Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś

Archiwum lipiec 2023

flaga USA
31.07.2023 20:21 Polscy rolnicy zarobią na eksporcie do USA? MRiRW mówi o kilku produktach

MRiRW wskazało na potencjalne możliwości dla polskich rolników na amerykańskim rynku. Spotkanie wiceministra rolnictwa, Ryszarda Bartosika, z zastępcą ambasadora USA w Polsce, Danielem Lawtonem, pozwoliło poruszyć kwestie dotyczące eksportu m.in. polskich jabłek, tytoniu i mięsa wołowego. Polska odnotowała rekordową wartość eksportu do USA w 2022 roku, osiągając 770 mln euro, co podkreśla znaczenie tego rynku dla polskiego sektora rolniczego.

polskie banknoty
31.07.2023 18:09 Pożyczki z ARiMR. Zmiana warunków dla części rolników

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wprowadza zmiany w warunkach pożyczek dla producentów utrzymujących świnie na obszarach dotkniętych afrykańskim pomorem świń (ASF). Aktualizacja zasad oznacza rozszerzenie dostępu do nieoprocentowanych pożyczek także dla rolników, którzy prowadzili trzodę chlewną w 2020 roku. Wsparcie pozwoli na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych i pracę w trudnych warunkach związanych z występowaniem ASF.

rzepak i mężczyzna
31.07.2023 18:04 “Zbiory są kiepskie”. Wielkopolscy rolnicy zebrali 50 proc. rzepaku

Tegoroczne zbiory zboża okazują się być poniżej wcześniejszych oczekiwań rolników. Informacje uzyskane przez Wielkopolską Izbę Rolniczą wskazują, że 50 procent areału rzepaku zostało już skoszone, jednak większość plonów zbóż nadal pozostaje na polach. Susza i niesprzyjające warunki pogodowe przyczyniły się do strat w uprawach różnych roślin, co stanowi wyzwanie dla rolników w regionie.

Zbiory zboża
31.07.2023 14:00 Złe wieści dla polskich rolników. Prognozy zbiorów zbóż coraz niższe

Pesymizm wśród produkcji roślinnej w ostatnim czasie nie ustępuje. Negatywne przewidywania dotyczą również zbiorów roślin uprawnych na terenie Polski. Sprawdź najnowszy raport unijnej jednostki monitorującej uprawy (MARS).  

Znak trucizny
31.07.2023 08:00 Wsie pod Warszawą pełne trucizny. Łatwopalne odpady grożą wybuchem

Doniesienia o niebezpiecznych odpadach chemicznych znajdujących się we wsiach nieopodal Warszawy wywołały burzliwą dyskusję w mediach. Wiele znalezionych substancji pochodzi od największego producenta toksycznego trotylu w NATO, zakładów Nitro-Chem. 

banknoty polskie
30.07.2023 20:00 Szykuje się paraliż wypłaty dopłat? ARiMR z widmem strajku

W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), gdzie trwają przygotowania do referendum strajkowego, napięcie rośnie z dnia na dzień. Głosowanie pracowników ARiMR odbędzie się w dniach 4-11 sierpnia 2023 r. Wartość referendum przełoży się na dalsze losy agencji, a także na tempo wypłat dopłat dla rolników, które może zostać zakłócone w przypadku wybuchu strajku.

Soja
30.07.2023 19:00 Wieprzowina z soi nowym pomysłem naukowców. Czy rośliny zastąpią mięso?

Informacja o mięsie wyprodukowanym w laboratorium obiegła niedawno cały świat. Obecnie liczne start-upy przygotowują nowe rozwiązania mające walczyć ze zmianami klimatu. Jednym z nich jest brytyjska firma Moolec, która uzyskała zwierzęce białka za pośrednictwem soi. 

mężczyźni w bryczce
30.07.2023 15:00 GUS: mężczyźni z miast żyją dłużej niż mężczyźni na wsi

Według najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS), długość życia w Polsce systematycznie wzrasta. Jednak różnice w długości życia między mężczyznami zamieszkującymi miasta a tymi mieszkającymi na wsi pozostają nadal widoczne.

polskie banknoty
30.07.2023 11:00 Cztery interwencje. 31.07 mija termin składania wniosków o dopłaty

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że 31 lipca 2023 r. upływa termin składania wniosków o dopłaty w ramach czterech interwencji dotyczących inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych finansowanych z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Wsparcie obejmuje zalesianie gruntów rolnych, tworzenie zadrzewień śródpolnych, zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych oraz zakładanie systemów rolno-leśnych.

Wiśnie
30.07.2023 08:00 Wiśniowa afera. Plantatorzy oburzeni cenami w skupach

Po plantatorach malin, porzeczek i truskawek, przyszedł czas na sadowników wiśni. W ostatnim czasie producenci zwracają uwagę na potwornie niskie ceny proponowane przez skupy. Jaką odpowiedź na narastający problem ma Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi? 

zboże na polu
29.07.2023 20:00 Niesprzedane zboże? Będzie rekompensata dla części rolników

Producentom rolnym, którzy nie otrzymali zapłaty za sprzedane produkty rolne z powodu niewypłacalności podmiotów skupujących, przysługuje specjalna rekompensata. Okres składania wniosków rozpoczyna się 1 sierpnia i trwa do 31 sierpnia 2023 roku. Wypłata rekompensacji jest uzależniona od spełnienia pewnych wymogów.

mangalica
29.07.2023 18:08 Mangalica chora na rzekomy pomór świń. Choroba w kolejnych wsiach

27 lipca 2023 roku Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych wyznaczonych ogniskach afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Choroba dotknęła kolejne dwie wsie, stwarzając zagrożenie dla hodowców świń i rolników.

Kobieta trzymająca pieniądze
29.07.2023 14:00 Więcej pieniędzy dla polskich rolników. KE wyraża zgodę na kolejne dofinansowania

Polscy rolnicy będą mogli cieszyć się nowymi dofinansowaniami z budżetu krajowego. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiada kolejne zróżnicowane formy wsparcia polskiego rolnictwa. 

polscy żołnierze
29.07.2023 13:38 Rolnicy na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe? MON zadeklarowało

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) odpowiedziało na prośby samorządu rolniczego dotyczące odroczenia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych dla rolników w sezonie prac polowych. Zgodnie z deklaracją MON, rolnicy nie będą powoływani na obowiązkowe ćwiczenia w okresie letnim (lipiec – sierpień). Zamiast tego, planuje się powoływanie rolników na szkolenia wojskowe w okresie jesienno-zimowym, gdy prace rolne są mniej intensywne.

Minister Robert Telus podczas obrad AGRIFISH
29.07.2023 08:00 Podsumowanie posiedzenia Rady AGRIFISH w Brukseli

Członkowie Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli dyskutowali o aktualnej sytuacji na rynku rolnym. Szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił priorytetową kwestię rozwiązania problemu z ukraińskimi produktami rolnymi. 

Władimir Putin
28.07.2023 17:08 Putin obiecuje darmowe zboże dla Afryki

Prezydent Rosji, Władimir Putin, ogłosił na szczycie Rosja-Afryka, że jego kraj jest gotowy dostarczyć dziesiątki tysięcy ton zboża państwom afrykańskim, pomimo zachodnich sankcji. Putin obarczył Zachód winą za utrudnianie dostaw zbóż i nawozów z Rosji do biedniejszych państw świata. Rosyjski lider zadeklarował darmowe dostawy zboża do kilku afrykańskich państw w najbliższych miesiącach.

