Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Rolnictwo

Rolnictwo

Rolnictwo – co to jest? 

Rolnictwo to jeden z najstarszych działów gospodarki, dotyczący zarówno uprawy roślin, jak i hodowli zwierząt. Zadaniem rolnictwa jest dostarczenie płodów rolnych i produktów odzwierzęcych człowiekowi. Rolnictwo tradycyjne z wolna przestaje spełniać swoją rolę jako nieefektywne, a jego rolę przejmuje rolnictwo przemysłowe. W uprawie roślin i hodowli zwierząt, coraz częściej stosuje się różnorodne zdobycze nowoczesnej technologii, na przykład bezpieczne i skuteczne środki owadobójcze, wysokiej klasy nawozy, czy technologię GMO. 

Rodzaj upraw uzyskiwanych w różnych częściach kraju jest uzależniony od wielu czynników – przede wszystkim naturalnych. Do kluczowych w tym zakresie należą: klimat, warunki wodne, ukształtowanie powierzchni, czy rodzaj gleby. Wpływ mogą mieć również warunki pozaprzyrodnicze, dotyczące takich kwestii jak mechanizacja rolnictwa, polityka rolna państwa, czy sama forma prowadzenia gospodarstw.

Badaniami mającymi na celu rozwój rolnictwa zajmuje się szereg nauk akademickich, między innymi agrotechnika, agrochemia, zootechnika, agronomia czy agrobiologia.

Historia rolnictwa i jego przyszłość

Początki rolnictwa w sensie prowadzenia usystematyzowanych upraw datuje się na 8000 rok p.n.e., wskazując na tereny „żyznego półksiężyca” (Mezopotamia, Egipt) jako protoplastę. W podobnym czasie rolnictwo rozwinęło się niezależnie w innych częściach świata – w Azji (Chiny czy Indie) oraz w Ameryce (Meksyk, Peru).

Do pierwszych roślin uprawnych zalicza się pszenicę i jęczmień na Bliskim Wschodzie, groch, proso, ryż i bób w Azji, oraz dynię, fasolę i kukurydzę na terenie Ameryki. Zwierzęta z kolei zaczęto hodować już 12 000 lat temu. Początkowo były to owce i kozy, dopiero później zajęto się hodowlą bydła i świń.

Przyszłością sektora ma być rolnictwo ekologiczne, a więc takie, które dbając o produktywność, troszczy się również o środowisko naturalne i klimat. Do głównych cech rolnictwa ekologicznego zalicza się racjonalne wykorzystanie zasobów i energii naturalnej, utrzymanie równowagi ekologicznej i różnorodności biologicznej, czy zachowanie tradycyjnego krajobrazu wsi.

Rolnictwo w Polsce – co uprawia się w naszym kraju?

Rolnictwo od wieków nieustannie stanowi ważną część polskiej gospodarki, wytwarzając około 2,5% PKB. Wraz z rozwojem technologii postępuje również rozwój polskiego rolnictwa, gdzie w wielu aspektach Polska urasta do miana światowego giganta.

Przykładem może być uprawa jabłek, gdzie Polska jest największym eksporterem tego owocu na świecie. Podobnie ma się sytuacja w przypadku pieczarek. Istotne rozmiary ma w Polsce także produkcja drobiu (największy producent w Unii Europejskiej), czy jaj kurzych (drugie miejsce w UE). Dużą produkcję notuje się także w produkcji futer zwierzęcych, gdzie Polska zajmuje drugie miejsce w Europie i trzecie na świecie.

Pokaż więcej

przejście na bezrobocie w rolnictwie
10.05.2025 10:34 Rolnik na bezrobociu. Nowa ustawa może wiele zmienić. O tym bezwzględnie trzeba pamiętać

Polscy rolnicy zmagają się aktualnie z wieloma problemami — od niesprzyjających warunków klimatycznych po prawne restrykcje i niepożądane zmiany wprowadzane przez rząd. Czasami sytuacja staje się na tyle poważna, że dochodzi do zakończenia działalności. Rolnicy mogą przechodzić na bezrobocie, a nowa ustawa pozwala im to zrobić na korzystniejszych warunkach.  

ciągnik, protest
06.05.2025 12:20 W takim przypadku rolnik może zapomnieć o odszkodowaniu. Wielu będzie niepocieszonych

Choć niemal wszyscy rolnicy dbają o to, aby zarówno ich sprzęt niezbędny do pracy w gospodarce oraz sam jej teren, były odpowiednio ubezpieczone, okazuje się, że nie za wszystko zostaną im zwrócone pieniądze. Wiele wskazuje na to, że w tym przypadku o wypłaceniu odszkodowania mogą zapomnieć. To niedobre wieści zwłaszcza dla konkretnej grupy.

