Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wieś

Wieś

paliwo traktor
19.05.2021 02:00 Oficjalne: rolnicy dostaną większe dopłaty do paliwa. Rząd zdecydował

Kolejne zmiany, które zapowiadane są w ramach Nowego Ładu, dotyczą m.in. prawnego rozróżnienia małych gospodarstw i ferm przemysłowych, rozwoju urzędowych usług w sieci, a także rozbudowania infrastruktury gazowej na terenach wiejskich. Więcej pieniędzy do kieszeni rolnikówW ostatnich miesiącach decyzje rządu zazwyczaj wzbudzały w rolnikach złość i frustrację. Po ogłoszeniu założeń Nowego Polskiego Ładu, który w sporej mierze uwzględnia potrzeby wsi, rolnicy mogą czuć się zaskoczeni skalą zmian, jakie przewidują dla nich politycy. Jedną z istotnych zmian, które dotkną rolników, jest zmiana kwoty zwrotu za akcyzę na paliwo do celów produkcji rolniczej. Dotychczasowa wartość 100 złotych za hektar zostanie zwiększona do 110 złotych za hektar. Rząd twierdzi, że tego typu podejściem chce pomóc w przezwyciężeniu destrukcyjnych skutków pandemii koronawirusa.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-13]Faktem jest, iż rolnictwo w ostatnim roku nie przeżywało swoich najlepszych chwil, a nastroje w społeczeństwie są - delikatnie mówiąc - nienajlepsze.

Rolnicy Podlasie - rewolucja
19.05.2021 02:00 "Rolnicy. Podlasie": U Gienka i Andrzeja przyszedł czas na zmiany

W najbliższym odcinku programu "Rolnicy. Podlasie" widzowie będą świadkami niemałej rewolucji w Plutyczach. Jak wynika z zapowiedzi zamieszczonej w mediach społecznościowych stacji FokusTV, Gienek i Andrzej wprowadzą zmiany w swoim gospodarstwie. W domu rolników zamontowany zostanie zarówno bojler, jak i umywalka. - Przyszedł czas na bojler, umywalkę na ciepłą wodę - z uśmiechem na ustach podkreślił Andrzej. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

owoce pieniądze
17.05.2021 02:00 Kolejne owoce, na które stać tylko bogaczy. 160 złotych za kilogram to nie żart

Czy oznacza to, że po wyższych niż zwykle cenach truskawek, czereśnie dołączą do grona tzw. owoców luksusowych? Nastroje konsumentów nie są optymistyczne, a mogą być jeszcze gorsze, zwłaszcza że niezbyt korzystna aura przyczyniła się do strat w gospodarstwach rolnych. Czereśnie tylko dla bogatych?Jeszcze niedawno portal Rolnik Info przekazał informacje na temat opinii internautów w temacie wysokich cen truskawek. Wyższe ceny tych owoców na początku sezonu są zrozumiałe - czy jednak zapowiadane obniżki owoców rzeczywiście będą miały miejsce? Trudne warunki pogodowe sprawiają, że eksperci stają się w tej kwestii nieco sceptyczni. Kolejnym elementem, który rozsierdził sporą część konsumentów, stały się ceny czereśni. Na antenie Dzień Dobry TVN pokazano fotografię ceny ze sklepu w miejscowości Wilkszyn pod Wrocławiem. Nie jest żartem, że za tamtejsze czereśnie konsument musi zapłacić 163,99 złotych za kilogram! W ubiegłym sezonie cena za kilogram tych owoców w handlu detalicznym oscylowała w granicach od 25 do 60 złotych. Warto jednak dodać, że nie tylko same czereśnie stały się droższe - według informacji przekazywanych przez Główny Urząd Statystyczny ceny usług i towarów w kwietniu 2021 roku były wyższe o 4,3% wobec analogicznego okresu sprzed roku. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]

ciągnik
17.05.2021 02:00 Rolnik zginął podczas pracy. Wszystkiemu winny był ciągnik

Pomimo reakcji rodziny mężczyzny, rolnik stracił życie na miejscu. Tragedia w sadzieDo tragicznego zdarzenia doszło we wsi Sulejów w powiecie opatowskim na terenie województwa świętokrzyskiego. W środę 12 maja 2021 roku 72-letni rolnik postanowił wybrać się do sadu, by przeprowadzić prace przy drzewach owocowych. Na miejsce udał się ciągnikiem, którego miał zamiar używać podczas pracy. Po pewnym czasie rodzina rolnika chciała się z nim skontaktować telefonicznie - niestety bez odzewu. Zaalarmowani krewni udali się do sadu, gdzie ich oczom ukazał się porażający widok. 72-letni rolnik leżał na ziemi pod przewróconym ciągnikiem, nie dając żadnych oznak życia. Zrozpaczeni świadkowie okryli ciało ofiary i poinformowali o wypadku służby. Sprawą zajęła się opatowska policja. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-10]Co mogło być przyczyną tak tragicznego finału prac w sulejowskim sadzie? Przypuszcza się, że wskutek jazdy na bardzo pochyłym terenie, maszyna rolnicza przechyliła się i przekoziołkowała, przy okazji śmiertelnie raniąc kierowcę. Bezpośrednią przyczynę zatrzymania czynności życiowych 72-latka wyjaśni planowana sekcja zwłok.

rolnik
16.05.2021 02:00 Rolnik przyłapał żonę na zdradzie. Usłyszał wyrok 5,5 roku więzienia

