Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Mrirw

Mrirw

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 02:41 Apel do resortu rolnictwa. Potrzeba urealnienia stawek dopłat do paliwa rolniczego

Chociaż Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych (PZPRZ) docenia propozycję Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) w sprawie zmiany dotyczącej stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, zauważa jednak, że należy urealnić stawki dopłat. Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych w opinii przygotowanej na prośbę resortu rolnictwa do procedowanego projektu ustawy podkreśla, że liczba litrów ON objęta zwrotem podatku akcyzowego powinna wynieść 126 litrów ON/ha, a nie jak zaproponowano 110 litrów ON/ha. Stawka zaproponowana przez PZPRZ wynika z wyliczeń Instytutu Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa.

Sejm RP/YT
19.03.2022 02:40 "Rozmawiamy, aby zwiększyć pulę środków". Bartosik ws. ubezpieczeń

Wczoraj podczas posiedzenia Sejmu na temat środków na dopłaty do ubezpieczeń rolnych mówił wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik. Jak zaznaczył, resort rolnictwa stara się o zwiększenie środków. Warto przypomnieć, że zgodnie z ustawą budżetową na 2021 rok na dopłaty do ubezpieczeń rolnych zaplanowano kwotę 400 mln zł. Jak przekazywaliśmy >tutaj< między innymi Krajowa Rada Izb Rolniczych zwracała uwagę, że kwota przewidziana na ten cel nie jest wystarczająca.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi/ Twitter
19.03.2022 02:40 Puda: "Zapowiadaliśmy realizację projektu w lipcu i dotrzymujemy słowa"

Dzisiaj w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, odbyła się konferencja prasowa z udziałem szefa MRiRW Grzegorza Pudy oraz p.o. dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Małgorzaty Gośniowskiej-Koli. Podczas spotkania powiadomiono o uruchomieniu projektu "Więcej ziemi dla rolników", jednego z elementów Polskiego Ładu. - Inicjatywa "Więcej ziemi dla rolników" to jeden z elementów Polskiego Ładu, Polskiego Ładu dla rolnictwa, który został zapowiedziany przez pana premiera Mateusza Morawieckiego. Chciałbym też podkreślić, że zapowiadaliśmy realizację tego projektu w lipcu i dotrzymujemy słowa. Naprawdę robimy to, o czym mówiliśmy. Udało się to dzięki zaangażowaniu wielu osób - mówił dziś podczas konferencji prasowej Grzegorz Puda.

Marek BAZAK/East News
19.03.2022 02:40 Większy zwrot akcyzy za paliwo. Kiedy zostanie przyjęta ustawa?

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Zmiana zapowiadana w Polskim Ładzie ma zostać przyjęta w trzecim kwartale tego roku. Zgodnie z projektem ustawy zwiększony zostanie limit "zużywanego oleju napędowego na 1 ha upraw rolnych ze 100 l do 110 l oraz limitu zużycia oleju napędowego do 1 dużej jednostki przeliczeniowej bydła (DJP) z 30 l do 40 l, w przypadku prowadzenia przez producenta rolnego chowu i hodowli bydła, do którego przysługuje zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa zakupionego do tej produkcji".

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 02:40 Co znajdzie się w nowym kodeksie rolnym? Jest odpowiedź ministerstwa

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziało na interpelację poselską w sprawie zapowiedzi nowego kodeksu rolnego. Co znajdzie się w zapowiadanym dokumencie?Jeszcze na początku czerwca bieżącego roku posłowie Stefan Krajewski i Zbigniew Ziejewski zwrócili się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Grzegorza Pudy w związku z nowym kodeksem rolnym, który jest jedną z głównych zapowiedzi rządu, dotyczących zmian w rolnictwie, jakie wejdą wraz z Polskim Ładem. - Wielu właścicieli gospodarstw z niepokojem oczekuje na konkretne rozwiązania, które kodeks ten wprowadzi. Poczucie niepewności bez wątpienia nie wpływa pozytywnie na planowanie rozwoju polskich gospodarstw - wskazywał Stefan Krajewski w piśmie do MRiRW.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
19.03.2022 02:40 Ministerstwo rolnictwa: "poszkodowani mogą liczyć na pomoc"