jabłka
05.05.2025 22:19 Ceny jabłek w Polsce zaskakują. Takiej sytuacji nie było od pięciu lat

Zaszła spora zmiana na runku jabłek. Krajowe owoce osiągają ceny, jakie nie były notowane w przeciągu ostatnich pięciu lat. Nie są to dobre wiadomości ani dla sadowników, ani dla konsumentów. Prognozy nie są zbyt optymistyczne, a jedyna strona, która może coś zyskać to importerzy.

kwiaty do ogrodu
27.04.2025 08:19 Rozpromieni każdy ogród, a motyle i pszczoły zlecą się w mgnieniu oka. To prawdziwa perełka

Piękny, kwitnący i kolorowy ogród to marzenie każdego ogrodnika. Uzyskanie takiego efektu jest jednak uzależnione od sporych nakładów pracy i czasu. Jeśli ktoś wie, że nie może poświęcić aż tyle uwagi roślinom, powinien zainteresować się pewną odmianą należącą do rodziny astrowatych — rozświetli rabaty i będzie cieszyć oczy, a poza tym ma bardzo małe wymagania pielęgnacyjne. 

minister rolnictwa
26.04.2025 20:23 Będą obowiązkowe szczepionki. Minister rolnictwa podpisał pilne rozporządzenie

Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW koordynuje różne działania w związku z ochroną polskich gospodarstw przed wirusami groźnymi dla zwierząt. W niektórych obszarach sytuacja jest dynamiczna i wymusiła wprowadzenie dodatkowych środków ostrożności. Resort rolnictwa właśnie poinformował o rozporządzeniu, które zostało skierowane do ogłoszenia w trybie pilnym. 

drób
24.04.2025 16:57 Embargo na polski drób. Krajowa Rada Drobiarstwa alarmuje

Polscy rolnicy muszą martwić się kolejnymi ograniczeniami związanymi z ptasią grypą. Problemem są nie tylko restrykcje, które chce wprowadzić Komisja Europejska, ale również doniesienia zagranicznej prasy, stawiającej pod znakiem zapytania bezpieczeństwo polskiego mięsa drobiowego i możliwości wprowadzenia embargo na te produkty. Krajowa Rada Drobiarstwa już wydała oświadczenie w tej sprawie. 

kapusta, ceny kapusty
23.04.2025 07:00 To warzywo jeszcze wczoraj wyśmiewano, dziś kosztuje fortunę. Trzy zaskakujące powody

Jeszcze do niedawna kojarzyła się z czasami niedostatku, dziś jej cena potrafi zaskoczyć nawet doświadczonych handlarzy i doświadczonych łowców ekologicznych okazji. Co doprowadziło do tak gwałtownej zmiany?

kwiaty
21.04.2025 22:23 To idealne kwiaty na balkon i do ogrodu. Uprawa jest banalnie prosta

W polskich ogrodach i na balkonach niepodzielnie królują róże, hortensje, bratki czy piwonie. To jednak wymagające rośliny, a ich uprawa jest dość pracochłonna. Powoli popularność zaczyna zdobywać pewna specyficzna odmiana goździka. Nie tylko obficie kwitnie i zachwyca intensywnymi kolorami, nie wymaga również wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Planując rozsady, warto wziąć pod uwagę te oryginalne kwiaty. 

oszustwo, firmy rolnicze
21.04.2025 13:39 Oszuści polują na rolników. Na te oferty trzeba uważać

Wyglądało jak idealna okazja — tanio, szybko i „od ręki”. Niestety zamiast ciągnika został tylko pusty portfel i milczenie po drugiej stronie telefonu. Jak działają internetowi oszuści i dlaczego coraz częściej biorą na celownik rolników?

szkoła rolnicza, dofinansowanie
20.04.2025 11:32 Miliony dla uczniów ze szkół rolniczych. Tylko kilka tygodni na składanie wniosków. Trzeba się spieszyć

W czasach dynamicznych zmian technologicznych i rosnących wyzwań na rynku pracy, edukacja branżowa musi nadążać za rzeczywistością. Teraz pojawia się wyjątkowa szansa, by uczynić krok milowy w przyszłość i wyposażyć młodzież w w jak najlepsze kompetencje. Czy każda szkoła będzie mogła z niej skorzystać?

Pole rzepaku
17.04.2025 10:06 Ten szkodnik sieje spustoszenie w rzepaku. Teraz jest najgroźniejszy, tak go zwalczać

Słodyszek rzepakowy masowo pojawił się na plantacjach w całym kraju. Jego liczebność przekroczyła próg szkodliwości, a rolnicy alarmują, że szkodnik w szybkim tempie niszczy pąki rzepaku. Eksperci wskazują, że to właśnie teraz inwazja osiąga najgroźniejszą skalę.

