Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Unia Europejska

Unia Europejska

ziemniaki
25.01.2024 19:53 Polska jako jedyny kraj z zakazem sprzedaży ziemniaków do UE. „To przestępstwo”

W dzisiejszej audycji w Radiu Zet, wiceminister rolnictwa dał jasno do zrozumienia, że Unia Europejska nie chce kupować polskich ziemniaków. Przyczyna tkwi w groźnej bakterii, z którą borykać się mają małe gospodarstwa. Co jest prawdą, a co nią nie jest, wyjaśnia lider Agrounii. 

polski związek producentów szparaga
23.01.2024 22:38 Rolnicze trendy w Europie na Targach SIVAL. Rozmowa z Klaudią Kącką-Janelt

W dniach 16-18 stycznia odbyły się targi SIVAL we francuskim Angers. Targi SIVAL to międzynarodowe targi uprawy winorośli, warzyw i owoców. Miejsce do spotkań i wymiany doświadczeń rolników i producentów z wielu krajów świata.  

Strajk rolników polska
22.01.2024 22:02 Polscy rolnicy rozpoczęli falę strajków w Europie?

Strajki rolników w kolejnych krajach Europy paraliżują drogim niepokojąc ważnych dygnitarzy. Czy to zapowiedź strajków w całej Unii Europejskiej? 

strajk rolników
21.01.2024 11:48 Protesty rolników w Polsce. Powstała mapa strajków

Zapowiadany przez rolników z "Solidarności" protest, który ma się odbyć w środę 24 stycznia, będzie jednym z największych w Polsce. Strajki przeciwko przepisom wprowadzonym przez UE, odbędą się w kilkudziesięciu miejscowościach w kraju. Powstała mapa, dzięki której można będzie śledzić na bieżąco miejsca protestów. 

liczenie pieniędzy
20.01.2024 20:27 Rosną koszty produkcji rolnej. Rolnicy załamani cenami owoców i zbóż

Aktualne ceny na rynkach zbytu wprawiają rolników w zakłopotanie. Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że nie jest dobrze. W skupach ceny produktów żywnościowych (w całej Unii Europejskiej) poszły ostro w dół, natomiast koszty środków potrzebnych do wyprodukowania nie drgnęły. Na dzień dzisiejszy spadki notuje się jedynie przy cenach nawozów. Jak kształtowały się ceny w 2023 roku?

kostki cukru
06.01.2024 12:54 Szykuje się potężny wzrost cen cukru. Eksperci nie mają już wątpliwości

Cukier to jeden najbardziej używanych towarów spożywczych na świecie i jednocześnie cały czas drożejących. Ma to związek z rosnącym popytem i wciąż niewielką produkcją tego popularnego składnika. Brazylia oraz Indie obmyślają strategie na obniżenie cen cukru. Czy Polska też może na to liczyć? 

Plastikowa butelka
10.10.2023 12:30 Gigantyczne kary za rosyjski plastik

Polska tonie w tanim plastiku z Rosji. Na własne życzenie płacimy ogromne kary za wprowadzanie rosyjskiego plastiku na rynek. Powodów kar jest kilka. 

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
20.09.2023 16:00 „Są fantastyczni” – Sekretarz generalny Copa Cogeca o polakach

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus spotkał się w Warszawie z sekretarzem generalnym Copa Cogeca. Rozmowy skupiały się wokół ukraińskiego zboża. 

mięso
19.09.2023 08:03 Zamienniki mięsa na topie. Inwestycja rzędu 477 mld euro

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zadeklarowały przydzielenie łącznej sumy przekraczającej 477 milionów euro (czyli około 2,12 miliarda złotych) na rozwijanie branży roślinnych substytutów mięsa oraz produkcji mięsa w laboratoriach. Informacje te zostały przedstawione w raporcie Good Food Institute, międzynarodowej sieci organizacji promujących nowatorskie rozwiązania w dziedzinie alternatywnych źródeł białka.

biały ser
11.09.2023 17:03 UE przesądziła o losach polskiego twarogu. Jest na specjalnej liście

Unia Europejska przyznała ochronę jednemu z polskich przysmaków kulinarnej sztuki - twarogowi wędzonemu. Decyzja o wpisaniu tego wyjątkowego sera na listę chronionych tradycyjnych specjalności została ogłoszona 6 września 2023 r. Jest to 46 polski produkt z tego typu statusem w UE. 

