- Jeżeli chodzi o globalizację, to ogłoszony w 2014 roku w Rzymie raport organizacji ONZ ds. wyżywienia i rolnictwa wskazuje, że to właśnie rodzinne gospodarstwa rolnicze dostarczają światu ponad 80% żywności, wykorzystując około 75% gruntów. Zdaniem ekspertów rolnictwo rodzinne jest w stanie sprostać coraz większej produkcji żywności przy kurczących się zasobach gruntów upranych i wody. (...) by sprostać temu wyzwaniu muszą mieć równy dostęp do nowoczesnej agrotechniki i do nowoczesnego rozwijającego się rynku - przekazał Grzegorz Puda podczas wideokonferencji.
- Jednocześnie dziwię się, że minister rolnictwa i rozwoju wsi nie podjął skutecznych działań zapewniających pomoc i rekompensatę dla gospodarstw prowadzących usługi w zakresie agroturystyki. W wielu częściach kraju np. na południu Polski, przychody z tytułu agroturystyki są jedynym źródłem utrzymania dla tych rolników - pojawiło się w interpelacji skierowanej do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Grzegorza Pudy.
Przypomnijmy, zgodnie z ostatnim rozporządzeniem, zasiłek opiekuńczy dla rodziców i opiekunów ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przysługiwał do 14 marca bieżącego roku. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów jeszcze w minionym tygodniu pojawił się projekt rozporządzenia, przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który zakładał przedłużenie zasiłku opiekuńczego dla ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego do 28 marca bieżącego roku. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]
Małgorzata Kidawa-Błońska na początku bieżącego roku zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z interpelacją poselską w sprawie umów zawartych przez MRiRW z TVP SA oraz Polskim Radiem SA. Polityk z ramienia PO próbowała uzyskać odpowiedź na pytania, czy MRiRW zawarło w 2019 i 2020 roku umowy z TVP SA oraz Polskim Radiem SA, jeśli tak, to czego dotyczyły i na jaką kwotę. Kidawa-Błońska dopytywała także o to, czy w wymienionych latach Ministerstwo Rolnictwa korzystało z ogłoszeń społecznych w mediach publicznych.
Spotkanie w formie online zostało zorganizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Minister rolnictwa o planowanych zmianach dla rolnikówMinister rolnictwa Grzegorz Puda podczas konferencji powiedział, że chce, by rolnicy czuli większą pewność w prowadzonej przez siebie działalności rolniczej. Ponadto, celem szefa resortu rolnictwa jest wzmocnienie pozycji producenta żywności w łańcuchu dostaw. Warto dodać, że wśród dziewięciu podstawowych celów Wspólnej Polityki Rolnej jest ugruntowanie pozycji rolników, a MRiRW otwarcie deklaruje, że chce to zamierzenie zrealizować. - Cel ten będzie realizowany m.in. poprzez promowanie współpracy rolników, krótkie łańcuchy rynkowe i krótkie łańcuchy sprzedaży oraz wzmacnianie niewielkich zakładów w zakresie przetwórstwa rolno-żywnościowego, który zapewnia konkurencję między podmiotami skupującymi surowce rolne - powiedział Grzegorz Puda.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Minister rolnictwa podczas konferencji dodał ponadto: - Dobre relacje między wszystkimi ogniwami łańcucha, to warunek prawidłowej, rynkowej wyceny produktów, odzwierciedlającej faktyczne koszty produkcji i zapewniającej sprawiedliwy podział wartości dodanej i optymalny poziom inwestycji w całym sektorze rolno-żywnościowym. Rządowa strona internetowa podaje następujące informacje na temat planowanych przepisów, które mają poprawić sytuację rolników w łańcuchu dostaw żywności: przepisy te mają zagwarantować bardziej przejrzyste warunki funkcjonowania podmiotów w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi;planowane regulacje przyczynią się do odbudowy rynków lokalnych oraz do ochrony rolników oraz małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność w obszarze sprzedaży i przetwórstwa surowców rolnych;zmiany prawne wzmocnią pewność prowadzenia działalności rolniczej, co pośrednio będzie miało wpływ na konkurencyjność gospodarstw rodzinnych i lepszą opłacalność działalności rolniczej.
