Po plantatorach malin, porzeczek i truskawek, przyszedł czas na sadowników wiśni. W ostatnim czasie producenci zwracają uwagę na potwornie niskie ceny proponowane przez skupy. Jaką odpowiedź na narastający problem ma Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi?
Producentom rolnym, którzy nie otrzymali zapłaty za sprzedane produkty rolne z powodu niewypłacalności podmiotów skupujących, przysługuje specjalna rekompensata. Okres składania wniosków rozpoczyna się 1 sierpnia i trwa do 31 sierpnia 2023 roku. Wypłata rekompensacji jest uzależniona od spełnienia pewnych wymogów.
Polscy rolnicy będą mogli cieszyć się nowymi dofinansowaniami z budżetu krajowego. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiada kolejne zróżnicowane formy wsparcia polskiego rolnictwa.
Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) odpowiedziało na prośby samorządu rolniczego dotyczące odroczenia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych dla rolników w sezonie prac polowych. Zgodnie z deklaracją MON, rolnicy nie będą powoływani na obowiązkowe ćwiczenia w okresie letnim (lipiec – sierpień). Zamiast tego, planuje się powoływanie rolników na szkolenia wojskowe w okresie jesienno-zimowym, gdy prace rolne są mniej intensywne.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus we wtorkowym wywiadzie w Polskim Radiu24 poinformował o aktualnej sytuacji na rynku zbóż. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, zdaniem szefa resortu rolnictwa możemy cieszyć się zażegnaniem kryzysu zbożowego.
Konferencja naukowa, zorganizowana 18 lipca 2023 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, była okazją do omówienia nowej ustawy dotyczącej budowy biogazowni rolniczych. Projekt ten spotkał się z pełnym konsensusem ze strony głosujących posłów i senatorów. Ustawa ma na celu przyspieszenie transformacji energetycznej obszarów wiejskich.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało w ostatnim czasie, że Polska wystąpi do komisarza Unii Europejskiej do spraw handlu Valdisa Dombrovskisa o objęcie mrożonych malin i truskawek tzw. środkami zapobiegawczymi, czyli zakazem importu z Ukrainy.
Minister rolnictwa Robert Telus podczas briefingu prasowego przeprowadzonego 13 lipca 2023 r. poruszył problematykę postępującej suszy w Polsce. Zapowiedziane działania dotyczące szacowania szkód spowodowanych niedoborem wody mają wystartować w najbliższym czasie. Wielkopolska Izba Rolnicza krytykuje jednak działania ministerstwa.
– Nie będziemy tolerować takich działań – stwierdził sekretarz stanu Rafał Romanowski odnosząc się do nieuczciwych praktyk na rynku rolnym i ogłaszając podjęcie kontroli w sektorze skupu i przetwórstwa owoców jagodowych w celu sprawdzenia możliwości wystąpienia zmowy cenowej oraz wykorzystania przewagi kontraktowej. Organy państwowe przeprowadzą kontrole w różnych regionach Polski, aby zapewnić uczciwe warunki rynkowe dla polskich plantatorów malin.
Podczas ostatniego briefingu prasowego, który odbył się 13 lipca 2023 r., minister rolnictwa Robert Telus przekazał nowe ustalenia dotyczące pomocy dla producentów malin.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus uczestniczył w prezentacji dwóch chromatografów cieczowych LC/MS/MS, która odbyła się 11 lipca 2023 roku w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. Nowoczesne chromatografy są jednymi z najbardziej zaawansowanych technologicznie narzędzi w analizie chemicznej, umożliwiających ocenę pozostałości pestycydów w żywności.
Sytuacja na rynku owoców pozostaje niezwykle skomplikowana. Jakby tego było mało, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podejrzewa zmowę cenową wśród firm skupujących owoce.
Nowe zmiany w kolejnych wsparciach finansowych przygotowanych dla rolników, będą obowiązywały już lada moment. Zmiany dotyczą m.in. zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w podwyższonej kwocie za 1 litr oleju napędowego. Sprawdź szczegóły pomocy finansowej dla rolników.
79 lat temu niemieccy okupanci dokonali masakry w polskiej wsi Michniów w Świętokrzyskiem. Zamordowano ponad 200 mieszkańców, w tym kobiety i dzieci, a wieś została spalona. To tragiczne zdarzenie stało się symbolem niemieckiego okrucieństwa wobec polskiej wsi. Zgodnie z ustawą Sejmu 12 lipca każdego roku, w hołdzie dla bohaterstwa i ofiary ludności wiejskiej, obchodzony jest Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.
