Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Unia Europejska

Unia Europejska

Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich.

strajk rolników 2024
19.03.2024 17:23 Protesty rolników sparaliżują jutro drogi. Mapa strajków

Zgodnie z zapowiedzianym przez NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność strajkiem generalnym rolników w całej Polsce, możemy się spodziewać 20 marca blokad wielu miast wojewódzkich, mniejszych miast oraz dróg i autostrad.

Donald Tusk
29.02.2024 20:24 Konferencja Tuska. "Polscy rolnicy nie mogą być ofiarami wojny w Ukrainie"

Ponad pięć godzin trwało spotkanie Premiera Donalda Tuska z przedstawicielami protestujących rolników w ramach szczytu rolniczego w Centrum Dialogu w Warszawie. Ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w spotkaniu uczestniczyli minister Czesław Siekierski oraz wiceministrowie Stefan Krajewski i Michał Kołodziejczak. 

Strajk rolników polska
26.02.2024 22:22 Czesław Siekierski: Musimy zrozumieć protesty rolników

Niespokojna sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej oraz narastające niezadowolenie rolników nie sprzyjają spokojowi w Ministerstwie Rolnictwa. Minister Czesław Siekierski zorganizował konferencję prasową związaną z wyjazdem na spotkanie ministrów rolnictwa krajów unijnych w Brukseli. 

antyczny zegar
26.02.2024 21:34 Zmiana czasu na letni. W tym roku to wyjątkowy dzień

Kiedy budzimy się o poranku i widzimy, że za oknem już świta, a dzień wydłużył się o kolejną godzinę, to znak, że wielkimi krokami zbliża się zmiana czasu na letni. Mimo że jest to skrócenie czasu spania o godzinę, to człowiek po przestawieniu się na tryb letni ma większą energię witalną - dłuższy dzień i więcej słońca dodaje sił. W tym roku przestawienie zegarka o godzinę do przodu wypadnie w nocy z 30 na 31 marca, to szczególny dzień dla Polaków 

donald tusk michał kołodziejczak
12.02.2024 18:02 Michał Kołodziejczak o imporcie z Ukrainy: "Mamy pełną listę"

W dniu 11 lutego w Morągu na spotkaniu inaugurującym rozpoczęcie kampanii samorządowej doszło do rzeczowej rozmowy między rolnikami a premierem Donaldem Tuskiem i wiceministrem rolnictwa Michałem Kołodziejczakiem. Padły ważne deklaracje.

Jan Krzysztof Ardanowski, strajk rolników
10.02.2024 14:30 Jan Krzysztof Ardanowski o strajku rolników. Ocenił działania rządu

Ogólnopolski Protest Rolników rozpoczęty 9 lutego przewyższył swoimi rozmiarami przewidywania organizatorów. Wśród rolników zapanowała pełna mobilizacja ponad podziałami politycznymi, ponad rodzajami prowadzonej działalności. Specjalnie dla RolnikINFO głos zabrał były minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski. 

Unia Europejska, Komisja Europejska
31.01.2024 19:06 Zła wiadomość dla rolników. Komisja Europejska zadecydowała ws. handlu z Ukrainą

Komisja Europejska podała dziś informację o zatwierdzeniu projektu rozporządzenia wydłużającego handel bezcłowy z Ukrainą. Zadecydowano też o tymczasowych zmianach w przepisach Wspólnej Polityki Rolnej. 

ziemniaki
25.01.2024 19:53 Polska jako jedyny kraj z zakazem sprzedaży ziemniaków do UE. „To przestępstwo”

W dzisiejszej audycji w Radiu Zet, wiceminister rolnictwa dał jasno do zrozumienia, że Unia Europejska nie chce kupować polskich ziemniaków. Przyczyna tkwi w groźnej bakterii, z którą borykać się mają małe gospodarstwa. Co jest prawdą, a co nią nie jest, wyjaśnia lider Agrounii. 

polski związek producentów szparaga
23.01.2024 22:38 Rolnicze trendy w Europie na Targach SIVAL. Rozmowa z Klaudią Kącką-Janelt

W dniach 16-18 stycznia odbyły się targi SIVAL we francuskim Angers. Targi SIVAL to międzynarodowe targi uprawy winorośli, warzyw i owoców. Miejsce do spotkań i wymiany doświadczeń rolników i producentów z wielu krajów świata.  

Strajk rolników polska
22.01.2024 22:02 Polscy rolnicy rozpoczęli falę strajków w Europie?

Strajki rolników w kolejnych krajach Europy paraliżują drogim niepokojąc ważnych dygnitarzy. Czy to zapowiedź strajków w całej Unii Europejskiej? 

strajk rolników
21.01.2024 11:48 Protesty rolników w Polsce. Powstała mapa strajków

Zapowiadany przez rolników z "Solidarności" protest, który ma się odbyć w środę 24 stycznia, będzie jednym z największych w Polsce. Strajki przeciwko przepisom wprowadzonym przez UE, odbędą się w kilkudziesięciu miejscowościach w kraju. Powstała mapa, dzięki której można będzie śledzić na bieżąco miejsca protestów. 

liczenie pieniędzy
20.01.2024 20:27 Rosną koszty produkcji rolnej. Rolnicy załamani cenami owoców i zbóż

Aktualne ceny na rynkach zbytu wprawiają rolników w zakłopotanie. Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że nie jest dobrze. W skupach ceny produktów żywnościowych (w całej Unii Europejskiej) poszły ostro w dół, natomiast koszty środków potrzebnych do wyprodukowania nie drgnęły. Na dzień dzisiejszy spadki notuje się jedynie przy cenach nawozów. Jak kształtowały się ceny w 2023 roku?

kostki cukru
06.01.2024 12:54 Szykuje się potężny wzrost cen cukru. Eksperci nie mają już wątpliwości

Cukier to jeden najbardziej używanych towarów spożywczych na świecie i jednocześnie cały czas drożejących. Ma to związek z rosnącym popytem i wciąż niewielką produkcją tego popularnego składnika. Brazylia oraz Indie obmyślają strategie na obniżenie cen cukru. Czy Polska też może na to liczyć? 

Plastikowa butelka
10.10.2023 12:30 Gigantyczne kary za rosyjski plastik

Polska tonie w tanim plastiku z Rosji. Na własne życzenie płacimy ogromne kary za wprowadzanie rosyjskiego plastiku na rynek. Powodów kar jest kilka. 

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
20.09.2023 16:00 „Są fantastyczni” – Sekretarz generalny Copa Cogeca o polakach

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus spotkał się w Warszawie z sekretarzem generalnym Copa Cogeca. Rozmowy skupiały się wokół ukraińskiego zboża. 

mięso
19.09.2023 08:03 Zamienniki mięsa na topie. Inwestycja rzędu 477 mld euro

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zadeklarowały przydzielenie łącznej sumy przekraczającej 477 milionów euro (czyli około 2,12 miliarda złotych) na rozwijanie branży roślinnych substytutów mięsa oraz produkcji mięsa w laboratoriach. Informacje te zostały przedstawione w raporcie Good Food Institute, międzynarodowej sieci organizacji promujących nowatorskie rozwiązania w dziedzinie alternatywnych źródeł białka.

biały ser
11.09.2023 17:03 UE przesądziła o losach polskiego twarogu. Jest na specjalnej liście

Unia Europejska przyznała ochronę jednemu z polskich przysmaków kulinarnej sztuki - twarogowi wędzonemu. Decyzja o wpisaniu tego wyjątkowego sera na listę chronionych tradycyjnych specjalności została ogłoszona 6 września 2023 r. Jest to 46 polski produkt z tego typu statusem w UE. 

Plastikowe butelki
29.08.2023 11:17 O co chodzi z nowymi nakrętkami?

Za sprawą unijnej dyrektywy, plastikowe nakrętki muszą być przytwierdzone do butelek i kartonów z napojami. Chociaż jest to uciążliwe, nowe przepisy mogą zdziałać wiele dobrego. Zdania są podzielone.

pola widziane z lotu ptaka
27.08.2023 08:21 Co z Zielonym Ładem? Timmermans zrezygnował

Frans Timmermans, zwolennik Zielonego Ładu i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, ogłosił swoją rezygnację z zajmowanych stanowisk. Jakie znaczenie ma ta decyzja dla przyszłości europejskich inicjatyw klimatycznych?

flaga UE
26.08.2023 10:24 Ambicje UE wobec zielonego rolnictwa do 2024. Nierealne?

Ambicje Unii Europejskiej w kierunku tworzenia wizji zielonego rolnictwa na kolejne lata mogą być zagrożone. Nie trzeba podkreślać, że przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w czerwcu 2024 roku, jednym z kluczowych elementów działań wspólnoty jest kształtowanie polityki rolnej i spożywczej. Opóźnienia w procesie legislacyjnym oraz kontrowersje wokół niektórych propozycji mogą jednak negatywnie wpłynąć na osiągnięcie celów Zielonego Ładu.

Grzyby w koszyku
13.08.2023 14:00 Będzie zakaz zbioru runa leśnego? Propozycja zmian w prawie UE

Dotychczasowe zbieranie darów lasu może być niedługo objęte unijnymi regulacjami. Wszystko za sprawą przygotowanej przez hiszpańską rezydencję w UE propozycji, rozpatrywanej na posiedzeniu grupy roboczej w Brukseli. 

Flagi Unii Europejskiej
28.07.2023 08:00 Państwa UE sceptyczne wobec przedłużenia zakazu eksportu ukraińskiego zboża

Zgodnie z informacją przekazaną przez Polską Agencję Prasową Francja i Niemcy sprzeciwiają się przedłużeniu zakazu eksportu ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do 5 krajów, w tym Polski po 15 września. 

Zboże trzymane w dłoni
27.07.2023 08:00 UE gotowa na eksport wszystkich ukraińskich produktów rolnych

Zgodnie z komunikatem przekazanym przez Polską Agencję Prasową, unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podał informację o gotowości Unii Europejskiej do wyeksportowania niemal wszystkich ukraińskich produktów rolnych „korytarzami solidarności” i pomocy w pokryciu kosztów. 

krowy
22.07.2023 11:00 Wyłączenie krów z planu ograniczenia emisji. PE zagłosował

Posłowie do Parlamentu Europejskiego przyjęli swoje stanowisko w sprawie planu Komisji Europejskiej dotyczącego ograniczenia zanieczyszczeń w sektorze przemysłowym. Głosowanie przyniosło decyzję o wyłączeniu hodowli bydła z tego planu. To, czy bydło będzie wyłączone z planu ogarniaczania emisji, jest nadal kwestią otwartą. 

Motyl na łące
22.07.2023 08:00 Podlasie inwestuje w bioróżnorodność

Zgodnie z informacją przekazaną przez Polską Agencję Prasową, Grajewo i Szczuczyn otrzymają ponad 1,4 mln zł z funduszy europejskich na rozwój terenów zielonych. Planowane przedsięwzięcia pomogą zwiększać bioróżnorodność na Podlasiu. 

rośliny pod folią
20.07.2023 11:00 Timmermans o rolnikach: nie potrzebują więcej pieniędzy na zieloną transformację

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Frans Timmermans, w wywiadzie dla EURACTIV, stwierdził, że nie ma potrzeby wzmacniania budżetu Unii Europejskiej dotyczącego dopłat rolnych w najbliższym okresie, pomimo wezwań do powiększenia tego funduszu.

Parlament Europejski
14.07.2023 19:00 Rozporządzenie o odtwarzaniu przyrody przegłosowane. Co to oznacza dla rolników?

W ubiegłą środę 12 lipca 2023 r., w Parlamencie Europejskim zostało przegłosowane rozporządzenie o odtwarzaniu przyrody. Projekt został jednak wzbogacony o kilka postulatów przedstawicieli środowiska rolniczego oraz branży odnawialnych źródeł energii.

flaga UE
14.07.2023 11:00 Polski chroniony produkt rolny w UE. To już 45. przykład

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że nazwa "Powidła śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły" została zarejestrowana przez Komisję Europejską jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Jest to już 45. polski produkt rolny, który otrzymał tego typu ochronę w Unii Europejskiej.