Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś

Archiwum czerwiec 2022

Drewniane zrębki - granica
20.06.2022 02:02 Kontrola pociągów z drewnianymi zrębkami. SG i KAS udaremniły przemyt

Służby wspólnie kontrolowały między innymi przejazd pociągów towarowych w relacji Brześć - Małaszewicze. Podczas działań Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej i lubelskiej Służby Celno-Skarbowej odkryto, że w pięciu pociągach znajdują się paczki papierosów bez polskiej akcyzy. Co więcej, w każdym przypadku okazywało się, że nielegalny towar ukryty został w ten sam sposób - w wagonach, w których przewożono zrębki drewniane.

emilka rolnicy podlasie
20.06.2022 02:02 Wzruszający prezent Emilki dla pogorzelców. "Podzielimy się tym, co mamy"

Emilia Korolczuk, rolniczka znana z kultowego serialu Rolnicy. Podlasie ma serce na dłoni nie tylko w stosunku do zwierząt, ale również ludzi. W najnowszym odcinku na swoim kanale na YouTube Emilka wyznała, że zamierza pomóc rolnikom, którzy kilka miesięcy temu stracili swój dobytek w wyniku pożaru. Rolniczka zapowiedziała, że przekaże małżeństwu rolników króliki. - Jedziemy podzielić się naszymi zwierzakami. (...) Podzielimy się chociaż tym, co mamy. Wiem, że ten pan chciałby zacząć hodować króliki - powiedziała Emilka. Króliki na odtworzenie hodowli dla poszkodowanych rolnikówEmilka po raz kolejny udowadnia, że swoją rozpoznawalność potrafi wykorzystać w niezwykle szlachetnym celu. W ostatnim czasie udało się jej nagłośnić sprawę kotów potrzebujących nowego domu. Tym razem przyszedł czas, by nieść pomoc ludziom. W najnowszym materiale wideo na portalu YouTube.com Emilia Korolczuk zapowiedziała, że wspomoże materialnie małżeństwo rolników, którzy w wyniku pożaru utracili cały swój dobytek. - Jedziemy podzielić się naszymi zwierzakami. (...) Podzielimy się chociaż tym, co mamy. Wiem, że ten pan chciałby zacząć hodować króliki, więc zakocimy dzisiaj jedną samicę (...) i dam mu tę samicę na rozhodowanie i do tego dam jeszcze trzy młode samiczki, i takie do krycia na wiosnę.

IMGW - ostrzezenia
20.06.2022 02:02 IMGW wydał ostrzeżenia. "Uwaga, dziś w nocy przymrozki"

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami, które obowiązywać będą w południowych powiatach woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego oraz dla większej części północnej i zachodniej Polski. Jak przewidują synoptycy, miejscami prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -1°C, a przy gruncie do -3°C. fot. IMGWZapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

glifosat
20.06.2022 02:02 Glifosat w gryce i zbożach. Nadchodzą dodatkowe kontrole

Rolnicy w całym kraju mogą spodziewać się kontroli dotyczących stosowania przez nich środków ochrony roślin zawierających glifosat. Urzędnicy państwowi pod lupę wezmą zboża i grykę. Powodem dodatkowych kontroli są pogłoski mówiące o tym, iż część rolników w nielegalny sposób korzysta z glifosatu przy uprawie roślin. Choć stosowanie glifosatu zostało zatwierdzone przez KE do 15 grudnia 2021 roku, to państwa członkowskie mają prawo do odnowienia lub cofnięcia zezwolenia stosowania niektórych produktów ze względu na bezpieczeństwo człowieka i ekosystemu. Rolnictwo, glifosat i kontrole w gospodarstwachChoć początkowo glifosat przebojem wdarł się do branży rolnej, jawiąc się jako wybawienie wśród dostępnych środków ochrony roślin, to z czasem okazało się, że ten skuteczny środek ma również swoje mroczne strony. Batalia o prawo do stosowania glifosatu w rolnictwie cały czas trwa i nie zapowiada się, by kontrowersje dotyczące skutków jego wykorzystania miały być wkrótce rozstrzygnięte. Decyzją Komisji Europejskiej stosowanie glifosatu w uprawach roślin zostało zatwierdzone do 15 grudnia 2022 roku. Do tego czasu państwa członkowskie Unii Europejskie mogą wydawać zezwolenia na stosowanie środków ochrony roślin z glifosatem. Warto zaznaczyć, że państwa członkowskie mogą (i nie muszą) wydawać pozwolenia na korzystanie z pewnych produktów zawierających glifosat. Finalna decyzja władz zależy bowiem od tego, czy na szwank nie zostanie narażone zdrowie ludzkie lub środowisko naturalne. Pojawiają się jednak pogłoski o tym, że na polach stosuje się niezatwierdzone do obrotu środki ochrony roślin z glifosatem. Z tego względu władze polskie zdecydowały o przeprowadzeniu dodatkowych kontroli zbóż i gryki na polskiej wsi.

Bogdan Kubala
20.06.2022 02:02 "Durni wyjechali do miasta". Bogdan bez litości porównuje rolników i miastowych

Bogdan dodał, że namawia również swoje dzieci do tego, by nie zostawały na wsi, lecz w przyszłości przeniosły się do miasta, gdzie będą mogły mieć lepsze życie. "Durnie wyjechali do miasta"- Oni uważają, że rolnicy to są ostatnie durnie - powiedział z mocą Bogdan, komentując zachowanie producentów telewizji Fokus, którym nie podobała się prawdomówność rolnika. Z relacji wiemy, że od pewnego czasu serial Rolnicy. Podlasie nie dokumentuje już codzienności Bogdana Kubali z powodu jego bezpośredniego sposobu wypowiedzi. - A durnie - kontynuował rolnik - to wyjechali do miasta dawno. A czemu durnie wyjechali do miasta? Bo tam jest łatwiej o kawałek chleba - podsumował. - On zachodzi do miasta, popracuje osiem godzin, jemu się należy - ironizował rolnik. - Bo pójdę osiem godzin, to se dostanie 2400-2500. A na roli, to trzeba o tu - powiedział Bogdan, wskazując na swoje dłonie. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-15]

krus
20.06.2022 02:02 Historyczne zmiany ws. KRUS. Jest już projekt ustawy

Na portalu Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy dotyczącej ubezpieczenia społecznego rolników. Zgodnie z nowymi planami rolnicy ubezpieczeni w KRUS nie będą tracić prawa do świadczeń w momencie, gdy zostaną objęci dodatkowym ubezpieczeniem z innego tytułu. Warto dodać, że zgodnie z projektem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma być również dostępna renta rolna za staż pracy. Historyczne zmiany w KRUSRolnicy, czyli osoby korzystające z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego już wkrótce mogą spodziewać się dużych zmian prawnych, które z pewnością będą miały wpływ na ich codzienne finanse.Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się bowiem informacja o projekcie ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Wiadomo, że głównym celem proponowanych zmian jest regulacja spraw dotyczących zbiegu ubezpieczenia z rolniczego i powszechnego systemu ubezpieczeń. Jak proponują autorzy projektu ustawy, rolnik, który jest objęty ubezpieczeniem rolniczym w pełnym zakresie, nie będzie tracił prawa do świadczeń w momencie uzyskania ubezpieczenia nierolniczego i w dalszym ciągu będzie pełnoprawnym beneficjentem KRUS. Projekt ustawy przewiduje również wprowadzenie renty rolnej za staż pracy.

kombajn zbożowy
20.06.2022 02:02 Kombajn zbożowy: ile kosztuje, jak działa, jaki wybrać, ile waży, jakie trzeba mieć uprawnienia?

Kombajn zbożowy to maszyna, bez której współczesny zbiór roślin uprawnych jest praktycznie niemożliwy. Poza oczywistymi zaletami posiadania kombajnu i korzystania z wszelkich udogodnień, maszyny tego typu wymagają również odpowiedniej wiedzy. Przed zakupem własnego kombajnu należy rozważyć nie tylko jego cenę, ale również parametry techniczne i mechanizm działania. Niebagatelne znaczenie dla kompetentnego użytkownika kombajnu ma również świadomość dotycząca obowiązujących przepisów prawa drogowego. Kombajn zbożowy - nieodłączny towarzysz współczesnych żniwŻniwa - niezależnie od czasu historycznego - miały i mają dla rolników ogromne znaczenie. Są zwieńczeniem trudu całego roku, a także symbolicznym świętem życia i płodności. W XIX wieku w Polsce zbiór roślin uprawnych przeprowadzano z wykorzystaniem sierpów - parały się tym zwyczajowo kobiety zwane żniwiarkami. Na przełomie XIX i XX wieku polscy rolnicy zaczęli coraz częściej korzystać z kos, które po pewnym czasie wyparły z użycia sierpy. Proces zbioru roślin uprawnych miał w przeszłości wiele etapów, które trwały o wiele dłużej, niż ma to miejsce obecnie. W polskim klimacie żniwa trwają tradycyjnie od połowy czerwca do połowy sierpnia. Dzieli się je na tzw. żniwa małe (kiedy to kosi się jęczmień ozimy i rzepak) i żniwa duże (wtedy następuje czas zbioru pozostałych gatunków zbóż). Choć nowoczesne kombajny całkowicie zrewolucjonizowały współczesny przebieg żniw, to niezmienny pozostaje jeden fakt: czas zbioru plonów jest intensywnym i stresującym czasem, który wymaga ogromnych nakładów pracy i niezawodnych narzędzi.

rolnicy podlasie
20.06.2022 02:02 "Pana postać nic nie wnosi". Odpowiedź Macieja z "Rolnicy. Podlasie" zrównała hejtera z ziemią

W serialu Rolnicy. Podlasie widzowie mogą poznać wielu gospodarzy, którzy zapraszając kamery telewizyjne do swoich domostw, ukazują swoją codzienną pracę i trudy zawodu rolnika. Niestety, wiąże się to również z przykrymi, a nawet obraźliwymi komentarzami ze strony widzów. Hejtu nie uniknął również Maciej Sidorowicz - jeden z internautów stwierdził bowiem, że ciekawsze od jego postaci są flaki z olejem. Na odpowiedź Macieja nie trzeba było długo czekać - rolnik w mocnych i kulturalnych słowach wskazał, że trudno oceniać drugiego człowieka bez możliwości poznania go osobiście. Okrutna krytyka wobec rolnikaChoć serial Rolnicy. Podlasie bez cienia wątpliwości zyskał miano kultowej produkcji o tematyce rolniczej, to sympatyczni gospodarze często padają ofiarami internetowego hejtu. Ostatnimi czasy najwięcej negatywnych komentarzy skupiło się na Gienku i Andrzeju w związku otrzymaniem belarki finansowanej z datków od darczyńców. Jak się jednak okazuje, bolesne słowa kierowane są również wobec innych rolników biorących udział w popularnym serialu. Na jednej z grup społecznościowych zrzeszających fanów serialu Rolnicy. Podlasie, jeden z internautów skrytykował filmowanych gospodarzy, którzy - według jego osobistej definicji - wcale nie są rolnikami. Kolejny komentator uderzył natomiast nieoczekiwanie w Macieja z Kundzicz: >Bolesny komentarz internauty nie pozostał bez odpowiedzi rolnika.

królik
20.06.2022 02:02 Anglia: zniknął największy królik świata z hodowli modelki Playboya. Policja nie wyklucza kradzieży

Annette Edwards - właścicielka Dariusa - wyznaczyła nagrodę dla znalazcy królika na 2 tysiące brytyjskich funtów (czyli około 10,5 tysiąca złotych). Utytułowany królik skradziony gwieździe PlayboyaDarius jest królikiem olbrzymem i - jak mówi sama nazwa - jego postura nie należy do najmniejszych. Mimo to zwierzak jest zawsze przyjazny i cechuje się łagodnym usposobieniem. Nic dziwnego, że na przestrzeni lat zbudował silną więź ze swoją właścicielką - Annette Edwards. Kobieta mieszka w centrum Wielkiej Brytanii. Jak podaje policja, królik Darius zniknął ze swojego zamknięcia, w którym przebywał na tyłach ogrodu w wiosce Stoulton. Policja nie podzieliła się z opinią publiczną żadnymi przypuszczeniami, czy królik został ukradziony, czy też po prostu uciekł. Policja i właścicielka Dariusa apelują o przekazywanie wszelkich informacji na temat zaginionego zwierzęcia. Darius niejednokrotnie pojawiał się w filmach Annette Edwards publikowanych w serwisie YouTube: ma szarobrązowe futro, a jego długość od nosa do ogona wynosi 129 centymetrów. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Gwiazda Playboya początkowo wyznaczyła nagrodę 1000 funtów dla znalazcy swojego przyjaciela. Po krótkim czasie opublikowała rozpaczliwy wpis na Twitterze, w którym zadeklarowała, że podwaja sumę nagrody.

bijatyka
20.06.2022 02:02 Bijatyka byłego radnego PiS i handlarza na targu [WIDEO]

W czwartek 10 czerwca 2021 roku na miejskim targowisku na Szosie Chełmińskiej w Toruniu doszło do dantejskich scen: dwaj mężczyźni - były radny PiS Karol Maria Wojtasik oraz jeden ze sprzedawców truskawek wdali się w zażartą bójkę. Wspomniany sprzedawca truskawek chciał wejść na teren targowiska bez zezwolenia, a Karol Maria Wojtasik - jako kierownik działu w spółce Urbitor - postanowił samodzielnie mu się przeciwstawić. Bijatyka na targu Wszyscy doskonale wiemy, że najlepszym sposobem na rozwiązywanie sporów jest rzeczowa dyskusja, a nie fizyczne użycie siły. Sytuacja na targowisku w Toruniu pokazała, że również w przypadku dorosłych osób emocje biorą niekiedy górę nad zdrowym rozsądkiem. Do dantejskich scen na targu doszło z rana w czwartek 10 czerwca 2021 roku. Na filmie zamieszczonym na profilu Gdzieś w Toruniu na portalu Facebook możemy zobaczyć moment, w którym były radny PiS - Karol Maria Wojtasik - i nieznany bliżej sprzedawca truskawek przepychają się w wejściu na targowisko. Jak informuje Gazeta Wyborcza, powodem scysji miał być brak dokumentów handlarza, umożliwiających mu sprzedaż truskawek na targu na Szosie Chełmińskiej w Toruniu. Karol Maria Wojtasik na filmie zapytał, na jakiej podstawie mężczyzna chce wejść na teren obiektu. Sprzedawca utrzymywał, że chce kupować produkty. - Nie, nie robi pan zakupów. Targowisko jest czynne od siódmej - odparł były radny PiS. Wkrótce potem szarpanina przy bramie na targowisko przerodziła się w walkę na gołe pięści.

pożar
20.06.2022 02:02 Budynek gospodarczy w ogniu. Dobytek rolników spalony

Wysokie temperatury i niska wilgotność powietrza sprawiają, że pożary rozprzestrzeniają się z niezwykłą łatwością. Jak opisano na profilu Ratownictwa Powiatu Tarnobrzeskiego na Facebooku, w poniedziałek 12 lipca 2021 roku w jednej ze wsi na Podkarpaciu wybuchł pożar: ogniem zajął się budynek gospodarczy, w którym znajdował się ciągnik i samochód. Wedle relacji strażaków zarówno budynek, jak i znajdujące się w nim mienie zostały doszczętnie zniszczone przez szalejące płomienie. Pożar budynku gospodarczego na wsi Choć pożary mają miejsce codziennie, to każdy z nich jest zupełnie odmienną historią, która kryje w sobie bolesne zaskoczenie, bezradność i żal. Jak podano na profilu Ratownictwa Powiatu Tarnobrzeskiego na Facebooku, w poniedziałek 12 lipca 2021 roku doszło do pożaru budynku gospodarczego w Orliskach na terenie województwa podkarpackiego. W mediach społecznościowych przekazano, iż zgłoszenie o płonącym budynku gospodarczym w jednym z gospodarstw wpłynęło do dyżurnego straży pożarnej około godziny 18:00. Warto dodać, że w murowanym budynku gospodarczym znajdował się ciągnik rolniczy i samochód dostawczy.