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Grzegorz Puda pojawił się w Łącku. Szef resortu rolnictwa spotkał się z rolnikami, którzy ponieśli straty na skutek gradobicia. - Decyzja o ewentualnym uruchomieniu dodatkowej pomocy w związku z powstałymi szkodami będzie mogła zostać podjęta po oszacowaniu szkód przez komisje powołane przez wojewodów - zaznaczył podczas spotkania Grzegorz Puda. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez MRiRW Grzegorz Puda przypomniał, że to komisja zobowiązana jest do dokonania oszacowania szkód powstałych w wyniku gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, w ciągu dwóch miesięcy od zgłoszenia. Jeżeli chodzi o straty spowodowane przez ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź lub grad w drzewach owocowych, szacowanie szkód odbywa się dwa razy. Pierwsze w ciągu 2 miesięcy od powstania szkód, natomiast drugie nie później niż w terminie do 12 miesięcy.

Piotr Molecki/East News
19.03.2022 02:40 Grzegorz Puda: "Rząd dokona wielkiej reformy ustrojowej polskiej wsi"

Dziś, 26 czerwca bieżącego roku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wziął udział w Pielgrzymce Rodzin Rolników do sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie w województwie podkarpackim. Podczas spotkania minister mówił między innymi o ustawie o rodzinnych gospodarstwach rolnych, które wpłyną na poprawę komfortu życia na wsi. - Tą ustawą rząd dokona wielkiej reformy ustrojowej polskiej wsi - mówił dziś Grzegorz Puda. Mowa o zapowiedzianym projekcie ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych, który już niebawem ma zostać zaprezentowany. Zgodnie ze słowami szefa resortu rolnictwa w zapisach znajdzie się wiele korzystnych zmian dla rolników (między innymi w obszarze podatkowym, społecznym i gospodarczym.

agrounia
19.03.2022 02:39 Agrounia zablokowała MRiRW. Przed budynkiem bele słomy, race i policja

Agrounia nie ukrywa swojego krytycznego stosunku zarówno wobec Prawa i Sprawiedliwości, jak i decyzji podejmowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. We wtorek 22 czerwca 2021 roku lider ruchu Michał Kołodziejczak wraz z innymi działaczami Agrounii zablokowali wejście do gmachu MRiRW. Na miejscu zebrała się policja. Protestujący krzyczeli: - Ministerstwo rolnictwa nie działa, Agrounia zamyka tę instytucję! Agrounia symbolicznie zamyka ministerstwo rolnictwaDziałacze Agrounii są zgodni co do jednego - aktualne decyzje rządu wobec sektora rolniczego są - mówiąc delikatnie - kompletnie chybione. Lider ruchu Michał Kołodziejczak, a także inni wspierający go rolnicy oczekują od polityków konkretnych zmian, dzięki czemu produkcja rolna przestanie być nieopłacalna. Ze strony rolników fala krytyki regularnie wylewa się na premiera Mateusza Morawieckiego, szefa resortu rolnictwa Grzegorza Pudę i całe Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Członkowie Agrounii zebrali się pod gmachem ministerstwa we wtorek 22 czerwca 2021 roku około godziny 7:00 rano. Odpalono race, które spowiły miejsce kłębami gęstego dymu. Blokadę ministerstwa krótko później rozbiła policja. Rolnicy, na czele z Michałem Kołodziejczakiem, blokowali wejście do ministerstwa belami słomy, wykrzykując: - Uwaga, ministerstwo rolnictwa nie działa, Agrounia zamyka tę instytucję. Jak się okazało, głównym powodem manifestacji niezadowolenia producentów żywności jest bezczynność polityków i ich obojętność na problemy wsi - zwłaszcza w kontekście problemów hodowców trzody chlewnej.