Choć przez cały czas trwania procesu sądowego brak było twardych dowodów poświadczających ewentualne przewinienia pana Grzegorza, sąd zdecydował, że pomówienia o wykorzystaniu seksualnym są prawdziwe. Dramat rolnika, którego zdradzała żonaHistorię pana Grzegorza opisują dziennikarze Polsat News: rolnik pochodzi z jednej z podkarpackich wsi i z pewnością nigdy nie przypuszczał, że w ciągu swojego życia będzie musiał zmagać się z tak bolesnymi problemami, jak ten opisany w niniejszym artykule. Wszystko zaczęło się od tego, że rolnik przyłapał na zdradzie swoją żonę z pracownikiem gospodarstwa w zlewni mleka. Przez okno słyszał niewybredne dialogi, które zostały przypieczętowane widokiem, który zastał pan Grzegorz po wejściu do budynku. Warto jednak podkreślić, że rolnik nie chciał pozostawiać żony, lecz wybrał pojednawczą drogę ku odbudowaniu małżeństwa. Z drugiej strony postanowił zwolnić pracownika swojego gospodarstwa. Tutaj właśnie zaczęły się prawdziwe problemy. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-10]Okazało się bowiem, że butny pracownik nie okazuje żadnego wstydu wobec zaistniałej sytuacji, a co więcej - zdecydował się na groźby pod adresem rolnika. Twierdził, że jeśli zostanie zwolniony, zniszczy gospodarstwo. Dodatkowo były pracownik pana Grzegorza oskarżył go o gwałty i molestowanie seksualne. Choć może się to wydawać niewiarygodne, rzekoma "ofiara" postanowiła odegrać się na rolniku w sądzie.

jabłka
16.05.2021 02:00 Miastowi nie chcą kupować obitych jabłek po gradzie? Rolnicy załamują ręce

Jakiś czas temu Lidl promował zakrzywione buraki, które - koniec końców - okazały się być sprzedażowym hitem. Czy podobny los spotka niechciane przez nikogo jabłka? Opinie ludzi niezwiązanych z branżą rolniczą dają powody do sceptycyzmu. Jabłka z uszkodzeniami po gradzie czekają na chętnychSklepy spożywcze przyzwyczaiły wiele osób do widoku idealnych owoców i warzyw. Prawda jest jednak taka, że produkt z przebarwieniami, o nietypowym kształcie czy kolorze wcale nie musi być mniej smaczny, czy uboższy pod względem odżywczym. Sadownicy, którzy specjalizują się w produkcji jabłek deserowych, mają jednak poczucie, że ich jabłka z 2020 roku, nieco sfatygowane po opadach gradu, nie będą chciane przez nikogo. Obecna sprzedaż jabłek - również tych, których wygląd nie odbiera od hipermarketowego standardu - zatrzymała się w martwym punkcie. W internecie napotkać można za to wiele niepochlebnych opinii na temat jabłek, a zwłaszcza stosunku ceny do ich jakości. Internauci, zwłaszcza ci mieszkający w małych i dużych miastach wskazują, że horrendalnie drogie jabłka popularnych odmian są stanowczą przesadą. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Z drugiej jednak strony rolnicy nie uważają, by ich produkty miały wygórowane ceny. Przyznać trzeba, że w ostatnich miesiącach wzrosły koszty produkcji rolnej, które widoczne są w finalnej cenie owoców. Spadek popytu na jabłka deserowe jest o tyle bolesny, iż na początku pandemii - w marcu 2020 roku - owoce tego gatunku wyprzedawały się na pniu.

dom
16.05.2021 02:00 Oficjalne: potężna zmiana ws. budowy domów jednorodzinnych

Nowy Ład, który zdążył zyskać już nową nazwę - Polski Ład - przewiduje, iż budowanie domów do 70 metrów kwadratowych będzie możliwe tylko na zawiadomienie. Jest to bardzo istotna zmiana w budownictwie jednorodzinnym, zwłaszcza dla osób osiedlających się na terenach małych miast i wsi. Zmiana budownictwa jednorodzinnegoStandardowa procedura dotycząca formalnego przygotowania do budowy domu jednorodzinnego może wydawać się nieco skomplikowana osobom, które na co dzień nie są związane z branżą budowlaną. Zanim bowiem dojdzie do pierwszych działań na wykupionej działce, trzeba postarać się o pozwolenie na budowę. Wniosek taki składa się w Starostwie Powiatowym. To jednak nie wszystko - do wspomnianego dokumentu należy dołączyć m.in. decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, informację o warunkach technicznych dostawy mediów (energii elektrycznej, wody, kanalizacji). Niezbędna jest również przygotowana mapa sytuacyjno-wysokościowa oraz dodatkowa dokumentacja wymagana przez miejscowe zapisy prawne. W momencie, gdy właściciel działki chce wybudować nawet niewielki dom, musi kontaktować się z Urzędem Miasta, zakładami energetycznymi, elektrycznym, kanalizacji i wodociągów, a także korzystać z usług geodety. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Jakby tego było mało, na decyzję ze Starostwa Powiatowego czeka się średnio 65 dni. Politycy obozu rządzącego przygotowali jednak niemałą niespodziankę dla wszystkich, którym marzy się niewielki dom jednorodzinny na własnej działce - zgodnie z zapisami Nowego Ładu budowa domu do powierzchni 70 metrów kwadratowych nie będzie wymagała specjalnego pozwolenia, a jedynie zgłoszenia do odpowiedniego urzędu.

