Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Warzywa

Warzywa

ubezpieczenia
19.03.2022 02:41 "Rolnicy się nie ubezpieczają, bo szkoda im pieniędzy". Słowa oburzyły rolników

Gwałtowne zjawiska pogodowe, które w ostatnich tygodniach nawiedziły nasz kraj, stały się iskrą zapalną zażartej dyskusji na temat systemu ubezpieczeń rolniczych. W minionych dniach Agrounia zaznaczyła na Twitterze, że rolnicy nie mogli się ubezpieczać z winy rządu - stwierdzenie to wywołało ogrom emocji u internautów, którzy nie szczędzili gorzkich słów krytyki producentom żywności. Oburzenie rolników wywołały m.in. słowa internauty, który stwierdził: - Rolnicy się nie ubezpieczają, bo szkoda im pieniędzy. Liczą, że jak coś się wydarzy, to państwo im da. Ubezpieczenia rolnicze: burza opinii w internecieNie będzie przesadą stwierdzenie, że opinie wyrażane przez internautów są do pewnego stopnia probierzem nastrojów panujących w społeczeństwie. Nawalne deszcze, burze i grad sprawiły, że plantacje wielu rolników w Polsce zostały kompletnie zniszczone. Niestety, ogromna liczba producentów rolnych znalazła się w niezwykle trudnej sytuacji ze względu na brak wykupionego wcześniej ubezpieczenia. Wielu rolników, w tym działacze Agrounii, wskazali, że rząd powinien finansowo wspomóc poszkodowanych producentów, ponieważ system ubezpieczeń rolnych nie daje możliwości ubezpieczenia się wielu osobom.

drożyzna
19.03.2022 02:40 Szalejąca drożyzna w sklepach. Rolnicy się bogacą?

W ostatnich miesiącach konsumenci mogą obserwować w sklepach niepokojący trend, jakim są rosnące ceny produktów spożywczych. Powodem nasilającego się zjawiska jest m.in. postępująca w naszym kraju inflacja. Jak podaje Business Insider, w handlu detalicznym ceny produktów w maju wobec cen z kwietnia 2021 roku wzrosły o 5,4%. Czy to oznacza, że producenci żywności również zarabiają więcej? Bynajmniej - pomimo drożyzny w sklepach rolnicy często zmagają się z nieopłacalnością produkcji roślinnej i zwierzęcej, a większość zysku w handlu przejmują pośrednicy. Wzrosty cen w handlu detalicznymNie jest tajemnicą, że w ciągu roku ceny owoców i warzyw notują sezonowe wzrosty i spadki cen. Jeszcze niedawno wielu konsumentów ubolewało nad cenami truskawek - obecnie można je kupić nawet za 7,50 złotych za łubiankę. Opisywany przykład ma jednak charakter jednostkowy - według portalu Business Insider ceny żywności w handlu detalicznym nieubłaganie rosną. Szkopuł w tym, że coraz większe marże nie wpływają na większe zarobki rolników.Warto dodać, że maju za produkty spożywcze w sklepach mieszkańcy Polski płacili o 5,4% więcej niż w kwietniu tego samego roku. Niestety nie przekłada się to na lepszą sytuację ekonomiczną rolników, którzy nadal otrzymują niesatysfakcjonujące propozycje stawek w skupach i zmagają się z rosnącymi kosztami pracy. Efekt? Ceny w sklepach szybują, a w portfelach rolników zostaje coraz mniej pieniędzy.

z hiszpanii
19.03.2022 02:39 Przewozili owoce i warzywa z Hiszpanii. Ciężarówkę zatrzymano

Transport owoców i warzyw z Hiszpanii do Litwy został zatrzymany na przejściu granicznym w Budzisku przez Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego z Białegostoku. Jak się okazało, ładunek ważył o 3 tony za dużo. Warto dodać, że zgodnie z badaniami pracowników WITD, dopuszczalny nacisk jednej osi pojazdu był przekroczony o prawie 2 tony. Ciężarówka z owocami i warzywami zatrzymanaChoć zabranie większej ilości towaru w jednym pojeździe zdaje się być - teoretycznie - rozsądnym sposobem zarządzania pracą, to warto również mieć na względzie pewne granice, których przekroczenie może stanowić zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Na oficjalnej stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Białymstoku pojawił się wpis na temat zatrzymania ciężarówki wiozącej owoce i warzywa z Hiszpanii do Litwy. Pojazd został zatrzymany do rutynowej kontroli na przejściu granicznym w Budzisku na terenie województwa podlaskiego. Jak się okazało, ilość ładunku, która znajdowała się w ciężarówce, w znaczący sposób przekraczała obowiązujące normy bezpieczeństwa.

bill gates
19.03.2022 02:39 Bill Gates zainwestował w rolnictwo. Ziemniaki sprzedaje firmie McDonald's