Koła Gospodyń Wiejskich - wsparcie rządu
19.03.2022 02:39 Nawet 40-milionowe wsparcie. Rząd chce pomóc KGW

Wiceminister Anna Gembicka w ostatnich dniach powiadomiła, że rząd chce przeznaczyć na wsparcie Kół Gospodyń Wiejskich nawet 40 milionów złotych. Jak się okazuje, ustawa w tej sprawie trafiła już do Senatu.

mrirw
19.03.2022 02:38 Nowy pomysł MRiRW. W projekcie m.in. ziemniaki, wieprzowina i wołowina

MRiRW w programie pilotażowym opisywanego projektu planuje uwzględnić rynek wołowiny, wieprzowiny oraz ziemniaków. MRiRW i paszportyzacja polskiej żywności Projekt zwany paszportyzacją polskiej żywności ma z założenia wpisywać się w założenia strategii Od pola do stołu. W jego ramach ma powstać cyfrowy system, który umożliwiałby konsumentom pozyskiwanie informacji na temat produktów rolno-spożywczych. Taki proces jest jednak możliwy tylko w sytuacji, gdy transakcje we wszystkich ogniwach produkcji i dystrybucji będą rejestrowane i zatwierdzane.Krytycy mogą stwierdzić, że są to kolejne obowiązki, lecz chodzi tak naprawdę o jak najlepsze poinformowanie konsumenta o pochodzeniu wybieranego przez niego produktu. Taka polityka może w perspektywie długoterminowej wpłynąć na kształtowanie się nowych nawyków konsumenckich wyrosłych na zwiększonym zaufaniu wobec polskich producentów żywności. Tzw. paszportyzacja polskiej żywności może zatem stać się biznesową szansą dla rolników.

Grunty rolne - problemy
19.03.2022 02:38 Rolnicy i izby rolnicze biją na alarm. Narasta problem odrolnionych gruntów

- Coraz częściej ziemia zamiast pod pług trafia pod zabudowę mieszkaniową albo przemysłową. Na alarm biją nie tylko rolnicy, izby rolnicze, ale także planiści i geodeci. W niektórych regionach, żeby zabudować odrolnione grunty, potrzeba 450 lat. Resort rolnictwa zaczyna to dostrzegać i przygotowuje zmiany - przekazuje dziś Tygodnik Rolniczy. Taka sytuacja ma wynikać z twórczości samorządów, wójtów, burmistrzów i od lat jest niezrozumiała dla rolników. Odralnianie gruntów jest czynnikiem, który eliminuje cenne grunty, a to powoduje szkody i straty dla całej gospodarki kraju. - Popełniono już ten błąd w wielu miejscach, choćby w rejonie Wrocławia, Kątów, Kobierzyc, gdzie zabudowano czarnoziemy, a niedaleko są słabe grunty pod inwestycje. Podobnie jest w pasie od Legnicy do Strzelina, gdzie tysiące hektarów czarnoziemów zostało odrolnionych - zaznaczono na portalu.

mrirw
19.03.2022 02:38 Od 12 lutego 33 grosze obniżki dla hodowców bydła. Nowe rozporządzenie MRiRW

Zgodnie z rozporządzeniem MRiRW za wydanie duplikatu paszportu hodowcy bydła będą musieli zapłacić nieco więcej, tj. 2 złote. MRiRW i rozporządzenie ws. cen paszportów i ich duplikatówCała zmiana wchodzi w życie od 12 lutego 2020 roku. Informacja na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa precyzuje: Zmiana wysokości opłat związana jest z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 27 stycznia 2021 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat za czynności związane z wydawaniem i doręczaniem paszportów bydła lub ich duplikatów (Dz.U. z 2021 r. Poz. 189).Do 12 lutego wydanie paszportu dla bydła kosztuje 1,33 złote, a wydanie duplikatu tego dokumentu - również 1,33 złote. Doręczenie przesyłką poleconą przez Pocztę Polską z potwierdzeniem odbioru zamówionych paszportów hodowcy płacą 8,50 złotych.

Premia dla młodych rolników - MRiRW
19.03.2022 02:38 Premia dla młodych rolników. Wnioski do 30 czerwca

Jak przypominał wczoraj resort rolnictwa, młodzi rolnicy mogą składać wnioski dłużej, niż pierwotnie zakładał to termin. Wnioski w ramach PROW 2014-2020 dotyczące wsparcia "Premia dla młodych rolników" składać można już od 31 marca 2021 r. Termin naboru wniosku pierwotnie został wyznaczony na 29 maja bieżącego roku, jednak został wydłużony do 30 czerwca (środa).