Gienek i Andrzej - emerytury
14.05.2021 02:00 Gienek i Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" szczerze o głodowych emeryturach

- Przepracowałem 42 lata i za 42 lata robocze, dostałem 1000 złotych emerytury. Co to dziś jest 1000 złotych? - powiedział Gienek w rozmowie z nami.Jak podkreślił Gienek, przy takich emeryturach samo kupienie żywności w mieście byłoby ciężkim zadaniem. Na szczęście, jak przyznał rolnik, w gospodarstwie mają swoje mleko i jajka. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

pogoda
13.05.2021 02:00 Pogodowy kataklizm na południu kraju. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Jest to niezwykle istotna informacja dla rolników, którzy planując prace w gospodarstwach, powinni bezwzględnie monitorować m.in. ostrzeżenia pogodowe wydawane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Rwące potoki w gminie KamiennikW ostatnich dniach na terenie naszego kraju rolnicy mogli wykorzystać ciepłą i słoneczną pogodę na przeprowadzenie intensywnych prac polowych. Niestety, pogodowy entuzjazm nie będzie trwał długo, bo jeszcze w tym tygodniu w wielu miejscach w kraju spadnie ulewny deszcz. Przykładem tegorocznej nieprzewidywalności pogody jest sytuacja, która miała miejsce w gminie Kamiennik na terenie województwa opolskiego w środę 12 maja 2021 roku. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że padający deszcz w kilkanaście minut wywołał prawdziwy kataklizm. Jak informuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nysie na swoim facebookowym profilu, ulice i drogi w gminie Kamiennik w błyskawicznym tempie zamieniły się w rwące potoki, stwarzając ogromne zagrożenie dla okolicznych mieszkańców. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-10]Na fotografiach zamieszczonych przez nyską straż pożarną widzimy nie tylko lokalne podtopienia, ale też dużą ilość zalegającego na ziemi gradu. Nie trzeba dodawać, że podobne zjawiska są groźne dla ludzi i zwierząt, a także młodych, wschodzących roślin.

rzepiary
13.05.2021 02:00 Rzepiary dają już czadu na polach. Słomiary muszą trochę poczekać

To, co wygląda atrakcyjnie na fotografiach, nie zawsze ma dobry wpływ na zasiewy rolników. Urządzanie sesji zdjęciowych i niszczenie młodych roślin staje się smutną rzeczywistością rolników, a ich pola stają się ofiarami żądnych splendoru rzepiar. Rzepiary dają czadu na polachKwitnienie rzepaku ozimego, choć przypada zazwyczaj na przełom kwietnia i maja, w tym roku nastąpiło nieco później. Wszystko ze względu na relatywnie niską temperaturę powietrza, która wyhamowała procesy wegetacyjne roślin. Wraz z pojawianiem się pierwszych pąków kwiatów, które tworzą bajecznie żółty dywan, na polach rolników pojawiają się tajemnicze rzepiary. Sami rolnicy nie są zadowoleni z ich odwiedzin i zapewne zaliczyliby je raczej do grona szkodników niż miłych gości. Kim tak naprawdę są rzepiary? Tym niecodziennym określeniem nazywa się młode dziewczyny, które pozują do zdjęć na tle kwitnącego rzepaku. Co więcej, ostatnimi czasy w mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej fotografii dzieci buszujących wśród żółtego kwiecia. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-8]Trudno jednak oczekiwać, by chodzenie po cudzym polu i niszczenie roślin miało spotkać się z aprobatą rolników. Dla gospodarza niemożliwym jest pilnowanie ogromnych areałów przez całą dobę - rzepiary natomiast często wykorzystują nieuwagę rolników i skrzętnie zakradają się między kwiatostany rzepaku, by zrobić sobie selfie.

Andrzej Lepper
12.05.2021 02:00 Syn Andrzeja Leppera ma kłopoty. Gospodarstwo w katastrofalnej sytuacji

Pod znakiem zapytania stoi przyszłość domu jednorodzinnego i obory we wsi Zielnowo w województwie zachodniopomorskim, które należą do rodziny Lepperów. Wskutek bankructwa Tomasza Leppera pod młotek poszły już grunty rolne oraz ciągnik. Kłopoty syna Andrzeja LepperaAndrzej Lepper zmarł tragiczną śmiercią w wieku 57 lat. Rolnicy do tej pory wspominają go z sentymentem jako osobę, która za wszelką cenę walczyła o interesy ludzi wsi. W sierpniu od momentu śmierci lidera Samoobrony minie dokładnie dziesięć lat, jednakże ostatnimi czasy w mediach nazwisko Lepper stało się obecne na nowo.Nie jest to jednak zasługą wspomnień o Andrzeju Lepperze, ale działań jego syna - Tomasza. Wszystko przez ogromne kłopoty finansowe, w które popadł 42-letni mężczyzna. Wedle informacji przekazywanych przez Super Express, o problemach syna lidera Samoobrony zrobiło się głośno w 2015 roku. Wtedy to mieszkańcy z okolicy spostrzegli, że w Urzędzie Gminy Darłowo pojawiło się obwieszczenie o licytacji komorniczej 70 hektarów gruntu, które w przeszłości należały do Andrzeja Leppera, a po śmierci polityka stały się własnością jego syna. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-10]Kolejny rozdział smutnej historii miał miejsce w 2018 roku, kiedy to wskutek licytacji młodszy z Lepperów utracił 11 hektarów ziemi rolnej oraz ciągnik. Grunty wylicytowano za 121 tysięcy złotych, a maszynę - za 158 tysięcy złotych. Zdaniem komentatorów źródło problemów finansowych Tomasza Leppera tkwi w nierozsądnym planowaniu wydatków. Okazuje się bowiem, że mężczyzna kupił nowe traktory, na które zaciągnął kredyt na 2,5 miliona złotych. Niestety nie poradził sobie ze spłatą zaległych rat.