Zwierzęta - straż pożarna
20.06.2022 02:02 Akcja ratownicza OSP. Do zbiornika wodnego na pastwisku wpadło cielę

Jak powiadomił st. kpt. Arkadiusz Lichota z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie, do niecodziennej akcji doszło 27 kwietnia bieżącego roku. Do akcji strażaków doszło w miejscowości Mścichy w gminie Radziłów. Jak się okazało, na pastwisku do zbiornika wodnego wpadło ciele. Zgłoszenie o zdarzeniu wpłynęło około godziny 08:55. Na miejscu już po chwili od zgłoszenia, pojawiło się czterech ratowników z Ochotniczej Straży Pożarnej.Jak udało się dowiedzieć strażakom, nowo narodzone ciele wpadło do zbiornika. Ze słów właściciela wynikało, że zwierzę najprawdopodobniej utonęło. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]- Strażacy przy użyciu pompy pływającej wypompowali wodę ze zbiornika i wydobyli martwe zwierz**ę - przekazał st. kpt. Arkadiusz Lichota z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie, dodając, że akacja na miejscu zdarzenia trwała niemalże dwie godziny.**

gienek i andrzej
20.06.2022 02:02 Andrzej pokazał zwiezione kostki siana. "Belarka już się popsuła?"

W ostatnim czasie o Gienku i Andrzeju znanych z serialu Rolnicy. Podlasie było głośno za sprawą nowej belarki, którą otrzymali od członków Agrounii. Choć zakup maszyny został sfinansowany z datków, to wiele osób nadal nie może pogodzić się z faktem, że Onopiukowie dostali tak kosztowny prezent. W ostatnim czasie Andrzej pokazał fotografię zwożonych przez siebie kostek siana. Niektórym internautom nie przeszkodziło to w uszczypliwym skomentowaniu zdjęcia: - Belarka już się popsuła, że kostki robisz? Niekończący się hejt przez belarkęNowa belarka znajduje się już w Plutyczach - do gospodarstwa Andrzeja i Gienka Onopiuków dostarczyli je członkowie Agrounii ze swoim liderem Michałem Kołodziejczakiem. Podlascy rolnicy nie kryli zaskoczenia i radości z powodu nowej maszyny - po długim czasie marzenie Andrzeja wreszcie się spełniło. Poza słowami wsparcia i gratulacjami tego samego dnia w sieci pojawiło się wiele gorzkich komentarzy, w których internauci krytykowali fakt, że Onopiukowie otrzymali nową prasę belującą. W pierwszym wpisie po ostatniej wizycie Agrounii w Plutyczach na facebookowym profilu bohaterów serialu Rolnicy. Podlasie opublikowano fotografię ukazującą kostki siana zwożone przez Andrzeja do gospodarstwa. Internauci zaczęli dopytywać, czy rolnicy rzeczywiście używają nowej maszyny - niestety, również i w tym przypadku wiele komentarzy wyrażało pogardę i niechęć wobec Gienka i Andrzeja. Gorzkie słowa w sieciWśród niemiłych słów, jakie padły na profilu Gienka i Andrzeja, mogliśmy przeczytać m.in.: >Padły również zaskakujące słowa:>Jeden z komentatorów - być może żartobliwie - wysnuł podejrzenie, że przyjazd belarki był wydarzeniem tylko na potrzeby mediów:>Wśród internautów pojawiły się głosy, że kostki siana przedstawione na fotografii zostały wykonane jeszcze przed przyjazdem nowej prasy belującej. Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfoArtykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:Pracownika na polu trafił piorun. Do ambulansu wieźli go na przyczepiePomagają za darmo, sąsiadka nasyła policję. Potworna zawiść na wsiZłapani na gorącym uczynku. Wywozili ciągnik rolniczy na lawecieJeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: Facebook / Gienek i Andrzej

chlewnia
20.06.2022 02:02 W Przechodzisku ma powstać chlewnia na 4600 świń. Mieszkańcy wsi protestują

Chlewnia miałaby powstać w centrum miejscowości, czemu ostro sprzeciwiła się większość mieszkańców Przechodziska. Chlewnia problemem w centrum wsiMieszkańcy wsi spotykają się niekiedy z krytyką na temat swoich codziennych zajęć rolniczych ze strony napływowej ludności z miast - zazwyczaj kością niezgody są żniwa o późnych porach nocnych, intensywny zapach zwierząt gospodarskich, czy nawet zbyt głośne pianie koguta.Jak się jednak okazuje, wobec planu budowy chlewni sprzeciwiają się sami mieszkańcy wsi. Pomysł wybudowania takiego budynku wyszedł od gospodarza mieszkającego w tej samej okolicy. Pomysł zakłada, że chlew powstanie w centrum Przechodziska. Jak podaje portal podlasie24.pl, większa część mieszkańców wsi nie chce, by w okolicy powstała chlewnia mieszcząca aż 4600 świń. Powodem może być hałas i zapach, a także zanieczyszczenie lokalnego ekosystemu.

agrounia
20.06.2022 02:02 Blokada torów przez działaczy Agrounii. „Nie wyjedzie stąd ani jedna tona nawozu”

Działacze Agrounii po raz kolejny wyrażają swój sprzeciw wobec rosnących cen nawozów sztucznych produkowanych w Polsce. W tym celu zablokowano tory prowadzące z województwa podkarpackiego na Ukrainę. Lider Agrounii odniósł się do celu blokady torów kolejowych w Woli Baranowskiej: - Nie wyjedzie stąd ani jedna tona nawozu. Agrounia blokuje tory kolejowe na Podkarpaciu. Kolejna odsłona protestów ws. cen nawozówW czwartek 14 października 2021 roku Agrounia poinformowała o blokadzie torów kolejowych, które stanowią trasę wywozu nawozów z polskich fabryk na teren Ukrainy. Tym samym członkowie Agrounii protestują przeciwko wysokim cenom nawozów i wyrażają niezadowolenie z powodu niedoboru produktów kluczowych dla produkcji rolnej.Działacze ruchu rolniczego wskazali: - Agrounia zablokowała tory, z których codziennie na Ukrainę wyjeżdżają tysiące ton polskich nawozów. Właśnie dziś, gdy polskim rolnikom ich brakuje lub muszą je kupować za gigantyczne ceny. Od kilku tygodni ceny mocznika, saletry czy polifoski szaleją. Rząd, spółki Skarbu Państwa nie robią nic, by naprawić sytuację.

andrzej onopiuk
20.06.2022 02:02 Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" i nowy film. Fani skrytykowali traktor

Gienek i Andrzej coraz prężniej rozwijają swój kanał na portalu YouTube.com - w ostatnim czasie opublikowali profesjonalnie przygotowany film, w którym młodszy z Onopiuków prezentuje codzienną pracę za pomocą zgrabiarki zamontowanej do swojego Ursusa. Fanów oburzył jednak jeden szczegół: stan ciągnika Andrzeja. Na rolnika wylała się fala krytyki, w której internauci nie szczędzili mu gorzkich słów. Andrzej pracuje na polu ze zgrabiarkąZapowiedź nowego filmu na kanale bohaterów serialu Rolnicy. Podlasie pojawiła się najpierw na facebookowym profilu Gienka i Andrzeja. Wideo, którego premiera odbyła się we wtorek 10 sierpnia 2021 roku, prezentuje wycinek rolniczej codzienności młodszego z Onopiuków - zgrabiania siana z pola. Na początku filmu możemy obserwować Andrzeja wsiadającego na swojego Ursusa: - Dziesiąta godzina, trzeba jechać i robić te wałki - wyjaśnia. W dalszej części rolnik udaje się na pole, gdzie montuje do traktora zgrabiarkę. W tle gra wesoła muzyka, a Andrzej filmowany jest z wielu ujęć. Praca na polu przebiega sprawnie i bez zakłóceń - można by powiedzieć, że po publikacji tak ładnie przygotowanego filmu internauci rozpłyną się w zachwytach nad produkcją i opracowaniem wideo. Nic bardziej mylnego - na Andrzeja po raz kolejny wylała się fala krytyki.

Gienek i Andrzej - AGROunia
19.06.2022 02:02 Dramatyczne sceny w Plutyczach, Gienek zabrany przez policję. AGROunia obiecuje pomoc

Na nagraniu widać, jak Gienek został obezwładniony przed dwóch funkcjonariuszy. W tle słychać krzyki zdenerwowanego Andrzeja. Młodszy rolnik mówił do funkcjonariuszy, że sam wpuścił ich na swoje podwórko. - Co wy z ojcem robicie? Ja jestem u siebie - krzyczał Andrzej. Funkcjonariusze policji wyprowadzili Gienka z podwórka i zaciągnęli do radiowozu. Za nimi cały czas szedł Andrzej, który mówił do policjantów, by zwrócili uwagę na to, że jego ojcu leci krew.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Na nagraniu widać, że w czasie zatrzymania na podwórku oprócz rolników i policji, znajdowali się także odwiedzający. Kilka osób nagrywało dramatyczne sceny, do których doszło w Plutyczach. Jak wynika z rozmów Andrzeja z funkcjonariuszami, do zatrzymania miało dojść po rzekomej napaści na policjantów. - Za co to wszystko? Za to, że podczas świąt ludzie odwiedzający Gienka i Andrzeja nie mieli maseczek - informuje AGROunia. Jak wynika z informacji przekazanych przez AGROunię, Gienek już jest w domu. Rolnik całą noc był na komisariacie policji "poniżony, bez koca, bez jedzenia i bez picia".

kombajn
19.06.2022 02:02 Pracował kombajnem po 22:00. Sąsiedzi z miasta zadzwonili po policję

Spory między rolnikami a napływowymi mieszkańcami wsi z miast obrosły już niejedną legendą. Niektórzy rolnicy zaczęli już żniwa, a policja otrzymuje kolejne zgłoszenia o zakłócaniu przez nich ciszy nocnej. Jak przekazuje portal elka.pl, radny powiatu leszczyńskiego Tomasz Szulc musiał w ostatnim czasie tłumaczyć się policjantom, dlaczego pracuje kombajnem po godzinie 22:00. O kolejnym przykładzie nierealnych oczekiwań wobec rolników radny opowiedział podczas sesji Rady Powiatu. Pracował kombajnem po 22:00Życie w mieście i życie na wsi rządzą się swoimi prawami - i choć nie jest to odkrywcze stwierdzenie, to życiowa praktyka pokazuje, że świeżo osiedleni na wsi mieszkańcy miast nie chcą słyszeć latem odgłosów żniw.Niestety, natura jest nieubłagana, a kiedy tylko zboża są dojrzałe, rolnicy biegiem ruszają na kombajny, by nie dopuścić do zmarnowania wielu miesięcy swojej pracy. Przykrą sytuację, obrazującą niezrozumienie rolniczych realiów życia przez sąsiadów z miasta, opisał radny powiatu leszczyńskiego - Tomasz Szulc. Podczas sesji Rady Powiatu wyznał, że ze względu na pracę kombajnem na polu po godzinie 22:00, jego sąsiedzi zadzwonili na policję. Funkcjonariuszom powiedzieli, że rolnik zakłóca ciszę nocną.

biedronka kołodziejczak
19.06.2022 02:02 Sieć sklepów Biedronka pozwała Kołodziejczaka. Żąda 20 tys. złotych

Jeronimo Martins, właściciel sieci sklepów Biedronka podał Michała Kołodziejczaka do sądu wskazując, że działacz społeczny naruszył dobra osobiste spółki. Agrounia i jej zwolennicy twierdzą natomiast, że żądanie 20 tysięcy złotych odszkodowania jest próbą zastraszania, niszczenia wolności słowa i zabijania debaty publicznej. Jeronimo Martins chce również przeprosin od Michała Kołodziejczaka. Lider ruchu zapowiada, że nie będzie przepraszał za ujawnianie nieprawidłowości napotykanych w sklepach. Spór na linii Biedronka-KołodziejczakAgrounia - ruch społeczny zrzeszający rolników zasłynął m.in. z ujawniania nieprawidłowości w handlu żywnością w sklepach spożywczych w całym kraju. Na celowniku zwolenników Agrounii jest m.in. sieć sklepów Biedronka. To właśnie tam, podczas filmów transmitowanych w internecie, Michał Kołodziejczak pokazywał sprzedawaną w sklepie kapustę z robakami, a także błędne oznaczenia produktów dotyczące ich kraju pochodzenia. W kolejnych materiałach wideo ekipa Agrounii zawitała również na zaplecza sklepów Biedronki, gdzie pokazano m.in. produkty, które godzinami miały leżeć na słońcu, a potem trafiać do sprzedaży. W ostatnim czasie media obiegła informacja, że Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka, pozwał Michała Kołodziejczaka ze względu na naruszenie dóbr osobistych, żądając przeprosin i wpłacenia 20 tysięcy złotych na rzecz Fundacji Pasja.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.06.2022 02:02 Burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenia dla sześciu województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Alerty obowiązują w sześciu województwach we wschodniej części kraju. Ostrzeżenia wydane przez IMGW obowiązują dziś, 10 lipca od godziny 14:00 do godziny 21-22.

belarka
19.06.2022 02:02 "Gdzie podziękowania dla darczyńców?" Onopiukowie zabrali głos ws. belarki

Belarka, która pojawiła się w Plutyczach w gospodarstwie Gienka i Andrzeja Onopiuków, wzbudziła ogrom emocji wśród internautów i fanów serialu Rolnicy. Podlasie. W sieci pojawiały się setki słów wsparcia, jak i przykre komentarze, wśród których niektórzy internauci drwili, że prasa belująca została zepsuta już po kilku dniach. W komentarzach pod najnowszym postem słynnych rolników z Podlasia padły zarzuty o to, że Gienek i Andrzej nie opublikowali jeszcze podziękowania dla darczyńców i działaczy Agrounii. Pod jedną z tego typu opinii rolnicy zabrali głos, pisząc: - Spokojnie niedługo zobaczycie film [pis. oryg. - przyp. red.] Nie podziękowali za belarkę?Belarka - słowo to w związku z Gienkiem i Andrzejem z Plutycz zostało w ostatnich dniach wymienione przez wszystkie przypadki we wszystkich możliwych kontekstach. Rolnicy z Podlasia doskonale poznali smak popularności i jego krzywego odbicia, jakim jest internetowy hejt. W sobotę 3 lipca 2021 roku na profilu Gienka i Andrzeja Onopiuków pojawił się post, w którym gospodarze zaprosili swoich fanów do obejrzenia sianokosów na reaktywowanym kanale na portalu YouTube.com. Choć mogłoby się wydawać, że internetowa dyskusja w komentarzach dotyczyć będzie najnowszego filmu, to w centrum zainteresowań internautów pojawiła się - nie będzie to zaskoczeniem - słynna belarka, kupiona i przywieziona do Plutycz przez działaczy Agrounii.>Wśród internautów powstało niemałe zamieszanie, czy Gienek i Andrzej publicznie podziękowali za ofiarowaną maszynę, czy też nie. Niestety, również w tego typu dociekaniach nie zabrakło przykrych słów.

ranczo laszki emilia
19.06.2022 02:02 Emilka z "Rolnicy. Podlasie" spełnia swoje marzenia. Do stada dołączyła nowa cieliczka

Emilia Korolczuk, znana z kultowego serialu Rolnicy. Podlasie, na swoim profilu na Facebooku podzieliła się ostatnio informacją o tym, że wyruszyła w podróż w Bieszczady. I choć wiele osób było przekonanych, że rolniczka zmierza na wakacyjny wypoczynek, to prawda okazała się być zgoła inna - Emilka pojechała na drugi koniec Polski po nowego zwierzaka. Jak poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych, nową mieszkanką Laszek stała się cieliczka Florka rasy jersey. Emilka wyruszyła na południe Polski po FlorkęEmilka od zawsze znana była ze swojej niezrównanej miłości do zwierząt. Nie raz wyruszała w trasę, by przywieźć do Laszek zwierzęta - czasem te wymarzone, a czasami te, które potrzebowały pilnej pomocy. Tym razem rolniczka spłatała fanom figla i opublikowała post, który przez wiele osób został odebrany jako zapowiedź wakacyjnego wypoczynku w Bieszczadach. Dopiero wraz z kolejnym wpisem w mediach społecznościowych Emilia wyznała prawdę na temat prawdziwego celu swojej podróży. Jak się bowiem okazało, wyruszyła w podróż na drugi koniec Polski po nowe zwierzę, jakim okazała się cieliczka rasy jersey. Zwierzak otrzymał urocze imię - Florka. >

Rolnicy. Podlasie - Gienek i Andrzej
19.06.2022 02:02 "Rolnicy. Podlasie": Gienek i Andrzej podczas codziennej pracy

Jak przekazali Gienek z Andrzejem do ich codziennych obowiązków należy między innymi karmienie zwierząt, które można zobaczyć na zdjęciach zamieszczonych w mediach społecznościowych. Rolnicy powiadomili także, że czekają obecnie na lepszą pogodę, by móc wyprowadzić zwierzęta na pastwiska. - Czekamy na lepszą pogodę, by wyprowadzić krowy i konie na pastwiska - dodali rolnicy. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Pod nowym postem Gienka i Andrzeja pojawiło się wiele komentarzy, w których internauci zachwycali się pięknymi zwierzętami rolników. Uwaga internautów została zwrócona także na to, jak ciężką pracę wykonują Gienek i Andrzej. Pod zdjęciami można przeczytać wiele ciepłych słów i życzeń dla młodszego rolnika i jego ojca. Jednak nie tylko.