MRiRW - dopłaty do nasion
19.03.2022 02:38 MRiRW: Dopłaty do nasion nie mogą być wyższe

Do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jeszcze w połowie stycznia bieżącego roku, skierowana została interpelacja posłów Jarosława Sachajki i Pawła Szramki "w sprawie rozporządzenia dotyczącego stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny, lub kwalifikowany za 2020 r.". Posłowie do MRiRW skierowali trzy pytania: "1. Czy Pan Minister może wytłumaczyć, z jakiego powodu w budżecie państwa zostało zabezpieczonych tylko 75 mln złotych na dopłaty do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny, lub kwalifikowany za rok 2020? 2. Czy ministerstwo dokonało analizy liczby wniosków złożonych w latach poprzednich, ustalając znacznie niższe stawki dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny, lub kwalifikowany za rok 2020? 3. Kiedy zostanie uruchomiony przysługujący Polsce limit pomocy de minimis w rolnictwie i wypłata środków ze złożonych przez rolników wniosków w 2020 roku?."

MRiRW - hodowcy norek
19.03.2022 02:38 MRiRW zamierza pomagać poszkodowanym hodowcom norek

- Będzie pomoc dla hodowców norek, którzy muszą likwidować swoje stada z powodu wykrycia wśród tych zwierząt koronawirusa - informuje portal. Na ten moment norki nie znajdują się na liście zwierząt, za których utylizację z powodu koronawirusa przysługuje rekompensata. Po potwierdzeniu pierwszego przypadku koronawirusa na fermie norek głos w sprawie odszkodowań zabrali przedstawiciele Polskiego Przemysłu Futrzarskiego, o czym więcej można przeczytać >tutaj<.

grzegorz puda
19.03.2022 02:38 Minister rolnictwa oddaje pałac zakonnicom. Samorząd chce odwołać się do sądu

Szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda zdecydował się na przekazanie zabytkowego zamku siostrom zakonnym w związku z tzw. reformą rolną z 1944 roku. Decyzja Grzegorza Pudy Choć minęło wiele lat, niektóre sprawy związane z reformą rolną z 1944 roku nadal nie zostały rozwiązane. Reforma rolna była istotną zmianą stosunków własnościowych, a decyzję o jej wprowadzeniu w życie podjął Polski Komitet Wyzwolenia narodowego 6 września 1944 roku. W kontekście niektórych nieruchomości miało dojść do przywrócenia Kościołowi praw własności w przypadku tych ziem, które zostały odebrane mu podczas okupacji. Co ciekawe, reformie rolnej sprzeciwiali się kardynał Stefan Wyszyński i prymas August Hlond, którzy twierdzili, że Kościół nie powinien mieć własnych majątków ziemskich, a utrzymywać się z ofiarności wiernych. Mimo to większość duchowieństwa niższego szczebla dążyła do odzyskania ziem i nieruchomości, czego dowodem były również prawne przepychanki dotyczące tego, czy zabytkowy pałac Kępińskich w powiecie żywieckim należy objąć reformą rolną, czy też nie. Spadkobiercami rodziny Kępińskich było m.in. Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Jezusa i Maryi. Prośby Zgromadzenia w kwestii zwrotu majątku były odrzucane przez wojewodę śląskiego, który decyzję uzasadniał tym, iż przejęcie pałacu nastąpiło zgodnie z obowiązującym ówcześnie prawem. Innego zdania okazał się być minister rolnictwa Grzegorz Puda - jego decyzją pałac Kępińskich ma trafić do rąk Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Jezusa i Maryi.

