RolnikInfo.pl > Agencja Restrukturyzacji I Modernizacji Rolnictwa

Agencja Restrukturyzacji I Modernizacji Rolnictwa

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) – państwowa osoba prawna (agencja wykonawcza) powołana ustawą z dnia 29 grudnia 1993 r. o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz.U. z 1994 r. nr 1, poz. 2) w celu wspierania rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich.

banknoty polskie
22.08.2023 15:57 Wkrótce rusza nabór o nowe dotacje. Skorzysta kolejna grupa rolników

4 września 2023 roku zostanie otwarty nabór wniosków o wsparcie dla "Tworzenia i Rozwoju Organizacji Producentów oraz Grup Producentów Rolnych". Inicjatywa jest kolejnym etapem realizacji Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

polskie banknoty
20.08.2023 19:31 Pszenica i gryka. Wiadomo, ile milionów otrzymali rolnicy

Aktualnie trwa proces wypłat wsparcia dla producentów rolnych, którzy postanowili sprzedać pszenicę lub grykę w okresie od 15 kwietnia do 15 lipca 2023 roku. W dniu 17 sierpnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przelała na konta producentów żywności kwotę blisko 218 mln złotych. Od momentu rozpoczęcia wypłat, czyli od 4 sierpnia, już niemal 32 tysiące rolników otrzymało łącznie niemal 618 mln złotych. Warto podkreślić, że środki te pochodzą z krajowego budżetu.

dłonie na klawiaturze komputera
17.08.2023 20:00 Referendum strajkowe ARiMR do powtórzenia. Powód jest jeden

Przerwanie referendum strajkowego pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w wyniku problemów technicznych sprawiło, że Komisja Zakładowa podjęła decyzję o unieważnieniu poprzedniego głosowania i planuje jego nową rundę w nadchodzących dniach.

siewka
16.08.2023 08:33 Dopłaty do materiału siewnego. Pierwsze podsumowanie ARiMR

14 sierpnia 2023 r. minął termin składania wniosków o dopłaty do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Wsparcie to zostało wdrożone jako odpowiedź na wyzwania, jakie stawia przed rolnikami ograniczona płynność finansowa związana z obecnymi utrudnieniami na rynku rolnym, wynikającymi z konfliktu na Ukrainie. Pierwsze dane wskazują na zainteresowanie programem: złożono blisko 49 tysięcy wniosków.

banknoty polskie
12.08.2023 17:00 25.08 mijają terminy naboru wniosków o dwa rodzaje płatności

Termin składania wniosków o płatności dla pszczelarzy i rolników walczących z warrozą został przedłużony. Nabór wniosków w dwóch interwencjach związanych z Planem Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 trwa do 25 sierpnia 2023 r.

krowy
12.08.2023 11:31 Rolnictwo ekologiczne. Dopłaty otrzyma większa liczba rolników

Zmiany w zasadach przyznawania płatności ekologicznych przynoszą dobre wieści dla polskich rolników. Obniżenie współczynnika obsady zwierząt z 0,5 DJP do 0,3 DJP otwiera drzwi dla większej liczby gospodarstw rolnych, które będą mogły skorzystać z dodatkowych dopłat. 

polskie banknoty
10.08.2023 20:30 Już nie płatności bezpośrednie. Czy dotacje dla małych gospodarstw opłacają się lepiej?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wprowadziła nową formę wsparcia dla rolników z małymi gospodarstwami (do 5 hektarów). Pytanie, czy nowa płatność dla małych gospodarstw jest bardziej opłacalna niż tradycyjne płatności bezpośrednie, budzi zainteresowanie wśród społeczności rolniczej. Jakie korzyści niesie ze sobą ta zmiana i jakie wymogi trzeba spełnić, by skorzystać z tego udogodnienia?

polskie banknoty
08.08.2023 18:34 Nowa forma płatności dla części gospodarstw. Jest warunek

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła, że zgodnie z wcześniejszymi planami wprowadzono dla rolników ułatwienie w kwestii wnioskowania o dotacje. Jest jednak warunek – wnioskujący rolnik musi posiadać małe gospodarstwo (tj. do powierzchni 5 ha) i złożyć wniosek o przyznanie dopłat za bieżący rok. Płatność dla małych gospodarstw ma tym samym zastąpić wszystkie inne wnioskowane płatności bezpośrednie. 

