Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś

Archiwum sierpień 2023

None
31.08.2023 15:53 Hurtowa sprzedaż miodu jest nieopłacalna. Czy właściciele dużych pasiek zrezygnują z zawodowego pszczelarstwa?

Pszczelarstwo to sektor produkcji zwierzęcej, który ma istotny wpływ na wyniki produkcji roślinnej. Obecność miododajnych owadów pozytywnie przyczynia się do cech jakościowych i ilościowych produktów takich jak gryka, jabłka czy rzepak. Jednak tendencje na polskim rynku, obserwowane od kilku lat, być może zmuszą właścicieli największych pasiek do zamknięcia swojej działalności. 

Dokumenty
31.08.2023 15:09 Ułatwiony rozwój biogazowni rolniczych

Do tej pory wymogi administracyjne blokowały rozwój większości biogazowni rolniczych. Nowe rozporządzenie ma to zmienić.

Agrounia
31.08.2023 13:46 Agrounia strajkuje. Rolnicy wyjdą na ulicę

Wrzesień rozpocznie się strajkiem Agrounii na Opolszczyźnie. Jego celem ma być zjednoczenie rolników ponad politycznymi podziałami.

Banknoty PLN
31.08.2023 11:02 Wypłaty środków były zagrożone. ARiMR wydała komunikat w tej sprawie

ARiMR rozwiązała umowę z dotychczasowym wykonawcą utrzymującym System Informatyczny Agencji (SIA). Powodem tej decyzji były liczne zaniedbania ze strony wykonawcy, które stwarzały ryzyko braku możliwości wypłat środków finansowych na rzecz beneficjentów.

Pszenica
31.08.2023 10:00 Plony zbóż o 70 proc. mniejsze. Rolnicy z Pomorza załamani skutkami suszy

Radio Gdańsk przekazuje doniesienia rolników z Pomorza odnośnie do druzgocących skutków niedoborów wody w glebach uprawnych. 

Burza
31.08.2023 09:25 IMGW zapowiada burze. W części kraju może być niebezpiecznie

Z prognozy zagrożeń IMGW na czwartek 31 sierpnia wynika, że w części kraju mogą pojawić się groźne burze. Sprawdź, gdzie można spodziewać się załamania pogody.

Żeberka na talerzu
31.08.2023 08:00 Roślinne żeberka. Wielkie zaskoczenie w świecie alternatywnego mięsa

Roślinne żeberka z jadalnymi kośćmi mogą być dla wielu osób dużym zaskoczeniem, jednak słoweńska firma Juicy Marbles lubi wprawiać w zdumienie konsumentów. 

KRUS
30.08.2023 19:46 Emerytury i renty w KRUS. Od 1.09 nowe kwoty przychodu zawieszające świadczenia

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) przekazuje ważne informacje dotyczące emerytur i rent. Od 1 września 2023 r. wchodzą w życie zmiany dotyczące kwot miesięcznego przychodu, które będą wpływać na zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych. To istotna aktualizacja, która dotyczy beneficjentów KRUS.

spotkanie w MRiRW
30.08.2023 19:38 Tranzyt zboża z Ukrainy. Spotkanie w MRiRW

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) było areną ważnego spotkania, podczas którego omawiano kwestie dotyczące tranzytu zboża z Ukrainy. W dyskusji wzięli udział kluczowi przedstawiciele rządu oraz instytucji związanych z polityką rolno-spożywczą. Głównym celem spotkania było wypracowanie działań usprawniających ten istotny proces wymiany handlowej.

osoby przy komputerach
30.08.2023 19:30 Trzy interwencje: zmieniono termin składania wniosków o dopłaty

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) ogłosiła istotne zmiany dotyczące składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach interwencji pszczelarskich. Nowe zarządzenie wprowadza zmiany w terminach składania wniosków oraz realizacji operacji, mając na celu ułatwienie rolnikom ubiegania się o wsparcie w sektorze pszczelarskim.

czternastka
30.08.2023 19:16 “Czternastka” z KRUS. Wiemy, ile będzie wynosić

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) już teraz przygotowuje się do realizacji kolejnej, dodatkowej wypłaty rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w roku 2023. To dobra wiadomość dla osób korzystających z tego systemu zabezpieczenia, które wkrótce będą mogły liczyć na dodatkowy zastrzyk finansowy. Nowe świadczenie, znane jako popularna "czternasta emerytura," zostanie wypłacone równocześnie z regularnymi świadczeniami, takimi jak emerytura, renta lub rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

Władysław Kosiniak-Kamysz
30.08.2023 14:59 Kosiniak Kamysz o problemach polskich rolników

Na sobotniej konferencji w Buczynie szef PSL wypowiedział się na temat polskiego rolnictwa oraz listu od komisarza Wojciechowskiego.

winogrona
30.08.2023 12:14 Za dużo wina? Francja ma problem

Trudna sytuacja na rynku wina we Francji. Minister rolnictwa Francji Marc Fesneau zapowiedział, że wesprze producentów. Nadwyżki alkoholu zostaną wykorzystane w innych produktach.

Orlen
30.08.2023 10:00 Pływający gazoport w Zatoce Gdańskiej zostanie wykorzystany. Orlen i GAZ-SYSTEM podpisały umowę

Polska Agencja Prasowa informuje, że spółki GAZ-SYSTEM i Orlen podpisały umowę na usługi regazyfikacji LNG w terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej. Ten pływający gazoport będzie ważnym elementem infrastruktury importowej gazu ziemnego dla Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. 

Krowy
30.08.2023 09:58 Rolnictwo ekologiczne. Liczysz na dotację? To już ostatnie dni na złożenie wniosku

Więcej rolników może otrzymać dopłaty w ramach trzech pakietów dotyczących płatności ekologicznych w związku z obniżeniem współczynnika obsady zwierząt na danej powierzchni z 0,5 DJP do 0,3 DJP. Czas na złożenie stosownych zmian w aplikacji eWniosekPlus mija 31 sierpnia 2023 r.

None
30.08.2023 09:28 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi ostrzega. Mamy za mało pszenicy konsumpcyjnej

Szef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus ma złe wieści nie tylko dla producentów zbóż, ale również dla konsumentów pieczywa. Tegoroczne zbiory pszenicy w kontekście ilościowym są porównywalne do żniw z zeszłego roku. Niestety, jakość tego zboża zebranego w ciągu kilku ostatnich tygodni pozostawia wiele do życzenia. 

policja
30.08.2023 09:00 Pijany traktorzysta zatrzymany

Policjanci zostali wezwani do interwencji w sprawie stwarzającego zagrożenie na drodze traktorzysty. Kobieta relacjonuje, że przez jego zachowanie była kilkukrotnie zmuszana do gwałtownego hamowania. 

Sklep spożywczy
30.08.2023 08:00 Małe sklepy odchodzą do lamusa? Sklepikarze odnotowują niższą sprzedaż niektórych produktów

Jak informują dane raportu NielsenIQ, bieżący rok nie był zbyt przystępny dla małych przedsiębiorców. Jak się okazuje, Polacy wolą robić zakupy w wielkich sieciach handlowych niż sięgać po produkty z osiedlowych sklepów. 

fusy po kawie
29.08.2023 15:06 Niecodzienne zastosowanie fusów po kawie

Wiemy, że można je wykorzystać jako peeling czy też odstraszające kadzidełko na komary, ale fusy po kawie w betonie? Jak się okazuje, Australijscy naukowcy odkryli nowe zastosowanie fusów w budownictwie.

None
29.08.2023 15:06 Tajlandia otworzyła się na polską wołowinę

W Polsce rocznie produkuje się ponad 500 tysięcy ton żywca wołowego. Póki co, najważniejszymi odbiorcami produktów wołowych są kraje członkowskie Unii Europejskiej. Jednak rynek azjatycki coraz śmielej otwiera się na polskie produkty pochodzenia zwierzęcego. W sierpniu bieżącego roku 11 polskich zakładów otrzymało uprawnienia na eksport mięsa i podrobów wołowych na rynek tajlandzki.  

Panele fotowoltaiczne
29.08.2023 14:13 Kontrole paneli fotowoltaicznych w toku. Posypią się mandaty?

Polska spółka energetyczna przyznała, że prowadzi kontrole domowych instalacji fotowoltaicznych. Wszystko po to, aby uniknąć awarii.

None
29.08.2023 12:33 Komisja Europejska wyraziła zgodę na wsparcie dla producentów trzody chlewnej, którzy dotkliwie odczuli działania wojenne

Komisja Europejska wyraziła zgodę na wypłatę dofinansowań dla producentów trzody chlewnej. Na wsparcie mogą liczyć rolnicy, którzy są zagrożeni utratą płynności finansowej związaną z ograniczeniami na rynku rolnym, wynikającymi z działań wojennych prowadzonych na terenie Ukrainy. O pomoc można ubiegać się do 15 września bieżącego roku. 

Plastikowe butelki
29.08.2023 11:17 O co chodzi z nowymi nakrętkami?

Za sprawą unijnej dyrektywy, plastikowe nakrętki muszą być przytwierdzone do butelek i kartonów z napojami. Chociaż jest to uciążliwe, nowe przepisy mogą zdziałać wiele dobrego. Zdania są podzielone.

Pszenica i gryka
29.08.2023 10:00 51 tys. rolników otrzymało pomoc finansową za sprzedaż pszenicy lub gryki. Łączna kwota wypłat zwala z nóg

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podała dane liczbowe podsumowujące wstępne szacunki wypłat pieniędzy producentom rolnym, którzy ubiegali się o wsparcie w związku ze sprzedażą między 15 kwietnia a 15 lipca 2023 r. pszenicy lub gryki. 

Zboże
29.08.2023 09:44 Stabilność ekonomiczna gospodarstwa? Rolnictwo regeneratywne

Ostatnimi czasy coraz częściej słyszy się o rolnictwie regeneratywnym i jego pozytywnych efektach. Sprawdź, jakie są koszty i korzyści płynące z wprowadzenia tych praktyk w swoim gospodarstwie. 

Jabłka
29.08.2023 08:00 Sadownicy zbiorą 3 mln ton jabłek w sezonie. To o milion owoców mniej niż w poprzednim roku

Związek Sadowników RP poinformował portal sadyogrody.pl o szacowanych zbiorach jabłek w obecnym sezonie. Zdaniem sadowników zbiory „będą oscylować wokół ilości 3 mln ton”. 

Pszczoła
28.08.2023 21:02 Jak fale upałów wpłynęły na pszczoły?

