Pierwszy i jedyny kraj na świecie, zdecydował się wprowadzić podatek od emisji dwutlenku węgla w sektorze rolnictwa. Rząd duński w poniedziałek wieczorem podpisał porozumienie w tej sprawie z organizacjami rolników, producentów żywności oraz ochrony środowiska. Celem wprowadzenia tej opłaty jest zachęcanie do ekologicznych technologii, pasz i nawozów. Podatek ma wejść w życie już od 2030 roku.
Zakończyły się wybory do Europarlamentu 2024. Sprawdziliśmy jak głosowali rolnicy według badania late poll pracowni Ipsos. Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie traci poparcie wśród rolników.
Instytut Europejskiej Polityki Środowiskowej opublikował raport, z którego wynika, że uprawy pszenicy, ziemniaków, ryżu i oliwek w Europie są zagrożone. Co z tego raportu wynika dla konsumentów?
Skandaliczne słowa do polskich rolników skierował Alex Lissitsa, szef Ukraińskiego Klubu Agrobiznesu. Słowa lobbysty nie pozostały bez odpowiedzi z polskiej strony.
Warszawskie ulice brzmią dziś hasłami Marszu “Przeciwko Zielonemu Ładowi” organizowanym przez NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność oraz ogólnopolską NSZZ Solidarność. Marsz gromadzi nie tylko rolników, ale także wszystkich przeciwników unijnej polityki.
W najbliższy piątek 10 maja odbędzie się w Warszawie marsz organizowany przez NSZZ Solidarność oraz NSZZ Rolników Indywidualnych “Solidarność”. Dotyczyć ma on sprzeciwu wobec zapisów Zielonego Ładu.
Jeszcze 32 dni dzielą nas od tegorocznych wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego. Postanowiliśmy przyjrzeć się kandydatom wystawionym przez partie polityczne, z punktu widzenia rolników.
Już dziś 7 maja do Katowic zawita premier Donald Tusk oraz szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Na spotkaniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego zostanie przedstawiony plan dla Europejskich państw. Swój plan przedstawili i rolnicy, którzy jutro także pojawią się w Katowicach i wspólnie będą protestować. To sposób na zawstydzenie polskiego rządu. Jaka będzie dzisiejsza forma strajku?
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała na stronie internetowej oświadczenia majątkowe premiera Donalda Tuska, członków Rady Ministrów, kierownictwa KPRM, kierowników urzędów nadzorowanych przez Prezesa Rady Ministrów oraz wojewodów. Wśród oświadczeń znalazło się także oświadczenie ministra rolnictwa, Czesława Siekierskiego.
Portal Euractiv podał, że Parlament Europejski planuje wprowadzenie zmian we Wspólnej Polityce Rolnej odpowiadających żądaniom strajkujący rolników europejskich.
Rada Ministrów otrzymała projekt zmian w ustawie o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Zmiany te odnoszą się do rolników, którzy posiadają nieruchomość rolną obejmującą obszar użytków rolnych o powierzchni powyżej 2 ha przeliczeniowych, a którzy nie mają stałych dochodów. Ta grupa rolników będzie mogła ubiegać się o status osoby bezrobotnej w Urzędzie Pracy.
Zgodnie z zapowiedzianym przez NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność strajkiem generalnym rolników w całej Polsce, możemy się spodziewać 20 marca blokad wielu miast wojewódzkich, mniejszych miast oraz dróg i autostrad.
Ponad pięć godzin trwało spotkanie Premiera Donalda Tuska z przedstawicielami protestujących rolników w ramach szczytu rolniczego w Centrum Dialogu w Warszawie. Ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w spotkaniu uczestniczyli minister Czesław Siekierski oraz wiceministrowie Stefan Krajewski i Michał Kołodziejczak.
Niespokojna sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej oraz narastające niezadowolenie rolników nie sprzyjają spokojowi w Ministerstwie Rolnictwa. Minister Czesław Siekierski zorganizował konferencję prasową związaną z wyjazdem na spotkanie ministrów rolnictwa krajów unijnych w Brukseli.
