Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Unia Europejska

Unia Europejska

unia europejska
19.03.2022 02:42 Od 30.08 UE wprowadza nowe limity dla ilości kadmu i ołowiu w żywności

Od 30 i 31 sierpnia 2021 roku Unia Europejska wprowadza nowe limity dla zawartości kadmu i ołowiu w żywności. W praktyce oznacza to obniżenie dopuszczalnej ilości związków rakotwórczych w produktach spożywczych. Działanie to jest skorelowane z unijną polityką promowania i zwiększania dostępności zdrowej żywności w krajach Europy. Unia Europejska wprowadza nowe limity dla kadmu i ołowiu w żywnościZmiana unijnych przepisów jest z pewnością dobrą informacją dla milionów Europejczyków: od 30 sierpnia zmniejszona zostaje dopuszczalna ilość ołowiu, a od 31 sierpnia ilość kadmu w pożywieniu sprzedawanym w sklepach spożywczych. Wymienione substancje mogą przyczynić się do powstawania poważnych schorzeń, a surowsze restrykcje nakładane na producentów żywności mają szansę wspomóc walkę z rakiem w Europie. Celem zarządzenia Unii Europejskiej jest nie tylko walka z powszechnymi chorobami, lecz również popularyzowanie dostępności zdrowej żywności. W wyniku zmian prawnych ilość szkodliwych substancji zmaleje m.in. w żywności dla niemowląt i małych dzieci, przyprawach, soli i produktach na bazie grzybów. Część podmiotów produkujących żywność będzie zobowiązana do wprowadzenia zmian już od 30 i 31 sierpnia 2021 roku; niektóre będzie obowiązywał pewien okres przejściowy.

ue
19.03.2022 02:42 UE podjęła decyzję. Zniesiono zakaz krzyżowego skarmiania mączkami mięsno-kostnymi

Podczas posiedzenia Rady Unii Europejskiej w lipcu 2021 roku podjęto decyzję o uchyleniu dotychczasowego zakazu krzyżowego skarmiania mączkami mięsno-kostnymi. Niewykluczone, że umożliwienie hodowcom drobiu i trzody chlewnej stosowania dodatkowych składników pasz sprawi, że żywienie zwierząt będzie nieco mniej kosztowne, dzięki czemu unijne rolnictwo stanie się bardziej konkurencyjne. Warto jednak dodać, że zakaz krzyżowego skarmiania mączkami mięsno-kostnymi bez żadnych zmian obowiązuje hodowców przeżuwaczy. W dalszym ciągu zabronione jest również skarmianie wewnątrzgatunkowe. Decyzja Rady UE ws. zniesienia zakazu krzyżowego skarmiania mączkami mięsno-kostnymiZmiana przepisów została uchwalona podczas lipcowego spotkania Rady Unii Europejskiej. Zgodnie z nową decyzją unijnych władz, hodowców drobiu i trzody chlewnej nie będzie obowiązywać dotychczasowy zakaz krzyżowego skarmiania mączkami mięsno-kostnymi swoich zwierząt. Przypomnijmy: krzyżowe skarmianie mączkami mięsno-kostnymi jest sytuacją, w której w pokarmie dla świń wykorzystuje się dodatek przetworzonego białka z drobiu, a w paszach dla drobiu korzysta się z białek pochodzenia wieprzowego. Dotychczas hodowcy drobiu i trzody chlewnej zamiast wspomnianych mączek mięsno-kostnych pochodzących od innych gatunków stosowali poekstrakcyjną śrutę sojową. Istnieją podejrzenia, że mączki mięsno-kostne będą tańsze niż sojowe dodatki do pasz, co może finalnie wpłynąć na lekkie obniżenie kosztów produkcji mięsa i podniesienie jego konkurencyjności wobec mięsa z pozaunijnych rynków.

prognozy
19.03.2022 02:41 Prognozy zbioru zbóż na świecie. Plony mogą być rekordowe