Zobacz jak długie i ekstremalne upały wpływają na zapylacze. Fakt ten może mieć poważne konsekwencje. 

schabowy
28.08.2023 18:20 Inflacja szaleje, lecz omija żywność w sejmowej stołówce

W czasach rosnącej inflacji i coraz wyższych cen artykułów spożywczych, stołówka sejmowa wydaje się być miejscem nietkniętym zmianami. Podczas gdy ceny produktów żywnościowych gwałtownie wzrastają, politycy korzystający z usług parlamentarnej restauracji cieszą się praktycznie niezmienionymi cenami posiłków. Ta nierówność w doświadczeniach kulinarnych wywołuje pytania dotyczące przywilejów parlamentarzystów i sposobu, w jaki cena żywności wpływa na różne grupy społeczne.

storczyki
28.08.2023 18:05 Naturalne sposoby na obfite kwitnienie storczyków

Storczyki królują w polskich domach. Mało która domowa roślina prezentuje się tak długo, a zarazem tak dobrze, jak one. Jednak aby uzyskać kaskady kwitnących kwiatów, trzeba pamiętać o pewnych zasadach. Podajemy domowe sposoby na kwitnienie storczyków.

pieniądze
28.08.2023 18:04 Program “Moja Woda” otrzyma 100 mln zł więcej niż zakładano

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło zwiększenie budżetu programu “Moja Woda” o dodatkowe 100 mln zł, co łącznie wynosi 230 mln zł na trzecią edycję. Program promuje rozwiązania wspierające retencję wody na prywatnych posesjach w celu walki z suszą i ochrony środowiska.

zboże
28.08.2023 17:53 Zakaz importu ukraińskiego zboża do UE. “Kategorycznie nie do przyjęcia”

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostro reaguje na pomysł przedłużenia zakazu importu ukraińskiej produkcji rolnej do niektórych krajów Unii Europejskiej, podkreślając niezgodność takich działań z umową stowarzyszeniową oraz zasadami wspólnego rynku UE.

łąka
28.08.2023 17:33 Porzucone pola. Nie do wiary, co się z nimi dzieje

Nowe badania rzucają światło na los porzuconych ziem rolnych. Analizy wskazują, że choć dzika przyroda radzi sobie z wykorzystaniem tych obszarów, to w Europie opuszczone tereny bardzo często padają ofiarami agresywnych gatunków inwazyjnych, które niszczą rodzimą bioróżnorodność. 

haker
28.08.2023 15:59 Rolnik stracił 11 tys. euro. Padł ofiarą oszustwa w sieci

Młody rolnik został oszukany w sieci. Atrakcyjna oferta sprzedaży ciągnika okazała się zwykłym oszustwem. 

Pieniądze PLN
28.08.2023 14:28 Gigantyczne pieniądze dla rolników. Wnioski o pomoc można składać już od 30 sierpnia

Już 30 sierpnia 2023 r. rozpocznie się nabór wniosków o premie dla młodych rolników rozpoczynających samodzielne prowadzenie gospodarstwa. Wnioski można składać do 29 września włącznie. Przypominamy najważniejsze informacje dotyczące pomocy. 

Linie wysokiego napięcia
28.08.2023 10:00 Słupy energetyczne stojące na polu utrudniają rolnikowi pracę. „Kombinuję jak mogę”

Pan Zdzisław, rolnik z województwa śląskiego ma na swoim polu uprawnym, aż czternaście słupów energetycznych, utrudniających przeprowadzanie jakikolwiek prac. Problem rolnika z Brzezina został przedstawiony w „Interwencji” Polsat News. 

Budynek dyrekcji Grupy Azoty
28.08.2023 08:00 Grupa Azoty inwestuje w neutralizację. Spółka chce zmniejszyć zużycie surowców podstawowych

Grupa Azoty S.A. podpisała umowę z thyssenkrupp Uhde na wykonanie dokumentacji licencyjnej oraz dostawę aparatów i urządzeń dla nowo budowanej instalacji stężonego roztworu azotanu amonu (tzw. Instalacji Neutralizacji) w Tarnowie. 

świnia
27.08.2023 15:35 Wieprzowina. Zmiany na chińskim rynku

Nowe prognozy Departamentu Rolnictwa USA dotyczące chińskiego rynku wieprzowiny wzbudzają uwagę analityków i producentów. Jak kształtują się perspektywy produkcji, spożycia i importu wieprzowiny w Chinach?

Papryka
27.08.2023 10:00 Producenci papryki na skraju bankructwa

Od dłuższego czasu ze strony producentów papryki dochodzą alarmujące głosy wskazujące na postępujący z dnia na dzień kryzys. Ceny papryk w skupach są przerażająco niskie, a sami rolnicy obawiają się pójścia z torbami. 

pola widziane z lotu ptaka
27.08.2023 08:21 Co z Zielonym Ładem? Timmermans zrezygnował

Frans Timmermans, zwolennik Zielonego Ładu i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, ogłosił swoją rezygnację z zajmowanych stanowisk. Jakie znaczenie ma ta decyzja dla przyszłości europejskich inicjatyw klimatycznych?

wizen zakupowy
27.08.2023 08:08 Czy w niedzielę 27.08 zrobimy zakupy? Pokłosie zniesienia stanu epidemicznego

27 sierpnia 2023 roku to kolejna niedziela w sierpniu. Jak się okazuje, jest to jedna z niewielu niedziel handlowych w Polsce w bieżącym roku. Dodatkowo przypominamy, jakie zmiany zaszły w przepisach dotyczących handlowych niedziel w kontekście odwołania stanu epidemicznego.

Butelki szklane
27.08.2023 08:00 Piwowarzy zostali oszukani. Wielka porażka ustawy o systemie kaucyjnym

Ustawa o systemie kaucyjnym w Polsce jest szeroko krytykowana w różnych środowiskach przedsiębiorców. W jaki sposób na aktualną sytuację patrzy branża piwowarska? 

Bałtyk
26.08.2023 18:02 Niepokój na dnie Bałtyku. Dramat tuż za rogiem?

Jak twierdzą naukowcy w raporcie IOŚ-PIB, badania wskazują na alarmujący trend wzrostu temperatury w zlewisku Morza Bałtyckiego. Wzrost ten, wynoszący 0,08 stopni Celsjusza na dekadę, przewyższa średni wzrost temperatury na całej kuli ziemskiej, który szacowany jest na 0,05 stopnia Celsjusza. Zjawisko budzi obawy, gdyż może przyczynić się m.in. do zniknięcia niektórych gatunków ryb w Bałtyku.

krowy na polu
26.08.2023 17:49 Era wielkich graczy? Małe mleczarnie w ogniu konsolidacji

Sektor mleczarski w Polsce staje w obliczu dynamicznych zmian, a rosnąca liczba przejęć w branży jest wyraźnie widoczna od początku bieżącego roku. Nowe połączenia i fuzje firm mleczarskich stają się coraz bardziej powszechne, co skutkuje zarówno wieloma wyzwaniami, jak i nowymi możliwościami.

traktor na polu
26.08.2023 17:29 Rzepak i kukurydza na biopaliwa. Nowe prawo

Nowelizacja ustawy biopaliwowej, przyjęta przez polski sejm w lipcu, otwiera nowe perspektywy dla wykorzystania rzepaku i kukurydzy w produkcji biopaliw. Zmiany w prawie mają na celu zwiększenie udziału biopaliw na rynku oraz przyczynią się do odciążenia rynku od nadwyżek tych surowców rolnych. Nowe przepisy przynoszą korzyści zarówno dla sektora rolniczego, jak i branży paliwowej.

bocian
26.08.2023 10:36 Nie do wiary, co robią bociany. Lasy Państwowe informują

Bociany białe rozpoczęły swoją wędrówkę do Afryki wcześniej niż zazwyczaj – informują Lasy Państwowe na swoim profilu na Facebooku. Obserwacje ptaków wskazują na nietypowy początek ich migracji, co przyciąga uwagę miłośników przyrody i ekspertów.

flaga UE
26.08.2023 10:24 Ambicje UE wobec zielonego rolnictwa do 2024. Nierealne?

Ambicje Unii Europejskiej w kierunku tworzenia wizji zielonego rolnictwa na kolejne lata mogą być zagrożone. Nie trzeba podkreślać, że przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w czerwcu 2024 roku, jednym z kluczowych elementów działań wspólnoty jest kształtowanie polityki rolnej i spożywczej. Opóźnienia w procesie legislacyjnym oraz kontrowersje wokół niektórych propozycji mogą jednak negatywnie wpłynąć na osiągnięcie celów Zielonego Ładu.

Kleszcz
26.08.2023 10:00 Kleszcze winne niebezpiecznej chorobie. Naukowcy alarmują

Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ostrzegają przed niebezpieczną bakterią wywołującą groźną chorobę. Jak zaznaczają eksperci, wszystkiemu winne są kleszcze. 

warzywa
26.08.2023 09:55 Minimalna cena dla rolnika od pośrednika. Idea ustawy hiszpańskiej wzbudza kontrowersje

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło, że prowadzi analizy nad wprowadzeniem do krajowego prawa sektora produkcji rolniczej elementów tzw. ustawy hiszpańskiej. Jednak Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wyraził krytykę wobec tych planów, wskazując na potencjalne zagrożenia dla polskiego rolnictwa i rynku.

Silosy
26.08.2023 08:00 Afera silosowa. UOKiK wszczyna postępowanie w sprawie zmowy cenowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o rozpoczęciu postępowania w sprawie wzrostu cen silosów do magazynowania zboża po ogłoszeniu programu dofinasowań dla rolników. Czy mamy do czynienia ze zmową cenową? 

Kombajn zbożowy
25.08.2023 14:53 Zabity przez kombajn. Świadkowie zbiegli

Nikt nie udzielił pomocy 64-latkowi stratowanemu przez kombajn. Ciało mężczyzny znaleziono w polu po 3 dniach. 

None
25.08.2023 14:11 Targowiska szansą dla polskich rolników? Bazary wracają do łask!

Detaliczna sprzedaż sezonowych produktów na ulicach, placach lub halach targowych to forma handlu, która niektórym kojarzy się z przestarzałym podejściem do prowadzenia biznesu. Jednak okazuje się, że zdecydowana większość Polaków chętnie kupuje świeże towary w tego typu miejscach. Wiele wskazuje na to, że bazary mogą być szansą dla licznej grupy producentów podstawowych produktów spożywczych. 

