Frans Timmermans, zwolennik Zielonego Ładu i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, ogłosił swoją rezygnację z zajmowanych stanowisk. Jakie znaczenie ma ta decyzja dla przyszłości europejskich inicjatyw klimatycznych?
Ambicje Unii Europejskiej w kierunku tworzenia wizji zielonego rolnictwa na kolejne lata mogą być zagrożone. Nie trzeba podkreślać, że przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w czerwcu 2024 roku, jednym z kluczowych elementów działań wspólnoty jest kształtowanie polityki rolnej i spożywczej. Opóźnienia w procesie legislacyjnym oraz kontrowersje wokół niektórych propozycji mogą jednak negatywnie wpłynąć na osiągnięcie celów Zielonego Ładu.
Dotychczasowe zbieranie darów lasu może być niedługo objęte unijnymi regulacjami. Wszystko za sprawą przygotowanej przez hiszpańską rezydencję w UE propozycji, rozpatrywanej na posiedzeniu grupy roboczej w Brukseli.
Zgodnie z informacją przekazaną przez Polską Agencję Prasową Francja i Niemcy sprzeciwiają się przedłużeniu zakazu eksportu ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do 5 krajów, w tym Polski po 15 września.
Zgodnie z komunikatem przekazanym przez Polską Agencję Prasową, unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podał informację o gotowości Unii Europejskiej do wyeksportowania niemal wszystkich ukraińskich produktów rolnych „korytarzami solidarności” i pomocy w pokryciu kosztów.
Posłowie do Parlamentu Europejskiego przyjęli swoje stanowisko w sprawie planu Komisji Europejskiej dotyczącego ograniczenia zanieczyszczeń w sektorze przemysłowym. Głosowanie przyniosło decyzję o wyłączeniu hodowli bydła z tego planu. To, czy bydło będzie wyłączone z planu ogarniaczania emisji, jest nadal kwestią otwartą.
Zgodnie z informacją przekazaną przez Polską Agencję Prasową, Grajewo i Szczuczyn otrzymają ponad 1,4 mln zł z funduszy europejskich na rozwój terenów zielonych. Planowane przedsięwzięcia pomogą zwiększać bioróżnorodność na Podlasiu.
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Frans Timmermans, w wywiadzie dla EURACTIV, stwierdził, że nie ma potrzeby wzmacniania budżetu Unii Europejskiej dotyczącego dopłat rolnych w najbliższym okresie, pomimo wezwań do powiększenia tego funduszu.
W ubiegłą środę 12 lipca 2023 r., w Parlamencie Europejskim zostało przegłosowane rozporządzenie o odtwarzaniu przyrody. Projekt został jednak wzbogacony o kilka postulatów przedstawicieli środowiska rolniczego oraz branży odnawialnych źródeł energii.
Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że nazwa "Powidła śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły" została zarejestrowana przez Komisję Europejską jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Jest to już 45. polski produkt rolny, który otrzymał tego typu ochronę w Unii Europejskiej.
Przeprowadzona przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wzajemna werfyfikacja oceny ryzyka związanej z glifosatem, dokonana przez władze czterech państw członkowskich pełniących rolę sprawozdawcy, nie zidentyfikowała krytycznych obszarów budzących obawy względem wpływu glifosatu na zdrowie ludzi, zwierząt i na środowisko.
Jak przypomina Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, w ostatnim czasie rozpoczął się okres zbioru wczesnych odmian ziemniaków. W związku z tym zaczął się również czas wzmożonego obrotu ziemniakami wyprodukowanymi w Polsce. Jakie wymagania muszą spełnić ziemniaki, aby mogły być transportowane do innych państw Unii Europejskiej?
Zezwolenie na stosowanie glifosatu przez rolników obowiązuje do 15 grudnia 2023 r. Jakie będą dalsze losy glifosatu? W lipcu Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ma opublikować wyniki oceny stosowania tej substancji w rolnictwie. Na ich podstawie Komisja Europejska najpóźniej do grudnia 2023 r. podejmie decyzję, czy zezwolić na dalsze stosowanie glifosatu przez rolników.
KE zapowiedziała przedstawienie projektu zmiany przepisów w kwestii organizmów modyfikowanych genetycznie na 5 lipca 2023 roku. Wśród wielu środowisk budzi to jednak spore kontrowersje.
Ceny cukru rosną w zastraszającym tempie, sprawiając, że staje się on jednym z najbardziej kosztownych produktów na rynku. Spadek podaży na świecie, w tym również w Polsce, przy nadal wysokim popycie, generuje niemałe obawy wśród producentów i konsumentów. Jak informuje “Rzeczpospolita”, zapasy cukru na świecie są na poziomie najniższym od 11 lat.
