Zapowiadany przez rolników z "Solidarności" protest, który ma się odbyć w środę 24 stycznia, będzie jednym z największych w Polsce. Strajki przeciwko przepisom wprowadzonym przez UE, odbędą się w kilkudziesięciu miejscowościach w kraju. Powstała mapa, dzięki której można będzie śledzić na bieżąco miejsca protestów.
W ubiegły poniedziałek rolnicy z "Solidarności" zapowiedzieli protest na środę, 24 stycznia br. Wzywają wszystkich traktorzystów oraz organizacje rolnicze do przyłączenia się i demonstracji przeciw pogarszającej się sytuacji całego rolnictwa.
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało na swojej stronie internetowej o zaplanowanych pracach technicznych związanych z Profilem Zaufanym. Zobacz w jakich dniach nie skorzystasz z tego rozwiązania.
Niebawem w Polsce ruszy kwalifikacja wojskowa. Sprawdziliśmy, czy rolnicy będą musieli stanąć przed komisją i zmierzyć się z ćwiczeniami. Jakie roczniki obejmie wezwanie oraz obecne kategorie zdolności do służby.
Ubiegłoroczna susza miała ogromny wpływ na plonowanie wszystkich grup roślin. Brak wody w połączeniu z niskimi cenami płodów rolnych przyczynił się do trudnej sytuacji wielu gospodarstw. Co rolnikom obiecuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi?
Od kilku tygodni rolnicy w całej Polsce dopraszają się o zmiany sposobu kontroli ich gospodarstw przez ARiMR. Rolnikom nie podoba się sposób, w jaki Agencja Restrukturyzacji informuje ich o inspekcjach. Dlaczego za uniemożliwienie kontroli mogą stracić część dopłat? Jak się do tego odnosi ARiMR? My już wiemy.
Na koniec I półrocza br. KRD odnotował spadek liczby rolników – przedsiębiorców rdr. o 13,5%. Do tego łączne zadłużenie zmniejszyło się o 2,6% rdr. Z kolei w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK, rdr. ubyło 3,2% rolników. Ponadto o 4% rdr. spadła suma zaległości. W pierwszym z rejestrów średnie zadłużenie rdr. wzrosło o 12,6%, a w drugim – zmalało o 0,8%. Z danych KRD wynika też, że o 19 dni wydłużył się okres, w którym statystyczny rolnik zalegał ze spłatą zobowiązań. Jednak eksperci twierdzą, że ww. dane nie oddają faktycznej sytuacji. Przewidują, że problemy rolników przybiorą na sile na przełomie III i IV kwartału br. Do tego wskazują, że w kolejnych okresach rolników mogą dobić nowe problemy – wcześniej pojawiające się na mniejszą skalę, tj. zmiany klimatyczne, przez które będą popadać w coraz to większe kłopoty finansowe.
Pan Zdzisław, rolnik z województwa śląskiego ma na swoim polu uprawnym, aż czternaście słupów energetycznych, utrudniających przeprowadzanie jakikolwiek prac. Problem rolnika z Brzezina został przedstawiony w „Interwencji” Polsat News.
Na całym świecie wiele start-upów opracowuje technologię umożliwiającą tworzenie kawy w warunkach laboratoryjnych. Działania te są odpowiedzią na zmiany klimatyczne, które mogą sprawić, że plantacje kawy w niedalekiej przyszłości zostaną mocno ograniczone.
Informacja o wejściu Michała Kołodziejczaka na listę Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu oburzyła działaczy AgroUnii. Wiele z nich nie omieszkało wyrazić swoje oburzenie na portalach społecznościowych.
Podczas spotkań przeprowadzonych w dniach 8 oraz 9 sierpnia 2023 r. minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus dyskutował z rolnikami i przedstawicielami organizacji rolniczych o aktualnych problemach dotykających sektor produkcji roślinnej i zwierzęcej w Polsce.