Rolnik jadący kombajnem
28.07.2023 14:00 Pieniądze dla gmin wiejskich. MRiRW publikuje wykaz dofinansowań

Przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wykaz programów dofinansowań dla obszarów wiejskich właśnie ujrzał światło dzienne. Sprawdź, z jakiej pomocy mogą skorzystać gminy. 

zboże
28.07.2023 10:20 KE: wiadomo, czy rolnicy dostaną dopłaty za materiał siewny

Komisja Europejska podjęła pozytywną decyzję, która umożliwi rolnikom otrzymywanie dopłat do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany. Pomoc ta jest odpowiedzią na zagrożenie utraty płynności finansowej wśród rolników z powodu trwającej wojny na Ukrainie. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) już przyjmuje wnioski od producentów rolnych.

Flagi Unii Europejskiej
28.07.2023 08:00 Państwa UE sceptyczne wobec przedłużenia zakazu eksportu ukraińskiego zboża

Zgodnie z informacją przekazaną przez Polską Agencję Prasową Francja i Niemcy sprzeciwiają się przedłużeniu zakazu eksportu ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do 5 krajów, w tym Polski po 15 września. 

pieniądze na klawiaturze komputera
27.07.2023 17:13 Od 1.08 zmiany w KRUS. Reorganizacja strony internetowej

Wprowadzane od 1 sierpnia 2023 roku zmiany w organizacji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) przyniosą istotne ułatwienia dla rolników. Nowa witryna internetowa KRUS dołączy do platformy gov.pl, zapewniając dostęp do jednolitych i ustandaryzowanych informacji oraz e-usług w jednym miejscu. 

Chłopiec trzymający pudełko z porzeczkami
27.07.2023 14:00 Rolnik rozdaje swoje owoce za darmo. Wszystko przez ceny w skupach

W mediach społecznościowych zawrzało po wpisie Piotra Belcarza, rolnika z województwa lubelskiego, który postanowił rozdawać owoce swojej pracy za darmo. Powodem tego nietypowego pomysłu są ceny oferowane przez skupy owoców. 

osoba pisząca na komputerze
27.07.2023 10:11 Dotacje: do 31.07 czas na wysłanie wniosku dla części rolników

Do 31 lipca 2023 roku pozostało jedynie kilka dni, aby rolnicy mogli złożyć dokumenty o przyznanie wsparcia dla zwiększonego przywozu zbóż i nasion oleistych z Ukrainy. Dotychczas o to dofinansowanie ubiega się ponad 118 tysięcy rolników, a największe zainteresowanie pochodzi z województwa mazowieckiego, lubelskiego oraz wielkopolskiego.

Zboże trzymane w dłoni
27.07.2023 08:00 UE gotowa na eksport wszystkich ukraińskich produktów rolnych

Zgodnie z komunikatem przekazanym przez Polską Agencję Prasową, unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podał informację o gotowości Unii Europejskiej do wyeksportowania niemal wszystkich ukraińskich produktów rolnych „korytarzami solidarności” i pomocy w pokryciu kosztów. 

kombajn zbożowy
26.07.2023 20:00 Kombajn z hederem na drodze. Będą zmiany w przepisach?

Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) wystąpiła z oficjalnym wnioskiem do Ministra Infrastruktury, Andrzeja Adamczyka, domagając się zmian w przepisach, które pozwolą na poruszanie się kombajnów z podłączonym zespołem pożniwnym o szerokości do 5 metrów po drogach publicznych. Proponowane zmiany mają na celu zwiększenie efektywności zbiorów, poprawę bezpieczeństwa i ułatwienie pracy rolnikom.

Kury
26.07.2023 19:00 Rzekomy pomór drobiu na Podlasiu

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że do dnia 24 lipca 2023 r. wyznaczono cztery ogniska rzekomego pomoru drobiu w Polsce. Wszystkie ogniska zlokalizowane są na terenie województwa podlaskiego w powiecie białostockim. 

deszcz
26.07.2023 16:49 IMGW wydało ostrzeżenia pogodowe. Narażone trzy województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed nadchodzącymi ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Silne opady deszczu i burze pojawią się głównie w trzech województwach: małopolskim, podkarpackim i lubelskim, gdzie wydano ostrzeżenia meteorologiczne I i II stopnia. W międzyczasie na szczytach Tatr spodziewane są opady śniegu. 

Maliny
26.07.2023 14:00 Wyniki kontroli UOKiK. Czy na rynku malin panuje zmowa cenowa?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował 25 lipca 2023 r. pierwsze wyniki kontroli w blisko 60 skupach oraz u 5 największych przetwórców. Jak wygląda sytuacja na rynku malin? 

osoby piszące na kartce przy laptopie
26.07.2023 10:59 “Mały spis rolny” w toku. Obowiązkowy dla części rolników

Rozpoczęło się obowiązkowe badanie statystyczne gospodarstw rolnych oraz pogłowia świń w ramach tzw. "małego spisu rolnego". Do 14 sierpnia trwać będą te wywiady, które zostały wcześniej wylosowane spośród łącznie 145 tys. gospodarstw rolnych. Ankieterzy przeprowadzą wywiady telefonicznie lub wizytując rolników w domach. Badanie to jest realizowane cyklicznie co 3-4 lata.

pieniądze
25.07.2023 20:00 Do części rolników trafiło 59,65 mln zł w ramach dopłat

Już 59,65 mln złotych w ramach dopłat bezpośrednich wpłynęło na konta 33,7 tysiąca pszczelarzy w Polsce. Pokaźne zainteresowanie tym wsparciem przerosło wstępne oczekiwania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ponieważ na złożenie wniosków zdecydowało się aż 43,6 tysiąca pszczelarzy. Wypłata środków na konta pszczelarzy jest w toku. W związku z przekroczeniem pierwotnego budżetu w wysokości 60 mln zł, pulę środków na ten cel zwiększono do 80 mln zł.

Kombajn przy zbiorach
25.07.2023 19:00 Nestlé wprowadza inicjatywy popierające rolnictwo regeneracyjne

Jedno z największych światowych przedsiębiorstw spożywczych wprowadza zmiany w swym systemie dostaw płodów rolnych. Wszystko w imię zrównoważonego systemu żywnościowego oraz szerzenia inicjatyw rolnictwa regeneracyjnego. 

pieniądze
25.07.2023 16:00 Nawozy mineralne. Ponad 300 tys. wniosków o dopłaty

Rolnicy skorzystali z okazji i licznie złożyli wnioski o dofinansowanie do zakupu nawozów mineralnych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) otrzymała już blisko 310 tysięcy wniosków. Wsparcie ma pomóc producentom rolnym w zakupie nawozów mineralnych, wykluczając wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez. Czas na składanie dokumentów został wydłużony do 31 lipca 2023 roku.

Ciągnik
25.07.2023 14:00 Kryzys na rynku maszyn rolniczych

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych opublikowała raport rejestracji ciągników i przyczep w pierwszym półroczu 2023 r. Eksperci podkreślają, że na rynku maszyn rolniczych od dłuższego czasu można zaobserwować problemy.

pieniądze
25.07.2023 12:37 Dopłaty: po 25.07 rolnicy utracą kluczową możliwość

Blisko 1,25 miliona wniosków o przyznanie dopłat za rok 2023 już trafiło do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Jednak czas na składanie dokumentów dobiega końca, a rolnicy muszą działać szybko, aby nie stracić kluczowej możliwości: po 25 lipca 2023 roku przekroczenie terminu będzie wiązało się z utratą możliwości korygowania zgłoszeń o dopłaty. Warto pamiętać, że za każdy dzień opóźnienia kwota dofinansowania będzie zmniejszana o 1 proc. 