niemcy szparagi
11.05.2021 02:00 Przymusowa kwarantanna na niemieckiej farmie szparagów. Polacy niezadowoleni

Choć działanie to ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom pracującym przy zbiorze szparagów, to niektóre osoby pochodzące z Polski twierdzą, że zostały do kwarantanny zmuszone i czują się jak niewolnicy. Zmuszeni do zachowania ostrożnościKoronawirus całkowicie zmienił oblicze życia społecznego i gospodarczego. Skutki pandemii odczuwalne są praktycznie we wszystkich branżach na całym świecie - nie inaczej ma się rzecz z sezonowymi zbiorami owoców i warzyw. Mimo zwiększonych rygorów bezpieczeństwa, które wiążą się z dodatkowymi kosztami na barkach rolników, producenci owoców i warzyw nadal zatrudniają obcokrajowców na swoich farmach. Popularnym celem turystyki zarobkowej są Niemcy, które od lat słyną z produkcji szparagów. Heinrich Thierman, właściciel farmy ze szparagami w Dolnej Saksonii stał się bohaterem najgorszego możliwego scenariusza, który mógłby się wydarzyć w gospodarstwie w czasie pandemii. Zlokalizowano tam bowiem ognisko koronawirusa. Choroba została zdiagnozowana u 130 osób. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-11]Co z osobami, których testy nie wykazały obecności wirusa COVID-19? Zostały one skierowane na tzw. roboczą kwarantannę, podczas której mogą wykonywać pracę na polu, jednakże nie wolno im opuszczać farmy. W tym samym czasie dostarczane jest im jedzenie, a ich kwatery pilnowane są przez ochroniarzy.

11.05.2021 02:00 Mieszkańcy miast chcą tańszej żywności, rolnicy toną w długach. Eksperci wskazują na liczby

Mimo to mieszkańcy miast często wyrażają niezadowolenie spowodowane aktualnymi cenami żywności, które - ich zdaniem - są zbyt wysokie. Rolnicy natomiast zaciskają pasa - ich zarobki wcale nie wzrastają, ponieważ coraz większa część ich budżetu przeznaczana jest na pokrycie kosztów produkcji, cen maszyn rolniczych i siły roboczej. Analiza rynku owoców i warzywJak przekazuje Monday News, pandemia koronawirusa jest czasem, w którym ceny owoców i warzyw stały się niższe. Jest to dość ryzykowna teza; w pewnym sensie kłóci się ona z nastrojami, które panują wśród konsumentów sklepów spożywczych. Jak wskazuje analiza rynku przeprowadzona przez Hiper-Com Poland i UCE RESEARCH, warzywa w sklepach staniały o 4,9%, a owoce - o 5%. Eksperci przekonują, że z jednej strony jest to pozytywna informacja dla konsumentów, lecz z drugiej - niepokojąca dla producentów produktów spożywczych. Analizie poddano prawie 6 tysięcy cen w czasie pierwszego kwartału 2020 roku i 2021 roku. Porównanie stawek ukazało jednoznaczny trend spadkowy cen opisywanych rodzajów żywności. W przypadku warzyw eksperci przyjrzeli się dziesięciu produktom - aż osiem z nich potaniało w 2021 roku wobec roku ubiegłego. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-11]Wedle informacji prasowej Monday News, największe spadki odnotowano w przypadku cebuli (24%). Buraki stały się tańsze o ponad 18% wobec analogicznego czasu sprzed roku, a ziemniaki - o 16%. Droższe w 2021 roku stały się cukinie - o 7,3% oraz papryki - o 2%. Również w przypadku owoców przeanalizowano dziesięć produktów - tutaj spadki cen objęły siedem z nich. Na czele rankingu uplasowały się cytryny (15%), gruszki (13%) i jabłka (11%). W górę poszybowały natomiast ceny kiwi - o 20,2%, grejpfrutów - 5,8%, a także ananasów - 1,4%.

LPR helikopter rolnik
10.05.2021 02:00 Rolnik doznał urazu głowy przy maszynie. Dramat w Wielkopolsce

Na miejsce przybyło pogotowie i zabrało poszkodowanego do szpitala śmigłowcem LPR do Kalisza. Dramatyczny wypadek podczas pracyDo wypadku doszło w jednym z gospodarstw we wsi Budy w powiecie krotoszyńskim na terenie województwa wielkopolskiego. 10 maja 2021 roku w godzinach porannych 34-letni rolnik pracował na polu. Korzystał w tym czasie z ciągnika rolniczego oraz maszyny do sianokiszonki. Jak podaje portal ostrow24.tv, mężczyzna w pewnym momencie doznał niezwykle groźnego urazu - jego głowa została nieomal zmiażdżona przez maszynę do sianokiszonki. Medialne źródła nie precyzują, czy świadek, który powiadomił służby o wypadku, był z rolnikiem w momencie zdarzenia, czy znalazł go wtedy, kiedy poszkodowany był już nieprzytomny. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-10]

rolnik
09.05.2021 02:00 Francusko-belgijska granica przesunięta. Rolnik może mieć kłopoty