Wypadki w gospodarstwach rolnych niosą za sobą niekiedy śmiertelne skutki. Policjanci z Pleszewa i członkowie Państwowej Inspekcji Pracy oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przeprowadzili w ostatnim czasie kontrole maszyn rolniczych oraz sposobów wykonywania prac polowych przez rolników. Jaki był tego efekt?
Rolnicy z województwa zachodniopomorskiego ostrzegali władze, że w przypadku braku zmian przepisów w sprawie pomocy suszowej zostanie ogłoszony kolejny protest. Zgodnie z informacją Tygodnika Poradnika Rolniczego, rolnicy wyjdą na ulicę w najbliższy piątek.
Polscy rolnicy będą mogli cieszyć się nowymi dofinansowaniami z budżetu krajowego. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiada kolejne zróżnicowane formy wsparcia polskiego rolnictwa.
W mediach społecznościowych zawrzało po wpisie Piotra Belcarza, rolnika z województwa lubelskiego, który postanowił rozdawać owoce swojej pracy za darmo. Powodem tego nietypowego pomysłu są ceny oferowane przez skupy owoców.
Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych opublikowała raport rejestracji ciągników i przyczep w pierwszym półroczu 2023 r. Eksperci podkreślają, że na rynku maszyn rolniczych od dłuższego czasu można zaobserwować problemy.
Obserwowane w ostatnim czasie zachowania Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa dotyczące dzierżawionych gruntów wywołują liczne kontrowersje wśród rolników. Wiele z nich nie wyklucza kolejnych protestów.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przedłużyła termin składania wniosków o przyznanie pomocy na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” do 19 lipca 2023 r. Dotychczas urzędnicy zanotowali wpłynięcie ponad 1900 wniosków na łączne dofinansowanie w wysokości około 312 mln zł.
W ubiegłą środę 12 lipca 2023 r., w Parlamencie Europejskim zostało przegłosowane rozporządzenie o odtwarzaniu przyrody. Projekt został jednak wzbogacony o kilka postulatów przedstawicieli środowiska rolniczego oraz branży odnawialnych źródeł energii.
Nowe zmiany w kolejnych wsparciach finansowych przygotowanych dla rolników, będą obowiązywały już lada moment. Zmiany dotyczą m.in. zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w podwyższonej kwocie za 1 litr oleju napędowego. Sprawdź szczegóły pomocy finansowej dla rolników.
Kasa Rolnego Ubezpieczenia Społecznego przedstawiła w ostatnim czasie formy rehabilitacji, z których mogą korzystać rolnicy oraz ich dzieci. Dowiedz się, jakie są wymogi korzystania z rehabilitacji i co przysługuje rolnikom w ramach ubezpieczenia społecznego?
Jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi kilkumiesięczne rozmowy ministra rolnictwa Roberta Telusa z Komitetem Protestacyjnym Wojewódzkiego Związku, Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Szczecinie zakończyły się w Warszawie wspólnym sukcesem.
Emilia Korolczuk, rolniczka znana z kultowego serialu Rolnicy. Podlasie ma serce na dłoni nie tylko w stosunku do zwierząt, ale również ludzi. W najnowszym odcinku na swoim kanale na YouTube Emilka wyznała, że zamierza pomóc rolnikom, którzy kilka miesięcy temu stracili swój dobytek w wyniku pożaru. Rolniczka zapowiedziała, że przekaże małżeństwu rolników króliki. - Jedziemy podzielić się naszymi zwierzakami. (...) Podzielimy się chociaż tym, co mamy. Wiem, że ten pan chciałby zacząć hodować króliki - powiedziała Emilka. Króliki na odtworzenie hodowli dla poszkodowanych rolnikówEmilka po raz kolejny udowadnia, że swoją rozpoznawalność potrafi wykorzystać w niezwykle szlachetnym celu. W ostatnim czasie udało się jej nagłośnić sprawę kotów potrzebujących nowego domu. Tym razem przyszedł czas, by nieść pomoc ludziom. W najnowszym materiale wideo na portalu YouTube.com Emilia Korolczuk zapowiedziała, że wspomoże materialnie małżeństwo rolników, którzy w wyniku pożaru utracili cały swój dobytek. - Jedziemy podzielić się naszymi zwierzakami. (...) Podzielimy się chociaż tym, co mamy. Wiem, że ten pan chciałby zacząć hodować króliki, więc zakocimy dzisiaj jedną samicę (...) i dam mu tę samicę na rozhodowanie i do tego dam jeszcze trzy młode samiczki, i takie do krycia na wiosnę.
