Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Drób

Drób

gęsi ptasia grypa
19.03.2022 02:43 Ptasia grypa doprowadziła do śmierci gęsi. Rolnicy nie uzyskali odszkodowania

Ptasia grypa stała się jednym z najpoważniejszych i najbardziej wyniszczających przeciwników, z jakim mierzy się współczesne rolnictwo. Dobitnym przykładem ludzkich dramatów wywołanych ekspansją ptasiej grypy jest historia państwa Wińskich, których wszystkie gęsi musiały zostać zutylizowane ze względu na wykrycie wspomnianej choroby w gospodarstwie. Niestety, decyzją Powiatowego Lekarza Weterynarii państwo Wińscy nie uzyskali odszkodowania za zakup piskląt i paszy. Wszystkiemu zawinił jeden dokument, którego rolnicy nie przeczytali przed złożeniem swoich podpisów. Ptasia grypa i śmierć gęsi w gospodarstwieSytuację z gospodarstwa państwa Wińskich ze wsi Korczówka (gm. Łomazy, woj. lubelskie) opisał portal Dziennik Wschodni. Jak relacjonują dziennikarze, ze względu na szalejący afrykański pomór świń rolnicy zdecydowali się przekształcić swoją hodowlę trzody chlewnej w gospodarstwo utrzymujące się z chowu gęsi. W tym celu państwo Wińscy zakupili pisklęta gęsi i paszę za równowartość 60 tysięcy złotych. Ich radość z nowej działalności nie trwała długo - wkrótce w stadzie zaczęły padać kolejne ptaki. Okazało się, że winna wszystkiemu jest ptasia grypa.

kury
19.03.2022 02:42 Kilkadziesiąt martwych kur na miejskim śmietniku. Służby badają sprawę

Śmiecenie na terenach leśnych i wiejskich nie należy w Polsce do rzadkości. Tym razem do niepokojącej sytuacji doszło w Szczecinie: w jednym ze śmietników miejskich znaleziono aż trzydzieści martwych kur. Sprawę bada Straż Miejska. Nie wiadomo, czy ptaki zostały przywiezione z daleka, czy z sąsiednich miejscowości. Martwe kury na miejskim śmietnikuZgodnie z prawem wszystkie odpady powinny być składowane w specjalnie przeznaczonych dla nich miejscach. Nie inaczej sytuacja ma się z ciałami martwych zwierząt, które - składowane w nieodpowiedni sposób - mogą stać się rezerwuarem chorób i wylęgarnią szkodliwych bakterii. O kwestiach tych najwyraźniej nie pomyślała osoba, która podrzuciła 30 ciał martwych ptaków do jednego z miejskich śmietników na terenie Szczecina (woj. zachodniopomorskie). Na niepokojąco dużą liczbę padłych zwierząt uwagę zwróciła kobieta, która przechodziła obok śmietnika. Mieszkanka okolicy bez chwili zawahania powiadomiła o odkryciu Straż Miejską.

ptasia grypa
19.03.2022 02:42 Ptasia grypa w powiecie żuromińskim. Koszmar hodowców powraca

Na początku sierpnia 2021 roku hodowcy drobiu usłyszeli informację o tym, że obszar województwa mazowieckiego jest oficjalnie wolny od ptasiej grypy. Radość nie trwała długo - pogłoski o tym, że w powiecie żuromińskim ponownie zlokalizowano ognisko choroby ptaków zostały oficjalnie potwierdzone 10 sierpnia. Gospodarstwo, w którym pojawiła się ptasia grypa mieści się w powiecie żuromińskim i liczy 50 tysięcy zwierząt. Wszystkie będą musiały być poddane utylizacji. Ptasia grypa: koszmar hodowców powracaBatalia, jaką stoczyli z ptasią grypą hodowcy drobiu na Mazowszu, zostawiła ich z ogromnymi stratami finansowymi i głębokim poczuciem niepokoju. Tzw. zagłębie drobiarskie, czyli okolice Żuromina i Mławy, zostało spustoszone przez wirus ptasiej grypy w kwietniu 2021 roku. Wybito kilka milionów sztuk ptaków, a finansowe skutki kryzysu będą odczuwane przez hodowców i całą branżę przez wiele kolejnych miesięcy. Choć na początku sierpnia 2021 roku województwo mazowieckie zostało uznane za wolne od wirusa ptasiej grypy, to entuzjazm rolników został zniweczony bardzo szybko - już 10 sierpnia 2021 roku potwierdzono informacje o tym, że w we wsi Sadłowo (gm. Bieżuń) na ptasią grypę zachorowało 50 tysięcy niosek.