Sprawił tym samym, że powierzchnia Belgii została powiększona kosztem terytorium Francji. Rolnik będzie musiał czym prędzej przywrócić kamień na swoje pierwotne miejsce - w przeciwnym wypadku grozi mu kara nałożona przez państwo. Rolnik przesunął granicę państwRolnicy w każdym kraju na świecie podczas uprawiania ziemi zmagają się z wieloma obiektami, które znajdują na polach. Zazwyczaj są to mniejsze lub większe kamienie, niekiedy pozostałości po konfliktach zbrojnych w postaci niewybuchów. Czasami jednak dochodzi do sytuacji, w której przeszkodą w uprawie ziemi staje się słup lub kamień graniczny. Dla zarysowania sytuacji warto zaznaczyć, że granica francusko-belgijska oznaczona jest występującymi regularnie charakterystycznymi kamieniami. Aktualnie obowiązująca granica obydwu wymienionych państw została wyznaczona w 1820 roku i rozciąga się na dystansie 620 kilometrów. Na linii tej znajdują się jednakże wioski, a wraz z nimi - pola uprawne, na których pracują rolnicy. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-10]Kamień graniczny, który znajdował się na polu rolnika mieszkającego we wsi Erquelinnes w Belgii, nie był głęboko osadzony w gruncie, toteż farmer bez większego trudu przesunął go o 2,29 metra dalej. Dzięki temu mógł kontynuować prace polowe bez omijania przeszkody. Jak się jednak okazało, pozornie mało istotne działanie nie przeszło bez echa.

rolnicy podlasie
09.05.2021 02:00 Bohaterka serialu "Rolnicy. Podlasie" została mamą. Znamy imię dziecka

Pociecha rolników z Haciek ma na imię Lena i urodziła się pod koniec marca. Natalia z Haciek urodziła dziewczynkęBohaterki serialu Rolnicy. Podlasie nie szczędzą widzom emocji - wiemy, że wkrótce na świecie pojawi się pierwsze dziecko Emilki Korolczuk z Laszek. Kilka miesięcy przed nią córkę urodziła natomiast Natalia Korszak z Haciek. Jak możemy dowiedzieć się z mediów społecznościowych, 28 kwietnia minął dokładnie miesiąc od narodzin małej Leny. Jak twierdzi Natalia, córka jest oczkiem w głowie mamy i taty. Natalia i Michał w swoim gospodarstwie skupiają się głównie na hodowli krów, ale uprawiają również zboża. Po raz pierwszy w serialu Rolnicy. Podlasie pojawili się w drugim sezonie produkcji. Małżeństwem są od 2017 roku i - co ciekawe - poznali się przez internet. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-8]Natalia dla ukochanego pozostawiła rodzinne Suwałki i przeprowadziła się do wsi Haćki, w którym Michał wraz z ojcem prowadzi gospodarstwo. Mężczyzna ma w planach przejąć rolniczy biznes i w przyszłości samodzielnie go rozwijać.

Rolnicy. Podlasie - Gienek apel do fanów
04.05.2021 02:00 Rolnicy z Plutycz zwrócili się do fanów. Potrzebna jest pomoc w odnalezieniu świadków zdarzenia

Przypomnijmy, jak wynikało z materiału opublikowanego przez AGROunię, w Plutyczach doszło do zatrzymania Gienka, znanego z programu "Rolnicy. Podlasie". Na nagraniu widać było, jak rolnik został zatrzymany i wyprowadzony z własnej posesji do radiowozu policyjnego. Jak się okazało, Gienek w areszcie spędził noc. W mediach społecznościowych rolników wskazano, że spędzenie nocy w areszcie było dla rolnika bardzo ciężkie, a do dziś odczuwa skutki tych wydarzeń. Jak podkreślono, zdaniem rolników, działania funkcjonariuszy były nieadekwatne do całej sytuacji. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

pogoda
28.04.2021 02:00 Pogoda wreszcie się zmieni? Dominować będzie jedno zjawisko

Niewykluczone są też spadki temperatur i przelotne opady krupy śnieżnej, które mogą zagrozić młodym roślinom. Prognoza pogody dla rolnikówW ostatnim czasie pogoda nie była zbyt łaskawa dla rolników - niskie temperatury i obfite deszcze sprawiły, że siew został opóźniony, a niektóre młode rośliny - zniszczone. Nic zatem dziwnego, że rolnicy z utęsknieniem wypatrują pozytywnych wieści dotyczących prognozy pogody. Niestety, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie ma najlepszych wieści dla rolników - choć opady deszczu nie będą nam towarzyszyły przez całe dnie, to z pewnością nie można stwierdzić, że pogoda nie będzie w Polsce deszczowa. W czwartek (29.04) - nikogo tutaj nie zdziwimy - wystąpią opady deszczu w północnej i zachodniej części Polski. Dobra wiadomość jest taka, że wzrosną nieco temperatury - będą one wyższe do tego stopnia, że w nocy nie będą grozić już przymrozki. W dzień można liczyć nawet na 17 kresek powyżej zera. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Jak będzie przedstawiała się piątkowa (30.04) aura? Wedle przewidywań ekspertów IMGW, na niebie widoczne będą chmury. Mieszkańcom Polski towarzyszyć będzie przelotny deszcz, a także niższa temperatura, która w centrum i na północy będzie oscylować w granicach 8-11 stopni Celsjusza, a na południu - 12-18 stopni.

mięso
27.04.2021 02:00 Złe informacje dla rolników. 42% Polaków chce ograniczyć spożycie mięsa