Traktor na polu
24.07.2023 19:00 Czy będą kolejne protesty rolników? Wszystko na to wskazuje

Obserwowane w ostatnim czasie zachowania Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa dotyczące dzierżawionych gruntów wywołują liczne kontrowersje wśród rolników. Wiele z nich nie wyklucza kolejnych protestów.

żniwa
24.07.2023 17:00 Analitycy: cena skupu pszenicy niższa nawet 46 proc. rok do roku

Prognozy dotyczące cen pszenicy wywołują niepokojące sygnały dla rolników i branży zbożowej. Raport przygotowany przez analityków PKO BP przewiduje nawet 46-procentowe obniżki cen pszenicy, mimo że zapasy na świecie maleją, a susza wpływa negatywnie na prognozy zbiorów. 

Wschodząca siewka
24.07.2023 14:00 Program odkwaszania gleb w Polsce będzie kontynuowany

Problem zakwaszenia gleb w Polsce jest niezwykle istotną kwestią w kontekście poprawy wydajności polskiego rolnictwa. Z tego względu, członkowie Koalicji na rzecz Zdrowych Gleb spotkali się z przedstawicielami Prezydenta RP, rządu i parlamentu, aby zaprezentować stronie publicznej propozycje Narodowego Powszechnego Programu Odkwaszania Gleb w Polsce. 

beczka z wodą
24.07.2023 11:16 Dodatkowe 5 tys. zł dla części właścicieli domów jednorodzinnych. Wystarczy spełnić kilka warunków

Z każdym rokiem skutki zmian klimatycznych stają się coraz bardziej namacalne, a Polska nie jest wyjątkiem w obliczu zagrożenia kryzysem wodnym. Długotrwałe upały i susze powodują problemy z zaopatrzeniem w wodę, co wymaga podjęcia odpowiednich działań. Program "Moja Woda" oferuje wsparcie finansowe dla właścicieli domów jednorodzinnych, na instalowanie systemów zbierania i ponownego wykorzystania wód opadowych. 

prosię i locha
23.07.2023 17:00 KO ma pomysł na ustawę odorową. Padła propozycja

W ostatnim czasie posłowie Koalicji Obywatelskiej przedstawili projekt ustawy, który ma na celu rozwiązanie problemu uciążliwych zapachów na wsi. Propozycja polega na wprowadzeniu ustalonej minimalnej odległości między dużymi fermami zwierząt a zabudowaniami mieszkalnymi. W ramach ustawy, minister właściwy do spraw klimatu zostanie zobowiązany do określenia norm odorowych.

Zbiory pszenicy
23.07.2023 15:00 USDA opublikował kolejne przewidywania światowej produkcji pszenicy i innych zbóż

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) opublikował przewidywania produkcji pszenicy i innych zbóż za lipiec w sezonie 2023/2024. W jaki sposób wartości poszczególnych parametrów rynkowych zbóż zmieniły się w stosunku do poprzednich miesięcy? 

Mateusz Morawiecki
23.07.2023 11:00 Premier: Polska nie otworzy 15.09 granicy dla zboża z Ukrainy

Rząd polski zapowiada zdecydowane działania w obronie polskich rolników w kontekście wojny na Ukrainie. Dlatego też, jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, Polska nie otworzy granicy dla produktów zbożowych z Ukrainy od 15 września. 19 lipca 2023 roku szef rządu spotkał się z ministrami rolnictwa pięciu przygranicznych krajów, które domagają się przedłużenia zakazu importu zbóż z Ukrainy w Unii Europejskiej.

Nawożenie pola
23.07.2023 08:00 Czy termin sporządzania planów nawozowych ulegnie zmianie?

Bieżący sezon przynosi rolnikom kolejne wyzwania związane z produkcją roślinną. Tym razem wielu gospodarzy napotyka znaczne trudności w sporządzaniu planów nawozowych w ramach ekoschematu „Rolnictwo węglowe”.

kurczęta
22.07.2023 17:00 Nie wjadą na Ukrainę. Utylizacja kilkuset tysięcy piskląt

13 lipca 2023 roku Ukraina ogłosiła zakaz importu jaj wylęgowych, żywego drobiu oraz produktów drobiarskich pochodzących z Polski w związku z wykryciem rzekomego pomoru drobiu w Polsce. Decyzja ta spowodowała zatrzymanie transportów piskląt kurzych brojlerów i konieczność utylizacji kilkuset tysięcy piskląt. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz alarmuje o poważnych konsekwencjach tej sytuacji.

Krowa
22.07.2023 14:00 Strategia Polska Wołowina 2030. Rolnicy mają możliwość zgłaszania uwag

Rada Sektora Wołowiny poinformowała o rozpoczęciu prac nad Strategią Polska Wołowina 2030. Dodatkowo członkowie RSW zaprosili rolników do zgłaszania swych uwag i komentarzy. 

krowy
22.07.2023 11:00 Wyłączenie krów z planu ograniczenia emisji. PE zagłosował

Posłowie do Parlamentu Europejskiego przyjęli swoje stanowisko w sprawie planu Komisji Europejskiej dotyczącego ograniczenia zanieczyszczeń w sektorze przemysłowym. Głosowanie przyniosło decyzję o wyłączeniu hodowli bydła z tego planu. To, czy bydło będzie wyłączone z planu ogarniaczania emisji, jest nadal kwestią otwartą. 

Motyl na łące
22.07.2023 08:00 Podlasie inwestuje w bioróżnorodność

Zgodnie z informacją przekazaną przez Polską Agencję Prasową, Grajewo i Szczuczyn otrzymają ponad 1,4 mln zł z funduszy europejskich na rozwój terenów zielonych. Planowane przedsięwzięcia pomogą zwiększać bioróżnorodność na Podlasiu. 

papryka
21.07.2023 17:00 Ostrzeżenie od producentów papryki. Padły konkretne słowa

Zrzeszenie Producentów Papryki RP ogłosiło utworzenie komitetu protestacyjnego, który ma wspierać producentów papryki w obliczu możliwej zapaści cenowej na rynku. Rolnicy są zaniepokojeni destabilizacją rynku przez sieci handlowe i obawiają się sprzedaży papryki po zbyt niskich cenach. Akcja jest na razie ostrzeżeniem, ale może przerodzić się w większe protesty.

Zboże
21.07.2023 14:00 Kryzys zbożowy zażegnany?

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus we wtorkowym wywiadzie w Polskim Radiu24 poinformował o aktualnej sytuacji na rynku zbóż. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, zdaniem szefa resortu rolnictwa możemy cieszyć się zażegnaniem kryzysu zbożowego. 

biogazownia
21.07.2023 11:00 Ustawa o biogazowniach przesądzona. Nowe realia dla rolników

Konferencja naukowa, zorganizowana 18 lipca 2023 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, była okazją do omówienia nowej ustawy dotyczącej budowy biogazowni rolniczych. Projekt ten spotkał się z pełnym konsensusem ze strony głosujących posłów i senatorów. Ustawa ma na celu przyspieszenie transformacji energetycznej obszarów wiejskich.