kury
19.03.2022 02:42 Nocny pożar na wsi. 8 tys. kur zginęło w płomieniach

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wołowie podzieliła się w ostatnich dniach porażającą informacją dotyczącą nocnego pożaru kurnika w województwie dolnośląskim. Ogień pochłonął osiem tysięcy kur niosek. Z żywiołem walczyło siedemdziesięciu strażaków w dwudziestu jednostkach straży pożarnej z okolicznych powiatów. Ogromny pożar kurnika w środku nocyPożary dobytku rolniczego dotykają zarówno maszyn, zboża na pniu, jak i zabudowań gospodarczych ze zwierzętami. Choć wszystkie szkody w gospodarstwie wiążą się z ogromnym żalem do losu, to dramatyczna śmierć przestraszonych zwierząt jest zawsze dla hodowcy prawdziwą tragedią. Jak poinformowała Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wołowie na swojej oficjalnej stronie internetowej, w nocy 31 lipca 2021 roku doszło do potężnego pożaru kurnika w Lubiążu (gm. Wołów, woj. dolnośląskie). Ogień w błyskawicznym tempie zajął budynek o długości 150 metrów, doprowadzając do śmierci ośmiu tysięcy kur niosek.

worki
19.03.2022 02:42 Sześć worków z martwymi kurczakami. Porażające odkrycie w rzece

Przypadkowe odkrycie, którego dokonano na terenie nadleśnictwa Lipka, na długo pozostanie w pamięci leśników i lokalnych władz - w sześciu jutowych workach porzuconych w rzece znajdowały się szczątki kurczaków. W akcję wydobywania odpadów z rzeki Gwdy zaangażowani byli pracownicy straży leśnej, funkcjonariusze policji oraz strażacy. Makabryczne odkrycie w rzeceFakt, że leśnicy notorycznie odkrywają kolejne dzikie wysypiska na terenach leśnych w Polsce, przestaje już kogokolwiek dziwić. Jak się jednak okazuje, inwencja twórcza śmieciarzy nadal potrafi zaskoczyć nawet najbardziej doświadczone służby. Do niepokojącego zdarzenia doszło na terenie nadleśnictwa Lipka, położonego na terenie dwóch powiatów - złotowskiego (woj. wielkopolskie) i człuchowskiego (woj. pomorskie). Jak poinformowało nadleśnictwo Lipka na swoim profilu na Facebooku, wieczorem 29 lipca 2021 roku na rzece Gwdzie, na Zalewie Grudniańskim, zauważono sześć jutowych worków. Wkrótce okazało się, że ukryte są w nich ciała martwych kurczaków.

rolnik
19.03.2022 02:41 Rolnik przyłapany na gorącym uczynku. Nielegalnie zakopał tysiące ptaków

Na jednej z ferm drobiu w województwie pomorskim dokonano porażającego odkrycia: hodowca utworzył w swoim gospodarstwie nielegalne grzebowisko ptaków. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kartuzach przekazał, że w ziemi znaleziono tysiące padłych zwierząt. Pytaniem pozostaje, co spowodowało masową śmierć drobiu. Hodowca twierdzi, że ptaki się udusiły, lecz istnieje podejrzenie, że przyczyną ich śmierci była ptasia grypa. Rolnik przyłapany Express Kaszubski poinformował o porażającym odkryciu, którego dokonano na terenie jednej z ferm drobiu w Glinczu, gminie Żukowo, na terenie województwa pomorskiego. Hodowca drobiu zakopał w swoim gospodarstwie jedenaście tysięcy sztuk padłych ptaków. Nielegalne grzebowisko odkryto w momencie, gdy ciała zwierząt były już w stanie znacznego rozkładu. Sprawą zajęła się policja, a także Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kartuzach.

Ehrecke/Pixabay
19.03.2022 02:40 KIPDiP ws. decyzji Komisji Europejskiej. "Koniec chowu klatkowego wcale nie jest przesądzony"

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP) stoi na stanowisku, że deklaracja wprowadzenia zakazu chowu klatkowego, która została złożona przez Komisję Europejską, "jest tylko wyrazem woli politycznej i nie należy oczekiwać, że obietnice w niej zawarte zostaną spełnione". Jak zaznaczyła Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, już na etapie konsultacji społecznych zmiany zostaną zatrzymane bądź dojdzie do uniemożliwienia prowadzenia działań w tej sprawie.