Michał Kołodziejczak
25.08.2023 13:50 Kołodziejczak na ministra? PO niebawem odsłoni karty

Znajdujący się na listach KO lider Agrounii był przez większość wyborców pewniakiem na stanowisko ministra rolnictwa po ewentualnej wygranej w wyborach parlamentarnych. Jak się okazuje, może być kompletnie inaczej.  

Robert Telus, Ryszard Bartosik i Krzysztof Ciecióra
25.08.2023 11:45 Czy skup masła i mleka w proszku uratuje branżę mleczarską?

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus poinformował na ostatniej konferencji prasowej o rozpoczęciu skupu masła i mleka odtłuszczonego w proszku. Czy w obliczu wielkiego kryzysu branży mleczarskiej, działania rządu przyniosą jakiekolwiek skutki? 

Nietoperz
25.08.2023 10:42 Inwazja nietoperzy? Mogą roznosić śmiertelną chorobę

Te latające ssaki dają się we znaki mieszkańcom Poznania, gdzie szczególnie upodobały sobie tamtejsze klatki schodowe. Skąd ich nagła obecność w budynkach mieszkalnych?

Policyjny radiowóz
25.08.2023 09:01 Utrata ciągnika za jazdę po pijaku. Ustawa czeka na podpis

Kierowcy sami powinni wiedzieć, że jazda na podwójnym gazie stwarza poważne zagrożenie na drogach. Pomimo już panujących restrykcyjnych przepisów dotyczących wyżej wymienionej sprawy, rząd pragnie dodatkowo ukarać wszystkich kierowców jeżdżących po pijaku. Nawet traktorzystów.  

Krowa
25.08.2023 08:00 Produkcja roślinna i zwierzęca zostanie rozdzielona? Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie

Po wielokrotnych apelach rolników Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wreszcie podjęło decyzję w sprawie szacowania strat suszowych. Podczas wtorkowej konferencji prasowej szef resortu rolnictwa Robert Telus zapowiedział rozdzielenie produkcji roślinnej od zwierzęcej. 

Mgła w górach
24.08.2023 21:46 Łapanie mgły jako sposób na walkę z suszą? To możliwe

Z początku może to wydawać się niepoważne - skąd mgła na obszarach objętych suszą? Jednak to prawda, na świecie mamy wiele regionów dotkniętych suszą, które jednocześnie regularnie spowija gęsta mgła. 

Szklane butelki
24.08.2023 20:14 Stało się. System kaucyjny dotrze do Polski

Sejm przegłosował nowelizację wprowadzającą w Polsce system kaucyjny, który zacznie funkcjonować już niedługo. Nie wszyscy popierają ten pomysł.

Rodzimy gatunek ryjówki
24.08.2023 18:25 Inwazyjny ssak przy polskiej granicy. Rodzime gatunki zagrożone

Niedaleko Polskiej granicy zaobserwowano nietypowy gatunek ssaka. To nie jest dobra wiadomość, ponieważ jego obecność może zagrozić nie tylko rodzimym gatunkom gryzoni.

None
24.08.2023 16:53 Opublikowano ranking producentów majonezu. Konsumentom zależy na dobrostanie zwierząt

Na polskim rynku jest coraz więcej firm zajmujących się produkcją majonezu, które jako składniki produktu końcowego, wykorzystują jaja pochodzące od kur żyjących w wysokim dobrostanie. Tendencja ta się rozwija, pomimo tego, że zwiększa to koszt produkcji. 

Truskawki
24.08.2023 16:32 Truskawki i pomidory w fabrykach Toyoty. Plony są zaskakująco duże

Zarówno firmy, jak i różnego rodzaju zakłady produkcyjne na całym świecie zachodzą w głowę jak zmniejszyć emisję CO2 , aby odpowiadać aktualnie obowiązującym normom. Toyota poszła o krok dalej. 

None
24.08.2023 16:18 Wystartował konkurs “Kobiety dla polskiej wsi”

Wystartował konkurs, którego inicjatorem jest Rada Kobiet w Rolnictwie. Celem wydarzenia jest wsparcie przedstawicielek płci żeńskiej, działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. To inicjatywa, która jest zgodna z Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Formularze zgłoszeniowe można wysyłać od 23 sierpnia do 12 września bieżącego roku. 

Tablica urzędowa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
24.08.2023 14:56 Pomocne rozwiązania dla rolników? Nowe Ustalenia Rady Ministrów

Rada Ministrów podjęła kierunkowe decyzje dotyczące pomocy dla rolników w wielu gałęziach gospodarki rolnej.

Grzyby w lesie
24.08.2023 14:00 Nie chcesz dostać 5 tys. mandatu za zbieranie grzybów? Sprawdź, o czym musisz pamiętać

Grzybobranie to jedna z tradycji Polaków, łącząca spędzanie wolnego czasu na łonie natury i zbieranie smacznych grzybów. Podczas leśnych spacerów powinniśmy jednak pamiętać o kilku regułach, które uchronią nas od wysokich mandatów. 

Kurczak w panierce
24.08.2023 11:28 Mięso z grzybów. Czy tak będzie wyglądała przyszłość?

Szkocka firma Enough otrzymała w ostatnim czasie dotację w wysokości 40 mln euro na rozwój pozyskiwania białka z fermentacji grzybów w celu produkowania roślinnego mięsa. To pierwsze tak ambitne rozwinięcie technologii wykorzystania białka z grzybów na całym świecie. 

kury
24.08.2023 09:26 Dodatkowe szczepienia drobiu. Obowiązują część hodowców

Po zakończeniu okresu obowiązywania ograniczeń na terenie Podlasia związanych z chorobą rzekomy pomór drobiu, wojewoda wydał decyzję o zniesieniu wyznaczonych obszarów zagrożonych i zapowietrzonych. Niemniej jednak, nadal obowiązuje tam konieczność szczepień kur i indyków przeciwko tej chorobie. Władze weterynaryjne apelują o spełnienie tego obowiązku, aby zapewnić zdrowie drobiu oraz stabilność chowu zwierząt w regionie.

Michał Kołodziejczak
23.08.2023 20:55 Nieudolna akcja warszawskich policjantów. Próbowali śledzić Kołodziejczaka

Po poniedziałkowej konferencji prasowej Agrounii przed siedzibą TVP w Warszawie zdarzyła się niecodzienna sytuacja. Policja próbowała śledzić lidera ruchu politycznego. 

Borówki
23.08.2023 19:03 Prawdziwe bogactwo witamin. Po jakie owoce sezonowe warto teraz sięgnąć?

Obecna pora roku zapewnia nam ogrom możliwości zadbania o zdrowie własne i swoich bliskich. Czym charakteryzują się i na co wpływają dostępne obecnie owoce sezonowe?

None
23.08.2023 16:57 Ceny skupu podstawowych produktów rolnych idą w dół. Jest tylko jeden wyjątek

Lipiec bieżącego roku okazał się być trudnym miesiącem dla producentów podstawowych produktów rolnych. Za niemalże każdy produkt zaliczany do tej grupy, na skupie proponowano niższe ceny, zarówno w stosunku do poprzedniego miesiąca, jak i analogicznego okresu w zeszłym roku. Tendencja ta ominęła jedynie jedną grupę rolników. 

szef MRiRW Robert Telus
23.08.2023 16:53 Maliny za bezcen, straty suszowe i mokra kukurydza. MRiRW ma rozwiązania

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus, wraz z ekspertami, przedstawił serię nowych inicjatyw mających na celu wsparcie rolników w obliczu wyzwań związanych z klęskami żywiołowymi oraz problemami rynkowymi. Podjęte decyzje obejmują m.in. wsparcie dla hodowców malin, pomoc finansową dla rolników dotkniętych opóźnieniami w płatnościach za mokrą kukurydzę oraz rozdzielenie produkcji roślinnej od zwierzęcej w kontekście strat suszowych. Minister przedstawił także postępy w ekspansji polskich produktów rolnych na międzynarodowe rynki.

Pieniądze
23.08.2023 15:07 eWniosekPlus znowu szwankuje? Rolnicy stracili szansę na dopłaty

Aplikacja eWniosekPlus nie powiadomiła części rolników o konieczności naniesienia poprawek do składanego wcześniej wniosku o dotację na zakup i montaż silosów. W efekcie czego stracili szansę na złożenie stosownych poprawek i otrzymanie dotacji.

Świnie
23.08.2023 15:00 Chcesz otrzymać pieniądze na budowę infrastruktury zapobiegającej rozprzestrzenianiu się ASF? Sprawdź szczegóły

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapowiedziała możliwość ubiegania się o wsparcie finansowe na inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Sprawdź, od kiedy można składać wnioski i jakie są szczegóły dofinansowania. 

Filiżanka kawy
23.08.2023 14:00 Kawa z laboratorium. Czy to możliwe?

Na całym świecie wiele start-upów opracowuje technologię umożliwiającą tworzenie kawy w warunkach laboratoryjnych. Działania te są odpowiedzią na zmiany klimatyczne, które mogą sprawić, że plantacje kawy w niedalekiej przyszłości zostaną mocno ograniczone. 

drewno
23.08.2023 09:00 Rosja i Białoruś chciały ominąć sankcje. PIORiN udaremnił proceder

Inspektorzy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) stanęli na straży unijnych sankcji, odkrywając i udaremniając próby obejścia ograniczeń w imporcie drewna z Rosji i Białorusi. Dzięki kontrolom oraz czujności, proceder nielegalnego importu drewna iglastego został zdemaskowany, co wpisuje się w działania mające na celu egzekwowanie restrykcji nałożonych przez Unię Europejską po agresji Rosji na Ukrainę. 

Sklep spożywczy
22.08.2023 21:50 Ile Polacy wydają na żywność? Jemy więcej niż Niemcy

Produkty spożywcze stanowią konkretną część miesięcznego budżetu każdej z polskich rodzin. Zespół Picodi przeanalizował wydatki przeznaczane przez mieszkańców na żywność w ponad 105 krajach na całym świecie. Jednym z tych krajów była Polska. Przebadani zostali również m.in.: mieszkańcy Niemiec czy też Rosji. 

Michał Kołodziejczak
22.08.2023 20:39 Rolnicy palą partyjne kurtki. To koniec Agrounii?

Nowa sytuacja na polskiej scenie politycznej odbija się głośnym echem wśród działaczy Agrounii. Jak rolnicy reagują na decyzję Kołodziejczaka?

Senior z emeryturą
22.08.2023 18:50 Kiedy wypłata 14 emerytury z KRUS w 2023?

W niedzielę 20 sierpnia na dożynkach w Paradyżu (woj. łódzkie) Jarosław Kaczyński ogłosił, iż 14 emerytura w 2023 roku wyniesie 2 200 zł netto, a na konta emerytów trafi już niebawem. 

