Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś

Archiwum marzec 2021

pożar niemcy
31.03.2021 02:00 Niemcy: ponad 57 tys. świń spłonęło w ogromnym pożarze fermy przemysłowej

Do pożaru doszło na fermie przemysłowej w miejscowości Alt Tellin w zachodnim Greifswaldzie, o czym poinformował Ostseewelle HIT-RADIO Mecklenburg-Vorpommern na Facebooku 30 marca 2021 roku. Gigantyczny pożar fermy przemysłowejDo pożaru fermy trzody chlewnej w Niemczech doszło 30 marca 2021 roku przed południem. W filmie, który pojawił się na facebookowym profilu Ostseewelle HIT-RADIO Mecklenburg-Vorpommern możemy zauważyć wielkie kłęby dymu unoszące się nad zabudowaniami. Rzecznik lokalnej policji przekazał, iż przyczyna pożaru pozostaje nieznana. Prowadzone jest w tej sprawie śledztwo, toteż cały zniszczony obiekt został zablokowany, a na jego terenie pracują odpowiednie służby. Ferma w Alt Tellin była jednym z największych tego typu obiektów w Niemczech. Hodowano tam około 50 tysięcy prosiąt i 9 tysięcy macior. W wyniku pożaru spłonęła znacząca większość z nich - uratowano jedynie 1500 zwierząt. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]

arimr
31.03.2021 02:00 31.01 rusza nabór wniosków o premię dla młodych rolników i na restrukturyzację małych gospodarstw

Wnioski o premię dla młodych rolników oraz na restrukturyzację małych gospodarstw będą przyjmowane przez ARiMR do 29 maja 2021 roku. Młodzi rolnicy mogą liczyć na dotację w wysokości 150 tysięcy złotych, a beneficjenci premii na restrukturyzację małych gospodarstw - 60 tysięcy złotych. Premia dla młodych rolników O nadchodzącym naborze wniosków o dotacje dla młodych rolników pisaliśmy w Rolnik Info kilka dni temu. Przypominamy: już od środy 31 marca młodzi rolnicy mają szansę ubiegać się o specjalną pomoc finansową w wysokości 150 tysięcy złotych. Wysokość premii dla młodych rolników wynosi 150 000 złotych i płatna jest w dwóch ratach: najpierw beneficjenci otrzymają 80% całkowitej kwoty (czyli 120 tysięcy złotych), a później - pozostałe 20% (czyli 30 tysięcy złotych). Warto zaznaczyć, że dotacja przyznawana jest tylko raz. O wsparcie finansowe ubiegać się mogą rolnicy, którzy nie przekroczyli 40 roku życia, mają odpowiednie kwalifikacje zawodowe (lub są gotowi je uzupełnić w okresie 36 miesięcy od momentu otrzymania dotacji), a także prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni minimum 1 hektara. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Rolnik chcący otrzymać dotację musi również prowadzić działalność rolniczą jeszcze przed złożeniem wniosku oraz przedstawić biznesplan dotyczący przyszłego rozwoju gospodarstwa. Warto dodać, że w ubiegłym roku do ARiMR wpłynęło ponad pięć tysięcy wniosków o przyznanie dotacji dla młodych rolników. Więcej informacji na temat działania można znaleźć pod >tym< linkiem.

koła gospodyń wiejskich
31.03.2021 02:00 Trwają zapisy do konkursów dla KGW w ramach festiwalu "Polska od kuchni". Główna nagroda to 15 tys. złotych

W ramach festiwalu organizowanych jest kilka konkursów, a każde Koło Gospodyń Wiejskich może wziąć udział w dowolnej liczbie z nich. Główna nagroda to 15 tysięcy złotych. Konkursy na Festiwalu Kół Gospodyń WiejskichFestiwal Kół Gospodyń Wiejskich Polska od kuchni jest inicjatywą, która pokazuje, że oddolne ruchy społeczne na terenach wiejskich są niezwykle ważnym elementem lokalnej rzeczywistości.W ostatnich latach koła gospodyń wiejskich przeżywają prawdziwy renesans - należą do niego nie tylko kobiety, ale czasami również mężczyźni. Grupy te mogą liczyć również na wsparcie ze strony Unii Europejskiej w postaci specjalnych dopłat na swój rozwój - jest to dobitny dowód na to, że koła gospodyń wiejskich mają ogromne znaczenie dla polskiej kultury, a także kultywowania tradycji wsi.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Opisywany festiwal jest kolejnym przykładem na to, że polska wieś potrzebuje kół gospodyń wiejskich i w pełni docenia ich pracę. Na stronie internetowej wydarzenia możemy przeczytać: - Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich „Polska od Kuchni” to wyjątkowe wydarzenie przygotowane z myślą o szerzeniu dziedzictwa kulinarnego, promowaniu zdrowego stylu życia, edukacji ekologicznej oraz pielęgnacji polskiej kultury i tradycji.

gnojowica
31.03.2021 02:00 Gnojowica rozlała się na drodze pod Wrześnią. Ruch zablokowano na 1,5 godziny

Jak podaje portal epoznan.pl, utrudnienia na fragmencie drogi krajowej numer 92 trwały około 1,5 godziny. Obecnie ruch przebiega bez zakłóceń. Gnojowica wylała się na drodze pod WrześniąDo zdarzenia doszło 31 marca 2021 roku na odcinku drogi krajowej numer 92 w miejscowości Gutowo w gminie Września na terenie województwa wielkopolskiego. Do wylania płynnych nieczystości na jezdnię doszło w wyniku rozszczelnienia zbiornika z gnojowicą na rondzie. Na miejscu pojawiła się w krótkim czasie policja, która zajęła się reorganizacją ruchu drogowego. Utrudnienia trwały około 1,5 godziny, a w tym czasie ruch w okolicy odbywał się wahadłowo.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Redakcja Rolnik Info próbowała otrzymać informacje na temat zdarzenia od wielkopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, jednakże ze względu na zdalny tryb pracy, żaden pracownik nie odbierał telefonu.

agrounia
31.03.2021 02:00 Członkowie Agrounii w akcji. Pod warszawskim sądem wspierają jednego z rolników

Na miejscu jest obecna dziennikarka portalu Rolnik Info Aneta Wasilewska, która na żywo relacjonuje zdarzenia mające miejsce podczas demonstracji rolników z Agrounii. Członkowie Agrounii wspierają rolnika w procesie sądowymJak się okazuje, członkowie z Agrounii pojawili się przed sądem w Warszawie, by wspierać Filipa Pawlika. Mężczyzna znany jest ze swojego czynnego udziału w życiu Agrounii. Obecna na miejscu dziennikarka Rolnik Info Aneta Wasilewska podaje: - Na miejscu zebrało się około dwudziestu rolników z Agrounii, którzy wspierają swojego kolegę Filipa Pawlika, który ma sprawę sądową z Polskim Związkiem Łowieckim. Zebrani na miejscu rolnicy mają flagi Agrounii, a swoją obecność zaznaczają wyciem syren. Mimo to atmosfera jest spokojna, a ruch drogowy nie jest w żaden sposób zablokowany. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Wiadomo, że policja pojawiła się dopiero po kilkunastu minutach od rozpoczęcia wydarzenia - służby najprawdopodobniej nie wiedziały, że rolnicy z Agrounii będą demonstrować dziś przed sądem. Rolnicy w pewnym momencie umieścili na ścianie budynku sądu flagę Agrounii. Policja rozmawia z demonstrantami, lecz nie wyciągnęła żadnych konsekwencji z racji zawieszenia flagi na gmachu sądu. Dziesięciu funkcjonariuszy pilnuje drzwi do wejścia. [Aktualizacja, godz. 11:45] Okołu dwudziestu obecnych na miejscu policjantów chce legitymować i spisywać dane wszystkich demonstrantów. Specjalnie dla portalu Rolnik Info wypowiedział się członek Agrounii, Filip Pawlik: - Jesteśmy optymistycznie nastawieni na tę całą sprawę. Naszym zdaniem prawda musi wyjść na jaw, sprawiedliwości musi stać się zadość. Wierzymy też w niezawisłość naszych sądów i ja widzę, że rzeczywiście to się sprawdza. (...) Sprawa jest rozwojowa, bo kolejna rozprawa będzie 13 maja. Zostawiam wszystko w dobrych rękach. W kwestii obecności innych rolników pod sądem Filip Pawlik dodał: - Chciałbym wszystkim podziękować: chłopakom z Podlasia, bo przyjechali z drugiego końca Polski, chłopakom moim z Wielkopolski, z łódzkiego, z kujawsko-pomorskiego. Chciałbym im serdecznie podziękować za to, że wspierali, że calutki czas rozprawy kręcili syrenami i naprawdę dodawało to poczucia pewności siebie.

woda
31.03.2021 02:00 94% gmin w Polsce chce podwyżek cen wody. Szykują się cięższe czasy dla rolników?