Badanie, o którym mowa, zostało przeprowadzone przez Mintel - firmę, która zajmuje się profesjonalnymi analizami rynkowymi w sektorze żywności i napojów. 42% Polaków chce jeść mniej mięsaW ostatnich latach produkty mięsne nie mają zbyt dobrej sławy - wskazuje się, że ich nadmierne spożycie prowadzi do chorób nowotworowych, miażdżycy czy niewydolności nerek. Mimo to mięso jedzone w rozsądnych ilościach i przyrządzane w odpowiedni sposób uzupełnia zapotrzebowanie człowieka na wiele składników pokarmowych. Coraz większą konkurencją dla mięsa stają się produkty, które - choć wykonane na bazie roślinnej - z powodzeniem naśladują swoich mięsnych kuzynów. Na sklepowych półkach możemy spotkać m.in. sojową kiełbasę, pasztet z ciecierzycy, a nawet kurczaka z białej fasoli.Wymieniać można bez końca, ale jedno jest pewne - Polacy coraz bardziej przekonują się do tego, że wcale nie potrzebują kotletów schabowych każdego dnia.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Powyższą tezę popierają wyniki badań przeprowadzonych przez firmę Mintel. Według analizy opinii Polaków, aż 42% osób mieszkających w naszym kraju deklaruje chęć ograniczenia spożywania mięsa na co dzień. Jest to z pewnością o wiele łatwiejsze zadanie w sytuacji, gdy rynek roślinny oferuje produkty naśladujące popularne mięsne przysmaki. Bez cienia przesady można powiedzieć, że Polacy są otwarci na wszelkie nowinki żywieniowe. Okazuje się dodatkowo, że odsetek osób deklarujących ograniczenie spożycia mięsa był w 2020 roku wyższy w kraju nad Wisłą, niż w Niemczech czy Wielkiej Brytanii.

wypadek
26.04.2021 02:00 14-latek odniósł poważne obrażenia przy pracy na polu. Pilna interwencja LPR

Ponieważ stan poszkodowanego był poważny, na miejsce przyleciał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który zabrał nastolatka do szpitala. Groźny wypadek przy pracy na poluInformacja o groźnym zdarzeniu na polu została przekazana przez portal kk24.pl. Do wypadku doszło w sobotę 24 kwietnia 2021 roku około godziny 13:00 w Brzeźcach, w gminie Bierawa na terenie województwa opolskiego. Z kolei portal farmer.pl podaje, iż wedle nieoficjalnych informacji chłopiec pomagał przy siewie zbóż, a w pewnym momencie prac pracująca maszyna wciągnęła jego rękę. Portal kk24.pl precyzuje, iż stan zdrowia poszkodowanego nastolatka nagle się pogorszył. Ze względu na potrzebę szybkiego działania na miejsce został sprowadzony helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]Dziecko trafiło do szpitala, lecz na obecną chwilę brak informacji na temat stanu jego zdrowia. Odpowiednie służby badają przebieg i przyczyny wypadku, który miał miejsce na polu w Brzeźcach.

Gienek i Andrzej
26.04.2021 02:00 Gienek i Andrzej otrzymali świetny prezent od fanów. Padły sugestywne słowa

Na facebookowym profilu Andrzej sugestywnie stwierdził, że podarunek w postaci narzędzi jest dużo lepszy, niż przywożony do Plutycz alkohol. Gienek i Andrzej otrzymali praktyczny prezent od fanówChoć nie wiemy, od kogo pochodzi przydatny prezent, to nie trzeba dodawać, że klucze do reperowania sprzętów są dla gospodarza zawsze strzałem w dziesiątkę.Na facebookowym profilu Andrzeja i Gienka Onopiuków możemy przeczytać, iż z pomocą nowych narzędzi rolnicy naprawili swój rozrzutnik. Andrzej nie omieszkał też zaznaczyć, jakich prezentów Onopiukowie woleliby nie dostawać - jest nim alkohol, który zdecydowanie nie jest potrzebny w gospodarstwie w Plutyczach. Syn Gienka wielokrotnie prosił w mediach, by goście powstrzymali się przed przywożeniem trunków takich jak piwo czy wódka. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-8]Niestety, fani kultowego serialu Rolnicy. Podlasie nie biorą sobie do serca apelu zrozpaczonego Andrzeja - a trzeba mieć na uwadze, że gospodarstwo w Plutyczach praktycznie codziennie przyjmuje dziesiątki gości.Pewnego dnia na płocie posesji pojawił się baner, otwarcie wyrażający apel o nieprzynoszenie alkoholu do domostwa. Zdecydowanie lepszym pomysłem na podarunek jest wspomniana na plakacie marchewka dla zwierząt.

rolnicy
25.04.2021 02:00 Rolnicy zapowiadają masowe pozwy. Chodzi o kwestie gospodarcze

