Główny Urząd Statystyczny opublikował raport cen skupu podstawowych produktów rolnych za maj 2023 roku. Jak kształtował się rynek w tym okresie?
Chiny poinformowały o zniesieniu zakazu importu z Polski wołowiny z kością ze zwierząt w wieku do 30 miesięcy. Zakaz importu trwał przez ostatnie 22 lata. Przedstawiciele polskiego rządu oraz unijnych instytucji wysłali do Pekinu swoich specjalistów, którzy przeprowadzili szczegółową ocenę polskich standardów związanych ze zdrowiem zwierząt i kwarantanną. Pozytywne wyniki tej oceny skłoniły Chiny do zmiany swojego stanowiska.
Każdego roku 1 maja miłośnicy kaszanki mogą celebrować Międzynarodowy Dzień Kaszanki. To okazja, by dowiedzieć się nieco na temat historii i właściwości zdrowotnych tego charakterystycznego dla polskiej kuchni specjału oraz poznać sposób jego przyrządzenia.
W Polsce coraz większa liczba rolników decyduje się na inwestycję w kozy. Nic dziwnego – wysokiej jakości kozie mięso i mleko cieszą się coraz większym zainteresowaniem konsumentów. W naszym artykule przedstawiamy kilka podstawowych powodów, dla których inwestycja w hodowlę kóz może być opłacalna.
Zielony Ład dla Europy, będący szeregiem politycznych inicjatyw na rzecz uzyskania neutralności klimatycznej krajów EU do 2050 roku zakłada m.in. ujęcie podstawową stawką VAT produktów spożywczych, których produkcja charakteryzuje się największym śladem węglowym. Zgodnie z unijnymi propozycjami produkty mięsne w Polsce miałyby być opodatkowane na poziomie 23% VAT. Z drugiej strony warto dodać, że wyższe ceny mięsa mają być zrównoważone niższymi cenami owoców i warzyw, które miałyby korzystać z zerowej stawki podatku. Zielony Ład dla Europy i 23-procentowy podatek VAT na mięsoZielony Ład dla Europy (ang. European Green Deal) jest zbiorem propozycji działań politycznych, dzięki którym do 2050 roku możliwe będzie osiągnięcie neutralności klimatycznej przez wszystkie państwa Wspólnoty. Jednym z szeroko komentowanych projektów jest opodatkowanie produktów mięsnych na poziomie podstawowej stawki VAT typowej dla danego kraju. Dlaczego to właśnie mięso ma być objęte wyższą stawką podatku VAT? Kwestia jest podyktowana próbą zmiany nawyków żywieniowych Europejczyków, którzy - ze szkodą dla własnego zdrowia - spożywają zdecydowanie za dużo mięsa. Drugim powodem jest chęć zminimalizowania śladu węglowego, który w ogromnych ilościach pozostawia produkcja tego typu żywności. W Polsce mięso miałoby być zatem objęte 23-procentową stawką VAT. Krytycy rozwiązania wskazują, że produkty mięsne stałyby się produktem luksusowym i doprowadziłyby do zubożenia społeczeństwa. Idea dodatkowego opodatkowania mięsa wzbudza spore kontrowersje również wśród unijnych urzędników.
W ostatnim czasie sieć sklepów Lid w Czechach zdecydowała o wycofaniu 17,5 tony polskiej wieprzowiny z obrotu - powodem było wykrycie w towarze antybiotyku, którego ilość 60-krotnie przekroczyła dopuszczalne normy. Sprawa wywołała w czeskich mediach niemałe poruszenie. Znalezionym antybiotykiem okazała się być amoksycylina z grupy penicylin. Skandal w Czechach: polskie mięso wieprzowe nafaszerowane antybiotykiemW ostatnich dniach czeskie media zelektryzowała wiadomość o polskiej wieprzowinie, w której wykryto antybiotyk, którego ilość przekroczyła dopuszczalne normy aż 60 razy. Sytuacja miała miejsce w sieci sklepów Lid - towar był przetransportowany do magazynów 3 października, a przetwarzać je miała w Czechach firma Maso Uzeniny Polička. Dzięki badaniom importowanej wieprzowiny wkrótce wyszło na jaw, że przywiezione mięso nie spełnia wymaganych norm - wykryto w nim amoksycylinę, antybiotyk z grupy penicylin. Choć substancja nie cechuje się dużą toksycznością, to może wywołać groźne reakcje alergiczne.