Grzegorz Puda
19.03.2022 02:38 Minister rolnictwa w ostrych słowach o czeskiej ustawie. "Niebezpieczny protekcjonizm"

Czechy są ważnym odbiorcą żywności produkowanej w Polsce. Minister Grzegorz Puda stwierdził, że polski rząd nie godzi się na tego typu działania ze strony Republiki Czeskiej. Minister Grzegorz Puda o czeskiej ustawiePrzypomnijmy: od 2022 roku, zgodnie z nowelizacją ustawy o żywności, w czeskich sklepach ma być sprzedawanych przynajmniej 55% produktów spożywczych wyprodukowanych na terenie kraju.Decyzję rządu czeskiego krytykuje nie tylko Polska, ale też inne kraje członkowskie Unii Europejskiej. Jak cytowaliśmy w jednym z poprzednich artykułów, prezes Zarządu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, Waldemar Broś, powiedział w rozmowie z portalspozywczy.pl: - W chronieniu własnego rynku Czesi delikatnie przesadzili, chociaż z punktu widzenia ich interesów uznają, że to, co robią, jest jak najbardziej słuszne. Niemniej należy podkreślić, że jest to niezgodne z prawodawstwem unijnym.Co na to minister Grzegorz Puda? Podczas rozmowy na antenie Programu 1 Polskiego Radia powiedział:- Zwróciliśmy się do strony czeskiej z bezpośrednim apelem oraz całkowitym brakiem zgody na tego typu działania. Ten protekcjonizm, który chcą zastosować Czechy jest czymś niesamowicie niebezpiecznym, nie tylko dla Polski. Wiem, że wiele krajów unijnych nie zgadza się z tą polityką, którą zaproponowały Czechy.

mrirw
19.03.2022 02:38 MRiRW ostrzega przed oszustami. Podszywają się pod specjalistów z ARiMR

MRiRW napisało w ogłoszeniu, iż Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odnotowała przypadek anonimowej osoby, która w ten sposób chciała uzyskać korzyść finansową kosztem rolnika. MRiRW ostrzega przed oszustamiWypełnienie wniosków o dotacje wiąże się niekiedy z koniecznością przygotowania sporej liczby dokumentów. Jak wiadomo, nie każdy przepada za tego typu zajęciami. Nie dziwi zatem, że pojawiają się osoby, które chcą wykorzystać ten fakt dla własnej korzyści materialnej.Jaka sytuacja powinna wzbudzić podejrzenia rolników? Jeśli osoba, która podaje się za pracownika ARiMR twierdzi, iż rolnik po zapłaceniu 350 złotych kurierowi otrzyma gotowy, uzupełniony wniosek - na pewno mamy do czynienia z oszustem. Mimo że oferująca swe usługi osoba obiecuje pomoc, to nic takiego nigdy nie ma miejsca - oszust i pieniądze znikają.

dopłaty
19.03.2022 02:38 Wnioski o dopłaty bezpośrednie. MRiRW zapowiada ważne zmiany

Inną zmianą we wnioskach o dopłaty bezpośrednie ma być rezygnacja z udostępniania rolnikom materiałów graficznych wskazujących położenie gruntów rolnych - w przypadku osób ubiegających się o dopłaty po raz pierwszy. Zmiany we wnioskach o płatności bezpośrednieWnioski o przyznanie płatności bezpośrednich wiążą się z niemałą porcją pracy z dokumentami. Każde zmiany wprowadzane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi są w tym względzie bardzo ważne - od nich może zależeć fakt, czy rolnik otrzyma wsparcie finansowe. W trybie pilnym przekazano do konsultacji nowy projekt rozporządzenia szefa resortu rolnictwa. Zmienia on rozporządzenie związane ze szczegółowymi wymaganiami w kwestii wniosków o płatności bezpośrednie. Sprawy muszą postępować szybko, ponieważ planowane zmiany mają - według MRiRW - obowiązywać już w przypadku tegorocznego naboru wniosków o dopłaty. Trudno jednak powiedzieć, czy plan wprowadzenia rozporządzenia w życie powiedzie się do 15 marca br. - wtedy to rozpoczyna się pierwszy nabór wniosków o dotacje.