Anna Moskwa
22.08.2023 18:00 MKiŚ: niebezpieczne odpady w gminie zostaną usunięte za 43 mln zł

Przylepie (gm. Zielona Góra) szykuje się do skutecznej eliminacji niebezpiecznych odpadów zgromadzonych w lokalnej hali magazynowej. Projekt wartej 43 miliony złotych inwestycji otrzyma pełne wsparcie Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Wszystko po to, aby zagrożenie dla środowiska i wód podziemnych zniknęło raz na zawsze.

None
22.08.2023 17:32 Polska w ogonie UE. Rolnictwo ekologiczne musi się rozwijać

Każdy kraj członkowski Unii Europejskiej jest zobowiązany do rozwoju rolnictwa ekologicznego. Szacuje się, że do 2030 roku co najmniej 25% gruntów ornych będzie przeznaczone na produkcję ekologiczną. Niektóre kraje nie maja się o co martwić, ponieważ już dawno przekroczyły ten próg. Jednak wszystko wskazuje na to, że wielu polskich rolników w ciągu kilku lat będzie musiało zmienić specyfikę swojej produkcji. 

Kupowanie online
22.08.2023 17:00 Unikaj kupowania w tych sklepach. Możesz zostać oszukany

Ministerstwo Cyfryzacji oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy (NASK) przypominają o zachowaniu czujności podczas robienia zakupów w Internecie. W nowej kampanii ostrzegającej przed oszustami eksperci radzą, na co zwracać uwagę podczas zakupów. 

Błyskawica
22.08.2023 16:36 Upały i burze w tych regionach będą realnym zagrożeniem

Synoptycy IMGW ostrzegają przed upałem i burzami z gradem. W danych regionach obowiązują już alarmy pierwszego i drugiego stopnia w trzystopniowej skali dotyczącej upałów. Wydano również żółte ostrzeżenie odnośnie do burz z gradem. 

banknoty polskie
22.08.2023 15:57 Wkrótce rusza nabór o nowe dotacje. Skorzysta kolejna grupa rolników

4 września 2023 roku zostanie otwarty nabór wniosków o wsparcie dla "Tworzenia i Rozwoju Organizacji Producentów oraz Grup Producentów Rolnych". Inicjatywa jest kolejnym etapem realizacji Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

mleko migdałowe
22.08.2023 09:01 Mleko zwierzęce do lamusa? Sprzedaż mleka roślinnego bije rekordy w Polsce

2 sierpnia to dzień miłośników mleka roślinnego, które zdobywa coraz większą popularność jako alternatywa dla mleka zwierzęcego. Dane pokazują, że sprzedaż roślinnych produktów w Polsce osiągnęła rekordowe wyniki w 2022 roku, wzrastając do imponującej kwoty 782,4 milionów złotych. W minionym roku wartość sprzedaży mleka roślinnego wyniosła 387,1 miliona złotych, a tendencja wzrostowa jest stała, jak wynika z raportu NielsenIQ.

Pszenica
22.08.2023 08:00 Polska pszenica konsumpcyjna będzie eksportowana do Wenezueli. PIORiN podaje szczegóły

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformowała o otwarciu rynku Wenezueli dla pszenicy konsumpcyjnej eksportowanej z Polski. Nowy kierunek eksportu płodów rolnych stwarza wiele możliwości dla polskich rolników. 

Janusz Palikot
21.08.2023 22:11 Niewypłacalny Palikot? Pracownicy spółki biznesmena nadal bez wypłaty

Początkowo bardzo dobrze prosperująca i ciesząca się dużą popularnością spółka Tenczynek Świeże, założona przez byłego polityka Janusza Palikota przeżywa coraz to głębszy kryzys. Zaniepokojeni inwestorzy i pracownicy pozbawieni wypłaty.

warzywa
21.08.2023 19:30 KOWR: znamy produkty, które dały Polsce największe przychody w pierwszym półroczu 2023 r.

Eksport mięsa, ziaren zbóż, wyrobów tytoniowych oraz produktów mlecznych stanowił kluczowy czynnik wzrostu gospodarczego w Polsce w pierwszym półroczu tego roku. Dane udostępnione przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wykazują, że wartość wywozu żywności przekroczyła 25,6 miliarda euro, co oznacza imponujący wzrost o 16 procent w porównaniu do roku poprzedniego.

Prosięta
21.08.2023 19:06 W Polsce wykryto nowe ognisko ASF. Kolejne stado do likwidacji

To już 13 ognisko ASF w województwie lubelskim. Na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawiła się uaktualniona lista oraz informacje o kolejnym gospodarstwie dotkniętym tą groźną chorobą. Znowu padło na powiat parczewski. 

None
21.08.2023 17:05 Cebula staje się dobrem luksusowym? Producenci na tym nie zyskują

Rok 2023 pokazał wszystkim, że ceny nawet tych produktów, które przez wiele lat utrzymywały się na stabilnych, niskich poziomach, mogą nagle poszybować w górę. Tym razem mowa o cebuli. Polscy producenci tego warzywa w pierwszym kwartale 2023 roku mieli okazję do radości, w związku z rosnącymi cenami skupu tego warzywa. Wysokie ceny w marketach utrzymują się nadal. Jednak producenci nie cieszą się już z takich zysków, jak na początku bieżącego roku. Wręcz przeciwnie, opłacalność produkcji cebuli zaczyna być wątpliwa.

mleko
21.08.2023 16:34 Mlekovita przejmuje kolejną mleczarnię? UOKiK otrzymał wniosek

Poważne ruchy w mleczarskim uniwersum. Mlekovita, znana firma branży mleczarskiej, wystąpiła z planem połączenia sił z Okręgową Spółdzielnią Mleczarską w Miechowie. Wniosek ten dotarł do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Pszenica i chleb
21.08.2023 14:00 300 tys. bochenków chleba z technicznego zboża z Ukrainy w polskich piekarniach. Prokuratura interweniuje

Pierwsze trzy osoby zamieszane we wprowadzanie „technicznego zboża” z Ukrainy na polski rynek usłyszały zarzuty od rzeszowskiej prokuratury. Jak ustalili śledczy, do polskich młynów trafiło aż 100 ton „technicznej” pszenicy. 

Sklep Dino
21.08.2023 08:00 Dino rośnie w siłę. Zarząd spółki planuje otwarcie kolejnych sklepów

Popularna sieć polskich sklepów Dino stawia na przyśpieszenie rozwoju swojej spółki. Analizując własne przychody oraz łączną liczbę otwartych sklepów w I półroczu 2023 roku, zarząd Dino informuje o kolejnych inwestycjach. 

Robert Telus
20.08.2023 19:56 Szef MRiRW: “Będziemy odtwarzać polskie przetwórstwo”. Zdradził, w jaki sposób

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus, złożył niedawno wizytę w firmie Dawtona Sp. z o.o., zlokalizowanej w podwarszawskim Błoniu. Szef MRiRW zapowiedział proces odtwarzania polskiego przwtwórstwa, m.in. poprzez przeznaczenie na ten sektor sumy rzędy 1 miliarda 200 milionów euro.

polskie banknoty
20.08.2023 19:31 Pszenica i gryka. Wiadomo, ile milionów otrzymali rolnicy

Aktualnie trwa proces wypłat wsparcia dla producentów rolnych, którzy postanowili sprzedać pszenicę lub grykę w okresie od 15 kwietnia do 15 lipca 2023 roku. W dniu 17 sierpnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przelała na konta producentów żywności kwotę blisko 218 mln złotych. Od momentu rozpoczęcia wypłat, czyli od 4 sierpnia, już niemal 32 tysiące rolników otrzymało łącznie niemal 618 mln złotych. Warto podkreślić, że środki te pochodzą z krajowego budżetu.

kłos zboża
20.08.2023 19:10 Dotacje dla małych gospodarstw. Nie każdy pamięta o terminie

ARiMR przypomina, że do końca sierpnia nadal istnieje możliwość wnioskowania o ryczałt w wysokości 225 euro za hektar dla rolników, którzy posiadają gospodarstwa o powierzchni do 5 ha i złożyli wnioski o przyznanie płatności za 2023 rok. Choć aplikacje internetowe zgłosiło się już około 6 tysięcy zainteresowanych, nie wszyscy zdają sobie sprawę z zbliżającego się terminu.

Lidl
20.08.2023 14:00 Wielkie zmiany w Lidlu. Sprawdź, co nowego pojawi się w sklepach

Klienci Lidla mogą w niedalekiej przyszłości spodziewać się zaskakujących zmian. Portal Interia Biznes przekazał informację przedstawicieli popularnej sieci sklepów o zakończeniu okresu testowego i rozpoczęciu wprowadzania nowego rozwiązania. Sprawdź, jakie zmiany obejmą wszystkie placówki Lidla w Polsce. 

Robert Telus
20.08.2023 08:00 Batalia o rolnicze emerytury. Robert Telus zabiera głos w sprawie słów Nitrasa i Kołodziejczaka

Szef resortu rolnictwa skomentował niedawną wypowiedź posła KO Sławomira Nitrasa dotyczącą rolniczych emerytur. Robert Telus wyraził również opinie na temat słów Michała Kołodziejczaka wypowiedzianych podczas konferencji KO w Koninie. Jakie zdanie odnośnie do bieżących kwestii rozgrywających się na polskiej scenie politycznej ma Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi?

Burza z piorunami
19.08.2023 14:00 Gradobicia i fale upałów. IMGW wydał ostrzeżenie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami i burzami z gradem. Alerty obowiązują prawie w całym kraju, oprócz północnego zachodu. 

słoma
19.08.2023 13:55 Słoma w cenie. Tak przedstawiają się stawki

Deszczowa aura przesuwa finał tegorocznych żniw, wydłużając czas zbiorów i wzbudzając niepokój rolników. W wyniku susz we wcześniejszych miesiącach rolnicy borykają się m.in. z niskim plonem słomy. Nie dziwi zatem, że przy wysokim poziomie zainteresowania słomą ze strony klientów, ceny tego surowca rosną.

Michał Kołodziejczak
19.08.2023 08:00 Kołodziejczak o wspólnym starcie z KO. „Niech ludzie mówią, co chcą”

Od momentu ogłoszenia startu Michała Kołodziejczaka z list Koalicji Obywatelskiej, na polskiej scenie politycznej można obserwować niekończące się dyskusje wyrażające szok i oburzenie. Lider AgroUnii w rozmowie z Radiem Zet opowiada o szczegółach swej kontrowersyjnej decyzji. 

kebab
18.08.2023 21:00 Polskie mięso w kebabie. Jedna ofiara śmiertelna, 27 osób z objawami zatrucia

Austriackie media poinformowały o śmierci mężczyzny oraz zatruciu 27 osób po spożyciu mięsa kurczaka pochodzącego z Polski. Sprawa jest badana przez Ministerstwo Zdrowia, Austriacką Agencję ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (AGES) i lokalne władze landowe.

