Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ekologia

Ekologia

flaga UE
26.08.2023 10:24 Ambicje UE wobec zielonego rolnictwa do 2024. Nierealne?

Ambicje Unii Europejskiej w kierunku tworzenia wizji zielonego rolnictwa na kolejne lata mogą być zagrożone. Nie trzeba podkreślać, że przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w czerwcu 2024 roku, jednym z kluczowych elementów działań wspólnoty jest kształtowanie polityki rolnej i spożywczej. Opóźnienia w procesie legislacyjnym oraz kontrowersje wokół niektórych propozycji mogą jednak negatywnie wpłynąć na osiągnięcie celów Zielonego Ładu.

Szklane butelki
24.08.2023 20:14 Stało się. System kaucyjny dotrze do Polski

Sejm przegłosował nowelizację wprowadzającą w Polsce system kaucyjny, który zacznie funkcjonować już niedługo. Nie wszyscy popierają ten pomysł.

Anna Moskwa
22.08.2023 18:00 MKiŚ: niebezpieczne odpady w gminie zostaną usunięte za 43 mln zł

Przylepie (gm. Zielona Góra) szykuje się do skutecznej eliminacji niebezpiecznych odpadów zgromadzonych w lokalnej hali magazynowej. Projekt wartej 43 miliony złotych inwestycji otrzyma pełne wsparcie Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Wszystko po to, aby zagrożenie dla środowiska i wód podziemnych zniknęło raz na zawsze.

None
22.08.2023 17:32 Polska w ogonie UE. Rolnictwo ekologiczne musi się rozwijać

Każdy kraj członkowski Unii Europejskiej jest zobowiązany do rozwoju rolnictwa ekologicznego. Szacuje się, że do 2030 roku co najmniej 25% gruntów ornych będzie przeznaczone na produkcję ekologiczną. Niektóre kraje nie maja się o co martwić, ponieważ już dawno przekroczyły ten próg. Jednak wszystko wskazuje na to, że wielu polskich rolników w ciągu kilku lat będzie musiało zmienić specyfikę swojej produkcji. 

None
17.08.2023 17:32 Dobra wiadomości dla rolników ekologicznych. Więcej gospodarzy ma prawo ubiegać się o płatności w ramach ekoschematu

Zmiany w ustawie o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Prezydent Andrzej Duda podpisał się pod nowelą, która wejdzie w życie wraz z końcem sierpnia bieżącego roku. W wyniku naniesionych korekt, o płatności w ramach ekoschematu ma prawo ubiegać się więcej rolników, niż dotychczas. Zainteresowani płatnościami muszą nanieść stosowne zmiany we wniosku. Zostało niewiele czasu.

Pieniądze canva PRO
13.08.2023 18:32 Małe gospodarstwa otrzymają dopłaty. Andrzej Duda podpisał ustawę

Wprowadzono nowelizację ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Jak podkreślają autorzy noweli, zmiany w przepisach wynikają z dbałości o potrzeby organizacji rolniczych. Chodzi o dopłaty bezpośrednie. Uproszczenie przepisów ma zwiększyć dostępność tej formy wsparcia dla właścicieli małych gospodarstw, które w większości są gospodarstwami rodzinnymi. Zyskać mają też ci, którzy ubiegali się o płatności w ramach ekoschematu.

krowy
12.08.2023 11:31 Rolnictwo ekologiczne. Dopłaty otrzyma większa liczba rolników

Zmiany w zasadach przyznawania płatności ekologicznych przynoszą dobre wieści dla polskich rolników. Obniżenie współczynnika obsady zwierząt z 0,5 DJP do 0,3 DJP otwiera drzwi dla większej liczby gospodarstw rolnych, które będą mogły skorzystać z dodatkowych dopłat. 

ROD
05.08.2023 18:00 Granty na ROD od ARiMR. Czas na realizację projektów wkrótce mija

Projekt Grantowy "Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych" realizowany przez ARiMR zbliża się do końca. Stowarzyszenia Rodzinnych Ogrodów Działkowych, które kończą inwestycje, mają jeszcze czas na zrealizowanie przyznanych grantów. Oto ważne informacje dotyczące terminów i możliwości wydłużenia czasu realizacji.

pole
05.08.2023 14:43 Pola będą lepiej nawodnione. 2,25 mln zł inwestycji na wsi

2 sierpnia 2023 r. otwarto wyremontowany jaz Oświęcim na rzece Prośnie, który odgrywa kluczową rolę w nawadnianiu pól rolnych. Znajdujący się na granicy województw łódzkiego i wielkopolskiego jaz spełnia teraz swoje funkcje efektywnie, zapewniając nawodnienie na kilkuset hektarach powiatów ostrzeszowskiego i wieruszowskiego. Całkowity koszt remontu tej budowli wyniósł blisko 2,25 mln zł.

dom
04.08.2023 17:00 Nawet 6 tys. dla właścicieli domów jednorodzinnych. Jest warunek

Właściciele domów jednorodzinnych od czwartku 3 sierpnia 2023 roku mogą wnioskować o dotacje na budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę w ramach trzeciej edycji programu “Moja Woda”. Program na na celu łagodzenie skutków suszy i przeciwdziałanie podtopieniom budynków w Polsce.

