Zaledwie 6% rolników w Unii Europejskiej ma mniej niż 35 lat, co stanowi wyzwanie dla przyszłości sektora rolnego w Europie. Oto co wynika z raportu Europejskiego Urzędu Statystycznego oraz jakie kroki podejmuje Unia, aby wesprzeć młodych rolników.
Rolnicy powinni sprawdzić swoje konta. Jak zapowiedział ostatnio wiceszef resortu rolnictwa, w piątek 10 stycznia do ponad 300 tysięcy właścicieli gospodarstw rolnych zaczną trafiać przelewy. Na co zostaną przeznaczone środki? Wyjaśniamy szczegóły.
Choroba zakaźna trzody chlewnej, czyli afrykański pomór świń to niebezpieczny dla zwierząt wirus, który jest sporym problemem dla europejskich hodowców. Wciąż pojawiają się nowe rozwiązania, Aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się go wśród zwierząt. Komisja Europejska wydała aktualizację dotyczącą obowiązujących w Polsce obostrzeń.
Nowy sprzęt, budowa i modernizacja obiektów, tworzenie wybiegów oraz pastwisk – dofinansowanie na takie i podobne inwestycje mogą otrzymać polscy rolnicy, którzy spełnią określone wymagania. Jest o co walczyć, bowiem w ramach wsparcia można otrzymać od 300 tys. do nawet 1,3 mln zł.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski odpowiedział na wszystkie postulaty protestujących rolników. W długim komunikacie opublikowanym na stronach resortu, odniósł się do każdego z wątków podnoszonych przez strajkujących, którzy w piątek przeszli przez Warszawę. Pojawiło się również zaproszenie do rozmów.
Tak jak zapowiadały w tym tygodniu organizacje rolnicze, tak też się stało. Właśnie trwa wielki protest polskich rolników w centrum Warszawy. Nie bez powodu wybrali właśnie ten dzień. W związku z prezydencją Polski w Radzie UE, do naszego kraju miała zawitać szefowa Komisji Europejskiej- Ursula von der Leyen. Rolnicy “szykowali się” na jej powitanie, jednak czeka ich wielkie rozczarowanie.
Jeden z najbardziej kojarzonych z polskim narodem owoców, zostanie wyróżniony podczas wydarzeń związanych z rozpoczęciem prezydentury Polski w Radzie Unii Europejskiej. Sadownicy mają niezwykłe powody do dumy, gdyż to właśnie owoc z polskich sadów zostanie wypromowany i stanie się wizytówką naszego kraju. Poprzednio zrobiono tak z innym popularnym owocem.
1 stycznia 2025 roku Polska obejmie półroczne przewodnictwo w Radzie UE. O priorytetowych założeniach naszej prezydencji w obszarze rolnictwa poinformował minister rolnictwa Czesław Siekierski. Polska skupi się na Wspólnej Polityce Rolnej, bezpieczeństwie żywnościowym oraz na imporcie. „Będziemy chcieli znacznie ograniczyć otwartość UE na towary z Ukrainy” – powiedział.
Rok nieuchronnie zmierza ku końcowi, a to oznacza napływ pierwszych danych dot. rolnictwa w 2024 r. Eurostat opublikował już nawet wstępne zestawienie informacji dotyczących wydajności rolnictwa w Unii Europejskiej i jej poszczególnych państwach. Niestety, gorzej niż w Polsce było w mijającym roku tylko w dwóch europejskich państwach.
Wśród europejskich rolników rosną obawy w związku z zakończeniem rozmów nad umową UE-Mercosur. Import z Ameryki Południowej może zaważyć na konkurencyjności i losach wielu gospodarstw. Podczas ważnej unijnej konferencji przedstawiciele rolników nie mogli jednak o tym porozmawiać - postawa Brukseli wywołała rozczarowanie.
Umowa handlowa między Unią Europejską a krajami Mercosur może wywołać poważne konsekwencje dla rynku etanolu w Europie. Zdaniem ekspertów, import taniego etanolu z Ameryki Południowej zagraża konkurencyjności lokalnych producentów i rolników.
Unia Europejska przygotowuje rewolucję w zasadach pomocy de minimis dla rolników. Nowe limity wsparcia i uproszczenia mają wejść w życie w 2025 roku, a zmiany już teraz budzą szerokie zainteresowanie w sektorze rolnym. Jakie dokładnie zmiany są planowane i co oznaczają dla polskich rolników?
Rolnicy w sobotni poranek wrócili na przejście graniczne w Medyce. Manifestacja ma potrwać do końca tego roku. Około 30 rolników z Podkarpackiej Oszukanej Wsi blokuje przejazd tirom, umożliwiając jedynie przejazd pojazdom wyjeżdzającym z Polski. W niedzielę po południu spotkał się z nimi szef resortu rolnictwa Czesław Siekierski. Co udało się ustalić?