Prosięta
21.07.2023 08:00 Hodowla trzody chlewnej nieopłacalna? WIR podaje dane

Wielkopolska Izba Rolnicza opublikowała podsumowanie aktualnej sytuacji rynkowej występującej w lipcu 2023 r. Wśród analizowanych rynków rolniczych znalazł się również rynek trzody chlewnej.

kura
20.07.2023 17:00 Koniec chowu klatkowego. Jedno z państw ma poważne obiekcje

Australijscy producenci jaj wyrażają zaniepokojenie planami wprowadzenia zakazu produkcji jaj klatkowych od 2036 roku. Wielu hodowców uważa, że rząd działa zbyt pochopnie, nie uwzględniając skutków ekonomicznych i trudności inwestycyjnych rolników. Branża drobiarska podkreśla, że systemy wolierowe, choć mają swoje zalety, stwarzają również nowe wyzwania i wiążą się z wyższymi kosztami produkcji.

Silosy
20.07.2023 14:00 Ceny silosów idą w górę. KRIR zwraca się do UOKiK

Nie tak dawno Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przedstawiała szczegóły programu wsparcia na budowę lub wyposażenie silosów, a dzisiaj rolnicy muszą mierzyć się z ogromnymi podwyżkami cen silosów zbożowych. Czy to zbieg okoliczności? 

rośliny pod folią
20.07.2023 11:00 Timmermans o rolnikach: nie potrzebują więcej pieniędzy na zieloną transformację

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Frans Timmermans, w wywiadzie dla EURACTIV, stwierdził, że nie ma potrzeby wzmacniania budżetu Unii Europejskiej dotyczącego dopłat rolnych w najbliższym okresie, pomimo wezwań do powiększenia tego funduszu.

Świnie
20.07.2023 08:00 ASF ciągle w natarciu. Kolejne ogniska choroby

Afrykański pomór świń nieprzerwanie zbiera swoje żniwo. Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził już piętnaste ognisko ASF na terytorium Polski. Ostatnia lokalizacja choroby jest niezwykle zaskakująca. 

pieniądze
19.07.2023 17:00 Dopłaty. Ostateczny termin składania wniosków o wsparcie lada chwila

Rolnicy, którzy jeszcze nie złożyli wniosków o dopłaty bezpośrednie, powinni pamiętać, że zbliża się ostateczny termin składania dokumentów. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przyjmuje wnioski do 25 lipca 2023 roku. Warto jednak złożyć dokumenty jak najszybciej, ponieważ za każdy dzień zwłoki dopłaty będą obniżane o 1 proc.

Dron
19.07.2023 14:00 Inspekcje pól z lotu ptaka

Wojewódzka Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu poddaje ocenie polowej plantacje nasienne, wykorzystując do tego bezzałogowe statki powietrzne (BSP). Czy tak będzie wyglądała przyszłość rolnictwa? 

polskie banknoty
19.07.2023 11:00 Dzisiaj ostatni dzień składania wniosków o dopłaty dla części osób

Do 19 lipca 2023 r. nabór w ramach obszaru D „Modernizacji gospodarstw rolnych” z PROW 2014-2020. Dotychczas do ARiMR wpłynęło blisko 2900 wniosków o dofinansowanie w wysokości ponad 481 mln zł.

Budynek dyrekcji Grupy Azoty
19.07.2023 08:00 Oświadczenie Grupy Azoty. Spółka zapewnia o swej stabilnej sytuacji

Grupa Azoty S.A. w odpowiedzi na próby politycznego wykorzystywania sytuacji spółki, wydała oświadczenie, w którym jasno przedstawia swoją opinię na temat burzliwych dyskusji co do swojej przyszłości. 

kot
18.07.2023 20:00 Tajemnicza choroba kotów. GIW komunikuje

W Polsce nadal trwają badania dotyczące choroby, która dotyka koty i wykazuje związek z wirusem H5N1 Genotypu CH, będącym wcześniej przyczyną zarażenia bociana białego. Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że do 17 lipca 2023 r. przekazano do badań próbki pochodzące od łącznie 61 zwierząt, spośród których 34 dały wynik dodatni.

ziarna zboża
18.07.2023 17:00 Rosja wycofuje się z umowy zbożowej. Co stanie się z towarem z Ukrainy?

17 lipca 2023 roku wygasła umowa o eksporcie zboża ukraińskiego przez Morze Czarne. Rosja ogłosiła zawieszenie swojego udziału w porozumieniu, które zostało podpisane w lipcu 2022 roku przez Rosję, Ukrainę, Turcję i kraje ONZ. Decyzja ta budzi obawy dotyczące losu ukraińskiego zboża oraz wpływu na rynki międzynarodowe.

Spotkanie online ministra Roberta Telusa z ministrami pięciu państw przyfrontowych
18.07.2023 14:00 Spotkanie 5 krajów przyfrontowych. Powodem mrożone maliny i truskawki

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało w ostatnim czasie, że Polska wystąpi do komisarza Unii Europejskiej do spraw handlu Valdisa Dombrovskisa o objęcie mrożonych malin i truskawek tzw. środkami zapobiegawczymi, czyli zakazem importu z Ukrainy. 

statek
18.07.2023 11:00 Rekordowe dane. 70 proc. wzrostu eksportu zbóż drogą morską

W sezonie od lipca 2022 do końca czerwca 2023 z Polski wyeksportowano rekordową ilość ziarna zbóż drogą morską. Według informacji przekazanych przez wiceszefa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Marcina Wrońskiego, cztery główne polskie porty morskie zanotowały wzrost o 70 proc. w porównaniu do poprzedniego sezonu. Całkowity eksport wyniósł ponad 6,6 mln ton, podczas gdy w sezonie poprzednim było to blisko 3,9 mln ton.

Konferencja prasowa KOWR i GPW Ventures
18.07.2023 08:00 Nowe inwestycje w rozwój polskiego rolnictwa na horyzoncie. KOWR i GPW Ventures łączą siły

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poinformował, że obejmie większościowy pakiet akcji w spółce GPW Ventures Asset Management sp. z o.o. ASI S.K.A. Dzięki inwestycji jeszcze w tym roku uruchomiony zostanie proces inwestycyjny służący wspieraniu innowacji związanych z szeroko rozumianym polskim sektorem rolnictwa.

słoneczniki
17.07.2023 20:13 Zmiana aury. Polska podzieli się na dwie części

Nadchodzący tydzień przyniesie pewną ulgę od upałów, choć wciąż będzie bardzo ciepło. Polska podzieli się na dwie strefy, gdzie południe będzie cieplejsze, a północ wyraźnie chłodniejsza. Nie braknie również przelotnych opadów deszczu i burz.

pieniądze
17.07.2023 17:00 Dopłaty dla pszczelarzy. Zmiana terminu naboru wniosków

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła zmianę terminu naboru wniosków dla trzech interwencji z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, skierowanych do pszczelarzy. Dotyczy to programów: "Inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych" (I.6.2.), "Wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi" (I.6.3.) oraz "Pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół" (I.6.5.).