Sezon żniwny trwa, a rolnicy z nadzieją spoglądają w przyszłość, licząc na to, że tegoroczne plony zaskoczą ich w pozytywny sposób. Jak się okazuje, prognozy dotyczące zbioru zbóż na świecie są niezwykle obiecujące - szacuje się, że sezon 2021/2022 będzie rekordowy na przestrzeni ostatnich czterech lat. Na uwagę zasługują m.in. rolnicy z Ukrainy - to właśnie u naszych wschodnich sąsiadów spodziewany jest najwyższy na świecie procentowy wzrost produkcji zboża w porównaniu do wyniku z ubiegłego sezonu. Obiecujące prognozy zbioru zbóż na świecieCodzienną dietę człowieka trudno wyobrazić sobie bez produktów zbożowych - stwierdzenie to zyskuje na znaczeniu, biorąc pod uwagę, że z każdym rokiem populacja ludzi na Ziemi systematycznie rośnie. Biorąc pod uwagę zbiory zbóż na całym świecie, sezon lat 2021 i 2022 może okazać się najobfitszy od czterech lat. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa prognozuje, że łączna produkcja na świecie będzie 4% wyższa niż w sezonie 2020/2021 i osiągnie poziom 2 mld 289 mln ton zboża.

ue
19.03.2022 02:40 Zmiany ws. finansowania rolnictwa z UE. Nadchodzi nowa rzeczywistość?

W finansowaniu unijnego rolnictwa będą zachodzić zmiany - dowodem tego jest zapowiedź, iż do 2024 roku wydatki na rolnictwo ekologiczne będą zwiększone w ramach PROW aż o 211 milionów euro. Warto dodać, że po przerwie wakacyjnej Sejm będzie procedował nowy projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym. Jest to wyraźny sygnał świadczący o tym, że współczesne rolnictwo z każdym rokiem będzie miało na celu coraz większe przybliżanie się do ideałów ekologicznej produkcji żywności. 211 milionów euro na rolnictwo ekologiczneUnijne władze nie kryją, że zrównoważone rolnictwo i dbałość o środowisko stały się w ostatnim czasie niezwykle ważnymi punktami prowadzonej polityki wspólnotowej. Rolnicy wszystkich krajów członkowskich zachęcani są do przekształcania swoich gospodarstw z tradycyjnych na ekologiczne - wspomóc ten proces mają dodatkowe fundusze w postaci 211 milionów euro. Wspomniana kwota ma być wykorzystana do 2024 roku. Do 2030 roku, jak już wielokrotnie podkreślały władze UE, powierzchnia upraw ekologicznych ma osiągnąć poziom 25% wszystkich gruntów rolnych w Europie. Polska ma zatem ogromne zadanie do wykonania - obecny udział upraw ekologicznych w naszym kraju to zaledwie 3,5%.

Konfederacja/YT
19.03.2022 02:40 Konfederacja: "Unia Europejska i PiS niszczą polskie rolnictwo"

- Mamy wrażenie, że nie tylko PiS w zeszłym roku "piątką przeciwko rolnikom" próbował zniszczyć polskie rolnictwo, ale dzisiaj robi to także Unia Europejska wraz z pseudoekologami - mówił wczoraj podczas konferencji prasowej Michał Urbaniak poseł Konfederacji. Michał Urbaniak poseł Konfederacji przypomniał, że w ostatnich dniach Komisja Europejska dała zielone światło dla wprowadzenia zakazu chowu klatkowego, o czym więcej można przeczytać >tutaj<.- Moim zdaniem jest to skandal, by wpisywać się w ideologię takiego antyhumanizmu i zrównywania zwierząt z człowiekiem - zaznaczył Urbaniak. Zdaniem posła należy mieć na uwadze, że wprowadzanie jakichkolwiek ograniczeń, będzie się wiązać z przenoszeniem hodowli do krajów poza UE (gdzie należy się liczyć z niższym dobrostanem).

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
19.03.2022 02:40 Zmiany już od 2027 roku? Zakaz chowu klatkowego w UE

Komisja Europejska dała zielone światło dla wprowadzenia zakazu chowu klatkowego, popierający tym samym Inicjatywę Obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej”. Jak wskazano, klatki z Unii Europejskiej miałby zostać wycofane do 2027 roku.Do 2023 roku w sprawie ma zostać przygotowany wniosek ustawodawczy. Kwestia zakazu zostanie rozważona przez KE w kontekście społeczno-ekonomicznych i środowiskowych skutków. Jak zapowiedziano, już na początku przyszłego roku rozpocząć się mają konsultacje publiczne.

