Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Drób

Drób

Drób – zbiorcze określenie udomowionych ptaków hodowanych ze względu na mięso, jaja, pióro oraz w celach dekoracyjnych. Do drobiu zalicza się między innymi kury, gęsi, indyki, kaczki, gołębie i perliczki.

pożar fermy
19.03.2024 19:39 Pożar fermy drobiu w Glinicy. 20 tys. kurcząt spłonęło

Makabryczny pożar miał miejsce wczorajszej nocy. Pod Lublińcem spłonęła jedna z piętnastu hal, w której znajdowało się około 20 tys. drobiu. Niestety zwierząt nie udało się uratować. W akcji gaśniczej brało udział 12 zastępów straży. Pożar udało się ugasić tuż nad ranem.

kury domowe
03.02.2024 19:08 Chcesz ubić kurę z własnego gospodarstwa? Musisz o tym wiedzieć, przepisy mówią jasno

Rosół z wiejskiej kury na niedzielny obiad? To już tradycja dla każdego mieszkańca wsi. Od dawna wiadomo, że drób z własnej hodowli smakuje najlepiej, ale czy ubijanie zwierząt dla swojej potrzeby jest w Polsce całkowicie legalne? 

kurczak drób
29.01.2024 15:27 Nuggetsy z kości kurczaka i paluszki rybne z ości? To nie żart

Maksymalne wykorzystanie surowców w procesie produkcji żywności i ograniczenie do minimum odpadów to przyszłość przemysłu spożywczego. Fiński start-up ma na to swój pomysł.

kura
26.09.2023 17:51 Apel gwiazd do znanej sieci sklepów. Lidl odpowiada

Znane polskie osobistości zaapelowały o zmiany warunków chowu na fermach drobiu. Znana sieć sklepów odniosła się do kampanii, która w krótkim czasie obiegła polskie media.

kira
25.09.2023 18:12 O czym gdacze kura? Sztuczna inteligencja zna odpowiedź

Poznanie języka emocjonalnego kur przy pomocy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Naukowcy oznajmiają, że opracowali system służący do interpretacji stanów emocjonalnych kur. Ma to znacznie polepszyć dobrostan tych zwierząt, poprzez zdecydowanie większą empatię ludzi zajmujących się nimi na co dzień. 

kury
23.09.2023 11:31 Hodowla kur. Jest przełomowa decyzja KE

Jak informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, ogłosiła, że KE nie zamierza zmieniać prawa dotyczącego klatkowego chowu kur w Unii Europejskiej. Decyzja ta może wpłynąć na tempo transformacji w sektorze produkcji jaj, ale – co warto podkreślić – nie zatrzyma całkowicie stopniowego procesu eliminacji tego rodzaju hodowli.

kury
24.08.2023 09:26 Dodatkowe szczepienia drobiu. Obowiązują część hodowców

Po zakończeniu okresu obowiązywania ograniczeń na terenie Podlasia związanych z chorobą rzekomy pomór drobiu, wojewoda wydał decyzję o zniesieniu wyznaczonych obszarów zagrożonych i zapowietrzonych. Niemniej jednak, nadal obowiązuje tam konieczność szczepień kur i indyków przeciwko tej chorobie. Władze weterynaryjne apelują o spełnienie tego obowiązku, aby zapewnić zdrowie drobiu oraz stabilność chowu zwierząt w regionie.

kebab
18.08.2023 21:00 Polskie mięso w kebabie. Jedna ofiara śmiertelna, 27 osób z objawami zatrucia

Austriackie media poinformowały o śmierci mężczyzny oraz zatruciu 27 osób po spożyciu mięsa kurczaka pochodzącego z Polski. Sprawa jest badana przez Ministerstwo Zdrowia, Austriacką Agencję ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (AGES) i lokalne władze landowe.

Kura
18.08.2023 19:00 Koniec walki z wysoce zjadliwą grypą ptaków. WOAH wydało deklarację

Uciążliwa choroba spędzająca sen z powiek hodowcom drobiu w Polsce, wreszcie została pokonana. Główny Lekarz przekazał informację o wydaniu deklaracji przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (WOAH). 

kury
18.08.2023 13:55 Ptasia grypa mutuje. Zagraża kolejnym gatunkom

Wirus ptasiej grypy (H5N1) stale ewoluuje, a jego skutki stają się coraz bardziej dotkliwe. Ptasią grypą zagrożony jest nie tylko drób hodowlany, ale również dzikie ptactwo i ssaki. Alarmująca sytuacja ma wpływ na koszt produktów spożywczych oraz stan środowiska naturalnego.