Jai79/Pixabay
19.03.2022 02:40 Główny Lekarz Weterynarii: Kolejne ognisko ptasiej grypy

Do 338 wzrosła liczba ognisk ptasiej grypy w Polsce od początku 2021 roku - wynika z komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii. Na podstawie wyników badań przeprowadzonych w dniu 28 czerwca bieżącego roku, Główny Lekarz Weterynarii stwierdził 338 ognisko ptasiej grypy.

zapach
19.03.2022 02:40 Partia chce ograniczenia zapachów wsi. Złożono projekt ustawy

Zapachy i dźwięki typowe dla produkcji rolnej nie po raz pierwszy wzbudzają ogromne emocje zarówno wśród samych rolników, jak i osób spoza branży. Z falą krytyki spotkał się projekt ustawy złożony przez klub Lewicy, który przewiduje możliwość ograniczania uciążliwości zapachowej na terenach wiejskich przez lokalne samorządy. Partia zaznacza, że w projekcie ustawy przewidziano udzielenie dodatkowych kompetencji gminom - chodzi o to, by mogły podejmować działania przeciwdziałające nieprzyjemnym woniom, włącznie z zakazem dalszego chowu zwierząt. Politycy chcą eliminacji uciążliwości zapachowych na wsiachWieś jest miejscem, w którym można odpocząć i podziwiać piękno natury - nie należy jednak zapominać, że to właśnie tutaj rolnicy produkują żywność, a proces wcale nie zawsze należy do cichych i pachnących. Jest to naturalna kolej rzeczy, jednakże zapachy i hałasy od dawna stanowią kość niezgody wśród mieszkańców terenów wiejskich. Tym razem projekt ustawy w tej drażliwej kwestii przedłożył klub Lewicy. Politycy tej partii chcą, by na wsiach ograniczyć tzw. uciążliwości zapachowe, do których zalicza się m.in. woń obornika. Nie trzeba dodawać, że propozycja Lewicy rozjuszyła rolników, którzy nie szczędzą politykom słów gorzkiej krytyki.

Alexas_Fotos/Pixabay
19.03.2022 02:39 Aktualna sytuacja w zakresie ptasiej grypy w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat w sprawie aktualnej sytuacji w zakresie ptasiej grypy w Polsce. Jak wynika z danych, od początku roku do 1 czerwca w kraj zlikwidowano ponad 11 milionów sztuk drobiu. W Polsce od 1 stycznia do 15 czerwca bieżącego roku stwierdzono łącznie 336 ognisk ptasiej grypy. Ostatnie z ognisk zostało stwierdzone 1 czerwca 2021 roku na terenie woj. mazowieckiego.

ferma
19.03.2022 02:39 Mieszkańcy wsi nie chcą fermy drobiu. Fetor ma odstraszać pielgrzymów

Mieszkańcy polskich wsi nie są na ogół zachwyceni planami budowy nowych ferm przemysłowych w bezpośrednim sąsiedztwie ich domostw. Od 2019 roku protesty przeciwko fermie drobiu prowadzone są przez społeczność miejscowości Leśna Podlaska. Jak wskazują mieszkańcy, fetor przeszkadzałby nie tylko w codziennym życiu, ale odstraszałby ludzi pielgrzymujących do pobliskiego sanktuarium. Ferma drobiu kontra lokalna społecznośćPortale o tematyce rolniczej raz po raz informują o kolejnych akcjach protestacyjnych organizowanych przez lokalne wiejskie społeczności - punktem zapalnym są bardzo często plany budowy ogromnych ferm przemysłowych w bezpośrednim sąsiedztwie prywatnych domostw. Argumentem, jaki jest podnoszony przez przeciwników rolnictwa przemysłowego jest skażenie środowiska, nieustający hałas, a także intensywny brzydki zapach dobywający się z budynków, w których żyją zwierzęta. Jakby tego było mało, inwestorzy często planują budowę swojego biznesu w miejscach, w których lokalni mieszkańcy zarabiają również na turystyce - obecność ogromnych ferm wyklucza możliwość odpoczynku i stawia krzyżyk na działalności gospodarstw agroturystycznych. W Leśnej Podlaskiej mieszkańcy toczą batalię o zaniechanie budowy fermy drobiu od 2019 roku - jak podaje portal podlasie24.pl, protesty trwają już dłuższy czas, lecz zostały przerwane przez chaos wywołany pandemią COVID-19. Obecnie mieszkańcy ponownie organizują ruch przeciwko inwestycji i cały czas mają nadzieję, że nie będą musieli mieszkać w pobliżu fermy.