Plastikowe butelki
29.08.2023 11:17 O co chodzi z nowymi nakrętkami?

Za sprawą unijnej dyrektywy, plastikowe nakrętki muszą być przytwierdzone do butelek i kartonów z napojami. Chociaż jest to uciążliwe, nowe przepisy mogą zdziałać wiele dobrego. Zdania są podzielone.

pola widziane z lotu ptaka
27.08.2023 08:21 Co z Zielonym Ładem? Timmermans zrezygnował

Frans Timmermans, zwolennik Zielonego Ładu i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, ogłosił swoją rezygnację z zajmowanych stanowisk. Jakie znaczenie ma ta decyzja dla przyszłości europejskich inicjatyw klimatycznych?

flaga UE
26.08.2023 10:24 Ambicje UE wobec zielonego rolnictwa do 2024. Nierealne?

Ambicje Unii Europejskiej w kierunku tworzenia wizji zielonego rolnictwa na kolejne lata mogą być zagrożone. Nie trzeba podkreślać, że przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w czerwcu 2024 roku, jednym z kluczowych elementów działań wspólnoty jest kształtowanie polityki rolnej i spożywczej. Opóźnienia w procesie legislacyjnym oraz kontrowersje wokół niektórych propozycji mogą jednak negatywnie wpłynąć na osiągnięcie celów Zielonego Ładu.

Grzyby w koszyku
13.08.2023 14:00 Będzie zakaz zbioru runa leśnego? Propozycja zmian w prawie UE

Dotychczasowe zbieranie darów lasu może być niedługo objęte unijnymi regulacjami. Wszystko za sprawą przygotowanej przez hiszpańską rezydencję w UE propozycji, rozpatrywanej na posiedzeniu grupy roboczej w Brukseli. 

Flagi Unii Europejskiej
28.07.2023 08:00 Państwa UE sceptyczne wobec przedłużenia zakazu eksportu ukraińskiego zboża

Zgodnie z informacją przekazaną przez Polską Agencję Prasową Francja i Niemcy sprzeciwiają się przedłużeniu zakazu eksportu ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do 5 krajów, w tym Polski po 15 września. 

Zboże trzymane w dłoni
27.07.2023 08:00 UE gotowa na eksport wszystkich ukraińskich produktów rolnych

Zgodnie z komunikatem przekazanym przez Polską Agencję Prasową, unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podał informację o gotowości Unii Europejskiej do wyeksportowania niemal wszystkich ukraińskich produktów rolnych „korytarzami solidarności” i pomocy w pokryciu kosztów. 

krowy
22.07.2023 11:00 Wyłączenie krów z planu ograniczenia emisji. PE zagłosował

Posłowie do Parlamentu Europejskiego przyjęli swoje stanowisko w sprawie planu Komisji Europejskiej dotyczącego ograniczenia zanieczyszczeń w sektorze przemysłowym. Głosowanie przyniosło decyzję o wyłączeniu hodowli bydła z tego planu. To, czy bydło będzie wyłączone z planu ogarniaczania emisji, jest nadal kwestią otwartą. 

Motyl na łące
22.07.2023 08:00 Podlasie inwestuje w bioróżnorodność

Zgodnie z informacją przekazaną przez Polską Agencję Prasową, Grajewo i Szczuczyn otrzymają ponad 1,4 mln zł z funduszy europejskich na rozwój terenów zielonych. Planowane przedsięwzięcia pomogą zwiększać bioróżnorodność na Podlasiu. 

rośliny pod folią
20.07.2023 11:00 Timmermans o rolnikach: nie potrzebują więcej pieniędzy na zieloną transformację

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Frans Timmermans, w wywiadzie dla EURACTIV, stwierdził, że nie ma potrzeby wzmacniania budżetu Unii Europejskiej dotyczącego dopłat rolnych w najbliższym okresie, pomimo wezwań do powiększenia tego funduszu.

