Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Niebezpieczne gatunki na wolności. Wydano ostrzeżenie, zagrożenie w tej części Polski
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 20.05.2025 14:13

Niebezpieczne gatunki na wolności. Wydano ostrzeżenie, zagrożenie w tej części Polski

park
Fot. Achim Bongard/Pexels

Zidentyfikowano kolejne zwierzę, którego obecność w polskim środowisku naturalnym może stanowić poważne zagrożenie dla lokalnych ekosystemów. Choć niepozorne i kojarzone często z dobrym pomysłem na prezent dla dzieci, w praktyce na wolności może okazać się wręcz niszczycielskie dla fauny i flory. Odnotowany przypadek to element szerszego problemu.

Poważne zagrożenie dla lokalnego ekosystemu

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu poinformował, że trafił jego placówek trafił żółw z gatunku Pseudemys floridiana. Choć jak wskazuje nazwa, jego natywnym habitatem są południowo-zachodnie mokradła Stanów Zjednoczonych, w szczególności zaś stan Floryda, to gad odnaleziony został w stolicy Wielkopolski przy ul. Kolejowej.

Zwierzę trafiło na wolność najpewniej po umyślnym wypuszczeniu będącego rezultatem nietrafionej decyzji o hodowli. Mogło też dojść do ucieczki, choć bardziej prawdopodobny jest pierwszy scenariusz. Przemawia za tym zwłaszcza jeden argument.

Stefan Krajewski
Wydali miliony. Potrzebują jeszcze więcej
Ruszają obowiązkowe szczepienia kur i indyków. Polscy hodowcy muszą dostosować się do wymogów Gdy poczujesz ten zapach w lesie, bierz nogi za pas. Niebezpieczeństwo kryje się w pobliżu

Niedzielni hodowcy mogli przestraszyć się rozmiarów, do jakich dorasta żółw

Pseudemys floridiana wyróżnia się efektownym umaszczeniem, po obu stronach ciemnej głowy i szyi przebiegają jasne pasy, co dodaje atrakcyjności i zachęca do hodowli. Problem jednak w tym, że Pseudemys floridiana szybko rośnie i może osiągać długość ciała sięgającą 40 cm i wagę do 5 kg. A to już w hodowli nie lada wyzwanie.

Z tego względu dochodzić może do chybionych zakupów, w efekcie których żółwie trafiają na wolność. Tu jednak dojść może do prawdziwych problemów, gdyż gatunek ten ze względu na inwazyjność i wysoką zdolność do przetrwania może mieć negatywny wpływ na równowagę ekosystemu.

2560px-florida-cooter-28pseudemys-floridana29-3f-282456626286829.webp
Pseudemys floridiana, fot. gailhampshire/Flickr (CC BY 2.0).

Destrukcyjny dla ekosystemu, trudny dla służb. Brakuje odpowiednich instytucji

Odnaleziony przez Ekopatrol poznańskiej Straży Miejskiej żółw to pierwszy potwierdzony przypadek obecności gatunku być może w całej Polsce. Sytuację komentuje dr inż. Mateusz Rawski z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UP w Poznaniu":

Obecnie te żółwie nie są objęte żadnymi ograniczeniami w handlu, co oznacza, że można je legalnie kupić w sklepach zoologicznych lub przez Internet. Niestety, kiedy zwierzę zaczyna gwałtownie rosnąć i wymaga coraz więcej miejsca i opieki, wiele osób decyduje się je porzucić. Wypuszczanie ich do środowiska jest nie tylko nielegalne, ale i niebezpieczne – zarówno dla zwierzęcia, jak i dla lokalnej przyrody.

Naukowcy zwracają uwagę, że przedstawiciele takich gatunków, jak odnalezionego w Poznaniu żółwia mogą wypierać rodzimą faunę. Ponadto ich obecność jest także wyzwaniem organizacyjnym dla służb. W całym kraju brakuje ośrodków, które mogłyby przyjmować zwierzęta. W przypadku Poznania najbliższe znajdują się w Kielcach i Lublinie.