banknoty polskie
30.07.2023 20:00 Szykuje się paraliż wypłaty dopłat? ARiMR z widmem strajku

W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), gdzie trwają przygotowania do referendum strajkowego, napięcie rośnie z dnia na dzień. Głosowanie pracowników ARiMR odbędzie się w dniach 4-11 sierpnia 2023 r. Wartość referendum przełoży się na dalsze losy agencji, a także na tempo wypłat dopłat dla rolników, które może zostać zakłócone w przypadku wybuchu strajku.

Len
18.06.2023 15:01 Duże braki włókna lnianego w Polsce – trwają próby odbudowy branży

W Unii Europejskiej oraz Polsce możemy zaobserwować od dłuższego czasu wzrost popytu na wyroby z lnu. Branża podejmuje pierwsze kroki odbudowy produkcji włókna lnianego, jednak potrzebne są odpowiednie finansowania.

Kobieta pisząca na kartce
15.06.2023 08:09 Przypominamy, że ekoschematy wymagają rejestru – co zrobić, aby nie dostać odmowy płatności?

Wiele rolników złożyło już wnioski o dopłaty bezpośrednie w ramach ekoschematów. Oprócz korzystania z benefitów muszą jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku zobowiązań m.in. prowadzenia rejestru zabiegów agrotechnicznych. Dowiedz się, w jaki sposób najlepiej wywiązać się z tego warunku dopłat. 

polskie pieniądze
13.06.2023 11:00 Nowe zasady wsparcia do części dopłat. Nabór trwa do 30.06

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) ogłosiła nabór wniosków o pomoc dla producentów pszenicy, kukurydzy i gryki, którzy ponieśli straty wskutek agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. W wyniku zmian w przepisach, producenci gryki również mogą ubiegać się o to wsparcie. Termin składania wniosków został wydłużony do 30 czerwca 2023 roku, a powierzchnia upraw objęta pomocą została zwiększona do 300 ha. Zostały również podniesionie niektóre stawki dopłat.

arimr
19.03.2022 02:43 ARiMR: poważne zmiany ws. składania wniosków o dotacje

Osoby, które składają wnioski o dotacje do ARiMR od 31 sierpnia 2021 roku mogą skorzystać z zupełnie nowego narzędzia jakim jest aplikacja eWoP. Umożliwia ona przesyłanie kompletu dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku o pomoc finansową za pośrednictwem internetu. Inną - znaną już - aplikacją, która może znacznie ułatwić rolnikom proces składania wniosków do ARiMR, jest eWniosekPlus. Warto dodać, że od 2023 roku planuje się odejście od tradycyjnego składania wniosków na rzecz ich elektronicznych odpowiedników. ARiMR i nowa aplikacja do składania wniosków o dopłatyWspółczesnej rzeczywistości nie sposób sobie wyobrazić bez potężnego narzędzia, jakim jest internet. Dobrodziejstwa globalnej sieci wykorzystuje również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która ogłosiła uruchomienie nowej aplikacji eWoP. Aplikacja funkcjonuje od 31 sierpnia 2021 roku, a jej zadaniem jest ułatwienie rolnikom składania wniosków o dopłaty z budżetu PROW na lata 2014-2020. Warto dodać, że nie jest to pierwsza aplikacja, jaką Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oferuje rolnikom - jeszcze wcześniej wprowadzono eWniosekPlus. Główną zaletą eWoP jest fakt, że rolnicy nie będą musieli odwiedzać murów regionalnego oddziału ARiMR lub poczty, by złożyć wniosek o premię finansową. Od początku września możliwe jest wypełnienie wniosku elektronicznego i wysłanie go przez aplikację. Jak można dowiedzieć się z informacji na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, proponowane rozwiązanie ma przyspieszyć proces sprawdzania dokumentów i szybszą wypłatę funduszy.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 02:41 Wsparcie dla kół gospodyń wiejskich za promowanie szczepień. Ruszył nabór