Ponad tydzień temu na stronie premiera pojawiła się wiadomość o projekcie nowelizacji ustawy wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Wnioskodawcą nowelizacji jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które zaproponowało, by wstrzymać sprzedaż nieruchomości z Zasobu na kolejne pięć lat, czyli do 30 kwietnia 2026 r.
Przypomnijmy, 15 maja 2021 r. w życie weszła ustawa z dnia 15 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którą zmianie uległy przepisy ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW na lata 2014–2020 (Dz. U. z 2021 r. poz. 182 i 904). Zmiana przepisów, dotyczących postępowań prowadzonych, jak informowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynikała z pandemii COVID-19. Dzięki przepisom, które weszły w życie w kwietniu ubiegłego roku, możliwe było między innymi pozostawienie wniosku bez rozpoznania po uprzednim wezwaniu wnioskodawcy do przedstawienia dowodów na spełnienie warunków otrzymania wsparcia. Teraz jednak zbliża się termin, w którym należy uzupełnić wszelkie braki. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:
Resort rolnictwa odpowiedział, iż nie posiada uprawnień do prowadzenia skupu interwencyjnego w przypadku świń hodowanych na obszarze zagrożenia afrykańskim pomorem świń. ASF i skup interwencyjny świńPrzypomnijmy: skup interwencyjny jest jednym z działań, które może podjąć państwo wobec producentów żywności na rzecz ratowania ich przed ponoszeniem strat finansowych. Stanowi to rodzaj interwencji, która polega na skupowaniu nadwyżek podaży nad popytem. Członkowie Lubuskiej Izby Rolniczej zwrócili się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o interwencyjny skup świń, które hodowane są na terenach znajdujących się w strefie zagrożenia ASF. Niestety, resort pisemnie odpowiedział, iż nie posiada do tego typu działań wystarczających uprawnień. MRiRW w liście zaznaczyło, że jeśli rolnik mieszkający na terenie niebieskiej strefy chce sprzedać swoje zwierzęta, powiatowy lekarz weterynarii bez problemu wyznacza rzeźnię do uboju świń z danego obszaru. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Obostrzenia, jakie są wprowadzone na terenie Polski, a także podział na trzy strefy, zostały nałożone przez Komisję Europejską i obowiązują wszystkie państwa członkowskie.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 27 stycznia 2021 r. w sprawie wprowadzenia w 2021 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie” w programie na 2021 roku finansowane będą między innymi działania, które mają na celu: redukcję populacji dzików prowadzonej zarówno przez polowania, jak i odstrzał sanitarny; usuwanie potencjalnych źródeł wirusa ASF ze środowiska przyrodniczego; prowadzenie monitoringu aktywnego i pasywnego u dzików i świń; działania lub inwestycje służące zapobieganiu, kontroli i zwalczaniu ASF u świń i dzikich zwierząt.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:
- Nowe rozwiązania dotyczą także umożliwienia przedłużenia terminu składania wniosków o przyznanie pomocy lub wniosków o płatność - informuje MRiRW. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:
Jak wskazano w interpelacji poselskiej, rolnicy, którzy chcieli zająć się uprawą konopi Finola, jeszcze na początku lutego bieżącego roku zamówili nasiona. Niestety, już krótko potem okazało się, że uprawa konopi włóknistych odmiany Finola, nie będzie kwalifikować się do dopłat bezpośrednich. Zdaniem posłów Jarosława Sachajko, Pawła Szramki i Dobromira Sośnierza, rolnicy nie mogą rezygnować z upraw tej odmiany ze względu na to, że obecnie nie ma odmiany o podobnych parametrach. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:
W odpowiedzi, która przyszła z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Anna Gembicka Sekretarz Stanu MRiRW przekazała, że już 28 marca został złożony wniosek na uruchomienie środków z rezerwy celowej „Zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt (w tym finansowanie programów zwalczania), badania monitoringowe pozostałości chemicznych i biologicznych w tkankach zwierząt, produktach pochodzenia zwierzęcego i paszach, finansowanie zadań zleconych przez Komisję Europejską oraz dofinansowanie kosztów realizacji zadań Inspekcji Weterynaryjnej, w tym na wypłatę wynagrodzeń dla lekarzy wyznaczonych na podstawie art. 16 ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej” na kwotę 263.550.720,70 zł. Z tego także, jak zaznacza Gembicka, Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zadecydował o uruchomieniu środków z wyżej wymienionej rezerwy w kwocie 51.756.233,70 zł.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:
Przypomnijmy, pod koniec marca do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpłynęła interpelacja posłów Jarosława Sachajko, Pawła Szramki i Dobromira Sośnierza. Posłowie zwracali uwagę na problem, jaki pojawiły się, gdy okazało się, że w 2021 roku nie będzie można otrzymać dopłat bezpośrednich do konopi Finola. Więcej na temat interpelacji poselskiej, w której wskazywano nie tylko na problemy rolników, którzy już zamówili nasiona, ale i niesprawiedliwość, jaka dotyka polskich rolników, gdy mowa o dopłatach do konopi Finola, można przeczytać >tutaj<. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:[EMBED-5]
Posłowie Zbigniew Ziejewski, Stefan Krajewski, Jarosław Rzepa w interpelacji poselskiej skierowanej pod koniec kwietnia do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie ptasiej grypy zwrócili uwagę na to, że kolejne ogniska choroby pojawiają się w zastraszającym tempie. Jak wskazywali posłowie, polscy rolnicy, którzy zajmują się produkcją drobiu "przeżywają prawdziwe dramaty w swoich gospodarstwach". - Utylizowane są miliony sztuk ptaków, straty rolników idą w miliony złotych, a gospodarze dalej nie mają pewności, na jaką pomoc ze strony państwa mogą liczyć - wskazywali posłowie. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:
Jednak nie tylko wzrasta zadłużenie polskich gospodarstw, ale i rośnie liczba gospodarstw, które nie są w stanie spłacać zadłużenia. Jak pokreślił dziś Ardanowski, oszacowano, że 6,5 tys. gospodarstw nie spłaca zaciągniętych kredytów, z czego 3,5 tys. gospodarstw "jest w windykacji komorniczej".
Podczas rozmowy Grzegorz Puda przyznał, że najtrudniejszym zadaniem podczas prowadzenia negocjacji, dotyczących KPO, było "przekonanie innych ministrów, że warto postawić na polską wieś i polskie rolnictwo". Na szczęście okazało się, że resort rolnictwa mógł liczyć na wsparcie premiera Mateusza Morawieckiego, który zdaniem Pudy, ma świadomość, że rolnictwo w Polsce było niedofinansowane. - Wszystkie działania [zawarte w KPO - przyp red] mają na celu po pierwsze przywrócić godność rolnikom, a po drugie dać możliwość normalnego funkcjonowania, również biznesowego - zaznaczył szef resort rolnictwa. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:
Nabór wniosków o wsparcie na zalesienie w ramach poddziałania "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zalesionych" w ramach PROW 2014-2020 trwa w 2021 roku od 1 czerwca (wtorek) do 2 sierpnia (piątek). Ze wsparcia mogą skorzystać rolnicy, którzy są właścicielami, bądź współwłaścicielami gruntów, jakie przeznaczone są do zalesienia, bądź w przypadku, gdy grunty stanową własność małżonka, ale nie tylko. Ze wsparcia mogą skorzystać nie tylko rolnicy, ale i jednostki samorządu terytorialnego, jednostki organizacyjne gmin, powiatów i województw. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:
- Następnie możliwość składania wniosków miała zostać zablokowana. Z przekazanych mi informacji wynika, że prawdopodobnie pula pieniężna przeznaczona na dofinansowania miała ulec szybkiemu wyczerpaniu. Ponadto część agentów ubezpieczeniowych wskazuje, że tymczasowo została im zablokowana możliwość oferowania jakichkolwiek ubezpieczeń rolnych – także niedotowanych - można przeczytać w interpelacji skierowanej do Grzegorza Pudy, szefa MRiRW. Zdaniem posła niezbędna jest interwencja ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dzięki której firmy ubezpieczeniowe otrzymają dodatkowe środki na ubezpieczenia rolne, co przełoży się na to, że większa ilość rolników będzie mogła z nich skorzystać. Tym bardziej na tę kwestię trzeba zwrócić uwagę, bo jak zauważa poseł Kaczmarczyk, w obliczu pandemii wielu rolników nie mogło skorzystać z pomocy w ramach tarcz antykryzysowych. A jakie zdanie na tę sytuację ma Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi? Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:
Ze wsparcia mogą skorzystać właściciele lasów prywatnych, a przedmiotem są inwestycje przyczyniające się do przekształcenia niekorzystnej struktury drzewostanów na drzewostan zbliżony do naturalnego lub półnaturalnego. Wsparcie obejmuje inwestycje w lasach prywatnych w średnim wieku 11-60 lat, które polegają na:Wnioski w ramach wsparcia można składać do 27 czerwca bieżącego roku w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (odpowiednich ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy). Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:
Wśród zaproponowanych rozwiązań znalazło się wprowadzenie nowej formy pomocy dla podmiotów prowadzących działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół. Jak wskazano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, pomoc oznaczałaby dotacje w wysokości 20 złotych do każdej przezimowanej rodziny pszczelej. Druga forma pomocy miałaby objąć producentów rolnych, których uprawy zostały zniszczone w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w 2020 r. Wsparcie miałoby przysługiwać w formie dotacji, która zostanie uzależniona od rodzaju uprawy i wysokości szkód na danej powierzchni. Zaproponowano następujące stawki:Fot. Na podstawie danych zamieszczonych w projekcie rozporządzenia "Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa"Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Jak wskazano, producenci rolni, którym w 2020 roku w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych zniszczone zostały uprawy,"nie uzyskają środków niezbędnych na wznowienie produkcji rolnej, czy w przypadku produkcji zwierzęcej na zakup brakujących pasz".- Ponadto proponuje się, aby pomoc w formie dopłat do oprocentowania kredytów była również udzielana na zakup udziałów w spółdzielniach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa produktów rolnych lub przetwórstwa ryb, skorupiaków i mięczaków. Jednocześnie, aby przywrócić preferencyjny charakter tych kredytów, proponuje się, aby wysokość oprocentowania tych kredytów dla kredytobiorcy była nie wyższa niż 1% w skali roku - wskazano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
- Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa jest dużą pomocą dla pszczelarzy, aczkolwiek nie jest on w stanie zapewnić wsparcia dla wszystkich. W przypadku uzyskania pomocy technicznej wymagane jest posiadanie co najmniej 10 rodzin pszczelich, a w przypadku przemieszczania – co najmniej 25. Wydatki związane z leczeniem i dokarmianiem pszczół, a także odbudową pasiek są często pokrywane ze środków własnych pszczelarzy - wskazała Schmidt w piśmie do szefa MRiRW.
- Szanowny Panie Ministrze, od początku bieżącego roku wykryto w Polsce ok. 150 ognisk grypy ptaków. Z powodu epidemii zamiera eksport drobiu, którego Polska jest drugim największym na świecie producentem - zwracał się do Grzegorza Pudy w połowie kwietnia Paweł Szramka, gdy w Polsce stwierdzonych było o niemalże 100 ognisk ptasiej grypy mniej. - Szanowny Panie Ministrze, od stycznia 2021 roku w Polsce wykryto około 150 ognisk ptasiej grypy. Z powodu zakażenia wybitych zostało już kilka milionów ptaków - rozpoczynają swoją interpelację poselską Paulina Matysiak, Magdalena Biejat, Daria Gosek-Popiołek, Maciej Konieczny, Marcelina Zawisza oraz Adrian Zandberg. Do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Grzegorza Pudy wpłynęły także interpelacje poselskie w sprawie ptasiej grypy między innymi od Waldemara Sługockiego, czy Zbigniewa Ziejewskiego, Stefana Krajewskiego, Jarosława Rzepy. W pismach zwracano uwagę na tematy odszkodowań dla hodowców, straty poniesione przez państwo i kwestię tego, jak rząd czy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje zwalczać ptasią grypę w Polsce. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-8]
- Od strony rządu będziemy myśleć o jeszcze większym wsparciu dla pasterstwa - przekazał za pośrednictwem Twittera Grzegorz Puda, dziękując za zaproszenie do w Święcie Bacowskim w Ludźmierzu. W komunikacie zamieszczonym na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którym informowano o niedzielnym wydarzeniu, także podkreślono, że rząd będzie myśleć o wsparciu dla pasterstwa.