Lasy Państwowe logo
04.08.2023 13:09 Lasy Państwowe liczą swój ślad węglowy. Tysiące ton ekwiwalentu CO2 rocznie

Lasy Państwowe podjęły wyzwanie obliczenia swojego śladu węglowego w sześciu jednostkach organizacyjnych na terenie Polski. Działania te mają na celu zmniejszenie wpływu na zmiany klimatyczne i umożliwienie bardziej efektywnych działań na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Rezultaty pilotażowych obliczeń wskazują na znaczący wpływ emisji pośrednich w finalnych wynikach, głównie związanych z zużyciem energii elektrycznej.

Rolnik podlewający rośliny
03.08.2023 08:00 Śpiesz się, aby złożyć wniosek o dofinansowanie do małych gospodarstw i rolnictwa ekologicznego

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło dodatkowy nabór wniosków na płatności dla małych gospodarstw i rolnictwa ekologicznego. Złóż wniosek już dzisiaj! 

Chłopiec na polu truskawek
01.08.2023 14:00 Chcesz dostać certyfikat integrowanej produkcji roślin? Oto co musisz zrobić

Wszyscy producenci rolni mogą rozpocząć prowadzenie produkcji rolnej w systemie integrowanej produkcji roślin (IP). Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa zachęca rolników do zdobywania certyfikacji. 

beczka z wodą
24.07.2023 11:16 Dodatkowe 5 tys. zł dla części właścicieli domów jednorodzinnych. Wystarczy spełnić kilka warunków

Z każdym rokiem skutki zmian klimatycznych stają się coraz bardziej namacalne, a Polska nie jest wyjątkiem w obliczu zagrożenia kryzysem wodnym. Długotrwałe upały i susze powodują problemy z zaopatrzeniem w wodę, co wymaga podjęcia odpowiednich działań. Program "Moja Woda" oferuje wsparcie finansowe dla właścicieli domów jednorodzinnych, na instalowanie systemów zbierania i ponownego wykorzystania wód opadowych. 

biogazownia
21.07.2023 11:00 Ustawa o biogazowniach przesądzona. Nowe realia dla rolników

Konferencja naukowa, zorganizowana 18 lipca 2023 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, była okazją do omówienia nowej ustawy dotyczącej budowy biogazowni rolniczych. Projekt ten spotkał się z pełnym konsensusem ze strony głosujących posłów i senatorów. Ustawa ma na celu przyspieszenie transformacji energetycznej obszarów wiejskich.

polskie banknoty
16.07.2023 19:30 Katastrofa na Odrze. Nabór wniosków o wsparcie trwa

Do 21 lipca 2023 r. trwa nabór wniosków o przyznanie wsparcia na wyrównanie kwoty utraconych przychodów w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze w 2022 r. Dofinansowanie ma charakter pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury.

minister Robert Telus
15.07.2023 11:00 MRiRW na prezentacji chromatografów. Płody rolne pod lupą

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus uczestniczył w prezentacji dwóch chromatografów cieczowych LC/MS/MS, która odbyła się 11 lipca 2023 roku w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. Nowoczesne chromatografy są jednymi z najbardziej zaawansowanych technologicznie narzędzi w analizie chemicznej, umożliwiających ocenę pozostałości pestycydów w żywności.

mięso
11.07.2023 09:15 Mięso z probówki. Pierwszy kraj UE zezwolił na degustację

Pionierem w Unii Europejskiej, otwierając drogę do degustacji mięsa hodowanego komórkowo, staje się Holandia. Rząd holenderski, we współpracy z producentami mięsa komórkowego i sektorem HollandBIO, wprowadził tzw. kodeks postępowania, który umożliwia testowanie smaku tej nowej generacji żywności w kontrolowanych warunkach. 

barszcz Sosnowskiego
03.07.2023 11:00 Łatwo ją spotkać w terenie. Niebezpieczna roślina rozrasta się w Polsce

Kaukaskie barszcze, które osiągają nawet kilka metrów wysokości, są największymi roślinami zielnymi na świecie. Niestety, barszcz Sosnowskiego, jeden z gatunków z tej rodziny, staje się coraz większym problemem w Polsce, niszcząc środowisko i stwarzając zagrożenie dla ludzi.

kury
02.07.2023 11:00 Powstał kalkulator śladu węglowego dla hodowców drobiu

Od niedawna rolnicy hodujący brojlery kurze i indyki mogą korzystać z nowego kalkulatora emisji gazów dla produkcji drobiu. Narzędzie zostało uruchomione przez bank BNP Paribas na platformie Agronomist.pl.

minister rolnictwa Robert Telus
24.06.2023 11:00 Ekoschematy. Minister ogłosił kluczowe zmiany

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus, poinformował o wprowadzeniu istotnych zmian w ekoschematach. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 22 czerwca 2023 r., minister ogłosił uproszczenia mające na celu lepsze dostosowanie tych programów do potrzeb rolników. Szef resortu poinformował także o zmianach w kwestii spłacania kredytów płynnościowych oraz zwiększeniu puli dopłat na przezimowanie rodzin pszczelich.

Pola i drzewa
17.06.2023 14:00 Rozwój rolnictwa ekologicznego w Polsce - działania COBORU

W ramach pomocy w sukcesywnym wdrażaniu założeń tzw. „Europejskiego Zielonego Ładu” Centralny Ośrodek Badań Odmian Roślin Uprawnych podjął szereg działań mających na celu wsparcie producentów ekologicznych. Dowiedz się, w jakich obszarach zostało ono opracowane.

krowy na pastwisku
31.05.2023 18:00 Mikrobiogazownie: zaproszenie na bezpłatne warsztaty dla rolników

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza rolników i przedsiębiorców z branży rolno-spożywczej na bezpłatne warsztaty dotyczące wykorzystania odchodów zwierzęcych w mikrobiogazowniach rolniczych. Aby wziąć udział w spotkaniu, wystarczy wypełnić formularz na portalu KOWR. 

bociany białe w gnieździe
31.05.2023 11:00 Dzień Bociana Białego. Przepiękny symbol polskiej wsi

Dnia 31 maja obchodzony jest Dzień Bociana Białego – ptaka, który ma głębokie znaczenie dla polskiej kultury wiejskiej i zachowania równowagi w ekosystemie. Bocian biały, uosabiający szczęście i płodność, wymaga szczególnej ochrony w obecnych czasach, aby zapewnić mu dalsze przetrwanie i zachować harmonię ekosystemu.

mężczyzna podpisujący dokumenty
27.05.2023 18:00 Nowa ustawa ws. biogazowni. Szereg ułatwień dla rolników

Ustawa dotycząca ułatwień w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych została przyjęta przez Sejm. Ustawa zakłada ułatwienia zarówno w procesie inwestycyjnym, jak i w stosowaniu lokalnego substratu. Głosowanie nad ustawą poparło 449 posłów, nie było żadnych głosów przeciwnych ani wstrzymujących się od głosu.

sadzonka w ziemi
24.05.2023 18:00 Fit for 55 a polscy rolnicy. “Strata dla rolników 2,5 mld zł”

Fit for 55 jest pakietem działań legislacyjnych przedstawionych przez Komisję Europejską w lipcu 2021 roku, którego celem jest redukcja gazów cieplarnianych. Założenia Fit for 55 skrytykował Karol Olszański, prawnik i ekonomista związany z branżą rolną. Według jego obliczeń, zmiany prawne narażą polskich rolników na straty rzędu 2,5 mld zł.

None
15.05.2023 13:00 Masz małe gospodarstwo? Przedłużono czas naboru wniosków o dopłaty

Jak informuje ARiMR, termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie został wydłużony do 30 czerwca 2023 roku. W bieżącym roku rolnicy mogą liczyć na nowe typy płatności, m.in. związane z ochroną środowiska. Dotacje są przewidziane także – jak co roku – dla małych, ekologicznych gospodarstw. 

None
23.04.2023 13:22 Energia odnawialna w gospodarstwie rolnym: przegląd technologii

Gospodarstwa rolne to jedne z większych użytkowników energii, a jednocześnie sektor, który najczęściej odczuwa negatywne skutki zmian klimatycznych. Wprowadzenie rozwiązań opartych na energii odnawialnej pozwala nie tylko na zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko, ale może też przynieść korzyści finansowe dla rolników. W artykule prezentujemy przegląd technologii wykorzystywanych do pozyskiwania energii odnawialnej w gospodarstwach rolnych.