Uprawa kukurydzy
17.07.2023 14:00 Nowe zagrożenia fitosanitarne. Raport PIORiN

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa opublikowała dwa nowe raporty dotyczące zagrożeń fitosanitarnych dla Polski z dnia 10 lipca 2023 r. Sprawdź, jakie nowe agrofagi mogą stanowić problem dla upraw w Polsce oraz innych państw członkowskich Unii Europejskiej. 

banknoty polskie
17.07.2023 11:00 50 tys. poszkodowanych rolników otrzymało już 516 mln zł

Setki tysięcy rolników w Polsce doświadczyło poważnych strat w związku z wojną na Ukrainie. W odpowiedzi na tę trudną sytuację, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) uruchomiła program wsparcia dla producentów pszenicy, kukurydzy i gryki. Aktualnie trwają wypłaty pomocy, a do 12 lipca 2023 r. już 50 tys. rolników otrzymało od ARiMR łącznie 516 mln zł.

Pole w słońcu
17.07.2023 08:00 Susza trwa nadal. Ministerstwo rolnictwa wprowadza nowe zmiany

Minister rolnictwa Robert Telus podczas briefingu prasowego przeprowadzonego 13 lipca 2023 r. poruszył problematykę postępującej suszy w Polsce. Zapowiedziane działania dotyczące szacowania szkód spowodowanych niedoborem wody mają wystartować w najbliższym czasie. Wielkopolska Izba Rolnicza krytykuje jednak działania ministerstwa. 

polskie banknoty
16.07.2023 19:30 Katastrofa na Odrze. Nabór wniosków o wsparcie trwa

Do 21 lipca 2023 r. trwa nabór wniosków o przyznanie wsparcia na wyrównanie kwoty utraconych przychodów w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze w 2022 r. Dofinansowanie ma charakter pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury.

maliny
16.07.2023 16:21 Kontrole w całej Polsce. MRiRW: “Nie będziemy tolerować takich sytuacji”

– Nie będziemy tolerować takich działań – stwierdził sekretarz stanu Rafał Romanowski odnosząc się do nieuczciwych praktyk na rynku rolnym i ogłaszając podjęcie kontroli w sektorze skupu i przetwórstwa owoców jagodowych w celu sprawdzenia możliwości wystąpienia zmowy cenowej oraz wykorzystania przewagi kontraktowej. Organy państwowe przeprowadzą kontrole w różnych regionach Polski, aby zapewnić uczciwe warunki rynkowe dla polskich plantatorów malin.

Maliny
16.07.2023 14:00 Minister rolnictwa Robert Telus rozszerza pomoc dla producentów malin

Podczas ostatniego briefingu prasowego, który odbył się 13 lipca 2023 r., minister rolnictwa Robert Telus przekazał nowe ustalenia dotyczące pomocy dla producentów malin. 

pieniądze
16.07.2023 12:33 ARiMR ogłasza: nowa linia kredytowa dla rolników

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) ogłosiła możliwość ubiegania się o pomoc finansową w formie kredytów preferencyjnych dla rolników. Nowa linia kredytowa ma na celu poprawę płynności finansowej w sektorze rolnym w związku z ograniczeniami na rynku spowodowanymi działaniami Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.

Drzewo na polu
16.07.2023 08:00 Dofinansowania do inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych. Nabór wniosków wciąż trwa

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że do 31 lipca 2023 r. trwa nabór wniosków w ramach czterech interwencji dotyczących inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych. 

pszczoły
15.07.2023 20:00 Wsparcie dla pszczelarzy. Zwiększono sumę dopłat

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) ogłosiła zwiększenie sumy dopłat dla pszczelarzy, którzy ubiegali się o pomoc finansową dla przezimowanych rodzin pszczelich. Zainteresowanie programem przerosło wstępne oczekiwania, dlatego pulę środków podniesiono z 60 mln zł do 80 mln zł. ARiMR rozpoczęła już wypłacanie pierwszych płatności.

kury
15.07.2023 17:00 Groźny wirus znokautował 40 tys. ptaków. Wrócił po 49 latach

Po 49 latach przerwy w Polsce pojawił się rzekomy pomór drobiu, zwany też chorobą Newcastle. Wirus ten może być dla zwierząt bardziej niebezpieczny niż ptasia grypa, a w najbardziej zjadliwej odmianie prowadzić do blisko 100-procentowej śmiertelności. Ognisko choroby zostało potwierdzone na fermie drobiu w Topilcu, gdzie trzeba było zlikwidować 40 tysięcy sztuk ptactwa.

Silosy
15.07.2023 14:00 Przedłużenie terminu składania wniosków na modernizację gospodarstw rolnych

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przedłużyła termin składania wniosków o przyznanie pomocy na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” do 19 lipca 2023 r. Dotychczas urzędnicy zanotowali wpłynięcie ponad 1900 wniosków na łączne dofinansowanie w wysokości około 312 mln zł. 

minister Robert Telus
15.07.2023 11:00 MRiRW na prezentacji chromatografów. Płody rolne pod lupą

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus uczestniczył w prezentacji dwóch chromatografów cieczowych LC/MS/MS, która odbyła się 11 lipca 2023 roku w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. Nowoczesne chromatografy są jednymi z najbardziej zaawansowanych technologicznie narzędzi w analizie chemicznej, umożliwiających ocenę pozostałości pestycydów w żywności.

Kura
15.07.2023 08:00 Ukraina zakazuje importu polskiego drobiu i jaj

Główny Inspektorat Weterynarii opublikował wczoraj informację o zakazie importu do Ukrainy jaj i drobiu pochodzących z Polski. Powód jest jeden. 

rzepak
14.07.2023 21:35 Zbiory rzepaku idą na rekord. Padły konkretne prognozy

Tegoroczne zbiory rzepaku zapowiadają się obiecująco. Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych oraz Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju szacują, że tegoroczne zbiory rzepaku w Polsce wyniosą około 3,7-3,8 mln ton. Choć ostateczna wielkość zbiorów będzie znana dopiero po zakończeniu żniw, obecne dane dają nadzieję na pobicie kolejnego rekordu.

Parlament Europejski
14.07.2023 19:00 Rozporządzenie o odtwarzaniu przyrody przegłosowane. Co to oznacza dla rolników?

W ubiegłą środę 12 lipca 2023 r., w Parlamencie Europejskim zostało przegłosowane rozporządzenie o odtwarzaniu przyrody. Projekt został jednak wzbogacony o kilka postulatów przedstawicieli środowiska rolniczego oraz branży odnawialnych źródeł energii.

Alaksandr Łukaszenka
14.07.2023 17:00 Białoruś przedłuża embargo na wybrane polskie produkty

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że embargo na produkty rolno-spożywcze do Białorusi zostało przedłużone zgodnie z decyzją Rady Ministrów Republiki Białorusi nr 412 z 27 czerwca 2023 roku. Embargo na niektóre produkty żywnościowe z Polski do Biaorusi ma obowiązywać do 31 grudnia 2023 roku.

Owoce jagodowe
14.07.2023 14:00 Zmowa cenowa? Firmy skupujące owoce na celowniku

Sytuacja na rynku owoców pozostaje niezwykle skomplikowana. Jakby tego było mało, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podejrzewa zmowę cenową wśród firm skupujących owoce. 

flaga UE
14.07.2023 11:00 Polski chroniony produkt rolny w UE. To już 45. przykład

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że nazwa "Powidła śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły" została zarejestrowana przez Komisję Europejską jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Jest to już 45. polski produkt rolny, który otrzymał tego typu ochronę w Unii Europejskiej.