Według kontroli przeprowadzonej w ubojni zwierząt na Pomorzu, wobec bydła dopuszczano się bestialskich aktów przemocy, a mięso było zanieczyszczone kałem. Właściciel ubojni nie zgadza się z tymi informacjami. Sprawą zajęła się policja i Izba Lekarsko-Weterynaryjna. Porażające wyniki kontroli ubojni zwierząt Portal GP24 dotarł do nieprawdopodobnych informacji, które dotyczą wyników kontroli jednej z ubojni zwierząt w gminie Lipnica na terenie województwa pomorskiego. Kontrola miała wykazać, że powiatowy lekarz weterynarii nie sprawował należytej opieki nad zakładem, w czego wyniku do obrotu trafiało mięso zanieczyszczone kałem. Towar posiadał nieczystości w chłodniach, a także podczas obróbki poubojowej. Warto dodać, że opisywana wołowina była sygnowana znakiem jakości zdrowotnej i była przeznaczona do dalszego obrotu.Co więcej, na terenie zakładu stosowano metody, które mogły doprowadzić do niebezpiecznego skażenia mięsa. Chodzi mianowicie o trutki przeciw gryzoniom, które były umieszczone w taki sposób, że substancje mogły zostać spożyte przez zabijane zwierzęta i - w dalszej konsekwencji - przez ludzi.
Rok temu powstała strategia zwana Od pola do stołu, która jest częścią składową unijnego Zielonego Ładu. Choć żadna nowa decyzja jeszcze nie zapadła, to niektóre organizacje pozarządowe postulują, by Komisja Europejska wprowadziła do wspomnianego dokumentu dodatkowy podatek od mięsa. Dzięki wyższym cenom w sklepach w naturalny sposób miałoby spaść zainteresowanie spożyciem mięsa. Niewykluczone, że idea spowodowałaby znaczne straty finansowe w gospodarstwach specjalizujących się w chowie i hodowli zwierząt. Komisja Europejska a podatek od mięsaZapowiedzi dążenia do jak największej neutralności klimatycznej i ograniczanie negatywnego wpływu ludzkiej działalności na środowisko naturalne jest głównym postulatem unijnego Zielonego Ładu. W jego ramach powstał również dokument zwany Od pola do stołu. Na stronie polskiego rządu możemy przeczytać, że strategia ta zakłada m.in. zmniejszenie ilości używanych pestycydów, antybiotyków i nawozów w produkcji rolnej. Organizacje pozarządowe z całej Unii Europejskiej domagają się jeszcze jednego zapisu w dokumencie Od pola do stołu - chodzi mianowicie o wprowadzenie dodatkowego podatku od mięsa, co w efekcie miałoby zahamować jego spożycie. Jak przekazuje money.pl dodatkowy - i na teraz czysto teoretyczny - podatek miałby generować przychody rzędu 32,2 miliarda euro w skali roku.