We wtorek 17 września, poznaliśmy nowe persony, wchodzące w skład Komisji Europejskiej. Dotychczasowe stanowisko unijnego komisarza ds. rolnictwa i żywności Janusza Wojciechowskiego, obejmie Christophe Hansen. Polityk ten pochodzi z Luksemburgu. Czym zajmował się do tej pory i jakie ma powiązania z rolnictwem?
Parlament Europejski wybrał przewodniczącą Komisji Europejskiej. Drugą kadencje z rzędu objęła Ursula von der Leyen. Szefowa KE przemawiając do europosłów, swoją uwagę skupiła głównie na rolnikach i przyszłości rolnictwa w Unii. Co tym razem obiecała europejskim rolnikom?
Komisja Europejska przeznaczy 77 milionów euro z rezerwy rolnej na wsparcie rolników z sektorów owoców, warzyw i wina w Austrii, Czechach i Polsce, którzy ostatnio ucierpieli z powodu niekorzystnych zjawisk klimatycznych, a także portugalskich producentów wina, którzy borykają się z poważnymi zakłóceniami na rynku.
Od 2025 roku Polacy będą zmuszeni do zmian w zakresie segregacji odpadów. O 1 stycznia czekają na konsumentów nowe rozwiązania, które mają pomóc przy stopniowym zwiększaniu poziomu selektywnej zbiórki oraz recyklingu. Sprawdzcie, jakie czekają nas zmiany od przyszłego roku.
Pierwszy i jedyny kraj na świecie, zdecydował się wprowadzić podatek od emisji dwutlenku węgla w sektorze rolnictwa. Rząd duński w poniedziałek wieczorem podpisał porozumienie w tej sprawie z organizacjami rolników, producentów żywności oraz ochrony środowiska. Celem wprowadzenia tej opłaty jest zachęcanie do ekologicznych technologii, pasz i nawozów. Podatek ma wejść w życie już od 2030 roku.
Zakończyły się wybory do Europarlamentu 2024. Sprawdziliśmy jak głosowali rolnicy według badania late poll pracowni Ipsos. Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie traci poparcie wśród rolników.
Instytut Europejskiej Polityki Środowiskowej opublikował raport, z którego wynika, że uprawy pszenicy, ziemniaków, ryżu i oliwek w Europie są zagrożone. Co z tego raportu wynika dla konsumentów?
Skandaliczne słowa do polskich rolników skierował Alex Lissitsa, szef Ukraińskiego Klubu Agrobiznesu. Słowa lobbysty nie pozostały bez odpowiedzi z polskiej strony.
Warszawskie ulice brzmią dziś hasłami Marszu “Przeciwko Zielonemu Ładowi” organizowanym przez NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność oraz ogólnopolską NSZZ Solidarność. Marsz gromadzi nie tylko rolników, ale także wszystkich przeciwników unijnej polityki.
W najbliższy piątek 10 maja odbędzie się w Warszawie marsz organizowany przez NSZZ Solidarność oraz NSZZ Rolników Indywidualnych “Solidarność”. Dotyczyć ma on sprzeciwu wobec zapisów Zielonego Ładu.
Jeszcze 32 dni dzielą nas od tegorocznych wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego. Postanowiliśmy przyjrzeć się kandydatom wystawionym przez partie polityczne, z punktu widzenia rolników.
Już dziś 7 maja do Katowic zawita premier Donald Tusk oraz szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Na spotkaniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego zostanie przedstawiony plan dla Europejskich państw. Swój plan przedstawili i rolnicy, którzy jutro także pojawią się w Katowicach i wspólnie będą protestować. To sposób na zawstydzenie polskiego rządu. Jaka będzie dzisiejsza forma strajku?
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała na stronie internetowej oświadczenia majątkowe premiera Donalda Tuska, członków Rady Ministrów, kierownictwa KPRM, kierowników urzędów nadzorowanych przez Prezesa Rady Ministrów oraz wojewodów. Wśród oświadczeń znalazło się także oświadczenie ministra rolnictwa, Czesława Siekierskiego.
Portal Euractiv podał, że Parlament Europejski planuje wprowadzenie zmian we Wspólnej Polityce Rolnej odpowiadających żądaniom strajkujący rolników europejskich.
Rada Ministrów otrzymała projekt zmian w ustawie o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Zmiany te odnoszą się do rolników, którzy posiadają nieruchomość rolną obejmującą obszar użytków rolnych o powierzchni powyżej 2 ha przeliczeniowych, a którzy nie mają stałych dochodów. Ta grupa rolników będzie mogła ubiegać się o status osoby bezrobotnej w Urzędzie Pracy.