Urzędnicy
13.07.2023 14:00 Protesty pracowników ARiMR. Urzędnicy żądają podwyżek

Urzędnicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa domagają się od resortu rolnictwa podwyżek i polepszenia ich aktualnej sytuacji. Postulaty pracowników Agencji oraz strajk wspierają członkowie NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. 

grzyby w lesie
13.07.2023 11:00 Pierwsze grzyby. Lasy Państwowe: “Najważniejsza zasada”

Lipiec to miesiąc, w którym przy sprzyjających warunkach atmosferycznych zaczynają się pojawiać pierwsze grzyby w polskich lasach. Z tej okazji Lasy Państwowe opublikowały na Twitterze grafikę z podstawowymi informacjami na temat zbierania grzybów. LP przypominają przede wszystkim, że najważniejszą zasadą jest zbieranie tylko tych gatunków grzybów, które dobrze znamy.

Kombajn
13.07.2023 08:00 Rolnicy otrzymają wyższy zwrot podatku akcyzowego za paliwo

Nowe zmiany w kolejnych wsparciach finansowych przygotowanych dla rolników, będą obowiązywały już lada moment. Zmiany dotyczą m.in. zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w podwyższonej kwocie za 1 litr oleju napędowego. Sprawdź szczegóły pomocy finansowej dla rolników. 

flaga UE
12.07.2023 17:00 EFSA publikuje ocenę ryzyka glifosatu. Brak krytycznych obszarów obaw

Przeprowadzona przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wzajemna werfyfikacja oceny ryzyka związanej z glifosatem, dokonana przez władze czterech państw członkowskich pełniących rolę sprawozdawcy, nie zidentyfikowała krytycznych obszarów budzących obawy względem wpływu glifosatu na zdrowie ludzi, zwierząt i na środowisko. 

Dziewczyna pracująca na polu
12.07.2023 14:00 Ruszył konkurs filmowy „Moja Wizja Zero” dla młodzieży

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Rolników zaprasza do wzięcia udziału w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży pod nazwą „Moja Wizja Zero”.  

stara fotografia drewnianego domu
12.07.2023 11:00 Zginęli dla ojczyzny. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

79 lat temu niemieccy okupanci dokonali masakry w polskiej wsi Michniów w Świętokrzyskiem. Zamordowano ponad 200 mieszkańców, w tym kobiety i dzieci, a wieś została spalona. To tragiczne zdarzenie stało się symbolem niemieckiego okrucieństwa wobec polskiej wsi. Zgodnie z ustawą Sejmu 12 lipca każdego roku, w hołdzie dla bohaterstwa i ofiary ludności wiejskiej, obchodzony jest Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

Świnie
12.07.2023 08:00 Nowe ognisko ASF. Tym razem w województwie mazowieckim

Afrykański pomór świń zbiera kolejne żniwo. Kolejne ognisko ASF zostało naniesione na mapę udostępnioną przez Główny Inspektorat Weterynarii. Obecne zgłoszenie jest już 11 ogniskiem choroby w Polsce. 

maliny w dłoniach
11.07.2023 17:00 Państwo skupuje maliny. Czarne chmury nad rolnikami

W odpowiedzi na rosnące trudności na rynku malin, należąca do Skarbu Państwa firma Owocmix Sp. Z o.o. podjęła inicjatywę skupu tych owoców w województwie lubelskim. Zapowiedziana wcześniej operacja ma na celu ustabilizowanie cen na rynku malin. Politycy podkreślają jednak, że skup malin nie ma charakteru interwencyjnego.

Czerwona porzeczka
11.07.2023 14:00 Plantatorzy porzeczek załamani. Skupy nie chcą kupować owoców

W ostatnim czasie ogromną uwagę mediów przykuwała sytuacja plantatorów malin. Przyszedł czas na producentów porzeczek, których zbiory są nadal opóźniane ze względu na brak chęci podejmowania skupu przez duże zakłady przetwórcze. 

pomidory koktajlowe
11.07.2023 11:00 Nowe techniki modyfikacji genetycznej. Jest plan KE

Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia mającego na celu ułatwienie wprowadzenia nowych technik modyfikacji genetycznej do Europy. To ważna inicjatywa, która ma wspierać cele związane z zrównoważonym rozwojem i walką ze zmianami klimatycznymi. Propozycja ta budzi jednak kontrowersje i obawy wśród przeciwników, którzy widzą w niej zagrożenie dla tradycyjnego rolnictwa oraz dominację korporacji nad rolnikami i konsumentami.

żniwa na polu
11.07.2023 09:31 Pszenica i gryka. Zmiana terminu sprzedaży w naborze o dopłaty

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus, ogłosił zmianę terminu sprzedaży pszenicy i gryki dla producentów ubiegających się o dopłaty. Nowe przepisy wydłużają termin sprzedaży tego typu towaru z 30 czerwca na 15 lipca 2023 roku. Przedłużenie terminu wymaga jednak zgody Komisji Europejskiej.

mięso
11.07.2023 09:15 Mięso z probówki. Pierwszy kraj UE zezwolił na degustację

Pionierem w Unii Europejskiej, otwierając drogę do degustacji mięsa hodowanego komórkowo, staje się Holandia. Rząd holenderski, we współpracy z producentami mięsa komórkowego i sektorem HollandBIO, wprowadził tzw. kodeks postępowania, który umożliwia testowanie smaku tej nowej generacji żywności w kontrolowanych warunkach. 

Borówki
11.07.2023 08:00 Polskie borówki trafią do Chin

Polskie borówki amerykańskie niedługo trafią na chiński rynek. Przygotowania producentów do eksportu trwają, a my przypominamy ważne aspekty wymogów kierowania owoców na zagraniczny rynek. 

Rolnik
10.07.2023 14:00 Rehabilitacja rolników i ich dzieci od KRUS. Nawet 21 dni bezpłatnego turnusu

Kasa Rolnego Ubezpieczenia Społecznego przedstawiła w ostatnim czasie formy rehabilitacji, z których mogą korzystać rolnicy oraz ich dzieci. Dowiedz się, jakie są wymogi korzystania z rehabilitacji i co przysługuje rolnikom w ramach ubezpieczenia społecznego? 

jaja kurze
10.07.2023 11:00 Rośnie nowa jajeczna potęga. Czy zagraża polskiemu rynkowi?

Brazylijska branża drobiarska jest dobrze znana ze swojej produkcji i eksportu kurczaków, jednak ostatnie dane wskazują, że eksport jaj konsumpcyjnych również zyskuje na znaczeniu. Według Brazylijskiego Stowarzyszenia Białka Zwierzęcego (ABPA), w ciągu pięciu miesięcy 2023 roku wartość eksportu brazylijskich jaj przekroczyła całoroczny wynik z roku 2022. Czy rosnący eksport jaj z Brazylii stanowi zagrożenie dla polskiego rynku?

Panele słoneczne
10.07.2023 08:00 Wyzwania fotowoltaiki w Polsce. Właściciele paneli napotykają kolejne problemy

Opublikowane przez Urząd Regulacji Energetyki podsumowanie działalności branży energetycznej i gazowej w latach 2021-2022 oraz rekomendacje dla ich rozwoju wskazują na kilka sporych problemów związanych z instalacjami OZE, m.in. fotowoltaiką. Masowe ograniczenia produkcji z odnawialnych źródeł energii, również nie wróżą dobrej przyszłości. 

silos
09.07.2023 17:00 Ponad 513 mln zł na budowę silosów. Podsumowanie naboru

Nabór wniosków na dofinansowanie budowy i wyposażenia silosów zakończył się 5 lipca 2023 roku. Środki na ten cel pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przyjęła blisko 13 tysięcy wniosków o pomoc o łącznej wartości 513,7 mln złotych.