Podczas debaty Grzegorz Puda zwrócił się do Polaków, by podczas zakupów wyrażali swoją solidarność z rolnikami - a można to robić, dzięki świadomemu sięganiu po polskie produkty. - Bądźmy świadomi i kupujmy polską żywność, wyprodukowaną w kraju. Tym samym wspierajmy polską gospodarkę, aby przezwyciężyć negatywne skutki pandemii COVID-19 - przekazał dziś Grzegorz Puda. Słowa szefa resortu rolnictwa można było dziś usłyszeć podczas inauguracyjnej debaty "Wpływ pandemii COVID-19 na kształt międzynarodowego handlu w obszarze rolno-spożywczym" na tegorocznej edycji targów WorldFood Poland Virtual Expo (Międzynarodowe Targi Żywności i Napojów). Wśród uczestników dzisiejszego spotkania znaleźli się jeszcze między innymi dyrektor generalna Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Małgorzata Gośniowska-Kola, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego Jacek Zarzecki, prezes Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita Dariusz SapińskiZapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-6]
Głos w sprawie zajęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które zaznaczyło, że nie popiera pomysłu wyłączenia z promocji żywności poszczególnych produktów, w tym mięsa czerwonego. Komisja Europejska i promocja żywnościKomisja Europejska pracuje nad oceną skutków unijnej polityki promocyjnej żywności. Celem władz UE było wsparcie europejskiego rolnictwa w taki sposób, by m.in. zwiększyć jego konkurencyjność wobec rynków z innych kontynentów. Dodatkowo starano się edukować obywateli krajów unijnych w kwestii spożywanej przez nich żywności. Dobrą wiadomością jest fakt, że - zdaniem Komisji Europejskiej - założone pierwotnie cele zostały osiągnięte. Mimo to pojawia się jedno ale: prowadzona dotychczas polityka promocyjna może być kształtowana w taki sposób, by jeszcze lepiej współgrała z polityką strategii Od pola do stołu. Przypomnijmy: strategia Od pola do stołu stanowi element polityki Zielonego Ładu. W ramach wspomnianej strategii KE chce przeciwdziałać degradacji środowiska i wspierać europejskie rolnictwo m.in. poprzez zmniejszenie stosowania pestycydów chemicznych o 50% czy osiągnięcie 25% udziałów użytków rolnych o profilu ekologicznym w Europie do 2030 roku. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:[EMBED-4]Komisja Europejska zaproponowała trzy opcje, które mają stać się elementami nowej promocji żywności w Unii Europejskiej. Po pierwsze, politycy chcą, by korzystać z dotychczasowych osiągnięć na tym polu. Z tego względu na podstawie art. 8 rozporządzenia 1144/2014 Komisja ustanowiła Roczny Program Prac, określający cele i priorytety działań w UE i wobec rynków poza nią. Drugim krokiem proponowanym przez KE jest zachęcanie do zdrowego żywienia, które miałoby przeciwdziałać chorobom nowotworowym, a także skupienie się na międzynarodowym aspekcie strategii Od pola do stołu. Mimo to najwięcej emocji wzbudza trzecia opcja naszkicowana przez unijne władze: jest nią tzw. przegląd warunkowości i kwalifikowalności. W praktyce chodzi tutaj o możliwość stworzenia nowych kryteriów, które miałoby zachęcić producentów żywności do edukowania konsumentów i promowania swoich produktów, jednakże byłoby to związane z tym, że część żywności nie byłaby już więcej promowana przez UE. O jakie dokładnie produkty spożywcze chodzi? Wiadomo, że na liście może znaleźć się mięso czerwone, wino czy niektóre oznaczenia geograficzne. Promocji podlegać miałyby tylko warzywa i owoce hodowane w zrównoważony sposób.