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od piątku przyjmuje wnioski o wsparcie dla kół gospodyń wiejskich (KGW), które do końca września bieżącego roku zrealizują wydarzenia, zachęcające lokalną społeczność do szczepień przeciwko COVID-19. Jak informuje ARiMR, za realizację jednego festynu KGW będą mogły otrzymać 8 tysięcy złotych. Wysokość wsparcia nie zależy od liczby zaszczepionych osób podczas wydarzenia organizowanego przez KGW. KGW po organizacji wydarzeń będą mogły wziąć udział w konkursie. W zależności od ilości otrzymanych punktów, które przyznawane są za ilość wykonanych szczepień, wypłacone zostaną nagrody pieniężne dla KGW. Najwyższą nagrodą jest 100 tysięcy złotych. Szczegóły dotyczące organizacji wydarzeń znaleźć można >tutaj<.Nad programem promocji szczepień przez koła gospodyń wiejskich patronat honorowy objął Mateusz Morawiecki.

Centralne Biuro Śledcze Policji
19.03.2022 02:41 Grupa wskazywała fikcyjny podział gruntów. Wyłudzili ponad 2 miliony dotacji z UE

11 osób zostało zatrzymanych w związku z wyłudzeniem dotacji z funduszy rolnych Unii Europejskiej. Wstępnie oszacowano, że straty poniesione w wyniku działania grupy mogły wynieść 2,3 mln zł.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 02:41 ARiMR: Zwiększono pulę środków na dopłaty do kredytów

Jak wynika z ogłoszenia Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Haliny Szymańskiej, zwiększony został limit środków na dopłaty do kredytów z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Halinę Szymańską, prezes ARiMR rolnicy mają możliwość ubiegania się o pomoc w formie kredytów preferencyjnych.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 02:40 Czas tylko do poniedziałku. Ostatnia chwila na złożenie wniosków

Do 12 lipca bieżącego roku (poniedziałek) można składać wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych PROW za 2021 rok. Jest to ostateczny termin ubiegania się o płatności. Podstawowy termin na złożenie wniosków minął już 17 czerwca 2021 roku. Jednak rolnicy, którzy nie złożyli wniosków do tego czasu, mają ostatnią szansę do poniedziałku. Należy jednak pamiętać, że złożenie wniosku po 17 czerwca skutkuje obniżeniem płatności (o 1 procent za każdy dzień roboczy opóźnienia).Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w tym roku do 18 czerwca wnioski złożyło 1,257 mln rolników.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 02:40 Nawet 100 tys. zł "ekstra premii" dla KGW za promowanie szczepień

Koła Gospodyń Wiejskich będą mogły otrzymać pomoc finansową na zorganizowanie akcji promocji szczepień - przekazała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Jak się okazuje, trwają ostatnie prace legislacyjne, dzięki którym Agencja będzie mogła przekazać środki na ten cel. Za największą skuteczność jedno z Kół otrzyma 100 tys. zł ekstra premii. Koła Gospodyń Wiejskich będą musiały złożyć wnioski do 15 września 2021 r. do kierownika biura powiatowego ARiMR. Jak informuje Agencja, przedsięwzięcie będzie trzeba zrealizować do końca września bieżącego roku.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 02:40 ARiMR: kończy się czas na uzupełnianie dokumentacji

Tylko do 14 lipca bieżącego roku rolnicy, których wnioski o przyznanie pomocy w ramach PROW 2014-2020 pozostały bez rozpatrzenia z powodu COVID-19, mają czas, by uzupełnić braki w dokumentacji - przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Jak przypomniała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jeszcze 15 maja bieżącego roku uległy zmianie przepisy biegu postępowań prowadzonych ARiMR, które zostały wprowadzone w związku z pandemią. - Nowelizacja zobowiązuje wnioskodawców do dostarczenia dowodów na przyznanie pomocy w terminie 60 dni od wejścia w życie przepisów, czyli nie później niż 14 lipca 2021 r - wskazuje ARiMR. Rolnicy muszą się liczyć z tym, że niedochowanie ostatecznego terminu, wiązać się będzie z odmówieniem przyznania pomocy.