W serialu Rolnicy. Podlasie widzowie mogą poznać wielu gospodarzy, którzy zapraszając kamery telewizyjne do swoich domostw, ukazują swoją codzienną pracę i trudy zawodu rolnika. Niestety, wiąże się to również z przykrymi, a nawet obraźliwymi komentarzami ze strony widzów. Hejtu nie uniknął również Maciej Sidorowicz - jeden z internautów stwierdził bowiem, że ciekawsze od jego postaci są flaki z olejem. Na odpowiedź Macieja nie trzeba było długo czekać - rolnik w mocnych i kulturalnych słowach wskazał, że trudno oceniać drugiego człowieka bez możliwości poznania go osobiście. Okrutna krytyka wobec rolnikaChoć serial Rolnicy. Podlasie bez cienia wątpliwości zyskał miano kultowej produkcji o tematyce rolniczej, to sympatyczni gospodarze często padają ofiarami internetowego hejtu. Ostatnimi czasy najwięcej negatywnych komentarzy skupiło się na Gienku i Andrzeju w związku otrzymaniem belarki finansowanej z datków od darczyńców. Jak się jednak okazuje, bolesne słowa kierowane są również wobec innych rolników biorących udział w popularnym serialu. Na jednej z grup społecznościowych zrzeszających fanów serialu Rolnicy. Podlasie, jeden z internautów skrytykował filmowanych gospodarzy, którzy - według jego osobistej definicji - wcale nie są rolnikami. Kolejny komentator uderzył natomiast nieoczekiwanie w Macieja z Kundzicz: >Bolesny komentarz internauty nie pozostał bez odpowiedzi rolnika.
Gienek i Andrzej coraz prężniej rozwijają swój kanał na portalu YouTube.com - w ostatnim czasie opublikowali profesjonalnie przygotowany film, w którym młodszy z Onopiuków prezentuje codzienną pracę za pomocą zgrabiarki zamontowanej do swojego Ursusa. Fanów oburzył jednak jeden szczegół: stan ciągnika Andrzeja. Na rolnika wylała się fala krytyki, w której internauci nie szczędzili mu gorzkich słów. Andrzej pracuje na polu ze zgrabiarkąZapowiedź nowego filmu na kanale bohaterów serialu Rolnicy. Podlasie pojawiła się najpierw na facebookowym profilu Gienka i Andrzeja. Wideo, którego premiera odbyła się we wtorek 10 sierpnia 2021 roku, prezentuje wycinek rolniczej codzienności młodszego z Onopiuków - zgrabiania siana z pola. Na początku filmu możemy obserwować Andrzeja wsiadającego na swojego Ursusa: - Dziesiąta godzina, trzeba jechać i robić te wałki - wyjaśnia. W dalszej części rolnik udaje się na pole, gdzie montuje do traktora zgrabiarkę. W tle gra wesoła muzyka, a Andrzej filmowany jest z wielu ujęć. Praca na polu przebiega sprawnie i bez zakłóceń - można by powiedzieć, że po publikacji tak ładnie przygotowanego filmu internauci rozpłyną się w zachwytach nad produkcją i opracowaniem wideo. Nic bardziej mylnego - na Andrzeja po raz kolejny wylała się fala krytyki.