Jest to zdecydowanie zła informacja przede wszystkim dla rolników, którzy korzystają z dużych ilości wody zarówno w przypadku produkcji roślinnej, jak i zwierzęcej. Prawdopodobne podwyżki cen wodyNie jest odkrywczym stwierdzenie, że w ostatnim czasie większość dostępnych produktów i usług znacznie podrożała. W obliczu dynamicznych wydarzeń gospodarczych i ekonomicznych nie zmienia się jednak jedno - niepewność finansowa, jaką przeżywają rolnicy. Choć pieniądze inwestowane w gospodarstwo są każdego roku bardzo duże, to trudno mieć stuprocentową pewność, że zjawiska atmosferyczne lub inne losowe zdarzenia nie zniszczą plonów.Z tego względu prawdopodobne podwyżki cen wody mogą okazać się sporym obciążeniem dla producentów żywności. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Gminy i przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne przesyłają swoje propozycje cen do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Eksperci sprawdzają, czy nowe stawki odzwierciedlają faktyczne koszty dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Wedle relacji prezesa PGW Wody Polskie Przemysława Dacy, cytowanego przez portal agropolska.pl, aż 94% propozycji cenowych ze strony gmin zakłada podwyżki opłat za wodę i ścieki.

krus
31.03.2021 02:00 KRUS już wkrótce wypłaci tzw. trzynastkę dla emerytów i rencistów

Jak poinformowała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, tzw. trzynastka zostanie przekazana wraz z emeryturą lub rentą w kwietniowych terminach płatności comiesięcznych świadczeń. "Trzynastka" dla emerytów i rencistów z KRUSTzw. trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem w roku, które należy się z urzędu nie tylko osobom ubezpieczonym w systemie ZUS, ale także w KRUS. Podobnie jak w ubiegłym roku emeryci i renciści nie muszą składać żadnych wniosków o otrzymanie płatności - pojawi się ona na kontach bankowych wszystkich uprawnionych do tego osób. Tzw. trzynastka jest przyznawana tym osobom, które na dzień 31 marca 2021 roku mają prawo do emerytury rolniczej, renty rolniczej (z powodu niezdolności do pracy), renty rodzinnej, okresowej emerytury rolniczej i rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Jednym z kluczowych pytań, które pojawia się w horyzoncie rozważań dotyczących tzw. trzynastki, jest wysokość kwoty, która ma trafić do rąk emerytów i rencistów. Jak podaje KRUS, dodatkowe świadczenie ma być w wysokości najniższej emerytury, tj. 1250,88 złotych brutto. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Kwota ta - jako najniższa emerytura - obowiązuje od 1 marca 2021 roku i będzie przyznana wszystkim beneficjentom bez względu na wysokość ich comiesięcznych świadczeń.

wypadek rolnik
31.03.2021 02:00 Maszyna wciągnęła rękę rolnika. Na miejsce przyleciał śmigłowiec LPR

Kończynę mężczyzny udało się uwolnić z potrzasku jeszcze przed przybyciem medyków. Jak podaje Alarmowy Łowicz na swoim facebookowym profilu, na miejsce został wysłany helikopter LPR. Maszyna wciągnęła rękę rolnikaDo niebezpiecznego zdarzenia doszło w miejscowości Łaguszew w gminie Przyłęk na terenie województwa mazowieckiego. 29 marca 2021 roku po godzinie 18:00 służby otrzymały informację o rolniku, którego ręka została wciągnięta przez maszynę podczas pracy. Na miejscu pierwsi pojawili się strażacy i po wstępnym rozeznaniu sytuacji zdecydowali się na oswobodzenie poranionej ręki rolnika z maszyny. Jak się okazało, do niefortunnej sytuacji doszło podczas załadunku warzyw na naczepę ciężarówki. Wedle informacji podanych na profilu Alarmowy Łowicz na portalu Facebook, 30-letni poszkodowany wymagał natychmiastowej interwencji lekarza. Na szczęście na miejsce dotarł śmigłowiec LPR, który przetransportował rolnika do szpitala. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]W akcji udział brali świadkowie zdarzenia oraz strażacy z JRG Łowicz i OSP Boczki Chełońskie. Obecnie okoliczności wypadku wyjaśniają funkcjonariusze policji.

KRUS - waloryzacja
30.03.2021 02:00 KRUS: od marca wzrosła wysokość emerytur i rent rolniczych

Jak każdego roku w związku z waloryzacją, wzrosła wysokość emerytur i rent rolniczych, które zostały przyznane do 28 lutego 2021 r.

Pożar stodoła
30.03.2021 02:00 Świnoujście: Pożar drewnianej stodoły. Spłonęły kury i króliki

Do stanowiska kierowania komendanta miejskiego PSP w Świnoujściu wczoraj, 29 marca bieżącego roku około godziny 02:49 wpłynęło zgłoszenie o pożarze, do którego doszło w Przytorze.

Krajowa Rada Izb Rolniczych - pismo z PIR
30.03.2021 02:00 Fatalna sytuacja rolnika. Od miesięcy nie zarabia i nie może skorzystać z rządowej pomocy

Prezes Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się w oficjalnym piśmie do Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie upraw pod tunelami. Grzegorz Leszczyński prezes PIR w korespondencji przytoczył problem, z którym zmaga się rolnik. Rolnik z województwa podlaskiego prowadzi dział specjalny produkcji rolnej. Jest to między innymi mikrozioła, rzodkiewka, czy kwiaty jadalne. Uprawy znajdują się w tunelach o łącznej powierzchni 25m2. Niestety, jedynymi odbiorcami produktów od rolnika były hotele i restauracje, które wciąż pozostają zamknięte. - Z powodu ich zamknięcia, rolnik od kilku miesięcy nie generuje w swoim gospodarstwie żadnego dochodu - wskazuje prezes Podlaskiej Izby Rolniczej. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Jan Krzysztof Ardanowski - Andrzej Duda
30.03.2021 02:00 Ardanowski: "Prezydent jest dziś największym obrońcą rolnictwa"

- Prezydent jest dziś największym obrońcą rolnictwa i pragnie wywiązać się ze swoich obowiązań - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski w rozmowie z Naszym Dziennikiem. Były minister rolnictwa jest przekonany, że prezydentowi zależy na mieszkańcach wsi i na rolnikach. Co więcej, zdaniem Ardanowskiego, nie ulega wątpliwości, że Andrzej Duda bardzo poważnie pochodzi do problemów, z jakimi borykają się rolnicy.- To jemu (prezydentowi - przyp. red) zaufali rolnicy i robi wszystko, żeby nie zawieść ich oczekiwań - podkreślił Ardanowski. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Ministerstwo rolnictwa - ceny nawozów
30.03.2021 02:00 "Ministerstwo nie ma wpływu na ceny". Odpowiedź resortu na problem rosnących kosztów nawozów

W związku ze zgłaszanym problemem poseł zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy, by resort zwrócił uwagę na ceny, o czym więcej można przeczytać >tutaj<. Co więcej, Krajewski zaproponował, by sprawa została przekazana przez MRiRW do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, by dowiedzieć się, czy nie doszło do zmowy cenowej. Co na to wszystko ministerstwo rolnictwa?- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie ma bezpośredniego wpływu na ceny detaliczne nawozów mineralnych i innych środków do produkcji rolnej, gdyż zakłady produkcyjne określają je we własnym zakresie, kierując się zarówno rachunkiem kosztów, swoimi możliwościami produkcyjnymi, jak i aktualną sytuacją na rynku - wskazał w odpowiedzi Ryszard Bartosik sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Wypadek - policja
30.03.2021 02:00 Lubelskie: wypadek podczas przycinania drzew. 51-latek trafił do szpitala

Zgłoszenie o zdarzeniu wpłynęło do dyżurnego tomaszowskiej policji w minioną sobotę, 27 marca bieżącego roku w godzinach popołudniowych. Jak się okazało, podczas prac na wysokościach doszło do groźnego wypadku.

Rolnik szuka żony - 8 sezon odcinek "zerowy"
30.03.2021 02:00 Nowy sezon "Rolnik szuka żony". Internauci oburzeni powrotem jednego z uczestników

W mediach społeczność zaroiło się negatywnych od komentarzy w sprawie uczestnictwa jednego z uczestników. Widzowie "Rolnik szuka żony" już znali jedną z twarzy, która przewinęła się przez zwiastun. Jak się okazuje, w nowym sezonie "Rolnik szuka żony" wstąpi Emil, którego kojarzyć można z poprzedniego sezonu. W ostatniej odsłonie Emil próbował zawalczyć o względy Magdy, jednak rolniczka na etapie pierwszych rozmów postanowiła odrzucić kandydata. Teraz w 8 sezonie to o serce Emila będą starać się uczestniczki programu.

Ptasia grypa - kolejne ogniska
30.03.2021 02:00 Kolejne ogniska ptasiej grypy. Ponad 60 tys. kaczek i kur do wybicia

Dane przedstawione dziś przez Głównego Lekarza Weterynarii dotyczą badań przeprowadzonych w dniach 26 - 28 marca 2021 r. Ogniska nr 74-77 stwierdzono w województwach: mazowieckim, małopolskim, wielkopolskim.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]

wieś
30.03.2021 02:00 Demografia terenów wiejskich: konferencja online na temat sposobów zatrzymania emigracji do miast

Paneliści skupili się na przyczynach wyludniania się polskiej wsi, wskazując na szereg problemów, które narastają od lat 90., a nawet od 70. ubiegłego wieku. Wskazano również na możliwe propozycje zatrzymania niekorzystnego trendu odpływu ludności ze wsi. Depopulacja, emigracja, wykluczenie komunikacyjneNa początku konferencji online wypowiedział się unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Czesław Wojciechowski. Polityk znany jest z częstych dyskusji z rolnikami oraz wysłuchiwania ich głosu na temat najnowszych propozycji zmian ze strony Unii Europejskiej. Komisarz zabrał głos w problematycznej kwestii, która jest smutną codziennością polskiej wsi - depopulacją. Janusz Wojciechowski powiedział, że zatrzymanie odpływu ludności z obszarów wiejskich możliwe będzie tylko w momencie, gdy mieszkańcy wsi będą traktowani tak samo jak mieszkańcy miast. - Jest to też kwestia równego traktowania. Jeśli duże fundusze są przeznaczane na rozwój komunikacji w miastach, to samo musi być zagwarantowane wsiom - stwierdził komisarz. Polityk podkreślił, że przykładem nierówności społecznej jest wykluczenie komunikacyjne, z którym na co dzień zmagają się mieszkańcy wsi. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda wskazał na problem, jakim jest e**migracja do miast ludzi w wieku produkcyjnym. Polityk zauważył, że młodzi ludzie wyjeżdżają do aglomeracji po wykształcenie, a nierzadko również po to, by mieć zagwarantowany wyższy poziom życia.** - Zmiany demograficzne, które sprawiają, że coraz mniej młodych ludzi zostaje na wsi, rozpoczęły się w latach 90. a nawet w 70. (...) Nie udało się tej tendencji zmienić - powiedział szef resortu rolnictwa.