Kura
18.08.2023 19:00 Koniec walki z wysoce zjadliwą grypą ptaków. WOAH wydało deklarację

Uciążliwa choroba spędzająca sen z powiek hodowcom drobiu w Polsce, wreszcie została pokonana. Główny Lekarz przekazał informację o wydaniu deklaracji przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (WOAH). 

młody rolnik i drób
18.08.2023 18:00 Premie dla młodych rolników. Nabór rusza lada moment

30 sierpnia 2023 r. zostanie otwarty nabór wniosków o przyznanie Premii dla młodych rolników w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027. Nowa fala wsparcia zastąpi zbliżający się koniec Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Młodzi przedsiębiorcy rolni mają szansę na większe dofinansowanie, sięgające aż 200 tys. zł.

Mleko nalewane do szklanki
18.08.2023 14:10 Nabiał, który leczy? Polsko-chiński zespół badaczy opracowuje nowe produkty mleczne

Wielkie osiągnięcie badaczy z Polski oraz Chin może mieć ogromne znaczenie w walce z chorobami cywilizacyjnymi. Wszystko za sprawą opracowania nowego sposobu pozyskiwania białka z produktów mlecznych. 

kury
18.08.2023 13:55 Ptasia grypa mutuje. Zagraża kolejnym gatunkom

Wirus ptasiej grypy (H5N1) stale ewoluuje, a jego skutki stają się coraz bardziej dotkliwe. Ptasią grypą zagrożony jest nie tylko drób hodowlany, ale również dzikie ptactwo i ssaki. Alarmująca sytuacja ma wpływ na koszt produktów spożywczych oraz stan środowiska naturalnego.

Michał Kołodziejczak
18.08.2023 09:30 Wielkie oszustwo Kołodziejczaka. Kamizelki AgroUnii idą z dymem

Informacja o wejściu Michała Kołodziejczaka na listę Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu oburzyła działaczy AgroUnii. Wiele z nich nie omieszkało wyrazić swoje oburzenie na portalach społecznościowych.

dłonie na klawiaturze komputera
17.08.2023 20:00 Referendum strajkowe ARiMR do powtórzenia. Powód jest jeden

Przerwanie referendum strajkowego pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w wyniku problemów technicznych sprawiło, że Komisja Zakładowa podjęła decyzję o unieważnieniu poprzedniego głosowania i planuje jego nową rundę w nadchodzących dniach.

None
17.08.2023 17:32 Dobra wiadomości dla rolników ekologicznych. Więcej gospodarzy ma prawo ubiegać się o płatności w ramach ekoschematu

Zmiany w ustawie o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Prezydent Andrzej Duda podpisał się pod nowelą, która wejdzie w życie wraz z końcem sierpnia bieżącego roku. W wyniku naniesionych korekt, o płatności w ramach ekoschematu ma prawo ubiegać się więcej rolników, niż dotychczas. Zainteresowani płatnościami muszą nanieść stosowne zmiany we wniosku. Zostało niewiele czasu.

Mateusz Morawiecki
17.08.2023 17:00 Morawiecki zarzuca AgroUnii zdradę polskiej wsi i sympatię do Putina

W reakcji na środowe ogłoszenie, że Michał Kołodziejczak z AgroUnii wystartuje w wyborach parlamentarnych wspólnie z Koalicją Obywatelską, premier Mateusz Morawiecki zarzucił opozycji zdradę polskiej wsi.

None
17.08.2023 14:05 Aplikacja internetowa dla producentów mleka. Czy warto być jej użytkownikiem?

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka zachęca właścicieli bydła mających swoje sztuki pod oceną wartości użytkowej do zarządzania stadem za pośrednictwem autorskiego programu internetowego. Stado OnLine to aplikacja, której możliwości są stale poszerzane i udoskonalane. Co więcej, wielu polskich gospodarzy może korzystać z niej bezpłatnie. 

Rolnicy podczas zbioru owoców
17.08.2023 14:00 Do którego terminu pomocnik rolnika z Ukrainy może przebywać w Polsce?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wydłużyła okres legalnego pobytu pomocnika rolnika – obywatela Ukrainy. Sprawdź, jaki termin wskazał KRUS.

mleczarnia
17.08.2023 13:00 Sprzedaż upadłej spółdzielni mleczarskiej. NIK wykazała nieprawidłowości

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przeprowadziła dokładną kontrolę nad procesem sprzedaży upadłej spółdzielni mleczarskiej Bielmlek. Wyniki tego postępowania kontrolnego wykazały istnienie nieprawidłowości.

świnie
17.08.2023 09:05 Blokada gigantycznej chlewni na 2 tys. tuczników

Protesty i opór mieszkańców gminy Kościan skutecznie zablokowały wydanie pozwolenia na budowę gigantycznej chlewni przeznaczonej dla 2 tysięcy tuczników. Decyzja, która miała wpłynąć na krajobraz i środowisko, spotkała się jednak nie tylko z jednogłośnym sprzeciwem lokalnej społeczności, ale i brakiem zezwolenia na inwestycję ze strony wójta.

Deszczówka
17.08.2023 08:00 Trwa program „Moja woda”. Sprawdź, ile pieniędzy możesz otrzymać

Nowa odsłona programu „Moja Woda” ruszyła 3 sierpnia 2023 r. z budżetem 130 mln zł. W rozmowie z Polską Agencją Prasową, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zdradza szczegóły programu dofinansowań. 

Tusk i Kołodziejczak
16.08.2023 16:10 AgroUnia dołącza do Tuska. Polska scena polityczna w stanie wrzenia

Decyzja środowiska AgroUnii o dołączeniu do Koalicji Obywatelskiej (KO) pod przewodnictwem Donalda Tuska w wyborach parlamentarnych wywołała burzę na polskiej scenie politycznej. To zaskakujący sojusz, który nie tylko wstrząsnął obozem rządzącym, ale również rozbudził gorące dyskusje wśród opozycji.

pomoc suszowa
16.08.2023 15:57 Pomoc suszowa 2023: zmiany w rozporządzeniu i komisje suszowe, co trzeba wiedzieć?

Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa poinformowała, jakie są zasady przyznawania pomocy suszowej w 2023 roku. Do kiedy rolnicy muszą zgłosić szkody wywołane suszą i co nowego prowadziło rozporządzenie z 13 lipca?

None
16.08.2023 15:38 Trzy zgony w jednej rodzinie. Objawy wskazują na zatrucie muchomorem sromotnikowym

Sezon na grzyby powoli rozkwita. Wielu wielbicieli leśnych poszukiwań już może poszczycić się udanymi wyprawami. Niestety, pomimo licznych ostrzeżeń, przypominanych rok do roku, wciąż zdarzają się ofiary zatrucia niejadalnymi gatunkami grzybów. Eksperci ponownie podkreślają, że nie należy spożywać żadnego okazu, co do którego nie jesteśmy w stu procentach przekonani. W przeciwnym razie smaczny obiad z naturalnych składników może okazać się ostatnim posiłkiem w życiu. 

minister rolnictwa Robert Telus
16.08.2023 15:35 We wrześniu strajk rolników? Niepokój po spotkaniu z ministrem

Spotkanie między ministrem rolnictwa a przedstawicielami Związku Zawodowego Rolników Korona, które odbyło się 11 sierpnia 2023 roku, zainicjowało trudny dialog w kontekście pomocy dla hodowców trzody chlewnej i małych firm skupowych. Przedstawiciele rolników zapowiedzieli możliwość strajku we wrześniu. Z kolei Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęło stanowisko w kwestii wsparcia dla sektora.

Pola i drzewa
16.08.2023 14:00 Chcesz kupić ziemię rolniczą, ale nie jesteś rolnikiem? Sprawdź, co możesz zrobić

Ciche i spokojne tereny wiejskie przyciągają coraz to więcej osób z miast. Nic dziwnego, przecież kto nie chciałby żyć w towarzystwie natury i urzekającego krajobrazu? Sprawa komplikuje się jednak w przypadku chęci zakupu gruntów rolnych, jeśli nie jest się rolnikiem. Polskie prawodawstwo przewiduje jednak kilka odstępstw od tej reguły. 

siewka
16.08.2023 08:33 Dopłaty do materiału siewnego. Pierwsze podsumowanie ARiMR

14 sierpnia 2023 r. minął termin składania wniosków o dopłaty do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Wsparcie to zostało wdrożone jako odpowiedź na wyzwania, jakie stawia przed rolnikami ograniczona płynność finansowa związana z obecnymi utrudnieniami na rynku rolnym, wynikającymi z konfliktu na Ukrainie. Pierwsze dane wskazują na zainteresowanie programem: złożono blisko 49 tysięcy wniosków.

GPS
16.08.2023 08:00 W jaki sposób nowe technologie mogą pomóc rolnikom?

Nowoczesne rolnictwo XXI wieku stale przechodzi transformacje, wdrażając coraz to nowsze systemy i rozwiązania technologiczne. Wszystko po to, aby zwiększyć wydajność polskiej produkcji roślinnej oraz zwierzęcej. Jak Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przedstawia ideę Rolnictwa 4.0? 

kierowca
15.08.2023 21:00 Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej? Kluczowa zasada, gdy traktor pojawi się na drodze

Okres letnio-wakacyjny to czas, w którym traktory i kombajny stają się powszechnym widokiem na krajowych drogach. Ich obecność może jednak wprowadzić poważne utrudnienia, a kierowcy samochodów osobowych często muszą radzić sobie z niskimi prędkościami. W takiej sytuacji pojawia się pytanie: jak postępować, kiedy na jezdni widnieje podwójna ciągła linia?