Emilia Korolczuk, znana z kultowego serialu Rolnicy. Podlasie, na swoim profilu na Facebooku podzieliła się ostatnio informacją o tym, że wyruszyła w podróż w Bieszczady. I choć wiele osób było przekonanych, że rolniczka zmierza na wakacyjny wypoczynek, to prawda okazała się być zgoła inna - Emilka pojechała na drugi koniec Polski po nowego zwierzaka. Jak poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych, nową mieszkanką Laszek stała się cieliczka Florka rasy jersey. Emilka wyruszyła na południe Polski po FlorkęEmilka od zawsze znana była ze swojej niezrównanej miłości do zwierząt. Nie raz wyruszała w trasę, by przywieźć do Laszek zwierzęta - czasem te wymarzone, a czasami te, które potrzebowały pilnej pomocy. Tym razem rolniczka spłatała fanom figla i opublikowała post, który przez wiele osób został odebrany jako zapowiedź wakacyjnego wypoczynku w Bieszczadach. Dopiero wraz z kolejnym wpisem w mediach społecznościowych Emilia wyznała prawdę na temat prawdziwego celu swojej podróży. Jak się bowiem okazało, wyruszyła w podróż na drugi koniec Polski po nowe zwierzę, jakim okazała się cieliczka rasy jersey. Zwierzak otrzymał urocze imię - Florka. >
Zgodnie z wynikami badania, w 2019 roku na każdy tysiąc mieszkańców w wieku senioralnym zmarło 39 osób na wsiach oraz 35 osób mieszkających w miastach. Powodów takiej sytuacji można dopatrywać się w wykluczeniu komunikacyjnym, słabszym dostępie do opieki medycznej i niższych dochodach. Sytuacja seniorów mieszkających na obszarach wiejskichBadanie Głównego Urzędu Statystycznego zatytułowane Sytuacja osób starszych w Polsce 2019 r. przedstawia nie tylko szereg liczb i wykresów - za nimi stoją bowiem poszczególne ludzkie historie, które składają się na poruszający obraz rzeczywistości, w której na co dzień żyjemy. Niestety, pomimo tego, iż Polska jest krajem, w którym widoczny jest wzrost gospodarczy, to nadal nie brakuje bolesnych różnic między poszczególnymi częściami społeczeństwa. Jednym z przykładów jest sytuacja życiowa seniorów mieszkających na wsiach i w miastach. Wedle informacji zebranych przez Główny Urząd Statystyczny, w 2019 roku na każde tysiąc osób mieszkających w naszym kraju (w wieku powyżej 60. roku życia) zmarło średnio 39 osób z obszarów wiejskich oraz 35 osób z miast. Różnica - w świetle statystyk - nie jest symboliczna. Dlaczego mamy do czynienia z takim zjawiskiem? Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]Wiele wyjaśnić mogą dalsze informacje przekazywane w raporcie na temat badania Sytuacja osób starszych w Polsce 2019 r. - okazuje się bowiem, że pomimo upływu lat, kolejne różnice na linii seniorzy z miast-seniorzy ze wsi są obecne w wielu dziedzinach życia.
Pan Marek Hońko, wraz z innymi kilkunastoma rolnikami niezgadzającymi się na budowę gazociągu na swoich gruntach, związali Komitet Obrony Chłopów. O całej sytuacji informuje wpis KOC na portalu społecznościowym Facebook. Rolnik kontra gazociągCałe zdarzenie miało miejsce na polu pana Marka w Jankielówce 29 stycznia 2021 roku. Tego dnia na polu zjawili się pracownicy wykonujący konstrukcję gazociągu Polska-Litwa. Przyjechali wraz z egzekutorem, urzędnikiem państwowym. Grupa osób, która pojawiła się na terenie należącym do pana Marka, powiedziała, że zgodnie z tzw. specustawą o inwestycjach gazowych rolnik ma w obowiązku udostępnić pod budowę gazociągu fragment swojego pola. Co zrozumiałe, panu Markowi nie spodobał się przymus oddania fragmentu działki pod inwestycję. Między stronami wywiązała się kłótnia, a wkrótce potem właściciel pola przyjechał na miejsce traktorem, po czym rozpoczął demontaż płotu postawionego przez pracowników państwowych. Portal Wirtualna Polska podaje słowa pana Marka:- Byłem bardzo kulturalny, powstrzymywałem się od przekleństw, a mogłem iść na nich z kosą czy widłami. Policja zabrała mnie z pola i wywiozła 40 kilometrów do Ełku.