Spotkanie online szefów resortu rolnictwa z Polski i Ukrainy
06.08.2023 08:00 Rozmowy polsko-ukraińskie. Co dalej z tranzytem towarów?

Czy kwestia tranzytu ukraińskich produktów rolno-spożywczych do państw trzecich została rozwiązana? Sprawdź, jak zakończyły się rozmowy pomiędzy szefem polskiego resortu rolnictwa Robertem Telusem a ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim. 

kurczęta
22.07.2023 17:00 Nie wjadą na Ukrainę. Utylizacja kilkuset tysięcy piskląt

13 lipca 2023 roku Ukraina ogłosiła zakaz importu jaj wylęgowych, żywego drobiu oraz produktów drobiarskich pochodzących z Polski w związku z wykryciem rzekomego pomoru drobiu w Polsce. Decyzja ta spowodowała zatrzymanie transportów piskląt kurzych brojlerów i konieczność utylizacji kilkuset tysięcy piskląt. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz alarmuje o poważnych konsekwencjach tej sytuacji.

kura
20.07.2023 17:00 Koniec chowu klatkowego. Jedno z państw ma poważne obiekcje

Australijscy producenci jaj wyrażają zaniepokojenie planami wprowadzenia zakazu produkcji jaj klatkowych od 2036 roku. Wielu hodowców uważa, że rząd działa zbyt pochopnie, nie uwzględniając skutków ekonomicznych i trudności inwestycyjnych rolników. Branża drobiarska podkreśla, że systemy wolierowe, choć mają swoje zalety, stwarzają również nowe wyzwania i wiążą się z wyższymi kosztami produkcji.

kury
15.07.2023 17:00 Groźny wirus znokautował 40 tys. ptaków. Wrócił po 49 latach

Po 49 latach przerwy w Polsce pojawił się rzekomy pomór drobiu, zwany też chorobą Newcastle. Wirus ten może być dla zwierząt bardziej niebezpieczny niż ptasia grypa, a w najbardziej zjadliwej odmianie prowadzić do blisko 100-procentowej śmiertelności. Ognisko choroby zostało potwierdzone na fermie drobiu w Topilcu, gdzie trzeba było zlikwidować 40 tysięcy sztuk ptactwa.

jaja kurze
10.07.2023 11:00 Rośnie nowa jajeczna potęga. Czy zagraża polskiemu rynkowi?

Brazylijska branża drobiarska jest dobrze znana ze swojej produkcji i eksportu kurczaków, jednak ostatnie dane wskazują, że eksport jaj konsumpcyjnych również zyskuje na znaczeniu. Według Brazylijskiego Stowarzyszenia Białka Zwierzęcego (ABPA), w ciągu pięciu miesięcy 2023 roku wartość eksportu brazylijskich jaj przekroczyła całoroczny wynik z roku 2022. Czy rosnący eksport jaj z Brazylii stanowi zagrożenie dla polskiego rynku?

wiceminister Ciecióra
06.07.2023 09:21 MRiRW i ptasia grypa: “Nie ma żadnego zagrożenia”

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) zorganizowało 5 lipca 2023 r. specjalną konferencję prasową poświęconą zakażeniom kotów wirusem H5N1. W trakcie spotkania eksperci stanowczo zapewnili, że nie ma żadnego zagrożenia związanego z obecnością wirusa grypy ptaków w mięsie drobiowym. 

Kury jedzące ziarno
05.07.2023 14:00 Nowe ognisko HPAI. Polska nie zostanie strefą wolną od wysoce zjadliwej grypy ptaków

Jak poinformował Główny Inspektorat Weterynarii, odnotowano nowe ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce. W związku z pojawieniem się ogniska choroby, na terytorium Polski nie będzie można ustalić strefy wolnej od HPAI.