None
15.08.2023 16:58 Uchwalono zmiany w systemie kaucyjnym. Związkowcy apelują o wprowadzenie poprawek

W związku z unijną dyrektywą w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, konieczne jest dostosowanie polskiego prawa do rozwiązań akceptowanych przez Unię Europejską. Projekt przyjęty przez Radę Ministrów nie spotkał się z aprobatą organizacji z sektora rolno-spożywczego. Związkowcy z Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ “Solidarność” ubiegają się o wprowadzenie nowelizacji ustawy. Podkreślają, że chodzi o dobro obu stron: producentów oraz konsumentów żywności. 

półki sklepowe z nabiałem
15.08.2023 16:22 Upadłość znanej spółdzielni mleczarskiej. Jeszcze niedawno była kluczowym graczem

Znana na rynku spółdzielnia mleczarska w Prudniku zmaga się z kryzysem, który doprowadził do ogłoszenia jej upadłości. Sytuacja ta budzi duże obawy wśród wierzycieli oraz ma poważne implikacje dla lokalnego sektora rolniczego i finansowego.

ukraińskie zboże
15.08.2023 15:29 Aresztowano pierwszych podejrzanych w sprawie ukraińskiego zboża

Oszustwa związane z ukraińskim zbożem importowanym do Polski wreszcie znajdą swój finał w sądzie. Prokuratura rzeszowska informuje o postawieniu zarzutów trzem osobom. Przedstawiono też szczegóły związane z procederem przestępców. W sumie prowadzonych jest kilkadziesiąt postępowań na terenie całego kraju. 

Odpady
15.08.2023 14:00 Rozwiązanie na składowiska niebezpiecznych odpadów? Prezydent podpisał nową ustawę

Biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP poinformowało o podpisaniu przez Andrzeja Dudę ustawy o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych. Ustawa ma wprowadzać nowe obowiązki dla wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub starosty. 

Piwo
15.08.2023 08:00 Oburzenie wśród piwowarów. Wszystko przez wypowiedź Roberta Telusa

Portal Spożywczy przekazał w ostatnim czasie słowa dyrektora generalnego Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie, komentujące oburzającą wypowiedź Roberta Telusa dotyczącą „chrzczenia piwa alkoholem”. 

None
14.08.2023 17:08 Polska staje się borówkową potęgą. Jemy i eksportujemy coraz więcej owoców

Na konferencji w Lublinie, zorganizowanej przez International Blueberry Organization zaprezentowano oficjalne dane dotyczące globalnego rynku borówki amerykańskiej. Jak się okazuje, Polska staje się coraz bardziej znaczącym producentem tych owoców. Liczymy się nie tylko w skali Europejskiej, ale również światowej. Popyt na borówki wyprodukowane w Polsce rośnie zarówno w kraju, jak i za granicą. 

statek
14.08.2023 17:02 Rozładunek polskiej pszenicy w USA wstrzymany

Władze portu w Houston podjęły kontrowersyjną decyzję, odmawiając rozładunku polskiej pszenicy przewożonej przez statek Yochow. Jak donosi agencja Bloomberg, incydent ten może wystawić relacje między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi na próbę, a także mieć konsekwencje dla rynku zbożowego.

emerytury stażowe
14.08.2023 16:10 Co z emeryturami stażowymi dla rolników? Złożono wniosek do Mateusza Morawieckiego

Jarosław Kaczyński, w czerwcu 2023 podpisał porozumienie z NSZZ "Solidarność", ogłaszając, że „droga do emerytur stażowych została otwarta”. Teraz w Sejmie rozpatrywane są dwa projekty ustaw. To wielka szansa dla rolników. Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o uwzględnienie postulatów samorządu rolniczego.

Janusz Palikot
14.08.2023 15:59 Alkoholowe imperium Janusza Palikota na skraju bankructwa? Poważne problemy spółki biznesmena

Alkoholowe imperium Janusza Palikota sypie się w posadach. Manufaktura Piwa Wódki i Wina, spółka należąca do dawnego polityka, ma poważne problemy. Wnioski o upadłość i postępowanie sanacyjne, długi, kontrole i świadectwa pracowników, którzy nie otrzymali zapłaty, to tylko początek afery.

polskie banknoty
14.08.2023 14:31 14.08: ostatni dzień na składanie wniosków o dotacje dla części rolników

W Polsce trwa ostatni etap składania wniosków o dopłaty do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Wsparcie to zostało uruchomione w odpowiedzi na wyzwania, związane z ograniczeniami na rynku rolnym wywołanymi wojną na Ukrainie. Termin na złożenie wniosków upływa 14 sierpnia 2023 roku, a dotychczas wnioski o wsparcie złożyło prawie 39 tysięcy roników. Warto zaznaczyć, że ci, którzy już złożyli wnioski w poprzednim naborze (między 25 maja a 10 lipca 2023 r.), muszą wycofać dokumenty, jeśli chcą skorzystać z nowej oferty pomocy.

Owoce i warzywa na straganie
14.08.2023 14:00 Zagraniczne owoce podszywają się pod polskie produkty? Uwaga na oszustów

W niedawnym czasie Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej poinformował na Facebooku o odbieraniu informacji dotyczących zwiększonego importu owoców, sprzedawanych jako polskie. Sadownicy proszą o czujność i zgłaszanie ewentualnych oszustw.

Koszyk zakupowy
14.08.2023 08:00 Światowe ceny żywności poszły nieznacznie w górę. Nowy raport FAO za lipiec 2023 r.

Indeks cen żywności FAO (FFPI) jest miarą miesięcznych zmian międzynarodowych cen koszyka towarów. Eksperci informują, że ceny koszyka towarów wzrosły nieznacznie w minionym miesiącu. Co było tego przyczyną? 

Pieniądze canva PRO
13.08.2023 18:32 Małe gospodarstwa otrzymają dopłaty. Andrzej Duda podpisał ustawę

Wprowadzono nowelizację ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Jak podkreślają autorzy noweli, zmiany w przepisach wynikają z dbałości o potrzeby organizacji rolniczych. Chodzi o dopłaty bezpośrednie. Uproszczenie przepisów ma zwiększyć dostępność tej formy wsparcia dla właścicieli małych gospodarstw, które w większości są gospodarstwami rodzinnymi. Zyskać mają też ci, którzy ubiegali się o płatności w ramach ekoschematu.

flaga Chin
13.08.2023 17:00 Chińczycy go uwielbiają. Polski produkt podbija Państwo Środka

Coraz więcej obywateli Chin odkrywa jako atrakcyjny element swojej diety ser, a wraz z rosnącą popularnością zachodnich dań, wzrasta również popyt na ser żółty. Polscy producenci serów, takie jak Serenada i Skarby Serowara ze Spółdzielczej Mleczarni Spomlek, zdobywają serca chińskich smakoszy. 

Grzyby w koszyku
13.08.2023 14:00 Będzie zakaz zbioru runa leśnego? Propozycja zmian w prawie UE

Dotychczasowe zbieranie darów lasu może być niedługo objęte unijnymi regulacjami. Wszystko za sprawą przygotowanej przez hiszpańską rezydencję w UE propozycji, rozpatrywanej na posiedzeniu grupy roboczej w Brukseli. 

półki sklepowe
13.08.2023 11:00 GIS alarmuje o wycofanych produktach. Możesz je mieć w domu

Główny Inspektor Sanitarny (GIS) ostrzega: w ostatnich dniach wycofano z polskich sklepów szereg produktów, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Zainteresowanych informacją o tym, które produkty są objęte wycofaniem, przestrzegamy, aby zachować szczególną ostrożność. Wadliwych produktów nie wolno spożywać – można je wyrzucić lub oddać do sklepu.

Dachówki porośnięte mchem
13.08.2023 08:00 Czy będą dodatkowe dopłaty do utylizacji azbestu?

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się w sprawie uruchomienia dodatkowych dopłat do utylizacji azbestu, do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Sprawdź, jaką decyzję wydało ministerstwo w tej sprawie. 

banknoty polskie
12.08.2023 17:00 25.08 mijają terminy naboru wniosków o dwa rodzaje płatności

Termin składania wniosków o płatności dla pszczelarzy i rolników walczących z warrozą został przedłużony. Nabór wniosków w dwóch interwencjach związanych z Planem Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 trwa do 25 sierpnia 2023 r.

Robert Telus
12.08.2023 14:00 Robert Telus rozmawia z rolnikami. Jaki jest efekt dyskusji?

Podczas spotkań przeprowadzonych w dniach 8 oraz 9 sierpnia 2023 r. minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus dyskutował z rolnikami i przedstawicielami organizacji rolniczych o aktualnych problemach dotykających sektor produkcji roślinnej i zwierzęcej w Polsce. 

krowy
12.08.2023 11:31 Rolnictwo ekologiczne. Dopłaty otrzyma większa liczba rolników

Zmiany w zasadach przyznawania płatności ekologicznych przynoszą dobre wieści dla polskich rolników. Obniżenie współczynnika obsady zwierząt z 0,5 DJP do 0,3 DJP otwiera drzwi dla większej liczby gospodarstw rolnych, które będą mogły skorzystać z dodatkowych dopłat. 

Kury
12.08.2023 08:00 Czy Polska będzie wreszcie państwem wolnym od HPAI?

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o złożeniu do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) deklaracji o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków. Czy Polska uzyska status państwa wolnego od HPAI? 

Ziarno pszenicy z herbem Ukrainy
11.08.2023 14:00 Wzrost cen zbóż w związku z atakami Rosji na Ukrainę

Niedawne ataki ze strony Rosji wymierzone w Ukrainę mają duży wpływ na kształtowanie się cen zbóż, w głównej mierze pszenicy oraz kukurydzy. Jak kształtowała się sytuacja na rynku zbóż w ostatnim czasie? 

pole
11.08.2023 09:40 Pola w Polsce będą monitorowane. Cel jest jeden

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podjął inicjatywę wdrożenia Systemu Satelitarnego Monitorowania Upraw Rolnych (S2MUR). Projekt ten, wspierany przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB, ma na celu wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań i technologii w monitorowaniu upraw rolnych na terenie Polski. Innowacyjny system ma za zadanie poprawić bezpieczeństwo żywnościowe kraju oraz ułatwić pracę rolnikom.

Pszenica
11.08.2023 08:00 Rosja sprzedaje zboża biedniejszym państwom. Polityczna zagrywka Putina?

Politycznych zagrywek Rosji ciąg dalszy. Eksperci badający rynek zwracają uwagę na zwiększony eksport rosyjskich zbóż po obniżonych cenach do biedniejszych państw. Politycy alarmują, aby nie dać się nabrać na działania Rosji. 

polskie banknoty
10.08.2023 20:30 Już nie płatności bezpośrednie. Czy dotacje dla małych gospodarstw opłacają się lepiej?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wprowadziła nową formę wsparcia dla rolników z małymi gospodarstwami (do 5 hektarów). Pytanie, czy nowa płatność dla małych gospodarstw jest bardziej opłacalna niż tradycyjne płatności bezpośrednie, budzi zainteresowanie wśród społeczności rolniczej. Jakie korzyści niesie ze sobą ta zmiana i jakie wymogi trzeba spełnić, by skorzystać z tego udogodnienia?