Mariusz Pudzianowski
30.03.2021 02:00 "Szalejemy po ulicach". Pudzian w ciągniku po mistrzowsku motywuje rolników do pracy

W filmie z 29 marca 2021 roku słynny siłacz udokumentował jazdę swoim niebieskim ciągnikiem i w dziarskich słowach motywował fanów do ciężkiej pracy. - Brać się do roboty, bo samo się nic nie zrobi! Pudzian szaleje w ciągnikuMariusz Pudzianowski, znany również jako Pudzian, jest człowiekiem-orkiestrą: zawodowo zajmuje się nie tylko sportem, ale także rolnictwem, prowadzi firmę transportową, nieobce są mu także konkursy taneczne i występy w telewizji. Sportowiec prowadzi bardzo aktywny tryb życia, co nie przeszkadza mu w doglądaniu swoich pól we wsi Biała Rawska na Mazowszu. Jeszcze w poprzednim sezonie Pudzian publikował na portalu YouTube filmiki ukazujące jego pracę kombajnem podczas żniw. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]W najnowszym wideo fani Mariusza Pudzianowskiego mogli znowu zobaczyć go w rolniczej wersji: strongman prowadził swój niebieski traktor i - jak można było wywnioskować - był w trakcie pracy. - Szósta rano wstało się, pobiegało się troszeczkę, od razu dłuższy dzień - stwierdził Pudzian. - A teraz chłopaki mnie zagonili dzisiaj na ciągnik parę maszyn pozaprowadzać. Tak jak widać, szalejemy po ulicach niebieską strzałą - dodał, śmiejąc się.

wiejski ogród botaniczny
30.03.2021 02:00 11-letni Marek chce założyć wiejski ogród botaniczny, by pomagać potrzebującym

W tym celu na popularnym portalu zrzutka.pl powstała zbiórka pieniędzy mająca pomóc w spełnieniu pragnień chłopca - czasu jest coraz mniej, a całkowita kwota na stworzenie ogrodu to 200 tysięcy złotych. Marek i jego marzenie o wiejskim ogrodzie botanicznymW tekście internetowej zrzutki, która prowadzona jest na rzecz urzeczywistnienia marzenia 11-letniego Marka możemy znaleźć cytat Karla Winterhaltera: Sukcesu nigdy nie osiąga się samemu. Kierowani tą maksymą Marek i jego mama postanowili poprosić o finansowe wsparcie internautów w utworzeniu pierwszego w Polsce wiejskiego ogrodu botanicznego. W opisie ogłoszenia możemy przeczytać, że chłopiec z chęcią angażuje się w akcje pomocowe dla osób niepełnosprawnych, m.in. dla dzieci cierpiących na SMA czy mieszkańców DPS.W tym celu Marek przeznacza na licytacje kwiaty ze swojego ogrodu. Pomaganie innym ludziom jest jego wielką pasją, do czego z chęcią wykorzystuje swoje umiejętności ogrodnicze. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Obecnie młody pasjonat roślin ma własny ogród, w którym spędza wolny czas. Jego marzenie jest jednak większe - Marek chciałby utworzyć wiejski ogród botaniczny otwarty dla wszystkich potrzebujących.

krowa
30.03.2021 02:00 Właściciel krów nie sprzątał obory przez 10 lat. Interweniowała Inspekcja Weterynaryjna

Pracownicy PIW szacują, że obora mogła być niesprzątana nawet przez dziesięć lat. Bydło nie posiadało również kolczyków. Zaniedbane zwierzęta w oborzeDo odkrycia porażającej prawdy o stanie zwierząt doszło 10 marca 2021 roku w gospodarstwie w Majkowie Dużym na terenie województwa łódzkiego. Jak podają inspektorzy z PIW, obejście wyróżniało się wyjątkowym niechlujstwem. Niestety, na smutnych nawykach gospodarza ucierpiały również jego zwierzęta. Jak się bowiem okazało, w oborze trzymał on trzy krowy i jałówkę, które stały w nagromadzonej warstwie obornika. Nieczystości sięgały prawie do okien pomieszczenia, czyli wysokości około 1,5 metra. Pracownicy PIW ze względu na niesprzątany obornik nie byli w stanie wejść do budynku i w szczegółowy sposób skontrolować stanu zdrowia bydła. Zaznaczają jednak, że na pierwszy rzut oka zwierzęta nie dawały powodów do tego, by sądzić, że są zagłodzone. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Mimo to trudno powiedzieć, w jakim stanie są m.in. kończyny krów - zwierzęta stoją bowiem całe dnie we własnych odchodach. Jak podejrzewają pracownicy PIW, grubość warstwy obornika każe sądzić, że nie był on sprzątany nawet przez dziesięć lat. Właściciel zwierząt nie widzi w warstwie nieczystości w oborze nic złego i twierdzi, że kontrola była niepotrzebna. Trudno jednak zgodzić się z tym stwierdzeniem, zwłaszcza że pracownicy PIW wykryli kolejną nieprawidłowość w gospodarstwie: brak miejsca do składowania obornika i środków dezynfekcyjnych. Ponadto żadna z krów nie posiadała dokumentów, ani kolczyków w uszach. PIW wezwał właściciela do posprzątania obiektu i wyrobienia dokumentów umożliwiających identyfikację bydła.

prezydent
30.03.2021 02:00 Prezydent podpisał nowelizację prawa łowieckiego. Zmiany od 31.03

Zmiany prawne wchodzą w życie od 31 marca 2021 roku. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Prawie łowieckimW dokumencie dostępnym na stronie internetowej kancelarii prezydenta możemy przeczytać, że podpisana nowelizacja wprowadza zmiany do ustawy z 22 marca 2018 roku i określona jest mianem Prawa łowieckiego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 651 oraz z 2020 r. poz. 148).Jakie praktyczne zmiany przynosi nowelizacja ustawy? Sejmiki województw otrzymają nieco więcej czasu na stworzenie nowych podziałów województw na obwody łowieckie.Pierwotnie termin ten mijał 31 marca 2021 roku, a dzięki nowelizacji został przesunięty na 31 grudnia 2021 roku. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Kolejną ważną zmianą jest przedłużenie okresu obowiązywania umów dzierżawy obwodów łowieckich, które są w mocy na dzień, w którym nowa ustawa wchodzi w życie, tj. od 31 marca 2021 roku do 31 marca 2022 roku. W komunikacie na stronie internetowej kancelarii prezydenta czytamy:- Utrata ważności obowiązującego podziału województw na obwody łowieckie, przy równoczesnym braku możliwości ponownego ich wydzierżawienia związanego z niedokonaniem nowego podziału województw na obwody łowieckie doprowadziłaby do sytuacji, w której na części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej niemożliwe byłoby prowadzenie szeroko pojętej gospodarki łowieckiej.

asf
30.03.2021 02:00 Z niebieskiej do żółtej strefy ASF. Trzy powiaty uzyskały nowy status

Jest to pozytywna informacja dla wszystkich hodowców trzody chlewnej z wymienionych powiatów, ponieważ znajdując się na terenie strefy żółtej ASF nie będą musieli wykonywać badań laboratoryjnych przed transportem zwierząt za granicę. Nowy zapis w Dzienniku Urzędowym Unii EuropejskiejAfrykański pomór świń jest problemem, z którym bezskutecznie zmaga się wiele krajów na świecie. Na obecną chwilę jedynymi środkami, które ograniczają ekspansję choroby, jest budowanie ogrodzeń na terenach leśnych, które uniemożliwiają migrację dzikom. Ponieważ skuteczne opanowanie ASF jest niezwykle trudnym zadaniem, na mapie Polski utworzono trzy rodzaje stref, które oznaczone są kolorem żółtym, czerwonym i niebieskim. Mają one pomóc kontrolować sytuację epidemiologiczną wśród zwierząt. Strefa żółta oznacza obszar ochronny, czerwona - obszar objęty ograniczeniami, a niebieska - obszar zagrożenia. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Decyzją Komisji UE z dnia 25 marca 2021 roku ze strefy niebieskiej do żółtej przeszły trzy powiaty z województwa wielkopolskiego: pleszewski, kaliski oraz koniński. Oznacza to spore ułatwienia dla hodowców trzody chlewnej.

wypadek
30.03.2021 02:00 Potężne zderzenie ciężarówki i ciągnika. 82-letni traktorzysta stracił życie

Niestety, pomimo błyskawicznej pomocy ze strony służb ratowniczych, mężczyzna zmarł. Tragiczny wypadek w KorytnicyJak podaje portal epiotrkow.pl do dramatycznego wypadku doszło na 406 kilometrze drogi krajowej numer 12 między Piotrkowem Trybunalskim i Sulejowem w województwie łódzkim.Wedle relacji policji, w ciągnik uderzył samochód ciężarowy, gdy kierowca maszyny rolniczej wyjechał z drogi podporządkowanej. W wyniku dużej masy obydwu pojazdów traktor przewrócił się i przygniótł 82-letniego kierowcę. Gdy na miejsce przybyli strażacy, musieli użyć specjalnych narzędzi hydraulicznych, by wydostać mężczyznę z potrzasku. Później przystąpiono do resuscytacji oddechowo-krążeniowej, jednakże wszelkie wysiłki nie dały oczekiwanego skutku - mężczyzna zmarł jeszcze przed przewiezieniem do szpitala. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Na miejscu pojawił się helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a droga została zablokowana do godziny 14:00 tego samego dnia.