drób
19.03.2022 02:39 Wyprzedzał na łuku drogi. Tragedia z drobiem w tle

Do tragicznego wypadku doszło w miejscowości Sterławki Małe, o czym informuje na swojej oficjalnej stronie KP PSP w Giżycku. Mężczyzna kierujący samochodem osobowym marki Skoda Octavia wyprzedzał inny pojazd na łuku drogi - nie przewidział jednak, że z naprzeciwka zderzy się z pojazdem ciężarowym przewożącym drób. W wyniku wypadku zmarła 77-letnia kobieta podróżująca z kierowcą samochodu marki Skoda. Tragiczny wypadek w Sterławkach MałychDo tragicznego zdarzenia doszło w czwartek 27 maja 2021 roku w Sterławkach Małych w powiecie giżyckim na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W zdarzeniu brały udział dwa pojazdy: samochód osobowy marki Skoda, a także ciężarówka marki Scania przewożąca żywy drób. Jak przekazują giżyccy policjanci na swojej oficjalnej stronie internetowej, około godziny 8:30 otrzymali zgłoszenie o zderzeniu dwóch pojazdów. Wkrótce okazało się, że kierowca Skody wyprzedzał inny pojazd na łuku drogi, a w wyniku nieprzemyślanego zachowania zderzył się czołowo z nadjeżdżającą z naprzeciwka ciężarówką. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

indyk
19.03.2022 02:38 USA: agresywne indyki straszą mieszkańców miasta. Zacięta walka trwa

Indyki z miasteczka Wenham w USA są zdziczałe - 37 ptaków zostało wypuszczonych na wolność w latach 70. przez naukowców, którzy chcieli reintrodukować gatunek na tym terenie. Inwazja indyków w mieściePrzyzwyczailiśmy się już nieco do informacji o dzikach plądrujących miejskie obszary, a także o wilkach wdzierających się na prywatne posesje. Tym razem w roli agresora występują indyki.Choć wyglądają one na typowych mieszkańców wiejskiej zagrody, to kryją w sobie wielką siłę, która poraża swoim rozmachem okolicznych mieszkańców amerykańskiego miasteczka. Każdy, kto choć raz w życiu był goniony przez wściekłego indyka, doskonale zdaje sobie sprawę, że energii tego ptaka nie można po prostu zlekceważyć. W latach 70. XX wieku biolodzy z instytutu Massachusetts Division of Fisheries and Wildlife wypuścili nieopodal miasteczka Wenham na wolność 37 indyków. W przeszłości indyki występowały dziko na opisywanym obszarze tak, jak na polskiej wsi występują bażanty. Mimo to indyki zniknęły z dzikiej przestrzeni w XIX wieku, a biolodzy chcieli je tam przywrócić. Z czasem populacja indyków rozrosła się do tego stopnia, że obecnie liczy aż 35 tysięcy ptaków.Są one zwierzętami o mocnym charakterze i silnym zmyśle terytorialnym, a okolicznych mieszkańców zaczęły z czasem traktować jak intruzów.

mięso
19.03.2022 02:38 Ceny drobiu i wołowiny rosną. Rolnicy w końcu zarobią więcej?

Jak podaje portal agropolska.pl, na początku lutego cena kurcząt i indyków wzrosła w skupie o 3% i 8%. Podobnie rzecz ma się z żywcem wołowym - cena w skupach jest wyższa o 7% w porównaniu do stawek ze stycznia. Mięso drobiowe warte coraz więcejCzy rolnicy mogą oczekiwać, iż na rynku mięsnym w Polsce nadejdą wkrótce tłuste tygodnie? Trudno być tutaj pewnym długotrwałych trendów, jednakże dane z ostatnich dni mogą napawać producentów nadzieją na poprawę sytuacji, która od 2020 roku była naprawdę dramatyczna. W pierwszym tygodniu lutego ceny kurcząt brojlerów wzrosły o 3%, a ich średnia cena w skupach wyniosła 3,43 złote za kilogram. W porównaniu do notowań ze stycznia ich wartość wzrosła aż o 8%. W stosunku do tego samego okresu sprzed roku jest to wzrost rzędu 4%. Jak podaje portal agropolska.pl, indyki warte są średnio 5,05 złotych za kilogram mięsa. W ostatnim zestawieniu kwoty w skupach były niższe o 8%, a w porównaniu do początku stycznia mięso indycze podrożało o 22%. Mimo to w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku kwoty za indyki w skupach okazał się być niższe o 9,5%. Nieco mniej zróżnicowane zmiany widoczne są w kwestii kaczek brojlerów - w lutym ich średnia cena osiągnęła pułap 4,35 złotych za kilogram. W poprzednim lutowym notowaniu była to kwota wyższa o 1 grosz, jednakże warto pamiętać, że w stosunku do stycznia mięso kacze zdrożało - również o 1 grosz.