None
10.08.2023 19:44 Kosmiczne podwyżki cen za Coca Colę. Czy Polacy przestaną kupować jeden z najpopularniejszych napojów?

Coca-cola to niekwestionowany lider napojów bezalkoholowych w Polsce. Od wielu lat czarne napoje gazowane cieszą się stale rosnącą popularnością wśród konsumentów. Nie zmieniła tego nawet szalejąca inflacja. W związku ze wzrostem kosztów energii oraz materiałów niezbędnych do produkcji, w 2023 roku znacząco wzrosła cena wszystkich produktów oferowanych przez Coca-Colę. Pomimo tego, popyt na kultowy napój przerósł najśmielsze oczekiwania producentów.

zboże
10.08.2023 15:53 Żniwa 2023. Ceny zbóż i sytuacja na rynku

Obecna sytuacja na polskim rynku zbóż rysuje się jako kombinacja wyzwań i możliwości. Pomimo ogólnego spadku dostępności ziarna na rynku, ostatnie dni przyniosły zwiększoną liczbę ofert sprzedaży zbóż, szczególnie pszenicy. Z kolei z informacji przekazywanych przez Izbę Zbożowo-Paszową wynika, że zawartość białka w ziarnie pszenicy jest niska, nierzadko poniżej 10 proc.  

Człowiek robiący zakupy
10.08.2023 14:00 W których sklepach i za jakie produkty płacimy najwięcej?

Płacimy coraz więcej pieniędzy, a w koszyku ubywa produktów. Pomimo tego, że inflacja nieco wyhamowała, badacze rynku obserwują podrożenie koszyka zakupowego. Sprawdź, które sklepy oferowały najdroższe produkty w minionych miesiącach. 

Człowiek robiący zakupy przy kasie
10.08.2023 08:00 Polacy kradną więcej niż rok temu. Wszystko przez ceny w sklepach?

Obserwowany od dłuższego czasu kryzys finansowy dotyka wiele osób w Polsce. Jak podają eksperci, pierwsze półrocze 2023 r. przyniosło zwiększenie ogólnej liczby kradzieży w sklepach. Dane liczbowe są zaskakujące i nie pozostawiają złudzeń. 

osoba z telefonem
09.08.2023 18:00 GUS: do 14.08 trwają obowiązkowe badania dla części gospodarstw rolnych

Główny Urząd Statystyczny (GUS) przypomina, że do 14 sierpnia 2023 roku szereg wylosowanych gospodarstw rolnych w Polsce ma obowiązek przekazać ankieterom lub poprzez formularz odpowiednie informacje w ramach badań: Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych oraz Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego. 

Kobieta stojąca przed traktorem z przyczepą
09.08.2023 14:00 Policja sprawdza maszyny rolnicze. Jaki jest powód kontroli?

Wypadki w gospodarstwach rolnych niosą za sobą niekiedy śmiertelne skutki. Policjanci z Pleszewa i członkowie Państwowej Inspekcji Pracy oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przeprowadzili w ostatnim czasie kontrole maszyn rolniczych oraz sposobów wykonywania prac polowych przez rolników. Jaki był tego efekt? 

pole po żniwach
09.08.2023 13:36 Żniwa 2023. Czy wkrótce przestanie padać deszcz?

Tegoroczne żniwa nad Wisłą są najeżone wieloma trudnościami, budząc niepokój u wielu rolników. Ze względu na niekorzystną pogodę tempo pracy na polach jest bardzo zróżnicowanie w zależności od regionu kraju. Choć w kolejnych dniach temperatura ma wzrosnąć, to przelotne opady nadal będą skutecznie utrudniały koszenie zboża w całej Polsce. 

Papryka
09.08.2023 08:00 Producenci papryki w trudnej sytuacji

„Mam świadomość, że mamy bardzo trudny okres dla warzywników, dla producentów papryki, ale przyjechałem tu, by pokazać, że rząd jest z rolnikami zawsze, a zwłaszcza wtedy, kiedy jest trudno” – w taki sposób mówił minister Robert Telus podczas obchodów Dnia Papryki w Potworowie. Jaki ma on jednak pomysł na pomoc dla producentów papryki? 

polskie banknoty
08.08.2023 18:34 Nowa forma płatności dla części gospodarstw. Jest warunek

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła, że zgodnie z wcześniejszymi planami wprowadzono dla rolników ułatwienie w kwestii wnioskowania o dotacje. Jest jednak warunek – wnioskujący rolnik musi posiadać małe gospodarstwo (tj. do powierzchni 5 ha) i złożyć wniosek o przyznanie dopłat za bieżący rok. Płatność dla małych gospodarstw ma tym samym zastąpić wszystkie inne wnioskowane płatności bezpośrednie. 

Postać trzymająca truskawki w dłoniach
08.08.2023 14:00 Maliny i truskawki z Ukrainy zaleją polski rynek owoców?

W związku z obserwowaną od dłuższego czasu trudną sytuacją na rynku owoców miękkich Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się w piśmie z dnia 24 lipca 2023 r. do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Sprawdź, jakie wyjaśnienia przygotowali rządzący. 

pszczoły
08.08.2023 08:57 Ich wartość dla rolnictwa to nawet 4,7 mld zł rocznie. Wymierają zbyt szybko

8 sierpnia obchodzimy szczególne święto dla rolnictwa, gospodarki i całej ludzkości – Wielki Dzień Pszczół. Data ta przypomina o niezastąpionym wkładzie tych szczególnych zapylaczy w ekosystem i rolnictwo. Szacuje się, że ich rola przynosi polskiemu rolnictwu od 4,1 do 4,7 miliarda złotych rocznie. Niestety nie brakuje alarmujących doniesień pszczelarzy i naukowców na temat szybkiego wymierania tych owadów, narażonych na liczne zagrożenia.

Suche zboża
08.08.2023 08:00 Aplikacje suszowe nie działają, a komisje szacują straty. Jak wygląda sytuacja wśród upraw w zachodniopomorskim?

Komisje suszowe ruszyły na pola w województwie zachodniopomorskim. Jak przekazało Radio Szczecin, trzyosobowe zespoły ekspertów przeprowadzają szacowanie szkód spowodowanych długotrwałym niedostatkiem wody w glebie uprawnej podczas wiosny. 

traktor
07.08.2023 20:00 Zwrot podatku akcyzowego. Drugi nabór wniosków w toku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło drugi nabór wniosków na zwrot podatku akcyzowego za olej napędowy wykorzystywany w produkcji rolnej. Producentom rolnym przysługuje zwrot w wysokości 2 zł za litr zakupionego paliwa. Termin składania wniosków trwa od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2023 roku.

pieniądze w portfelu
07.08.2023 17:00 Nawozy. Różnice cenowe nawet do 300 zł za tonę

Ceny nawozów azotowych w Polsce rosną, a różnice między najtańszą a najdroższą ceną tego samego produktu sięgają nawet 300 zł na tonie. Minister rolnictwa, Robert Telus, wskazuje na potrzebę zbadania przyczyn podwyżek, gdyż producenci nie podnoszą stawek. Optymistyczne wieści płyną z kolei ze światowych rynków, gdzie ceny nawozów ustabilizowały się po okresie gwałtownego wzrostu.

Kury
07.08.2023 14:00 Polski drób i jaja wracają na Ukrainę

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o decyzji właściwych służb Ukrainy wydanej w dniu 4 sierpnia 2023 r., która dotyczyła uznania regionalizacji w odniesieniu do rzekomego pomoru drobiu. 

osoba pisząca na laptopie
07.08.2023 11:00 Ponowne otwarcie naboru wniosków o dopłaty za pszenicę? KRIR wnioskuje do MRiRW

Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) interweniuje w sprawie producentów pszenicy, którzy nie zdążyli złożyć wniosków o dopłaty do 31 lipca 2023 r. ze względu na brak możliwość składania wniosków w formie online. Teraz KRIR wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Roberta Telusa, o wnowienie okresu składania wniosków.

Kombajn ścinający zboże
07.08.2023 08:00 Kombajn dzierżawcy wjechał na pole rolnika i skosił jego zboże

AGROunia z województwa kujawsko-pomorskiego poinformowała w piątek o niecodziennej sytuacji, która zdarzyła się w obrębie dzierżawionego pola we wsi Ostromecko. Kombajn należący do dzierżawcy pola wymłócił zboże rolnika, w które włożono 200 tys. zł. 

traktor na polu
06.08.2023 20:19 KOWR: polskie rolnictwo rośnie w siłę. Eksport wzrósł o 17 proc. rok do roku

Krajowy Ośrodek Rozwoju Rolnictwa (KOWR) przekazał pozytywne informacje dotyczące polskiego eksportu żywności. W okresie styczeń–maj 2023 r. wartość sprzedaży towarów rolno-spożywczych za granicę wzrosła o około 17 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 r. 

ciągnik rozrzucający gnojowicę na polu
06.08.2023 18:00 Plan nawozowy w ramach ekoschematu. MRiRW zmienia m.in. termin jego wykonania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) reaguje na trudności rolników w uzyskaniu badań glebowych na czas. W związku z tym, przedłużony został termin sporządzenia planu nawozowego w ramach ekoschematu. Ponadto MRiRW zapewnia, że próby glebowe nie muszą pochodzić z akredytowanego laboratorium, a także obiecuje złagodzenie systemu sankcji w tej kwestii.

jeżyny
06.08.2023 15:44 Owoce i grzyby z lasu. Ryzyko choroby czyha na zbieraczy

Jak co roku Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed bąblowicą, chorobą przenoszoną ze zwierząt na ludzi. Można się nią łatwo zarazić m.in. w wyniku zjedzenia nieumytych owoców leśnych lub kontaktu brudnych rąk z ustami.  

Świnie
06.08.2023 14:00 To już 19 ognisko ASF. W jaki sposób MRiRW będzie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby?

Zagrożenie rozprzestrzeniania się choroby afrykańskiego pomoru świń pozostaje nadal wysokie. Główny Lekarz Weterynarii poinformował w ostatnim czasie o wyznaczeniu 19 ogniska ASF u świń w Polsce, tymczasem Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prezentuje sposoby przeciwdziałania rozprzestrzeniania się choroby. 

Spotkanie online szefów resortu rolnictwa z Polski i Ukrainy
06.08.2023 08:00 Rozmowy polsko-ukraińskie. Co dalej z tranzytem towarów?