Spis Powszechny - GUS
29.03.2021 02:00 Zostały dwa dni. 1 kwietnia rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 roku potrwa od 1 kwietnia 2021 roku do 30 czerwca 2021 roku. Wzięcie udziału jest obowiązkowe dla osób fizycznych, które na stałe, bądź tymczasowo przebywają w Polsce, osoby, które nie mają miejsca zamieszkania oraz budynki. Wzięcie udziału w spisie będzie możliwe przez internet (samospis). - Aby zapobiec sytuacji, w której zobowiązany do spisu mieszkaniec Polski nie ma możliwości dokonania samospisu (np. z powodu braku dostępu do urządzeń i Internetu), ustawa zobowiązuje następujące podmioty do udostępnienia odpowiedniego pomieszczenia i sprzętu do realizacji samospisu: urzędy statystyczne i pozostałe jednostki statystyki publicznej, urzędy wojewódzkie, urzędy obsługujące wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz gminne jednostki organizacyjne - można przeczytać na oficjalnej stronie spisu. Do osób, które nie spiszą się przez internet, czy za pośrednictwem infolinii, zatelefonują rachmistrzowie.

Rolnicy. Podlasie - trzeci odcinek
29.03.2021 02:00 Kolejny odcinek "Rolnicy. Podlasie". "Emocje jak na grzybobraniu"

Zgodnie z tym, czego można było dowiedzieć się z krótkiej zapowiedzi trzeciego odcinka w Plutyczach pojawił się niemały problem, gdy podczas przepędzania krów uciekła jedna z nich, a w ślad za nią cielak. Zdenerwowany Andrzej biegał za zwierzętami, a w tym czasie jego ojciec wszystko czujnie obserwował. Jak zgodnie przyznali rolnicy, jedynie z tą krową są jakiekolwiek problemy. Przed kamerami Andrzej nazwał ją nawet "durnowatą". Cała pogoń za krową trwała blisko dwie godziny. Po tym, jak udało się szczęśliwe powrócić do gospodarstwa rolnicy z Plutycz zaczęli karmić zwierzęta. Jednym z zabawniejszych momentów, przynajmniej dla Andrzeja, był czas, w którym jego ojciec podczas śrutowania został obsypany. Widzowie w trzecim odcinku "Rolnicy. Podlasie" mogli także posłuchać, jak Gienek wspomina swojego ojca. Oprócz losów Gienka i Andrzeja widzowie mieli także okazję zobaczyć, jak Agnieszka i Jarek pracują w gospodarstwie. Rolników w ostatnim odcinku wspierali Karol i Sylwia. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]

AGROunia  - sąd w Łomży
29.03.2021 02:00 Syreny zawyły. AGROunia pod sądem w Łomży

Przed kilkoma miesiącami, kiedy przedstawiona została propozycja zmiany ustawy o ochronie zwierząt tzw. piątka dla zwierząt, w Polsce rozpoczęły się strajki rolników. Protestowano także na Podlasiu. Wśród jednej z formy protestów było "oznaczanie posłów", czyli między innymi wyrzucanie obornika przed domami polityków. Dziś w Sądzie Okręgowym w Łomży odbywa się rozprawa jednego z rolników, Dariusza Ciochanowskiego, który pod domem posła Kazimierza Gwiazdowskiego miał się negatywnie wypowiadać na temat Biebrzańskiego Parku Narodowego. - Biebrzański Park Narodowy jest zdaniem rolników bardzo źle zarządzany. Rolnicy nie mogą brać udziału w licznych przetargach, które są tam rozpisywane, nie mogą żyć w symbiozie z Parkiem Narodowym, bo jak powiedział Darek, tam jest bardzo wiele rzeczy "ustawionych" - powiedział dzisiaj przed sądem Michał Kołodziejczak. Jak stwierdził lider AGROunii, poseł Gwiazdowski nalegał, by rolnicy, którzy w podobnym tonie wypowiadali się o kwestiach związanych z Biebrzańskim Parkiem Narodowym, zostali ukarani. Dziś właśnie w sprawie zniesławienia parku narodowego odbywa się sprawa sądowa, w której oskarżonym jest aktywny działacz AGROunii - Dariusz Ciochanowski. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]

Zasiłek opiekuńczy - przedłużony
29.03.2021 02:00 Ministerstwo rolnictwa: Ubezpieczonym w KRUS ponownie przysługuje zasiłek opiekuńczy

- Ponownie, od 29 marca do 11 kwietnia br., został przedłużony termin przysługiwania zasiłku opiekuńczego dla ubezpieczonego w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rodzica lub opiekuna - poinformowało dziś Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak już wcześniej informowaliśmy, pod koniec minionego tygodnia w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się nowy projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dotyczący przedłużenia terminu, w którym przysługiwać będzie zasiłek opiekuńczy. Zgodnie z poprzednim rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19, zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonych w KRUS przysługiwał do 28 marca 2021 roku, tj. do minionej niedzieli. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]

Restrukturyzacja małych gospodarstw - ARIMR nabór
29.03.2021 02:00 Restrukturyzacja małych gospodarstw. ARiMR przyjmuje wnioski od środy

Nabór wniosków rozpocznie się już w środę 31 marca 2021 roku i potrwa do soboty 29 maja 2021 roku. O pomoc w ramach "Restrukturyzacji małych gospodarstw" może ubiegać się między innymi:osoba, która posada samoistne lub zależne gospodarstwo rolne (zgodnie z art. 553 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny),osoba, która jest pełnoletnia w dniu składania wniosku, osoba, która jest obywatelem UE, osoba, która przygotuje biznesplan, dotyczący rozwoju gospodarstwa. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]

zakup komputera - ARiMR
29.03.2021 02:00 Zbliża się ostateczny termin na zakup komputera ze wsparciem ARiMR

Już w środę upływa termin na zakup komputera ze wsparciem ARiMR. Mowa o krajowej pomoc na zakup komputera dla dziecka z rodziny rolniczej. Przypomnijmy, nabór wniosków prowadzony był przez Agencję do 30.12.2020 r. Dofinansowanie kosztów zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego będącego laptopem wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz myszą, klawiaturą i ładowarką wynosiła 1500 złotych.

fermy - raport
29.03.2021 02:00 Nie tylko "mieszczuchom" śmierdzi na wsi. Skala protestów wobec ferm przemysłowych w Polsce

- Celem raportu było przedstawienie skali protestów, bo nie są to zjawiska incydentalne, oraz pokazanie także tego, że protesty występują prawie we wszystkich województwach. Jak wiadomo pięć województw ( łódzkie, zachodnio-pomorskie, mazowieckie i kujawsko-pomorskie) jest najbardziej "zafermionymi" obszarami w Polsce, zwłaszcza hodowlą intensywną. Jednak także na obszarach innych województw są już podejmowane próby inwestorów - przekazł nam Bartosz Zając z Koalicji Społecznej Stop Fermom Przemysłowym dla Rolnik Info.Raport "Sprzeciw społeczny wobec ferm przemysłowych" powstał między innymi na postawie pism protestacyjnych, które w latach 2009-2019 składane były w urzędach gmin na terenie Polski. Na podstawie danych zebranych w raporcie, można ujrzeć "ponury krajobraz polskiej wsi", polegający na zanikaniu małych i średnich gospodarstw. To na ich miejscach powstają wielkie fermy przemysłowe, które stanowią zagrożenie dla środowiska. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]

Agrounia Bielmlek
29.03.2021 02:00 Szturm rolników na siedzibę Bielmleku. Agrounia żąda sprawiedliwości

Na miejscu pojawili się również policjanci, którzy wskazywali na nielegalny charakter zgromadzeń w czasie pandemii. - Protest jest zasadny, chce pan, żeby samobójstwa były? - rzekł do policjanta jeden ze zgromadzonych. Protest pod SM Bielmlek29 marca br. pod Spółdzielnią Mleczarską Bielmlek spotkali się nie tylko poszkodowani dostawcy mleka, ale również polityk Lech Kołakowski i członkowie Agrounii ze swoim liderem Michałem Kołodziejczakiem. Bielmlek ogłosił upadłość i wiele wskazuje na to, że rolnicy nie tylko nie otrzymają zapłaty za oddane do spółdzielni mleko, ale będą też musieli dopłacać do długów przedsiębiorstwa. Michał Kołodziejczak, lider Agrounii, rozmawiał z zebranymi na miejscu hodowcami bydła mlecznego, zaznaczając, że cały czas próbuje otrzymać wyjaśnienia na temat dramatycznej sytuacji, która obciąża rolników. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]- Rozmawiałem z różnymi politykami, oni mówią, że sprawa jest trudna, tutaj są powiązania - mówił lider Agrounii, wskazując, że nie ma możliwości, by rolnicy mieli być pozostawieni bez pomocy. Tłum otwarcie domagał się, by konsekwencje niewypłacenia producentom mleka należności poniósł były prezes Bielmleku Tadeusz Romańczuk. Zgromadzonych wsparł poseł Lech Kołakowski, który zwrócił się do rolników: - To państwo jest dłużne wam, za waszą polskość, za to, że gospodarujecie na tej ziemi. Nie chcę robić polityki, ja chcę pomóc. Lech Kołakowski poprosił protestujących o zdjęcia lub skany dokumentów poświadczających fakt, że oddali do Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek towar, lecz nie otrzymali za niego należnej zapłaty. W międzyczasie na miejscu pojawili się funkcjonariusze policji, którzy zaapelowali o zakończenie zgromadzenia, które miało mieć nielegalny charakter ze względu na obostrzenia epidemiologiczne. Rolnicy ostro zareagowali, a jeden z nich zwrócił się do policjanta: - Protest jest zasadny, chce pan, żeby samobójstwa były?