W odpowiedzi na rosnące trudności na rynku malin, należąca do Skarbu Państwa firma Owocmix Sp. Z o.o. podjęła inicjatywę skupu tych owoców w województwie lubelskim. Zapowiedziana wcześniej operacja ma na celu ustabilizowanie cen na rynku malin. Politycy podkreślają jednak, że skup malin nie ma charakteru interwencyjnego.
Polskie borówki amerykańskie niedługo trafią na chiński rynek. Przygotowania producentów do eksportu trwają, a my przypominamy ważne aspekty wymogów kierowania owoców na zagraniczny rynek.
Nabór wniosków na dofinansowanie budowy i wyposażenia silosów zakończył się 5 lipca 2023 roku. Środki na ten cel pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przyjęła blisko 13 tysięcy wniosków o pomoc o łącznej wartości 513,7 mln złotych.
Jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi kilkumiesięczne rozmowy ministra rolnictwa Roberta Telusa z Komitetem Protestacyjnym Wojewódzkiego Związku, Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Szczecinie zakończyły się w Warszawie wspólnym sukcesem.
Jak informuje resort rolnictwa, rozpoczął się okres składania wniosków o otrzymanie dodatkowego świadczenia pieniężnego dla byłych sołtysów. Od 1 lipca 2023 r. osoby, które pełniły funkcję sołtysa i osiągnęły wiek emerytalny, mają szansę ubiegać się o dodatkowe wsparcie z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Główny Lekarz Weterynarii naniósł na mapę Polski kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń. Dwa nowe miejsca występowania choroby znajdują się w województwie warmińsko-mazurskim oraz wielkopolskim.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus, ogłosił zmianę terminu naboru wniosków o dofinansowanie nawozów mineralnych. Zamiast pierwotnie planowanej daty 14 lipca 2023 r., rolnicy będą mieli czas na złożenie wniosków do 31 lipca 2023 r. Przesunięcie terminu ma na celu umożliwienie większej liczbie producentów rolnych skorzystania z programu wsparcia. Zmiany wymagają jeszcze zgody Komisji Europejskiej.
1 lipca 2023 r. weszła w życie nowa ustawa o Funduszu Ochrony Rolnictwa, która ma na celu zapewnienie wsparcia i ochrony producentom rolnym. Nowe przepisy nakładają obowiązek przekazania przez niewypłacalnych podmiotów skupujących wykazu producentów rolnych, których wierzytelności wynikają z zbycia produktów rolnych. Jednocześnie ustawa umożliwia rolnikom ubieganie się o odpowiednie rekompensaty ze środków Funduszu Ochrony Rolnictwa.
25 lipca br. jest dla rolników ostatecznym dniem na złożenie wniosków o dopłaty. Ci, którzy złożyli je do 30 czerwca br., otrzymają pełne dopłaty za rok 2023, jednak każdy dzień opóźnienia od tej daty obniży kwotę dopłaty o 1 proc. Składanie zmian do wniosków złożonych do 30 czerwca br. jest możliwe (bez sankcji finansowych) do 17 lipca br.
Podczas wtorkowego briefingu prasowego minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus przedstawił ważne dla polskiego rolnictwa decyzje dotyczące m.in. przedłużenia terminów w naborze wniosków o dopłaty do sprzedanych zbóż i do nawozów oraz wprowadzenia pomocy dla firm, które zakupiły polską, mokrą kukurydzę. Minister poruszył także inne, bieżące sprawy, m.in. dotyczące działania aplikacji suszowej oraz sytuacji na rynku malin.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) zorganizowało 5 lipca 2023 r. specjalną konferencję prasową poświęconą zakażeniom kotów wirusem H5N1. W trakcie spotkania eksperci stanowczo zapewnili, że nie ma żadnego zagrożenia związanego z obecnością wirusa grypy ptaków w mięsie drobiowym.
28 czerwca 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu usprawnienie gospodarowania Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz regulację obrotu nieruchomościami rolnymi na rynku prywatnym. Projekt został przedstawiony na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych i Ministerstwa Restrukturyzacji i Rozwoju Wsi.
Przypominamy o nowych terminach na sprzedaż i stosowanie środków ochrony roślin, które zostały przedstawione przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Sprawdź, z których środków ochrony roślin nie będzie można już korzystać.
W Polsce zanosi się na poważne problemy związane z nadmiarem zboża. Jak donosi dziennik "Rzeczpospolita", aktualne zapasy w kraju wynoszą nawet 9,6 mln ton, a nadchodząca fala plonów z Ukrainy może istotnie utrudnić sytuację na rynku.