Izba rolnicza - dzierżawa
19.03.2022 02:38 Podlaska Izba Rolnicza apeluje o zmiany przepisów dot. przetargów na dzierżawy

W sprawie Podlaska Izba Rolnicza jeszcze na początku lutego zwróciła się do Michała Kurtyki z Ministerstwa Środowiska i Klimatu. - Zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej zwraca się z wnioskiem o zmianę zapisów rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 20 lipca 2012 r. w sprawie przetargów oraz rokowań na rozporządzenie nieruchomościami przez parki narodowe, na wzór przepisów stosowanych do gospodarowania nieruchomościami z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa - wskazano w piśmie. Jak zaznaczono, przepisy zawarte rozporządzeniu obligują dyrektora parku narodowego, by w sytuacji dzierżawy gruntów przeprowadzane było postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego. Zdaniem Zarządu PIR takie rozwiązanie tylko "pozornie wydaje się być korzystne". - Jako samorząd rolniczy od kilku lat obserwujemy, że gospodarowanie gruntami na styku "park narodowy - miejscowi rolnicy", nie zawsze układa się dobrze. (...) Jedyną z form poprawy nastrojów, jest wprowadzenie przepisów o możliwości stosowania przez dyrektora parku przetargu ograniczonego na dzierżawę gruntów. Obecnie przepisy wykluczają taką możliwość, czego efektem jest dzierżawienie przedmiotowych gruntów przez podmioty z całego kraju, które nierzadko, nie są zupełnie związane z rolnictwem, czy ochroną przyrody - przekazał prezes PIR Grzegorz Leszczyński.

Ptasia grypa - zakaz
19.03.2022 02:37 Ptasia grypa: Kolejne powiaty z zakazem importu na terytorium Hongkongu

- Właściwe służby weterynaryjne Hongkongu sukcesywnie informują o wprowadzaniu ograniczeń importowych w odniesieniu do mięsa drobiowego oraz produktów drobiowych - informuje Główny Inspektorat Weterynaryjny.

Grzegorz Puda - rolnictwo
19.03.2022 02:37 Grzegorz Puda o małych gospodarstwach rolnych. Wyścig na intensywność i skalę produkcji nie jest rozwiązaniem

- Jeżeli chodzi o globalizację, to ogłoszony w 2014 roku w Rzymie raport organizacji ONZ ds. wyżywienia i rolnictwa wskazuje, że to właśnie rodzinne gospodarstwa rolnicze dostarczają światu ponad 80% żywności, wykorzystując około 75% gruntów. Zdaniem ekspertów rolnictwo rodzinne jest w stanie sprostać coraz większej produkcji żywności przy kurczących się zasobach gruntów upranych i wody. (...) by sprostać temu wyzwaniu muszą mieć równy dostęp do nowoczesnej agrotechniki i do nowoczesnego rozwijającego się rynku - przekazał Grzegorz Puda podczas wideokonferencji.

Agroturystyka
19.03.2022 02:37 Ministerstwo Rolnictwa nie wyklucza dodatkowego wsparcia dla gospodarstw agroturystycznych. Już niebawem pojawi się kampania edukacyjna

- Jednocześnie dziwię się, że minister rolnictwa i rozwoju wsi nie podjął skutecznych działań zapewniających pomoc i rekompensatę dla gospodarstw prowadzących usługi w zakresie agroturystyki. W wielu częściach kraju np. na południu Polski, przychody z tytułu agroturystyki są jedynym źródłem utrzymania dla tych rolników - pojawiło się w interpelacji skierowanej do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Grzegorza Pudy.

MRiRW - zasiłek opiekuńczy
19.03.2022 02:37 MRiRW: Od 15 marca znowu można ubiegać się o zasiłek opiekuńczy w KRUS

Przypomnijmy, zgodnie z ostatnim rozporządzeniem, zasiłek opiekuńczy dla rodziców i opiekunów ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przysługiwał do 14 marca bieżącego roku. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów jeszcze w minionym tygodniu pojawił się projekt rozporządzenia, przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który zakładał przedłużenie zasiłku opiekuńczego dla ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego do 28 marca bieżącego roku. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]

Ministerstwo Rolnictwa - tvp
19.03.2022 02:37 8,7 mln zł z Ministerstwa Rolnictwa dla TVP i Polskiego Radia. Pieniądze poszły m.in. na kampanie edukacyjne

Małgorzata Kidawa-Błońska na początku bieżącego roku zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z interpelacją poselską w sprawie umów zawartych przez MRiRW z TVP SA oraz Polskim Radiem SA. Polityk z ramienia PO próbowała uzyskać odpowiedź na pytania, czy MRiRW zawarło w 2019 i 2020 roku umowy z TVP SA oraz Polskim Radiem SA, jeśli tak, to czego dotyczyły i na jaką kwotę. Kidawa-Błońska dopytywała także o to, czy w wymienionych latach Ministerstwo Rolnictwa korzystało z ogłoszeń społecznych w mediach publicznych.