Rolnicy. Podlasie - zmiany w Plutyczach
19.06.2022 02:02 "Rolnicy. Podlasie": Wielkie zmiany u rolników w Plutyczach

W ósmym odcinku kamery pojawią się w Plutyczach, gdzie zaszły niemałe zmiany. - Najbardziej dumny jestem z szamba, że powstało. Te słynne błoto zostało wywiezione na ogród - zdradzi Andrzej w najbliższym odcinku. Pod wrażeniem zmian, jakie zaszły w Plutyczach będzie przyjaciel Gienka, Jastrząb, który będzie się zastanawiać, czy na pewno jego znajomy rolnik mieszka w tym gospodarstwie. Jak zaznaczy przed kamerami Jastrząb, w Plutyczach nagle bez słynnego błota zrobiło się "inaczej".

policja
19.06.2022 02:02 Podpalacz słomy ujęty przez policjantów. Oniemieli, gdy wydało się, kim jest

Policjanci namierzyli też drugiego młodego mężczyznę, który podpalił sterty słomy tylko dlatego, by później - jako członek lokalnej OSP - brać udział w gaszeniu pożaru. Policja na tropie podpalaczyPodpalenia są czynem wyjątkowo groźnym - podpalacz zdaje się nie mieć na względzie, że swoimi działaniami naraża na utratę życia lub zdrowia innych ludzi. Co więcej, podpalenia praktycznie zawsze pociągają za sobą wielkie straty materialne. W Lipnicy, mieszczącej się w gminie Szamotuły na terenie Wielkopolski zapaliła się sterta słomy. Całe zajście miało miejsce w nocy z 31 grudnia 2020 roku na 1 stycznia 2021 roku. W wyniku dochodzenia policja wytypowała i ujęła podejrzanego o podłożenie ognia pod 150 bel słomy. Rolnik, który jest właścicielem pola, stwierdził, że straty w wyniku pożaru słomy sięgają nawet około 4500 złotych. 27-letni podpalacz otrzymał zarzut zniszczenia prywatnego mienia. Mężczyzna przyznał się do podłożenia ognia pod stertę słomy w sylwestrową noc. Obecnie prokuratura zleciła dozór policyjny nad podejrzanym. Niewykluczone, że amator pożarów jest odpowiedzialny za kilkanaście innych pożarów, które miały miejsce w okolicy w 2019 i 2020 roku. Niczego nie można jednak przesądzać, ponieważ sprawa jest w toku i czeka na wyjaśnienie przez odpowiednie służby.

obora rolnik
19.06.2022 02:02 Pokazała zdjęcie po pracy w oborze. Internauta: "Rolnicy tylko dopłaty biorą i wszystko im Unia daje"

Na jednej z grup na portalu Facebook rolniczka opublikowała fotografię ukazującą ubrudzony strój po pracy w oborze, pisząc: - Bo rolnik leży a mu rośnie i aha.... chyba w gnoju [pis. oryg.]Na kobietę posypał się hejt. Jeden z internautów napisał bez ogródek: - Iść do obory i się ubrudzić do zdjęcia to każdy umie. rolnicy to tylko dopłaty biorą i wszystko im Unia daje... [pis. oryg.]Fotografia z obory i komentarze o dopłatachChoć grupa, na której pojawiła się fotografia, z założenia gromadzi osoby zajmujące się hodowlą bydła, to wśród komentarzy nie brakuje gorzkich słów wymierzonych w rolników. Autorka postu z pewnością nie spodziewała się tak dużego odzewu pod swoją fotografią. W krótkim czasie pod wpisem pojawiło się prawie 120 komentarzy i tyle samo reakcji. Warto dodać, że internauci rozpętali między sobą prawdziwą wojnę na słowa. Najczęstszymi tematami, które zostały przywołane w komentarzach okazały się być dopłaty z Unii Europejskiej oraz narzekania rolników na swoją pracę. Osoby niezwiązane zawodowo z rolnictwem zachęcały do zmiany branży, w sytuacji, jeśli praca w rolnictwie jest aż tak nieopłacalna i ciężka. Na odzew hodowców bydła nie trzeba było długo czekać. Rolnicy w gorzkich słowach skrytykowali mieszkańców miast i ich perspektywę na rolnictwo. Jedna z internautek nazwała osoby mieszkające w blokach małpami w klatce.

seniorzy
19.06.2022 02:02 Seniorzy na wsi żyją krócej niż w miastach. Badania GUS wskazują jasno

Zgodnie z wynikami badania, w 2019 roku na każdy tysiąc mieszkańców w wieku senioralnym zmarło 39 osób na wsiach oraz 35 osób mieszkających w miastach. Powodów takiej sytuacji można dopatrywać się w wykluczeniu komunikacyjnym, słabszym dostępie do opieki medycznej i niższych dochodach. Sytuacja seniorów mieszkających na obszarach wiejskichBadanie Głównego Urzędu Statystycznego zatytułowane Sytuacja osób starszych w Polsce 2019 r. przedstawia nie tylko szereg liczb i wykresów - za nimi stoją bowiem poszczególne ludzkie historie, które składają się na poruszający obraz rzeczywistości, w której na co dzień żyjemy. Niestety, pomimo tego, iż Polska jest krajem, w którym widoczny jest wzrost gospodarczy, to nadal nie brakuje bolesnych różnic między poszczególnymi częściami społeczeństwa. Jednym z przykładów jest sytuacja życiowa seniorów mieszkających na wsiach i w miastach. Wedle informacji zebranych przez Główny Urząd Statystyczny, w 2019 roku na każde tysiąc osób mieszkających w naszym kraju (w wieku powyżej 60. roku życia) zmarło średnio 39 osób z obszarów wiejskich oraz 35 osób z miast. Różnica - w świetle statystyk - nie jest symboliczna. Dlaczego mamy do czynienia z takim zjawiskiem? Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]Wiele wyjaśnić mogą dalsze informacje przekazywane w raporcie na temat badania Sytuacja osób starszych w Polsce 2019 r. - okazuje się bowiem, że pomimo upływu lat, kolejne różnice na linii seniorzy z miast-seniorzy ze wsi są obecne w wielu dziedzinach życia.

krowa
19.06.2022 02:02 Krowa zaklinowała się w żłobie. Na pomoc ruszyli strażacy

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Staszowie poinformowała w ostatnich dniach o nietypowej interwencji w jednej z miejscowości na terenie województwa świętokrzyskiego: w gospodarstwie do żłobu weszła krowa. Wkrótce okazało się, że zwierzę nie jest w stanie o własnych siłach wyjść z potrzasku. Na pomoc krowie ruszyły dwa zastępy strażaków. Krowa utknęła w żłobieInformację o ewakuacji krowy ze żłobu przekazała Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Staszowie na swojej oficjalnej stronie internetowej. Z relacji strażaków wynika, że do zdarzenia doszło w jednym z gospodarstw w miejscowości Pełczyce (pow. staszowski, woj. świętokrzyskie). Po otrzymaniu zgłoszenia o krowie, która zaklinowała się w żłobie i nie jest w stanie go opuścić o własnych siłach, na miejsce zadysponowano dwa zastępy straży pożarnej. Przybyli na miejsce druhowie z wykorzystaniem narzędzi hydraulicznych usunęli metalową barierkę, która oddzielała ich od uwięzionej w żłobie krowy. Następnie założyli pasy zabezpieczające wokół zwierzęcia i pomogli mu opuścić pułapkę. Krowa została po tym przekazana pod opiekę właściciela.

krus
19.06.2022 02:02 Rolnicza szara strefa rośnie w siłę? Dane z KRUS mogą niepokoić

Według ekspertów daje to podstawy do podejrzeń, że w sektorze rolniczym mamy do czynienia z rosnącą tzw. szarą strefą. Czy osoby związane z produkcją żywności uważają, że nie opłaca się już pracować w sposób legalny?Rozbieżne dane z KRUS i BAELBAEL, czyli inaczej Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności skupia się nie tylko na analizowaniu kondycji zatrudnienia w sektorze rolniczym, ale też szeroko pojętego rynku pracy w Polsce. Celem przeprowadzanych analiz jest otrzymanie dokładnych informacji na temat struktury siły roboczej w naszym kraju. Za przeprowadzenie Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności od 1992 roku odpowiedzialny jest Główny Urząd Statystyczny. Ostatnia edycja BAEL pokazała interesującą tendencję w polskim rolnictwie: w 2020 roku 91 tysięcy osób więcej niż w roku poprzednim zadeklarowało, iż prowadzi własne gospodarstwo rolne. Co więcej, w ubiegłym roku liczba pracujących w sektorze rolniczym zwiększyła się o 100 tysięcy osób wobec roku 2019. Choć informacje te powinny mieć zdecydowanie optymistyczny wydźwięk, to pewien zgrzyt pojawia się, gdy porównamy wymienione dane z tymi pochodzącymi z KRUS. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]

puda
19.06.2022 02:02 Minister Grzegorz Puda skomentował strajki rolników. Odniósł się do postulatów Agrounii

4 i 5 sierpnia 2021 roku rolnicy pod kierownictwem Agrounii protestowali w Rękoraju - ich celem jest m.in. uzyskanie państwowej pomocy niezbędnej do zwalczenia ASF, a także zmiana przepisów dotyczących sprzedaży świń z obszarów zajętych wirusem afrykańskiego pomoru świń. Szef Agrounii Michał Kołodziejczak apelował o rozmowę do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra rolnictwa Grzegorza Pudy. Niestety, prośby rolników o spotkanie nie zostały wysłuchane. Agrounia po strajku w Rękoraju zapowiedziała rychłe blokady dróg w całym kraju. Tymczasem minister Grzegorz Puda w krytycznych słowach odniósł się do protestu w Rękoraju, mówiąc: - Proszę pozwolić, że nie będę komentował postulatów, bo wczoraj na tych protestach te postulaty były tak rozmyte i tak szeroko rozumiane, że ciężko się do tego odnieść.Minister Puda komentuje sprawę protestu rolników w RękorajuW tym samym czasie, kiedy rolnicy i zwolennicy Agrounii blokowali drogę krajową numer 12 w Rękoraju, minister Grzegorz Puda publikował na Twitterze fotografie z wizytacji gospodarstw ekologicznych na Lubelszczyźnie. Choć, jak twierdzi Michał Kołodziejczak, zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda, byli wielokrotnie informowani o protestach i proszeni o rozmowę, żaden z polityków nie zareagował na ponawiane apele. 6 sierpnia 2021 roku Grzegorz Puda był gościem Sygnałów dnia Programu 1 Polskiego Radia, gdzie usłyszał następujące stwierdzenie dziennikarza Programu 1 Polskiego Radia Henryka Szrubarza: - Rolnicy z Agrounii drugi dzień protestowali wczoraj pod Piotrkowem. Zapowiadają dalsze protesty. Szef Agrounii Michał Kołodziejczak mówił: "Sytuacja polskiego rolnictwa jest tragiczna".Minister odparł:- Każdy ma prawo w Polsce do protestów. Proszę zwrócić uwagę, że większość z postulatów, które zostały przez rolników przedstawione, zostały spełnione. My, jako podmiot, który jest odpowiedzialny za te działania, przygotowaliśmy pakiet rozwiązań, strategicznych rozwiązań nie tylko na dzisiaj, ale i na przyszłość, jeśli chodzi o walkę z ASF-em. W tym pakiecie, przypomnę, jest pięć filarów. Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że 50 milionów zostanie przeznaczonych na bioasekurację dla hodowców trzody chlewnej, natomiast 150 milionów złotych na dopłaty do produkcji zwierzęcej.

emilka ranczo laszki
19.06.2022 02:02 Brat i partner zabrali Emilkę na Lubelszczyznę. Do Laszek trafił nowy zwierzak

Emilia Korolczuk, znana dzięki udziałowi w kultowym programie Rolnicy. Podlasie, z chęcią dokumentuje swoje codzienne życie m.in. na kanale na portalu YouTube.com. W ostatnich dniach Emilka zamieściła film, w którym udokumentowała nietypową sytuację: jej brat i partner bez słowa wyjaśnienia zabrali ją w podróż na Lubelszczyznę. - Nie wiem, o co chodzi, mamy ze sobą przyczepkę, więc coś tam mogę podejrzewać, że chodzi o jakiegoś zwierzaka - powiedziała z uśmiechem rolniczka. W istocie okazało się, że Krzysztof i Karol postanowili sprezentować Emilce małą cieliczkę. Podróż na LubelszczyznęPod koniec ubiegłego tygodnia Emilia Korolczuk zamieściła na swoim kanale na portalu YouTube.com bardzo ciekawy i radosny film - choć na samym początku nie wiadomo było, dlaczego brat Krzysztof i partner Karol zabierają rolniczkę na Lubelszczyznę, to wkrótce okazało się, że za wszystkim stoi mała cieliczka. - Nie wiem, dokąd jadę, nie wiem, po co jadę. Chłopaki robią mi prezent z okazji bez okazji - zdradziła rolniczka na samym początku filmu.Kobieta zaznaczyła jednakże, iż domyśla się, iż powodem ich podróży może być kolejny zwierzak, który zostanie zabrany do Laszek. Emilka miała rację - z Podlasia podróżnicy trafili na Roztocze, do gospodarstwa rolnego z krowami rasy jersey.

wścieklizna
19.06.2022 02:02 Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził kolejne cztery przypadki wścieklizny w Polsce

Główny Inspektorat Weterynarii za pośrednictwem swojej oficjalnej strony poinformował o wystąpieniu kolejnych czterech przypadków wścieklizny na terenie województwa mazowieckiego. Ogniska 58-61 zostały potwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach z dnia 23 września 2021 roku. Główny Inspektorat Weterynarii informuje o kolejnych przypadkach wścieklizny w PolsceChoć przez pewien czas wydawało się, że polskie władze poradziły sobie z występującą wśród dzikich zwierząt wścieklizną, problem powrócił w 2021 roku - od stycznia na terenie naszego kraju odnotowano łącznie 61 przypadków tej choroby. Regionem, który jest najbardziej dotknięty problemem wścieklizny wśród zwierząt, jest Mazowsze. Główny Inspektorat Weterynarii poinformował za pośrednictwem swojej strony internetowej o kolejnych czterech przypadkach wścieklizny, której ogniska potwierdzono w województwie mazowieckim. Wyniki badań laboratoryjnych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego zostały przekazane Głównemu Inspektoratowi Weterynarii w czwartek 23 września 2021 roku.

rolnik
19.06.2022 02:02 Rolnik nie chciał oddać swojej ziemi pod gazociąg. Zatrzymała go policja