Ptasia grypa - sytuacja w Europie
19.03.2022 02:38 Nieciekawy początek roku. Aktualna sytuacja w zakresie ptasiej grypy w Polsce i Europie

Główny Lekarz Weterynarii przekazał informacje w sprawie występowania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w państwach członkowskich oraz Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej, Norwegii i Ukrainy. Dane dotyczą występowania ptasiej grypy wśród drobiu u dzikiego ptactwa od początku 2021 roku do 19 lutego.

drób
19.03.2022 02:38 Brytyjczycy nie chcą polskiego drobiu. Salmonellą zatruło się już kilkaset osób

Wskutek zatrucia, które dotknęło aż kilkaset osób, brytyjskie władze zdecydowały się wycofać ze sprzedaży trzy produkty drobiowe, w skład których wchodzi mięso drobiowe z Polski. Sprawa jest wyjaśniana, lecz wiele wskazuje na to, że bakterie salmonelli znajdowały się w mięsie sprowadzanym z kraju nad Wisłą. Drób z Polski i salmonella w Wielkiej BrytaniiWskutek zatrucia salmonellą ucierpiało kilkaset osób. Jak podaje Daily Mail, drób, który trafił do Wielkiej Brytanii, był już w postaci przetworzonej i sprzedawany jako kawałki kurczaka w panierce i gotowe kotlety z piersi kurczaka. Produkty trafiły do sklepów spożywczych na terenie całej Wielkiej Brytanii. Według Daily Mail zatrucie salmonellą odnotowano u 480 osób, a trzy z nich wymagały hospitalizacji. Panierowane kawałki kurczaka, czyli tzw. nuggetsy są produktem często wybieranym przez rodziców dla swoich dzieci. Spośród całej grupy chorych na salmonellę, aż 44% jest poniżej szesnastego roku życia - podaje brytyjska strona internetowa.

farmer
19.03.2022 02:37 Rolnik obchodzi 111. urodziny. Zdradził sekretny składnik swojej diety

Obecnie Dexter Kruger mieszka w domu opieki na przedmieściach w stanie Queensland. Warto dodać, że chętnie pisze wiersze i wydaje książki. Australijski rolnik i jego sekret długowiecznościMateriał wideo zamieszczony przez publiczną telewizję ABC News Australia na portalu YouTube opowiada historię emerytowanego rolnika - Dextera Krugera, który jest najstarszą żyjącą osobą na kontynencie. Rodzina Dextera Krugera pochodzi z Niemiec, a w Australii zajęła się hodowlą bydła. Rolnik, będący jednocześnie chirurgiem zwierzęcym, zdecydował się na przejście na emeryturę dopiero w połowie lat 90. XX wieku. Jego gospodarstwo było ogromne - liczyło bowiem 5300 hektarów powierzchni w regionie Maranoa. Jak twierdzi Dexter Kruger - a także jego syn - długowieczność z pewnością związana jest ze spokojniejszym i prostszym trybem życia, w porównaniu do tego, który prowadzą ludzie obecnie. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Dodatkowo zaznaczył, że jego szczególnym przysmakiem, z którym bezpośrednio łączy receptę na długie lata życia, są kurze móżdżki. Choć dla wielu osób może wydawać się to zaskakujące, senior twierdzi, że podroby te mają wspaniały smak.

drób
19.03.2022 02:36 Polski drób z salmonellą. Bułgarskie władze kazały zniszczyć produkt

Obecnie wiadomo, że 9,9 ton drobiu z Polski będzie musiało być zniszczonych. Jak podaje Agencja Bezpieczeństwa Żywności w Bułgarii, problem z polskim drobiem z salmonellą pojawia się regularnie od kilku lat.Polski drób z salmonellą w BułgariiKiedy jeszcze jakiś czas temu pisaliśmy o produktach drobiowych z Polski, które okazały się być zakażone salmonellą i sprzedawane na terenie Wielkiej Brytanii, wiele osób twierdziło, że jest to przypadek, do którego może niekiedy dojść w branży spożywczej. Szczegóły sprawy przedstawiamy w naszym tekście zatytułowanym Brytyjczycy nie chcą polskiego drobiu. Salmonellą zatruło się już kilkaset osób.Zarzuty, które kierują bułgarskie służby wobec polskiego drobiu są jednak dużo poważniejsze - tamtejsza Agencja Bezpieczeństwa Żywności utrzymuje, że mięso z salmonellą wykrywa się w mięsie z Polski od kilku lat, a sytuacja z ostatnich dni nie jest wcale wyjątkowa. Sprawa dotyczy 9,9 ton mrożonych ud z kurczaka - podaje strona bnr.bg. W tym roku jest to pierwszy przypadek żywności z Polski zainfekowanej salmonellą, która została wykryta w Bułgarii. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Wedle informacji bułgarskiego Narodowego Radia Veselina Milanova w 2019 roku do krajowych sklepów trafiło ponad 100 ton polskiego mięsa z salmonellą. Niestety, sytuacja nie poprawiła się w 2020 roku, kiedy to w maju poinformowano o 20 tonach skażonego mięsa z Polski - inspektorzy Agencji Bezpieczeństwa Żywności w Bułgarii reagują jednak szybciej i zakażone mięso nie trafia teraz zazwyczaj na sklepowe półki. Jak podaje portal agropolska.pl, Bułgaria poinformowała zarówno władze w Polsce, jak i System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) z ramienia Unii Europejskiej. Na razie nie wiadomo, czy za wielokrotne wysyłanie skażonego mięsa strona polska poniesie dalsze konsekwencje.