Powód? Brak dostatecznej pomocy w radzeniu sobie z gospodarczymi skutkami lockdownu branż ściśle związanych z rolnictwem oraz niesprawiedliwe traktowanie rolników w porównaniu do przedsiębiorców. Rolnicy zapowiadają masowe pozwy za niedostateczną pomocCzy rolnicy mogą korzystać z tarczy pomocowej dla firm? Gdy wchodzimy na oficjalną stronę rządu, w zakładce Tarcza antykryzysowa widzimy kolejną - opatrzoną nazwą Rolnicy. Możemy znaleźć w niej m.in. informację o możliwości późniejszego zgłoszenia rejestracyjnego AKC-RU, wystawienia voucheru dla klientów (tylko w sytuacji, gdy rolnik posiada również hotel), zwolnienia ze składek emerytalno-rentowych w KRUS na trzy miesiące, zasiłku dla rolników i ich rodzin w przypadku zachorowania na COVID-19, zasiłku opiekuńczym dla rodziców samotnie wychowujących dzieci w momencie zamknięcia placówki i wielu innych. Opcje te określone są jako pomoc w ramach tarczy antykryzysowej, dostępnej w sytuacji negatywnych skutków pandemii koronawirusa na sytuację gospodarczą w naszym kraju. Mimo to rolnicy otwarcie manifestują swoje rozczarowanie działaniami (lub też być może brakiem działań) rządu. Rolnicy zaznaczają, że w ramach pomocy rządowej powinni być traktowani jak przedsiębiorcy. I tutaj pojawia się pierwszy problem, bo zgodnie z obowiązującym prawem rolnicy przedsiębiorcami nie są. Innymi słowy: działalność prowadzona przez rolników nie jest wpisywana do ewidencji działalności gospodarczej.

andrzej rolnicy podlasie
25.04.2021 02:00 Andrzej wyjawił całą prawdę. Wiemy, co stanie się z gospodarstwem w przyszłości

Jak się okazało, rolnik wyznał, iż w sytuacji, gdy sam nie będzie miał dzieci, gospodarstwo w Plutyczach zostanie przejęte przez Kacperka, syna jego siostry. Cała prawda o przyszłości gospodarstwa w PlutyczachGospodarstwo Andrzeja i Gienka Onopiuków w Plutyczach, choć położone w cichej okolicy, nie może narzekać na brak zainteresowania ze strony fanów serialu Rolnicy. Podlasie. Zależnie od aury i dnia tygodnia, przez słynne gospodarstwo z niebieskimi krowami przewija się nawet kilkaset osób. Mimo to Andrzej i Gienek są pogodni i dobrze nastawieni wobec gości. Wśród osób, które odwiedziły ich gospodarstwo była część redakcji Rolnik Info: Albert Długoszewski i Aneta Wasilewska. Nie obyło się bez oficjalnej degustacji kotleta schabowego przywiezionego przez dziennikarzy naszego portalu. Gienek określił go swoim tradycyjnym stwierdzeniem: pierwyj sort. Rozmowa z młodszym z Onopiuków pokazała w nowym świetle pewne nieznane dotychczas kwestie związane z gospodarstwem w Plutyczach. Andrzej wypowiedział się na temat przyszłości swojego domostwa następująco: Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowego materiału z wypowiedzią Andrzeja Onopiuka: [EMBED-8]- Jak ja będę miał sześćdziesiąt lat, to na pewno będę musiał oddać komuś. Ja wiem, kto przejmie: jak nie będę miał dzieci, to Kacper weźmie. Bo Kacper - o, biega po podwórku - przerwał wypowiedź rolnik, ostrzegając siostrzeńca przed chodzącymi wolno krowami.

ue pole grunty orne
25.04.2021 02:00 Najcenniejsze grunty rolne w UE? Ranking może solidnie zdziwić

Ceny ziemi w Polsce nie należą ani do najwyższych, ani do najniższych na tle krajów Unii Europejskiej - są jednak o kilkukrotnie tańsze od ziemi niderlandzkich, a także warte około dwóch razy mniej niż grunty w Niemczech. Wartość ziemi Choć ziemia jest dla rolników wartością bezcenną, to żyjemy w czasach, gdzie niewiele rzeczy nie jest przeliczanych na pieniądze. Ziemia ma swoją konkretną wartość i należy do relatywnie stabilnych inwestycji.Bardzo ciekawe są również obserwacje rynkowe wykraczające poza nasze polskie podwórko, gdyż pokazują one, w jaki sposób kultywowanie ziemi i myślenie o rolnictwie wpływa na jej wartość. W 2019 roku Komisja Europejska przedstawiła średnie kwoty, jakie trzeba zapłacić za hektar ziemi w różnych państwach Unii. Nie będzie zdziwieniem stwierdzenie, że na szczycie rankingu znajdują się Niderlandy - hektar gruntów kosztuje tam aż 69 632 euro. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Zaraz za tym niewielkim krajem plasują się Włochy z ceną 69 632 euro za hektar. Podium zamyka Irlandia, gdzie za ziemię zapłacić przyjdzie średnio 28 068 euro. Jak na dłoni widać rozziew między Niderlandami a pozostałymi państwami w zestawieniu - kraj ten zawdzięcza wysoką wartość ziemi świetnie zarządzanym biznesom rolniczym, które gwarantują ogromną wydajność nawet niewielkich kawałków ziemi. Co ciekawe, Niemcy nie znalazły się w pierwszej trójce - znajdują się na czwartym miejscu z ceną 26 026 euro za hektar. W 2019 roku w zestawieniu uwzględniano jeszcze Wielką Brytanię, gdzie hektar ziemi był średnio warty 23 412 euro. Poniżej magicznej granicy 20 000 euro znajdują się kolejne państwa: Dania (17 580 euro/ha), Hiszpania (12 926 euro/a), Polska (10 991 euro/ha), Czechy (8 095 euro/ha), Francja (6 000 euro/ha). Na szarym końcu znajdują się dwa kraje: Rumunia (5 339 euro/ha) i Węgry (4 862 euro/ha).

senior
24.04.2021 02:00 Zaginął senior z podkarpackiej wsi. Zaskakujący finał poszukiwań policji