Pan Marek Hońko, wraz z innymi kilkunastoma rolnikami niezgadzającymi się na budowę gazociągu na swoich gruntach, związali Komitet Obrony Chłopów. O całej sytuacji informuje wpis KOC na portalu społecznościowym Facebook. Rolnik kontra gazociągCałe zdarzenie miało miejsce na polu pana Marka w Jankielówce 29 stycznia 2021 roku. Tego dnia na polu zjawili się pracownicy wykonujący konstrukcję gazociągu Polska-Litwa. Przyjechali wraz z egzekutorem, urzędnikiem państwowym. Grupa osób, która pojawiła się na terenie należącym do pana Marka, powiedziała, że zgodnie z tzw. specustawą o inwestycjach gazowych rolnik ma w obowiązku udostępnić pod budowę gazociągu fragment swojego pola. Co zrozumiałe, panu Markowi nie spodobał się przymus oddania fragmentu działki pod inwestycję. Między stronami wywiązała się kłótnia, a wkrótce potem właściciel pola przyjechał na miejsce traktorem, po czym rozpoczął demontaż płotu postawionego przez pracowników państwowych. Portal Wirtualna Polska podaje słowa pana Marka:- Byłem bardzo kulturalny, powstrzymywałem się od przekleństw, a mogłem iść na nich z kosą czy widłami. Policja zabrała mnie z pola i wywiozła 40 kilometrów do Ełku.

jabłka
19.06.2022 02:02 Produkcja jabłek z napisem. Grawerowanie opłaca się coraz mniej

Jabłka, które opatrzone są napisami Kocham Cię lub Dziękuję są nie tylko produktem spożywczym, ale przekazują też konkretną treść - to właśnie dlatego konsumenci coraz częściej zwracają na nie uwagę. Jabłka z naklejkami czy z grawerem?Podczas gdy jedni producenci jabłek decydują się na tłoczenie soku, inni - na produkcje owocowych chipsów, tak niektórzy chcą, by ich jabłka niosły pewną treść - i to w sensie dosłownym. Obecnie na rynku istnieją dwie metody opatrywania jabłek dowolnymi napisami. Jedną z nich jest naklejanie szablonów na owoce - w miarę wzrostu i zmiany koloru na powierzchni odznacza się pożądany przez producenta tekst. W drugim przypadku mowa o grawerowaniu - maszyna delikatnie ściera skórkę owocu, tworząc wybrany tekst, wzór, czy ornament. Wiele tego typu produktów pojawia się w sklepach z okazji Walentynek, a także Dnia Kobiet czy Dnia Matki. Spora grupa osób decyduje się także na hurtowy zakup tego typu owoców na wesela - na jabłkach umieszcza się wtedy podziękowanie za przybycie na uroczystość.

sejm
19.06.2022 02:02 Sejm przegłosował nowelizację ustawy ws. płatności bezpośrednich

Za uchwaleniem nowelizacji bez wprowadzania dodatkowych poprawek opowiedziało się 445 posłów, trzech było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Przegłosowano nowelizację ustawy ws. płatności bezpośrednichNowelizacja, o której mowa, ma być pomocą dla rolników - terminy składania wniosków o dopłaty bezpośrednie oraz zmian do wniosków mają być bowiem ustalane przez kraje członkowskie, a nie organy decyzyjne Unii Europejskiej. Dla rolników może to oznaczać bardziej usprawniony proces przekazywania premii z unijnych funduszy. Dodatkowe uprawnienia w kwestii ewentualnego przedłużania terminów składania wniosków (np. w sytuacji ekstremalnych zjawisk pogodowych) otrzyma minister rolnictwa. Z dotychczas obowiązującej ustawy usunięto zapis dotyczący składania wniosków ustalony przez UE i wprowadzono nowe terminy, tj. od 15 marca do 15 maja. Na dokonanie zmian w złożonych już wnioskach rolnicy będą mieli czas do 31 maja. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Kolejną nowością dla rolników jest możliwość przesyłania geotagowanych fotografii przez aplikację ARiMR w sytuacji, gdy starają się o dopłaty bezpośrednie, premie do tytoniu oraz inne dotacje w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

pożar
19.06.2022 02:02 Dramat we wsi Udrzyn: pożar pochłonął warsztat stolarski. Bracia zostali bez źródła utrzymania

Dwaj stolarze po pożarze pozostali z pustymi rękami, a obecnie starają się zebrać fundusze na odbudowę swojego warsztatu i zakup najpotrzebniejszych narzędzi. Pożar, który strawił warsztat stolarskiWe wsi Udrzyn warsztat stolarski istniał od lat. Najpierw zarządzał nim ojciec Adama i Pawła. To on nauczył synów rzemiosła, przekazał miłość do stolarstwa i przekazał pod ich opiekę rodzinny biznes. Mężczyźni z powodzeniem kontynuowali wieloletnią tradycję, zachwycając klientów kunsztem swojej pracy i oryginalnymi projektami, które dzięki pracy ich rąk rodziły się w drewnie.Niestety, sielanka została brutalnie przerwana przez pożar, który wybuchł w warsztacie 16 marca bieżącego roku. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Nie trzeba dodawać, że z racji dużej liczby drewnianych przedmiotów, które znajdowały się wewnątrz pomieszczenia, płomienie bez trudu strawiły wszystko, co napotkały na swojej drodze. Spłonął zarówno budynek, jak i narzędzia oraz projekty gotowe do odbioru przez klientów. Wraz z ukochanym warsztatem, zawodowy świat Adama i Pawła obrócił się w popiół. Obecnie pomieszczenie wymaga gruntownego remontu, by umożliwić mężczyznom zarabianie na utrzymanie swoich rodzin.

miliony
19.06.2022 02:02 Usuną go z terenów wiejskich. Akcja będzie kosztować miliony złotych

Nie wszystkie elementy wiejskiego krajobrazu sprzyjają produkcji rolnej i zdrowiu - takim przykładem może być niebezpieczna roślina zwana Barszczem Sosnowskiego. Walka z tym inwazyjnym gatunkiem trwa w Polsce od lat - jak informuje portal money.pl, gmina Kępica zapowiedziała, że na usunięcie Barszczu Sosnowskiego zamierza wydać 3 miliony złotych. Gatunek ten zawiera furanokumaryny, które mogą wywołać u człowieka poważne podrażnienia oczu, dróg oddechowych, a także oparzenia II i III stopnia. Miliony na walkę z Barszczem SosnowskiegoPolskie władze nie chcą mieć za grosz litości dla Barszczu Sosnowskiego, który został przywieziony do naszego kraju w latach 50-70. XX wieku ze wschodu jako roślina pastewna. Wkrótce jednak okazało się, że choć Barszcz zdaje egzamin jako pasza dla zwierząt, to jest trudny w uprawie, a jego sok ma zgubne skutki dla ludzkiego zdrowia - szybko zatem porzucono uprawę tej rośliny. Pomimo tego Barszcz Sosnowskiego pozostał obecny w naszym ekosystemie nawet bez dalszej pomocy człowieka - stał się gatunkiem wysoce inwazyjnym, którego pozbycie się jest wyjątkowo trudne. Gmina Kępice walczy z plagą Barszczu Sosnowskiego przez ostatnie pięć lat i co roku dba o to, by rośliny się nie odradzały. Niestety, eliminacja tego gatunku jest bardzo droga - samorząd w Kępicach liczy się z wydatkiem rzędu 3 milionów złotych, które pozyskał na ten cel z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

MARCIN SMULCZYNSKI/East News (zdjęcie poglądowe)
19.06.2022 02:02 Wypadek podczas prac rolniczych. Nie żyje mężczyzna przejechany przez ciągnik

Dziś podczas prac rolniczych w Masłowie (woj. śląskim) doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Na miejscu zginął mężczyzna. W Masłowie podczas prac rolniczych na policję zadzwonił mężczyzna. Jak wynikało z informacji przekazanych przez mężczyznę, jego ojciec został przejechany przez ciągnik rolniczy.

Rolnik - ciągnik
19.06.2022 02:02 Wypadek podczas prac polowych. 52-letni rolnik doznał urazu

Wczoraj w Starym Barkoczynie (woj. pomorskie) doszło do wypadku z udziałem maszyny rolniczej. Podczas zdarzenia ranny został 52-letni rolnik. Do zdarzenia o godzinie 19.15 zadysponowano druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej Lubań. Na miejscu zdarzenia pojawili się także JRG Kościerzyna, OSP KSRG Nowa Karczma, Zespół Ratownictwa Medycznego, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz funkcjonariusze policji. Do wypadku podczas prac polowych. Jak przekazał portal kościerzyna.naszemiasto.pl, podczas zdarzenia 52-letni mężczyzna doznał urazu twarzoczaszki. Mężczyzna podczas pracy miał upaść na maszynę rozrzucającą siano.

Rolnik - pożyczka
19.06.2022 02:02 Rolnik potrzebował pieniędzy. Jednym podpisem stracił całe gospodarstwo

W rozmowie z dziennikarzami "Interwencji" rolnik wyznał, jak doszło do tego, że stracił swoją ziemię. - Jak to się stało? Potrzebowałem pieniędzy, szukałem po Raciborzu i taka firma jest, co to kredyty po bankach załatwia. Chciałem ze 150,200 tys. zł, ale okazało się, że nie umiała załatwić tego kredytu z banku. Powiedziała, że ma takich znajomych, co umieją pożyczać pieniądze - przekazał w reportażu Norbert Sichma.I wtedy rolnik zdecydował się pożyczkę.

Emilka rolnicy podlasie
19.06.2022 02:02 Emilka z "Rolnicy. Podlasie" z nietypowym ogłoszeniem. Chodzi o kozy po przejściach

Emilia Korolczuk w poście na Facebooku zaznacza, że kozy w wieku czterech i dwóch lat są po przejściach - u poprzedniego właściciela były zaniedbane, przez co niedostatecznie urosły. Kozy u Emilki z "Rolnicy. Podlasie"W gospodarstwie w Laszkach nie ma chyba ani jednego zwierzęcego mieszkańca, który nie miałby swojego imienia i własnej, unikatowej historii. Rolniczka Emilka podchodzi do każdego ze swoich podopiecznych bardzo indywidualnie i - jak na prawdziwą hodowczynię przystało - ważny jest dla niej los wszystkich swoich zwierząt. Już od dłuższego czasu znana rolniczka informuje swoich fanów w mediach społecznościowych o stadzie swoich kóz, które powiększa się o młode. Okazuje się jednak, że niektóre ze zwierząt opuszczą gospodarstwo w Laszkach. Na Facebooku Emilia Korolczuk napisała: Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]- Dwie kózki szukają domu. Biała Lodzia 4 lata i jej córka Janeczka lat 2. Kozy te były kiedyś zaniedbane i są niedorośnięte, więc nie nadają się do rozmnażania i na mleko, jedynie jako pupilki do kochania i miziania. [pis. oryg.]

Ptasia Grypa - Pomorska Izba Rolnicza
19.06.2022 02:02 Komunikat Inspekcji Weterynaryjnej: "Należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupu piskląt"

- Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białogardzie informuje, iż w związku z dynamiczną sytuacją dotyczącą występowania wysoce zjadliwej grypy ptaków i pojawieniem się w szybkim tempie nowych ognisk tej choroby zarówno wśród ptaków utrzymywanych w gospodarstwach komercyjnych oraz niekomercyjnych, jak i ptactwa dzikiego, należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupu piskląt w budzących wątpliwość niskich cenach - informuje w oficjalnym piśmie, które zamieściła na swojej stronie Pomorska Izba Rolnicza, Maria Pachocka zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białogardzie. Co więcej, w piśmie przypomniano o przestrzeganie zasad bioasekuracji zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi z dnia 4 kwietnia 2017 roku w sprawie zarządzania środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz o obowiązku powiadomienia Powiatowego Lekarza Weterynarii o zamiarze zasiedlenia gospodarstwa, bądź hodowli drobiem. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-8]

emilia
19.06.2022 02:02 Emilia skrytykowała Agrounię. Mocna aluzja do Andrzeja i Gienka?

Emilia Korolczuk znana z serialu Rolnicy. Podlasie wybrała się w ostatnim czasie do gospodarstwa w Zaciszu, które wiosną 2021 roku zostało doszczętnie zniszczone przez pożar. W filmie, który opublikowała na YouTube, rolniczka pokazała ogrom zniszczeń, jakie żywioł poczynił w gospodarstwie rolnym. - Agrounio! Takim trzeba pomagać - powiedziała dobitnie Emilka, filmując zwęglone maszyny rolnicze. - Gospodarzom, którzy stracili dobytek całego życia. Mocne słowa Emilki ws. pomocy poszkodowanymEmilia Korolczuk opublikowała na swoim kanale Ranczo Laszki na portalu YouTube poruszający film, który obrazuje skalę zniszczeń gospodarstwa rolnego we wsi Zacisze po ogromnym pożarze, który wybuchł tam wiosną 2021 roku. Rolniczka wybrała się do potrzebujących rolników wraz z partnerem, nie zapominając o prezencie, jakim były króliki z jej własnej hodowli. Dzięki nowym zwierzętom gospodarze będą mieli szansę odtworzyć swoje własne stado. Podczas kręcenia filmu Emilia pokazała zwęglone budynki gospodarcze i zniszczone maszyny. W tym samym czasie zdecydowała się na dobitną krytykę działań Agrounii, mówiąc: - Agrounio! Takim trzeba pomagać. Gospodarzom, którzy stracili dobytek całego życia. Trudno nie odnieść wrażenia, że rolniczka z Laszek w krytyczny sposób odniosła się tym samym do pomocy, jaką zaoferowała Agrounia Gienkowi i Andrzejowi w kupnie i przywiezieniu belarki do Plutycz.

mięso zielony ład
19.06.2022 02:02 23% VAT na mięso. Warzywa i owoce bez podatku. Zielony Ład wzbudza emocje

Zielony Ład dla Europy, będący szeregiem politycznych inicjatyw na rzecz uzyskania neutralności klimatycznej krajów EU do 2050 roku zakłada m.in. ujęcie podstawową stawką VAT produktów spożywczych, których produkcja charakteryzuje się największym śladem węglowym. Zgodnie z unijnymi propozycjami produkty mięsne w Polsce miałyby być opodatkowane na poziomie 23% VAT. Z drugiej strony warto dodać, że wyższe ceny mięsa mają być zrównoważone niższymi cenami owoców i warzyw, które miałyby korzystać z zerowej stawki podatku. Zielony Ład dla Europy i 23-procentowy podatek VAT na mięsoZielony Ład dla Europy (ang. European Green Deal) jest zbiorem propozycji działań politycznych, dzięki którym do 2050 roku możliwe będzie osiągnięcie neutralności klimatycznej przez wszystkie państwa Wspólnoty. Jednym z szeroko komentowanych projektów jest opodatkowanie produktów mięsnych na poziomie podstawowej stawki VAT typowej dla danego kraju. Dlaczego to właśnie mięso ma być objęte wyższą stawką podatku VAT? Kwestia jest podyktowana próbą zmiany nawyków żywieniowych Europejczyków, którzy - ze szkodą dla własnego zdrowia - spożywają zdecydowanie za dużo mięsa. Drugim powodem jest chęć zminimalizowania śladu węglowego, który w ogromnych ilościach pozostawia produkcja tego typu żywności. W Polsce mięso miałoby być zatem objęte 23-procentową stawką VAT. Krytycy rozwiązania wskazują, że produkty mięsne stałyby się produktem luksusowym i doprowadziłyby do zubożenia społeczeństwa. Idea dodatkowego opodatkowania mięsa wzbudza spore kontrowersje również wśród unijnych urzędników.

traktor lokomotywa
19.06.2022 02:02 Lubelszczyzna: traktorzysta wjechał pod pociąg

Jak poinformowała Komenda Miejska Policji w Zamościu, na niestrzeżony przejazd kolejowy - prosto pod lokomotywę pociągu - wjechał kierowca ciągnika rolniczego. 63-letni mieszkaniec województwa lubelskiego odniósł obrażenia ciała i został przewieziony do szpitala. Szczegółowy przebieg całego zdarzenia ustalają zamojscy funkcjonariusze policji. Traktorzysta wjechał na przejazd kolejowyPrzejazdy kolejowe są miejscami, w których błędna decyzja lub chwila nieuwagi mogą doprowadzić do prawdziwej tragedii. O niebezpiecznym zdarzeniu, do którego doszło w ostatnich dniach na Lubelszczyźnie poinformowała na swojej oficjalnej stronie internetowej Komenda Miejska Policji w Zamościu. W miejscowości Niedzieliska (gm. Szczebrzeszyn) na niestrzeżony przejazd kolejowy wjechał 63-letni kierowca ciągnika rolniczego. Problem w tym, że rolnik wjechał na tory wprost przed lokomotywę ze składem kolejowym.

ue
18.06.2022 02:02 Kupujesz nawozy? Od 1 lutego wchodzi nowe rozporządzenie UE

W przypadku zakupienia nawozów z azotanem amonu o stężeniu wyższym niż 16% rolnik będzie zobowiązany do wypełnienia specjalnego oświadczenia, w którym będzie musiał podać, w jakim celu potrzebna jest mu zakupiona substancja. UE a materiały wybuchowe na wsiMateriały wybuchowe to dość mocne określenie i najprawdopodobniej żaden rolnik nie myśli z ten sposób o kupowanych przez siebie nawozach. Mimo to w kwestii substancji, które potencjalnie mogą być wykorzystane w takim celu UE zdecydowała się nałożyć pewne obowiązki. Unia Europejska chce tym samym jeszcze lepiej zapobiegać nielegalnemu wytwarzaniu materiałów wybuchowych. Związek z tym mają akty terrorystyczne i inne działania na tle przestępczym. Od 1 lutego, w przypadku gdy rolnik będzie chciał zakupić nawóz z azotanem amonu o stężeniu wyższym niż 16%, będzie musiał uzupełnić oświadczenie, podając swoje dane osobiste, a także wyjaśniając, w jakim celu będzie wykorzystywał produkt. Warto podkreślić, że tego typu nawozów nie wolno sprzedawać.