Jeszcze w połowie marca Marcin Kulasek, Włodzimierz Czarzasty, Romuald Ajchler, Daria Gosek-Popiołek, Anita Sowińska, Arkadiusz Iwaniak, Dariusz Wieczorek skierowali do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi interpelację poselską w sprawie środków budżetowych przeznaczonych na zwalczanie epidemii chorób zwierzęcych. Jak wskazali w piśmie politycy, Polska już od pierwszego kwartału bieżącego roku narażona jest na nasilone występowanie chorób zakaźnych.
We wtorek 30 marca odbyło się spotkanie Komitetu Sterującego, podczas którego ustalono poszczególne etapy działań, które mają być podjęte do końca bieżącego roku. Projekt spółdzielni energetycznych w PolsceCieszyć się mogą zwłaszcza mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego i podlaskiego - to w ich regionach powstaną pierwsze pilotażowe spółdzielnie energetyczne. Będą one ulokowane w sześciu gminach. Projekt Renaldo przewiduje udzielanie porad i wsparcia ze strony ekspertów w taki sposób, by mogły powstać pierwsze spółdzielnie energetyczne. Jakie będą zalety takiego rozwiązania? Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśla, że dzięki spółdzielniom energetycznym regiony uzyskają całkowitą swobodę w kwestii decydowania o rodzajach instalacji i jej lokalizacji. Co więcej, spółdzielcy będą samodzielnie decydowali o sposobach wzajemnych rozliczeń. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Politycy mają nadzieję, że nowy pomysł MRiRW przyniesie korzyści zwłaszcza mieszkańcom wsi. Jak podaje ministerstwo, projekt ma być realizowany w ciągu najbliższych 2,5 lat.
Paneliści skupili się na przyczynach wyludniania się polskiej wsi, wskazując na szereg problemów, które narastają od lat 90., a nawet od 70. ubiegłego wieku. Wskazano również na możliwe propozycje zatrzymania niekorzystnego trendu odpływu ludności ze wsi. Depopulacja, emigracja, wykluczenie komunikacyjneNa początku konferencji online wypowiedział się unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Czesław Wojciechowski. Polityk znany jest z częstych dyskusji z rolnikami oraz wysłuchiwania ich głosu na temat najnowszych propozycji zmian ze strony Unii Europejskiej. Komisarz zabrał głos w problematycznej kwestii, która jest smutną codziennością polskiej wsi - depopulacją. Janusz Wojciechowski powiedział, że zatrzymanie odpływu ludności z obszarów wiejskich możliwe będzie tylko w momencie, gdy mieszkańcy wsi będą traktowani tak samo jak mieszkańcy miast. - Jest to też kwestia równego traktowania. Jeśli duże fundusze są przeznaczane na rozwój komunikacji w miastach, to samo musi być zagwarantowane wsiom - stwierdził komisarz. Polityk podkreślił, że przykładem nierówności społecznej jest wykluczenie komunikacyjne, z którym na co dzień zmagają się mieszkańcy wsi. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda wskazał na problem, jakim jest e**migracja do miast ludzi w wieku produkcyjnym. Polityk zauważył, że młodzi ludzie wyjeżdżają do aglomeracji po wykształcenie, a nierzadko również po to, by mieć zagwarantowany wyższy poziom życia.** - Zmiany demograficzne, które sprawiają, że coraz mniej młodych ludzi zostaje na wsi, rozpoczęły się w latach 90. a nawet w 70. (...) Nie udało się tej tendencji zmienić - powiedział szef resortu rolnictwa.