Warunkowość dopłat dla rolników
15.04.2025 14:43 Rolnicy boją się kontroli. W życie weszły nowe przepisy, za ich naruszenie grozi obcięcie dopłat

Proces warunkowości społecznej cywilizuje sektor rolniczy – wynika z przyjętego od 2025 r. nowego modelu rozliczeń rolników. Część z nich ma teraz “na głowie” kontrole zarówno z Państwowej Inspekcji Pracy, jak i z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kto, kiedy i jakich rolników będzie kontrolował? Na co warto się przygotować i czym ryzykujemy, nie dopełniając norm?

krus, emerytura
12.04.2025 19:33 Taka jest najwyższa emerytura polskiego rolnika. Do rekordzisty z ZUS nie jest nawet blisko

Nieczęsto zdarza się, by emerytura rolnicza wprawiała w osłupienie. A jednak – w jednym z przypadków liczby mówią same za siebie. Czy to wyjątek od reguły, czy system zaczyna działać inaczej?

Sad
06.04.2025 08:06 Rolnicy są oburzeni, nie mogą ubezpieczyć upraw. To wielki absurd systemowy, "problem powtarza się"

Wielu rolników boryka się z poważnym problemem: zakłady ubezpieczeniowe odmawiają im ochrony ich upraw sadowniczych przed przymrozkami. Choć oficjalnie namawia się do wykupywania polis, w praktyce przedsiębiorcy ubezpieczeniowi często odmawiają zawarcia umów, co pozostawia rolników bez żadnej pomocy w przypadku strat. Dlaczego tak się dzieje i jakie są tego konsekwencje?

Rynek, warzywa
03.04.2025 08:45 Polska potęgą w produkcji tych warzyw. Eksport generuje miliony, rolnicy mają apetyt na więcej

Polska od dawna umacnia swoją pozycję jako kluczowy dostawca jednego z najpopularniejszych produktów rolnych w Europie. W samym 2024 roku wyeksportowaliśmy ponad 112 tysięcy ton tego towaru. Które państwa najchętniej sięgają po nasze plony i jakie zyski osiągnęli krajowi producenci? Wyniki mogą zaskoczyć.

Patryk Wołosz, Wojciech Konieczny
01.04.2025 20:27 Pierwszy taki przypadek w historii. Ptasia grypa w natarciu

Możliwe trzęsienie ziemi w KRUS. Pomysł zmiany systemu ubezpieczeń rolników budzi kontrowersje. Mamy do czynienia z absurdem systemowym. Ubezpieczyciele nie chcą oferować polis rolnikom. Ptasia grypa wykryta u owcy. Pierwszy taki przypadek w historii.

dopłaty, pieniądze
31.03.2025 11:15 Ostatni dzwonek dla rolników. Wiadomo, kiedy skończy się czas na wnioski o dopłaty

Każdego roku tysiące rolników ubiega się o dopłaty bezpośrednie, które stanowią istotne wsparcie dla gospodarstw rolnych w całym kraju. Jednak 2025 rok przynosi istotne zmiany, które mogą wpłynąć zarówno na proces składania wniosków, jak i na zasady przyznawania środków finansowych. Nowe regulacje obejmują zarówno terminy, ekoschematy, jak i warunki kwalifikacyjne, co oznacza, że rolnicy muszą być szczególnie czujni, by nie stracić należnych dopłat. Co dokładnie się zmienia i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

sucha gleba
31.03.2025 08:03 Susza staje się coraz większym problemem. Tak można zwiększyć wilgotność gleby

Na kilku terenach Polski wciąż utrzymuje się susza hydrologiczna. Zmniejszone zasoby wodne oraz brak opadów dają się także we znaki rolnikom. Ci, którzy zajmują się uprawą ziemi, już zapowiadają wyjątkowo trudny sezon. Niestety żadnym sposobem nie można wpłynąć na pogodę, jednakże odpowiednia agrotechnika może nieco poprawić sytuację. Kilka zabiegów może zwiększyć ilość wody glebowej. 

Drób
26.03.2025 15:44 Pierwszy taki przypadek na świecie. Choroba ptaków rozprzestrzenia się po Europie

Wysoce zjadliwa grypa ptaków rozprzestrzenia się po Europie. Niedawno Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o wykryciu jej kolejnych ognisk w Polsce. W jednym z województw wykryto dwa odrębne ogniska. Do zarażenia doszło także w Wielkiej Brytanii. Ten przypadek zaskoczył nawet medyków. Czy to możliwe, że ptasia grypa będzie dziesiątkować nie tylko drób?

pomidory
26.03.2025 14:12 Krajowe pomidory trafiają do sklepów wcześniej. Kupować, czy czekać? Ceny dużo mówią o nadchodzącym sezonie

