Niewielkich rozmiarów popularne szkodniki rujnują liście szpinaku? Mszyce pojawiają się nagle i potrafią rozmnożyć się w ekspresowym tempie, ale i na nie jest sposób. Zanim mszyce zaatakują i zrujnują cały szpinak, warto sięgnąć po skuteczne i bezpieczne dla naszego zdrowia metody na pozbycie się niechcianych gości z ogrodu.
Niewątpliwie truskawki są najmocniej wyczekiwanymi owocami w maju. Kiedy tylko pojawią się na polskich targach, nie można przejść obok nich obojętnie. Niestety, w tych czerwonych bombach witaminowych kryją się niebezpieczne dla zdrowia zagrożenia. Jednym z nich jest szara pleśń, która pojawia się na owocach miękkich. Zjedzenie takiego owocu prowadzi do konsekwencji zdrowotnych.
Instytut Europejskiej Polityki Środowiskowej opublikował raport, z którego wynika, że uprawy pszenicy, ziemniaków, ryżu i oliwek w Europie są zagrożone. Co z tego raportu wynika dla konsumentów?
Ci rolnicy, którzy złożyli wnioski o dopłaty do wymiany starego dachu, wykonanego z materiałów zawierających azbest, otrzymali od Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dodatkowe 6 miesięcy na zrealizowanie przedsięwzięcia. Ostateczny termin wymiany dachu to 30 wrzesień 2025 r. Jaka jest kwota wsparcia?
Wielkimi krokami nadchodzi sezon na soczyste i obfitujące w bomby witaminowe owoce. Pierwsze krajowe truskawki już wchodzą na rynek, a niebawem pojawią się również inne, cenne źródła witamin i minerałów. Często jednak kupujemy owoce w nadmiarze, nie wykorzystując ich, aż do momentu pojawienia się pierwszych oznak zepsucia. W takim wypadku nie wystarczy samo odkrojenie pleśni, owoc należy wyrzucić. Podpowiemy, co zrobić, żeby uniknąć takich sytuacji.
Temat posiadania płyt gnojowych w gospodarstwach liczących poniżej 20 DJP powraca. Lubelskie Izby Rolnicze domagają się zniesienia wymogu z "programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”. Z dokumentu wynika, iż wszystkie gospodarstwa utrzymujące zwierzęta, od 1 stycznia 2025 r. będą zmuszeni do wybudowania płyty gnojowej. Zarząd LIR alarmuje, to jawne uśmiercanie małych gospodarstw.
Idąc na zakupy, prawie zawsze staramy się zwracać uwagę na skład i pochodzenie produktów spożywczych. Jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w pożywieniu mogą znajdować się niewidzialne dla oka cząsteczki plastiku, który potem przedostają się do naszych organizmów. Naukowcy biją na alarm, to stwarza realne niebezpieczeństwo dla ludzkiej krwi czy płuc. Czy da się temu zaradzić?
22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym dniu na całym świecie odbywa się wiele wydarzeń promujących ochronę środowiska i zwracających uwagę na dobro naszej planety. W Polsce organizowane są m.in. akcje sprzątania świata, w których chętnie udział biorą dzieci ze szkół podstawowych. Co jeszcze możemy zrobić dla Ziemi, jak dbać o naszą planetę, aby odwdzięczała się nam w przyszłości?
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) opublikowała wyniki przeprowadzonej w IV kwartale 2023 roku ogólnopolskiej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj. Przebadano łącznie 142 podmioty zajmujące się handlem detalicznym. W 37 punktach sprzedaży IJHARS wykryła różnego rodzaju nieprawidłowości.
Mieszkańcy domów powinni spodziewać się kontroli szamb i oczyszczalni ścieków. Urzędnicy bowiem będą sprawdzać, czy właściciel posesji, który posiada indywidualny system oczyszczania ścieków, wywiązuje się z umów na wywóz nieczystości oraz czy posiada stosowne dokumenty, które to potwierdzają. Za nieprawidłowości grożą kolosalne kary.
Kierujący busem mężczyzna postanowił pozbyć się swoich śmieci w lesie. Udał się w nocy na teren jednego z lasów województwa lubuskiego i tam je zostawił. Nie miał jednak pojęcia, że nagrywała go kamera z fotopułapki zainstalowanej przez strażników leśnych. Dzięki nagraniu mężczyzna został szybko odnaleziony i odpowiednio ukarany.
Pewnie myślicie, że to żart. Widok robaków na talerzu rodem z krajów trzeciego świata może także zagościć na naszych stołach. Wszystko za sprawą decyzji Komisji Europejskiej z 3 stycznia 2023 roku, która zatwierdziła wprowadzenie do żywności dodatku w formie jadalnych owadów. Sprawdziliśmy, czy w naszym kraju serwują dania z owadami jadalnymi, a jeśli nie, to czy można je kupić.
W twoim pięknym zielonym ogrodzie nagle zaczęło się żółcić? To przez mlecz lub mniszek lekarski. Żółte kwiaty tych roślin, niesamowicie kontrastują z kolorem trawy. Nie każdego jednak ucieszy taki widok, a większość zapewne będzie chciała się problematycznych roślin pozbyć. Na szczęście, są na to proste i tanie sposoby. Wystarczy przygotować mieszankę z domowych składników i podlać nimi ogrodowego intruza.
