Stosowanie biologicznych środków ochrony roślin to jedna z metod integrowanej ochrony roślin polegająca na wykorzystaniu pożytecznych organizmów, które stanowią naturalne zagrożenie dla szkodników upraw. Praktyka stosowania tego typu ochrony roślin została objęta dofinansowaniem w obrębie ekoschematu Biologicznej ochrony upraw, będącego jednym z elementów wsparcia Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) rozpoczęła przyjmowanie wniosków o przyznanie pomocy producentom pszenicy lub gryki, którzy sprzedali bądź sprzedadzą swoje ziarno w okresie od 15 kwietnia do 30 czerwca 2023 roku. Termin składania wniosków upływa 31 lipca 2023 roku. Dofinansowanie to ma na celu wsparcie rolników, którzy ponieśli straty finansowe z powodu agresji Rosji na Ukrainę.
Wiele rolników złożyło już wnioski o dopłaty bezpośrednie w ramach ekoschematów. Oprócz korzystania z benefitów muszą jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku zobowiązań m.in. prowadzenia rejestru zabiegów agrotechnicznych. Dowiedz się, w jaki sposób najlepiej wywiązać się z tego warunku dopłat.
Jednym z elementów interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych zawartych w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR 2023-2027) jest ochrona obszarów Natury 2000. Sprawdź, czy w ramach tej interwencji przysługują ci dofinansowania.
Ministerstwo Rolnictwa oraz Rozwoju Wsi przekazało odpowiedź w sprawie wystąpienia Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 18 kwietnia 2023 roku. Dotyczyła ona wprowadzenia zmiany przepisów w celu umożliwienia rolnikom będącym w rolnictwie zrównoważonym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich korzystania z ekoschematów. Jakie stanowisko objął rząd w tej sprawie?
Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi to już ostatni rok programu regeneracji środowiskowej gleb Polski, który był prowadzony od 2019 roku. Sprawdź, do kiedy możesz skorzystać z pomocy.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) rozpoczęła przyjmowanie wniosków o wsparcie finansowe na budowę lub wyposażenie silosów. Dofinansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności jest dostępne dla rolników, którzy planują inwestycje magazynowe. Wnioski można składać do 5 lipca 2023 r.
5 czerwca 2023 roku minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus poinformował dziennikarzy na briefingu prasowym, że Komisja Europejska (KE) podjęła decyzję w sprawie dalszego zakazu importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy. Według nieoficjalnych źródeł zakaz będzie obowiązywał do połowy września 2023 r.
Do 2 czerwca br. aż 869 tysięcy rolników złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2023 rok. Składanie wniosków odbywa się wyłącznie poprzez internetową aplikację eWniosekPlus, a termin składania dokumentów został wydłużony do 30 czerwca. Tegoroczna kampania wprowadza także nowe rodzaje płatności związane z ochroną środowiska i klimatu. Rolnicy mogą korzystać z bezpłatnej pomocy ekspertów z Ośrodków Doradztwa Rolniczego w procesie wypełniania wniosków.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus, podczas spotkania z przedstawicielami samorządu rolniczego ponownie ogłosił wysokość dopłat do paliwa rolniczego oraz zapowiedział zmiany w ekoschematach. Spotkanie z prezesami isb rolniczych miało miejsce 1 czerwca 2023 roku.
Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa z apelem o prowadzenie badań nad szczepionką przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń (ASF). W obliczu poważnego zagrożenia ASF w Polsce, hodowcy świń oczekują zwiększenia środków finansowych na te badania oraz informacji na temat postępów w tej dziedzinie.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus spotkał się z przedstawicielami samorządu rolniczego – prezesami izb rolniczych w czwartek 1 czerwca 2023 roku. W trakcie spotkania szef resortu odniósł się m.in. do zmian w dopłatach do nawozów, kredytów preferencyjnych oraz wsparcia dla producentów zbóż.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) ogłosiło istotne zmiany w regulacjach dotyczących chowu świń, które wejdą w życie od 10 czerwca. Nowe przepisy dotyczą rolników utrzymujących świnie wyłącznie dla własnej konsumpcji mięsa. Zmniejszone wymagania zwalniają ich z pewnych obowiązków, określonymi rozporządzeniem ministra wydanym 8 maja 2023 roku w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Od 5 czerwca 2023 roku do 5 lipca 2023 roku trwać będzie okres, w którym rolnicy będą mieli możliwość ubiegania się o dofinansowanie na inwestycje w swoich gospodarstwach. Dotyczy to działań mających na celu racjonalizację produkcji, wprowadzanie innowacji oraz zmianę profilu gospodarstwa. Wsparcie finansowane będzie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
W okresie od 25 maja do 25 czerwca 2023 roku otwarty jest nabór wniosków o przyznanie dopłat za zużyty materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany, używany do siewu lub sadzenia. W tegorocznym programie wprowadzono osobne stawki wsparcia dla ekologicznych sadzonek i ziarna. Przyznane dopłaty mają charakter pomocy de minimis w sektorze rolnym.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus, podał informację, że na dzień 26 maja 2023 roku około 48 proc. nadwyżki zboża zostało już skupione od rolników w Polsce. W ramach wprowadzonych przez resort rolnictwa nowych rozwiązań, rolnicy będą mogli skorzystać z niskooprocentowanych kredytów, które mają na celu wspieranie ich działalności.