Robert Telus podpisujący porozumienie
09.07.2023 14:04 Protesty w Szczecinie odwołane na skutek podpisanego porozumienia

Jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi kilkumiesięczne rozmowy ministra rolnictwa Roberta Telusa z Komitetem Protestacyjnym Wojewódzkiego Związku, Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Szczecinie zakończyły się w Warszawie wspólnym sukcesem. 

Ziemniaki
09.07.2023 08:00 PIORiN przypomina o zasadach przemieszczania polskich ziemniaków do innych państw UE

Jak przypomina Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, w ostatnim czasie rozpoczął się okres zbioru wczesnych odmian ziemniaków. W związku z tym zaczął się również czas wzmożonego obrotu ziemniakami wyprodukowanymi w Polsce. Jakie wymagania muszą spełnić ziemniaki, aby mogły być transportowane do innych państw Unii Europejskiej? 

pieniądze w portfelu
08.07.2023 17:00 300 zł miesięcznie więcej. KRUS czeka na wnioski

Jak informuje resort rolnictwa, rozpoczął się okres składania wniosków o otrzymanie dodatkowego świadczenia pieniężnego dla byłych sołtysów. Od 1 lipca 2023 r. osoby, które pełniły funkcję sołtysa i osiągnęły wiek emerytalny, mają szansę ubiegać się o dodatkowe wsparcie z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Świnia
08.07.2023 14:04 Nowe ogniska ASF. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwiększa wiedzę na temat choroby

Główny Lekarz Weterynarii naniósł na mapę Polski kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń. Dwa nowe miejsca występowania choroby znajdują się w województwie warmińsko-mazurskim oraz wielkopolskim. 

ciągnik na polu
08.07.2023 11:00 Nawozy mineralne. Zmiana terminu naboru wniosków o dopłaty

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus, ogłosił zmianę terminu naboru wniosków o dofinansowanie nawozów mineralnych. Zamiast pierwotnie planowanej daty 14 lipca 2023 r., rolnicy będą mieli czas na złożenie wniosków do 31 lipca 2023 r. Przesunięcie terminu ma na celu umożliwienie większej liczbie producentów rolnych skorzystania z programu wsparcia. Zmiany wymagają jeszcze zgody Komisji Europejskiej.

Okulary na plaży
08.07.2023 08:00 Tak gorąco jeszcze nie było — 4 lipca najcieplejszym dniem w historii pomiarów

Jak podają Naukowcy z US National Centers for Environmental Prediction, w ubiegły wtorek tj. 4 lipca 2023 r. średnia temperatura na świecie osiągnęła 17,18°C. Wartość ta pobiła najwyższą dotychczasową temperaturę odnotowaną zaledwie dzień wcześniej.

polskie banknoty
07.07.2023 17:00 Ruszył Fundusz Ochrony Rolnictwa. Wkrótce rekompensaty dla części rolników

1 lipca 2023 r. weszła w życie nowa ustawa o Funduszu Ochrony Rolnictwa, która ma na celu zapewnienie wsparcia i ochrony producentom rolnym. Nowe przepisy nakładają obowiązek przekazania przez niewypłacalnych podmiotów skupujących wykazu producentów rolnych, których wierzytelności wynikają z zbycia produktów rolnych. Jednocześnie ustawa umożliwia rolnikom ubieganie się o odpowiednie rekompensaty ze środków Funduszu Ochrony Rolnictwa. 

Pole żółtych kwiatów na błękitnym tle nieba
07.07.2023 14:00 Przedłużenie zakazu importu produktów z Ukrainy? Stanowisko KE jest jednoznaczne

Zgodnie z informacją przekazaną przez Polską Agencję Prasową, minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus skomentował stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie przedłużenia zakazu importu produktów z Ukrainy. 

polskie banknoty
07.07.2023 11:00 Ostateczny termin na złożenie wniosku o dopłaty. Sankcje dla spóźnialskich

25 lipca br. jest dla rolników ostatecznym dniem na złożenie wniosków o dopłaty. Ci, którzy złożyli je do 30 czerwca br., otrzymają pełne dopłaty za rok 2023, jednak każdy dzień opóźnienia od tej daty obniży kwotę dopłaty o 1 proc. Składanie zmian do wniosków złożonych do 30 czerwca br. jest możliwe (bez sankcji finansowych) do 17 lipca br. 

Mięso krojone nożem
07.07.2023 08:00 Zdaniem FAO światowa produkcja mięsa wzrośnie

Opublikowany w ostatnim czasie raport Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, światowa produkcja mięsa wzrośnie w 2023 roku. Sprawdź szczegóły komunikatu. 

polskie banknoty
06.07.2023 17:00 444 mln zł na kontach 44 tys. rolników. Wypłaty wsparcia w toku

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przekazała, że trwają wypłaty wsparcia dla producentów pszenicy, kukurydzy i gryki, którzy ponieśli straty z powodu wojny na Ukrainie. Do tej pory na konta 44 tys. rolników wpłynęło już łącznie 444 mln zł. Przedstawiamy najnowsze informacje na temat tych wypłat.

Minister Robert Telus podczas wystąpienia
06.07.2023 14:00 Zmiany w niektórych dopłatach. Sprawdź nowe ustalenia Rady Ministrów

Podczas wtorkowego briefingu prasowego minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus przedstawił ważne dla polskiego rolnictwa decyzje dotyczące m.in. przedłużenia terminów w naborze wniosków o dopłaty do sprzedanych zbóż i do nawozów oraz wprowadzenia pomocy dla firm, które zakupiły polską, mokrą kukurydzę. Minister poruszył także inne, bieżące sprawy, m.in. dotyczące działania aplikacji suszowej oraz sytuacji na rynku malin. 

wiceminister Ciecióra
06.07.2023 09:21 MRiRW i ptasia grypa: “Nie ma żadnego zagrożenia”

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) zorganizowało 5 lipca 2023 r. specjalną konferencję prasową poświęconą zakażeniom kotów wirusem H5N1. W trakcie spotkania eksperci stanowczo zapewnili, że nie ma żadnego zagrożenia związanego z obecnością wirusa grypy ptaków w mięsie drobiowym. 

Biedronka w zbożu
06.07.2023 08:00 Minister Robert Telus zaprasza do Polski pięciu ministrów rolnictwa

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, minister rolnictwa Robert Telus zaprosił pięciu ministrów rolnictwa na spotkanie do Polski. Wśród zaproszonych gości znalazł się również minister Ukrainy. 

półki sklepowe
05.07.2023 18:02 Ceny produktów rolnych. Jeden szczegół zwraca uwagę

Według danych opublikowanych przez Eurostat, ceny produktów rolnych w pierwszym kwartale 2023 r. nadal rosły. Warto jednak zauważyć, że tempo tego wzrostu było najwolniejsze od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Kury jedzące ziarno
05.07.2023 14:00 Nowe ognisko HPAI. Polska nie zostanie strefą wolną od wysoce zjadliwej grypy ptaków

Jak poinformował Główny Inspektorat Weterynarii, odnotowano nowe ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce. W związku z pojawieniem się ogniska choroby, na terytorium Polski nie będzie można ustalić strefy wolnej od HPAI.

pole
05.07.2023 11:00 Przyjęto projekt zmian w gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi

28 czerwca 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu usprawnienie gospodarowania Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz regulację obrotu nieruchomościami rolnymi na rynku prywatnym. Projekt został przedstawiony na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych i Ministerstwa Restrukturyzacji i Rozwoju Wsi.

