwietnia 2021 r. województwo łódzkie, małopolskie i wielkopolskie zostały objęte zakazem eksportu z powodu występowania w Polsce wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Zakaz dotyczy następujących towarów:

wścieklizna
08.04.2021 02:00 Główny Inspektorat Weterynarii: trzy nowe przypadki wścieklizny wśród lisów

Przypadki numer 6,7 i 8 zostały zlokalizowane na Mazowszu w dniach od 19 do 26 marca. 7 kwietnia 2021 roku PIW-PIB opublikował oficjalne wyniki badań. Kolejne przypadki wścieklizny w Polsce Przez pewien czas wścieklizna nie występowała na terenie naszego kraju. Niestety, w styczniu i w lutym 2021 roku odnotowano pierwsze od dłuższego czasu przypadki lisów chorych na wściekliznę. Zlokalizowano je w centralnej części Polski.Najnowszy komunikat Państwowego Inspektoratu Weterynarii z 7 kwietnia 2021 roku informuje o kolejnych trzech przypadkach wścieklizny u wolno żyjących lisów. Przypadki numer 6,7 i 8 potwierdzono na podstawie badań laboratoryjnych przeprowadzonych przez PIWet-PIB. Szósty lis został znaleziony martwy w Dębach Wielkich w gminie Dębe Wielkie na terenie województwa mazowieckiego. Siódmy przypadek tej choroby zlokalizowano w Malcanowie, miejscowości położonej w gminie Wiązowna na Mazowszu. Również i w tym przypadku znaleziono padłego lisa. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Kolejne martwe zwierzę pochodzące z miejscowości Zabieżki w gminie Celestynów w województwie mazowieckim okazało się być ósmym przypadkiem wścieklizny w Polsce.

Ptasia grypa - ogniska
06.04.2021 02:00 Ponad 500 000 sztuk drobiu do wybicia. Potwierdzono kolejne ogniska ptasiej grypy

Na podstawie wyników otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniach od 31 marca do 3 kwietnia 2021 r. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził 10 nowych ognisk ptasiej grypy w Polsce w 2021 roku. Jak powiadomiono w komunikacie GIW, mimo dni świątecznych, wolnych od pracy, cały czas prowadzone były zadania związane ze zwalczaniem ptasiej grypy i pobieraniem kolejnych próbek do badań. Ogniska ptasiej grypy 94. - 103. zostały potwierdzone w województwach:wielkopolskim (3)mazowieckim (6)warmińsko-mazurskim (1)Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]101. ognisko ptasiej grypy zostało stwierdzone w gospodarstwie niekomercyjnym, które znajdowało się na terenie ogródków działkowych. Łącznie w gospodarstwach, w których potwierdzono od 94. do 103. ogniska ptasiej grypy, utrzymywano 575 908 sztuk drobiu. Jak wskazano, we wszystkich gospodarstwach wprowadzone zostały wszelkie procedury wynikające z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków, co oznacza wybicie i utylizację drobiu. Co więcej, wokół ognisk wyznaczone zostały obszary: zapowietrzone (w promieniu 3 km)zagrożone (w promieniu 10 km)§ 6. Sposób i tryb postępowania przy stwierdzeniu wysoce zjadliwej grypy ptaków 1. Powiatowy lekarz weterynarii w przypadku stwierdzenia wysoce zjadliwej grypy ptaków w gospodarstwie wyznacza je jako ognisko choroby i stosuje środki określone w § 3 ust. 1 pkt 2–5 i ust. 2 i 3 oraz: 1) nakazuje: a) niezwłoczne zabicie pod nadzorem urzędowym drobiu lub innych ptaków w sposób wykluczający rozprzestrzenianie się grypy ptaków, w szczególności podczas ich transportu, b) usunięcie pod nadzorem urzędowym zwłok drobiu lub innych ptaków oraz jaj znajdujących się w gospodarstwie, c) zniszczenie lub obróbkę, w sposób zapewniający zniszczenie wirusa grypy ptaków, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, paszy oraz przedmiotów i substancji, które mogły zostać skażone wirusem tej choroby. d) odkażenie ściółki oraz nawozów naturalnych, które mogły zostać skażone wirusem grypy ptaków;

Ptasia grypa - 29-31 marzec
02.04.2021 02:00 Stwierdzono 10 ognisk ptasiej grypy. Ponad 180 000 sztuk drobiu do wybicia

Na podstawie badań przeprowadzonych w dniach 29-31 marca, Główny Lekarz Weterynarii powiadomił o potwierdzeniu kolejnych 10 ognisk ptasiej grypy w Polsce u drobiu. Kolejne ogniska zostały potwierdzone w: województwie mazowieckim (4), województwie wielkopolskim (4), województwie śląskim (1), województwie małopolskim (1).Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]

Ptasia grypa - kolejne ogniska
27.03.2021 01:00 Ptasia grypa nie odpuszcza. W trzy dni potwierdzono 11 nowych ognisk

Ogniska zostały potwierdzone w województwach: mazowieckim,śląskim, wielkopolskim. Niestety, jak przekazuje GIW, dwa ogniska zostały potwierdzone w nowych miejscach. Mowa o powiecie tarnogórskim i międzychodzkim, a sprawa ma związek z dostarczeniem piskląt z Czech do Polski. - Czeskie służby weterynaryjne pismem z 22 marca 2021 r. poinformowały Głównego Lekarza Weterynarii o przesyłkach drobiu z potwierdzonych na terytorium Czech ognisk grypy ptaków w okresie inkubacji choroby. Jedno ognisko na terytorium Polski zostało potwierdzone w obiekcie pośrednika, który dokonał zakupu piskląt kaczych w ramach handlu wewnątrzunijnego z Czech, skąd następnie w ramach obrotu krajowego trafiły do kolejnego gospodarstwa - informuje Główny Inspektorat Weterynarii. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]W województwie mazowieckim w miejscowości Chromakowo, w gminie Lutocin, w powiecie żuromińskim potwierdzono 63. ognisko ptasiej grypy w Polsce w 2021 roku. W gospodarstwie komercyjnym utrzymywano 414 301 kur niosek.Jeżeli chodzi o województwo śląskie, 67. ognisko ptasiej grypy stwierdzono w miejscowości Wieszowa w gminie Zbrosławice, w powiecie tarnogórskim. W gospodarstwie utrzymywano 59 023 ptaków, w tym kury, kaczki, gęsi, czy bażanty.

  • 1
  • 2