Niemcy - wypadek
19.03.2022 02:36 Niemcy: Wypadek ciężarówki przewożącej drób. Większość kur zginęła

W sobotę rano nieopodal Bakum, w Dolnej Saksonii, w Niemczech doszło do wypadku drogowego. Jak przekazali funkcjonariusze policji, ciężarówka z kurami podczas skręcania wypadła z drogi i uderzyła w drzewo, po czym przewróciła się na bok i wpadła do rowu.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Ptasia grypa - podkarpacie
19.03.2022 02:36 Podkarpacie: Wydano zakaz organizacji targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem ptaków

W dniu 12 kwietnia bieżącego roku Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki wydała rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w województwie podkarpackim. Zakazy, jakie wskazano w rozporządzeniu, wynikają ze stwierdzenia ognisk ptasiej grypy i urzędowego potwierdzenia wirusa H5N8 u drobiu na terenie powiatów:ropczycko-sędziszowskiego,rzeszowskiego, łańcuckiego, krośnieńskiego.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-5]§ 1. Zakazuje się czasowego organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem ptaków.Zgodnie z rozporządzeniem zakaz obowiązuje do odwołania wszystkich mieszkańców powiatu, a także osób, które czasowo przebywają na Podkarpaciu.

pe Parlament Europejski
19.03.2022 02:36 Nadchodzą zmiany w rolnictwie. W PE mówiono o zakazie klatkowej hodowli drobiu

Warto podkreślić, że odejście od klatkowego chowu i hodowli drobiu to najprawdopodobniej kwestia czasu - wspomniane zebranie komitetu obywatelskiego było bowiem ostatnim etapem przed decyzją Komisji Europejskiej w tej sprawie. Komitet obywatelski "Koniec Epoki Klatkowej – End the Cage Age" w Parlamencie EuropejskimZmiany prawne dotyczące podwyższania dobrostanu zwierząt czy też zmian w sposobie ich chowu i hodowli rzadko kiedy spotykają się z aprobatą rolników. Nie inaczej stało się po jasnej i otwartej deklaracji poparcia unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego w sprawie odejścia od klatkowego chowu drobiu. Jak możemy przeczytać w informacji prasowej Fundacji Compassion in World Farming, inicjatywa mająca na celu zakazu trzymania ptaków hodowlanych w klatkach zaczęła się w 2018 roku. Jej inicjatorem jest nie tylko Fundacja Compassion in World Farming, ale też 170 innych organizacji europejskich. W tym celu zebrano 1 400 000 podpisów na rzecz poparcia Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej o nazwie Koniec Epoki Klatkowej, co umożliwiło złożenie jej przed Komisją Europejską. Wczorajsze spotkanie w Parlamencie Europejskim było ostatnim krokiem przed podjęciem ostatecznej decyzji Komisji Europejskiej w tej sprawie. Twitterowy wpis Fundacji Compassion in World Farming brzmi:- Komisarz @jwojc [Janusz Wojciechowski - przyp. red] podkreślił, że dotacje i rekompensaty unijne mogą być użyte do odchodzenia od chowu klatkowego na rzecz metod alternatywnych, jak te pana Zandersa. "Macie pełne wsparcie Komisji Europejskiej, by wprowadzić tę transformację". To wielkie słowa! Zmiana dotyczyłaby 340 milionów osobników hodowanych w gospodarstwach na terenie całej Unii Europejskiej i ponad 43 milionów zwierząt w Polsce. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]

Ptasia grypa - Żuromin
19.03.2022 02:36 "Trzeba wsparcia, a nie rujnowania polskiego rolnictwa". Politycy w Żurominie