Działania policjantów na szczęście przyniosły szybki efekt, a historia zakończyła się szczęśliwie - mężczyzna, choć wyziębiony, został znaleziony kilkaset metrów od swojego domu. Zaginiony senior w podkarpackiej wsiCała sytuacja rozegrała się we wsi Zaborów w gminie Czudec na terenie województwa podkarpackiego. 22 kwietnia 2021 roku o godzinie 22:00 dyżurny rzeszowskiej policji otrzymał zgłoszenie o zaginięciu seniora. Wedle informacji podanych na portalu polskiej policji, 70-latek wyszedł z domu tego samego dnia o godzinie 13:00. Należy podkreślić, że senior zmagał się z samodzielnym poruszaniem i orientacją w terenie. Nie wiadomo, dlaczego mężczyzna opuścił swoje domostwo samotnie. Zgłoszenie o zaginięciu wpłynęło dopiero późnym wieczorem. Funkcjonariusze policji bez chwili zwłoki ruszyli na poszukiwania 70-latka. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]

kraksa ciągnik
22.04.2021 02:00 Groźna kraksa samochodu z ciągnikiem. Wykryto szereg nieprawidłowości

Co więcej, policja doszukała się kolejnych nieprawidłowości - maszyna rolnicza nie była ani rejestrowana, ani ubezpieczona. Kraksa pod GrójcemInformację o zderzeniu dwóch pojazdów przekazała Ochotnicza Straż Pożarna Lipie na swoim profilu na portalu Facebook. Z komunikatu wiemy, że 18 kwietnia 2021 roku po godzinie 20:30 na drodze wojewódzkiej 725 w miejscowości Głudna doszło do kolizji samochodu osobowego z ciągnikiem. Miejscowość Głudna położona jest w pobliżu Grójca, w gminie Grójec, na terenie województwa mazowieckiego. Mieszkający w Piotrkowie Trybunalskim kierowca samochodu osobowego wjechał w pewnym momencie w przyczepkę, która była dołączona do ciągnika rolniczego. Jak się okazało, wszystko to spowodowane było jednym: traktor w ogóle nie był oświetlony. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:[EMBED-6]Na miejsce zdarzenia przyjechali funkcjonariusze policji oraz zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej z Lipia.

gleba
21.04.2021 02:00 Stan wilgotności gleby może być zagrożony. Wystarczy jeden czynnik, by rolnicy mieli kłopoty

Jeśli ilość opadów w maju będzie mieściła się w oczekiwanej normie, rolnicy będą mogli mieć pewność, że wilgoć zgromadzona w glebie umożliwi roślinom niezakłócony wzrost. Wilgotność gleby po zimieBez gleby nie sposób wyobrazić sobie rolnictwa - zarówno tego o profilu roślinnym, jak i zwierzęcym. Rolnicy doskonale zdają sobie sprawę, że dzięki glebie możliwe jest życie. Nic zatem dziwnego, że jej stan jest kluczowy dla produkcji żywności i urodzaju danego sezonu. Tegoroczna zima była dla rolników łaskawa - na terenie Polski pojawiła się pokrywa śnieżna, która zalegała od stycznia do lutego. Z jednej strony ochroniła ona zasiewy ozime przed mrozem, a z drugiej strony - zabezpieczyła glebę przed nadmiernym parowaniem. Efekt? Wczesną wiosną mogliśmy obserwować glebę o odpowiednim poziomie wilgotności, co było (i jest) doskonałą informacją dla rolników. Niestety, po optymistycznych danych z zimy i wczesnej wiosny, pojawiają się również niepokojące dane na temat aktualnie pogarszającej się wilgotności gleby. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]

wieś Mazowsze
20.04.2021 02:00 Mazowsze: mieszkańcy wsi nie mogą normalnie żyć. Wszystko przez strzelnicę

Wystrzały z broni palnej towarzyszą lokalnej społeczności przez siedem dni w tygodniu od rana do wieczora. Mieszkańcy wielokrotnie zwracali się o pomoc do policji i lokalnych władz, jednakże bez żadnego skutku. Strzelnica w małej wsiCzy otwarcie strzelnicy w małej, cichej wiosce Marynin na Mazowszu mogłoby być kiedykolwiek dobrym pomysłem? Sołtyska Magdalena Nieckarz-Abram zwróciła się z prośbą o pomoc do dziennikarzy Polsat News o nagłośnienie kontrowersyjnej sprawy. Powodem jest nieustający hałas wystrzałów z broni palnej dochodzący z pobliskiej strzelnicy. Mieszkańcy są zmęczeni ciągłymi hukami, a także ignorancją lokalnych władz i policji wobec ich wielokrotnych apeli o jakiekolwiek działanie. Jak podaje sołtyska, aplikacja mierząca poziom hałasu jasno wskazuje, że wartość hałasu sięga 76 decybeli. Jest to poziom, który ma negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Zapraszamy do zapoznania się z reportażem: "Oszukani". Jak władze narażają ludzi na śmierć?[EMBED-6]Kobieta podzieliła się z Polsat News podejrzeniem, że brak działań ze strony lokalnej policji może wynikać z faktu, że strzelnica została otwarta przez emerytowanego policjanta. Policja zaczęła przyjmować zgłoszenia dotyczące przekroczenia norm hałasu dopiero wtedy, gdy mieszkańcy zwrócili się do wyższych władz policyjnych.Co ciekawe, całodzienny hałas nie był normą od samego początku otwarcia strzelnicy.