rolnicy podlasie
29.03.2021 02:00 Gienek Onopiuk o swojej przeszłości. Nieznane fakty na temat ojca i córki

Co jednak najbardziej zaskakujące, w krótkiej zapowiedzi kolejnego odcinka widzowie mogli usłyszeć, że Gienek Onopiuk stracił wiele lat temu córeczkę i - jak twierdzi - często widzi ją we śnie. Historia Gienka Onopiuka z serialu "Rolnicy. Podlasie" Gienek Onopiuk jest jednym z najpopularniejszych uczestników hitowego serialu Rolnicy. Podlasie. Szczery rolnik o gołębim sercu dał się poznać widzom jako zdolny hodowca zwierząt i człowiek, który na przekór losowi stara się dostrzegać w życiu dobro. W trzecim odcinku najnowszego sezonu Rolnicy. Podlasie mogliśmy obserwować zaganianie krów w gospodarstwie w Plutyczach. Choć nie brakowało niesfornych sztuk bydła, to na szczęście na koniec dnia rolnicy poskromili wszystkie swoje zwierzęta. Choć wydawałoby się, że o Gienku i Andrzeju wiadomo praktycznie wszystko, to okazuje się, że nic bardziej mylnego - pod koniec dnia Gienek, karmiąc marchewką krowy w oborze, zaczął wspominać dawne czasy. Wszystko przez dziurę, która pojawiła się w ścianie budynku - jak się okazało, obora liczyć może nawet ponad sto lat. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]- Bo te obory to mają około stu lat, to jest zabytek - powiedział Andrzej. - Jak nie lepiej - dodał jego ojciec. - To jest mojego dziadka jeszcze budowla, która ma przeszło sto lat jak w banku. I za sto lat, wiadomo, spróchniało. (...) Mój ojciec by zrobił takie sprawy - powiedział senior rodu Onopiuków, wskazując na niezałataną dziurę w ścianie - ale wiadomo, pod starość nie dał rady, a już ojca nie ma 34 lata. Jak się okazało, ojciec i chrzestny Gienka Onopiuka byli braćmi, którzy specjalizowali się w budownictwie w drewnie - dzięki ich pracy powstały liczne chlewiki, stodoły, domy, a także cerkiew.

zając
29.03.2021 02:00 Zające niszczą drzewa w sadach. KRIR apeluje o odszkodowania

By powstrzymać zające przed wyrządzaniem kolejnych strat, KRIR mówi nie tylko o odszkodowaniach, które powinny być wypłacane sadownikom, ale także o kontrolowanym odstrzale zajęcy przez Polski Związek Łowiecki. Zające, które niszczą drzewa w sadachNiszczenie pracy rolników i sadowników przez dziką zwierzynę nie jest żadną nowością. Dziki, sarny, łosie oraz zające - wszystkie te stworzenia walczą o swoje przetrwanie, nie zawsze w sposób, który podoba się mieszkańcom wsi. W komunikacie na swojej stronie internetowej Krajowa Rada Izb Rolniczych napisała, że 16 marca 2021 roku zwróciła się do przewodniczącego Polskiego Związku Łowieckiego o pomoc i interwencję w kwestii szkód wyrządzanych przez zające w polskich sadach. W informacji zawarto tezę, że populacja tych zwierząt jest liczna, co wpływa na potężne zniszczenia młodych drzew owocowych. W zaistniałej sytuacji KRIR zaapelował o kontrolowany odstrzał zajęcy i wypłacanie rekompensat finansowych sadownikom za szkody łowieckie. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Warto dodać, że według danych GUS i portalu eduscience.pl, liczebność zająca nie jest wysoka - jej szczyt w Polsce przypadał na połowę lat 70. XX wieku, kiedy to odnotowano ponad 3 miliony zwierząt tego gatunku. Od końca lat 90. XX do 2011 roku populacja zajęcy znacznie się zmniejszyła, licząc jedynie pół miliona. Od 2015 roku obserwujemy stopniowy, łagodny wzrost liczebności zajęcy w Polsce, lecz populacja ta z pewnością nie przekracza miliona sztuk.

krus
29.03.2021 02:00 KRUS: 9958 wypadków przy pracy rolniczej w 2020 roku. 22,9% mniej niż poprzednim roku

Zdarzeń uznanych za wypadki przy pracy rolniczej w 2020 roku było mniej o 22,9% wobec danych z 2019 roku. Wypadki przy pracy rolniczejZa 9 958 wypadków przy pracy rolniczej KRUS wypłaciła 7 872 jednorazowe odszkodowania z racji uszczerbku na zdrowiu i śmierci. Jest to o 23,5% mniej niż w 2019 roku. W raporcie, który dostępny jest na stronie internetowej KRUS, możemy znaleźć wykresy ilustrujące dynamikę zmian w zakresie wypadków podczas pracy w rolnictwie: Na pierwszy rzut oka widać pozytywną tendencję, jaką jest spadająca liczba wypadków podczas pracy na roli w ciągu ostatnich lat. Liczba zgłoszonych zdarzeń do KRUS była najwyższa w 2016 roku i systematycznie spadała do 2020 roku. W 2020 roku rolnicy najczęściej ulegali kontuzjom w wyniku upadków (3718 przypadków, co stanowi 47,2% wszystkich odszkodowań), a także uderzeń, przygnieceń czy pogryzień przez zwierzęta (958 przypadków, dających 12,2% ogółu). Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Wypadki spowodowane pracą z maszynami rolniczymi i urządzeniami to 12,2% całości, czyli 958 zdarzeń. Jak podaje KRUS, wskaźnik wypadkowości w rolnictwie indywidualnym w 2020 roku wyniósł 6,6 wypadków na 1000 ubezpieczonych osób. W 2020 roku wskaźnik ten był najwyższy w województwie lubuskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim i lubelskim, a najniższy w województwie opolskim, śląskim, zachodniopomorskim i małopolskim.

dzik
29.03.2021 02:00 Nietrzeźwy mężczyzna zgłosił policji, że atakują go dziki w lesie. Za kłamstwo czeka go surowa kara

Co więcej, wedle relacji mężczyzny, zwierzęta miały być agresywne i ciężko go ranić. Jak się później okazało, całe zdarzenie było zmyślone. Nietrzeźwy mężczyzna o rzekomym ataku dzikówZgłoszenie do dyżurnego policji o rannym mężczyźnie atakowanym przez dziki trafiło 23 marca 2021 roku krótko po południu. Poszkodowany miał przebywać w miejscowości Kopce (woj. kujawsko-pomorskie) i - jak twierdził - był w sytuacji zagrożenia życia. Służby nie zwlekały ani minuty - na wskazane miejsce wyruszyła policja z Mogilna, Strzelna i Jezior Wielkich, a także Straż Leśna z Miradza. W kolejnym telefonie mężczyzna utrzymywał, że dziki pogryzły go do krwi. Ofiara niewidzialnych dzików została znaleziona przez policję po czterogodzinnych poszukiwaniach, po czym okazało się, że mieszkaniec gminy Strzelno nie odniósł żadnych obrażeń. Był natomiast pod wpływem alkoholu. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]

ciągnik pole las
29.03.2021 02:00 Zaatakował dwie osoby pracujące w lesie. Później agresor zniszczył im ciągnik bagnetem

Agresor miał przy sobie bagnet i za pomocą gróźb chciał uzyskać od mężczyzn pieniądze. Gdy jego plany spełzły na niczym, rozzłoszczony porażką, zniszczył bronią ciągnik swoich ofiar. Z bagnetem na traktor24 marca 2021 roku w lesie na terenie województwa łódzkiego pracowało dwóch braci - przyjechali na miejsce ciągnikiem i z pewnością nie podejrzewali, że ich dzień okaże się mieć tak przedziwny finał.W pewnym momencie przy ich boku pojawił się mężczyzna, który - grożąc trzymanym przez siebie bagnetem - w agresywny sposób domagał się od swoich ofiar gotówki. Agresor posunął się nawet do rzucania gróźb, iż pozbawi dwóch mężczyzn życia. Wkrótce okazało się, że bracia nie zamierzają ulegać nietrzeźwemu posiadaczowi bagnetu.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Mężczyzna, rozzłoszczony nieoczekiwanym dla niego zwrotem akcji, postanowił zniszczyć ciągnik, którym jego ofiary przyjechały do lasu. By wyładować frustrację, nietrzeźwy mężczyzna ruszył z bagnetem na traktor i wbił broń w koło pojazdu. Później oddalił się, a bracia powiadomili o zdarzeniu łódzką policję.29-letni właściciel bagnetu, wraz ze swoją nietypową bronią, został szybko namierzony przez funkcjonariuszy policji. Jak się okazało, policjanci potwierdzili, iż mężczyzna był pod wpływem alkoholu.