Marek BAZAK/East News
19.03.2022 02:40 Ostatnie dni naboru. Restrukturyzacja małych gospodarstw

Jeszcze do środy, 30 czerwca bieżącego roku można składać wnioski o premię na restrukturyzację małych gospodarstw. Dofinansowanie z budżetu PROW 2014-2020 wynosi 60 tys. zł bezzwrotnej premii. O wsparcie mogą starać się rolnicy posiadający gospodarstwo, które obejmuje co najmniej 1 ha użytków rolnych lub nieruchomość służącą do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej.- Bardzo ważne jest to, by wielkość ekonomiczna gospodarstwa nie przekraczała 13 tys. euro. Wniosek może złożyć osoba zarówno ubezpieczona w KRUS-ie, jak i w ZUS-ie - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jak zaznaczono, rolników, którzy starają się o premię na restrukturyzację małych gospodarstw, nie obowiązuje zakaz prowadzenia ani działalności gospodarczej, ani pracy na etacie. Warto pamiętać, żeby otrzymać premię, przychody z działalności rolniczej muszą wynosić 25% wszystkich dochodów.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 02:40 ARiMR: Ostatni moment na złożenie wniosku

Tylko do 30 czerwca bieżącego roku (środa) Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przyjmuje wnioski w dwóch naborach. Można starać się o pomoc klęskową, a także o wsparcie dla pszczelarzy. Wnioski należy złożyć w biurze powiatowym ARiMR właściwym ze względu na miejsce zamieszkania, bądź siedzibę producenta rolnego. Rolnicy mogą także złożyć wniosek za pośrednictwem platformy ePUAP lub wysłać przesyłką rejestrowaną.

Marek BAZAK/East News
19.03.2022 02:39 Nabór dobiega końca. Pomoc za szkody w uprawach rolnych

Jak przypomina Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jedynie do 30 czerwca bieżącego roku producenci rolni mogą składać wnioski o pomoc za szkody w uprawach rolnych. Rolnicy mogą składać wnioski do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Nabór rozpoczął się 7 czerwca, a zakończy 30 czerwca bieżącego roku. Pomoc udzielana jest za szkody w uprawach rolnych, które zostały poniesione w ubiegłym roku na skutek: gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, piorunu, obsunięcia się ziemi, lawiny,suszy.

ARiMR -wnioski
19.03.2022 02:39 Pomoc za straty poniesione w 2020 r. ARiMR rozpoczyna nabór wniosków

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 7 czerwca bieżącego roku rozpoczyna nabór wniosków o pomoc na szkody w uprawach rolnych spowodowane w 2020 r. przez grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę lub suszę. Nabór prowadzony jest od dziś 7 do 30 (środa) czerwca 30 2021 roku. Z pomocy mogą skorzystać rolnicy, którzy w ubiegłym roku ponieśli straty ze względu na następujące klęski żywiołowe:suszę, grad,deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, wiosenne przymrozki, powódź, huragan,uderzenie pioruna, obsunięcie się ziemi, lawinę.Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, żeby rolnik mógł ubiegać się o pomoc w ramach wsparcia, szkody muszą wynosić co najmniej 20 proceny plonu, natomiast straty w całym gospodarstwie muszą być powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej.Co więcej, rolnik ubiegający się o pomoc musi mieć nadany numer identyfikacyjny, a także być mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem.Zgodnie z informacjami ARiMR wysokość pomocy nie może przekroczyć 80%, bądź 90% w przypadku gospodarstw na obszarach ONW, kwoty obniżenia dochodu z produkcji rolnej.Warto jednak pamiętać, że pomoc zostanie obniżona o połowę dla producentów rolnych, którzy nie posiadają polisy ubezpieczenia co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych.

wniosek
19.03.2022 02:38 Ogromna liczba rolników może dostać zwrot części pieniędzy. Nabór wniosków już trwa