Pamiętasz sytuację, w której twój ogród warzywny zaczął nagle znikać w oczach? To właśnie wtedy zaczęły się panoszyć tam ślimaki. Te małe zwierzęta potrafią narobić ogromnych szkód, jednak istnieją proste sposoby, by się ich humanitarnie pozbyć. Oto kilka propozycji, dzięki którym ochronisz swoje rośliny przed całkowitą inwazją ślimaków.
Tuja to jeden z najchętniej wybieranych krzewów do ogrodu. Te rośliny nie są wymagające, a nakład pracy przy uprawie jest niewielki. Żeby tuje pięknie wyglądały, wystarczy przycinać je i odżywiać. Na zrobienie nawozu potrzeba tylko wyciągu z resztek odpadów kuchennych. Oto prosty sposób na pobudzenie krzewów do wzrostu.
Zielony Ład odmieniany jest w ostatnim czasie przez wszystkie przypadki. Media obiegła informacja o zakazie upraw własnych warzyw i owoców w ogródkach przydomowych, jaki miałby być zawarty w zapisach Zielonego Ładu.
Wiosna zbliża się wielkimi krokami. To czas, kiedy rozpoczynamy pierwsze prace w naszym ogrodzie i doprowadzamy do porządku po ciężkim, zimowym okresie. Trawnik należy oczyścić z zalegających suchych liści, źdźbeł, patyków i innych zanieczyszczeń. Co natomiast, jeśli na trawniku pojawił się element leśnego runa, czyli mech? Podpowiemy, jak usunąć niepożądanego gościa na trawniku.
Maksymalne wykorzystanie surowców w procesie produkcji żywności i ograniczenie do minimum odpadów to przyszłość przemysłu spożywczego. Fiński start-up ma na to swój pomysł.
Gmina Kleszczewo, położona w powiecie poznańskim, ogłosiła realizację projektu budowy zbiornika wodnego Tulce. Zainicjowane przedsięwzięcie, współfinansowane z Funduszy Europejskich (blisko 18 mln zł), ma za zadanie zwiększyć lokalne zasoby wodne, poprawić atrakcyjność obszaru i zabezpieczyć stabilność przepływu w cieku. Wartość inwestycji przekracza 22 mln zł.
W szwajcarskim kantonie genewskim, słynącym z zaangażowania w ochronę środowiska, pojawił się niecodzienny pomysł na kontrolę populacji dzikiej fauny, w tym dzików, jeleni i saren. Zamiast tradycyjnego odstrzału, stowarzyszenie Animal Equité (AEE) sugeruje zastosowanie antykoncepcji zwierzęcej.
Nowy raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) omawia druzgocące skutki katastrof naturalnych dla globalnej produkcji rolniczej. Co to oznacza w praktyce? Szacuje się, że rocznie straty te mają równowartość 123 mld dolarów, czyli 5 procentom rocznego światowego PKB produktów rolnych. Jakie są główne powody tego szokującego wpływu?
Europejscy naukowcy z projektu badawczego Micro4Biogas dokonali odkrycia, które – potencjalnie – może zwiastować przełom w produkcji biogazu. Badacze odkryli i scharakteryzowali nowy porządek taksonomiczny bakterii o nazwie Darwinibiotices, który odgrywa kluczową rolę w procesie fermentacji beztlenowej w biogazowniach. Nowa wiedza mogłaby pozwolić m.in. na podniesienie efektywności produkcji biogazu.
Każdy ogrodnik wie, jak dużą wartością dla uprawianych roślin jest solidna dawka kompostu. Wśród ogrodników jest nawet nazywany „czarnym złotem”. Po co właściwie nam kompostownik w ogrodzie i jak go wykonać samodzielnie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule.
Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa wypowiedziała się na temat dodatku węglowego na rok 2023. Po ubiegłorocznym przyznaniu tego świadczenia ze względu na wysokie ceny węgla, wielu obywateli zastanawia się, czy w obliczu zbliżającej się zimy mogą liczyć na dodatkowe wsparcie. Minister Moskwa przedstawiła oficjalne stanowisko w tej sprawie.
11 września 2023 roku to data, od której obowiązują nowe przepisy związane z biogazowniami rolniczymi. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) opublikował zaktualizowane "Warunki uzyskania wpisu do rejestru wytwórców biogazu rolniczego oraz zasady wykonywania działalności objętej wpisem". Nowe przepisy mają na celu przyspieszenie budowy biogazowni rolniczych i ułatwienie ich funkcjonowania.
Rokitnik zwyczajny, zwany również rokitnikiem pospolitym, to mało znany krzew, który jednak kryje w sobie ogromną ilość prozdrowotnych składników. To prawdziwa skarbnica witamin i minerałów, co sprawia, że Rosjanie nazywają go "złotem Syberii". W Polsce występuje stosunkowo często, choć nie cieszy się zbytnią popularnością w kuchni.
Zaliczana do jednych z najstarszych udomowionych gatunków zbóż, pszenica samopsza zyskuje na coraz to większej popularności. Wszystko za sprawą wybitnych właściwości prozdrowotnych. Sprawdź, czym charakteryzuje się pszenica samopsza.
Wiemy, że można je wykorzystać jako peeling czy też odstraszające kadzidełko na komary, ale fusy po kawie w betonie? Jak się okazuje, Australijscy naukowcy odkryli nowe zastosowanie fusów w budownictwie.