Parlament Europejski
14.07.2023 19:00 Rozporządzenie o odtwarzaniu przyrody przegłosowane. Co to oznacza dla rolników?

W ubiegłą środę 12 lipca 2023 r., w Parlamencie Europejskim zostało przegłosowane rozporządzenie o odtwarzaniu przyrody. Projekt został jednak wzbogacony o kilka postulatów przedstawicieli środowiska rolniczego oraz branży odnawialnych źródeł energii.

flaga UE
14.07.2023 11:00 Polski chroniony produkt rolny w UE. To już 45. przykład

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że nazwa "Powidła śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły" została zarejestrowana przez Komisję Europejską jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Jest to już 45. polski produkt rolny, który otrzymał tego typu ochronę w Unii Europejskiej.

flaga UE
12.07.2023 17:00 EFSA publikuje ocenę ryzyka glifosatu. Brak krytycznych obszarów obaw

Przeprowadzona przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wzajemna werfyfikacja oceny ryzyka związanej z glifosatem, dokonana przez władze czterech państw członkowskich pełniących rolę sprawozdawcy, nie zidentyfikowała krytycznych obszarów budzących obawy względem wpływu glifosatu na zdrowie ludzi, zwierząt i na środowisko. 

Ziemniaki
09.07.2023 08:00 PIORiN przypomina o zasadach przemieszczania polskich ziemniaków do innych państw UE

Jak przypomina Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, w ostatnim czasie rozpoczął się okres zbioru wczesnych odmian ziemniaków. W związku z tym zaczął się również czas wzmożonego obrotu ziemniakami wyprodukowanymi w Polsce. Jakie wymagania muszą spełnić ziemniaki, aby mogły być transportowane do innych państw Unii Europejskiej? 

traktor na polu
04.07.2023 11:00 Glifosat będzie wycofany? Wkrótce oświadczenie UE

Zezwolenie na stosowanie glifosatu przez rolników obowiązuje do 15 grudnia 2023 r. Jakie będą dalsze losy glifosatu? W lipcu Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ma opublikować wyniki oceny stosowania tej substancji w rolnictwie. Na ich podstawie Komisja Europejska najpóźniej do grudnia 2023 r. podejmie decyzję, czy zezwolić na dalsze stosowanie glifosatu przez rolników.

Rośliny w kolbach miarowych
28.06.2023 14:00 Zmiany przepisów o GMO? Komisja Europejska szykuje projekt ustawy

KE zapowiedziała przedstawienie projektu zmiany przepisów w kwestii organizmów modyfikowanych genetycznie na 5 lipca 2023 roku. Wśród wielu środowisk budzi to jednak spore kontrowersje.

łyżka cukru
26.06.2023 17:15 Cukier droższy o 64 proc. niż rok temu. Niepokojące prognozy

Ceny cukru rosną w zastraszającym tempie, sprawiając, że staje się on jednym z najbardziej kosztownych produktów na rynku. Spadek podaży na świecie, w tym również w Polsce, przy nadal wysokim popycie, generuje niemałe obawy wśród producentów i konsumentów. Jak informuje “Rzeczpospolita”, zapasy cukru na świecie są na poziomie najniższym od 11 lat. 

Jabłka trzymane w rękach
25.06.2023 08:00 Prognozy zbiorów jabłek na świecie

Najnowszy raport Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) podaje, że w sezonie 2022/2023 odnotowano spadek światowej produkcji jabłek, na skutek nieodpowiednich warunków pogodowych. Jak będzie wyglądała sytuacja w Europie? 

Kobieta pisząca na komputerze
21.06.2023 08:00 Rusza możliwość zgłaszania uwag do nowej polityki promocyjnej Unii Europejskiej

Komisja Europejska 14 czerwca 2023 r. przedstawiła projekt założeń Rocznego Programu Prac dotyczącego programów informacyjnych i promocyjnych. Sprawdź, do kiedy można zgłaszać swoje uwagi lub komentarze.