Nie od dziś wiadomo, że Bill Gates - znany amerykański przedsiębiorca i filantrop - poza działalnością w branży informatycznej przez lata inwestował w wielkie obszary gruntów rolnych. Wedle informacji zebranych przez dziennikarzy NBC News, ogromne gospodarstwo Gatesa jest kluczowym dostawcą ziemniaków do restauracji McDonald's. To właśnie z bulw pochodzących z gospodarstwa Billa Gatesa wytwarza się lwią część słynnych amerykańskich frytek. Bill Gates, rolnictwo i McDonald'sBill Gates zyskał fortunę głównie dzięki swojej pracy zawodowej w branży informatycznej i związkom z firmą Microsoft. Co ciekawe, na przestrzeni lat inwestował w grunty rolne, dzięki czemu stał się największym prywatnym właścicielem ziemi uprawnej w Stanach Zjednoczonych. Bill Gates posiada w sumie około 97 933 hektarów ziem w osiemnastu stanach. Uprawiane są tam wspomniane ziemniaki, a także soja, cebula, marchew i ryż. Amerykańskie media podają, że ziemniaki sprzedawane firmie McDonalds rosną na polach w stanie Waszyngton. Co ciekawe, nieoficjalnie mówi się również, że obszar ten jest tak duży, że można go zobaczyć z kosmosu.

agrounia
19.03.2022 02:39 Gradobicie bez litości dla upraw. Agrounia: "Złość wzbiera, widząc bierność polityków"

W ostatnim czasie, pomimo słonecznej pogody w większości regionów w Polsce, na południu kraju doszło do gwałtownego gradobicia. Opady zamarzniętych kawałków lodu wywołały niemałe spustoszenie na polach rolników, obracając w niwecz tysiące młodych roślin. Agrounia, przedstawiając zniszczone pola rolników na swoim twitterowym profilu, napisała: - Serce pęka, widząc te zniszczone plony. Złość wzbiera, widząc bierność polityków. Gradobicia w południowej PolsceJak możemy przeczytać na portalu goniec.pl, a także na facebookowym profilu Łowcy Burz Południe - małopolskie i śląskie, ostatnie dni dla mieszkańców południowych krańców Polski nie należały do najłatwiejszych. Nagłe i silne opady gradu zniszczyły młode rośliny na polach, w wielu przypadkach przynosząc rolnikom ogromne straty finansowe. Fotografie zamieszczone na profilu Łowcy Burz Południe - małopolskie i śląskie na Facebooku ukazują, że kawałki lodu miały wielkość sporych czereśni. Sytuację rolników skomentował rolniczy ruch Agrounia na Twitterze: >

rolnicy
19.03.2022 02:39 Brak zmian może zniszczyć 30% rolnictwa na świecie. Naukowcy apelują

Każde czasy zmagają się ze swoimi własnymi wyzwaniami politycznymi, gospodarczymi i kulturowymi. XXI wiek stał się jednak symbolem ogromnego kryzysu klimatycznego, który wymaga jak najszybszych i zdecydowanych posunięć. Pomimo twardych dowodów ze strony naukowców wielu ludzi nadal wskazuje, że globalne ocieplenie jest fikcją. Nieograniczona emisja gazów cieplarnianych do końca obecnego stulecia ma doprowadzić do zniszczenia 30% obszarów, na których prowadzi się produkcję żywności. Niestety, w przestrzeni internetowej niektórzy stwierdzają, że nie widzi w swojej działalności żadnych elementów, które można by przekształcić na bardziej przyjazne środowisku. Tańce na tonącym statkuDenializm w kwestii destrukcyjnych efektów działalności człowieka nie jest niestety rzadkim zjawiskiem, a każda z poszczególnych grup zawodowych często chce przerzucać winę na innych. Globalne ocieplenie jest faktem i nie ma tutaj miejsca na opinie - dowody przedstawiane przez fińskich naukowców z Uniwersytetu w Aalto pokazują, że do końca bieżącego stulecia istnieje prawdopodobieństwo, że 30% światowych obszarów, na których nadal prowadzi się produkcję żywności, będzie niezdatna do dalszej eksploatacji. Fińscy badacze wypowiadający się w naukowym czasopiśmie One Earth wskazują, że winne wszystkiemu są gazy cieplarniane emitowane do atmosfery pochodzące nie tylko z przemysłu, ale również z rolnictwa. Dramatyczne prognozy mają szansę stać się rzeczywistością, jeśli emisja gazów cieplarnianych nie zostanie zmniejszona. Jeśli jednak ten plan się uda, a ocieplenie wyniesie maksymalnie 1,5-2 stopnie Celsjusza, zniszczeniu ulegnie tylko niewielka część obszarów, na których obecnie produkuje się żywność. Mimo to zarówno przemysł, jak i rolnictwo zdają się w wielu przypadkach przypominać beztroskich pasażerów tonącego Titanica - w momencie, gdy statek niebezpiecznie się przechyli, na ratunek będzie za późno.

przemyt - kalafiory
05.05.2021 02:00 W transporcie mieli nie tylko kalafiory z Hiszpanii. Trzy osoby zostały zatrzymane

Na parkingu w okolicach Jędrzychowic (woj. dolnośląskie) funkcjonariusze z Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu skontrolowali samochód ciężarowy. Jak się okazało, CBŚP posiadała informację, że może dochodzić do przemytu, a kontrabanda miała być właśnie transportowana kontrolowanym samochodem, który przekraczał granicę niemiecko-polską. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

  • 1
  • 2