Kiedy budzimy się o poranku i widzimy, że za oknem już świta, a dzień wydłużył się o kolejną godzinę, to znak, że wielkimi krokami zbliża się zmiana czasu na letni. Mimo że jest to skrócenie czasu spania o godzinę, to człowiek po przestawieniu się na tryb letni ma większą energię witalną - dłuższy dzień i więcej słońca dodaje sił. W tym roku przestawienie zegarka o godzinę do przodu wypadnie w nocy z 30 na 31 marca, to szczególny dzień dla Polaków
W dniu 11 lutego w Morągu na spotkaniu inaugurującym rozpoczęcie kampanii samorządowej doszło do rzeczowej rozmowy między rolnikami a premierem Donaldem Tuskiem i wiceministrem rolnictwa Michałem Kołodziejczakiem. Padły ważne deklaracje.
Ogólnopolski Protest Rolników rozpoczęty 9 lutego przewyższył swoimi rozmiarami przewidywania organizatorów. Wśród rolników zapanowała pełna mobilizacja ponad podziałami politycznymi, ponad rodzajami prowadzonej działalności. Specjalnie dla RolnikINFO głos zabrał były minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski.
Komisja Europejska podała dziś informację o zatwierdzeniu projektu rozporządzenia wydłużającego handel bezcłowy z Ukrainą. Zadecydowano też o tymczasowych zmianach w przepisach Wspólnej Polityki Rolnej.
W dzisiejszej audycji w Radiu Zet, wiceminister rolnictwa dał jasno do zrozumienia, że Unia Europejska nie chce kupować polskich ziemniaków. Przyczyna tkwi w groźnej bakterii, z którą borykać się mają małe gospodarstwa. Co jest prawdą, a co nią nie jest, wyjaśnia lider Agrounii.
W dniach 16-18 stycznia odbyły się targi SIVAL we francuskim Angers. Targi SIVAL to międzynarodowe targi uprawy winorośli, warzyw i owoców. Miejsce do spotkań i wymiany doświadczeń rolników i producentów z wielu krajów świata.
Strajki rolników w kolejnych krajach Europy paraliżują drogim niepokojąc ważnych dygnitarzy. Czy to zapowiedź strajków w całej Unii Europejskiej?
Zapowiadany przez rolników z "Solidarności" protest, który ma się odbyć w środę 24 stycznia, będzie jednym z największych w Polsce. Strajki przeciwko przepisom wprowadzonym przez UE, odbędą się w kilkudziesięciu miejscowościach w kraju. Powstała mapa, dzięki której można będzie śledzić na bieżąco miejsca protestów.
Aktualne ceny na rynkach zbytu wprawiają rolników w zakłopotanie. Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że nie jest dobrze. W skupach ceny produktów żywnościowych (w całej Unii Europejskiej) poszły ostro w dół, natomiast koszty środków potrzebnych do wyprodukowania nie drgnęły. Na dzień dzisiejszy spadki notuje się jedynie przy cenach nawozów. Jak kształtowały się ceny w 2023 roku?
Cukier to jeden najbardziej używanych towarów spożywczych na świecie i jednocześnie cały czas drożejących. Ma to związek z rosnącym popytem i wciąż niewielką produkcją tego popularnego składnika. Brazylia oraz Indie obmyślają strategie na obniżenie cen cukru. Czy Polska też może na to liczyć?
Polska tonie w tanim plastiku z Rosji. Na własne życzenie płacimy ogromne kary za wprowadzanie rosyjskiego plastiku na rynek. Powodów kar jest kilka.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus spotkał się w Warszawie z sekretarzem generalnym Copa Cogeca. Rozmowy skupiały się wokół ukraińskiego zboża.
Państwa członkowskie Unii Europejskiej zadeklarowały przydzielenie łącznej sumy przekraczającej 477 milionów euro (czyli około 2,12 miliarda złotych) na rozwijanie branży roślinnych substytutów mięsa oraz produkcji mięsa w laboratoriach. Informacje te zostały przedstawione w raporcie Good Food Institute, międzynarodowej sieci organizacji promujących nowatorskie rozwiązania w dziedzinie alternatywnych źródeł białka.
Unia Europejska przyznała ochronę jednemu z polskich przysmaków kulinarnej sztuki - twarogowi wędzonemu. Decyzja o wpisaniu tego wyjątkowego sera na listę chronionych tradycyjnych specjalności została ogłoszona 6 września 2023 r. Jest to 46 polski produkt z tego typu statusem w UE.