Najnowszy raport Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) podaje, że w sezonie 2022/2023 odnotowano spadek światowej produkcji jabłek, na skutek nieodpowiednich warunków pogodowych. Jak będzie wyglądała sytuacja w Europie?
Komisja Europejska 14 czerwca 2023 r. przedstawiła projekt założeń Rocznego Programu Prac dotyczącego programów informacyjnych i promocyjnych. Sprawdź, do kiedy można zgłaszać swoje uwagi lub komentarze.
Resorty rolnictwa i finansów, w porozumieniu podpisały nowe rozporządzenie dotyczące warunków Programu Operacyjnego “Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020. Decyzja ta ma istotne znaczenie dla sektora rybackiego w kwestii udzielania zaliczek oraz terminów składania wniosków o płatność.
W Unii Europejskiej oraz Polsce możemy zaobserwować od dłuższego czasu wzrost popytu na wyroby z lnu. Branża podejmuje pierwsze kroki odbudowy produkcji włókna lnianego, jednak potrzebne są odpowiednie finansowania.
Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka Leszek Hądzlik poinformował w ostatnim czasie, że polscy producenci mleka znajdują się obecnie w czołówce Europy, a osiągnięcia opolskich hodowców, którzy potrafią rocznie osiągać wyniki przekraczające 10 tys. kg mleka od krowy, stawiają ich w ścisłej czołówce.
W ramach pomocy w sukcesywnym wdrażaniu założeń tzw. „Europejskiego Zielonego Ładu” Centralny Ośrodek Badań Odmian Roślin Uprawnych podjął szereg działań mających na celu wsparcie producentów ekologicznych. Dowiedz się, w jakich obszarach zostało ono opracowane.
Komisja Europejska opublikowała pierwsze prognozy dotyczące zbiorów rzepaku w sezonie 2023/24, które przynoszą zaskakujące wieści dla rolników i producentów. Przewiduje się, że produkcja rzepaku w Unii Europejskiej osiągnie rekordowy poziom, co wiąże się z wzrostem obszaru upraw. Jest to oznaka pozytywna dla branży, choć wiąże się również z pewnymi wyzwaniami.
Komisja Europejska (KE) ogłosiła, że liberalizacja handlu z Ukrainą będzie obowiązywać przez kolejny rok. Jednocześnie, do 15 września br., obowiązują tymczasowe środki zapobiegawcze dotyczące importu czterech zbóż z Ukrainy. Decyzja ta stanowi silne potwierdzenie niezachwianego poparcia Unii Europejskiej dla Ukrainy w obliczu agresji ze strony Rosji.
Po raz pierwszy w historii europejska społeczność łowiecka zorganizowała szeroko zakrojoną kampanię "SignforHunting". Wydarzenie to stanowiło jedną z największych inicjatyw środowiskowych w Brukseli, w której zebrało się ponad 360 tysięcy podpisów myśliwych. Ich celem było wsparcie unijnego wniosku dotyczącego odbudowy i ochrony europejskiej przyrody.
Komisja Europejska (KE) podjęła trzy istotne decyzje dotyczące wsparcia dla rolników, ogłosił minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus, na briefingu prasowym 5 czerwca 2023 roku. Zatwierdzone inicjatywy mają na celu udzielenie pomocy producentom rolnym oraz producentom trzody chlewnej w związku z wyzwaniami, z jakimi się borykają.
5 czerwca 2023 roku minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus poinformował dziennikarzy na briefingu prasowym, że Komisja Europejska (KE) podjęła decyzję w sprawie dalszego zakazu importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy. Według nieoficjalnych źródeł zakaz będzie obowiązywał do połowy września 2023 r.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus, podczas spotkania z przedstawicielami samorządu rolniczego ponownie ogłosił wysokość dopłat do paliwa rolniczego oraz zapowiedział zmiany w ekoschematach. Spotkanie z prezesami isb rolniczych miało miejsce 1 czerwca 2023 roku.
Fit for 55 jest pakietem działań legislacyjnych przedstawionych przez Komisję Europejską w lipcu 2021 roku, którego celem jest redukcja gazów cieplarnianych. Założenia Fit for 55 skrytykował Karol Olszański, prawnik i ekonomista związany z branżą rolną. Według jego obliczeń, zmiany prawne narażą polskich rolników na straty rzędu 2,5 mld zł.