Opryskiwacz
05.07.2023 07:00 Czy wiesz, które środki ochrony roślin zostaną wycofane w 2023 roku?

Przypominamy o nowych terminach na sprzedaż i stosowanie środków ochrony roślin, które zostały przedstawione przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Sprawdź, z których środków ochrony roślin nie będzie można już korzystać.

żniwa na polu
04.07.2023 17:00 Prognozy produkcji zbóż 2022/2023. Tendencja jest jednoznaczna

Prognozy Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) ogłoszone w czerwcu 2023 r. wskazują na przewidywany wzrost produkcji zbóż ogółem w sezonie 2022/2023, przy jednoczesnym spadku miesiąc do miesiąca w sezonie 2023/2024. 

Mały kurczak
04.07.2023 14:00 Wsparcie dla hodowców drobiu. Sprawdź wstępne podsumowanie naboru wniosków

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała niedawno wstępne podsumowanie naboru wniosków dla hodowców drobiu. Sprawdź, jaką popularnością cieszyły się poszczególne kategorie wniosków.  

traktor na polu
04.07.2023 11:00 Glifosat będzie wycofany? Wkrótce oświadczenie UE

Zezwolenie na stosowanie glifosatu przez rolników obowiązuje do 15 grudnia 2023 r. Jakie będą dalsze losy glifosatu? W lipcu Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ma opublikować wyniki oceny stosowania tej substancji w rolnictwie. Na ich podstawie Komisja Europejska najpóźniej do grudnia 2023 r. podejmie decyzję, czy zezwolić na dalsze stosowanie glifosatu przez rolników.

Pieniądze
04.07.2023 08:05 300 złotych miesięcznie dla sołtysów. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić

Od 1 lipca 2023 roku rusza wydawanie świadczeń pieniężnych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa, nawet w przypadku pobierania świadczenia emerytalno-rentowego z ZUS lub innego organu rentowego. 

zboże
03.07.2023 16:27 Zbożowa klęska urodzaju w Polsce. Rolnicy mogą mieć kłopoty

W Polsce zanosi się na poważne problemy związane z nadmiarem zboża. Jak donosi dziennik "Rzeczpospolita", aktualne zapasy w kraju wynoszą nawet 9,6 mln ton, a nadchodząca fala plonów z Ukrainy może istotnie utrudnić sytuację na rynku.

Silos
03.07.2023 14:00 Wielkie rozczarowanie. Niektórzy nie dostaną dopłat do silosów

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że do 5 lipca 2023 roku można składać wnioski z zakresu wsparcia infrastruktury magazynowania służącej zwiększeniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy. Niektórzy rolnicy nie dostaną jednak dofinansowania do zakupu silosów. Jaki jest tego powód? 

barszcz Sosnowskiego
03.07.2023 11:00 Łatwo ją spotkać w terenie. Niebezpieczna roślina rozrasta się w Polsce

Kaukaskie barszcze, które osiągają nawet kilka metrów wysokości, są największymi roślinami zielnymi na świecie. Niestety, barszcz Sosnowskiego, jeden z gatunków z tej rodziny, staje się coraz większym problemem w Polsce, niszcząc środowisko i stwarzając zagrożenie dla ludzi.

Pieniądze
03.07.2023 08:00 Od 1 lipca rolnicy zarobią więcej?

Jak podaje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, od 1 lipca 2023 roku zmienia się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Sprawdź, ile wyniesie tym razem. 

maliny
02.07.2023 18:00 Napięcie na polskim rynku malin. Minister zapowiada konkretne kroki

Niskie ceny malin spowodowane importem z Ukrainy oraz obawy dotyczące ich jakości wywołują niemałe napięcie na polskim rynku. Polski sektor rolniczy domaga się wprowadzenia kontroli nad importem, aby ograniczyć konkurencję niskiej jakości produktów oraz chronić interesy polskich sadowników. W odpowiedzi na te problemy, minister rolnictwa, Robert Telus, zapowiedział podjęcie konkretnych kroków w celu rozwiązania sytuacji.

Zboże
02.07.2023 17:00 Susza zbiera swoje żniwo — nowy raport IUNG-PIB

Jak podaje komunikat IUNG-PIB w Puławach, w czwartym okresie raportowania tj. od 21 kwietnia do 20 czerwca 2023 roku deficyt wody dla roślin uprawnych zwiększył się powodując, że niedobór wody występował w całym kraju. Eksperci stwierdzają również utrzymywanie się suszy rolniczej na terytorium Polski. 

kury
02.07.2023 11:00 Powstał kalkulator śladu węglowego dla hodowców drobiu

Od niedawna rolnicy hodujący brojlery kurze i indyki mogą korzystać z nowego kalkulatora emisji gazów dla produkcji drobiu. Narzędzie zostało uruchomione przez bank BNP Paribas na platformie Agronomist.pl.

Krowa
02.07.2023 08:00 Czy UOKiK poprawi sytuację dostawców mleka spółdzielni Mlekpol?

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zobowiązał Spółdzielnię Mleczarską Mlekpol do zaprzestania nieuczciwych praktyk wobec dostawców mleka. Czy sytuacja na rynku przemysłu mleczarskiego ulegnie poprawie? 

Pusty portfel
01.07.2023 19:00 KRD podaje dług branży rolno-spożywczej. Czy przedsiębiorcy wyjdą na prostą?

Jak wynika z komunikatu Krajowego Rejestru Długów zadłużenie branży rolno-spożywczej zmniejszyło się o 15,4 mln zł w ciągu ostatniego roku i wynosi obecnie 759,6 mln zł. W jaki sposób kształtowała się sytuacja branży w najbliższym czasie? 

siewki
01.07.2023 18:00 Ważna zmiana ws. naboru wniosków o dopłaty do materiału siewnego

Wskutek podpisania nowego rozporządzenia przez szefa resortu rolnictwa, termin składania wniosków o przyznanie dopłaty do materiału siewnego w ramach pomocy de minimis został przedłużony do 10 lipca. Poprzedni termin zakończenia naboru upływał 25 czerwca.

ręce osoby piszącej na laptopie
01.07.2023 12:00 Rada Kobiet w rolnictwie. Trwa nabór do 12 lipca

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus ogłosił rozpoczęcie procesu rekrutacji do Rady Kobiet w rolnictwie. Zgłoszenia mogą być składane przez wszystkie chętne kobiety, które są przedstawicielkami m.in. ogólnopolskich organizacji rolniczych i działają na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Dokumenty można przekazywać do MRiRW od 29 czerwca do 12 lipca 2023 r.

Pole uprawne
01.07.2023 08:00 Znamy wyniki kontroli PIORiN pod kątem występowania agrofagów kwarantannowych upraw za rok 2022

PIORiN udostępnił wyniki badań kontroli upraw pod kątem występowania agrofagów kwarantannowych dla Unii Europejskiej oraz agrofagów objętych środkami fitosanitarnymi. Jak wygląda podsumowanie inspekcji?