Analiza rynku wskazuje, że w ubiegłym miesiącu ceny większości podstawowych produktów rolnych były wyższe niż przed rokiem. Na polskich giełdach zaczęły już pojawiać się krajowe pomidory, można też obserwować zmiany jeśli chodzi o dostępność i ceny tych importowanych. To pierwszy zwiastun wydarzeń w nadchodzącym, m.in. na te warzywa, sezonie. Będzie drożej? 

liberalizacja handlu z Ukrainą
25.03.2025 12:39 Unia wkrótce podejmie decyzję ws. liberalizacji handlu z Ukrainą. Prace są już na ukończeniu

Niedługo kończy się czas obowiązywania unijnego rozporządzenia dotyczącego liberalizacji handlu z Ukrainą. W poniedziałek, 24 marca rzecznik Komisji Europejskiej poinformował o aktualnym stanie prac nad nowymi porozumieniami. W proces był zaangażowany również polski minister rolnictwa — Czesław Siekierski, który odbył spotkanie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem.  

blekot pospolity
25.03.2025 11:18 Tę roślinę omijaj z daleka. Do złudzenia przypomina pietruszkę, ale jest silnie trująca

Konsekwencje błędów w uprawie roślin mogą być niezwykle przykre i nie chodzi tylko o bezpowrotną utratę kosztów poniesionych w związku z hodowlą. Reperkusje mogą być także zdrowotne, a część może skończyć się poważnie. Dlatego kluczowe jest odróżnianie roślin, które mimo niekiedy bliźniaczego podobieństwa mogą przynieść po spożyciu diametralnie odmienne skutki.

Wojciech Osadkowski
24.03.2025 10:05 Innowacje i rozwój w rolnictwie - spotkanie branżowe firmy Osadkowski

Spotkanie branżowe zorganizowane przez firmę Osadkowski poświęcone było najnowszym trendom i rozwiązaniom w rolnictwie. Konferencję otworzył Wojciech Osadkowski, prezes firmy, przedstawiając wizję i strategię rozwoju portalu Osadkowski.pl.

pryszczyca, zwierzęta
22.03.2025 14:59 Polska zamyka granicę ze Słowacją. Jest ryzyko rozwoju groźnej choroby

Polski rząd podjął zdecydowane kroki w odpowiedzi na niepokojące doniesienia zza południowej granicy. Minister rolnictwa wydał rozporządzenie, które ma kluczowe znaczenie dla branży hodowlanej. Jakie konsekwencje niesie ta decyzja i co oznacza dla polskich rolników?

handel, żywność
21.03.2025 17:20 Odległy kraj zwiększa import żywności z Polski. Towary warte miliardy złotych. Rolnicy zacierają ręce

Coraz bardziej odległe kraje otwierają się na polskie produkty spożywcze, a zapotrzebowanie na niektóre towary rośnie w imponującym tempie. Które branże skorzystają na nowych możliwościach eksportowych? Co przyciąga zagranicznych konsumentów do polskiej żywności? Sprawdzamy perspektywy współpracy i kluczowe produkty, które mogą zdominować eksport.

None
21.03.2025 13:15 Nie wierzyli, że im się uda. AgroTech 2025: „W tym roku padł absolutny rekord”

„Nie byli przekonani, że na świętokrzyskiej ziemi można zorganizować takie targi”, „frekwencja jest rekordowa”, „to święto naszego rolnictwa". Dariusz Dziduch, redaktor naczelny Rolnik Info rozmawia z Kamilem Perzem, organizatorem Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej Agrotech w Kielcach.

rolnik dokonał niepokojącego znaleziska
20.03.2025 21:44 Rolnik znalazł na polu niepokojący przedmiot. Natychmiast wszczął alarm, na miejscu zjawiły się służby

Początek wiosny to okres, w którym rolnicy rozpoczynają intensywne prace polowe. Przełom marca i kwietnia to czas przygotowywania ziemi pod zasiew i uprawę. Podczas wykonywania jednej z takich czynności rolnik ze wsi znajdującej się w pobliżu Koszalina dokonał niepokojącego odkrycia. Istniało poważne ryzyko zagrożenia, więc mężczyzna powiadomił o zdarzeniu służby, które przybyły na miejsce i zbadały sprawę. 

Dariusz Dziduch, Kamil Perz
20.03.2025 20:02 Nie wierzyli, że im się uda. Kamil Perz dla Rolnik Info: „W tym roku padł rekord”

„Nie byli przekonani, że na świętokrzyskiej ziemi można zorganizować takie targi”, „frekwencja jest rekordowa”, „to święto naszego rolnictwa". Dariusz Dziduch, redaktor naczelny Rolnik Info rozmawia z Kamilem Perzem, organizatorem Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej Agrotech w Kielcach.