Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś

Archiwum maj 2021

Andrzej
23.05.2021 02:00 Tylko u nas: Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" wyznał ile kobiet oczarował [WIDEO]

Rolnik wyznał również, iż marzą mu się dzieci i wybudowanie domu. Realizacja tych pragnień nie należy jednak do prostych zadań - mimo to Andrzej jest pełen nadziei na przyszłość. Belarka, dziewczyna, dom i dzieciFani kultowego serialu Rolnicy. Podlasie nie raz słyszeli o największym marzeniu Andrzeja, jakim była własna belarka. Dzięki pomocy dobrych ludzi i internetowym zbiórkowm pieniędzy, rolnik będzie mógł kupić belarkę za około 80 tysięcy złotych. W rozmowie z redaktorem naczelnym portalu Rolnik Info Albertem Długowszewskim Andrzej Onopiuk skomentował sprawę następująco: - 80 tysięcy ta belarka kosztuje. To dla jednych dużo, dla drugich mało, bo rolnicy kupują nawet po 200, po 300 tysięcy. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:Okazuje się jednak, że bohater serialu Rolnicy. Podlasie ma wiele innych marzeń dotyczących nie tylko rolnictwa, ale też swojego życia prywatnego.

wypadek ładowarka
23.05.2021 02:00 Korzystali z ładowarki na polu. Nagle doszło do tragedii

Wskutek odniesionych obrażeń, starszy w rolników poniósł śmierć na miejscu. Sprawą zajęła się policja i prokuratura. Wypadek podczas prac polowychWypadki podczas prac polowych - głównie od wiosny do jesieni - nie są rzadkością na polskiej wsi. Informacje z całego kraju na temat drastycznych kontuzji, a nawet wypadków ze skutkiem śmiertelnym stają się smutną częścią codzienności na wsi. Jednym z dramatycznych zdarzeń, do których doszło w ostatnich dniach, był wypadek we wsi Jerka, położonej w powiecie kościańskim na terenie województwa wielkopolskiego. Do tragedii doszło 19 maja 2021 roku podczas prac polowych. Na polu przebywał 29-latek, który operował ładowarką rolniczą. Drugi z mężczyzn - 67-latek - pomagał młodszemu rolnikowi w pracy. W pewnym momencie doszło do dramatu: kierowca ładowarki wskutek niefortunnego manewru pojazdem najechał na 67-letniego mężczyznę. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-10]Starszy z rolników doznał tak dotkliwych obrażeń, że poniósł śmierć na miejscu. Informacje przekazane opinii publicznej nie precyzują jednak, czy czynności życiowe ofiary ustały przed, czy po przybyciu służb ratowniczych.

Agrounia ziemniaki
23.05.2021 02:00 Agrounia wszystkich zaskoczyła. Zdecydowano, co dalej z ziemniakami

Na ulicy 11 listopada 22 w Warszawie ziemniaki posłużą do przygotowywania ciepłych posiłków rozdawanych wszystkim potrzebującym. Lider Agrounii Michał Kołodziejczak zapowiedział, że wszelkie produkty rolno-spożywcze, których sprzedaż nie będzie przynosiła rolnikom przychodów, będą oddawane do Fundacji Serce Miasta. Agrounia oddała ziemniaki potrzebującymPrzypomnijmy: w czwartek 20 maja 2021 roku miała miejsce akcja Agrounii polegająca na rozdawaniu ziemniaków w stolicy. Co było powodem takiego działania?Rolnicy rozdawali warzywa, by zwrócić uwagę na niezdrowe mechanizmy handlowe, które sprawiają, że rolnicy nie są w stanie zarabiać nawet na pokrycie kosztów produkcji rolnej. Rozdawanie ziemniaków miało miejsce od około godziny 9:00 w trzech miejscach w Warszawie: nieopodal stacji metra Centrum na tzw. Patelni, a także zaraz przy wejściu do sklepów sieci Biedronka na ulicy Dolnej 3 i alejach Solidarności 86.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:[EMBED-14]Działaczom ruchu towarzyszyły hasła takie jak Odbijemy wieś PIS-owi. Lider ruchu Michał Kołodziejczak twierdził, że akcja rozdawania ziemniaków, których rolnikom po prostu nie opłaca się sprzedawać, ma charakter edukacyjny i wojenny. Po zakończonej akcji w trzech miejscach w stolicy członkowie Agrounii udali się do Fundacji Serce Miasta, położonej na warszawskiej Pradze. To tam pomaga się osobom zmagającym się z kryzysem bezdomności m.in. poprzez darmowe wydawanie im ciepłych posiłków.

ziemniaki glifosat
23.05.2021 02:00 Chciał pryskać glifosatem pole z ziemniakami. Rolnicy: jest tylko jeden warunek

Pomimo tego, że istnieją pewne podejrzenia, że glifosat jest substancją szkodliwą dla zdrowia człowieka, to odpowiedzi rolników pod postem producenta ziemniaków nie były w tym względzie jednoznaczne. W jednym z komentarzy mogliśmy przeczytać:- Pryskaj. Jest tylko jeden warunek: musisz sam wszystko zjeść, jak urośnie. Kontrowersje wokół glifosatuZiemniaki są roślinami, które wschodzą przez relatywnie długi czas - nawet do sześciu tygodni. W tym czasie o składniki odżywcze zawarte w glebie konkurują z nimi wszelkiego rodzaju chwasty. Wielu rolników głowi się nad skutecznymi sposobami pozbycia się niechcianej roślinnej konkurencji z pól. Jeszcze jakiś czas temu bez wahania sięgano po popularny Roundup, którego substancją czynną jest glifosat. Skuteczny środek sprawiał, że nie trzeba było martwić się o to, że ziemniaki zostaną zagłuszone przez chwasty. Pytaniem jednak pozostaje, czy warzywa po tego typu oprysku powinny być w ogóle spożywane przez ludzi? Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Producent ziemniaków na jednym z popularnych portali społecznościowych zadał następujące pytanie: Z pozoru niewinne pytanie wzbudziło ogrom emocji u innych rolników. Grupa podzieliła się na zwolenników stosowania glifosatu ze względu na jego skuteczność oraz na zdecydowanych przeciwników specyfiku wskazując, że warzywa po oprysku już nie nadają się do spożycia.

niemcy kurczęta
23.05.2021 02:00 Niemcy zdecydowały. Ważna zmiana dotycząca drobiu

Jak przekazuje portal farmer.pl, co roku w Niemczech zabija się więcej niż 40 milionów kogucików poprzez gazowanie i rozdrabnianie żywcem. Bundestag zadecydował o losie piskląt płci męskiejNie jest tajemnicą, że w kurzym stadzie koguty nie będą się ze sobą dobrze dogadywać - dlatego naturalne jest, iż preferuje się liczebną przewagę samic nad samcami. Młodo wyklute koguciki najczęściej sprzedaje się lub przeznacza na ubój.Jest to jednak poziom przydomowych, amatorskich hodowli drobiu. Sytuacja na wielkich fermach przemysłowych wygląda nieco inaczej. W Niemczech, Francji, Polsce i innych państwach krótko po wykluciu dokonuje się masowego uboju niechcianych kogucików. Wedle danych przekazanych przez portal farmer.pl w Niemczech jest to nawet 40 milionów piskląt rocznie. W Polsce niewiele mniej - 37 milionów ptaków. Powody dla takich praktyk są dwa: koguty nigdy nie zniosą jajka (toteż ich utrzymanie przynosi mniej profitów), a ponadto mają one mniej mięsa w porównaniu do kur. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-15]

IMGW
23.05.2021 02:00 Majowa pogoda rozczaruje rolników. IMGW wydał kolejne ostrzeżenia

Pocieszeniem na końcówkę może być fakt, że widmo przymrozków staje się coraz mniej realne. Mimo to Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kilka ostrzeżeń dla szeregu regionów w Polsce. Alerty IMGWJak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, do końca dnia w niedzielę 23 maja 2021 roku w kilku województwach obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska synoptycy ocenili na 80%. Opady gradu są szczególnie szkodliwe dla młodych, wschodzących roślin, a także kwitnących drzew. Gradu i burz spodziewać się mogą mieszkańcy północno-wschodniej, centralnej i zachodniej Polski. Wszystkie obszary objęte alertami przedstawiamy na poniższej mapie przygotowanej przez IMGW: Choć sytuacja hydrologiczna w naszym kraju nieco się uspokoiła po ostatnich dniach z ulewnymi opadami deszczu, to synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali kolejne ostrzeżenie przed gwałtownymi wzrostami stanów wody. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Alerty obowiązują przez cały dzień w niedzielę 23 maja 2021 roku na rzece Brytnica i w jej zlewni, rzece Przemszy i jej zlewni, rzece Pszczynka, zlewni Mała Wisła od zbiornika Goczałkowice do ujścia Przemszy, a także rzece Soła i w jej zlewni.

Policja - ciągnik
20.05.2021 02:00 Traktorzysta zatrzymany. 32-latek dopuścił się więcej niż jednego wykroczenia

Jak powiadomili funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji Nakle nad Notecią w miniony poniedziałek, podczas patrolu mundurowych z kcyńskiego komisariatu, uwagę przykuł kierowca ciągnika rolniczego. Jak się okazało, za kierowcą ciągnika siedział mężczyzna, którego funkcjonariusze policji dobrze już znali.

morawiecki premier
20.05.2021 02:00 Premier zdradził rodzinną tajemnicę. Chodzi o rolnictwo

Okazuje się bowiem, że ojciec premiera - Kornel - zajmował się w młodości pszczelarstwem. Nieznany fakt na temat rodziny Morawieckich20 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pszczół ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Te niewielkie owady, choć na co dzień wcale nie rzucają się w oczy, są istotami, dzięki którym na świecie możliwe jest życie. Nie ma w tym zdaniu żadnej przesady - pszczoły dzięki swojej pracy zapylają miliony kwiatostanów, a w konsekwencji ludzie i inne zwierzęta mogą cieszyć się jadalnymi owocami i warzywami. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pszczół premier Morawiecki opublikował wymowny wpis na Facebooku. Zaznaczył w nim, że w Polsce pszczelarstwo istnieje od wielu wieków, a propagowanie wiedzy na temat pszczół stanowi ważne zadanie współczesnego świata. Pod tekstem polityk zamieścił również archiwalną czarno-białą fotografię. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Na podstawie krótkiego tekstu opublikowanego przez szefa Rady Ministrów wiemy, że postać uwieczniona na zdjęciu to jego ojciec, który był - jak określił to premier - pszczelarzem rodziny Morawieckich.

pieniądze
20.05.2021 02:00 Ceny gruntów znów się zmieniły. Ważna informacja od ARiMR dla wszystkich rolników

Nowe średnie ceny Główny Urząd Statystyczny wyliczył na podstawie danych pochodzących z czwartego kwartału 2020 roku. Obowiązują one od 25 maja 2021 roku. Nowe uśrednione ceny gruntów rolnychChoć każdy rolnik wie, że ziemia jest bezcenną wartością, to grunty - podobnie jak każda inna własność - uzyskują swoje ceny na krajowym rynku. Główny Urząd Statystyczny co pół roku aktualizuje dane dotyczące średnich cen gruntów użytkowych w każdym z województw. Dlaczego kwestia ta jest tak ważna dla posiadaczy gospodarstw? Nie chodzi tutaj bynajmniej tylko o świadomość wartości posiadanej przez rolnika ziemi, ale też o kwestie takie jak udzielanie kredytów przez banki. W sytuacji, gdy gospodarz chce zaciągnąć kredyt na inwestycje w rolnictwie i rybactwie śródlądowym, na zakup użytków rolnych lub na zakup użytków rolnych przez młodych rolników (z częściową spłatą kapitału), uśrednione ceny za hektar ziemi w danym województwie mają kluczową rolę dla decyzji banku. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-13]

agrounia
20.05.2021 02:00 "Odbijemy wieś PIS-owi". Mocna akcja Agrounii w centrum stolicy

Agrounia w najbliższym czasie planuje zarejestrować swoją działalność jako partia polityczna, a podczas dzisiejszej akcji jej zwolennikom towarzyszyło hasło Odbijemy wieś PIS-owi. - Rozdajemy ziemniaki, dziesięć ton ziemniaków w Warszawie. Pokazujemy, jaka jest patologia w handlu płodami rolnymi w Polsce. Czeka nas duża doza informacji z gazety, którą rozdajemy - powiedział lider ruchu Michał Kołodziejczak. Mocna akcja Agrounii w centrum stolicyDo nagłaśniania ważnych dla społeczeństwa spraw, warszawskie ulice zdają się być najlepszym miejscem. Lider Agrounii Michał Kołodziejczak, jej zwolennicy, a także rolnicy z całej Polski zorganizowali 20 maja 2021 roku w Warszawie konferencję prasową oraz akcję rozdawania ziemniaków mieszkańcom miasta. Akcja rozdawania ziemniaków polskich rolników miała miejsce w trzech lokalizacjach w Warszawie: na ulicy Dolnej 3 i alejach Solidarności 86 (w obydwu przypadkach przed sklepami sieci Biedronka), a także nieopodal tzw. Patelni, czy wyjścia ze stacji metra w centrum miasta. Na miejscu obecna była redakcja Rolnik Info, która na żywo relacjonowała akcję Agrounii. Jak przekazał w relacji wideo redaktor naczelny portalu Rolnik Info Albert Długoszewski, w trzech wymienionych lokalizacjach było obecnych wielu funkcjonariuszy policji zabezpieczających wydarzenie. Mimo to akcja rozdawania ziemniaków przebiegła w spokojnej atmosferze. - Atmosfera na całym wydarzeniu była naprawdę super, można powiedzieć wręcz, że rodzinna. Warszawiacy podchodzili do rolników, zadawali im pytania i częstowali się pysznymi ziemniakami - powiedział redaktor naczelny Rolnik Info Albert Długoszewski. Ponadto dodał: - Widać, że Agrounia jest ruchem, który jest rozpoznawalny w kraju, nawet w miastach, jak się okazuje. Przechodnie bardzo ciepło reagowali na protest i czuć było „ducha wsparcia” dla całego wydarzenia.Michał Kołodziejczak w rozmowie z Rolnik Info powiedział, że organizowana akcja ma charakter edukacyjny, ale też wojenny, bo - jak niejednokrotnie podkreślał - Agrounia chce odbić PIS-owi polską wieś. Czy Agrounia zapowiedziała podobne akcje w tym stylu w najbliższej przyszłości? Tutaj Michał Kołodziejczak odpowiedział następująco: - [Jest to - przyp. red.] pierwsza akcja, mam nadzieję z serii. Mam nadzieję, że będziemy mogli ją powielać, a na pewno [jest to - przyp. red.] pierwsza akcja z serii z docieraniem z informacjami do mieszkańców miast. To taki inny niż do tej pory sposób, bo staraliśmy się zawsze to robić w internecie, teraz będziemy też chcieli przejść do formy drukowanej oraz na billboardy w miastach, by pokazywać, jak się zmienia polska wieś i dlaczego trzeba ją odbić PIS-owi - stwierdził.

ferma drobiu
20.05.2021 02:00 Rolnicy więzili Mikołaja na fermie przez 23 lata. Dopuszczali się nieludzkich czynów

Mikołaj pozostawał przez tak długi czas na fermie rolników, ponieważ obawiał się deportacji - pracował w naszym kraju nielegalnie. W pewnym momencie w jego życiu pojawili się ludzie, którzy przywrócili mu jego utracone poczucie człowieczeństwa. Rosjanin więziony przez rolników na fermie drobiuJak opisuje portal onet.pl, Mikołaj Jerofiejew znalazł się w Polsce w 1989 roku, kiedy miał 28 lat. Przed tym czasem mieszkał w okolicach Smoleńska, a po przeniesieniu za zachodnią granicę zajmował się spawalnictwem na rzecz Armii Czerwonej niedaleko Bolesławca. Kiedy Rosjanie wyjechali z Polski w 1993 roku, Mikołaj postanowił, że pozostanie w Polsce. W dalszej kolejności zajmował się pracą na fermie drobiu na Dolnym Śląsku. Cztery lata później, czyli w 1997 roku trafił do kolejnego miejsca pracy - fermy drobiu w Lisowicach w powiecie legnickim na terenie województwa dolnośląskiego. 36-letni Rosjanin nie wiedział wtedy, że poznani tam właściciele fermy staną się jego oprawcami na kolejne dwadzieścia trzy lata. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]

pzł
20.05.2021 02:00 "Zachęcamy do włączania dzieci w aktywności strzeleckie". PZŁ podjął uchwałę

Możliwość ta jest dostępna dla dzieci osób, które już należą do Polskiego Związku Łowieckiego. Dzięki legitymacji osoby nieletnie będą mogły brać czynny udział m.in. w treningach na strzelnicy. Polski Związek Łowiecki zachęca młodzież do strzelectwaPolski Związek Łowiecki opublikował na swojej stronie komunikat, który część osób przyjmie z dużym zainteresowaniem, a część - z pewną obawą. Chodzi bowiem o podjęcie uchwały Nr 361/21, zgodnie z którą dzieci i młodzież od 13 do 18 roku życia będzie mogła korzystać ze strzelnic. Po drugie, nieletni będą mogli brać udział w dyscyplinach wchodzących w skład prawideł strzelań myśliwskich. Wyjątkiem od reguły będą tutaj mistrzostwa i zawody centralne.Wszystko to będzie dostępne dla posiadaczy tzw. Legitymacji Juniora PZŁ, przeznaczonej dla dzieci członków Związku. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-15]By uzyskać dokument, należy złożyć stosowny wniosek do PZŁ wraz z dowodem ubezpieczenia i aktualnym orzeczeniem lekarskim. Na stronie Związku możemy przeczytać następujące słowa:

Rolnicy Podlasie - rewolucja
19.05.2021 02:00 "Rolnicy. Podlasie": U Gienka i Andrzeja przyszedł czas na zmiany

W najbliższym odcinku programu "Rolnicy. Podlasie" widzowie będą świadkami niemałej rewolucji w Plutyczach. Jak wynika z zapowiedzi zamieszczonej w mediach społecznościowych stacji FokusTV, Gienek i Andrzej wprowadzą zmiany w swoim gospodarstwie. W domu rolników zamontowany zostanie zarówno bojler, jak i umywalka. - Przyszedł czas na bojler, umywalkę na ciepłą wodę - z uśmiechem na ustach podkreślił Andrzej. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

krowy
19.05.2021 02:00 Sąsiadom przeszkadza zapach krów rolnika. "Żyć nie dają"

Jeden z internautów na popularnej grupie poświęconej hodowli bydła na portalu Facebook pożalił się innym rolnikom w następujących słowach: "Czy walczyć o wieś?"Portal Rolnik Info nie po raz pierwszy sygnalizuje problemy rolników związane z niewyrozumiałym sąsiedztwem, które krytykuje zarówno nietypowe pory pracy na roli i związane z nimi hałasy, jak i zapachy charakterystyczne dla zwierząt gospodarskich. Niestety wiele osób przeprowadzając się z miasta na wieś, nie zdaje sobie sprawy, że elementy te są integralną częścią lokalnego życia, a produkcja żywności nie odbywa się w sterylnych warunkach i kompletnej ciszy. Jeden z hodowców bydła pożalił się w przestrzeni internetowej na swoich sąsiadów, wskazując, iż z powodu zapachu jego krów nie dają mu żyć. W jego rozpaczliwym wpisie pojawiła się nawet wątpliwość dotycząca zmiany zawodu i przeprowadzki do bloku mieszkalnego. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-15]Krytyka osób niezwiązanych z rolnictwem na temat dźwięków i zapachów wsi wzbudza ogromne emocje u producentów żywności. Nie szczędzą oni gorzkich słów i podkreślają, że nie zamierzają zmieniać swojego życia pod czyjeś dyktando.Pojawia się również dodatkowe pytanie: jeśli na wsi znikną hałasy maszyn i zapachy zwierząt gospodarskich, jakie produkty będą się w ogóle pojawiać w sklepach?

KRIR - wniosek do Morawieckiego
19.05.2021 02:00 Wniosek trafił do Morawieckiego. KRIR ws. problemu szkód łowieckich

Takie podejście powinno dotyczyć wszystkich zwierząt, bez podziału na gatunki. Jak zaznacza Zarząd KRIR, nie powinno być rozróżniane, czy szkody są powodowane przez zwierzęta łowne, czy na przykład dziko żyjące ptaki. - W ostatnim czasie obserwuje się znaczny wzrost liczebności zwierzyny łownej, która wychodzi na pola, powodując straty w uprawach i płodach rolnych. Ponadto, coraz większy problem stanowi również dzikie ptactwo - pokreśla KRIR, informując, że problem ten jest szczególnie dotkliwy na wiosnę. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

PSL - ustawa ws. emerytur
19.05.2021 02:00 Krajewski: Jeżeli PiS chce rozwiązać problem, niech zajmie się procedowaniem ustawy

- Jarosław Kaczyński powiedział, że na wsi jest problem z przekazaniem gospodarstwa, a ze zbyciem, czy sprzedażą gospodarstwa problemów nie ma. Dopiero problemy są, gdy rolnik chce przejść na emeryturę i musi przekazać gospodasrtwo - wytnkął błąd Kaczyńskiemu poseł Stefan Krajewski. Jak zaznaczył poseł, problem pojawia się w momencie, kiedy rolnik nie ma komu przekazać gospodarstwa.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

ARiMR - restrukturyzacja małych gospodarstw
19.05.2021 02:00 ARiMR: dłuższy nabór wniosków na "restrukturyzację małych gospodarstw"

Nabór wniosków o premię na "restrukturyzację małych gospodarstw" w ramach PROW 2014-2020 prowadzona jest właśnie po raz dziewiąty. Jak wynika z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jak do tej pory z pomocy skorzystało ponad 45 tys. rolników i wypłacono łącznie 2,7 mld zł.Zgodnie z pierwotnym założeniem nabór wniosków miał trwać do 29 maja, jednak został wydłużony do 30 czerwca bieżącego roku.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

MRiRW - nowa strategia ptasia grypa
19.05.2021 02:00 MRiRW: Nowa strategia walki z ptasią grypą

Zgodnie z oficjalnymi danymi Głównego Inspektoratu Weterynarii od początku roku potwierdzono w Polsce 322 ogniska ptasiej grypy. W gospodarstwach, w których stwierdzono ognika, utrzymywano (a w konsekwencji i zabito) 11 259 000 sztuk drobiu. Dla porównania w zeszłym roku Główny Lekarz Weterynarii stwierdził w Polsce 54 ogniska ptasiej grypy. Patrząc na te dane widać, że problem ptasiej grypy wymknął się spod kontroli. W związku z tym, jak zaznaczył dzisiaj podczas konferencji minister rolnictwa i rozwoju wsi, Grzegorz Puda - czas na wdrożenie nowej strategii walki z wirusem. Jak powiadomił minister, w tym celu powołany został także nowy Główny Lekarz Weterynarii Mirosław Welz. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

AGROunia - ziemniaki
19.05.2021 02:00 AGROunia będzie rozdawać ziemniaki. "Pokażemy wam absurdy polskiego rynku"

- Nie zamierzamy płakać za stodołą. Rządzą nami nieudolni politycy, którzy przyglądają się, jak każdego dnia upadają gospodarstwa rolne. Wiecie, co trzeba zrobić? Zmieść obecnych polityków ze sceny politycznej. Zapraszamy jutro do Warszawy - przekazuje AGROunia. Jak informuje AGROunia za pośrednictwem mediów społecznościowych ziemniaki będą rozdawane w trzech miejscach w Warszawie. Ul. Dolna 3 (przed Biedronką)al. Solidarności 86 (przed Biedronką)Centrum, przed wejściem na „Patelnię”Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-13]

paliwo traktor
19.05.2021 02:00 Oficjalne: rolnicy dostaną większe dopłaty do paliwa. Rząd zdecydował

Kolejne zmiany, które zapowiadane są w ramach Nowego Ładu, dotyczą m.in. prawnego rozróżnienia małych gospodarstw i ferm przemysłowych, rozwoju urzędowych usług w sieci, a także rozbudowania infrastruktury gazowej na terenach wiejskich. Więcej pieniędzy do kieszeni rolnikówW ostatnich miesiącach decyzje rządu zazwyczaj wzbudzały w rolnikach złość i frustrację. Po ogłoszeniu założeń Nowego Polskiego Ładu, który w sporej mierze uwzględnia potrzeby wsi, rolnicy mogą czuć się zaskoczeni skalą zmian, jakie przewidują dla nich politycy. Jedną z istotnych zmian, które dotkną rolników, jest zmiana kwoty zwrotu za akcyzę na paliwo do celów produkcji rolniczej. Dotychczasowa wartość 100 złotych za hektar zostanie zwiększona do 110 złotych za hektar. Rząd twierdzi, że tego typu podejściem chce pomóc w przezwyciężeniu destrukcyjnych skutków pandemii koronawirusa.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-13]Faktem jest, iż rolnictwo w ostatnim roku nie przeżywało swoich najlepszych chwil, a nastroje w społeczeństwie są - delikatnie mówiąc - nienajlepsze.

ciężarówka
19.05.2021 02:00 Tajemnicza ciężarówka stała w nocy na środku pola. Wydało się, co było w środku

Dzięki trafnej ocenie policjanta zabezpieczono dziesięć pojemników toksycznej cieczy - objętość każdego z nich wynosiła aż tysiąc litrów. Policjant po służbie namierzył miejsce przestępstwaWyjątkową intuicją wykazał się funkcjonariusz z Włocławka, który w nocy z 15 na 16 maja 2021 roku na jednym z pól w gminie Kowal dostrzegł tajemniczą ciężarówkę. Zaintrygowany, postanowił przyjrzeć się jej bliżej. Choć policjant był poza godzinami swojej służby i wracał do domu, to o samotnie stojącym samochodzie na polu powiadomił funkcjonariuszy pełniących dyżur. Wkrótce na miejscu pojawili się włocławscy policjanci, gotowi zbadać teren. Po przyjrzeniu się ciężarówce szybko okazało się, że w pobliżu nie ma kierowcy. Wewnątrz naczepy funkcjonariusze ujrzeli dziesięć pojemników - każdy o pojemności tysiąca litrów. Policjanci nie mieli pojęcia, czym może być znaleziona substancja, toteż do pomocy wezwali pracowników Inspektoratu Ochrony Środowiska. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

grzegorz puda
19.05.2021 02:00 Minister rolnictwa obiecał nagrodę za walkę z HPAI. Wystarczy zrobić jedną rzecz

Minister rolnictwa odwołał się do odszkodowań dla hodowców, którzy musieli zutylizować ptaki, jaja i pasze ze względu na wymogi bioasekuracji. Zaznaczył, że osoby, które nie kwalifikują się do uzyskania odszkodowań, mogą liczyć na specjalną nagrodę za pomoc w szybkiej likwidacji ognisk. Minister rolnictwa o ptasiej grypiePtasia grypa w dużej mierze sparaliżowała rynek drobiu w naszym kraju. Do 17 maja 2021 roku potwierdzono w sumie 322 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. Dla porównania warto przytoczyć bilans z całego ubiegłego roku, kiedy to liczba ognisk HPAI wyniosła "zaledwie" 54. Ptasia grypa rozpędza się w tempie, którego nie wytrzymują ani hodowcy drobiu, ani władze weterynaryjne i państwowe. Straty finansowe rosną z dnia na dzień, a producenci mięsa i jaj nie wiedzą, czy w najbliższej przyszłości dadzą radę utrzymać płynność finansową swoich gospodarstw. Najtrudniejsza sytuacja ma miejsce w powiecie żuromińskim i mławskim, gdzie próbowano znaleźć miejsca m.in. na grzebowiska martwych ptaków. Pomysł ten spotkał się z ostrym sprzeciwem lokalnych władz i mieszkańców.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-14]Jak się okazuje, metoda wypróbowana przez Duńczyków zdaje się nie być najlepszym pomysłem na poradzenie sobie z milionami padłych zwierząt, głównie ze względu na ogromne ryzyko skażenia środowiska. Szczegóły dramatycznej sytuacji w Danii można znaleźć w tekście zatytułowanym Duńczycy zakopali wybite norki. Środowisku grożą poważne konsekwencje.Część hodowców drobiu przestrzegających zasad bioasekuracji ma szansę na uzyskanie odszkodowania za ptaki, które zostały zutylizowane nakazem Inspekcji Weterynaryjnej.Jak stwierdził szef resortu rolnictwa, te osoby, którym taka pomoc nie przysługuje, mogą liczyć na nagrodę. Warunek jest jeden: muszą aktywnie pomóc w likwidowaniu ognisk ptasiej grypy. Grzegorz Puda nie podał tutaj jednak szczegółów - nie wiadomo zatem, jaką formę miałaby mieć wspomniana nagroda i na jakich zasadach byłaby przyznawana.

orlen
19.05.2021 02:00 PKN Orlen chce związać się z rolnictwem. Podpisano list intencyjny

W tym celu PKN Orlen podpisał list intencyjny z Krajową Spółką Cukrową. PKN Orlen i Krajowa Spółka CukrowaPKN Orlen, koncern paliwowo-energetyczny i jedna z największych spółek w naszym państwie, ustawicznie stara się rozszerzać spektrum swojego działania. Firma, w której Skarb Państwa ma aż 27,52% wpływów, rozważa wykorzystanie biomasy pozostałej z produkcji cukru i produktów zbożowych do tworzenia biometanu i wodoru. Działanie to, zaproponowane w duchu rozwoju tzw. ekologicznej petrochemii, ma być częścią strategii o nazwie ORLEN2030. Chodzi o to, by w najbliższych latach spółka zdywersyfikowała źródła energii potrzebne do wytwarzania produktów petrochemicznych w taki sposób, by zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Jak można przeczytać na stronie internetowej PKN Orlen, podejmowane dyskusje na temat wykorzystania biomasy mają przybliżać nasze państwo do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-14]Opisywane wykorzystanie biomasy, która jest efektem ubocznym wytwarzania cukru i produktów zbożowych, otwiera Orlenowi drogę do ścisłej współpracy z branżą rolniczą. Na oficjalnej stronie internetowej Krajowej Spółki Cukrowej możemy przeczytać, iż firma wraz z Orlenem podpisała list intencyjny dotyczący współpracy przy wytwarzaniu zielonej energii.

imgw
19.05.2021 02:00 Ważne: IMGW wydało alert powodziowy drugiego i trzeciego stopnia

Alert hydrologiczny drugiego stopnia obowiązuje w Zlewni Pilicy do zbiornika Sulejów, w Zlewni Warta Górna od Poraja do Liswarty, w Zlewni Warta Górna do Poraja oraz na części Odry i Wisły. Trzeci stopień zagrożenia obowiązuje natomiast na krótkim odcinku rzeki Mała Wisła. IMGW wydaje alerty hydrologiczneW ostatnich czasie widmo suszy brzmi jak absolutna fikcja - opady atmosferyczne, wśród których jest zarówno deszcz, jak i grad, wywołały niemały popłoch wśród rolników. W momencie, gdy ziemia jest bardzo podmokła, trudno planować codzienne prace na roli. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie ma dobrych informacji zarówno dla mieszkańców wsi, jak i mniejszych miast: zwłaszcza w południowej części kraju będą oni mieli bowiem do czynienia z niebezpiecznie podnoszącymi się poziomami wód. Jak już wspomniano, alerty hydrologiczne drugiego stopnia obowiązują w Zlewni Pilicy do zbiornika Sulejów, w Zlewni Warta Górna od Poraja do Liswarty, w Zlewni Warta Górna do Poraja.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Dodatkowo wezbranie wód z przekroczeniem stanów alarmowych jest wysoce prawdopodobne na Odrze od Koźla do ujścia Nysy Kłodzkiej, a także na Wiśle od ujścia Raby do ujścia Dunajca. Choć ostrzeżenia te obowiązują do 19 maja 2021 roku włącznie, to niewykluczone, że wysoki poziom wód utrzyma się nieco dłużej.

tragedia wypadek międzygórze
19.05.2021 02:00 Wycinali drzewa w lesie. Nagle doszło do dramatu

Jak przekazuje portal klodzko24.eu, pomimo szybkiej reakcji służb i obecności m.in. Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, życia pilarza nie udało się uratować. Tragedia podczas ścinki drzewChoć ścinka drzew może wydawać się nieskomplikowanym zajęciem, to tak naprawdę wymaga dużej rozwagi i doświadczenia - przy wycinaniu dużych okazów niejednokrotnie dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń. Tragicznym dniem okazał się być wtorek 18 maja 2021 roku. W Międzygórzu położonym na Dolnym Śląsku odbywała się ścinka drzew. W pewnym momencie jedno z nich upadło w tak fatalny sposób, że przygniotło 28-letniego pilarza. Jak opisuje portal klodzko24.eu, do wypadku doszło przed godziną 9:00 rano. Młody mężczyzna, mieszkający w powiedzie kłodzkim, odniósł poważne obrażenia. Świadkowie dramatycznej sytuacji czym prędzej powiadomili służby ratownicze. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Ciągnik - policja
18.05.2021 02:00 Wpadł na gorącym uczynku. Nie wiedział jak ruszyć ciągnikiem

Do zdarzenia doszło w minioną sobotę, 15 maja. Jak wynikało z informacji, która wpłynęła po godzinie 21:00 do dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Łomży, na jednej z posesji w gminie Miastkowo usiłowano dokonać kradzieży ciągnika rolniczego o wartości 80 tysięcy złotych. Jak przekazali funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Łomży, policjanci już po kilku minutach od zgłoszenia, pojawili się na miejscu zdarzenia.

Mateusz Morawiecki - KRUS
18.05.2021 02:00 Mateusz Morawiecki złożył obietnicę ws. KRUS. "Nie będzie żadnych zmian"

Jak podaje PAP, dzisiaj podczas spotkania premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ramach Polskiego Ładu nie zostaną wprowadzone żadne zmiany w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Zgodnie z zapowiedziami premiera, program społeczno-gospodarczy Prawa i Sprawiedliwości ma znacznie wspierać polskie rolnictwo. Co więcej, zgodnie z założeniami Polskiego Ładu polskie rolnictwo będzie mogło "świętować coraz większe sukcesy na rynkach międzynarodowych", dlatego tak ważne jest, zdaniem Morawieckiego, wsparcie "produkcji eksportowej i kredyty eksportowe". Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Ardanowski - zadłużenie gospodarstw
18.05.2021 02:00 Ardanowski ws. pomocy covidowej dla rolników i zadłużeń w gospodarstwach rolnych

Jednak nie tylko wzrasta zadłużenie polskich gospodarstw, ale i rośnie liczba gospodarstw, które nie są w stanie spłacać zadłużenia. Jak pokreślił dziś Ardanowski, oszacowano, że 6,5 tys. gospodarstw nie spłaca zaciągniętych kredytów, z czego 3,5 tys. gospodarstw "jest w windykacji komorniczej".

Lekarze weterynarii - pieniądze
18.05.2021 02:00 Dojdzie do paraliżu działań Inspekcji Weterynaryjnej? Do Pudy trafiło pismo ws. podwyżek dla lekarzy

W piśmie do Grzegorza Pudy wskazano, że coraz częściej pojawiają się głosy lekarzy weterynarii, którzy wykonują zadania z wyznaczenia powiatowego lekarza weterynarii, za co otrzymują "żenująco niskie" wynagrodzenia. Mowa o wynagrodzeniach, które mogą wynosić nawet od 3 do 15 zł za wykonanie czynności w gospodarstwach. - Niewątpliwie nie jest to wynagrodzenie adekwatne do poziomu wykształcenia i ponoszonej odpowiedzialności - pokreślono w piśmie. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Oprócz zgłaszania wyżej wymienionych sytuacji, lekarze weterynarii coraz częściej zapowiadają, że będą odstępować od wykonywania czynności z wyznaczenia Powiatowych Lekarzy Weterynarii, co zdaniem prezesa Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej może grozić paraliżem realizacji zadań Inspekcji Weterynaryjnych zarówno w zakresie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, jak i weterynaryjnej ochrony zdrowia publicznego.

Policja - traktorzysta
18.05.2021 02:00 Wspólna interwencja uniemożliwiła ucieczkę traktorzyście. Teraz 22-latek stanie przed sądem

Do zdarzenia doszło w minioną sobotę, 15 maja bieżącego roku na trasie Mchy – Kołacin. Około godziny 02.30 trzech kolegów - policjant śremskiej patrolówki, strażak z Poznania i pracownik salonu samochodowego, zauważyli, że na drodze znajduje się ciągnik rolniczy. Kierowca ciągnika poruszał się całą szerokością jezdni, nie tylko uniemożliwiając wyprzedzanie, ale i stwarzając zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Ptasia grypa - ogniska
18.05.2021 02:00 Główny Lekarz Weterynarii ws. kolejnych ognisk ptasiej grypy. Blisko 500 tys. sztuk drobiu do utylizacji

Nowe ogniska ptasiej grypy na podstawie wyników badań przeprowadzonych w dniach 13- 16 maja 2021 r. stwierdzono w województwach:warmińsko-mazurskim (4), mazowieckim (4), wielkopolskim (2). Fot. Na podstawie danych GIWZapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Z powyższych danych wynika, że wśród ognisk ptasiej grypy nr 313-322 najwięcej sztuk drobiu utrzymywano w gospodarstwach w województwie mazowieckim (413 162). Natomiast w województwie warmińsko-mazurskim - 60 031, a w wielkopolskim - 10 861. Zgodnie z komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii, w gospodarstwach, gdzie stwierdzono ogniska nr 313-322 wdrożone zostały już wszystkie procedury zarówno unijne, jak i krajowe, które zostały przewidziane w przypadku wystąpienia ptasiej grypy. Oznacza to, że wszystkie sztuki drobiu utrzymywane w gospodarstwach poddawane są zabiciu i utylizacji, a do tego dookoła ognisk ustanawiane są obszary zapowietrzone i zagrożone.

pożar
18.05.2021 02:00 Zabezpieczali fermę przed ptasią grypą. Wszystko poszło z dymem

Niestety, osoby obecne na fermie drobiu postanowiły zająć się samodzielnym paleniem wytłaczanek do jaj jeszcze przed planowanym przybyciem strażaków. Mieli poczekać z wypalaniem wytłaczanek na strażakówPtasia grypa stała się jednym z najboleśniejszych tematów związanych z rolnictwem na przestrzeni ostatniego roku. Zrozpaczeni hodowcy drobiu nie mogą poradzić sobie z wybijaniem ogromnych stad swoich ptaków i coraz większymi problemami finansowymi. Okolice Żuromina stały się obszarem, który został obarczony wyjątkowo wysoką liczbą ognisk ptasiej grypy. Cień zagrożenia pojawił się niestety również na fermie drobiu w Bieżuniu na terenie powiatu żuromińskiego. Jak przekazuje portal agropolska.pl, w związku z faktem, że ślady wirusa mogły pozostać na składowanych w hali wytłaczankach do jaj, powiatowy lekarz weterynarii wydał zgodę na ich spalenie. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-11]Działanie to miało się odbyć w obecności straży pożarnej w czwartek 13 maja 2021 roku. Niestety, osoby przebywające na fermie nie poczekały z posługiwaniem się ogniem do momentu przybycia jednostki straży pożarnej.

ekologia warzywa
18.05.2021 02:00 Nowe dane na temat upraw ekologicznych w Polsce. Czy rolnicy się przekonują?

Według ostatnich danych Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych liczba producentów ekologicznych w ostatnim dniu 2020 roku wyniosła 20274 wobec 20144 producentów ekologicznych w 2019 roku. Stopniowy wzrost liczby producentów i gospodarstw ekologicznychUnia Europejska w niemal wszystkich swoich decyzjach zaznacza, że jednym z celów krótko- i długoterminowej polityki jest dbałość o zmniejszenie negatywnego wpływu ludzkiej działalności na klimat. Kwestia ta obejmuje nie tylko przemysł, ale również rolnictwo. To właśnie według założeń Zielonego Ładu rolnictwo we wszystkich krajach Unii Europejskiej ma stać się bardziej zrównoważone. Tzw. gospodarstwa ekologiczne będą musiały stanowić 25% wszystkich gospodarstw danego państwa do 2030 roku. Dane na temat aktualnej liczby gospodarstw i producentów ekologicznych przedstawiła Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Na koniec roku 2019 łączna powierzchnia tego typu upraw wynosiła 507,6 tysięcy hektarów, a rok później - 509,3 tysięcy hektarów. Jak wygląda sytuacja dotycząca liczby producentów o profilu ekologicznym? Według IJHAR-S w 2019 roku było ich 20144, podczas gdy na koniec 2020 roku grono to wzrosło do 20274 producentów.Wśród nich są osoby zajmujące się produkcją rolną, dostarczaniem materiału siewnego, pszczelarze, producenci ryb, a także osoby zaangażowane w przetwórstwo i sprzedaż produktów rolno-spożywczych.

zwoleń opony
18.05.2021 02:00 Gospodarz na wiejskim podwórku palił opony. Nie spodziewał się finału

Za palenie śmieci - również na prywatnej posesji - mężczyzna musiał się grubo tłumaczyć. W świetle polskiego prawa za tego typu czyn grozi kara grzywny lub aresztu. Beztrosko palił śmieci na posesji w ZwoleniuMedia niejednokrotnie przedstawiają historie związane z porzucaniem najrozmaitszych rodzajów śmieci na terenach leśnych. Z drugiej strony kolejną plagą są przedziwne praktyki osób, które - zamiast oddać odpady w stosowne miejsce - postanawiają je spalić. Taką właśnie decyzję powziął mieszkaniec Zwolenia w gminie Gostynin na terenie województwa mazowieckiego. Jak relacjonuje lokalny portal gostynin24.pl, w sobotni wieczór 15 maja 2021 roku nad jedną z posesji dało się zauważyć gęsty, czarny dym. Nie wiadomo, kto poinformował straż pożarną i policję o nierozsądnej praktyce opisywanego mężczyzny - być może był to jeden z sąsiadów, który był zaniepokojony dużą ilością dymu w okolicy.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Warto bowiem mieć na względzie, że palone opony i inne przedmioty wykonane z gumy lub tworzywa sztucznego, emitują do atmosfery szkodliwe związki chemiczne oraz charakterystyczny, przykry zapach. W efekcie trudno nie zauważyć, jeśli w danej okolicy ktoś pali tego typu obiekty.

nastolatek stodoła
18.05.2021 02:00 Nastolatek wszedł do stodoły. Budynek runął

W akcji ratowniczej brała udział m.in. lokalna straż pożarna, jak i Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Nastolatek z ogólnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala. Zawaliła się stodoła, do której wszedł nastolatekJak opisuje na swojej stronie internetowej portal olesnica998.pl, do dramatycznego zdarzenia doszło w poniedziałek 17 maja 2021 roku we wsi Ostrowina w gminie Oleśnica na terenie województwa dolnośląskiego. 17-letni chłopak, który przyjechał w odwiedziny do swojej babci, wszedł do stodoły z piłą i narzędziami. Według nieoficjalnych informacji miał pomagać seniorce w remoncie budynku i podczas pracy podciął piłą jedną z belek sufitu. Chwilę później stodoła nagle się zawaliła, a drewniane belki i cegły runęły wprost na nastolatka. Na miejsce wezwano dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy. Wedle relacji portalu olesnica998.pl, strażakom towarzyszył samochód rozpoznawczy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Oleśnicy. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-8]Później w Ostrowinie pojawiła się również OSP z Ligoty Polskiej, a także policja z ratownikami - medycy przybyli helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, by w jak najszybszym trybie przetransportować rannego do szpitala.

jabłka
18.05.2021 02:00 Dyskont sprzedaje jabłka po 1,30 zł/kg. Uderzenie w sadowników?

Tak niska kwota za owoce tego gatunku wzbudza jednak wątpliwość: czy na okazyjnych cenach nie tracą najbardziej producenci jabłek? Jabłka w okazyjnej cenieW sieci sklepów Biedronka można spotkać obecnie chyba najtańsze jabłka spośród wszystkich oferowanych w popularnych dużych sklepów spożywczych. W bieżącym tygodniu próżno bowiem poszukiwać okazyjnych cen tych owoców w sklepach Carrefour czy Lidl. Na tym tle wyróżnia się Biedronka, gdzie można znaleźć jabłka w opakowaniach mieszczących 1,5 kilograma owoców sprzedawanych po 1,99 złotych.Po przeliczeniu za jeden kilogram jabłek w dyskoncie z owadem w logo zapłacimy jedyne 1,30 złotych, co możemy zobaczyć we fragmencie aktualnej gazetki promocyjnej: W oczy rzucają się również bardzo niskie ceny wieprzowiny - schabu i karkówki. Choć dla konsumenta jest to nie lada okazja, to można zadać sobie również pytanie - jak bardzo tracą na takich promocjach rolnicy?Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-9]Nieco drożej niż w Biedronce - bo 1,99 złotych za kilogram - zapłacimy za jabłka w sieci sklepów Kaufland, co dokumentuje przedstawiona poniżej oferta z aktualnej gazetki promocyjnej sklepu: Tak jak Biedronka jasno wskazuje w swojej ofercie, iż sprzedawane owoce tego gatunku pochodzą prosto z polskich upraw (choć wiadomo, że w obecnym czasie pochodzą raczej z polskich chłodni), to w gazetce Kauflandu nie znajdziemy informacji, jakiego pochodzenia są promocyjne jabłka.

straż miejska łoś
18.05.2021 02:00 W Toruniu znaleziono maleńkiego łosia. Szukał swojej mamy

Niestety, wiele wskazywało na to, że klępa zginęła. Zwierzątkiem zajął się toruński Animal Patrol, który przekazał je do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt. Kilkudniowy łoś na toruńskim osiedluMieszkańcy miast i miasteczek powoli przyzwyczajają się do wizyt pochrumkujących dzików na swoich osiedlach mieszkaniowych. Coraz częściej w pobliżu ludzkich siedlisk pojawiają się również drapieżniki takie jak wilki. Łosie, łagodne leśne zwierzęta, wolą jednak pozostawać z daleka od ciekawskich ludzkich oczu i rzadko kiedy zdarza się, by spotkanie z tym dużym ssakiem trwało więcej niż kilka minut. Tym razem jednak Straż Miejska z Torunia musiała zmierzyć się z zupełnie nietypowym zgłoszeniem - na terenie osiedla Na Skarpie znaleziono kilkudniowego łoszaka. Do opisywanego zdarzenia doszło w niedzielę 9 maja 2021 roku. Jak informuje Super Express, zgłoszenie o maleńkim zwierzaku wpłynęło do Straży Miejskiej tuż przed godziną 10:00 rano. Łoś przebywał w okolicach ruchliwego ronda, najprawdopodobniej szukając swojej mamy. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-10]Kiedy na wskazane miejsce przybyli strażnicy miejscy, łoszak znajdował się na skraju lasu. Był wyraźnie osłabiony. Straż Leśna zasięgnęła opinii lokalnego leśnika, który potwierdził, że w ostatnim czasie nie widział w okolicy klępy - mamy małego łosia.

beczkowóz
18.05.2021 02:00 Mężczyzna wylewał szambo na obszarze chronionym. Niecny proceder ukrócony przez policję

Przyłapany na gorącym uczynku mężczyzna będzie się teraz tłumaczył za swoje zachowanie przed sądem. Za zanieczyszczanie środowiska grozi mu nawet do pięciu lat pozbawienia wolności. Wylewał szambo na terenie Nadwkrzańskiego Obszaru Chronionego KrajobrazuOpisywane zdarzenie miało miejsce w sobotę 15 maja 2021 roku w okolicach Zgliczyna Kościelnego na terenie województwa mazowieckiego. Patrol Straży Rybackiej podczas swojej codziennej pracy w terenie, zauważył w pewnym momencie mężczyznę, wykonującego podejrzane czynności w okolicy rzeki Wkry. Pracownicy Straży Rybackiej, widząc zaparkowany beczkowóz, zapewne podejrzewali, że 55-latek działa na szkodę środowiska naturalnego, toteż bez chwili zwłoki postanowili powiadomić policję. Na miejsce przybyli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Mławie. Okazało się, że opisywany mężczyzna mieszka w gminie Radzanów, a w okolicę rzeki Wkry przyjeżdża, by wylewać szambo pochodzące ze swojego domostwa. W opisywaną sobotę przybył nad rzekę beczkowozem, a przed przybyciem służb zdążył wylać ponad połowę jego objętości do rzeki. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]

Ptasia grypa - wsparcie nadzwyczajne wniosek do KE
18.05.2021 02:00 Nadzwyczajne wsparcie dla sektora drobiarskiego? Tak, gdy "Polska uzyska status kraju wolnego od HPAI"

Posłowie Zbigniew Ziejewski, Stefan Krajewski, Jarosław Rzepa w interpelacji poselskiej skierowanej pod koniec kwietnia do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie ptasiej grypy zwrócili uwagę na to, że kolejne ogniska choroby pojawiają się w zastraszającym tempie. Jak wskazywali posłowie, polscy rolnicy, którzy zajmują się produkcją drobiu "przeżywają prawdziwe dramaty w swoich gospodarstwach". - Utylizowane są miliony sztuk ptaków, straty rolników idą w miliony złotych, a gospodarze dalej nie mają pewności, na jaką pomoc ze strony państwa mogą liczyć - wskazywali posłowie. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

owoce pieniądze
17.05.2021 02:00 Kolejne owoce, na które stać tylko bogaczy. 160 złotych za kilogram to nie żart

Czy oznacza to, że po wyższych niż zwykle cenach truskawek, czereśnie dołączą do grona tzw. owoców luksusowych? Nastroje konsumentów nie są optymistyczne, a mogą być jeszcze gorsze, zwłaszcza że niezbyt korzystna aura przyczyniła się do strat w gospodarstwach rolnych. Czereśnie tylko dla bogatych?Jeszcze niedawno portal Rolnik Info przekazał informacje na temat opinii internautów w temacie wysokich cen truskawek. Wyższe ceny tych owoców na początku sezonu są zrozumiałe - czy jednak zapowiadane obniżki owoców rzeczywiście będą miały miejsce? Trudne warunki pogodowe sprawiają, że eksperci stają się w tej kwestii nieco sceptyczni. Kolejnym elementem, który rozsierdził sporą część konsumentów, stały się ceny czereśni. Na antenie Dzień Dobry TVN pokazano fotografię ceny ze sklepu w miejscowości Wilkszyn pod Wrocławiem. Nie jest żartem, że za tamtejsze czereśnie konsument musi zapłacić 163,99 złotych za kilogram! W ubiegłym sezonie cena za kilogram tych owoców w handlu detalicznym oscylowała w granicach od 25 do 60 złotych. Warto jednak dodać, że nie tylko same czereśnie stały się droższe - według informacji przekazywanych przez Główny Urząd Statystyczny ceny usług i towarów w kwietniu 2021 roku były wyższe o 4,3% wobec analogicznego okresu sprzed roku. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]

koń
17.05.2021 02:00 Małopolskie: koń uciekł z zagrody. Spacerował drogą szybkiego ruchu

Koń, pomimo znalezienia się w dość nietypowej lokalizacji, zachował spokój i - jakby nigdy nic - kroczył drogą w kierunku centrum miasta, zwracając na siebie uwagę wszystkich kierowców. Koń wybrał się na spacer drogą krajową numer 52Zwierzęta mają swój własny świat i niepohamowaną ciekawość, czego dobitnym dowodem jest sytuacja, która miała miejsce we wtorek 11 maja 2021 roku w okolicach Kęt na terenie województwa małopolskiego. Jak przekazuje portal oswiecim.naszemiasto.pl, po godzinie 16:00 policjanci otrzymali zgłoszenie od zaniepokojonego kierowcy: na drodze krajowej numer 52 w stronę Kęt miał spacerować koń. Funkcjonariusze, świadomi potencjalnego zagrożenia zarówno dla uczestników ruchu drogowego, jak i dla zwierzęcia, bez chwili wahania udali się we wskazane miejsce. Tak jak przekazano w zgłoszeniu, źródłem zamieszania na drodze rzeczywiście był nieparzystokopytny spacerowicz. W momencie przybycia policji na miejsce, wraz z koniem była już jego właścicielka. Koń został bowiem znaleziony na Alei Wojska Polskiego. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-10]Kobieta, do której należało zwierzę, przekazała funkcjonariuszom, że koń zbiegł z zagrody, ponieważ jej ogrodzenie zostało uszkodzone przez nieznanego sprawcę. Pomimo usprawiedliwienia sytuacji, policjanci pouczyli właścicielkę o jej obowiązku należytej opieki nad tak dużym zwierzęciem.

Grzegorz Puda - KPO
17.05.2021 02:00 Grzegorz Puda: "Zawód rolnika ma szansę stać się coraz bardziej konkurencyjnym"

Podczas rozmowy Grzegorz Puda przyznał, że najtrudniejszym zadaniem podczas prowadzenia negocjacji, dotyczących KPO, było "przekonanie innych ministrów, że warto postawić na polską wieś i polskie rolnictwo". Na szczęście okazało się, że resort rolnictwa mógł liczyć na wsparcie premiera Mateusza Morawieckiego, który zdaniem Pudy, ma świadomość, że rolnictwo w Polsce było niedofinansowane. - Wszystkie działania [zawarte w KPO - przyp red] mają na celu po pierwsze przywrócić godność rolnikom, a po drugie dać możliwość normalnego funkcjonowania, również biznesowego - zaznaczył szef resort rolnictwa. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Straż pożarna - dziewczynka
17.05.2021 02:00 Wrocław: 12-latka wpadła do szybu elewatora zbożowego

Do zdarzenia doszło w miniony czwartek 13 maja bieżącego roku. Jak wynikało ze zgłoszenia, które wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu przy ul. Rychtalskiej, do wypadku doszło na terenie dawnego elewatora zbożowego.

Pożar - stadnina koni
17.05.2021 02:00 Ogień zajął stadninę koni. Właściciel próbował ratować zwierzęta

Do pożaru doszło w miniony piątek 14 maja. Strażacy zostali zadysponowani po godzinie 21:00. Jak wynikało ze zgłoszenia, płonęła prywatna stadnina koni w Budach Michałowskich.

MRiRW wsparcie na zalesienie
17.05.2021 02:00 Wsparcie na zalesienie. Nabór rozpocznie się już 1 czerwca

Nabór wniosków o wsparcie na zalesienie w ramach poddziałania "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zalesionych" w ramach PROW 2014-2020 trwa w 2021 roku od 1 czerwca (wtorek) do 2 sierpnia (piątek). Ze wsparcia mogą skorzystać rolnicy, którzy są właścicielami, bądź współwłaścicielami gruntów, jakie przeznaczone są do zalesienia, bądź w przypadku, gdy grunty stanową własność małżonka, ale nie tylko. Ze wsparcia mogą skorzystać nie tylko rolnicy, ale i jednostki samorządu terytorialnego, jednostki organizacyjne gmin, powiatów i województw. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

ciągnik
17.05.2021 02:00 Rolnik zginął podczas pracy. Wszystkiemu winny był ciągnik

Pomimo reakcji rodziny mężczyzny, rolnik stracił życie na miejscu. Tragedia w sadzieDo tragicznego zdarzenia doszło we wsi Sulejów w powiecie opatowskim na terenie województwa świętokrzyskiego. W środę 12 maja 2021 roku 72-letni rolnik postanowił wybrać się do sadu, by przeprowadzić prace przy drzewach owocowych. Na miejsce udał się ciągnikiem, którego miał zamiar używać podczas pracy. Po pewnym czasie rodzina rolnika chciała się z nim skontaktować telefonicznie - niestety bez odzewu. Zaalarmowani krewni udali się do sadu, gdzie ich oczom ukazał się porażający widok. 72-letni rolnik leżał na ziemi pod przewróconym ciągnikiem, nie dając żadnych oznak życia. Zrozpaczeni świadkowie okryli ciało ofiary i poinformowali o wypadku służby. Sprawą zajęła się opatowska policja. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-10]Co mogło być przyczyną tak tragicznego finału prac w sulejowskim sadzie? Przypuszcza się, że wskutek jazdy na bardzo pochyłym terenie, maszyna rolnicza przechyliła się i przekoziołkowała, przy okazji śmiertelnie raniąc kierowcę. Bezpośrednią przyczynę zatrzymania czynności życiowych 72-latka wyjaśni planowana sekcja zwłok.

nawóz
17.05.2021 02:00 Po czterech latach badań PIB zapowiada nawozy nowej generacji

Instytut Ogrodnictwa prowadził opisywane badania przez cztery lata w ramach projektu Opracowanie technologii innowacyjnych nawozów mineralnych wzbogaconych mikrobiologicznie.Instytut Ogrodnictwa - Państwowy Instytut Badawczy zapowiadają nowe nawozyInstytut Ogrodnictwa - Państwowy Instytut Badawczy - wraz z Instytutem Agrofizyki, Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa-PIB, Instytutem Nowych Syntez Chemicznych, a także Grupą Azoty Zakłady Azotowe Puławy SA. są wykonawcami projektu o nazwie Opracowanie technologii innowacyjnych nawozów mineralnych wzbogaconych mikrobiologicznie.Badanie, przedstawiane w postaci akronimu BIO-FERTIL prowadzone jest przez profesor Instytutu Ogrodnictwa dr. hab. Lidię Sas-Paszt. Podczas okresu realizacji projektu (tj. od 1 lutego 2018 roku do 30 listopada 2021 roku) badacze pracują nad innowacyjnymi bionawozami. Co może odróżniać nowe nawozy od tych obecnych już na rynku? Według Instytutu Ogrodnictwa, badania skupiają się na tworzeniu receptury nawozów, które będą wzbogacone mikrobiologicznie różnymi szczepami bakterii i grzybów. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Ich obecność ma pozytywnie wpłynąć na wzrost roślin i wielkość plonów, a także na żyzność gleb. Można zatem powiedzieć, że opisywany projekt ma na celu nie tylko poprawę efektywności produkcji rolniczej, ale również zaproponowanie produktu, który będzie działał nie wbrew naturze, a wraz z nią.

ryby wędkarz łódka
17.05.2021 02:00 Wielkopolska: wędkarz pojechał na ryby. Doszło do tragedii

Funkcjonariuszy policji powiadomił zmartwiony syn wędkarza - nie mógł bowiem przez długi czas telefonicznie skontaktować się ze swoim ojcem. Nikt jednak nie przypuszczał, że interwencja służb odkryje przerażający finał. Śmierć wędkarza w WielkopolsceDo tragicznego zdarzenia doszło w niedzielę 16 maja 2021 roku w Śmiardowie Złotowskim w gminie Zakrzewo na terenie północnej Wielkopolski. Mieszkaniec okolicy postanowił, że wybierze się na ryby. Wraz z potrzebnym ekwipunkiem wybrał się nad jezioro w okolicy wspomnianego Śmiardowa Złotowskiego. Po godzinie 17:00 zaniepokojony syn wędkarza poinformował policję o braku kontaktu telefonicznego ze swoim ojcem. Trudno oczekiwać, by mężczyzna wiedział, gdzie poszukiwać swojego rodzica - nad jeziorami jest bowiem wiele skrytych miejsc, w których stacjonują wędkarze. Funkcjonariusze policji bez chwili zwłoki wyruszyli nad jezioro. Towarzyszyli im strażacy z JRG Złotów, a także druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej. Co więcej, biorąc pod uwagę tragiczny finał poszukiwań, nad jezioro wysłano specjalistyczną grupę nurków z Piły. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-9]

zakopane ziemia
17.05.2021 02:00 Na wiejskim podwórku znaleziono zakopane ludzkie szczątki. Historyczne odkrycie

O historycznym odkryciu z czasów II wojny światowej poinformowali archeolodzy z Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST. Ziemia, w której kryją się tajemnice z przeszłościZiemia, o czym doskonale wiedzą rolnicy, kryje wiele tajemnic - podczas codziennych prac polowych w glebie można znaleźć nie tylko kamienie, ale również artefakty z bardziej lub mniej zamierzchłej przeszłości. Na portalu Rolnik Info co jakiś czas pojawiają się informacje dotyczące nowych odkryć, które zostały poczynione na terenach wiejskich. Tym razem naukowcy z Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST znaleźli na jednym ze skotnickich podwórek ludzkie szczątki. Do odkrycia doszło 14 maja 2021 roku we wsi Skotnica w powiecie oleskim na terenie województwa opolskiego. Jak przekazują archeolodzy na swoim facebookowym profilu, we wspomnianej miejscowości były prowadzone prace ekshumacyjne. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-11]W pewnym momencie w narożniku jednego z podwórek naukowcy natknęli się na grób. Okazało się, iż mogiła skrywała szczątki dwóch mężczyzn - niemieckich żołnierzy.

polityk rolnik
17.05.2021 02:00 Znany polityk broni rolnika skazanego za gwałt. "Przestaje działać rozum"

We wpisie na Twitterze unijny komisarz nie ukrywa solidarności ze skazanym rolnikiem, wskazując na działanie sądu pozbawione racjonalnego myślenia. Janusz Wojciechowski bez ogródek o wyroku na rolnikuHistoria, której głównym bohaterem jest pan Grzegorz mieszkający w jednej ze wsi na Podkarpaciu, brzmi jak scenariusz do filmu. Niestety nie jest to fikcja, a realne życie - życie rolnika, które rozsypało się jak domek z kart przez jedną decyzję sądu. Pan Grzegorz przed kilkoma laty przypadkowo nakrył swoją małżonkę na niewierności z jednym z ówczesnych pracowników gospodarstwa. Przez okno zlewni mleka usłyszał jednoznaczny dialog kochanków, a widok, który zastał wewnątrz budynku, nie potrzebował dodatkowych wyjaśnień. Jak opisywaliśmy w naszym artykule zatytułowanym Rolnik przyłapał żonę na zdradzie. Usłyszał wyrok 5,5 roku więzienia, pan Grzegorz postanowił pojednać się z żoną i zwolnić jej kochanka. Były pracownik zapowiedział okrutną zemstę - oskarżył rolnika przed sądem o molestowanie seksualne i gwałty. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]Po kilku latach procesów sądowych rolnik z Podkarpacia został skazany na 5,5 roku pozbawienia wolności, co wzbudziło niemałe emocje w mediach. Głos w tej sprawie zabrał również unijny komisarz ds. rolnictwa - Janusz Czesław Wojciechowski. Na swoim profilu na portalu Twitter polityk napisał:

wilk
16.05.2021 02:00 Wilk wpadł na posesję, obok której wcześniej bawiły się dzieci. Gonił za sarną

Opisywana sytuacja miała miejsce na Podkarpaciu. Podczas zdarzenia nie ucierpiał żaden człowiek, jednakże chwilę przed pojawieniem się wilka na posesji, na świeżym powietrzu bawiła się w sąsiedztwie trójka dzieci. Wilk w pogoni za sarnąSprawę opisał m.in. portal esanok.pl - wiemy, że do wtargnięcia wilka na ogrodzoną posesję w Łukowem doszło w sobotę 8 maja 2021 roku po godzinie 14:00. Najpierw na terenie jednej z podkarpackich posesji znalazła się ranna sarna, która najprawdopodobniej podczas ucieczki złamała jedną z kończyn. W pogoni za nią pod ogrodzeniem przeszedł wilk. Drapieżnik kontynuował swoje łowy, chcąc uśmiercić swoją ofiarę. Zachowanie to, zupełnie naturalne z wilczego puntu widzenia, stało się źródłem solidnej dawki strachu dla okolicznych mieszkańców. Okazuje się bowiem, że chwilę przed nastąpieniem krwawego finału pościgu na posesji, na sąsiednim podwórku bawiła się trójka dzieci. Jeden z dorosłych, zobaczywszy walkę, postanowił przegonić drapieżnika. Nie dziwi jednak, że wilk, po trudzie pogoni i łowów, niechętnie oddalił się od swojej zdobyczy. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-10]Później na miejscu pojawił się lekarz weterynarii, który zabezpieczył sarnę. Jedna z kobiet, która poinformowała o zajściu sanockie media, wskazała, że dzień wcześniej przy jednym z domów w okolicy wilki zagryzły psa. Mieszkanka powiatu sanockiego nie ukrywa, że zarówno ona, jak i jej syn obawiają się wychodzenia na zewnątrz.

rolnik
16.05.2021 02:00 Rolnik przyłapał żonę na zdradzie. Usłyszał wyrok 5,5 roku więzienia

Choć przez cały czas trwania procesu sądowego brak było twardych dowodów poświadczających ewentualne przewinienia pana Grzegorza, sąd zdecydował, że pomówienia o wykorzystaniu seksualnym są prawdziwe. Dramat rolnika, którego zdradzała żonaHistorię pana Grzegorza opisują dziennikarze Polsat News: rolnik pochodzi z jednej z podkarpackich wsi i z pewnością nigdy nie przypuszczał, że w ciągu swojego życia będzie musiał zmagać się z tak bolesnymi problemami, jak ten opisany w niniejszym artykule. Wszystko zaczęło się od tego, że rolnik przyłapał na zdradzie swoją żonę z pracownikiem gospodarstwa w zlewni mleka. Przez okno słyszał niewybredne dialogi, które zostały przypieczętowane widokiem, który zastał pan Grzegorz po wejściu do budynku. Warto jednak podkreślić, że rolnik nie chciał pozostawiać żony, lecz wybrał pojednawczą drogę ku odbudowaniu małżeństwa. Z drugiej strony postanowił zwolnić pracownika swojego gospodarstwa. Tutaj właśnie zaczęły się prawdziwe problemy. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-10]Okazało się bowiem, że butny pracownik nie okazuje żadnego wstydu wobec zaistniałej sytuacji, a co więcej - zdecydował się na groźby pod adresem rolnika. Twierdził, że jeśli zostanie zwolniony, zniszczy gospodarstwo. Dodatkowo były pracownik pana Grzegorza oskarżył go o gwałty i molestowanie seksualne. Choć może się to wydawać niewiarygodne, rzekoma "ofiara" postanowiła odegrać się na rolniku w sądzie.

pogoda
16.05.2021 02:00 IMGW wydało pilne alerty. W części kraju silne burze z gradem i wysoki stan wód

Niewykluczone są nawałnice, ulewny deszcz, opady gradu i burze. Dodatkowo synoptycy ostrzegają przed drastycznie podnoszącymi się poziomami wód. IMGW z informacjami pogodowymiInstytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne pierwszego (i w jednym przypadku drugiego) stopnia. Będą one w większości miejsc obowiązywały od 16 do 17 maja 2021 roku. Oznacza to niemałe kłopoty dla rolników - dbanie o młode rośliny z pewnością stanie się dużym wyzwaniem. Na powyższej mapie pochodzącej z oficjalnej strony IMGW możemy zaobserwować obszary, które wchodzą w skład regionów zagrożonych burzami z gradem. Niewykluczone, że opady bryłek lodu wywołają straty na polach rolników. Burzowe nawałnice wystąpią na zaznaczonej na żółto części Polski z prawdopodobieństwem nawet do 90%. Informacje przekazywane przez portal ventusky.com pokrywają się z danymi przekazywanymi przez IMGW - kolejne dni miną pod znakiem bardzo intensywnych opadów i burz. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-10]

jabłka
16.05.2021 02:00 Miastowi nie chcą kupować obitych jabłek po gradzie? Rolnicy załamują ręce

Jakiś czas temu Lidl promował zakrzywione buraki, które - koniec końców - okazały się być sprzedażowym hitem. Czy podobny los spotka niechciane przez nikogo jabłka? Opinie ludzi niezwiązanych z branżą rolniczą dają powody do sceptycyzmu. Jabłka z uszkodzeniami po gradzie czekają na chętnychSklepy spożywcze przyzwyczaiły wiele osób do widoku idealnych owoców i warzyw. Prawda jest jednak taka, że produkt z przebarwieniami, o nietypowym kształcie czy kolorze wcale nie musi być mniej smaczny, czy uboższy pod względem odżywczym. Sadownicy, którzy specjalizują się w produkcji jabłek deserowych, mają jednak poczucie, że ich jabłka z 2020 roku, nieco sfatygowane po opadach gradu, nie będą chciane przez nikogo. Obecna sprzedaż jabłek - również tych, których wygląd nie odbiera od hipermarketowego standardu - zatrzymała się w martwym punkcie. W internecie napotkać można za to wiele niepochlebnych opinii na temat jabłek, a zwłaszcza stosunku ceny do ich jakości. Internauci, zwłaszcza ci mieszkający w małych i dużych miastach wskazują, że horrendalnie drogie jabłka popularnych odmian są stanowczą przesadą. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Z drugiej jednak strony rolnicy nie uważają, by ich produkty miały wygórowane ceny. Przyznać trzeba, że w ostatnich miesiącach wzrosły koszty produkcji rolnej, które widoczne są w finalnej cenie owoców. Spadek popytu na jabłka deserowe jest o tyle bolesny, iż na początku pandemii - w marcu 2020 roku - owoce tego gatunku wyprzedawały się na pniu.

norka dania
16.05.2021 02:00 Duńczycy zakopali wybite norki. Środowisku grożą poważne konsekwencje

Spośród wybitych 17 milionów norek aż 4 miliony z nich zostały zakopane - reszta trafiła bowiem do spalarni. Teraz okazuje się, że nad Duńczykami zawisło prawdziwe widmo grozy - ogromna liczba martwych zwierząt wskutek rozkładu może doprowadzić do katastrofalnego zanieczyszczenia środowiska. Duńczycy będą wykopywali norki? Ubiegły rok był wyjątkowo trudny nie tylko ze względu na problemy zdrowotne, z którymi zmagało się wiele osób, ale też ze względu na nowe zagrożenia epizootyczne dosięgające zwierząt dzikich i gospodarskich. Na przykładzie ogromnych ferm przemysłowych w Danii, w których hoduje się norki na futra, cały świat mógł się dowiedzieć, że zwierzęta te mogą chorować na koronawirusa, a w konsekwencji - przyczyniać się do powstawania nowych jego mutacji. Duński rząd zdecydował o wybiciu 17 milionów norek - 13 milionów trafiło do spalarni, jednakże ze względu na ich ograniczone moce przerobowe pozostałe 4 miliony martwych zwierząt zakopano na terenach wojskowych w zachodniej części Danii. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Truchła zakopano w wielkich zagłębieniach terenu, które jednak - pomimo rekomendacji - miały głębokość nie 150, a 100 centymetrów. Ponadto jako lokalizację grzebowisk wybrano okolice jeziora. Istnieją uzasadnione obawy, że gnijące ciała zwierząt zanieczyszczą lokalne kąpielisko i wodę pitną, z której korzystają okoliczni mieszkańcy. Ministerstwo środowiska tonuje nastroje, pomimo tego, że martwe zwierzęta - ze względu na zbyt płytkie zakopanie - zostały "wypchnięte" przez gazy tworzące się podczas procesów gnilnych na powierzchnię ziemi. Duński rząd deklaruje, że norki zostaną zabrane, a ich pozostałości - spalone.

wypadek
16.05.2021 02:00 Podczas przewozu paszy doszło do tragedii. Zderzenie dwóch pojazdów

Jeden z kierowców doznał tak poważnych obrażeń ciała, że poniósł śmierć na miejscu. Tragiczny wypadek na MazowszuO niezwykle smutnym zdarzeniu poinformowała m.in. OSP Zawidz, a także płocka Gazeta Wyborcza. Jak obecnie wiadomo, do wypadku ze skutkiem śmiertelnym doszło 14 maja 2021 roku na drodze krajowej numer 10, na wysokości miejscowości Dobrosielice (woj. mazowieckie). Wedle wstępnych ustaleń policji przyczyną wypadku miała być opona samochodu ciężarowego marki Renault - kiedy wystrzeliła, kierowca stracił panowanie nad pojazdem. Mężczyzna zjechał na przeciwległy pas ruchu, którym poruszała się druga ciężarówka marki Scania. Finał okazał się być tragiczny - 45-letni mężczyzna, który kierował Scanią, doznał tak rozległych obrażeń ciała, że zmarł na miejscu. Drugi z kierujących został tymczasem przewieziony do szpitala. Służby nie podały szczegółowych informacji na temat stanu jego zdrowia, choć nieoficjalnie mówi się, że jego stan jest ciężki. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-10]

dom
16.05.2021 02:00 Oficjalne: potężna zmiana ws. budowy domów jednorodzinnych

Nowy Ład, który zdążył zyskać już nową nazwę - Polski Ład - przewiduje, iż budowanie domów do 70 metrów kwadratowych będzie możliwe tylko na zawiadomienie. Jest to bardzo istotna zmiana w budownictwie jednorodzinnym, zwłaszcza dla osób osiedlających się na terenach małych miast i wsi. Zmiana budownictwa jednorodzinnegoStandardowa procedura dotycząca formalnego przygotowania do budowy domu jednorodzinnego może wydawać się nieco skomplikowana osobom, które na co dzień nie są związane z branżą budowlaną. Zanim bowiem dojdzie do pierwszych działań na wykupionej działce, trzeba postarać się o pozwolenie na budowę. Wniosek taki składa się w Starostwie Powiatowym. To jednak nie wszystko - do wspomnianego dokumentu należy dołączyć m.in. decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, informację o warunkach technicznych dostawy mediów (energii elektrycznej, wody, kanalizacji). Niezbędna jest również przygotowana mapa sytuacyjno-wysokościowa oraz dodatkowa dokumentacja wymagana przez miejscowe zapisy prawne. W momencie, gdy właściciel działki chce wybudować nawet niewielki dom, musi kontaktować się z Urzędem Miasta, zakładami energetycznymi, elektrycznym, kanalizacji i wodociągów, a także korzystać z usług geodety. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Jakby tego było mało, na decyzję ze Starostwa Powiatowego czeka się średnio 65 dni. Politycy obozu rządzącego przygotowali jednak niemałą niespodziankę dla wszystkich, którym marzy się niewielki dom jednorodzinny na własnej działce - zgodnie z zapisami Nowego Ładu budowa domu do powierzchni 70 metrów kwadratowych nie będzie wymagała specjalnego pozwolenia, a jedynie zgłoszenia do odpowiedniego urzędu.

Pożar ciągnik
15.05.2021 02:00 Nocna walka strażaków. Z dymem poszedł ciągnik rolniczy

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej Biesowice, przed godziną 23:00 w minioną sobotę 8 maja wpłynęło zgłoszenie o pożarze w miejscowości Przytocko w gminie Kępice. Jak się okazało, na miejscu doszło do pożaru ciągnika rolniczego podczas prac polowych.

KRUS - wypadki
15.05.2021 02:00 Wypadki rolników. Fatalny pierwszy kwartał

Łącznie w 1 kwartale 2021 roku zgłoszono 3090 wypadków, z czego decyzję odmowną wydano w 863 przypadkach (dla porównania w 1 kwartale 2020 roku liczba ta wyniosła 1041). Natomiast w 2654 przypadkach po zgłoszeniu wypadku zadecydowano o wypłacie jednorazowego odszkodowania. Jak informuje KRUS, w pierwszym kwartale bieżącego roku miało miejsce więcej o 12,3%, czyli 339 wypadków niż w analogicznym okresie 2020 roku. Najwięcej wypadków dotyczyło:upadku osób - 1 280 poszkodowanych (48,2% wypadków), pochwycenia i uderzenia przez części ruchome maszyn i urządzeń - 347 poszkodowanych (13,1% wypadków), uderzenia, przygniecenia, pogryzienia przez zwierzęta - 329 poszkodowanych (12,4% wypadków),inne zdarzenia - 283 poszkodowanych (10,7%).Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Wyciek - straż pożarna
15.05.2021 02:00 Przewrócił się ciągnik z opryskiwaczem. Na miejscu doszło do wycieku

Jak powiadomili druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gościnie, w minioną środę zostali zadysponowani na stację benzynową przy ulicy Świdwińskiej w Gościnie. Jak się okazało, na miejscu doszło do kolizji ciągnika rolniczego, ciągnącego opryskiwacz rolniczy. Co więcej, jak wynikało z informacji przekazanych przez druhów, na miejscu zdarzenia opryskiwacz wywrócił się na bok i doszło do wycieku. Jak przekazał portal mail.miastokolobrzeg.pl, zbiornik o pojemności 11 tys.l rozszczelnił się, a zawartość w postaci żrącej substancji do likwidacji chwastów wyciekła na plac przy stacji paliw. Jak dodali strażacy, substancja wciekła także do kanalizacji deszczowej. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

ARiMR - wnioski
15.05.2021 02:00 Został już tylko miesiąc. ARiMR przypomina o wnioskach o dopłaty bezpośrednie i obszarowe