Podczas konferencji Piotr Zgorzelski zwrócił uwagę na przyczyny rozprzestrzeniania się ptasiej grypy w Polsce. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim to, że służby, które powinny skupiać się na walce z ptasią grypą, dzisiaj działają gorzej i nieudolnie. Co za tym idzie, ptasia grypa się coraz bardziej rozprzestrzenia, powodując upadki przedsiębiorstw, upadki całych stad, wpływając bezpośrednio na ekonomikę całego regionu. Jak podkreślił wicemarszałek Sejmu, na ten moment w okolicach Żuromina potwierdzono ponad 53 ogniska ptasiej grypy, z czego 34 w samym powiecie Żuromińskim oraz 30 podejrzeń ptasiej grypy. - Sytuacja jest bardzo poważna i z tego miejsca apelujemy do władzy, do rządu, do Ministra Rolnictwa, który jest tak schowany w swoim ministerstwie, że chyba jest jedynym ministrem, o którym w ogóle nie wiadomo, co robi i gdzie jest - zaznaczył Piotr Zgorzelski. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:[EMBED-5]Jak zaapelowano, w końcu należy zająć się ogromnym problemem ptasiej grypy. Dziś trzeba pomóc rolnikom, który znaleźli się w dramatycznej sytuacji. Co więcej, podczas konferencji zaapelowano do Ministra Skarbu. Jak wskazano, PZU nie chce podpisywać z rolnikami umów ubezpieczeniowych na wypadek ptasiej grypy. Kolejną osobą, która zabrała głos, był Wiktor Szmulewicz. Prezes Krajowej rady Izb Rolniczych zwrócił uwagę na to, że ptasia grypa jest problemem dla całego kraju, a także zaapelował, by rolnictwo zostało objęte tarczą pomocy od państwa (mowa o tych rolnikach, którzy zostali najbardziej poszkodowani - czyli tych rolników, gdzie w gospodarstwach pojawił się afrykański pomór świń i ptasia grypa). Wiktor Szmulewicz zauważył, że dziś w związku z tym, co dzieje się w okolicach Żuromina, państwa nie będzie stać na to, by wypłacić ubezpieczenia dla wszystkich poszkodowanych w związku z ptasią grypą. Stefan Krajewski przypomniał, że już od dawna zwraca uwagę na to, że od dawna apelował o pomoc dla rolników w Polsce. Zdaniem posła dziś trzeba pomóc tym, którzy będą mieli wiele problemów, by otrzymać odszkodowania za straty poniesione przez ptasią grypę. Zdaniem Krajowskiego, Minister Puda i Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa muszą zabrać głos w sprawie, jako osoby odpowiedzialne za wyznaczanie kierunku rozwoju rolnictwa zarówno w Polsce, jak i w Europie. Po konferencji w Żurominie Stefan Krajewski jeszcze raz zwrócił się do Grzegorza Pudy, tym razem za pośrednictwem Twittera. - Choroba niszczy całe fermy i dorobek rolników, trzeba wsparcia, a nie rujnowania polskiego rolnictwa przez @pisorgpl. Ministrze do roboty! - można przeczytać.

Ptasia grypa - ogniska
18.05.2021 02:00 Główny Lekarz Weterynarii ws. kolejnych ognisk ptasiej grypy. Blisko 500 tys. sztuk drobiu do utylizacji

Nowe ogniska ptasiej grypy na podstawie wyników badań przeprowadzonych w dniach 13- 16 maja 2021 r. stwierdzono w województwach:warmińsko-mazurskim (4), mazowieckim (4), wielkopolskim (2). Fot. Na podstawie danych GIWZapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Z powyższych danych wynika, że wśród ognisk ptasiej grypy nr 313-322 najwięcej sztuk drobiu utrzymywano w gospodarstwach w województwie mazowieckim (413 162). Natomiast w województwie warmińsko-mazurskim - 60 031, a w wielkopolskim - 10 861. Zgodnie z komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii, w gospodarstwach, gdzie stwierdzono ogniska nr 313-322 wdrożone zostały już wszystkie procedury zarówno unijne, jak i krajowe, które zostały przewidziane w przypadku wystąpienia ptasiej grypy. Oznacza to, że wszystkie sztuki drobiu utrzymywane w gospodarstwach poddawane są zabiciu i utylizacji, a do tego dookoła ognisk ustanawiane są obszary zapowietrzone i zagrożone.