Minister rolnictwa
19.03.2022 02:37 Minister rolnictwa zapowiedział wzmocnienie pozycji producenta rolnego w łańcuchu dostaw żywności

Spotkanie w formie online zostało zorganizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Minister rolnictwa o planowanych zmianach dla rolnikówMinister rolnictwa Grzegorz Puda podczas konferencji powiedział, że chce, by rolnicy czuli większą pewność w prowadzonej przez siebie działalności rolniczej. Ponadto, celem szefa resortu rolnictwa jest wzmocnienie pozycji producenta żywności w łańcuchu dostaw. Warto dodać, że wśród dziewięciu podstawowych celów Wspólnej Polityki Rolnej jest ugruntowanie pozycji rolników, a MRiRW otwarcie deklaruje, że chce to zamierzenie zrealizować. - Cel ten będzie realizowany m.in. poprzez promowanie współpracy rolników, krótkie łańcuchy rynkowe i krótkie łańcuchy sprzedaży oraz wzmacnianie niewielkich zakładów w zakresie przetwórstwa rolno-żywnościowego, który zapewnia konkurencję między podmiotami skupującymi surowce rolne - powiedział Grzegorz Puda.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Minister rolnictwa podczas konferencji dodał ponadto: - Dobre relacje między wszystkimi ogniwami łańcucha, to warunek prawidłowej, rynkowej wyceny produktów, odzwierciedlającej faktyczne koszty produkcji i zapewniającej sprawiedliwy podział wartości dodanej i optymalny poziom inwestycji w całym sektorze rolno-żywnościowym. Rządowa strona internetowa podaje następujące informacje na temat planowanych przepisów, które mają poprawić sytuację rolników w łańcuchu dostaw żywności: przepisy te mają zagwarantować bardziej przejrzyste warunki funkcjonowania podmiotów w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi;planowane regulacje przyczynią się do odbudowy rynków lokalnych oraz do ochrony rolników oraz małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność w obszarze sprzedaży i przetwórstwa surowców rolnych;zmiany prawne wzmocnią pewność prowadzenia działalności rolniczej, co pośrednio będzie miało wpływ na konkurencyjność gospodarstw rodzinnych i lepszą opłacalność działalności rolniczej.

Ustawa - MRiRW
19.03.2022 02:37 Ustawa projektu Ministerstwa Rolnictwa o wstrzymaniu sprzedaży ziemi przeszła przez Sejm

Ponad tydzień temu na stronie premiera pojawiła się wiadomość o projekcie nowelizacji ustawy wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Wnioskodawcą nowelizacji jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które zaproponowało, by wstrzymać sprzedaż nieruchomości z Zasobu na kolejne pięć lat, czyli do 30 kwietnia 2026 r.

MRiRW - ostateczny termin
19.03.2022 02:36 Ministerstwo rolnictwa przypomina o ważnym terminie. Czas tylko do 14 lipca

Przypomnijmy, 15 maja 2021 r. w życie weszła ustawa z dnia 15 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którą zmianie uległy przepisy ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW na lata 2014–2020 (Dz. U. z 2021 r. poz. 182 i 904). Zmiana przepisów, dotyczących postępowań prowadzonych, jak informowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynikała z pandemii COVID-19. Dzięki przepisom, które weszły w życie w kwietniu ubiegłego roku, możliwe było między innymi pozostawienie wniosku bez rozpoznania po uprzednim wezwaniu wnioskodawcy do przedstawienia dowodów na spełnienie warunków otrzymania wsparcia. Teraz jednak zbliża się termin, w którym należy uzupełnić wszelkie braki. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: