Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) opublikowała wyniki przeprowadzonej w IV kwartale 2023 roku ogólnopolskiej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj. Przebadano łącznie 142 podmioty zajmujące się handlem detalicznym. W 37 punktach sprzedaży IJHARS wykryła różnego rodzaju nieprawidłowości.
Mieszkańcy domów powinni spodziewać się kontroli szamb i oczyszczalni ścieków. Urzędnicy bowiem będą sprawdzać, czy właściciel posesji, który posiada indywidualny system oczyszczania ścieków, wywiązuje się z umów na wywóz nieczystości oraz czy posiada stosowne dokumenty, które to potwierdzają. Za nieprawidłowości grożą kolosalne kary.
Kierujący busem mężczyzna postanowił pozbyć się swoich śmieci w lesie. Udał się w nocy na teren jednego z lasów województwa lubuskiego i tam je zostawił. Nie miał jednak pojęcia, że nagrywała go kamera z fotopułapki zainstalowanej przez strażników leśnych. Dzięki nagraniu mężczyzna został szybko odnaleziony i odpowiednio ukarany.
Pewnie myślicie, że to żart. Widok robaków na talerzu rodem z krajów trzeciego świata może także zagościć na naszych stołach. Wszystko za sprawą decyzji Komisji Europejskiej z 3 stycznia 2023 roku, która zatwierdziła wprowadzenie do żywności dodatku w formie jadalnych owadów. Sprawdziliśmy, czy w naszym kraju serwują dania z owadami jadalnymi, a jeśli nie, to czy można je kupić.
W twoim pięknym zielonym ogrodzie nagle zaczęło się żółcić? To przez mlecz lub mniszek lekarski. Żółte kwiaty tych roślin, niesamowicie kontrastują z kolorem trawy. Nie każdego jednak ucieszy taki widok, a większość zapewne będzie chciała się problematycznych roślin pozbyć. Na szczęście, są na to proste i tanie sposoby. Wystarczy przygotować mieszankę z domowych składników i podlać nimi ogrodowego intruza.
Pamiętasz sytuację, w której twój ogród warzywny zaczął nagle znikać w oczach? To właśnie wtedy zaczęły się panoszyć tam ślimaki. Te małe zwierzęta potrafią narobić ogromnych szkód, jednak istnieją proste sposoby, by się ich humanitarnie pozbyć. Oto kilka propozycji, dzięki którym ochronisz swoje rośliny przed całkowitą inwazją ślimaków.
Tuja to jeden z najchętniej wybieranych krzewów do ogrodu. Te rośliny nie są wymagające, a nakład pracy przy uprawie jest niewielki. Żeby tuje pięknie wyglądały, wystarczy przycinać je i odżywiać. Na zrobienie nawozu potrzeba tylko wyciągu z resztek odpadów kuchennych. Oto prosty sposób na pobudzenie krzewów do wzrostu.
Zielony Ład odmieniany jest w ostatnim czasie przez wszystkie przypadki. Media obiegła informacja o zakazie upraw własnych warzyw i owoców w ogródkach przydomowych, jaki miałby być zawarty w zapisach Zielonego Ładu.
Wiosna zbliża się wielkimi krokami. To czas, kiedy rozpoczynamy pierwsze prace w naszym ogrodzie i doprowadzamy do porządku po ciężkim, zimowym okresie. Trawnik należy oczyścić z zalegających suchych liści, źdźbeł, patyków i innych zanieczyszczeń. Co natomiast, jeśli na trawniku pojawił się element leśnego runa, czyli mech? Podpowiemy, jak usunąć niepożądanego gościa na trawniku.
Maksymalne wykorzystanie surowców w procesie produkcji żywności i ograniczenie do minimum odpadów to przyszłość przemysłu spożywczego. Fiński start-up ma na to swój pomysł.
Gmina Kleszczewo, położona w powiecie poznańskim, ogłosiła realizację projektu budowy zbiornika wodnego Tulce. Zainicjowane przedsięwzięcie, współfinansowane z Funduszy Europejskich (blisko 18 mln zł), ma za zadanie zwiększyć lokalne zasoby wodne, poprawić atrakcyjność obszaru i zabezpieczyć stabilność przepływu w cieku. Wartość inwestycji przekracza 22 mln zł.
W szwajcarskim kantonie genewskim, słynącym z zaangażowania w ochronę środowiska, pojawił się niecodzienny pomysł na kontrolę populacji dzikiej fauny, w tym dzików, jeleni i saren. Zamiast tradycyjnego odstrzału, stowarzyszenie Animal Equité (AEE) sugeruje zastosowanie antykoncepcji zwierzęcej.
Nowy raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) omawia druzgocące skutki katastrof naturalnych dla globalnej produkcji rolniczej. Co to oznacza w praktyce? Szacuje się, że rocznie straty te mają równowartość 123 mld dolarów, czyli 5 procentom rocznego światowego PKB produktów rolnych. Jakie są główne powody tego szokującego wpływu?
Europejscy naukowcy z projektu badawczego Micro4Biogas dokonali odkrycia, które – potencjalnie – może zwiastować przełom w produkcji biogazu. Badacze odkryli i scharakteryzowali nowy porządek taksonomiczny bakterii o nazwie Darwinibiotices, który odgrywa kluczową rolę w procesie fermentacji beztlenowej w biogazowniach. Nowa wiedza mogłaby pozwolić m.in. na podniesienie efektywności produkcji biogazu.
Każdy ogrodnik wie, jak dużą wartością dla uprawianych roślin jest solidna dawka kompostu. Wśród ogrodników jest nawet nazywany „czarnym złotem”. Po co właściwie nam kompostownik w ogrodzie i jak go wykonać samodzielnie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule.
Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa wypowiedziała się na temat dodatku węglowego na rok 2023. Po ubiegłorocznym przyznaniu tego świadczenia ze względu na wysokie ceny węgla, wielu obywateli zastanawia się, czy w obliczu zbliżającej się zimy mogą liczyć na dodatkowe wsparcie. Minister Moskwa przedstawiła oficjalne stanowisko w tej sprawie.
11 września 2023 roku to data, od której obowiązują nowe przepisy związane z biogazowniami rolniczymi. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) opublikował zaktualizowane "Warunki uzyskania wpisu do rejestru wytwórców biogazu rolniczego oraz zasady wykonywania działalności objętej wpisem". Nowe przepisy mają na celu przyspieszenie budowy biogazowni rolniczych i ułatwienie ich funkcjonowania.
Rokitnik zwyczajny, zwany również rokitnikiem pospolitym, to mało znany krzew, który jednak kryje w sobie ogromną ilość prozdrowotnych składników. To prawdziwa skarbnica witamin i minerałów, co sprawia, że Rosjanie nazywają go "złotem Syberii". W Polsce występuje stosunkowo często, choć nie cieszy się zbytnią popularnością w kuchni.
Zaliczana do jednych z najstarszych udomowionych gatunków zbóż, pszenica samopsza zyskuje na coraz to większej popularności. Wszystko za sprawą wybitnych właściwości prozdrowotnych. Sprawdź, czym charakteryzuje się pszenica samopsza.
Wiemy, że można je wykorzystać jako peeling czy też odstraszające kadzidełko na komary, ale fusy po kawie w betonie? Jak się okazuje, Australijscy naukowcy odkryli nowe zastosowanie fusów w budownictwie.
Za sprawą unijnej dyrektywy, plastikowe nakrętki muszą być przytwierdzone do butelek i kartonów z napojami. Chociaż jest to uciążliwe, nowe przepisy mogą zdziałać wiele dobrego. Zdania są podzielone.
Nowe badania rzucają światło na los porzuconych ziem rolnych. Analizy wskazują, że choć dzika przyroda radzi sobie z wykorzystaniem tych obszarów, to w Europie opuszczone tereny bardzo często padają ofiarami agresywnych gatunków inwazyjnych, które niszczą rodzimą bioróżnorodność.
Frans Timmermans, zwolennik Zielonego Ładu i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, ogłosił swoją rezygnację z zajmowanych stanowisk. Jakie znaczenie ma ta decyzja dla przyszłości europejskich inicjatyw klimatycznych?
Ustawa o systemie kaucyjnym w Polsce jest szeroko krytykowana w różnych środowiskach przedsiębiorców. W jaki sposób na aktualną sytuację patrzy branża piwowarska?
Jak twierdzą naukowcy w raporcie IOŚ-PIB, badania wskazują na alarmujący trend wzrostu temperatury w zlewisku Morza Bałtyckiego. Wzrost ten, wynoszący 0,08 stopni Celsjusza na dekadę, przewyższa średni wzrost temperatury na całej kuli ziemskiej, który szacowany jest na 0,05 stopnia Celsjusza. Zjawisko budzi obawy, gdyż może przyczynić się m.in. do zniknięcia niektórych gatunków ryb w Bałtyku.
Nowelizacja ustawy biopaliwowej, przyjęta przez polski sejm w lipcu, otwiera nowe perspektywy dla wykorzystania rzepaku i kukurydzy w produkcji biopaliw. Zmiany w prawie mają na celu zwiększenie udziału biopaliw na rynku oraz przyczynią się do odciążenia rynku od nadwyżek tych surowców rolnych. Nowe przepisy przynoszą korzyści zarówno dla sektora rolniczego, jak i branży paliwowej.
Ambicje Unii Europejskiej w kierunku tworzenia wizji zielonego rolnictwa na kolejne lata mogą być zagrożone. Nie trzeba podkreślać, że przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w czerwcu 2024 roku, jednym z kluczowych elementów działań wspólnoty jest kształtowanie polityki rolnej i spożywczej. Opóźnienia w procesie legislacyjnym oraz kontrowersje wokół niektórych propozycji mogą jednak negatywnie wpłynąć na osiągnięcie celów Zielonego Ładu.
Sejm przegłosował nowelizację wprowadzającą w Polsce system kaucyjny, który zacznie funkcjonować już niedługo. Nie wszyscy popierają ten pomysł.