Ptasia grypa - ogniska
14.05.2021 02:00 Główny Lekarz Weterynarii: kolejne ogniska ptasiej grypy

Zgodnie z komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii na podstawie badań przeprowadzonych w dniach 7 i 11 maja 2021 r. ogniska ptasiej grypy nr 307 - 312 w 2021 stwierdzono w województwach:mazowieckim (4), wielkopolskim (2). Fot. Na podstawie danych GIWZapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: W gospodarstwach na terenie województwa mazowieckiego, gdzie stwierdzono ogniska od 307 do 310, utrzymywano łącznie 217 007 sztuk drobiu. Natomiast w województwie wielkopolskim na terenie gospodarstw, gdzie stwierdzono ogniska ptasiej grypy 311 i 312 utrzymywano łącznie 49 617 sztuk drobiu. Ognisko 312 potwierdzono w gospodarstwie niekomercyjnym w miejscowości Dębe Kolonia, gdzie utrzymywano 40 kur niosek. - W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, zgodnie z prawodawstwem krajowym i UE. Drób poddawany jest zabiciu i utylizacji, a wokół ognisk ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone - przekazano w komunikacie. Najwięcej ognisk ptasiej grypy od początku roku stwierdzono w województwie:mazowieckim (117), wielkopolskim (89),warmińsko-mazurskim (26), pomorskim (22).

Ptasia grypa - ogniska
12.05.2021 02:00 Ptasia grypa nie odpuszcza. Potwierdzono 6 nowych ognisk

Ogniska ptasiej grypy nr 301 - 306 w 2021 roku stwierdzono na podstawie badań przeprowadzonych w dniach 7 i 9 maja 2021 r. w następujących województwach:warmińsko-mazurskim (2), mazowieckim (4).Fot. Na podstawie danych GIWZapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: W obu gospodarstwach w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie stwierdzono ogniska ptasiej grypy, utrzymywano łącznie 55 040 sztuk drobiu. Natomiast na terenie gospodarstw, gdzie w województwie mazowieckim stwierdzono ogniska ptasiej grypy nr 303 - 306 w 2021 roku, utrzymywano łącznie 730 932 sztuk drobiu. Tylko w gospodarstwie w miejscowości Mdzewo w gminie Strzegowo utrzymywano 679 251 sztuk drobiu. - W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, zgodnie z prawodawstwem krajowym i UE. Drób poddawany jest zabiciu i utylizacji, a wokół ognisk ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone - wskazano w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii.

Ptasia grypa - ogniska
11.05.2021 02:00 Ponad milion sztuk drobiu do wybicia. Już 300 ognisk ptasiej grypy w Polsce

Ogniska ptasiej grypy nr 273 - 300 w 2021 roku stwierdzono na podstawie badań przeprowadzonych w dniach 27 kwietnia - 6 maja 2021 r. w następujących województwach:lubelskie (1), kujawsko-pomorskie (1), mazowieckie (17), warmińsko-mazurskie (4), wielkopolskie (5). Fot. Na podstawie danych GIWZapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: We wszystkich wyżej wymienionych gospodarstwach, gdzie stwierdzono ogniska ptasiej grypy, utrzymywano 1 014 525 sztuk drobiu. - W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, zgodnie z prawodawstwem krajowym i UE. Drób poddawany jest zabiciu i utylizacji, a wokół ognisk ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone - wskazano w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii.

Ptasia grypa - sztab kryzysowy
08.05.2021 02:00 Wojewoda Mazowiecki: "Samorządy zezwalają na budowę ferm i powinny również brać odpowiedzialność za sytuacje kryzysowe"

Wczoraj, 7 maja bieżącego roku, w Ciechanowie w Delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się spotkanie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z wystąpieniem ognisk ptasiej grypy w Polsce. W spotkaniu wzięli udział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, Główny Inspektor Weterynaryjny Bogdan Konopka i Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii lek. wet. Paweł Jakubczak, Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Andrzej Wasielewski i Kierownik Delegatury MUW w Ciechanowie Anna Żebrowska.

Ptasia grypa - odszkodowania
05.05.2021 02:00 Co z odszkodowaniami dla hodowców? Ziejewski o chaosie w branży drobiarskiej

Trzęsieniem ziemi, o którym mówił poseł, to nic innego, jak dramatyczna sytuacja związana z ptasią grypą w kraju. Ziejewski w swoim wystąpieniu przekazał, że od początku roku w Polsce wykryto 265 ognisk ptasiej grypy (zgodnie z najnowszymi informacjami Głównego Inspektoratu Weterynarii w 2021 roku potwierdzono 272 ognisk ptasiej grypy). Stwierdzanie kolejnych ognisk niesie za sobą utylizację drobiu. Od początku roku w Polsce zgodnie z danymi GIW zutylizowano 8 249 810 sztuk drobiu. Jak podkreślił poseł, taka sytuacja niesie za sobą ogromne straty dla rolników. Zbigniew Ziejewski dodał, że straty wyliczone tylko w powiatach żuromińskim, mławskim i sierpeckim, to kwota 500 mln zł. Tylko że zgodnie z budżetem na bieżący rok na zwalczanie chorób zakaźnych przewidziano 430 mln zł. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: