To, co wygląda atrakcyjnie na fotografiach, nie zawsze ma dobry wpływ na zasiewy rolników. Urządzanie sesji zdjęciowych i niszczenie młodych roślin staje się smutną rzeczywistością rolników, a ich pola stają się ofiarami żądnych splendoru rzepiar. Rzepiary dają czadu na polachKwitnienie rzepaku ozimego, choć przypada zazwyczaj na przełom kwietnia i maja, w tym roku nastąpiło nieco później. Wszystko ze względu na relatywnie niską temperaturę powietrza, która wyhamowała procesy wegetacyjne roślin. Wraz z pojawianiem się pierwszych pąków kwiatów, które tworzą bajecznie żółty dywan, na polach rolników pojawiają się tajemnicze rzepiary. Sami rolnicy nie są zadowoleni z ich odwiedzin i zapewne zaliczyliby je raczej do grona szkodników niż miłych gości. Kim tak naprawdę są rzepiary? Tym niecodziennym określeniem nazywa się młode dziewczyny, które pozują do zdjęć na tle kwitnącego rzepaku. Co więcej, ostatnimi czasy w mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej fotografii dzieci buszujących wśród żółtego kwiecia. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-8]Trudno jednak oczekiwać, by chodzenie po cudzym polu i niszczenie roślin miało spotkać się z aprobatą rolników. Dla gospodarza niemożliwym jest pilnowanie ogromnych areałów przez całą dobę - rzepiary natomiast często wykorzystują nieuwagę rolników i skrzętnie zakradają się między kwiatostany rzepaku, by zrobić sobie selfie.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi został zapytany, czy resort rolnictwa pracuje nad zmianami przepisów, pozwalającym rolnikom, którzy osiągnęli wiek emerytalny, na otrzymanie emerytury przy dalszym prowadzeniu gospodarstwa. - Oczywiście pracujemy nad zmianą ustawy. Jeżeli chodzi o obszar, o którym dziś możemy powiedzieć, w ramach zmian związanych z KRUS, to przede wszystkim rolnicy, część związków zawodowych postulowały o zmianę w art. 28 ustawy, które weźmiemy pod uwagę - przekazał Grzegorz Puda.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Jak zaznaczył szef resortu rolnictwa, trwają prace nad zmianami, a gdy uda się wypracować satysfakcjonujące dla zwracających się o zmianę rozwiązanie, wtedy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi powiadomi o tym. - Ustawa będzie skierowana przede wszystkim do wszystkich, którzy prowadzą małe i średnie gospodarstwa domowe. Tak jak zapowiadaliśmy, będą dotyczyły nie tylko zmian związanych z prowadzeniem, musimy zmienić trochę prawo. Chcielibyśmy również poprawić legislację i po prostu wspierać małych i średnich, pamiętając, że duże gospodarstwa w Polsce też istnieją i tutaj nie chcielibyśmy im przeszkadzać, ale przede wszystkim skupiamy się na tym, żeby pomoc płynęła do małych i średnich gospodarstw, na których rolnictwo polskie jest oparte - dodał Puda.
Nabór w ramach Działanie 16 Współpraca nabór 2021 rozpoczął się 29 marca bieżącego roku i jak przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zakończy się 12 maja 2021 roku. Ze wsparcia skorzystać mogą grupy operacyjne na rzecz innowacji, czyli EPI, w której skład musi wchodzić minimum pięciu rolników.Co więcej, EPI musi posiadać zdolność prawną (natomiast jeżeli jej nie ma, musi działać na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej). W wymaganiach Agencja restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaznacza, że grupa EPI musi identyfikować się numerem w krajowym systemie ewidencji producentów.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:
Wzorem poprzednich projektów rozporządzeń przygotowanych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi termin przysługiwania zasiłku opiekuńczego, którzy przysługuje ubezpieczonym w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, ma zostać wydłużony o dwa tygodnie, czyli do dnia 23 maja 2021 r.Przypomnijmy, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, zasiłek opiekuńczy przysługuje do najbliższej niedzieli, 9 maja, a o dodatkowe pieniądze mogą ubiegać się rolnicy, bądź domownicy ubezpieczeni w KRUS, gdy z powodu COVID-19 zamknięte zostanie żłobek, przedszkole, szkoła, bądź inna placówka, do której uczęszcza dziecko, lub gdy z powodu COVID-19 niania lub dzienny opiekun nie mają możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8, bądź dzieckiem z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności, lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Zgodnie z obecnie przyjętymi zasadami, zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nie przysługuje, gdy drugi z rodziców ma możliwość sprawowania opieki nad dzieckiem, tj. jest bezrobotny, bądź korzysta z urlopu wychowawczego lub rodzicielskiego. Niezmiennym do tej pory było także to, że zasiłek opiekuńczy przysługuje na wniosek.
Jak powiadomiła komisarz Ewa Czyż z Komendy Miejskiej w Chełmie, mężczyzna podczas prac polowych natknął się na niebezpieczne znalezisko. Jak się okazało, przedmiot odnaleziony przez mieszkańca Chełma, który sadził ziemniaki na działce letniskowej w gminie Kamień, to najprawdopodobniej granat ręczny.
- Chcemy, aby z jednego miejsca, jednym loginem i hasłem, np. przez profil zaufany, mieszkaniec obszarów wiejskich mógł w prosty sposób załatwić wiele spraw w zakresie rolnictwa - przekazano słowa Grzegorza Pudy w oficjalnym komunikacie za pośrednictwem strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak wskazano w komunikacie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pandemia koronawirusa znacznie wpłynęła na funkcjonowanie gospodarki, a w tym i rolnictwa. Właśnie przez pandemię jasne stało się, jak ważne jest, by móc załatwić sprawy za pośrednictwem sieci, bez wychodzenia z domu, dlatego też powstał pomysł "Okienka dla rolnika". Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-6]
Jeszcze 16 kwietnia bieżącego roku Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej na wniosek Rady Powiatowej DIR Powiatu Lubińskiego zwrócił się do Ministerstwa Środowiska i Klimatu o możliwość zarówno zniesienia ochrony, jak i przywrócenia polowań na bobry. Jak wskazano, na obszarze Dolnego Śląska obserwowane jest występowanie bobrów w większości cieków wodnych. Zdaniem Zarządu DIR bobry doprowadzają do znacznych szkód na polach rolników, niszczą drzewa, siedliska ptaków i zwierząt, a także poprzez budowanie tam doprowadzają do podtapiania pól i łąk. Jednocześnie podejmowanie działań, by uzyskać zgodę na odstrzał bobrów, nie przynosi oczekiwanych rezultatów. - Już na etapie wskazania myśliwego, który dokona selekcyjnego odstrzału, występuje problem, gdyż myśliwi nie chcą tego dokonać w obawie przed ewentualnymi protestami ekologów - wskazano w piśmie do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jak można byłoby ten problem rozwiązać zdaniem Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej? Jak wskazano w piśmie, odpowiedzią mogłoby być włączenie odstrzałów bobra do planów, jakie ustalane są przez Koła Łowieckie. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-6]
Rolnicy podczas protestu sprzeciwiali się decyzji, która zakazuje udrażniania rowów melioracyjnych na terenie Bagna Wizna - obszarze Natura 2000. Tomasz Gołaszewski, rolnik i doradca Podlaskiej Izby Rolniczej podczas protestu przedstawił postulat rolników, którzy chcą móc czyścić rowy i je udrażniać, tak żeby "Wody Polskie mogły przeprowadzać meliorację tych rowów". Protestujący głośno podkreślali, że chcą mieć prawo do swobodnego gospodarowania na swojej ziemi. Wojciech Łuba z Podlaskiej Izby Rolniczej w Zambrowie zaznaczył, że decyzja wydana przez RDOŚ 27 listopada 2020 roku, mówiąca o zakazie odwadniania Bagna Wizna do 2024, nie tylko godzi w sposób użytkowania terenu przez rolników, ale także jest sprzeczna z faktyczny użytkowaniem terenu. W konsekwencji wydanego zakazu pojawia się ryzyko zalania łąk, a w konsekwencji zniszczenia ziemi. - Brak rowów odpowiedniej przepustowości, o odpowiednim przepływie wody, powoduje zalanie i niszczenie tych terenów - zaznaczył Gołaszewski. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:
Zabudowania gospodarcze gaszono przez około pięć godzin. Niestety, duża część rolniczego mienia uległa bezpowrotnemu zniszczeniu. Pożar w zabudowaniach gospodarczychInformacja o pożarze w Niemodlinie na terenie województwa opolskiego wpłynęła do lokalnej straży pożarnej po godzinie 15:00 w poniedziałek 26 kwietnia 2021 roku. Okazało się, że w jednym z gospodarstw we wsi ogień zajął budynki gospodarcze. Stodoła i garaż, w których szalał żywioł, znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie domu mieszkalnego. Na miejsce przybyło jedenaście jednostek straży pożarnej, które robiły wszystko, by ogień nie przedostał się na domostwo rolników. Informacja o pożarze była zamieszczona na facebookowym profilu Komendy Miejskiej Państwowej Straży w Opolu, a zdjęcia z akcji powstały dzięki druhom OSP Gracze.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-8]Dzięki wpisowi w mediach społecznościowych wiemy, że do gaszenia pożaru zadysponowano trzy zastępy JRG w Niemodlinie, dwa zastępy JRG w Opolu, OSP Gracze, OSP Grodziec, OSP Krasna Góra, a także OSP Opole-Bierkowice.
Zasiłek opiekuńczy dla rodziców i domowników ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego został wydłużony do 9 maja. Jak informowaliśmy w minioną sobotę, w wykazie prac legislacyjnych rady ministrów znalazł się projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie przedłużenia zasiłku opiekuńczego. Jak zakładano w projekcie, zasiłek został wydłużony o kolejne dwa tygodnie. Jak informuje KRUS, nie zmieniły się zasady, w których przysługuje zasiłek opiekuńczy, tj. gdy z powodu COVID-19 zamknięty został żłobek, przedszkole, bądź inna placówka edukacyjno-wychowawcza, albo w przypadku, gdy nie ma możliwości z powodu COVID-19 sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna nad dzieckiem do 8 roku życia, bądź dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności, lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-8]Brak zmian w przysługiwaniu zasiłku opiekuńczego dla rodziców i domowników ubezpieczonych w KRUS oznacza także, że zasiłek nie przysługuje w przypadku, gdy drugi z rodziców ma możliwość opieki nad dzieckiem, czyli jest bezrobotny, bądź korzysta z urlopu wychowawczego, lub rodzicielskiego.
Pana Tadeusz, rolnik, posiada bydło mleczne, opasowe i świnie. Jak wskazywał podczas transmisji prowadzonej w mediach społecznościowych Bustowski, w gospodarstwie pana Tadeusza powstaje zdrowa żywność, bez użycia glifosatu. Na miejscu właściciel gospodarstwa opowiadał o swoich produktach, w których nie znajdziemy żadnych niepotrzebnych dodatków. Jednak nie na kwestię zdrowiej żywności położono największy nacisk podczas spotkania.
- Do dnia wczorajszego prawie 6 milionów sztuk drobiu zostało wybitych, dlatego informacja ministra rolnictwa, jak wygląda przygotowanie odpowiednich służb, zabezpieczenie i wsparcie dla rolników jest bardzo potrzebna - przekazał dziś Krajewski. Poseł zwrócił także uwagę na sprawę związaną z PZU, które nie chce ubezpieczać rolników. Zdaniem Krajewskiego sytuacja jest bardzo trudna. Wniosek został odrzucony przez marszałek Sejmu, ze względu na to, że nie był to "wniosek formalny". - PiS po raz kolejny udowodnił, że nie interesuje go polskie rolnictwo. Odrzucili mój wniosek o rozszerzenie porządku obrad o informację nt. grypy u ptaków - skomentował odrzucenie wniosku Stefan Krajewski za pośrednictwem Twittera. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-6]
Na profilu AGROunii na Facebooku pojawiło się jedno z wezwań do zapłaty za długi Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek. Pismo zostało skierowane do jednego z rolników od syndyka masy upadłościowej Bielmlek, Józef Gliński, a wynika z niego, że rolnik ma zapłacić kwotę 11,815,52 zł w terminie 21 dni od dnia doręczenia pisma. - Zgodnie z ustawą - Prawo Spółdzielcze, członkowie spółdzielni uczestniczą w pokrywaniu strat do wysokości udziałów - art. 19 paragraf 2. Z kolei art. 28 tego prawa stanowi "W razie wszczęcia postępowania upadłościowego w ciągu roku od dnia, w którym członek przestał należeć do spółdzielni, obowiązany jest on wobec spółdzielni do uczestniczeniu w pokrywaniu jej start tak, jak gdyby był nadal członkiem - można przeczytać w uzasadnieniu. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-6]
W minioną środę, 31 marca bieżącego roku, rolnik zawiadomił policjantów z Tarnowa o niebezpiecznym znalezisku, które odnalazł, przygotowując się do prac polowych. Na miejsce zdarzenia natychmiast skierowani zostali policjanci grupy minersko-pirotechnicznej z Tarnowa. Po przyjeździe potwierdzono, że rolnik na polu odnalazł pocisk artyleryjski kal. 80 mm pochodzący z czasów II wojny światowej.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: - O wszystkim zostali powiadomieni żołnierze z Rzeszowa. Niebezpieczne znalezisko nie zagrażało zdrowi i życiu okolicznym mieszkańcom. Teren został zabezpieczony do czasu przyjazdu saperów. Patrol minerski 21 Batalionu zabezpieczył niewybuch, który został wywieziony na poligon i tam zneutralizowany - przekazali policjanci z KMP w Tarnowie. Jak powiadomili strażacy z OSP Joniny, akcja zabezpieczenia terenu trwała od godziny 20:20 i łącznie zajęła siedem godzin.
- Białowieski Park Narodowy ogłasza możliwość wydzierżawienia od rolników będących osobami fizycznymi łąk położonych na północnych i południowych obrzeżach lub wewnątrz Puszczy Białowieskiej w celu zmniejszenie konfliktów z właścicielami upraw rolnych i zapewnienie większej ilości karmy na okres zimowy w miejscach przebywania żubrów - można przeczytać na stronie Białowieskiego Parku Narodowego. Program dzierżawy gruntów realizowany jest w ramach programu "Kompleksowej ochrony żubra w Polsce", który współfinansowany jest z unijnych funduszy. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:
Piątkowe protesty odbyły się w 12 departamentach Francji. Jak informował media prezes federacji związków rolniczych FRSEA Damien Greffin, ruch 5 tysięcy rolników został zmobilizowany "od części Normandii do części Szampanii-Ardenów, przez Ile-de-France i Hauts-de-France".
- Święta Wielkanocne to szczególny czas w roku. Niestety tegoroczna Wielkanoc przypomina tą z zeszłego roku. Mija kolejny miesiąc, w którym mierzymy się z pandemią koronawirusa. Kontakt z bliskimi jest utrudniony, gospodarka naszego kraju znalazła się w trudnej sytuacji. W tak trudnym okresie dla nas wszystkich chciałbym złożyć najserdeczniejsze życzenia adresowane do polskich rolników, czytelników naszego portalu. Przede wszystkim życzę wam i waszym rodzinom zdrowia. Dbajcie o siebie i swoich bliskich. Sytuacja jest naprawdę trudna, ale wierzę, że nie zabraknie wam wewnętrznej siły, by przejść ją w pełnym zdrowiu zarówno fizycznym jak i psychicznym. Ciężko jest mi życzyć rodzinnej atmosfery w sytuacji, gdy wiele osób walczy w szpitalach, znajduje się na kwarantannie lub podjęło trudną decyzję o samoizolacji w swoich domach. Pamiętajcie o tym, że gdy nie ma takiej możliwości nawet tak mały gest jak telefon, krótki SMS czy kartka z życzeniami wywoła uśmiech u córki, syna, mamy, taty, czy babci i dziadka. Pozwoli to nam na przetrwanie tego niewdzięcznego czasu. Wszystkim rolnikom życzę obfitych plonów w 2021 roku, pogody, która nie popsuje pracy, hartu ducha i nieustępliwości. Jestem przekonany, że czekają nas „lepsze dni”. Życzę wam wewnętrznej siły, która pchnie was do realizacji celów, jakie obraliście na najbliższy czas, pogody ducha. Niech wasze stoły zapełnią się przysmakami, które wydała na świat ziemia, a uśmiech zagości na twarzach domowników. Wszystkiego dobrego! - życzy Albert Długoszewski, redaktor naczelny Rolnik Info. undefined
Przypomnijmy, 8 marca bieżącego roku w Sądzie Rejonowym w Białymstoku ogłoszono upadłość Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek w Bielsku Podlaskim. W związku z ogłoszoną upadłością Podlaska Izba Rolnicza zaoferowała pomoc w wypełnianiu wniosku o wierzytelność wobec upadłej Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek. Jak wynika z informacji przekazanych przez PIR, rolnicy od 1 kwietnia mogą ubiegać się o pomoc w Biurze Powiatowym Podlaskiej Izby Rolniczej w Bielsku Podlaskim, która znajduje się w Bielsku Podlaskim przy ul. Białowieska 107. Dzwoniąc pod numer 607 327 607, rolnicy mogą uzgodnić termin porady. Jednak, jak podkreśla Podlaska Izba Rolnicza, zgłoszenie wierzytelności syndykowi musi nastąpić w terminie do 30 dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. W tym przypadku jest to termin 18 kwietnia 2021 roku (niedziela). Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-5]
Andrzej Onopiuk napisał w komentarzu do fotografii: - Jak wam się podoba mój ursus po remoncie [pis. oryg.]Wielu fanów stwierdziło jednak, że musi być to żart na Prima Aprilis.Ciągnik "pierwyj sort"Fotografia, która pojawiła się na facebookowym profilu Gienka i Andrzeja Onopiuków jest nieco tajemnicza - pierwsze, co rzuca się w oczy to fakt, że młodszy z rolników znajduje się w pomieszczeniu z traktorami, które nie wygląda na garaż w gospodarstwie. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:[EMBED-5]Na pierwszym planie widzimy Andrzeja stojącego obok ciągnika w stylu retro - maszyna jest odrestaurowana i prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Nie byłoby przesadą zacytować słowa Gienka, mówiąc, iż jest to ciągnik pierwyj sort. W tle zauważyć można inny, dużo bardziej masywny i nowoczesny traktor. Czyżby Andrzej odwiedził sklep z maszynami rolniczymi? A może wyremontowany ciągnik rzeczywiście należy do Andrzeja? Jednoznacznej odpowiedzi ze strony rolników z Podlasia na razie brak.
Dane przedstawione dziś przez Głównego Lekarza Weterynarii dotyczą badań przeprowadzonych w dniach 26 - 28 marca 2021 r. Ogniska nr 74-77 stwierdzono w województwach: mazowieckim, małopolskim, wielkopolskim.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]
Przed kilkoma miesiącami, kiedy przedstawiona została propozycja zmiany ustawy o ochronie zwierząt tzw. piątka dla zwierząt, w Polsce rozpoczęły się strajki rolników. Protestowano także na Podlasiu. Wśród jednej z formy protestów było "oznaczanie posłów", czyli między innymi wyrzucanie obornika przed domami polityków. Dziś w Sądzie Okręgowym w Łomży odbywa się rozprawa jednego z rolników, Dariusza Ciochanowskiego, który pod domem posła Kazimierza Gwiazdowskiego miał się negatywnie wypowiadać na temat Biebrzańskiego Parku Narodowego. - Biebrzański Park Narodowy jest zdaniem rolników bardzo źle zarządzany. Rolnicy nie mogą brać udziału w licznych przetargach, które są tam rozpisywane, nie mogą żyć w symbiozie z Parkiem Narodowym, bo jak powiedział Darek, tam jest bardzo wiele rzeczy "ustawionych" - powiedział dzisiaj przed sądem Michał Kołodziejczak. Jak stwierdził lider AGROunii, poseł Gwiazdowski nalegał, by rolnicy, którzy w podobnym tonie wypowiadali się o kwestiach związanych z Biebrzańskim Parkiem Narodowym, zostali ukarani. Dziś właśnie w sprawie zniesławienia parku narodowego odbywa się sprawa sądowa, w której oskarżonym jest aktywny działacz AGROunii - Dariusz Ciochanowski. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]
Już w środę upływa termin na zakup komputera ze wsparciem ARiMR. Mowa o krajowej pomoc na zakup komputera dla dziecka z rodziny rolniczej. Przypomnijmy, nabór wniosków prowadzony był przez Agencję do 30.12.2020 r. Dofinansowanie kosztów zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego będącego laptopem wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz myszą, klawiaturą i ładowarką wynosiła 1500 złotych.
Dzięki temu, że rolnik o wszystkim powiadomił Społecznego Opiekuna Zabytów Powiatu Kraśnickiego, na miejscu rozpoczęto prace, by dowiedzieć się więcej na temat tajemniczej jaskini. W miniony piątek na miejscu pojawili się archeolodzy prof. dr hab. Jerzy Libera z Instytut Archeologii UMCS w Lublinie, Grzegorz Mączka przedstawiciel Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, geomorfolog, speleolog oraz rolnik właściciel pola.
Komisarz Janusz Wojciechowski nie pozostawił krytycznego komentarza rolnika bez odzewu, stwierdzając, że być może za dużo dyskutuje. Mocna wymiana zdań na TwitterzeWszystko wskazuje na to, że wymiana zdań między komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim a jednym z rolników wywiązała się jako efekt przedstawionego planu wobec rozwoju rolnictwa ekologicznego z 25 marca 2021 roku. Janusz Wojciechowski wskazywał, że rozwój rolnictwa ekologicznego ma być związany z dużym wsparciem dla rolników, a także dla branży przetwórstwa i dystrybucji żywności. Mimo to wielu rolników żywi pewne obawy co do propozycji i deklaracji zmian, które padają ze strony Unii Europejskiej.Jeden z rolników skomentował twitterowy post komisarza na temat planu rozwoju rolnictwa ekologicznego: Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]- Czemu ma każdym kroku Komisarz na siłę każdemu wbija że tylko ekologiczne Rolnictwo... A każde inne jest źle i tylko widzi zbyt na eko żywność a teraz jako jemy wysokiej jakości żywność i nie eko.... I uważam że Rolnictwo zrównoważone to przyszłość tylko w Brukseli wiedzą lepiej [pis. oryg.]Komisarz odpowiedział: - A czemu Pan nie chce przyjąć, że cała gospodarka unijna ma być zrównoważona, rolnictwo też i to jest jeden wielki cel, do którego dążymy przy pomocy różnych narzędzi i ja o jednym z tych narzędzi teraz piszę. Dlaczego Pan, inteligentny człowiek udaje, że tego nie rozumie? [pis. oryg.]
Jedynie w ubiegłym roku do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło ponad pięć tysięcy wniosków o przyznanie pomocy. W tym roku zainteresowani będą mogli ubiegać się o wsparcie już od środy, 31 marca 2021 roku. W tym roku wnioski do ARiMR można składać do 29 maja 2021 r. (czwartek). Wysokość premii dla młodych rolników wynosi 150 000 zł i płatna jest w dwóch ratach (pierwsza 80% pomocy - 120 000 zł, druga 20% pomocy - 30 000 zł.) Warto pamiętać, że wsparcie przyznawane jest na gospodarstwo tylko raz. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]
Zgłoszenie o zaginięciu 88-letniej kobiety wpłynęło na komisariat w Radymnie w miniony piątek wieczorem. Jak się okazało, kobieta ostatni raz była widziana tego samego dnia około godziny 14:00. Z informacji, którymi dysponowali funkcjonariusze, wynikało, że 88-latka ubrana była jedynie w sweter i beret, zaginiona nie miała na sobie kurtki.
Rolnicy za poniesione straty obwinili wójta Krzysztofa Brzezińskiego, który ich zdaniem nie zrobił wszystkiego, co mógł, by nie doprowadzić do zniszczeń. Jak donosi portal Lublin112, wójt wiedział o zerwaniu wałów przeciwpowodziowych i nie podjął działań, dzięki, którym straty poniesione przez rolników, mogłyby zostać ograniczone. W związku z zaistniałą sytuacją wójt został oskarżony o popełnienie błędów podczas zarządzania sytuacją kryzysową. Sprawa trafiła od sądu do sądu, aż wczoraj zapadł prawomocny wyrok, zgodnie, z którym wójt został uznany za winnego. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]