Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > Ten grzyb to prawdziwy skarb. Pojawił się w Polsce, za kilogram można dostać ponad 8 tys. zł
Julia Czwórnóg
Julia Czwórnóg 28.07.2025 10:42

Ten grzyb to prawdziwy skarb. Pojawił się w Polsce, za kilogram można dostać ponad 8 tys. zł

Gąska sosnowa
Fot. Tomomarusan/Wikimedia Commons

W polskich lasach coraz liczniej pojawia się gatunek grzyba, który ze względu na swoje rzadkie występowanie, osiąga zawrotne ceny na rynku. Za kilogram można dostać nawet 8500 złotych. Doświadczeni grzybiarze zdradzają, gdzie rośnie najwięcej tych leśnych skarbów.

Wyjątkowy grzyb coraz liczniej pojawia się w Polsce

Grzyb, który na długo zniknął z polskich lasów, powraca i pojawia się w warunkach rodzimej natury. Przez ponad 100 lat uważano, że ten gatunek w Polsce wyginął, jednak ku uciesze entuzjastów grzybobrania, można je spotkać coraz częściej. W 2021 roku odkryto nowe miejsca występowania tego cennego grzyba. Co ważne, kilogram tych leśnych skarbów osiąga zawrotne ceny — może osiągać nawet 2 tysiące euro, czyli około 8500 tys. złotych.

Gatunek ten rośnie w symbiozie z sosnami, preferuje gleby piaszczyste oraz umiarkowanie wilgotne. Warto zwrócić uwagę na takie warunki podczas jesiennego grzybobrania, zwłaszcza po obfitych opadach deszczu, ponieważ można się miło zaskoczyć. I chociaż tych grzybów w Polsce sprzedawać nie wolno, ich niepodrabialne walory smakowe mogą zrekompensować wszystko.

Jak rozpoznać cennego grzyba?

Gąska sosnowa jest grzybem niezwykle cenionym wśród doświadczonych grzybiarzy, jednak warto wziąć na poprawkę, że nie jest ona łatwa do rozpoznania przez nowicjuszy. Młode okazy mają brązowy, stożkowaty kapelusz, natomiast ich trzon jest bulwiasty i sprężysty. Co najważniejsze, ten gatunek wydziela intensywny aromat cynamonu, który nie ulatnia się nawet po długiej obróbce cieplnej.

Gąska sosnowa
Fot. Tomomarusan/Wikimedia Commons

Zbierając gąskę sosnową, trzeba koniecznie zachować ostrożność, ponieważ można ją łatwo pomylić z trującymi gatunkami, na przykład z gąską ognistą, która jest śmiertelnie trująca. Jeśli nie mamy stuprocentowej pewności, jakiego znaleźliśmy grzyba, warto albo go zostawić, albo skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, gdzie dyżurują specjaliści, którzy mogą pomóc rozróżnić, z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Gdzie w Polsce pojawiają się gąski sosnowe?

Zobacz też: Ten jeden składnik uratuje trawnik po ulewach. Każdy ma go w swojej kuchni

W tych regionach można wypatrywać gąsek sosnowych

W Polsce gąska sosnowa nadal nie jest szeroko spotykana, jednak pojawia się ona częściej, niż lata temu. Znalezienie takich cudów w lesie jest jednym z największych wyzwań dla grzybiarzy, jednak pamiętajmy, że w kraju sprzedaż gąski sosnowej jest zabroniona, ponieważ nie znajduje się ona na liście grzybów dopuszczonych do obrotu. Gąskę sosnową jak najbardziej można zbierać na własny użytek, jednak nie można nią handlować.

Gąska sosnowa, znana także jako matsutake, to grzyb, który na długo zniknął z polskich lasów. Przez ponad 100 lat uważano, że wyginęła, ale już w 2021 roku odkryto nowe miejsca występowania tego cennego grzyba – zaobserwowano go m.in. w gdańskich lasach oraz w gminie Zawoja w Małopolsce. Dobrym miejscem na rozpoczęcie poszukiwań będzie także Puszcza Notecka czy okolica Nowego Tomyśla.