Zwrot pieniędzy dla osób, które prowadzą działalność rolną i dla tego celu korzystają z maszyn, wyniesie 1 zł zwrotu akcyzy od każdego wykorzystanego litra oleju napędowego.Wnioski o zwrot podatku akcyzowegoW projekcie rozporządzenia możemy przeczytać, iż osoby, które w celach produkcji rolniczej korzystają z traktorów, kombajnów itp. otrzymają zwrot podatku akcyzowego za olej napędowy w wysokości 1 zł za 1 litr paliwa.Istotną informacją dla rolników jest fakt, iż zwroty podatku akcyzowego rozliczane są raz na pół roku. W pierwszej kolejności należy w tym celu złożyć wniosek do wójta lub burmistrza o zwrot podatku akcyzowego zawartego w paliwie.Do wniosku o zwrot należy dołączyć obowiązkowo faktury za olej napędowy. Muszą one dotyczyć okresu od 1 sierpnia 2020 r. do 31 stycznia 2021 r. Jeśli wnioskujący rolnik jest hodowcą bydła, to do powyższych dokumentów musi także zamieścić DJP bydła dotyczący 2020 roku.

ARiMR - wnioski
19.03.2022 02:37 Komunikat z ARiMR ws. wniosków w ramach PROW 2014 - 2020. "Muszą zostać niezwłocznie uzupełnione"

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, obecnie trwają prace nad zmianą przepisów, które dotyczą postępowań ARiMR wprowadzonych ze względu na pandemię.

ARiMR - pszczelarstwo
19.03.2022 02:36 Wsparcie dla pszczelarzy. Limit pomocy wynosi 35,5 mln zł

Nabór wniosków o pomoc dla pszczelarzy prowadzony jest od 28 maja (piątek) do 30 czerwca (środa) bieżącego roku. Ze wsparcia skorzystać mogą pszczelarze, którzy są zarejestrowani w ewidencji producentów i wpisani do specjalnego rejestru. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

ARiMR - nabór
19.03.2022 02:36 ARiMR: Zbliża się koniec naboru na inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej

Pomoc na inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej skierowana jest do dwóch grup beneficjentów. Rolnicy, zajmujący się chowem bądź hodowlą 50 stuk świni i więcej, którzy chcą wprowadzić inwestycje, chroniące gospodarstwo przez afrykańskim pomorem świń. Pomoc można przeznaczyć między innymi na ogrodzenie chlewni czy zmodernizowanie niecki dezynfekcyjnej. Spółki wodne, w których większość stanowią rolnicy, którzy posiadają grunty rolne. Pomoc można przeznaczyć na inwestycje w urządzenia, takie jak koparki czy ciągniki. W przypadku pierwszej grupy rolnicy mogą ubiegać się o pomoc w wysokości do 100 tys. zł. (zwrot do 80 % kosztów kwalifikowanych). Natomiast w przypadku drugiej grupy wysokość wsparcia wynosi 1 mln zł (zwrot do 80 % kosztów kwalifikowanych).Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]Szczegółowe informacje na temat wsparcia w ramach PROW 2014-2020 "Poddziałanie 5.1 Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof" znaleźć można na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa >tutaj<.

ARiMR - wsparcie komputer
19.03.2022 02:36 ARiMR: Zbliża się termin rozliczenia wsparcia na zakup komputera

W ramach pomocy na dofinansowanie kosztów zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego będącego laptopem wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz myszą, klawiaturą i ładowarką do końca marca bieżącego roku można było zakupić sprzęt. Natomiast, jak przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), faktury, które potwierdzają zakup sprzętu, należy złożyć do 15 kwietnia 2021 r. Niewywiązanie się z obowiązku złożenia faktury w terminie, będzie skutkować tym, że pieniądze przyznane w ramach pomocy, będą podlegały zwrotowi. Faktury należy złożyć przed upływem tego terminu w powiatowym biurze ARiMR, bądź za pośrednictwem platformy ePUAP, wysyłając pocztą, bądź wrzucić do specjalnej wrzutni, znajdującej się przed biurem. - Rozliczenie należy złożyć do biura powiatowego Agencji, którego kierownik wydał decyzję o przyznaniu pomocy, dlatego w przypadku korzystania np. z platformy ePUAP należy pamiętać, aby wybrać adres właściwego biura powiatowego Agencji - przypomina ARiMR. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

  • 1
  • 2