Mały kurczak
04.07.2023 14:00 Wsparcie dla hodowców drobiu. Sprawdź wstępne podsumowanie naboru wniosków

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała niedawno wstępne podsumowanie naboru wniosków dla hodowców drobiu. Sprawdź, jaką popularnością cieszyły się poszczególne kategorie wniosków.  

kury
02.07.2023 11:00 Powstał kalkulator śladu węglowego dla hodowców drobiu

Od niedawna rolnicy hodujący brojlery kurze i indyki mogą korzystać z nowego kalkulatora emisji gazów dla produkcji drobiu. Narzędzie zostało uruchomione przez bank BNP Paribas na platformie Agronomist.pl.

kury
29.06.2023 16:52 Ptasia grypa. Główny Lekarz Weterynarii złożył wniosek do WOAH

Główny Lekarz Weterynarii na portalu Głównego Inspektoratu Weterynarii poinformował o złożeniu deklaracji do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) o odzyskaniu statusu Polski jako kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków. Decyzja ta została podjęta z dniem 25 czerwca 2023 roku.

kurczak
26.06.2023 11:00 Kolejny kraj sprzedaje mięso produkowane w laboratorium

Cieszący się coraz większym zainteresowaniem sektor mięsa produkowanego w hodowli komórkowej doczekał się kolejnego przełomowego kroku. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych zatwierdził sprzedaż kurczaka hodowanego w laboratorium, otwierając tym samym drogę dla konsumentów, którzy będą mogli samodzielnie go wypróbować. Pozwolenie na taką produkcję otrzymały dwa startupy: Good Meat oraz Upside Foods.

kura
16.06.2023 08:13 Masz kury? Niektórzy muszą zapłacić specjalny podatek

Hodowcy drobiu powinni być świadomi, że posiadanie określonej liczby kur może skutkować koniecznością opłacenia specjalnego podatku. Chociaż oficjalnie nie nazywa się go "podatkiem od kur", jest to jednak podatek gruntowy od przychodów z hodowli, chowu lub wylęgu drobiu. Sprawdźmy, jakie są limity dotyczące ilości ptaków oraz jak wysokie są stawki tego podatku.

osoba pisząca na komputerze
07.06.2023 17:00 Tylko 21 dni na złożenie wniosku. Rusza nowa forma pomocy dla rolników

Rząd wprowadza nowe środki wspierania rynku drobiowego w Polsce, aby pomóc rolnikom w pokryciu strat spowodowanych wysoce zjadliwą grypą ptaków. Producentów rolnych, którzy ponieśli straty w produkcji drobiu w latach 2019-2021, zachęca się do składania wniosków o wsparcie finansowe w terminie od 9 do 30 czerwca 2023 roku.

None
23.04.2023 14:55 Jakie czynniki wpływają na nieśność kur? Jak sprawić, by kury znosiły więcej jaj?

Wydajność jaj kurzych jest jednym z najważniejszych aspektów hodowli drobiu. Wpływa na to wiele czynników, m.in. genetyka, żywienie, warunki hodowlane oraz sposób utrzymania kurnika. W niniejszym artykule omówimy, jakie czynniki mają największy wpływ na wydajność jaj kurzych.

Ptasia Grypa - Pomorska Izba Rolnicza
19.06.2022 02:02 Komunikat Inspekcji Weterynaryjnej: "Należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupu piskląt"

- Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białogardzie informuje, iż w związku z dynamiczną sytuacją dotyczącą występowania wysoce zjadliwej grypy ptaków i pojawieniem się w szybkim tempie nowych ognisk tej choroby zarówno wśród ptaków utrzymywanych w gospodarstwach komercyjnych oraz niekomercyjnych, jak i ptactwa dzikiego, należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupu piskląt w budzących wątpliwość niskich cenach - informuje w oficjalnym piśmie, które zamieściła na swojej stronie Pomorska Izba Rolnicza, Maria Pachocka zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białogardzie. Co więcej, w piśmie przypomniano o przestrzeganie zasad bioasekuracji zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi z dnia 4 kwietnia 2017 roku w sprawie zarządzania środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz o obowiązku powiadomienia Powiatowego Lekarza Weterynarii o zamiarze zasiedlenia gospodarstwa, bądź hodowli drobiem. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-8]

kogut
19.03.2022 02:44 Kogut zakłócał ciszę nocną. Sąsiedzi zadzwonili na policję