Czy kwestia tranzytu ukraińskich produktów rolno-spożywczych do państw trzecich została rozwiązana? Sprawdź, jak zakończyły się rozmowy pomiędzy szefem polskiego resortu rolnictwa Robertem Telusem a ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim. 

zboże
05.08.2023 20:00 Firmy handlujące zbożem z Ukrainy. Lista będzie upubliczniona?

W rozmowie z Polskim Radiem 24 minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus, ogłosił, że lista podmiotów handlujących zbożem technicznym z Ukrainy w Polsce zostanie upubliczniona. Na liście ma znajdować się kilkaset firm. Afera związana z importem ukraińskiego zboża do Polski nadal trwa.

ROD
05.08.2023 18:00 Granty na ROD od ARiMR. Czas na realizację projektów wkrótce mija

Projekt Grantowy "Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych" realizowany przez ARiMR zbliża się do końca. Stowarzyszenia Rodzinnych Ogrodów Działkowych, które kończą inwestycje, mają jeszcze czas na zrealizowanie przyznanych grantów. Oto ważne informacje dotyczące terminów i możliwości wydłużenia czasu realizacji.

pole
05.08.2023 14:43 Pola będą lepiej nawodnione. 2,25 mln zł inwestycji na wsi

2 sierpnia 2023 r. otwarto wyremontowany jaz Oświęcim na rzece Prośnie, który odgrywa kluczową rolę w nawadnianiu pól rolnych. Znajdujący się na granicy województw łódzkiego i wielkopolskiego jaz spełnia teraz swoje funkcje efektywnie, zapewniając nawodnienie na kilkuset hektarach powiatów ostrzeszowskiego i wieruszowskiego. Całkowity koszt remontu tej budowli wyniósł blisko 2,25 mln zł.

Nalewka
05.08.2023 14:00 Chrońmy polskie nalewki. Resort rolnictwa z nowym projektem rozporządzenia

Pod nazwą „nalewka” mogą w przyszłości kryć się ścisłe reguły przyrządzania tradycyjnego napoju. Wszystko za sprawą planowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi projektu rozporządzenia dotyczącego tego trunku. 

Świnie
05.08.2023 08:00 Coraz mniej wieprzowiny, a ceny nadal spadają. O co w tym chodzi?

Kłębiące się czarne chmury nad głowami producentów wieprzowiny wcale nie chcą ustąpić. Wielkopolska Izba Rolnicza informuje o dziwnej sytuacji na rynku mięsa wieprzowego. Pogłowie trzody chlewnej spada, a wraz z nim również jego ceny. 

polskie banknoty
04.08.2023 20:00 14.08 mija termin naboru wniosków o część dopłat. Wsparcie dla tysięcy rolników

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przypomina, że zbliża się ostateczny termin składania wniosków o pomoc finansową dla rolników dotkniętych ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy. Tysiące producentów rolnych, którym zagraża utrata płynności finansowej, mają czas tylko do 14 sierpnia 2023 r. na złożenie swoich wniosków.

dom
04.08.2023 17:00 Nawet 6 tys. dla właścicieli domów jednorodzinnych. Jest warunek

Właściciele domów jednorodzinnych od czwartku 3 sierpnia 2023 roku mogą wnioskować o dotacje na budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę w ramach trzeciej edycji programu “Moja Woda”. Program na na celu łagodzenie skutków suszy i przeciwdziałanie podtopieniom budynków w Polsce.

Rolnik trzymający wiadro z jabłkami
04.08.2023 14:00 Ceny jabłek w skupach idą w dół. Czy mamy się czego obawiać?

Spadające z drzew jabłka, to nie niestety nie jedyne spadki obserwowane w kwestii tych owoców. Eksperci informują o obniżkach cen w skupach oraz zmniejszeniu światowej produkcji jabłek. 

Lasy Państwowe logo
04.08.2023 13:09 Lasy Państwowe liczą swój ślad węglowy. Tysiące ton ekwiwalentu CO2 rocznie

Lasy Państwowe podjęły wyzwanie obliczenia swojego śladu węglowego w sześciu jednostkach organizacyjnych na terenie Polski. Działania te mają na celu zmniejszenie wpływu na zmiany klimatyczne i umożliwienie bardziej efektywnych działań na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Rezultaty pilotażowych obliczeń wskazują na znaczący wpływ emisji pośrednich w finalnych wynikach, głównie związanych z zużyciem energii elektrycznej.

Krowy na pastwisku
04.08.2023 08:00 Branża mleczarska chyli się ku upadkowi?

Hodowcy bydła mlecznego alarmują od dłuższego czasu o coraz mniej opłacalnej produkcji mleka. Problemy rosną z dnia na dzień, a rozwiązań przynoszących ulgę rolnikom jak nie było, tak nie ma. 

polskie banknoty
03.08.2023 16:00 Dopłaty do nawozów. Wiadomo, ilu rolników zawnioskowało o wsparcie

Blisko 350 tysięcy rolników w Polsce złożyło wnioski o przyznanie dofinansowania do nawozów mineralnych, które zostały zakupione między 16 maja 2022 roku a 15 maja 2023 roku. Czas na składanie dokumentów zakończył się 31 lipca 2023 roku. Najwięcej wniosków od rolników wpłynęło z Mazowsza, Lubelszczyzny i Wielkopolski.

Traktor
03.08.2023 14:00 Rolniku, pamiętaj o złożeniu wniosku na paliwo rolnicze

Rusza druga tura naboru wniosków na paliwo rolnicze. Wszyscy zainteresowani producenci rolni mogą już od 1 sierpnia ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego. 

warchlaki
03.08.2023 11:41 Szczepionki przeciwko ASF dostępne w pierwszym państwie na świecie

Pierwszym krajem na świecie, który oficjalnie zatwierdził komercyjne wykorzystanie dwóch szczepionek przeciwko wirusowi afrykańskiego pomoru świń (ASF), stał się Wietnam. Oznacza to przełom w walce z tą chorobą, a także otwiera drogę do możliwej dystrybucji preparatów za granicą, co może pomóc innym krajom dotkniętym ASF.

Rolnik podlewający rośliny
03.08.2023 08:00 Śpiesz się, aby złożyć wniosek o dofinansowanie do małych gospodarstw i rolnictwa ekologicznego

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło dodatkowy nabór wniosków na płatności dla małych gospodarstw i rolnictwa ekologicznego. Złóż wniosek już dzisiaj! 

Zbiory zboża
02.08.2023 18:00 Tego już za wiele. Zachodniopomorscy rolnicy wyjdą na ulice

Rolnicy z województwa zachodniopomorskiego ostrzegali władze, że w przypadku braku zmian przepisów w sprawie pomocy suszowej zostanie ogłoszony kolejny protest. Zgodnie z informacją Tygodnika Poradnika Rolniczego, rolnicy wyjdą na ulicę w najbliższy piątek. 

warzywa
02.08.2023 14:56 Kontrole produktów rolno-spożywczych. 35 proc. sklepów z nieprawidłowościami

W ostatnich doraźnych kontrolach jakości handlowej świeżych owoców i warzyw przeprowadzonych przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) na terenie całego kraju, ujawniono nieprawidłowości w blisko 35 proc. skontrolowanych sklepów. Szczegółowe wyniki analizy stanowią powód do zaniepokojenia, gdyż dotyczą m.in. niespełniania wymagań dotyczących znakowania oraz jakości produktów rolno-spożywczych.

Pieniądze
02.08.2023 14:00 Niższe ceny żywności w lipcu spowodowały spadek inflacji?

Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne dane dotyczące cen towarów i usług konsumpcyjnych za luty 2023 r. Eksperci szacują, że zarejestrowana deflacja jest wynikiem niższych niż w czerwcu cen żywności. 

żniwa na polu
02.08.2023 09:03 Czy pogoda będzie sprzyjać żniwom? IMGW prognozuje

Nadchodzący tydzień przynosi niezbyt korzystne dla rolników warunki atmosferyczne w Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o przelotnych opadach deszczu, burzach oraz umiarkowanych temperaturach. Ze względu na zmienną aurę, rolnicy muszą być przygotowani na różne scenariusze, co może stanowić wyzwanie dla procesu zbioru plonów.

Czereśnie
01.08.2023 23:14 Plantatorzy oburzeni. Fala tureckich czereśni zaburzyła ceny owoców

Tegoroczne niskie zbiory owoców nie przyniosły producentom korzystnych warunków cenowych. Jakby tego było mało, w sezonie na polski rynek trafiały tańsze owoce z importu, które były sprzedawane przez duże sieci handlowe. Kłopoty na rynku owoców miękkich nie ominęły producentów czereśni. 

kiełbasa
01.08.2023 20:17 Nagle mają alergię na mięso. Powód jest jeden

Wzrasta liczba alergii na mięso po ugryzieniach kleszczy w USA i Europie. Powodem tego zjawiska jest zespół Alpha Gal (AGS) i wirus Alongshan (ALSV), które stają się coraz bardziej powszechne. Władze zdrowotne wyrażają obawy i apelują o dalsze badania i działania w tej kwestii.

Chłopiec na polu truskawek
01.08.2023 14:00 Chcesz dostać certyfikat integrowanej produkcji roślin? Oto co musisz zrobić

Wszyscy producenci rolni mogą rozpocząć prowadzenie produkcji rolnej w systemie integrowanej produkcji roślin (IP). Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa zachęca rolników do zdobywania certyfikacji. 

osoba pisząca na kartce papieru
01.08.2023 09:04 Łatwiejszy sposób na uzyskanie dotacji? MRiRW ma projekt ustawy

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) przedstawiło projekt rozporządzenia, który ma na celu ułatwienie rolnikom dostępu do wsparcia finansowego w ramach schematów na rzecz dobrostanu zwierząt. Proponowane zmiany pozwolą szerszej grupie rolników ubiegać się o płatności dobrostanowe, w tym dla krów mamek oraz bydła opasowego. Dodatkowo projekt zakłada możliwość wyboru przez rolnika odpowiedniego sposobu dokumentowania realizacji zobowiązań, co ma przyczynić się do uproszczenia procesu ubiegania się o dotacje.

Kobieta wykonująca pipetowanie w laboratorium
01.08.2023 08:00 Bioroboty przyszłością badania próbek pod kątem GMO?

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa udoskonala swoje metody przeprowadzania urzędowych kontroli materiału siewnego i upraw pod kątem występowania modyfikacji genetycznych (GMO). Naukowcy do swoich szeregów werbują nowe bioroboty, które pomogą w wykonywaniu badań laboratoryjnych.