Piotr Molecki/East News
19.03.2022 02:40 Sylwia Spurek zachęca do podpisania petycji. "Odrzuć nową WPR"

- Sukcesem nie mogą być drobne korekty bez poważnej zmiany kursu. UE potrzebuje zielonej rewolucji, a nie polityki kolejnych małych kroków - napisała Sylwia Spurek na Twitterze.Europosłanka skomentowała w ten sposób ogłoszony przez Janusza Wojciechowskiego, unijnego komisarza ds. rolnictwa oraz wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa "sukces". Mowa o oczywiście osiągnięciu porozumienia w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na lata 2023-2027.

janusz wojciechowski
19.03.2022 02:39 Janusz Wojciechowski o chowie klatkowym: "Ma niewiele wspólnego z rolnictwem"

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podzielił się ostatnio swoją opinią na temat metod chowu i hodowli zwierząt. W rozmowie z Rzeczpospolitą stwierdził, że chów klatkowy ma tak naprawdę niewiele wspólnego z rolnictwem. Opinia polityka nie spotkała się z aprobatą niektórych internautów na Twitterze. Mimo to unijny komisarz ds. rolnictwa wskazuje, że decyzja Parlamentu Europejskiego pomoże w rozwoju zrównoważonego rolnictwa. Janusz Wojciechowski bez ogródek o chowie klatkowym zwierzątKlatkowy chów zwierząt budzi ogromne emocje zarówno w środowisku rolniczym, jak i wśród obrońców zwierząt. Całkiem niedawno, 14 kwietnia 2021 roku, odbyła się prezentacja obywatelskiej inicjatywy o nazwie Koniec Epoki Klatkowej - End the Cage Age. Podczas spotkania w Parlamencie Europejskim dyskutowano o potrzebie systemowych zmian w sposobie chowu i hodowli zwierząt, których pierwszym krokiem ma być uwolnienie zwierząt gospodarskich z ciasnych klatek. Warto podkreślić, że podczas prezentacji inicjatywy Koniec Epoki Klatkowej - End the Cage Age obecny był unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, który otwarcie wyraził poparcie dla likwidacji klatkowego chowu zwierząt. Stanowisko polityka spotkało się z dezaprobatą środowisk rolniczych, które wskazały, że Janusz Wojciechowski prowadzi antyrolniczą politykę.

komisja europejska
12.05.2021 02:00 KE zapowiada zaostrzenie przepisów dla rolników. Chodzi o zdrowie konsumentów

Oznacza to najprawdopodobniej niemałe zmiany dla rolników na terenie całej Unii Europejskiej. Powodem, dla którego ogłoszono zmiany dotyczące redukcji zanieczyszczeń, jest wysoki wskaźnik zgonów powodowany m.in. złej jakości powietrzem. Komisja Europejska zapowiada zmianyZrównoważone rolnictwo, minimalizowanie emisji gazów cieplarnianych, coraz większe wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii i odchodzenie od energetyki węglowej - to tylko niektóre z punktów, które są szczególnie bliskie unijnej polityce ostatnich lat. Zmiany, które chce implementować Unia Europejska, wynikają nie tylko z chęci poprawienia stanu planety, ale mają też swoje źródło w niezbyt optymistycznych statystykach dotyczących wpływu zanieczyszczeń na ludzkie zdrowie i życie. Dobrostan osób mieszkających w Europie ma być chroniony jeszcze lepiej dzięki opublikowanemu w środę (12 maja 2021 roku) planowi walki z zanieczyszczeniami gleby, wody i powietrza. Celem projektu Komisji Europejskiej jest zminimalizowanie negatywnego efektu zanieczyszczeń na ludzkie zdrowie do 2030 roku. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Kwestia ta będzie wiązała się z mniejszym zużyciem środków chemicznych, obecnych m.in. w rolnictwie i przemyśle. Niewykluczone, że opisywane przepisy wymogą na rolnikach stosowanie nowych rozwiązań podczas uprawy roślin i hodowli zwierząt.

Jan Krzysztof Ardanowski - rolnicy
24.04.2021 02:00 Wojciechowski: "Lepsze dla wsi i rolnictwa byłoby 30 x więcej 20-x mniejszych ferm, bez klatek"

W dyskusji wielokrotnie głos zabierał Janusz Wojciechowski, wskazując na to, że obecnie należy ukształtować politykę rolną w taki sposób, by "nie wymiotły" zwyczajnego rolnictwa. Internauci komentujący wypowiedz unijnego komisarza, zastanawiali się nie tylko nad tym, gdzie większa ilość mniejszych ferm miałoby powstać (dziś stawianie ferm łączy się z protestami mieszkańców), a także nad tym, ile sama taka transformacja może kosztować. Poruszona została także kwestia odchodzenia od hodowli klatkowej. - Mówię o wspieraniu odchodzenia od klatek, nie o zakazie. Jestem zwolennikiem zachęt, nie zakazów. Marchewka, nie kij - zanzaczył Janusz Wojciechowski. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: