Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Drób

Drób

Ptasia grypa - sytuacja w Polsce
02.05.2021 02:00 "14 lat zaniedbań". Posłowie ws. walki z ptasią grypą w Polsce

Jak wynika z danych zamieszczonych na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii, w województwie mazowieckim stwierdzono do 28 kwietnia bieżącego roku 91 ognisk ptasiej grypy. Łącznie we wszystkich gospodarstwach w województwie mazowieckim, gdzie stwierdzono ptasią grypę, utrzymywano 4 874 055 sztuk drobiu.

Ptasia grypa - kolejne ogniska
30.04.2021 02:00 Do wybicia ponad milion sztuk drobiu. Kolejne ogniska ptasiej grypy w Polsce

Ogniska ptasiej grypy nr 246 - 272 w 2021 roku stwierdzono na podstawie badań przeprowadzonych w dniach 21-28 kwietnia 2021 r. w następujących województwach:mazowieckie (11),lubelskie (1), pomorskie (3), warmińsko-mazurskie (5), wielkopolskie (7). Wśród ognisk ptasiej grypy nr 246 - 272 w 2021, pięć z nich stwierdzono w gospodarstwach niekomercyjnych. Należą do nich dwa ogniska ptasiej grypy potwierdzone w województwie pomorskim, gdzie łącznie utrzymywano 96 sztuk drobiu, jedno ognisko w województwie lubelskim, gdzie utrzymywano łącznie 35 kur, perlic i przepiórek oraz dwa ogniska ptasiej grypy w województwie mazowieckim, gdzie łącznie utrzymywano 237 sztuk drobiu. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Fot. Na podstawie danych GIW- W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, zgodnie z prawodawstwem krajowym i UE. Drób poddawany jest zabiciu i utylizacji, a wokół ogniska ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone - wskazano w komunikacie.

Ptasia grypa - obszary wysokiego ryzyka
28.04.2021 02:00 Główny Lekarz Weterynarii: Obszary wysokiego ryzyka w 4 województwach

Jak powiadomił wczoraj Główny Lekarz Weterynarii, w Polsce wyznaczone zostały obszary wysokiego ryzyka wprowadzenia i rozprzestrzenienia się wirusów wysoce zjadliwej grypy ptaków. Obszary wysokiego ryzyka wyznaczono na terenach czterech województw w kraju. Fot. Na postawie GIWZapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-8]Zgodnie z komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii, na podstawie decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej, wskazano środki zmniejszające ryzyko, jakie mogą zostać wdrożone w zależności od sytuacji epidemiologicznej, są to między innymi zakazy:utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu (wyjątek stanowi sytuacja, gdy drób jest chroniony przed kontaktem z dzikim ptactwem, lub gdy drób jest pojony i karmiony w zamkniętych pomieszczeniach)utrzymywania kaczek i gęsi razem z innymi gatunkami drobiu (za wyjątkiem sytuacji, gdy ryzyko wprowadzenia wirusa uznane zostanie za nieistotne ze względu na m.in. charakterystykę gospodarstwa),gromadzenia drobiu na targach, pokazach, wystawach i imprezach kulturalnychWszystkie zakazy zostały opisane w komunikacie >tutaj<. Jak zaznaczono w komunikacie, na obszarach wysokiego ryzyka wprowadzenia i rozprzestrzeniania się wirusów ptasiej grypy powiatowy lekarz weterynarii, bądź wojewoda na wniosek wojewódzkiego lekarza weterynarii w zależności od sytuacji epizootycznej na danym obszarze może wprowadzić powyższe zakazy.