Rolnik - Lublin
28.03.2021 01:00 Rolnik z Lublina powrócił. Między blokami znowu można zobaczyć maszyny rolnicze

W Lublinie przy ul. Jantarowej znajduje się osiedle bloków. Z niektórych okien budynków rozciąga się widok na pola. Przypomnijmy, gdy deweloper skupował ziemię pod inwestycję, tylko jeden z miejscowych rolników odrzucił propozycję. Tak więc osiedle zostało postawione dookoła pól. Rolnik nie porzucił jednak swojej pracy i tym sposobem mieszkańcy bloków mogą obserwować, jak na polu pojawia się ciągnik, czy kombajn. Jak donosi portal Dziennik Wschodni, rolnik z Lublina już rozpoczął pracę na swoich gruntach, gdzie w ostatnich latach uprawiał zboża i rzepak. W ostatnich dniach pojawił się tam siewnik. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]

Pieniądze - ubezpieczenia
28.03.2021 01:00 Rząd nie przeznaczy więcej na ubezpieczenia rolnicze. Pieniądze idą na walkę z pandemią

Zbigniew Ziejewski zwracając uwagę na obawy Krajowej Rady Izby Rolniczej w sprawie wysokości dopłat na ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarczych, zwrócił się do Grzegorza Pudy, ministra rolnictwa. Jak wskazywał zarząd KRIR, przeznaczone na tren cel środki, nie będą wystarczające, by zabezpieczyć potrzeby, które wynikają z zawieranych umów. Co więcej, po zapowiedziach rządu, pojawiły się obawy, że w tym roku nie zostanie przyznana pomoc na szkody powstałe w rolnictwie ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne. - Z informacji NIK o wynikach kontroli za 2018,2019 z wykonania budżetu państwa w częściach 32 - Rolnictwo, 33 - Rozwój wsi, 35 - Rynki rolne wynika, iż wydatki państwa w tym zakresie w poprzednich latach kształtowały się na poziomie 396 152,3 tys. zł w 2017 r., 449 914,8 tys. zł w 2018 r. oraz 459 615,5 tys. zł w 2019 r. - wskazał poseł w interpelacji. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]Biorąc pod uwagę nie tylko powyższe kwoty, ale i obecną sytuację rolników, Zbigniew Ziejewski chciał się dowiedzieć, czy Grzegorz Puda przewiduje zwiększenie środków na ubezpieczenia.

Rolnik - pole
28.03.2021 01:00 Na polu zapadła się ziemia. Rolnik odkrył jaskinię sprzed kilkuset tys. lat

Dzięki temu, że rolnik o wszystkim powiadomił Społecznego Opiekuna Zabytów Powiatu Kraśnickiego, na miejscu rozpoczęto prace, by dowiedzieć się więcej na temat tajemniczej jaskini. W miniony piątek na miejscu pojawili się archeolodzy prof. dr hab. Jerzy Libera z Instytut Archeologii UMCS w Lublinie, Grzegorz Mączka przedstawiciel Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, geomorfolog, speleolog oraz rolnik właściciel pola.

Premia dla młodych rolników - ARiMR
28.03.2021 01:00 ARiMR: Premia dla młodego rolnika. Już 31 marca rozpoczyna się nabór

Jedynie w ubiegłym roku do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło ponad pięć tysięcy wniosków o przyznanie pomocy. W tym roku zainteresowani będą mogli ubiegać się o wsparcie już od środy, 31 marca 2021 roku. W tym roku wnioski do ARiMR można składać do 29 maja 2021 r. (czwartek). Wysokość premii dla młodych rolników wynosi 150 000 zł i płatna jest w dwóch ratach (pierwsza 80% pomocy - 120 000 zł, druga 20% pomocy - 30 000 zł.) Warto pamiętać, że wsparcie przyznawane jest na gospodarstwo tylko raz. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]

Ogórki - AGROunia
28.03.2021 01:00 "Syf, ale to śmierdzi". Marketowe ogórki pod lupą AGROunii

Cena za "BIO ogórki zielone luz" wynosiła 6,99 zł/kg. Co ciekawe, w sklepie można było je kupić w promocyjnej cenie o 30% taniej (wcześniej 9,99 zł/kg).

Ziemniaki - radny
28.03.2021 01:00 Sosnowiec: Radny rozwiezie mieszkańcom ziemniaki. "Jeden dobry uczynek napędza inne"

- Zadzwonił do mnie rolnik, który stracił sezon. Restauracje się zamknęły i jego plony pójdą na marne. Mimo tego ten Pan chciałby przekazać nam 15 ton ziemniaków. Może brzmi to trochę groteskowo, ale mnie urzekło. Mało tego Pan jest z innego województwa, a chciałby je tu za darmo przywieźć - byle pomóc. Także tego, mamy jakiś pomysł na 15 ton kartoflanego szczęścia? - zapytał internautów Łukasz Litewka, radny Miasta Sosnowiec. Pomysłów było co niemiara. Ostatecznie stanęło na tym, że rolnik przyjedzie do Sosnowca, by razem z radnym będą jeździć po mieście i sprzedawać ziemniaki. Co więcej, część z 15 ton ziemniaków zostanie przekazana także do ZOO na Kazimierzu. Ziemniaki będą rozwożone po mieście czerwonym "ogórkiem", który został podarowany radnemu. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]

Syria
28.03.2021 01:00 Syria: rolnik stracił na wojnie rodzinę, ziemię i dach nad głową. "Nadal dziękuję Bogu"

Abdel Razzak al-Khatoun w wyniku zbrojnego konfliktu w Syrii stracił trzynastu synów, w wieku od 13 do 27 lat, a także żonę i innych członków rodziny. Jak podaje portal reuters.com, dobrze prosperujący farmer został pozbawiony przez los całego dobytku, nie ma domu ani ziemi, którą mógłby uprawiać. Choć mieszka w namiocie i nie może być pewien swojej przyszłości, to nadal dziękuje Bogu, że może żyć. Syria: wojna nie oszczędziła nikogoChoć w Europie panuje pokój, to atmosfera względnej harmonii w naszej części świata ma się nijak do tego, co dzieje się kilka tysięcy kilometrów dalej. Jednym z aktualnych przykładów piekła na ziemi jest Syria, która trawiona jest przez konflikt zbrojny od 2011 roku. Główny bohater niniejszej opowieści, Abdel Razzak al-Khatoun ma obecnie 84 lata, lecz jego rzeczywistość daleka jest od wizji spokojnej emerytury. Rolnik mieszkał i pracował w dobrze prosperującym gospodarstwie w wiejskiej prowincji Hama. Wszystko zaprzepaściła wojna. W wyniku walk z reżimem prezydenta Baszara al-Assada rolnik stracił trzynastu synów. Jego żona została zabita w wyniku ataku rakietowego. Po tym, gdy Abdel Razzak al-Khatoun uświadomił sobie, że musi uciekać ze swojego gospodarstwa, wojna odebrała mu kolejnych siedmiu członków rodziny. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Obecnie starszy rolnik mieszka w namiocie w północnej części Syrii - mieście Idlib, które zaznaczone jest na poniższej mapie:

komisja europejska
28.03.2021 01:00 KE o planie działań ws. rozwoju produkcji ekologicznej. 25% ekologicznych upraw do 2030 roku

Warto dodać, że Komisja Europejska wyznaczyła cel, jakim jest zajęcie 25% powierzchni wszystkich użytków rolnych uprawami ekologicznymi do 2030 roku. Komisja Europejska o zmianach na rzeczy klimatuZmiany klimatyczne nie są ani teorią, ani opinią - są niepodważalnym faktem, którego oznaki widzimy na co dzień. WWF podaje, że w porównaniu do czasu sprzed epoki przemysłowej, działania ludzi na Ziemi przyczyniły się do podniesienia średniej temperatury o 1 stopień Celsjusza.Choć może wydawać się to niewiele, to nic bardziej mylnego - katastrofa klimatyczna może nadejść szybciej, niż przewidujemy. Istotnym progiem średniej temperatury na naszej planecie jest 1,5 stopnia Celsjusza - by go nie przekroczyć, wszystkie kraje muszą stać się neutralne klimatycznie do 2050 roku. Unia Europejska z każdym rokiem coraz bardziej podkreśla konieczność podejmowania działań w tym kierunku, a wiele zmian ma dotknąć m.in. rolnictwo. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]WWF wskazuje, że do 2030 roku należy zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych na świecie o połowę. Plan działań ws. lepszego rozwoju produkcji ekologicznej w unijnym rolnictwie został stworzony w zgodzie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, ze strategią na rzecz różnorodności biologicznej i strategią Od pola do stołu.W dokumencie czytamy, że ekologiczne pola są w 30% bardziej zróżnicowane biologicznie, ich właściciele osiągają wyższe dochody, a zwierzęta hodowane w ekologicznych gospodarstwach cieszą się lepszym zdrowiem.

nawozy
28.03.2021 01:00 GUS: spadek produkcji nawozów azotowych. Ceny nadal będą rosnąć?

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, produkcja w lutym (mdm) obniżyła się o 8,5%. Prognozuje się, że w związku z wysokim popytem, ceny nawozów będą rosnąć do końca pierwszego kwartału 2021 roku. Spadek podaży nawozów azotowychNie sposób wyobrazić sobie roślinnej produkcji rolniczej bez nawozów azotowych. Są to środki, w których składzie znajduje się azot, będący głównym składnikiem pokarmowym roślin. Dzięki zastosowaniu nawozów tego typu rolnicy mogą liczyć na większe plony swoich upraw. Niestety, w ostatnim czasie rolnicy zmagają się ze stale rosnącymi cenami nawozów. W dobie kryzysu gospodarczego i rosnącej inflacji większe koszty produkcji rolniczej nie działają korzystnie na płynność finansową gospodarstw rolnych. Do tego wszystkiego dochodzą niedawno wprowadzone przepisy unijne, zgodnie z którymi nawozy azotowe określane są jako prekursory materiałów wybuchowych.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Ze względu na opisywane zmiany prawne, przy zakupie nawozów azotowych rolnicy muszą teraz wypełniać oświadczenie, podając m.in. swoje dane osobiste.Jak widać, to nie koniec piętrzących się problemów związanych z nawozami azotowymi - jak podaje GUS, podaż tego produktu zmalała, co może mieć wpływ na dalszy wzrost cen. Produkcja nawozów azotowych miesiąc do miesiąca spadła o 8,5%, natomiast w okresie od stycznia do lutego obniżyła się o 0,1%, osiągając pułap 368 tysięcy ton. Jak informuje wiceprezes Zakładów Azotowych Puławy (spółki zależnej Grupy Azoty) Jacek Janiszek, ceny nawozów będą wzrastać do końca pierwszego kwartału 2021 roku.