Komenda Powiatowa Policji w Lubaniu
18.06.2022 02:02 Złapani na gorącym uczynku. Wywozili ciągnik rolniczy na lawecie

Z posesji na terenie gminy Lubań (woj. dolnośląskie) skradziono ciągnik rolniczy. Funkcjonariusze policji po otrzymanym zgłoszeniu na gorącym uczynku złapali sprawców. Zgłoszenie o kradzieży ciągnika z posesji na terenie gminy Lubań wpłynęło do dyżurnego lubańskiej jednostki Policji w miniony wtorek, 22 czerwca bieżącego roku. Jak się okazało, na miejscu zdarzenia, ciągnik rolniczy został umieszczony na lawecie i był przewożony w inne miejsce.

grunty - rolnicy
18.06.2022 02:02 Ogromne straty rolników z gminy Stupsk. Od jesieni ubiegłego roku zalewane są ich łąki i grunty orne

- Dla okolicznych rolników długo utrzymujące się zalania zarówno łąk jak i zniszczenie jesiennych zasiewów oznacza ogromne straty - informuje portal Codziennik Mławski. Recz w tym, że nie dość, że nikt nie chce wziąć za sprawę odpowiedzialności, to jeszcze ciężko będzie ze znalezieniem szybkiego rozwiązania problemu.

Rolnik - pszczoły
18.06.2022 02:02 Rolnik oskarżony o spowodowanie lokalnej katastrofy ekologicznej. Grozi mu do 8 lat więzienia

Mowa o zdarzeniu, do którego doszło w nocy z 19 na 20 maja ubiegłego roku. Wtedy rolnik dokonał oprysku pola kwitnącego rzepaku w Modliszowie. Jak przekazał Marek Rusin, szef Prokuratury Rejonowej w Świdnicy, rolnik użył substancji owadobójczej, która zawierała dimetoat. Użycie tej substancji w tym czasie było zabronione w przypadku rzepaku. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-10]Zgodnie z informacjami przez TVN24, gdy rolnik zakończył oprysk i odjechał z pola, w tym czasie pszczoły wyleciały z uli. Z ustaleń śledczych wynika, że pszczoły z pasiek w Modliszowie, Witoszowie i Pogorzale zebrały pyłek z kwitnącego rzepaku. Już w drodze pszczół z powrotem do uli, część z nich padła po drodze. Części pszczół udało się dotrzeć do uli, gdzie zatruły kolejne pszczoły. Jak ustalono podczas śledztwa, pszczoły zginęły ze względu na dokonane oprysku zabronionym środkiem.

IMGW - pogoda
18.06.2022 02:02 IMGW wydało ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Alerty obowiązują w 6 województwach

IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla województw: wielkopolskiego,lubuskiego,zachodniopomorskiego,pomorskiego,kujawsko-pomorskiego,łódzkiego.

rolnik szuka żony
18.06.2022 02:02 Smutna wiadomość od bohaterki "Rolnik szuka żony". Nikt nie spodziewał się rozstania

Hitowa produkcja TVP - Rolnik szuka żony - cieszy się niesłabnącą popularnością milionów widzów w Polsce. Wielu bohaterów reality show, pomimo upływu lat, nadal dzieli się sekretami swojego życia prywatnego w mediach społecznościowych. Anna Michalska, popularna rolniczka z drugiego sezonu produkcji, zdradziła, że rozstała się ze swoim partnerem. Niestety, w uratowaniu uczucia nie pomogła wspólna pasja, jaką jest rolnictwo, ani też przynoszone co kilka dni świeże kwiaty. Rolniczka bez ogródek wyznała: - Nie mam czasu na amory. Anna z drugiej edycji Rolnik szuka żony jest znowu singielkąProgram Rolnik szuka żony pokazuje, że życie pisze różne scenariusze, a miłość potrafi pojawiać się w najmniej oczekiwanych momentach. Anna Michalska, popularna rolniczka, która wystąpiła w drugiej edycji Rolnik szuka żony, dała się poznać telewidzom jako kobieta, która doskonale wie, czego oczekuje od swojego przyszłego partnera. Z tego względu wiele osób nazywało ją wybredną. Anna nie wyobrażała sobie, by jej przyszły partner nie kochał wsi. Musiał być również pracowity i zaradny, a także chętny do pracy w polu. Wszystko wskazywało na to, że rolniczka poznała miłość swojego życia po uczestnictwie programie. Okazał się być nim młodszy od niej mężczyzna, który - jak mówiła sama Anna - wszelkimi możliwymi sposobami zabiegał o jej względy. Miłość nie trwała jednak długo - Anna podzieliła się w mediach społecznościowych informacją, że znowu jest singielką. Powodem ma być fakt, że od wiosny do jesieni jest zajęta pracą w polu i nie ma czasu na amory.

AGROunia/FB
18.06.2022 02:02 Spontaniczna akcja. Kolejna niespodzianka dla Gienka i Andrzeja z Plutycz

Ledwie opadły emocje po przekazaniu belarki dla Andrzeja i Gienka znanym wszystkim z programu "Rolnicy. Podlasie", a w Plutyczach kolejny raz uśmiech zagościł na twarzach rolników. Tym razem Andrzej może się cieszyć z nowego tura. Przypomnijmy, jeszcze pod koniec czerwca rolnicy z AGROunii pojawili się w Plutyczach, by oficjalnie przekazać belarkę. Zakup nowej maszyny dla Gienka i Andrzeja był możliwy dzięki internetowej zbiórce założonej przez AGROunię.Jak informowaliśmy >tutaj< na Podlasiu doszło także do "historycznego" momentu, gdy powstała pierwsza bela. To właśnie ten moment przyczynił się do tego, że dziś w Plutyczach Andrzej otrzymał kolejny prezent.

dom
18.06.2022 02:02 Od 1 lipca wchodzi nowy obowiązek dla wszystkich posiadaczy domów

Od 1 lipca 2021 roku wszyscy właściciele domów jednorodzinnych będą mieli nowy, ważny obowiązek: będą musieli zgłosić odpowiednim organom, w jaki sposób ogrzewają swój budynek. Obowiązek dotyczyć ma również administratorów nieruchomości mieszkalnych. Warto nadmienić, że za zignorowanie nowych przepisów grozi kara finansowa. Nowy obowiązek od 1 lipcaMożna powiedzieć, że zbieranie przez państwo informacji na temat tego, w jaki sposób mieszkańcy naszego kraju ogrzewają swoje domostwa podyktowane jest stopniowo zmieniającym się podejściem do ekologii i potrzebą minimalizowania negatywnego wpływu człowieka na środowisko naturalne. Jak podaje portal money.pl, od 1 lipca 2021 roku wszyscy właściciele domów jednorodzinnych oraz administratorzy budynków mieszkalnych będą musieli zgłosić przez internet to, z jakich źródeł pochodzi energia grzewcza. W tym celu uruchomiona zostanie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), a właściciele nieruchomości będą musieli złożyć odpowiednie deklaracje w ciągu roku od momentu otwarcia systemu.

pożar
18.06.2022 02:02 Janików: pożar zajął budynki, płody rolne i maszyny. Rolnik zemdlał z przerażenia

Wewnątrz zabudowań spaliły się maszyny rolnicze, płody rolne i środki do produkcji rolniczej. Właściciel, widząc skalę strat, stracił przytomność. Straszliwy pożar w JanikowiePożar, do którego doszło w Janikowie, można określić jako zrealizowanie najgorszych koszmarów rolnika - w kilka godzin żywioł pochłonął nie tylko budynki gospodarcze, ale też owoce wcześniejszej pracy i narzędzia do produkcji rolniczej. Cała sytuacja została opisana przez OSP KSRG Przysucha na facebookowym profilu. Jak podają służby, zgłoszenie o pożarze dotarło do straży pożarnej po godzinie 3 nad ranem. Ogień zajął budynki w gospodarstwie we wsi Janików w gminie Przysucha na terenie województwa mazowieckiego. Bez chwili zwłoki na miejsce zadysponowano po dwa zastępy JRG Przysucha, OSP KSRG Skrzyńsko, a także po jednym z OSP KSRG Przysucha GCBA oraz OSP Gliniec. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Niestety, ogień rozprzestrzenił się w błyskawicznym tempie - również dlatego, że budynek gospodarczy był wykonany z drewna. Stodoła, choć murowana, została w znacznym stopniu zniszczona. Ponieważ właściciel zasłabł na widok tak wielkich strat, do gospodarstwa przyjechali również ratownicy medyczni. Akcja gaśnicza trwała kilka godzin. Na obecną chwilę nie wiadomo, co było bezpośrednią przyczyną pojawienia się ognia w gospodarstwie. Trwa liczenie strat.

AGROunia - odszkodowania
18.06.2022 02:02 AGROunia nagłaśnia kolejny skandal. Tym razem kwestia ubezpieczeń rolniczych

- Rolnicy od początku wiosny chcą ubezpieczać swoje uprawy od licznych klęsk żywiołowych i nie mogą - przyznał w dzisiejszej transmisji w mediach społecznościowych lider AGROunii, Michał Kołodziejczak.Jak wskazał Kołodziejczak, w budżecie państwa nie zostały przewidziane pieniądze na dopłaty do ubezpieczeń od klęsk żywiołowych (np. przymrozki, grad). W ubiegłym roku na ten cel przeznaczonych zostało 800 milionów złotych, tymczasem w tym roku suma ta została okrojona o połowę. Jednak problem jest w tym, że jak przekazał lider AGROunii ubezpieczalnie nie otrzymały jeszcze pieniędzy, a co za tym idzie, nie mogą ubezpieczać na normalnych zasadach rolników. - Będzie to skutkowało kolejnymi dramatycznymi sytuacjami, bo rolnicy w tej chwili nie będą ubezpieczać swoich upraw komercyjne, bo są to bardzo drogie ubezpieczenia - dodał Kołodziejczak, zwracając uwagę na to, że w innych państwach na świecie, władza pilnuje, by dopłacać do ubezpieczeń rolniczych. Zdaniem Kołodziejczaka zmniejszenie o połowę dopłat do ubezpieczeń rolniczych jest przykładem na to, ze rolnicy dziś nie mogą liczyć na żadną pomoc od państwa. Przeznaczenie 400 miliardów złotych na ubezpieczenia jest zdaniem lidera AGROunii niewystarczające, suma ta powinna zostać zwiększona do 1 miliarda złotych.

pożar
18.06.2022 02:02 Gigantyczny pożar słomy i maszyn. Policja wytypowała podejrzanych

Choć ustalanie przyczyn pożaru nadal trwa, to służby wskazują, że winnych może być tutaj dwoje dzieci. Straty sięgają pół miliona złotych. Gigantyczny pożar w NiedoradzuNiedoradz jest wsią, która mieści się w gminie Otyń na terenie województwa lubuskiego. Strażacy otrzymali informację o pożarze budynku byłego tartaku w niedzielę 25 kwietnia 2021 roku około godziny 19:00. Jak przekazuje TVN24, w pomieszczeniu mającym powierzchnię 6 tysięcy metrów kwadratowych składowano bele słomy i maszyny rolnicze. Nie trzeba zatem dodawać, że zaprószony ogień rozprzestrzenił się w błyskawiczny sposób. Po otrzymaniu zgłoszenia, strażacy ruszyli na wyznaczone miejsce. Początkowo z ogniem walczyło dwanaście jednostek straży pożarnej, jednakże w trakcie akcji okazało się, że potrzeba wsparcia kolejnych siedmiu zastępów. Skala pożaru okazała się być porażająca. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-10]Jak przekazał Paweł Skwierczyński z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowej Soli w wypowiedzi dla dziennikarzy TVN24, w momencie przybycia pierwszych strażaków ogień trawił już 70% budynku. Gaszenie pożaru trwało przez całą noc, do kolejnego poranka. Pomimo starań służb, mienia zajętego ogniem nie dało się uratować. Właściciel budynku wstępnie oszacował straty na około pół miliona złotych.

motocykl heder
18.06.2022 02:02 Motocyklista wjechał pod heder. Niebezpieczne zdarzenie na Lubelszczyźnie

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie poinformowała o groźnym zdarzeniu, do którego doszło w ostatnich dniach w województwie lubelskim: kierujący motocyklem zderzył się czołowo z kombajnem. Pojazd wraz z mężczyzną znalazł się pod zamontowanym hederem. Wedle wstępnej oceny służb, poniesione straty materialne mogą sięgnąć nawet 3 tysięcy złotych.