Sytuacja na europejskim rynku wieprzowiny nie należy do najlepszych - wszystko to m.in. za sprawą chaosu wywołanego przez afrykański pomór świń. Jak przekazuje portal agropolska.pl, w Niemczech liczba świń w maju 2021 roku zmniejszyła się w skali roku o 3%, osiągając pułap 24,6 milionów świń. Jak twierdzą komentatorzy, podobnie małej liczby świń w Niemczech nie było od dziesięciu lat. Najniższe od dekady pogłowie świń w NiemczechSytuacja gospodarcza w Niemczech żywo interesuje polskich rolników - nastroje za naszą zachodnią granicą pozwalają niejednokrotnie przewidywać, w jakim kierunku będzie kształtowała się ekonomiczna przyszłość poszczególnych sektorów gospodarki. Europę i świat obiegły ważne wieści dotyczące rynku wieprzowiny w Niemczech - okazuje się bowiem, że w maju 2021 roku pogłowie świń za Odrą było na rekordowo niskim poziomie od dziesięciu lat i wyniosło 24,6 miliona sztuk zwierząt. Agropolska.pl podaje, że spadek liczby świń był najbardziej dostrzegalny wśród prosiąt (roczny spadek o 8%) i loch hodowlanych (spadek o 11%).
29 czerwca 2021 roku odbyło się międzynarodowe wydarzenie handlowe w Barcelonie - Mobile World Congress - podczas którego hiszpański start-up Novameat zaprezentował "steki" wyprodukowane z materiałów roślinnych za pomocą drukarki 3D. Roślinny wyrób, mający naśladować mięso, był degustowany przez przybyłych na miejsce gości. Jeden z nich wyraził się na temat "steku" następująco:- Nie dawał on odczucia smaku tradycyjnego steku, ale byłem pozytywnie zaskoczony, ponieważ nie oczekiwałem, że jego tekstura będzie tak dobra. Roślinna alternatywa mięsa prosto z drukarki 3DChoć wielu rolników, widząc nowości z pogranicza przemysłu spożywczego i najnowszych technologii, z politowaniem kręci głowami, to nie da się zaprzeczyć, że roślinne alternatywy mięsa stają się coraz bardziej popularnym wyborem coraz większej liczby konsumentów na całym świecie. 29 czerwca 2021 roku w Barcelonie odbyły się targi Mobile World Congress, podczas których otworzony w 2018 roku start-up zaprezentował nietypowy produkt spożywczy: roślinne "steki" tworzone za pomocą drukarki 3D. Na stoisku firmy Novameat przybyli goście mogli spróbować wyrobu, m.in. w formie smażonej i na szaszłyku. Warto dodać, że opinie na temat roślinnych "steków" były pozytywne. Członek zarządu firmy, Alexander Campos, w rozmowie z dziennikarzami Reuters powiedział: - Chodzi o zastąpienie mięsa zwierząt czymś, co jest lepsze dla planety, dla nas i dla samych zwierząt.
Jeden z największych na świecie przetwórców mięsa - JBS - padł ofiarą ataku hakerskiego. W wyniku gróźb zarząd firmy podjął decyzję o zapłaceniu okupu w wysokości 11 milionów dolarów. Okup został zapłacony w kryptowalucie (Bitcoin). FBI utrzymuje, że za cyberatakiem stoi grupa REvil z Rosji. Koncern mięsny bezsilny wobec ataku hakerówTo, co wydarzyło się w JBS - firmie mającej siedzibę w Brazylii i działającej m.in. w USA - jest ziszczeniem się najgorszych koszmarów każdego właściciela biznesu. W czerwcu 2021 roku doszło bowiem do cyberataku zorganizowanego przez grupę hakerską z Rosji. Sieć komputerowa firmy JBS została zablokowana m.in. w Australii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, co sprawiło, że w USA trzeba było całkowicie wstrzymać ubój zwierząt na cały dzień. Dodatkowo obawiano się, że wskutek ataku hakerskiego dane firmy i klientów, a także pozostałe zabezpieczenia finansowe zostaną przechwycone przez przestępców. Jak się okazało, hakerzy zażądali okupu w wysokości 11 milionów dolarów, wypłaconych w formie kryptowaluty Bitcoin.
Francuski minister rolnictwa nie krył oburzenia, gdy poznał dedycję mera Gregory'ego Douceta. - Przestańmy wkładać ideologię do talerzy naszych uczniów. Dajmy im do jedzenia to, co pozwala rosnąć, a mięso jest takim pożywieniem - przekazał minister rolnictwa Julien Denormandie.