pszczoły
28.03.2021 01:00 Niewyjaśnione okoliczności nagłej śmierci pszczół. Właściciel zbiera fundusze na odbudowę pasieki

Córka pszczelarza, pani Justyna Ruczyńska, zorganizowała internetową zbiórkę pieniędzy, gdzie stara się zgromadzić fundusze na odbudowanie wymarłej populacji pszczół swojego ojca. Pomoc dla pszczelarzaChoć pszczelarstwo jest wymagającą i trudną dziedziną, to istnieją osoby, które bez dbania o zdrowie i dobrostan pszczół nie wyobrażają sobie życia. Pasjonatem miododajnych owadów jest bez wątpienia ojciec pani Justyny Ruczyńskiej, który pszczelarstwem zajmuje się od ponad trzydziestu lat. W jego imieniu córka zorganizowała zbiórkę pieniędzy, która ma pomóc w odbudowaniu populacji pszczół. Co tak naprawdę wydarzyło się w pasiece? Niestety, na obecną chwilę wiadomo tylko, że owady z dnia na dzień i bez wcześniejszych niepokojących oznak wymarły. Jak możemy przeczytać w opisie zbiórki, pszczelarz posiadał aż sto rodzin pszczelich. Nie przeżyła żadna z nich. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Jak opowiada pani Justyna o swoim ojcu - pszczoły były i pozostaną nieodłączną częścią jego życia. By jednak odbudowa tak dużej pasieki była możliwa, potrzebna jest mobilizacja wielu ludzi, którym los pszczół nie pozostaje obojętny.

Wielkanoc borówka
28.03.2021 01:00 Nietypowy problem przed Wielkanocą: ludzie masowo wycinają borówkę

Uderzającym przykładem kradzieży runa leśnego jest opisana przez Nadleśnictwo Bolesławiec zorganizowana grupa, która wycinała borówki na dużą skalę po to, by sprzedać ją w Holandii. Nielegalna wycinka borówki na WielkanocWielkanoc jest świętem symbolizującym życie - widoczne jest to szczególnie na tle budzącej się przyrody. Nic zatem dziwnego, że wiele osób poszukuje zielonych dekoracji, które umiliłyby świąteczne dni spędzone w domu. Mimo to nie wszyscy kierują się w tym względzie szlachetnymi pobudkami. Jak podaje Nadleśnictwo Bolesławiec na swoim facebookowym profilu, lokalna Straż Leśna w zeszłym tygodniu zatrzymała na gorącym uczynku grupę osób, która wycinała borówkę czernicę. Jak się okazało, wszystko to było motywowane celami zarobkowymi - zbieracze borówki mieli bowiem w zamiarze sprzedawać pęczki roślin w Holandii, dostając około 10 euro za sztukę.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Jak ustalili strażnicy, osobami zajmującymi się nielegalną wycinką runa leśnego byli głównie obywatele Ukrainy i Turcji. Zbieracze borówki zostali ukarani mandatem w wysokości 1000 złotych. Co stało się ze ściętymi roślinami? Zgodnie z relacją Nadleśnictwa, zostały one przekazane osobom uczęszczającym na Warsztaty Terapii Zajęciowej w Bolesławcu (WTZ Bolesławiec).

janusz wojciechowski
28.03.2021 01:00 "Może za dużo dyskutuję". Mocna wymiana zdań między Januszem Wojciechowskim a rolnikiem

Komisarz Janusz Wojciechowski nie pozostawił krytycznego komentarza rolnika bez odzewu, stwierdzając, że być może za dużo dyskutuje. Mocna wymiana zdań na TwitterzeWszystko wskazuje na to, że wymiana zdań między komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim a jednym z rolników wywiązała się jako efekt przedstawionego planu wobec rozwoju rolnictwa ekologicznego z 25 marca 2021 roku. Janusz Wojciechowski wskazywał, że rozwój rolnictwa ekologicznego ma być związany z dużym wsparciem dla rolników, a także dla branży przetwórstwa i dystrybucji żywności. Mimo to wielu rolników żywi pewne obawy co do propozycji i deklaracji zmian, które padają ze strony Unii Europejskiej.Jeden z rolników skomentował twitterowy post komisarza na temat planu rozwoju rolnictwa ekologicznego: Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]- Czemu ma każdym kroku Komisarz na siłę każdemu wbija że tylko ekologiczne Rolnictwo... A każde inne jest źle i tylko widzi zbyt na eko żywność a teraz jako jemy wysokiej jakości żywność i nie eko.... I uważam że Rolnictwo zrównoważone to przyszłość tylko w Brukseli wiedzą lepiej [pis. oryg.]Komisarz odpowiedział: - A czemu Pan nie chce przyjąć, że cała gospodarka unijna ma być zrównoważona, rolnictwo też i to jest jeden wielki cel, do którego dążymy przy pomocy różnych narzędzi i ja o jednym z tych narzędzi teraz piszę. Dlaczego Pan, inteligentny człowiek udaje, że tego nie rozumie? [pis. oryg.]

krowy
28.03.2021 01:00 Polskie krowy dają mleko o znacznie wyższej wartości serowarskiej wobec średniej światowej

PFHBiPM podaje na swojej stronie internetowej, że czynnikiem, który wpływa na wysoką wartość serowarską, jest genotyp krowy, który ma bezpośredni wpływ na tempo krzepnięcia mleka. Polskie krowy ponad średnią światowąPolska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka na swojej witrynie internetowej podzieliła się wiadomością, która powinna ucieszyć każdego hodowcę bydła mlecznego w naszym kraju. Dotyczy ona bardzo dobrych wyników genetycznych polskich krów na tle światowej populacji tych zwierząt. Jednym z najbardziej popularnych produktów mlecznych są sery, których rodzajów na świecie występuje niezliczona ilość. Ogromne znaczenie dla produkcji sera mają zawarte w krowim mleku białka kazeinowe. Stanowią one 80% wszystkich białek mleka. Wśród nich wyróżnić możemy frakcję kappa-kazeiny, która odpowiedzialna jest za początek procesu krzepnięcia mleka. To, w jaki sposób zbudowana jest kappa-kazeina w krowim mleku, zależy - rzecz jasna - od genów zwierzęcia. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Wśród krów możemy wyróżnić genotyp BB (o najwyższej wartości) oraz AB, które decydują o tym, jak szybko mleko krowy ulega krzepnięciu. Jak podaje PFHBiPM, w światowej populacji krów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej odsetek genotypu BB wynosi tylko 1-2%.Zgodnie z badaniami Laboratorium Genetyki Bydła PFHBiPM z 2020 roku (na podstawie 9000 zwierząt w Polsce) wartość ta wyniosła aż 20,16%. Genotyp AB odnotowano u 40,73% krów.

pogoda wiosna
28.03.2021 01:00 Wiosna w odwrocie? Prognoza pogody od 29.03 do 4.04

Co więcej, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pogodowe dla kilku powiatów południowej Polski w związku z roztopami. Pogoda na najbliższy tydzieńPrzełom marca i kwietnia nie będzie cieszył nas jeszcze zdecydowanym nadejściem wiosny. Jak podaje portal ventusky.com, w najbliższych dniach musimy liczyć się z niższymi temperaturami, lokalnymi opadami deszczu oraz porywami wiatru. W poniedziałek (29.03) temperatura oscylować będzie od 11 stopni Celsjusza na zachodzie kraju do 8 stopni Celsjusza we wschodnim pasie Polski. Temperatura odczuwalna może wahać się od 9 do 5 stopni Celsjusza. Tego dnia nie zabraknie deszczu, który obejmie większą część Polski, poza wybrzeżem oraz częścią Wielkopolski i województwa kujawsko-pomorskiego. Samopoczuciu mogą nie sprzyjać gęste chmury, które obecne będą na niebie na terenie całego kraju. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]We wtorek (30.03) spodziewać możemy się znacznie mniejszej ilości chmur i niewielkich opadów na południu Polski. W całym kraju temperatura pozostanie na podobnym poziomie - od 7 do 10 stopni Celsjusza. W środę (31.03) powita nas nieco silniejszy wiatr, który będzie osiągał prędkość od 12 do 17 km/h. Temperatura w całej Polsce utrzymywać się będzie w okolicach 11 stopni Celsjusza. Chmury zasnują niebo tylko na wybrzeżu i na terenach górskich. IMGW ostrzega, że od 29. do 31.03 wydane są ostrzeżenia pierwszego stopnia w powiecie lwóweckim, jeleniogórskim, kamiennogórskim, wałbrzyskim i kłodzkim w związku z roztopami.