śmigłowiec LPR Gienek i Andrzej
18.06.2022 02:02 Śmigłowiec LPR u Gienka i Andrzeja. Nagłe zasłabnięcie sąsiada

Jak wyjaśniają rolnicy, powodem interwencji służb medycznych był fakt, iż jeden z sąsiadów Onopiuków zasłabł. Potrzebna była natychmiastowa pomoc, a śmigłowiec wylądował na łące bohaterów serialu Rolnicy. Podlasie. Śmigłowiec LPR w PlutyczachDo niebezpiecznej sytuacji doszło w piątek 21 maja 2021 roku - wtedy to jeden z mężczyzn mieszkający w okolicy stracił przytomność. Jak możemy przeczytać we wpisie na facebookowym profilu Gienka i Andrzeja Onopiuków, wkrótce nad wsią pojawił się śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zgodnie z informacjami podanymi na profilu rolników, Jarek, młodszy z synów Gienka, wskazał ratownikom miejsce na łące, gdzie mogliby wylądować. Dzięki szybkiej reakcji i wrażliwości mieszkańców Plutycz sąsiad w potrzebie został przetransportowany do szpitala w Łapach. Na obecną chwilę nie wiadomo, w jakim stanie jest sąsiad Andrzeja i Gienka. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-15]

unia europejska
18.06.2022 02:02 Wpływ UE na polskie rolnictwo

Choć oficjalnie Polska należy do Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku, to losy kraju nad Wisłą i Wspólnoty Europejskiej po raz pierwszy splotły się w kwietniu 1994 roku, kiedy zdecydowano się złożyć wniosek o członkostwo w UE. Od tamtej pory rzeczywistość społeczna i gospodarcza w naszym państwie uległa widocznym przekształceniom. Co dokładnie zmieniło się w polskim rolnictwie od 2004 roku po akcesji do Unii Europejskiej? Jak członkostwo w UE zmienia polskie rolnictwo na co dzień? Co czeka krajowe rolnictwo w przyszłości? Dyskusja na temat wpływu UE na polski sektor rolnictwa jest trudna do podsumowania w kilku zdaniach - z ogólnym zarysem problematyki można zapoznać się w naszym tekście. Choć przynależność do rozmaitych wspólnot może mieć swoje dobre i złe strony, to jedno pozostaje bez wątpliwości: po siedemnastu latach od wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej polskie rolnictwo uległo ogromnym zmianom strukturalnym i stało się znaczącym graczem m.in. na rynku produkcji i przetwórstwa żywności. Jak zmieniło się polskie rolnictwo po wstąpieniu do Unii Europejskiej?W kwietniu 1994 roku polski rząd podjął decyzję o złożeniu wniosku o członkostwo w Unii Europejskiej. Od tamtej pory rozpoczął się realny proces integracji naszego kraju do Wspólnoty Europejskiej - został on zwieńczony uroczystym przyłączeniem Polski do UE 1 maja 2004 roku. Tego samego dnia Unia Europejska powiększyła się też o kolejne państwa: Cypr, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Maltę, Słowacje, Słowenię i Węgry. W 2021 roku minęło siedemnaście lat od pamiętnego momentu, w którym nasz kraj w umysłach wielu Polaków dokonał znaczącego przesunięcia na Zachód. Przystąpienie do Unii Europejskiej od samego początku oznaczało ogromne zmiany dla sektora rolnego, którego pracownicy obawiali się o dalszą rentowność swoich gospodarstw i konkurencyjność produkowanej żywności na rynku. Pomimo wielu obaw polskie prawo zostało zreformowane w taki sposób, że sprostało unijnym wymaganiom, a polscy rolnicy w szybkim czasie stali się liderami w produkcji drobiu, owoców i pieczarek. Polskie gospodarstwa rolne uległy głębokiej modernizacji, dzięki czemu rolnicy unowocześnili przetwórstwo rolno-spożywcze. Rozwój wsi był również możliwy dzięki dopłatom bezpośrednim i programom wsparcia inwestycji (jak np. PROW, SPO, SAPARD). Warto również zwrócić uwagę na wzrost wartości eksportowanej żywności wobec produktów importowanych na przestrzeni lat - z roku na rok polscy rolnicy coraz większą ilość produkowanych płodów rolnych przeznaczają na sprzedaż za granicą. >Jak przekazuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przez piętnaście lat członkostwa w Unii Europejskiej, Polska wykorzystała ponad 50 miliardów euro, dzięki którym krajowe rolnictwo stało się bardziej nowoczesne, konkurencyjne i dochodowe. Choć wskutek nowych regulacji i potrzeby spełniania unijnych norm zwiększają się koszty produkcji żywności, to wedle danych MRiRW od 2004 roku nominalne dochody osób pracujących w sektorze rolnym dwukrotnie się pomnożyły. Wskutek dystrybucji finansów w ramach Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich polskie obszary pozamiejskie na dalszy rozwój otrzymały ponad 5 miliardów euro. Dzięki uzyskanym funduszom na wsi rozbudowano infrastrukturę wodno-kanalizacyjną i drogową, stworzono również miejsca rekreacji sportowej i kulturalnej.

zestaw
18.06.2022 02:02 16-latek kierował traktorem z przyczepami. Doszło do dramatu, ucierpiał 8-latek

Latem wiele dzieci bierze udział w pracach na terenie gospodarstw i pomaga w codziennych obowiązkach swoich rodziców i dziadków. Niestety, dochodzi przy tym niekiedy do niebezpiecznych zdarzeń. Jak przekazał portal tarnowska.tv, kierowany przez 16-latka ciągnik przewrócił się na jednej z dróg w Brzesku. Do traktora dołączone były dwie przyczepy dwuosiowe wypełnione obornikiem. W wyniku zdarzenia 8-letni pasażer doznał dotkliwych obrażeń ciała i został przetransportowany helikopterem do szpitala. Wywrócony ciągnik. Ucierpiał 8-latekJak podaje portal tarnowska.tv, do niebezpiecznego zdarzenia doszło w Brzesku (gm. Brzesko, woj. małopolskie) w środę 4 sierpnia 2021 roku. W godzinach przedpołudniowych 16-letni kierowca jechał przez miejscowość traktorem, do którego dołączone były dwie przyczepy wypełnione obornikiem. Podróżował z nim 8-letni pasażer. Jak relacjonują tarnowskie media, w pewnym momencie małoletni kierowca utracił panowanie nad pojazdem. Ciągnik najechał na skarpę i wywrócił się wraz z jedną z dwuosiowych przyczep.

grzybiarz
18.06.2022 02:02 Sprzedaż grzybów w świetle prawa. Przypominamy podstawowe zasady

Grzybobranie nie raz było określane polskim sportem narodowym. Zbieranie leśnych przysmaków wymaga jednak nie tylko cierpliwości, ale też dużej wiedzy na temat gatunków grzybów. Mało kto jednak wie, że handlując grzybami, można narazić się na ryzyko kar finansowych. Okazuje się bowiem, że straganowa sprzedaż grzybów przy drogach jest niezgodna z obowiązującym prawem. Grzybów nie wolno również sprzedawać, jeśli nie dysponujemy specjalnym atestem.Grzybowy raj z ograniczeniamiPolska jest jednym z niewielu europejskich krajów, który w kwestii zbioru grzybów pozostawia grzybiarzom bardzo dużą wolność działania. Istnieją kraje takie jak Włochy, gdzie - by legalnie udać się na grzybobranie - trzeba kupować kosztowny abonament. Grzybiarze nie mogą również wynosić z lasu dowolnych ilości grzybów, lecz muszą stosować się do odgórnych limitów (również wtedy, kiedy nie chcą ich sprzedawać). Jak się jednak okazuje w naszym kraju istnieją pewne zasady, które regulują sprawy związane z handlem grzybami. W przypadku, gdy osoba sprzedająca je ignoruje, naraża się na karę finansową. Warto pamiętać, że sprzedaż grzybów na przydrożnych straganach przy lesie jest niezgodna z prawem. Handel może być bowiem prowadzony tylko w przeznaczonych do tego miejscach. W kodeksie wykroczeń czytamy: >

podatek akcyzowy
18.06.2022 02:02 Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Zmiany możliwe już od początku 2022 roku

W piątek 17 września w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego. Zmiany będą dotyczyły zwiększania limitu paliwa wykorzystywanego na hektar z dotychczasowych 100 litrów do 110 litrów, a także zwiększenia limitu zużycia paliwa w przeliczeniu na dużą jednostkę przeliczeniową bydła z 30 litrów do 40 litrów. Wedle zapowiedzi posłów, zmiany prawne mają wejść w życie od 1 stycznia 2021 roku. Zwrot podatku akcyzowego za większe ilości oleju napędowego w gospodarstwach rolnychWedle zapowiedzi posłów już od 1 stycznia 2022 roku rolnicy będą mogli korzystać z nowych zapisów ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego. W praktyce oznacza to, że zwiększą się limity ilości oleju napędowego, za które producenci żywności będą mogli otrzymać zwrot podatku akcyzowego. Jak stwierdził wiceminister MRiRW Ryszard Bartosik, wprowadzane zmiany są zgodne z obietnicami złożonymi w ramach Nowego Ładu. Limit paliwa (na hektar przeliczeniowy gruntów), za który rolnicy otrzymają zwrot podatku akcyzowego zwiększy się z dotychczasowych 100 do 110 litrów. W przypadku hodowców bydła granica zostanie przesunięta z 30 na 40 litrów na dużą jednostkę przeliczeniową bydła.

wypadek ciągnik
18.06.2022 02:02 Rozpędzonym autem wjechał w traktor. Jest jedna ofiara śmiertelna

Niestety, doszło do zderzenia obydwu maszyn. Śmierć na miejscu poniósł kierowca samochodu Audi. Wjechał z rozpędu w ciągnik rolniczyAni kierowca ciągnika rolniczego, ani mężczyzna podróżujący Audi z pewnością nie podejrzewali, że staną się bohaterami dramatu, który rozegra się na drodze powiatowej. W miejscowości Kąty Walichnowskie położonej w województwie łódzkim doszło do wypadku ze skutkiem śmiertelnym: 25-letni kierowca samochodu osobowego marki Audi stracił w pewnym momencie panowanie nad pojazdem. Doszło do tego na łuku drogi. Auto zjechało na przeciwległy pas ruchu, podczas gdy z naprzeciwka nadjeżdżał ciągnik rolniczy. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-10]34-latek kierujący traktorem nie był w stanie uniknąć zderzenia z nadjeżdżającym samochodem osobowym. Doszło do potężnej kraksy, w której wyniku śmierć na miejscu poniósł 25-letni mężczyzna podróżujący Audi.

kościół
18.06.2022 02:02 Kościół kupił 100 hektarów ziemi. 15 mln na "cele niezbędne dla działalności"

Choć opisywane grunty pełniły funkcję niezbędną m.in. dla działalności rolniczej, to Kościół zapewnia, iż potrzebuje nowych przestrzeni magazynowych, które są niezbędne dla działalności instytucji. Kościół i 100 hektarów ziemiCała sytuacja ma miejsce w podpoznańskim Bolechowie, które jest niewielką wsią mieszczącą się na terenie gminy Czerwonak. To właśnie tam rolnicza spółdzielnia poszukiwała kupca na 100 hektarów gruntów rolnych. Sytuacja nie była prosta, bo tak wielka powierzchnia zazwyczaj nie znajduje kupca w szybkim czasie - mało kto dysponuje kwotą rzędu 15 milionów złotych lub zdolnością kredytową na taką sumę.Warto dodać, że w przeliczeniu za metr kwadratowy spółdzielnia sprzedająca opisywane grunty rolne zażyczyła sobie jedynie 13,64 złotych. Nie trzeba zatem dodawać, że dla kogoś, kto rzeczywiście dysponuje dużym zapleczem finansowym, tego typu oferta jest prawdziwą okazją. Okazało się, że kupiec się znalazł - i okazała się nim być archidiecezja poznańska.

arimr
18.06.2022 02:02 ARiMR informuje: wzrastają stawki dopłat do upraw metodami ekologicznymi

Okres przejściowy jest związany z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich. Przed 14 marca 2021 roku zobowiązania w ramach działania Rolnictwo ekologiczne były podejmowane na 5 lat. Dopłaty na rolnictwo ekologiczneUnia Europejska poprzez system dopłat chce zachęcić rolników we wszystkich krajach członkowskich do przekształcania upraw konwencjonalnych na ekologiczne. Jak podaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dotacje na ten cel w ramach PROW 2014-2020 mają być wyższe niż dotychczas. Stawki płatności podniesiono średnio o około 27%. Największy wzrost kwoty zauważalny jest w przypadku dotacji na ekstensywne uprawy sadownicze po okresie konwersji, który wyniesie aż 55%.Jak informuje wiceprezes ARiMR Renata Mantur rolnicy mogą liczyć na kwoty od 631 złotych za hektar (np. w przypadku trwałych użytków zielonych) do 2591 zł (m.in. na uprawy sadownicze). Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5] Dotychczasowe zobowiązania w ramach tego typu dopłat były podejmowane na pięć lat. Ze względu na tzw. okres przejściowy związany z PROW, od 15 marca 2021 roku rolnicy mogą realizować zobowiązania na przestrzeni trzech lat.

emilia korolczuk
17.06.2022 02:02 Nowy wizerunek Emilii Korolczuk z "Rolnicy. Podlasie". Jedna rzecz rzuca się w oczy

Emilia Korolczuk, znana szerszej publiczności dzięki udziałowi w programie Rolnicy. Podlasie jest powszechnie uważana za kobietę o wielkim uroku osobistym. Na co dzień, ze względu na pracę w gospodarstwie, Emilka na pierwszym miejscu stawia na funkcjonalność ubioru i swoich stylizacji. W ostatnim czasie rolniczka miała okazję poczuć się jak prawdziwa księżniczka. Z okazji gali plebiscytu Osobowość roku, na którą wybrała się wraz z partnerem, zupełnie zmieniła swój wygląd - najbardziej jednak rzucają się w oczy jej piękne, długie włosy - tym razem rozpuszczone. Emilia Korolczuk na gali plebiscytu Osobowość rokuEmilka dała się poznać jako pracowita rolniczka - zarówno w programie serialu Rolnicy. Podlasie, jak i w filmach, które publikuje na swoim kanale Ranczo Laszki na portalu YouTube.com. Choć schludny wygląd jest dla Emilki ważny, to podczas pracy nie stawia ona na pierwszym miejscu na makijaż czy wymyślne fryzury. Spięte włosy i wygodne ubrania sprawiają, że w pełni może skupić się na swoich zwierzęcych podopiecznych i codziennych wyzwaniach w gospodarstwie. W ostatnim czasie Emilka miała jednak okazję uczestniczyć w gali plebiscytu Osobowość roku, na której wyglądała naprawdę pięknie. Rolniczka, zamiast tradycyjnie upiętych włosów, zdecydowała się rozpuścić włosy i wystylizować je w lekkie fale. Urodę podkreśliła subtelnym makijażem. Zdecydowała się również na zwiewną, błękitną sukienkę, która perfekcyjnie współgrała z jej karnacją i kolorem oczu.

nawóz
17.06.2022 02:02 Astronomiczne kwoty za nawozy. Prognozy cenowe są niepewne

Ceny nawozów od pewnego czasu biją kolejne rekordy, a zaniepokojeni rolnicy nie wiedzą, czy decydować się na ich zakup już teraz, czy z nadzieją oczekiwać poprawy sytuacji. Niestety, prognozy cenowe w kwestii nawozów są mocno niepewne i nie wiadomo, w którym kierunku podążą, o czym mówi na YouTube.com Piotr Zarosiński, Dyrektor Departamentu Korporacyjnego Handlu Segmentu Agro Grupy Azoty S.A.Pomimo trudnej sytuacji związanej z wysokimi cenami nawozów, warto podkreślić, że nie planuje się wstrzymania produkcji i dystrybucji tego typu towarów na rynek krajowy. Ceny za nawozy coraz wyższe, rolnicy załamują ręcePoza niekorzystną pogodą, kolejnym czynnikiem, który może skutecznie spędzać sen z powiek producentów żywności roślinnej, są niekontrolowane podwyżki cen nawozów. Upraw nie sposób wyobrazić sobie bez odpowiedniej dawki preparatów, które wspierają prawidłowy rozwój roślin. Z nawozów nie sposób zrezygnować, dlatego - choć rolnicy nie mogą pogodzić się z gigantycznymi podwyżkami - to z ciężkim sercem przeznaczają coraz większe pieniądze na dalsze funkcjonowanie swoich gospodarstw.Są jednak i tacy rolnicy, którzy z nadzieją oczekują na poprawę sytuacji i obniżkę astronomicznych cen. Jaka taktyka będzie w tym momencie najbezpieczniejsza? Na kanale Nawozy.eu na portalu YouTube.com głos zabrał Piotr Zarosiński, Dyrektor Departamentu Korporacyjnego Handlu Segmentu Agro Grupy Azoty S.A.: - Wielokrotnie mówiłem (...), żeby dywersyfikować zakupy, czyli żeby dzielić je na jakieś transze. (...) Czy dzisiaj kupować? Ja powiem tak: nawet przy takich cenach - ja bym kupował, ale znów część. Czy na wiosnę stanieje? Nie odpowiem, nie mam zielonego pojęcia (...) Dziś żaden analityk nie potrafi podpowiedzieć, co będzie z ceną ropy, co będzie z ceną gazu, co będzie z wieloma innymi cenami.

pożar
17.06.2022 02:02 Pożar 2300 balotów. Walka z żywiołem trwała jedenaście godzin

Do potężnego pożaru 2300 balotów słomy doszło w ostatnich dniach na terenie województwa wielkopolskiego. Z szalejącym żywiołem walczyło 36 strażaków przez jedenaście godzin. Straż pożarna nie poinformowała o skali szkód finansowych, jakie poniósł właściciel balotów słomy. Pożar balotów słomy w WielkopolsceInformacja o potężnym pożarze słomy w Wielkopolsce została przekazana przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Koninie. Zgłoszenie o płonących balotach w Kucharach Borowych (gm. Rychwał) służby otrzymały przed godziną 4:00 nad ranem w niedzielę 10 października 2021 roku. Na miejsce zadysponowano siedem zastępów straży pożarnej: Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 1 i 2 w Koninie, OSP Rychwał, OSP Kuchary Kościelne, OSP Dąbroszyn, OSP Grochowy i OSP Grodziec.