Ptasia grypa - ogniska
24.04.2021 02:00 Ptasia grypa nie odpuszcza. Stwierdzono 20 ognisk w 3 dni

Ogniska ptasiej grypy 226 - 245 w 2021 roku stwierdzono na podstawie badań przeprowadzonych od 21 do 23 kwietnia 2021 r. w następujących województwach:mazowieckim (11)warmińsko-mazurskim (2)pomorskim (6)wielkopolskim (1)Wśród ognisk 226 - 245 sześć stwierdzono w gospodarstwach niekomercyjnych na terenie województwa pomorskiego w powiatach sztumskim (4) i malborskim (2). Łącznie w tych gospodarstwach utrzymywano 470 kur. Fot. Na podstawie danych GIWZapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Zgodnie z komunikatem wydanym przez Głównego Lekarza Weterynarii, w gospodarstwach, w których potwierdzono ogniska od 226 do 245 w 2021 w 2021 roku, wdrożone zostały wszelkie procedury zwalczania ptasiej grypy, zgodnie z prawodawstwem zarówno unijnym, jak i krajowym. - Drób poddawany jest zabiciu i utylizacji, a wokół ogniska ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone - wskazano w komunikacie.

Obornik - zakaz
23.04.2021 02:00 "Taki czyn to przestępstwo". Mężczyzna wywoził obornik z fermy w strefie zapowietrzonej

Jak powiadomiła asp.szt. Anna Pawłowska z Komendy Powiatowej Policji w Mławie w środę 21 marca na terenie gminy Radzanów (woj. mazowieckie) mężczyzna wywoził obornik z fermy, na której stwierdzono ognisko ptasiej grypy. Jeden z mieszkańców powiatu mławskiego składował obornik na łące, łamiąc przy tym obowiązujące zakazy. Za popełniony czyn grozi mu kara grzywna, kara ograniczenia wolności, bądź pozbawienia wolności do 3 lat. Obecnie w Komedzie Powiatowej Policji w Mławie prowadzone jest postępowanie w sprawie mieszkańca powiatu mławskiegoZapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]

Ptasia grypa - ograniczenia
21.04.2021 02:00 Komunikat GIW. Kolejne restrykcje dotykają hodowców

Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, władze Bośni i Hercegowiny zadecydowały, by objąć zakazem eksportu województwa: łódzkie, małopolskie, wielkopolskie. Ze względu na występowanie ptasiej grypy zakazem zostały objęte między innymi: żywy drób, jaja konsumpcyjne, czy świeże oraz mrożone mięso drobiowe. Zgodnie z komunikatem GIW, zakazem nie zostały objęte m.in.: produkty jajeczne, które zostały poddane obróbce cieplnej i pióra. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-6]Zgodnie z ostatnią decyzją władz Bośni i Hercegowiny z dnia 9 kwietnia 2021 r. województwo łódzkie, małopolskie i wielkopolskie zostały objęte zakazem eksportu z powodu występowania w Polsce wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Zakaz dotyczy następujących towarów:

drób
05.04.2021 02:00 Ceny drobiu rosną. Wpływ na sytuację ma również ptasia grypa

Wpływ na obecną sytuację rynkową może mieć ptasia grypa, przez którą wybijane są kolejne stada ptaków w Polsce. Ceny drobiu na polskim rynkuO podwyżkach cen drobiu mówi się już od pewnego czasu. Pod koniec marca cena indyków wzrosła o 1% do średniej wartości 5,62 złotych za kilogram. Wedle danych Biura Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, kwota za indyki była 2% wyższa w porównaniu do wcześniejszego miesiąca oraz analogicznego czasu w 2020 roku. Podwyżki cenowe zauważalne są również w przypadku kurcząt brojlerów. Jak podaje portal agropolska.pl, od 15 do 21 marca 2021 roku kosztowały one średnio 3,65 złote za kilogram. Dla ukazania szerszej perspektywy warto dodać, że jest to 1% więcej w porównaniu do tygodnia poprzedzającego, o 4,5% więcej wobec lutego oraz 4% więcej niż w roku wcześniejszym. Pozytywne wiadomości w kwestii finansów są również dla hodowców kaczek brojlerów - wartość mięsa wzrosła tutaj do 4,63 złotych za kilogram. Jest to cena wyższa o 2% wobec kwot z lutego oraz 5% wyższa w porównaniu do analogicznego okresu z 2020 roku.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]