Podpalenie - policja
28.03.2021 01:00 Świętokrzyskie: Dwa podpalenia jednego dnia. 29-latek podłożył ogień na terenie dawnego PGR

Pierwsze podpalenie miało miejsce nad ranem w środę, 17 marca. Jeszcze przed godziną 5:00 do jędrzejowskiej komendy wpłynęło pierwsze tego dnia zgłoszenie o pożarze. Jak się okazało, płonęły baloty słomy w miejscowości Rzeszówek, gmina Oksa na terenie byłego PGR. Na miejscu zdarzenia pojawiły się trzy zastępy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych oraz funkcjonariusze policji, którzy mieli wyjaśnić okoliczności i przyczyny pożaru. Już po przybyciu na miejsce zdarzenia, służby stwierdziły, że ogniem zajętych jest sześć balotów słomy, które składowane były na terenie niefunkcjonującego już PGR-u. Prace straży pożarnej na miejscu polegały na zabezpieczeniu terenu i ugaszania ognia. Funkcjonariusze przy pomocy podręcznego sprzętu burzącego rozrzucili płonące baloty i przelali je wodą. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]

Rolnicy Podlasie - nowy odcinek
28.03.2021 01:00 "Rolnicy. Podlasie": Niemałe zamieszanie w Plutyczach. Rolnicy nie spodziewali się podobnych trudności

W marcu wystartowała trzecia odsłona bijącego rekordy popularności serialu "Rolnicy. Podlasie". Widzowie każdej niedzieli mogą obserwować, co nowego wydarzyło się u swoich ulubionych bohaterów. Chociaż pierwszy odcinek nie wszystkim przypadł do gustu, o czym pisaliśmy >tutaj<, widać, że z odcinka na odcinek serial "nabiera tempa". Ktoś jednak trafnie skomentował pierwszy odcinek, jako "pierwsze śliwki robaczywki".

Wójt winny
27.03.2021 01:00 Rolnicy ponieśli straty, zniszczone zostały ich uprawy. Sąd skazał wójta

Rolnicy za poniesione straty obwinili wójta Krzysztofa Brzezińskiego, który ich zdaniem nie zrobił wszystkiego, co mógł, by nie doprowadzić do zniszczeń. Jak donosi portal Lublin112, wójt wiedział o zerwaniu wałów przeciwpowodziowych i nie podjął działań, dzięki, którym straty poniesione przez rolników, mogłyby zostać ograniczone. W związku z zaistniałą sytuacją wójt został oskarżony o popełnienie błędów podczas zarządzania sytuacją kryzysową. Sprawa trafiła od sądu do sądu, aż wczoraj zapadł prawomocny wyrok, zgodnie, z którym wójt został uznany za winnego. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]

policja - poszukiwania zakończone
27.03.2021 01:00 Szczęśliwy finał poszukiwań. Rolnik odnalazł zaginioną 88-latkę

Zgłoszenie o zaginięciu 88-letniej kobiety wpłynęło na komisariat w Radymnie w miniony piątek wieczorem. Jak się okazało, kobieta ostatni raz była widziana tego samego dnia około godziny 14:00. Z informacji, którymi dysponowali funkcjonariusze, wynikało, że 88-latka ubrana była jedynie w sweter i beret, zaginiona nie miała na sobie kurtki.

Policja - ciągnik
27.03.2021 01:00 Notorycznie łamał zakaz. Traktorzysta po zdemolowaniu posesji sąsiada został zatrzymany

Do zdarzenia doszło w miniony weekend. Na komendę policji w Lipsku w województwie mazowieckim wpłynęło zgłoszenie w sprawie wydarzeń z miejscowości Gniazdów. Jak się okazało, 32-latek pod wpływem alkoholu jeździł ciągnikiem rolniczym i niszczył posesję swojego sąsiada. Funkcjonariusze, którzy pojawili się na miejscu zdarzenia, zatrzymali traktorzystę, przy okazji wszył na jaw, że to nie pierwsze spotkanie z 32-latkiem.

Podatek od mięsa - Sylwia Spurek
27.03.2021 01:00 Propozycja Sylwii Spurek ws. wprowadzenia nowego podatku. "To, co jemy, nie jest prywatną sprawą"

- To, co jemy, nie jest prywatną sprawą. Papierosy, alkohol i benzyna są opodatkowane akcyzą - zaproponowała za pośrednictwem Twittera Sylwia Spurek. Europosłanka zaproponowała, by pieniądze pochodzące z podatku od mięsa, przeznaczone zostały na leczenie chorób, które powodowane są przez spożywanie mleka i mięsa, a także na koszty związane ze szkodami środowiskowymi. Jak się można spodziewać, kolejny po "piątce dla branży roślinnej" pomysł wzbudził wiele kontrowersji wśród internautów. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]

Apel lekarzy weterynarii do Andrzeja Dudy
27.03.2021 01:00 Apel do prezydenta. Lekarze weterynarii ws. wyborów w czasie pandemii

- W imieniu wszystkich lekarzy weterynarii zwracamy się z apelem do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, która umożliwi przeprowadzenia wyborów do organów Krajowej Izby Lekarsko- Weterynaryjnej po zakończeniu pandemii koronawirusa. Inaczej ok. 20 tys. lekarzy weterynarii będzie zmuszonych do wzięcia udziału w wyborach, które mogą stać się zarzewiem kolejnych ognisk choroby - można przeczytać w apelu skierowanym do prezydenta. Zdaniem samorządu pandemia, czyli czas, w którym wymagane jest utrzymywanie dystansu, nie jest najlepszym czasem na przeprowadzanie wyborów. Co więcej, wybory, o których mowa składają się z trzech etapów, w którym na ostatniej prostej odbywa się Krajowy Zjazd Lekarzy Weterynarii, w którym bierze udział około 500 osób. W apelu do prezydenta można przeczytać, że samorząd lekarzy-weterynarii otrzymał obietnicę, zgodnie z którą do Sejmu skierowana zostanie ustawa dzięki, której możliwe będzie przeprowadzenie wyborów już po epidemii.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]Jednak pomimo tego, że akt prawny znalazł się w wykazie prac legislacyjnych, wycofano się z inicjatywy. Podobne działania są dla samorządu niezrozumiałe, tym bardziej patrząc na to, że podobne rozwiązanie zastosowano w przypadku Samorządy Pielęgniarek i Położnych, Polskim Związku Łowieckim, czy w polskich związkach sportowych. Cały apel do prezydenta można przeczytać >tutaj<.

IMGW - pogoda
27.03.2021 01:00 Pogoda na weekend. IMGW wydało ostrzeżenie meteorologiczne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia w związku z silnym wiatrem w pasie nadmorskim i lubuskim. - Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 85 km/h, z kierunków południowych stopniowo skręcającego na kierunki zachodnie - informuje IMGW.

Ptasia grypa - kolejne ogniska
27.03.2021 01:00 Ptasia grypa nie odpuszcza. W trzy dni potwierdzono 11 nowych ognisk

Ogniska zostały potwierdzone w województwach: mazowieckim,śląskim, wielkopolskim. Niestety, jak przekazuje GIW, dwa ogniska zostały potwierdzone w nowych miejscach. Mowa o powiecie tarnogórskim i międzychodzkim, a sprawa ma związek z dostarczeniem piskląt z Czech do Polski. - Czeskie służby weterynaryjne pismem z 22 marca 2021 r. poinformowały Głównego Lekarza Weterynarii o przesyłkach drobiu z potwierdzonych na terytorium Czech ognisk grypy ptaków w okresie inkubacji choroby. Jedno ognisko na terytorium Polski zostało potwierdzone w obiekcie pośrednika, który dokonał zakupu piskląt kaczych w ramach handlu wewnątrzunijnego z Czech, skąd następnie w ramach obrotu krajowego trafiły do kolejnego gospodarstwa - informuje Główny Inspektorat Weterynarii. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]W województwie mazowieckim w miejscowości Chromakowo, w gminie Lutocin, w powiecie żuromińskim potwierdzono 63. ognisko ptasiej grypy w Polsce w 2021 roku. W gospodarstwie komercyjnym utrzymywano 414 301 kur niosek.Jeżeli chodzi o województwo śląskie, 67. ognisko ptasiej grypy stwierdzono w miejscowości Wieszowa w gminie Zbrosławice, w powiecie tarnogórskim. W gospodarstwie utrzymywano 59 023 ptaków, w tym kury, kaczki, gęsi, czy bażanty.

ARiMR - krótkie łańcuchy dosatw
27.03.2021 01:00 Już w poniedziałek startuje nabór. Rolnicy mogą ubiegać się o wsparcie w ramach działania "Współpraca"

Rozpoczynający się w poniedziałek nabór trwać będzie do 12 maja 2021 roku (środa). O pomoc w ramach działania "Współpraca" mogą ubiegać się grupy operacyjne na rzecz innowacji. W ich skład musi wchodzić minimum 5 rolników. Jak przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, pomoc dla rolników przyznawana jest w formie płatności zryczałtowanej.Wysokość pomocy wynosi 325 tys. zł, gdy w ramach wsparcia zakupiony zostanie środek transportu i 280 tys. zł w pozostałych przypadkach. Warto pamiętać, że w ramach PROW 2014-2020 grupy operacyjne tylko raz mogą ubiegać się o wsparcie. Koszty przyznawane z ARiMR można przeznaczyć na między innymi zakup maszyn, budowę lub przebudowę obiektów czy infrastruktury. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - konferencja Anna Gembicka
26.03.2021 01:00 Nowy organ doradczy w resorcie rolnictwa. Powołano Radę Kobiet w Rolnictwie

- W ostatnich tygodniach bardzo dużo mówi się na temat roli kobiet w życiu publicznym, gospodarce, a także w rolnictwie i sektorze rolno-spożywczym oraz na obszarach wiejskich. Kobiety prowadzą gospodarstwa rolne, firmy z branży rolno-spożywczej, działają aktywnie w związkach i organizacjach rolniczych - rozpoczęła wystąpienie Anna Gembicka, na którym powiadomiła o powstaniu Rady Kobiet w Rolnictwie. Nowa Rada będzie jednym z organów doradczych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zgodnie z informacjami przekazanymi podczas konferencji, w skład rady wejdą przedstawicielki z ministerstwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, ale nie tylko, bo i przedstawicielki organizacji rolniczych czy kół gospodyń wiejskich. Rada ma liczyć do 20 osób. Jeżeli sytuacja epidemiologiczna w Polsce pozwoli, po świętach Wielkanocnych może odbyć się pierwsze spotkanie Rady Kobiet w Rolnictwie. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]