cisza nocna
17.06.2022 02:02 Czy na wsi obowiązuje cisza nocna? Wyjaśniamy

Czy na wsi obowiązuje cisza nocna? Choć pytanie to zadaje sobie wiele osób, to jedynie niewielka liczba z nich wie, z jakimi podstawami prawnymi mamy do czynienia w przypadku problemów z zakłócaniem odpoczynku nocnego w najbliższym sąsiedztwie. Faktem jest, że choć zakłócanie ciszy nocnej jest prawem zwyczajowym, to - niezależnie od miejsca zamieszkania - można ponieść konsekwencje uporczywego naruszania spokoju nocnego innych ludzi. Czy na wsi obowiązuje cisza nocna?Polskie prawo nie definiuje pojęcia ciszy nocnej - jest to tzw. prawo zwyczajowe, którego przestrzeganie umożliwia spokojne zamieszkiwanie ludzi na danym terenie. Brak bezpośrednich odniesień prawnych na temat ciszy nocnej nie jest jednak powodem, dla której potrzebę odpoczynku nocnego innych osób można lekceważyć. Powszechnie przyjmuje się, że cisza nocna obowiązuje od godziny 22:00 do 6:00 - wtedy większość ludzi udaje się na nocny spoczynek i nie prowadzi aktywnego trybu życia. Według Światowej Organizacji Zdrowia natężenie dźwięków w nocy nie powinno przekraczać 50dB, co jest porównywalne do odgłosów rozmawiającego tłumu ludzi. Co jednak w przypadku życia na wsi, zwłaszcza w okresie żniw, kiedy rolnicy muszą dokończyć hałaśliwe prace na polach po godzinie 22:00? Sprawa budzi wiele kontrowersji i sąsiedzkich sporów, a rolnicy twierdzą zgodnie, że cisza nocna na wsi w czasie zbiorów plonów nie powinna ich w ogóle obowiązywać.

andrzej
17.06.2022 02:02 Andrzej zostawił siano i pojechał do dentysty. "Zęby robię dla jednej osoby"

Andrzej Onopiuk, znany szerszej publiczności dzięki udziałowi w kultowym serialu Rolnicy. Podlasie, coraz częściej występuje w filmach na swoim własnym kanale na portalu YouTube.com. W ostatnim odcinku syn Gienka udał się do Białegostoku, gdzie kontynuował proces leczenia stomatologicznego, dzięki któremu uzyska wkrótce piękny uśmiech. Podczas wizyty u dentysty Andrzej z pewnością zadziwił niejednego fana, mówiąc tajemniczo: - Te zęby robię dla jednej osoby. Andrzej Onopiuk zostawił siano i pojechał do dentystyNa podstawie filmu, który pojawił się na kanale Gienka i Andrzeja na portalu YouTube.com, wiemy, że młodszy z Onopiuków kontynuuje swoją przygodę z gruntownym leczeniem zębów. Jak się okazało, w ostatnim czasie rolnik udał się autobusem do Białegostoku, gdzie trafił w ręce profesjonalnego personelu, który kompleksowo zajął się jego uzębieniem. Podczas krótkiej rozmowy z dentystką, chwilę przed przekroczeniem progu gabinetu, Andrzej zaskoczył swoim wyznaniem, wskazując na powód, jaki skłonił go do znoszenia cierpień na fotelu stomatologa: - Te zęby robię dla jednej osoby. Co więcej, Andrzej wyznał, że pozostawił nieuprzątnięte siano w gospodarstwie, by móc na czas stawić się w gabinecie dentystycznym. Rolnik z Plutycz wyraził również niepewność, czy finalny efekt rzeczywiście będzie dobry, lecz pomimo targających nim emocji z ufnością powierzył się w ręce specjalistów.

bocian
17.06.2022 02:02 Samotny bociani tata wychowuje czwórkę dzieci, matka zginęła tragicznie [WIDEO]

Bocianica pozostawiła w gnieździe czworo piskląt i samca. Na los ptaków nie pozostali obojętni ludzie - Šándor Havrán i Jiří Zeman trzy razy dziennie przynoszą jedzenie do gniazda, by dorosły bocian nie musiał pozostawiać młodych bez opieki. Dramat bocianiej rodzinyNie trzeba podkreślać, że okres wychowania piskląt jest dla dorosłych osobników nie lada wyzwaniem, gdyż wymaga nieustannej pracy i wydatkowania ogromnych ilości energii na przynoszenie pokarmu dla rozwijających się młodych ptasich organizmów. Z tego względu wiele gatunków wychowuje młode wspólnie - podczas gdy jeden osobnik ogrzewa swym ciałem słabo opierzone pisklęta, drugi opiekun wyrusza na pozyskiwanie pożywienia. Niestety, bociany zamieszkałe na terenie Czech nie miały szczęścia wychować swoich czterech piskląt wspólnie - pewnego dnia samica wpadła bowiem na linie wysokiego napięcia, ponosząc śmierć na miejscu. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]

VAT
17.06.2022 02:02 Obniżka podatku VAT na kluczowe produkty do produkcji rolnej? Deklaracja MRiRW

Entuzjazm rolników może być jednak tylko częściowy - chodzi bowiem o zredukowanie 23-procentowego VAT-u jedynie na czas od 1 maja 2021 roku do 30 kwietnia 2022 roku. Podatek VAT w górę i w dół Rolnicy z pewnością czują się mocno zdezorientowani ostatnimi informacjami dotyczącymi stawek podatku VAT na nawozy, stymulatory wzrostu oraz organiczne i organiczno-mineralne podłoża niebędące glebą. Jeszcze przed 1 lipca 2020 roku stawka podatku wynosiła 8%, natomiast po wymienionej dacie wzrosła aż do 23%. Wielu rolników początkowo zupełnie nie zauważyło podwyżek cen - powodem był zapewne fakt, że do zmiany prawnej doszło w momencie, kiedy gospodarze myśleli o nadejściu żniw. W ostatnim czasie pojawiło się wiele krytycznych głosów w sprawie podniesionego podatku VAT - rolnicy wskazują, że rosnące ceny nawozów w realny sposób obciążają ich finanse i doprowadzają do sytuacji, w której produkcja rolna stanie się jeszcze droższa. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi twierdzi, że rozporządzenie dotyczące czasowego obniżenia podatku VAT na opisywane produkty będzie obejmowało redukcję kwoty jedynie na określony czas: od 1 maja 2021 roku do 30 kwietnia 2022 roku.

pogoda
17.06.2022 02:02 Nadchodzą potężne nawałnice. Wydano ostrzeżenia 2. i 3. stopnia

Mieszkańcy sporej części Polski będą musieli przygotować się na prawdziwy pogodowy armagedon - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia dla centralnej, wschodniej i południowej części Polski. Ze względu na spodziewane nawałnice, grad i burze, w Polsce nie będzie brakować obszarów zagrożonych podtopieniami. IMGW wydał alerty pierwszego, drugiego i trzeciego stopniaPo chwili wytchnienia od ekstremalnych zjawisk pogodowych, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie ma dobrych wieści dla wielu mieszkańców Polski: od południa w niedzielę (1.08) do porannych godzin w poniedziałek (2.08) przez kraj przetoczą się nawałnice i burze z gradem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na wspomniany czas dla części regionów wydał ostrzeżenia pogodowe pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami. Obowiązują one w południowej części województwa dolnośląskiego, wschodnich regionach warmińsko-mazurskiego, w województwie opolskim i łódzkim w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego. Alert pogodowy drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu i burzami ogłoszono na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, śląskiego, części małopolskiego (w okolicach Krakowa i Bielska-Białej), na Mazowszu, a także w północnej części Lubelszczyzny i na Podlasiu. Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pogodowego związany z ekstremalnymi burzami z gradem obowiązuje natomiast we wschodniej części województwa małopolskiego, w województwie świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim. >

Emilka rolnicy podlasie
16.06.2022 02:02 Emilka z "Rolnicy. Podlasie" zmaga się z niechcianymi gośćmi. Smutny finał Dnia Kobiet

- Wyrwana z ciepłego łóżka, w 6 miesiącu ciąży, w piżamie będę biegła po śniegu, w mrozie żeby ktoś sobie zrobił zdjęcie - wyznała rozżalona Emilka z Rolnicy. Podlasie na facebookowym profilu swojego rancza. [pis. oryg.]Emilka z "Rolnicy. Podlasie" i smutny finał Dnia Kobiet Znana rolniczka opisała sprawę na profilu Ranczo Laszki Emilia Korolczuk w następujący sposób: - Miałam być już miła, miałam tu nie narzekać, ale ludzie coraz bardziej mnie codziennie zaskakują... Godzina punkt 22, Dzień Kobiet, w połowie wioski psy szaleją, idę do okna, przy bramce stoi pan. Myślę otworzę, zapytam o co chodzi, bo różne wypadki się zdarzają, też bym szukała pomocy u sołtysa gdyby coś mi się przytrafiło w drodze, nagle znowu napadało sporo śniegu, może ktoś wpadł w poślizg i wylądował w rowie, może coś gorszego się stało... Otwieram okno, a tam pan, nie powiem pełna kultura, trzeźwy, ale nie chodziło o żaden wypadek, tylko o to, czy zrobimy sobie wspólne zdjęcie... - wyznała Emilka. [pis. oryg.] Na koniec kobieta dodała, nie ukrywając rozgoryczenia zaistniałą sytuacją: Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]- Tak się zastanawiam czy ludzie są zupełnie pozbawieni taktu, wyobraźni, nie wiem czego jeszcze... Wyrwana z ciepłego łóżka, w 6 miesiącu ciąży, w piżamie będę biegła po śniegu, w mrozie żeby ktoś sobie zrobił zdjęcie... [pis. oryg.]

kombajn ziemniaki
16.06.2022 02:02 Jaki kombajn do ziemniaków wybrać? Anna, Grimme, Bolko, samojezdny

Wykopki, czas zbioru roślin okopowych, zaczyna się w Polsce na początku jesieni. Nieodzownym narzędziem wykorzystywanym do prac polowych w tym okresie są kombajny ziemniaczane, które dają rolnikom sporą oszczędność czasu i sił. Spośród kombajnów stosowanych do zbioru roślin okopowych znane są maszyny typu Bolko, Anna i Grimme. Czym charakteryzują się poszczególne marki wymienionych maszyn? W którą warto zainwestować? Na wszelkie pytania odpowiadamy w poniższym tekście. Wykopki w gospodarstwie. Dobór kombajnu ma kluczowe znaczenieChoć różne odmiany ziemniaków zbiera się w różnych okresach w sezonie, to za czas wykopków w Polsce tradycyjnie uznaje się ostatnie tygodnie września, czyli początek kalendarzowej jesieni. Warto podkreślić, że choć termin wykopki przywodzi na myśl przede wszystkim zbiór ziemniaków, to w rzeczywistości określenie to dotyczy zbioru wszelkiego rodzaju roślin okopowych ,do których należą również buraki, marchew, brukwie czy rzepy. Kluczowe znaczenie dla przebiegu zbiorów plonów ma wybór odpowiednich maszyn. Współcześnie rolnicy mogą korzystać z dobrodziejstw zaawansowanej techniki i specjalistycznych kombajnów do zbiorów warzyw okopowych.

szparagi
16.06.2022 02:02 Ludzie biorą szparagi za darmo. Gigantyczna plantacja do zaorania

Polski przedstawiciel firmy Green River potwierdził w rozmowie z portalem gazetawroclawska.pl, iż szparagi w Wąsoszu nie będą już więcej uprawiane. Plantacja szparagów do zaoraniaSzparagi, smaczne zwiastuny wiosny, będą teraz zapewne budziły nieco smutne skojarzenia u osób, które pracowały na plantacji tych warzyw w Wąsoszu w powiecie górowskim na terenie Dolnego Śląska. Zagraniczny inwestor, Green River, podjął decyzję o wycofaniu się ze szparagowego biznesu na południu Polski. Co ciekawe, pomimo tego, że sezon zaczął się całkiem niedawno, a pola obrosły szparagami, to nie zbierają ich żadni pracownicy. Dlaczego? Wszystko ma zostać zaorane. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-14]Gazeta Wrocławska podaje, że polski przedstawiciel firmy nie jest w stanie wyjaśnić, dlaczego plantacja nie jest likwidowana po zbiorach, które wcale nie trwają długo, bo około półtora miesiąca. Czy to oznacza, że wszystkie szparagi w Wąsoszu zostaną skazane na zniszczenie? Na szczęście jest jeszcze iskierka nadziei, że choć część warzyw się nie zmarnuje.Przedstawiciel Green River w Polsce przekazał, iż na pole przyjeżdżają całe rodziny z okolicy, by na własną rękę zbierać warzywa. Nikt ich stamtąd nie przepędza, ani nie każe im płacić za zebrane szparagi.

wypadek
16.06.2022 02:02 Zderzenie ciągnika z samochodem osobowym. Traktor rozpadł się na kawałki

Do wypadku zadysponowano trzy jednostki straży pożarnej: OSP Bańska Niżna, OSP Szaflary i JRG Nowy Targ. Na miejscu obecni byli również funkcjonariusze policji. Zderzenie ciągnika i samochodu osobowego na ZakopianceO groźnie wyglądającym wypadku poinformowali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bańskiej Niżnej w mediach społecznościowych. Do kraksy doszło 1 kwietnia 2021 roku na zakopiance. Droga prowadząca z Krakowa do Zakopanego ma długość 102 kilometrów i jest popularna głównie ze względu na swoją rolę, jaką odgrywa w transporcie turystów do zimowej stolicy polski. Jednocześnie jest to trasa, na której nierzadko dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Jak poinformowali strażacy, do kolizji doszło w Szaflarach, miejscowości w powiecie nowotarskim na terenie Małopolski. Ciągnik poruszał się z naczepą, a po zderzeniu z drugim pojazdem w dużej mierze rozpadł się na kawałki. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Maska samochodu osobowego uległa zmiażdżeniu. Na szczęście w wyniku kolizji nikt nie ucierpiał. Na obecną chwilę nie wiadomo, kto ponosi winę za opisywane zdarzenie drogowe.

chlewnia
16.06.2022 02:02 Warmińsko-mazurskie: dwóch mężczyzn kradło złom z nieczynnej chlewni

Komenda Powiatowa Policji w Ełku za pośrednictwem swojej strony internetowej poinformowała o przestępstwie, które miało miejsce w opuszczonej chlewni na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Dwóch mężczyzn w wieku 28 lat zostało przyłapanych na kradzieży metalowych elementów z fermy trzody chlewnej. Okazało się, że złodzieje sprzedawali je później w punkcie skupu złomu. Kradzież z terenu opuszczonej chlewniChoć pomnażanie swojego majątku jest przejawem zaradności, to nie trzeba dodawać, że wzbogacanie się poprzez kradzież jest absolutnie karygodnym czynem. Na stronie Komendy Powiatowej Policji w Ełku we wtorek 31 sierpnia poinformowano o zatrzymaniu na gorącym uczynku dwóch 28-latków, którzy plądrowali teren opuszczonej chlewni w poszukiwaniu rozmaitych elementów wyposażenia. Ich łupem padły m.in. grzejniki i inne przedmioty wykonane z metalu.