Rolnikom nie trzeba uświadamiać, że na wsi nie brakuje odgłosów zwierząt i pracujących maszyn. Nieco inaczej bywa z osobami, które z miast przeprowadzają się na wieś z nadzieją na ciszę i spokój. Dobrym tego przykładem jest historia z jednego z gospodarstw rolnych w Wielkopolsce - źródłem sąsiedzkiej kłótni stał się bowiem kogut, który upodobał sobie pianie o godzinie 3:00 nad ranem. Gdy prośby sąsiadów o uciszenie koguta nie poskutkowały, do drzwi rolnika zapukała policja. Koniec końców, nie stwierdzono cech wykroczenia. Awantura o pianie kogutaWe Francji powstała specjalna ustawa chroniąca tzw. dziedzictwo wsi w postaci charakterystycznych zapachów i odgłosów, które są obecne w gospodarstwach podczas produkcji żywności. Wielu polskich rolników w przestrzeni internetowej poparło pomysł, wskazując, że społeczne zrozumienie dla hałasów i zapachów wsi jest niestety bardzo niewielkie. Pewnego dnia do rolnika z Roszkowa (gm. Jarocin, woj. wielkopolskie) zawitał jego sąsiad, który mieszkał w domu obok od siedmiu lat. Mężczyzna zgłosił, iż kogut piejący o godzinie 3:00 nad ranem uniemożliwia odpoczynek nocny jemu i jego żonie. Rolnik wskazał, że nie może zamknąć okien kurnika ze względu na wysokie temperatury panujące latem i uznał, że problem rozwiąże się, gdy nadejdzie jesień.

ptasia grypa
19.03.2022 02:44 Polska wystąpiła do OIE o status kraju wolnego od ptasiej grypy

W poniedziałek 27 września 2021 roku polskie władze zdecydowały się na złożenie do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) wniosku o zmianę statusu kraju jako wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków. Polska określiła, że 25 września 2021 roku zostały spełnione wszystkie warunki niezbędne do tego, by złożyć deklarację o odzyskaniu statusu obszaru wolnego od HPAI. Polska złożyła wniosek o zmianę statusu kraju jako wolnego od ptasiej grypyW ostatnim czasie ptasia grypa dała się mocno we znaki hodowcom drobiu w całej Europie. Wskutek wysoce zaraźliwej choroby zdziesiątkowane zostały liczne fermy drobiu, pogrążając w ogromnych kłopotach finansowych całe rzesze rolników. Od listopada 2020 roku do sierpnia 2021 roku Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła wystąpienie 360 ognisk wysoce zjadliwej ptasiej grypy u drobiu i innych ptaków domowych na terenie Polski. W związku ze stwierdzonymi przypadkami choroby wdrożono wszystkie procedury zorientowane na wyeliminowanie zagrożenia epizootycznego. Likwidacja ostatniego ogniska choroby miała miejsce 27 sierpnia 2021 roku. Wedle prawa międzynarodowego w 28 dni po dezynfekcji ostatniego miejsca wystąpienia ptasiej grypy dany kraj może złożyć wniosek do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) o zmianę statusu na państwo wolne od HPAI. W przypadku Polski możliwość wystosowania takiej deklaracji przypadła na 25 września 2021 roku. Ze względu na fakt, że wspomniany dzień przypadał w sobotę, polskie władze dopełniły potrzebnych formalności w poniedziałek 27 września 2021 roku.

mięso
19.03.2022 02:43 Nie tylko Singapur. Kolejny kraj rusza z produkcją mięsa z laboratorium

Pierwszym krajem, który zatwierdził możliwość sprzedaży mięsa produkowanego w laboratoriach, był Singapur. Jak informuje AgroNews, amerykańska firma Eat Just chce otworzyć kolejny zakład produkcyjny w Katarze. W dalszej kolejności planuje się ekspansję m.in. na rynki Europy Zachodniej, choć - przynajmniej na razie - kwestie te pozostają raczej nadziejami, niż konkretną wizją na przyszłość. Amerykańska firma zdecydowała się na współpracę z Katarem ze względu na dużą otwartość wobec produkcji i spożycia mięsa pochodzącego z laboratoriów. Mięso produkowane w laboratorium. Katar dołącza do SingapuruEksperci w dziedzinie ochrony środowiska, ekolodzy i aktywiści coraz częściej mówią, że przy rosnącej liczbie ludności na świecie i jednoczesnym spożywaniu mięsa, kondycja planety będzie się pogarszać w zastraszającym tempie. By zminimalizować ślad węglowy, a także odpowiedzieć na etyczne potrzeby części osób, naukowcy stworzyli tzw. czyste mięso, czyli produkt powstały dzięki komórkom pobranym od żywych zwierząt. W 2020 roku Singapur stał się pierwszym krajem, w którym zatwierdzono możliwość sprzedaży mięsa pochodzącego z laboratoriów. Kolejnym państwem będzie tutaj wkrótce Katar, który planuje wydać w tym zakresie odpowiednie uregulowania prawne.