Sejm i Senat przyjęły projekt ustawy dotyczący Funduszu Ochrony Rolnictwa, który ma zapewnić wsparcie rolnikom, którzy nie otrzymali należnego wynagrodzenia za dostarczony towar. Fundusz będzie działał przez dwa lata i będzie finansowany przez przedsiębiorców skupujących produkty rolnicze. Od 1 lipca 2023 roku rolnicy będą mogli składać wnioski o wypłatę środków, a nowa inicjatywa wpisuje się w działania rządu na rzecz rozwoju polskiej wsi.
MRiRW w komunikacie na swojej stronie internetowej przypomniało o naborze kandydatów do komisji zarządzających funduszy promocji produktów rolno-spożywczych. Nabór trwa do 5 czerwca 2023 roku.
Program Polski mający na celu wsparcie rozwoju producentów rolnych w wysokości 6 mld zł (ok. 1,3 mld euro) został oficjalnie zatwierdzony przez Komisję Europejską. Wsparcie finansowe dla rolników jest przewidziane na pokrycie szkód wywołanych gwałtownymi zjawiskami pogodowymi.
Szefowie resortów rolnictwa z Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii wystosowali specjalny list do KE, w którym apelują o kolejne kroki w kierunku zamortyzowania skutków intensywnego importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.
Na briefingu prasowym poświęconym trzem nowym ustawom przyjętym przez Sejm, szef MRiRW Robert Telus odniósł się do fake newsów dotyczących spadku pogłowa trzody chlewnej oraz sprzedaży ziem państwowych cudzoziemcom. Minister wskazał, że zgodnie z danymi GUS spadek pogłowia trzody chlewnej w Polsce w latach 2016-2022 wyniósł 11,4%.
Sejm podczas jednodniowego posiedzenia poświeconego sprawom polskiej wsi przyjął trzy ustawy: dotyczącą Funduszu Ochrony Rolnictwa, nowelizację o zwrocie akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego oraz nowelizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz Prawa budowlanego.
W Polsce od 10 maja 2023 roku funkcjonuje nowe rozporządzenie podpisane przez ministra rolnictwa Roberta Telusa. Dotyczy ono obniżenia wymogów obejmujących chów świń, które rolnicy utrzymują na własny użytek w celu produkcji mięsa.
Z 27 na 28 kwietnia 2023 roku Minister ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus, prowadził intensywne rozmowy z protestującymi rolnikami w Barzkowicach pod Szczecinem. Celem dyskusji było osiągnięcie porozumienia ws. stabilizacji w krajowym rolnictwie. Na koniec spotkania podpisano protokół końcowy z negocjacji z przedstawicielami strony rolniczej.
24 kwietnia 2023 r. za pośrednictwem mediów społecznościowych pracownicy ARiMR zapowiedzieli, że przyłączają się do strajku rolników. Protest będzie miał miejsce 27 kwietnia 2023 r. w Szczecinie, podczas którego zostanie zorganizowana konferencja z udziałem ministra rolnictwa.
Zapowiadana w ostatnich dniach pomoc dla rolników, którzy odnotowali straty finansowe wskutek zaburzeń na rynku rolnym wywołanych zbrojną agresją Rosji na Ukrainę, została przypieczętowana rozporządzeniem przyjętym przez Radę Ministrów 24 kwietnia 2023 r.
20 kwietnia 2023 roku Minister Robert Telus oraz Krzysztof Ciecióra – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, spotkali się z Virginijusem Sinkevičiusem – komisarzem Unii Europejskiej odpowiedzialnym za kwestie związane z ochroną środowiska. Tematem rozmów były plany Komisji Europejskiej m.in. względem rybołówstwa.