Ciągnik - wypadek
16.06.2022 02:02 Zderzenie ciągnika z motocyklem. Nie żyje młody kierowca

Do zdarzenia doszło 5 maja bieżącego roku. Jak powiadomili strażacy z OSP Padew Narodowa około 19:00 w miejscowości Domacyny doszło do zderzenia ciągnika z motocyklem.

agrounia
16.06.2022 02:02 Dubienka: jedyna szkoła w okolicy miała być zamknięta. Agrounia przyłączyła się do protestów

We wtorek 31 sierpnia 2021 roku we wsi Dubienka miała miejsce rozpaczliwa walka o los szkoły. Starosta chełmski z ramienia PSL Piotr Deniszczuk zadecydował o zlikwidowaniu liceum mundurowego - informacja dotarła do młodzieży i ich rodziców zaledwie tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego. Na miejscu pojawił się społeczny Rzecznik Praw Obywatelskich Piotr Ikonowicz, a także lider Agrounii Michał Kołodziejczak. Po okupowaniu budynku starostwa protestujący usłyszeli, że 1 września szkoła będzie jednak funkcjonować w normalnym trybie. Szkoła we wsi Dubienka i walka o to, by nie być wykluczonymHistoria, która rozegrała się w Dubience jest nie tylko opowieścią o braku wyobraźni polityków, ale też o ogromnej woli walki mieszkańców, którzy nie pozwolili odebrać sobie podstawowych praw obywatelskich. We wtorek 31 sierpnia 2021 roku we wsi Dubienka (powiat chełmski, województwo lubelskie) miał miejsce protest przeciwko zamknięciu liceum mundurowego. Decyzję o tym, by nie otwierać klasy pierwszej, podjął starosta chełmski z ramienia PSL Piotr Deniszczuk. Informację o tym przekazano zaledwie tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego. Warto podkreślić, że likwidacja szkoły dla nowych uczniów oznaczałaby dojazdy do innej placówki oddalonej o 30 kilometrów. By wyrazić swój sprzeciw wobec samowolnych decyzji starosty chełmskiego, do Dubienki przyjechał m.in. lider Agrounii Michał Kołodziejczak i społeczny Rzecznik Praw Obywatelskich Piotr Ikonowicz.

mapa asf
14.06.2022 02:02 Od 1 listopada ważne zmiany dla hodowców trzody chlewnej

Do 31 października 2021 roku wszyscy producenci trzody chlewnej chcący przemieszczać swoje zwierzęta poza strefy objęte ASF, są zobowiązani do spełnienia nowych warunków bioasekuracji. Co więcej, od 1 listopada 2021 roku rolnicy będą musieli posiadać tzw. Plan Bezpieczeństwa Biologicznego. Zasady bioasekuracji obowiązują gospodarstwa, które zatrudniają minimum jedną osobę z zewnątrz. Zmiany dla hodowców trzody chlewnej od 1 listopada 2021 rokuKrajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej przypomniał o nowych zasadach bioasekuracji, które mają być wprowadzone w gospodarstwach specjalizujących się w produkcji wieprzowiny do 31 października 2021 roku. Nowe zasady bioasekuracji obowiązują tych rolników, którzy chcą transportować swoje zwierzęta poza strefy afrykańskiego pomoru świń. Warto jednak podkreślić, że tego typu gospodarstwa winny zatrudniać minimum jedną osobę z zewnątrz przy pracy ze zwierzętami. O jakich nowych zasadach bioasekuracji mowa? Najnowsze przepisy przewidują zbudowanie specjalnego ogrodzenia chroniącego pomieszczenia, w których znajdują się świnie. Takie samo ogrodzenie musi powstać również wokół budynków, w których przechowuje się ściółkę i paszę.

kombajn bizon
14.06.2022 02:02 Kombajn Bizon: ile waży, ile spala, jak działa, dlaczego nie jest już produkowany?

Choć intensywny rozwój technologiczny ma ogromny wpływ na każdą dziedzinę działalności człowieka, nie oznacza to wcale, że nieco starsze maszyny nie są w stanie sprostać współczesnym wymaganiom swoich użytkowników. Doskonałym przykładem na poparcie powyższej tezy jest kultowy kombajn Bizon, który - pomimo dostępności nowoczesnych maszyn - nadal jest często wybierany przez rolników na głównego pomocnika podczas żniw. Jaka jest masa kombajnu Bizon? Na jakiej zasadzie działa jego mechanizm? Jakie są jego podstawowe wady i zalety? Odpowiedzi na pytania można znaleźć w naszym tekście. Kombajn Bizon - legenda wśród polskich kombajnówPostawmy sprawę jasno - współcześnie nie sposób wyobrazić sobie żniw bez wykorzystania specjalistycznych maszyn rolniczych, wśród których prym wiodą niezastąpione kombajny. Obecnie wielu rolników może pochwalić się maszynami wartymi przynajmniej setki tysięcy złotych - są one wyposażone w nowoczesny mechanizm koszący zboże, czujniki ruchu, komfortową kabinę i klimatyzację. Czy w obecnych czasach rolnicy z własnej woli decydują się na żniwa z wykorzystaniem kultowego Bizona? Okazuje się, że tak - Bizon cieszy się bowiem renomą maszyny niezawodnej, łatwej i taniej w naprawie, a także efektywnie koszącej zboże.

plutycze andrzej
14.06.2022 02:02 Plutycze: Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" spotkał się z bohaterem "Rolnik szuka żony"

Gienek i Andrzej dzięki rozpoznawalności zyskanej dzięki serialowi Rolnicy. Podlasie codziennie przyjmują w swoim gospodarstwie dziesiątki gości. Wśród odwiedzających zdarzają się również znane osoby - w drugiej połowie lipca do Plutycz zawitał Dawid, uczestnik siódmej edycji programu Rolnik szuka żony. Informacja o odwiedzinach młodego rolnika na Podlasiu pojawiła się na oficjalnym profilu Gienka i Andrzeja na portalu Facebook. Goście z Rolnik szuka żony w PlutyczachGienek i Andrzej Onopiukowie stali się w ostatnim czasie jednymi z najpopularniejszych rolników w kraju. Mają zarówno wielu fanów, jak i krytyków, a popularność nierzadko ma dla nich dość gorzkie konsekwencje. Dzięki swojej rozpoznawalności Gienek i Andrzej mogą jednak liczyć na nietypowe odwiedziny - pośród dziesiątek (a może nawet setek?) gości w Plutyczach pojawiają się postaci znane z innych formatów telewizyjnych. Jakiś czas temu na profilu Gienka i Andrzeja na Facebooku pojawiła się informacja o wizycie Adama Kraśki znanego z pierwszej edycji programu Rolnik szuka żony. W drugiej połowie lipca rolnicy z Plutycz mieli okazję poznać kolejnego uczestnika popularnego show.

rolnicy podlasie
14.06.2022 02:02 Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" otrzymał przesyłkę. Zawartość niemile go zaskoczyła

W ostatnim czasie najważniejszym wydarzeniem w życiu Andrzeja i Gienka Onopiuków było niewątpliwie otrzymanie belarki zakupionej za datki darczyńców. Niestety miła atmosfera nie trwała długo - młodszy z rolników otrzymał bowiem list, w którym poinformowano go o nieopłaconym mandacie karnym z 2020 roku. Andrzej znany z serialu Rolnicy. Podlasie w rozmowie z dziennikarzami Super Expressu gorzko stwierdził, że listy z informacjami o kolejnych mandatach stały się już dla niego smutną tradycją. Andrzej z Rolnicy. Podlasie otrzymał smutny listGienek i Andrzej Onopiukowie, jedni z najpopularniejszych rolników w Polsce, bardzo często mierzą się z gorzkimi konsekwencjami występowania w serialu Rolnicy. Podlasie. Jednym z elementów, który znacząco utrudnia im życie, są częste donosy zazdrośników, które skutkują piętrzącymi się w skrzynce pocztowej mandatami karnymi. W ostatnim czasie gospodarstwo Onopiuków w Plutyczach odwiedzili dziennikarze Super Expressu, by przyglądać się kulisom tworzenia serialu Rolnicy. Podlasie. W tym samym czasie Andrzej otrzymał przykrą przesyłkę, jakim było pismo z urzędu skarbowego.

krus
13.06.2022 02:02 Część rolników będzie musiała przenieść się z KRUS do ZUS. Zmiana od 1 stycznia 2022 roku

Co jednak istotne dla mieszkańców wsi, omawiany projekt ma przewidywać wykreślenie z ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników artykułu 5a. Obecnie umożliwia on prowadzenie niewielkiej działalności gospodarczej bez utraty prawa do ubezpieczenia w KRUS. Opłaty i niekorzystne zmiany dla rolników?Jak podaje Rzeczpospolita, trwają pracę nad projektem, który miałby nałożyć dodatkowe opłaty na około 900 tysięcy osób pracujących na podstawie umowy zlecenia. Wyjątkiem będą tutaj nadal uczniowie i studenci do 26. roku życia. Dzięki takiej decyzji Skarb Państwa mógłby liczyć na dodatkowe 4 miliardy złotych. Jak twierdzi gazeta, nie ma wątpliwości co do tego, że zmiany wejdą w życie - co prawda nie w tym roku, ale już od 1 stycznia 2022 roku. Projekt ma być w niedługim czasie wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. Kiedy projekt nowelizacji się tam znajdzie, rozpoczną się również negocjacje z partnerami społecznymi. Kolejny aspektem zmian będzie fakt, iż rolnicy chcący utrzymać swoje małe biznesy, będą zmuszeni do przejścia z KRUS do ZUS. Czy może to oznaczać masowe likwidowanie mini przedsiębiorstw prowadzonych przez rolników?

sołtys
13.06.2022 02:02 Czy sołtys ma pensję? Rozwiewamy wątpliwości

Choć mijają lata, funkcja sołtysa cieszy się na polskiej wsi dużą popularnością i poważaniem. Sołtys jest mężem zaufania, który ma za zadanie być łącznikiem między mieszkańcami wsi a władzami gminnymi. Wiele osób nie ma jednak wiedzy, czy sołtysi - wykonując pracę na rzecz lokalnej społeczności - pobierają jakiekolwiek specjalne wynagrodzenia lub diety. Sprawa wynagrodzenia sołtysów od lat budzi ożywione dyskusje - nie tylko wśród mieszkańców wsi, ale również w parlamencie. Wszelkie informacje dotyczące funkcji sołtysa i kwestii zarobków omawiamy w poniższym artykule. Kim jest sołtys? Jakie są funkcje sołtysa we wsi?Sołtys jest funkcją, która może być pełniona zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, którzy osiągnęli pełnoletniość i cieszą się szacunkiem i zaufaniem w swojej lokalnej społeczności. Co ciekawe, pozycja sołtysa istnieje na terenie dzisiejszej Polski od czasów średniowiecza. Zgodnie z prawem od 1990 roku sołtys jest organem wykonawczym sołectwa. Sołectwo zaś jest organem pomocniczym gminy. Sołtysa wybiera się podczas zgromadzeń wiejskich podczas niejawnego głosowania. Osoba, która staje się sołtysem, ma za zadanie reprezentować swoją lokalną społeczność wobec władz gminnych. Przyczynia się ona również do realizacji uchwał rady gminy. Jednym z kluczowych zajęć, za które jest odpowiedzialny sołtys, jest pobór podatku rolnego i leśnego. Dodatkowo jest on zobowiązany do uczestnictwa w sesjach rady gminy i posiedzeniach komisji rady gminy - w żadnych z opisywanych przypadków nie ma jednak prawa do głosowania. Warto jednak pamiętać, że sołtys ma możliwość samodzielnego zwołania zebrań wiejskich.

jakie podatki płacą rolnicy
13.06.2022 02:02 Jakie podatki płacą rolnicy?

Jakie podatki płacą w Polsce rolnicy? Zgodnie z aktualnym stanem prawnym producenci żywności są zobowiązani do uiszczania podatku rolnego, podatku od nieruchomości, podatku od towarów i usług, a także podatku dochodowego od działów specjalnych produkcji rolnej. Warto tym samym podkreślić, że ogólnie rozumianej działalności rolniczej nie dotyczy podatek dochodowy, znany również jako PIT. Jakie podatki płacą rolnicy? WyjaśniamyZgodnie z treścią ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych PIT nie obejmuje przychodów z działalności rolniczej - wyjątkiem są tutaj profity wynikające z prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej. Podatek rolny jest podstawową opłatą, która dotyczy gospodarzy i prowadzonej przez nich działalności. Z racji zamieszkiwania w domach jednorodzinnych, rolnicy są też zobowiązani do uiszczania podatku od nieruchomości. Jeśli rolnik dysponuje gruntami leśnymi, musi tym samym opłacać podatek leśny. Podatek dochodowy od działów specjalnych produkcji rolnych obejmuje rolników, którzy posiadają uprawy grzybów i grzybni, uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy roślin metodą in-vitro, pasieki, fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnię drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowlę dżdżownic, hodowlę entomofagów, hodowlę jedwabników, a także hodowlę i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym. Działalność rolnicza podlegająca pod podatek rolny a działalność rolnicza od działów specjalnych produkcji rolnej różnią się przede wszystkim rozmiarem prowadzonej działalności. Rolnicy podlegają również podatkowi od towarów i usług, znanemu jako VAT. Rolnicy mają możliwość odliczenia podatku VAT zawartego w cenie każdego środka kupowanego na potrzeby produkcji rolnej. Zwrot podatku VAT ma charakter zryczałtowanej płatności, liczonej na podstawie uproszczonego podatku VAT od produktów rolnych.Warto dodać, że od 23 czerwca 2021 roku do 30 kwietnia 2022 roku rolników obejmuje 8-procentowa stawka VAT, która dotyczy środków poprawiających właściwości gleby, stymulatorów wzrostu, a także podłoża organiczno-mineralnego (niebędącego ziemią ogrodniczą) i podłoża do upraw organicznych.

ciągnik
13.06.2022 02:02 Rejestracja ciągnika przez nowego właściciela. Wydłużony czas na rejestrację pojazdu

Co istotne, jedna z kluczowych kwestii przy rejestracji traktora uległa od pewnego czasu zmianie - w czasach pandemii przerejestrowanie maszyny na nowego właściciela zostało przedłużone z dotychczasowych 30 dni do 180 dni. 180 dni na rejestrację ciągnika rolniczegoMaszyny rolnicze są solą każdego gospodarstwa - nie sposób wyobrazić sobie bez nich pracy zarówno w przypadku rolników hodujących zwierzęta, jak i skupiających się na produkcji roślinnej. Ciągniki ewoluowały na przestrzeni ostatnich lat i współcześnie oferują prawdziwy komfort pracy, który wpływa na szybsze i dokładniejsze wykonywanie codziennych obowiązków. Wiele osób czuje niepewność w przypadku dokonywania czynności takich jak zawieranie umowy kupna-sprzedaży, czy też tzw. przerejestrowywania pojazdu na nowego właściciela. Nic dziwnego - podobne czynności wykonuje się (zazwyczaj) raz na jakiś czas, a prawo może się w tym czasie wielokrotnie zmienić. Warto na wstępie zaznaczyć, że sytuacja epidemiologiczna związana z pandemią COVID-19 sprawiła, że rolnicy mają teraz sześć razy więcej czasu na zarejestrowanie nowego nabytku - dotychczas czas ten trwał 30 dni, a od zeszłego roku - aż 180. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Czy przedłużony okres na rejestrację ciągnika zostanie utrzymany? Trudno w tej kwestii wyrokować, choć bez wątpienia należy przyznać, że zmiana ta jest dla rolników sporym ułatwieniem.

sołtys
12.06.2022 02:02 Czy sołtys może być radnym w gminie? Odpowiadamy

Sołtys jest osobą, która na mocy zaufania mieszkańców wsi, dba o interesy lokalnej społeczności i przedstawia jej postulaty wobec władz gminnych. Czy jednak sołtys ma prawną możliwość bycia radnym w gminie, w której zamieszkuje? Czy w takiej sytuacji ma możliwość pobierania dwóch diet?Jak się okazuje, prawo nie nakazuje, by sołtys po uzyskaniu mandatu radnego był zobowiązany do rezygnacji z dotychczasowej funkcji. Sołtys - organ wykonawczy sołectwaSołtys jest osobą, która cieszy się szacunkiem i zaufaniem we wsi. Zgodnie z obowiązującym prawem sołtys jest organem wykonawczym sołectwa, czyli organu pomocniczego gminy. Choć sołtys ma prawo uczestniczyć w sesjach rady gminy, to nie może podczas nich głosować. Osoba pełniąca opisywaną funkcję ma przede wszystkim reprezentować lokalną społeczność przed władzami gminnymi, realizować uchwały rady gminy, a także zajmować się poborem podatku rolnego i leśnego. Sołtysi w Polsce pobierają dietę za wykonywane obowiązki - w każdej gminie jej wysokość jest inna, zależnie od decyzji lokalnych władz.