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przypomina, że czasu na złożenie wniosków jest coraz mniej. Przypomnijmy, w tym roku termin składania wniosków został wydłużony do 17 czerwca (czwartek). Decyzja o zmianie ostatecznego terminu składania wniosków została podjęta przez ministra rolnictwa Grzegorza Pudę ze względu na ograniczenia i trudności administracyjne, spowodowane pandemią oraz ze względu na to, że w tym roku pojawiło się kilka nowych zasad przy wypełnianiu wniosków. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Wszyscy, którzy jeszcze nie złożyli wniosku o dopłaty bezpośrednie i obszarowe, powinni mieć na uwadze, że w tym roku należy złożyć wniosek tylko za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Jednak w tym roku nie tylko sposób składania wniosku różni się od poprzednich kampanii. W 2021 roku także rolnicy nie mogą złożyć oświadczenia o braku zmian w stosunku do poprzedniego roku, co oznacza, że beneficjenci nie otrzymają spersonalizowanych, papierowych wniosków. - Rolnicy, którzy nie mają komputerów lub obawiają się, że sami nie poradzą sobie z wypełnieniem wniosku, mogą liczyć na pomoc pracowników Agencji - informuje ARiMR, wskazując, że rolnicy mogą także uzyskać pomoc na infolinii (numer 800 38 00 84), bądź udać się do placówek ARiMR, gdzie czekają na nich specjalne stanowiska, gdzie mogą wypełnić wnioski przy pomocy ekspertów.

warzywa rzodkiewka
15.05.2021 02:00 Kompletnie nowy sposób uprawy warzyw i owoców. Trwają przygotowania do rolnictwa na Marsie

Sekret omawianej metody uprawy roślin polega na umieszczaniu ich w systemie aeroponicznym, w którym korzenie nie mają w ogóle styczności z glebą. Prace nad projektem prowadzą naukowcy z Niemiec we współpracy z NASA. Rolnictwo przyszłości w przestrzeni kosmicznej?To, co jeszcze niedawno brzmiało jak żart lub szalona wizja inspirowana filmami science-fiction, staje się rzeczywistością na naszych oczach. Naukowcy z Niemiec i NASA opracowali nowatorski sposób uprawy roślin, który umożliwia produkcję żywności w miejscach, gdzie nie ma dostępu do gleby. Lokalizacjami, w których próżno poszukiwać ziemi, są z całą pewnością ciała niebieskie takie jak Mars czy Księżyc. Na jakiej zasadzie działa opracowywana przez naukowców szklarnia nowej generacji? Sekret uprawy roślin tkwi w tym, że umieszczane są one w systemie aeroponicznym. Innymi słowy - korzenie zwisają swobodnie w powietrzu, a roślina pozyskuje substancje odżywcze niezbędne do swojego rozwoju poprzez specjalną mgiełkę rozpylaną przez ogrodników. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]

Michał Kołodziejczak - Polski Ład
15.05.2021 02:00 "Nowy Ład, stare problemy". Kołodziejczak o festiwalu nieporuszonych przez PiS spraw

Jak już informowaliśmy >tutaj< dziś odbyła się prezentacja Polskiego Ładu. Jednym z prezentujących założenia na najbliższe lata przygotowane przez Prawo i Sprawiedliwość, był Jarosław Kaczyński. Prezes PiS mówiąc o pomocy dla rolników i mieszkańców wsi, zapowiedział między innymi wprowadzenie Kodeksu rolnego, uproszczenie procedur, biurokracji związanej z prowadzeniem produkcji rolnej, czy podwyższenie o 10 % kwoty zwrotu za akcyzę od hektara. Cały dokument z treścią Polskiego Ładu można znaleźć >tutaj<. Do słów Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych odniósł się Michał Kołodziejczak, lider AGROunii. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: - Czekaliśmy bardzo długo na to, co Jarosław Kaczyński powie na temat Nowego Ładu i mieszkańców wsi. I dzisiaj powiedział, a tak naprawdę pokazał, że źle definiuje potrzeby mieszkańców wsi, źle definiuje potrzeby rolników, a także nie przewiduje ich obaw, naszych obaw, które są - zaznaczył Michał Kołodziejczak. Lider AGROunii zwrócił uwagę na jeden z pomysłów PiS, czyli wprowadzenia uproszczeń biurokracji dla rolników. Jak zauważył Kołodziejczak to rosnąca biurokracja, wprowadzona właśnie przez Prawo i Sprawiedliwość, miała doprowadzić do tego, że dziś polskie gospodarstwa rolne upadają.

Wypadek - ciągnik
15.05.2021 02:00 Nieszczęśliwy wypadek podczas prac. Rolnik wpadł pod koło ciągnika

Do zdarzenia doszło 12 maja w minioną środę ranem w gminie Międzyrzec Podlaski. Jak przekazała komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla z Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej, funkcjonariusze policji wstępnie ustalili, że mężczyzna podczas cofania ciągnikiem rolniczym wychylił się, a w tym momencie doszło do wypięcia siedziska, przez co 56-letni kierowca wypadł pod koło pojazdu, które przejechało po mężczyźnie. Na miejscu zdarzenia pojawili się strażacy, którzy przy pomocy świadków zdarzenia, wyciągnęli mężczyznę spod kół ciągnika. Jak się okazało, w wyniku tego zdarzenia, 56-latek doznał obrażeń ciała. Mężczyzna został zabrany do szpitala przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Po zdarzeniu funkcjonariusze policji zajmą się dokładnym wyjaśnieniem przyczyn wypadku.

Rolnicy. Podlasie - niemałe zamieszanie w Plutyczach
15.05.2021 02:00 "Rolnicy. Podlasie": Niemałe utrudnienia w Plutyczach

W najnowszym odcinku programu "Rolnicy. Podlasie" nie zabraknie emocji w Plutyczach. Tym razem rolników będzie można oglądać podczas prac. Niestety, realizacja ich planów będzie utrudniona. Przeszkodą okaże się, to "słynne błoto", które uniemożliwi uruchomienie ciągnika.- Mieliśmy przewieźć słomę, no co do czego, zatopiłem duży traktor, a duży traktor w ogóle nie ciągnie stoi w miejscu - mówi Andrzej w krótkiej zapowiedzi nowego odcinka. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Młodszy z rolników nie zamierza się jednak poddawać, co już jutro będą mogli zobaczyć widzowie. W Plutyczach będzie trwać walka, by wydostać Ursusa z błota. Niestety, błoto okaże się nie do pokonania i rolnicy będą zmuszeni własnoręcznie przenieść słomę.

Jarosław Kaczyński - prezentacja Polskiego Ładu
15.05.2021 02:00 Kaczyński: "My polską wieś szanujemy". Co w Polskim Ładzie dla rolników?

Dziś Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, co znajdzie się w Polskim Ładzie, czyli programu społeczno-gospodarczego PiS. Podczas prezentacji prezes PiS Jarosław Kaczyński opowiedział o projektach przygotowanych dla polskiej wsi i polskich rolników. - Ci, którzy próbują się od wsi odcinać, którzy próbują wieś lekceważyć, są śmieszni i niemądrzy - mówił dziś Jarosław Kaczyński. Jak zaznaczył prezes PiS ogromna część Polaków, wliczając w to tych, którzy dziś mieszkają w mieście, wywodzi się właśnie z terenów wiejskich. Jarosław Kaczyński zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość za cel wzięło sobie zrównanie szans dla wszystkich Polaków i chociaż ten cel nie został jeszcze osiągnięty, w Polsce będą miały miejsce kolejne próby, by w końcu ten cel osiągnąć. A na co mogą w takim razie liczyć rolnicy i mieszkańcy wsi w Polskim Ładzie? Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Gienek i Andrzej - emerytury
14.05.2021 02:00 Gienek i Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" szczerze o głodowych emeryturach

- Przepracowałem 42 lata i za 42 lata robocze, dostałem 1000 złotych emerytury. Co to dziś jest 1000 złotych? - powiedział Gienek w rozmowie z nami.Jak podkreślił Gienek, przy takich emeryturach samo kupienie żywności w mieście byłoby ciężkim zadaniem. Na szczęście, jak przyznał rolnik, w gospodarstwie mają swoje mleko i jajka. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Zwierzęta - policja
14.05.2021 02:00 Nietypowa akcja policjantów. Funkcjonariusze po śmiertelnym potrąceniu sarny, ratowali koźlątko

Do wyjątkowo nietypowej akcji policjantów doszło w minioną środę 12 maja bieżącego roku. Późnym wieczorem do oficera dyżurnego wpłynęło zgłoszenie o potraconej sarnie w Kaniowie na ulicy Jawiszowickiej. Co więcej, jak wynikało ze zgłoszenia, z rozerwanego brzucha zwierzęcia, wypadło młode sarniątko, połączone pępowiną z martwą sarną.

KRIR - uproszczenia
14.05.2021 02:00 Nie będzie uproszczeń dla rolników. Ministerstwo odpowiedziało na wniosek KRIR

Wniosek o uproszczenia procedur został skierowany do Ministerstwa Infrastruktury na prośbę Małopolskiej Izby Rolniczej. Jak wskazywano, powiat limanowski ze względu na położenie w rejonie podgórskim, gdzie występują spadki terenu, jakie można by było wykorzystać do spiętrzenia wody i budowy małych elektrowni wodnych. Zdaniem KRIR, takie elektrownie nie tylko są źródłem taniej energii, ale i wpływają pozytywnie na retencję wody i przeciwdziałają powodziom oraz suszom. Niestety, w związku z obowiązującymi przepisami nie jest łatwo utworzyć małą elektrownię wodną. - Inwestor musi wykonać wiele kosztownych badań środowiskowych związanych z gospodarką wodną, zdobyć pozwolenia wodnoprawne i na budowę, a także koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej - wskazuje Wiktor Szmulewicz w piśmie do ministerstwa. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Do tego należy doliczyć wysokie kosztu budowy i pamiętać o tym, że same działania administracyjne mogą trwać nawet do 4 lat. W związku z tym prezes KRIR zwrócił się do ministra infrastruktury, by dla rolników, którzy chcą wykorzystać naturalny potencjał regionu, uprościć procedury związane z założeniem małych elektrowni.

Pożar - budynek gospodarczy
14.05.2021 02:00 W akcji 6 zastępów straży pożarnej. Ogień zajął budynek gospodarczy

Wczoraj, 13 maja bieżącego roku do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie. Jak wynikało ze zgłoszenia, na posesji przy ulicy Wielowiejskiej w Sandomierzu doszło do pożaru. Na miejsce natychmiast zadysponowano jednostki straży pożarnej.

Kradzież - policja
14.05.2021 02:00 Na terenie dawnego PGR usiłowali dokonać kradzieży. Wpadli na gorącym uczynku

Jak powiadomiła wczoraj Oficer Prasowy KPP w Lubinie asp. szt. Sylwia Serafin do komendanta komisariatu policji w Rudnej oraz do kierownika ogniwa prewencji wpłynęło zgłoszenie o samochodzie osobowym, który został zaparkowany na terenie opuszczonego Państwowego Gospodarstwa Rolnego. W przeszłości na tym terenie dochodziło już wcześniej do kradzieży, więc funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Złodzieje nie zauważyli policji Jak się okazało, na terenie opuszczonego PGR-u dwóch mężczyzn próbowało wyciąć metalowe elementy konstrukcji stelaża. Złodzieje byli na tyle zajęci swoim zdaniem, że nie dostrzegli, ze na teren PGR-u przyjechała policja w oznakowanym samochodzie. Na miejscu mężczyźni za pomocą elektrycznej szlifierki cięli stalową konstrukcję masztu telegraficznego. Sprawcami okazali się 45-letni mieszkaniec Lubina oraz 26-letni mieszkaniec powiatu lubińskiego. Mężczyźni zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy policji.

Wypadek - ciągnik
14.05.2021 02:00 Ciągnik wpadł do stawu. Zmarł 89-letni kierowca

W środę 12 maja o godzinie 15:19 strażacy z OSP Suchożebry zostali zadysponowani do akcji w miejscowości Krześlin. Jak wynikało ze zgłoszenia, na miejscu topił się mężczyzna.

Ptasia grypa - ogniska
14.05.2021 02:00 Główny Lekarz Weterynarii: kolejne ogniska ptasiej grypy

Zgodnie z komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii na podstawie badań przeprowadzonych w dniach 7 i 11 maja 2021 r. ogniska ptasiej grypy nr 307 - 312 w 2021 stwierdzono w województwach:mazowieckim (4), wielkopolskim (2). Fot. Na podstawie danych GIWZapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: W gospodarstwach na terenie województwa mazowieckiego, gdzie stwierdzono ogniska od 307 do 310, utrzymywano łącznie 217 007 sztuk drobiu. Natomiast w województwie wielkopolskim na terenie gospodarstw, gdzie stwierdzono ogniska ptasiej grypy 311 i 312 utrzymywano łącznie 49 617 sztuk drobiu. Ognisko 312 potwierdzono w gospodarstwie niekomercyjnym w miejscowości Dębe Kolonia, gdzie utrzymywano 40 kur niosek. - W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, zgodnie z prawodawstwem krajowym i UE. Drób poddawany jest zabiciu i utylizacji, a wokół ognisk ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone - przekazano w komunikacie. Najwięcej ognisk ptasiej grypy od początku roku stwierdzono w województwie:mazowieckim (117), wielkopolskim (89),warmińsko-mazurskim (26), pomorskim (22).

Nawozy - prawo
13.05.2021 02:00 Po nawozy tylko z dowodem osobistym? Ministerstwo zabrało głos w sprawie

Mowa o przepisach, które obowiązują od 1 lutego bieżącego roku a dotyczą traktowania nawozów azotowych jako "prekursorów materiałów wybuchowych" zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady. Jak zwracał uwagę poseł, rolnicy odczuwają niepokój, gdy podczas zakupu nawozów zbierane są od nich dane, dotyczące numeru dowodu osobistego, czy informacji o tym przez kogo dokument został wydany. - Rolą rządu jest taka recepcja przepisów unijnych, która byłaby jak najmniej dolegliwa dla polskich obywateli, oraz skuteczne utrącanie prawnych absurdów jeszcze na forum europejskim. Trudno dostrzec tego rodzaju działanie w tym przypadku - zauważył poseł Krajewski. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: W interpelacji poselskiej Stefan Krajewski zwrócił się do ministra z pytaniem, czy prowadzone były działania na forum instytucji Unii Europejskiej, "tak, aby wprowadzone przepisy nie paraliżowały pracy rolników oraz zapewniały bezpieczeństwo ich danych", oraz czy przepisy zawarte w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 czerwca 2019 r. mogą być zmodyfikowane, by ułatwić życie polskim rolnikom.

senat
13.05.2021 02:00 Senatorowie przyjęli uchwałę ws. rolniczej "Solidarności"

Nie każdy pamięta, że NSZZ RI "Solidarność" została zdelegalizowana w czasie stanu wojennego, a jej działacze byli represjonowani przez władze komunistyczne. Senat o 40. rocznicy powstania NSZZ RI "Solidarność"Nie trzeba wyjaśniać, jak wielki udział w kształtowaniu demokracji miały związki zawodowe, które kształtowały się w Polsce przed rokiem 1989. Również NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" miała tutaj ogromną rolę. Senatorowie chcieli podkreślić rangę rolników, którym po wielu latach starań udało się utworzyć chłopską organizację związkową i zarejestrować 12 maja 1981 roku. Warto zaznaczyć, że opisywany ruch miał charakter niezależny od ówczesnej władzy komunistycznej. Ze względu na swoje działania założyciele i członkowie NSZZ RI "Solidarność" niejednokrotnie narażali się na represje. Wiele osób związanych z organizacją było prześladowanych, a później - w stanie wojennym - internowanych. Co więcej, władze komunistyczne dręczyły nie tylko samych rolników, ale i ich całe rodziny. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-6]Mimo to członkowie rolniczej "Solidarności" nie tracili zimnej krwi - m.in. dzięki ich pracy możliwy był kolportaż podziemnej prasy związkowej, a także dystrybucja żywności dla strajkujących robotników w kopalniach, stoczniach i innych zakładach pracy.

Ciągnik - straż pożarna
13.05.2021 02:00 Ciągnik przygniótł mężczyznę. W akcji śmigłowiec LPR

We wtorek około godziny 13:30 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Namysłowie wpłynęła informacja o zdarzeniu, do którego doszło w miejscowości Zawiść. Jak wynikało ze zgłoszenia, mężczyzna został przygnieciony przez ciągnik.

Odszkodowania - rolnicy
13.05.2021 02:00 Co z odszkodowaniami za szkody wyrządzane przez gatunki prawnie chronione?

W piśmie wskazywano, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 8 lutego 2018 r. w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową odszkodowanie można uzyskać za szkody wyrządzone przez bobry, niedźwiedzie, rysie, wilki, żubry. Jednak, jak podkreślają posłowie, w najgorszej są rolnicy, którzy nie mogą ubiegać się o odszkodowania spowodowane przez żerowanie na polach czy stawach dzikiego ptactwa będącego pod ochroną. - Obecnie jedyną formą wsparcia dla osób, które poniosły szkody w związku z bytowaniem gatunków chronionych, jest zwolnienie z obowiązku uiszczania opłaty skarbowej za wydanie zezwolenia generalnego dyrektora ochrony środowiska lub regionalnego dyrektora ochrony środowiska za czynności zakazane w stosunku do tych gatunków. Tymczasem straty rolników z tego tytułu są ogromne. W obecnym stanie prawnym brakuje regulacji umożliwiających wypłaty rekompensat rolnikom i hodowcom za straty spowodowane przez ptaki pozostające pod ochroną - wskazano w interpelacji. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Posłowie zwrócili się zarówno do ministra klimatu i środowiska, jak i do ministra rolnictwa i rozwoju wsi z pytaniami, czy planowane są zmiany legislacyjne w sprawie sposobu naliczania szkód wyrządzanych przez gatunki chronione, a także kiedy można się spodziewać, ze Rada Ministrów wprowadzi nowelizację ustawy o ochronie przyrody dzięki, której będzie możliwa wypłata odszkodowań za szkody wyrządzone przez kormorany, żurawie, łabędzie, ptactwo z rodziny krukowatych oraz dzikie gęsi, czyli gatunków ptaków chronionych.

Policja - odpady
13.05.2021 02:00 Pod wybiegiem dla koni składował niebezpieczne odpady. 63-latek usłyszał zarzuty

Podczas prac wykonywanych przez funkcjonariuszy z Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim okazało się, że pod wybiegiem dla koni, który znajdował się na terenie "Parku leśnego" w Rogowie, odnaleziono podkłady, beczki z odpadami i podrozjazdnice kolejowe. Jak powiadomili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim, w beczkach znajdowały się niebezpieczne dla życia i zdrowia substancje. Co więcej, na jednej z działek znajdującej się przy ul. Rogowskiej w Wodzisławiu Śląskim odnaleziono odpady pokolejowe. Jak się wynikało z ustaleń śledczych, za nielegalne składowanie odpadów odpowiedzialny był 63-letni mieszkaniec powiatu wodzisławskiego. Mężczyzna pozbywał się odpadów w okresie od 2019 do 2020 roku. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Sprawą nielegalnego składowania odpadów prowadzili policjanci Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Straż Pożarna oraz Gmina Gorzyce. - Jak wynika z opinii biegłego z zakresu ochrony środowiska, znalezione nieczystości a w szczególności ich sposób składowania były niebezpieczne dla życia i zdrowia wielu osób - przekazali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim

Nowy Polski Ład - prezentacja
13.05.2021 02:00 Jest nowy termin. Sasin zdradził, kiedy odbędzie się prezentacja Nowego Ładu

- Założenia Nowego Ładu, cały program na wychodzenie gospodarki z pandemii, powrót do szybkiego wzrostu gospodarczego, to jest coś, co mamy przygotowane już od wielu tygodni - przekazał w rozmowie z Polskim Radiem Jacek Sasin. Jak przyznał minister aktywów państwowych, ze względu na sytuację pandemiczną założenia Nowego Ładu nie mogły zostać zaprezentowane wcześniej. Jednak wicepremier jest przekonany, że jest już najwyższa pora, by Prawo i Sprawiedliwość "głośno i mocno" przekazało, jakie ma plany na Polskę po pandemii koronawirusa.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Co więcej, Jacek Sasin podkreślił, że Nowy Ład jest programem przygotowanym przez Prawo i Sprawiedliwość. Wicepremier jest jednak przekonany, że uda się osiągnąć porozumienie z koalicjantami, dzięki czemu Nowy Polski Ład będzie mógł być programem nie tylko PiS, ale "Zjednoczonej Prawicy".

AGROunia  - sąd w Warszawie
13.05.2021 02:00 Syreny zawyły. Rolnicy z AGROunii pojawili się pod sądem w Warszawie

Dzisiaj przedstawiciele AGROunii pojawili się przed Sądem Rejonowym w Warszawie, gdzie obyła się kolejna już rozprawa między Polskim Związkiem Łowiecki a Filipem Pawlikiem członkiem AGROunii. Jak przypomniał Michał Kołodziejczak, poprzednia rozprawa w sprawie odbyła się ponad miesiąc temu, o czym więcej pisaliśmy >tutaj<.- Polski Związek Łowiecki oskarża nas i kolegę Filipa [Pawlika - przyp. red], że została przez nas zabrana ich tablica, że ktoś z nas ją ukradł, co jest absurdalne. Oni, zamiast zająć się tym, czym powinni, to chcą oskarżać rolników i ich dobre imię niszczyć - mówił dziś o sprawie Michał Kołodziejczak. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Policja - zniszczenia
13.05.2021 02:00 Dokonał zniszczeń w gospodarstwie rolnym. Wpadł w ręce policji z jednego powodu

Zgłoszenie w sprawie wpłynęło na Komendę Powiatową Policji W Jaworze w niedzielę 9 maja bieżącego roku. Jak się okazało, w jednym gospodarstw rolnych na terenie gminy Mściwojów zniszczonych zostało ponad 800 sadzonek różnych roślin. Oficer Prasowy KPP w Jaworze asp.szt. Ewa Kluczyńska przekazała, że zgodnie ze zgłoszeniem, zniszczeń dokonano w nocy z 8 na 9 maja bieżącego roku.

pożar
13.05.2021 02:00 Potworny pożar strawił sklep. Mieszkańcy wsi organizują pomoc

Lokalna społeczność (w tym Koło Gospodyń Wiejskich) postanowiła działać i zorganizowała internetową zbiórkę pieniędzy na odbudowę sklepu we wsi Brzyszów. Potworny pożar sklepu w BrzyszowieDo zaprószenia ognia i pożaru doszło w poniedziałek 10 maja 2021 roku, we wsi Brzyszów nieopodal Częstochowy, położonej na terenie województwa śląskiego. Jak dowiadujemy się z komunikatu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie na portalu Facebook, dyżurny otrzymał informację o pożarze sklepu Lewiatan chwilę przed godziną 17:00. Na miejsce przyjechało piętnaście zastępów straży pożarnej, liczących łącznie 49 druhów. Walka z żywiołem trwała sześć godzin i była najeżona wieloma trudnościami. Jak relacjonują strażacy, ogień objął cały tył zewnętrznej elewacji budynku handlowego, płonęły również urządzenia do klimatyzacji. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-10]Pożar wywołał niemałe zamieszanie, bowiem gęsty dym wymusił na służbach czasowe zamknięcie ruchu na sąsiedniej ulicy. Poważnym uszkodzeniom uległa drewniana konstrukcja dachu, a budynek został wewnątrz mocno zadymiony. Warto dodać, że w momencie zaprószenia ognia na terenie sklepu Lewiatan znajdowały się trzy osoby pracujące w obiekcie, jednakże zdążyły one opuścić budynek o własnych siłach jeszcze przed przybyciem służb. W wyniku pożaru nikt nie ucierpiał.

mięso
13.05.2021 02:00 Zakaz reklamy i podatek od mięsa? Niektóre kraje analizują nową opcję

Rozmowy na opisywane tematy obecne są także na szczeblu unijnym, jednakże na obecną chwilę nic nie wskazuje na to, by producenci mięsa mieli płacić dodatkowe podatki, a reklamy ich produktów miały być permanentnie zakazane. Podatki od mięsa i zakaz reklamyUnia Europejska we wszelkich podejmowanych przez siebie decyzjach i działaniach podkreśla potrzebę zrównoważonego rozwoju rolnictwa, zmniejszania zanieczyszczeń, a także wypracowywania bardziej ekologicznego stylu życia wszystkich mieszkańców kontynentu. We wspomniane kwestie ma wpisywać się tzw. Zielony Ład, w skład którego wchodzi dokument Od pola do stołu. Powołując się na proekologiczne dążenia, część organizacji pozarządowych z całej Europy postuluje, by władze unijne podjęły działania mające na celu zmniejszenie spożycia mięsa. Unia Europejska cały czas podkreśla, że nie zamierza zniechęcać Europejczyków do spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego, ani nie ma w planach minimalizować produkcji rolniczej w tej branży. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Mimo to rolnicy obawiają się, że apele o zakaz reklamy mięsa i nałożenie dodatkowych podatków staną się pewnego dnia rzeczywistością, z którą będą się musieli zmierzyć. Warto nadmienić, że opisywane rozwiązania zyskują na popularności m.in. w Szwecji. Choć w żadnym z unijnych krajów nie wprowadzono dodatkowych podatków od produktów mięsnych, ani nie zakazano ich reklamy, to pewne rozważania w tych kwestiach prowadzone są w Danii, Niemczech czy Niderlandach. Na obecną chwilę opinie ekspertów wskazują, że wprowadzenie podobnych rozwiązań w bliskiej przyszłości nie jest realne.

pogoda
13.05.2021 02:00 Pogodowy kataklizm na południu kraju. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Jest to niezwykle istotna informacja dla rolników, którzy planując prace w gospodarstwach, powinni bezwzględnie monitorować m.in. ostrzeżenia pogodowe wydawane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Rwące potoki w gminie KamiennikW ostatnich dniach na terenie naszego kraju rolnicy mogli wykorzystać ciepłą i słoneczną pogodę na przeprowadzenie intensywnych prac polowych. Niestety, pogodowy entuzjazm nie będzie trwał długo, bo jeszcze w tym tygodniu w wielu miejscach w kraju spadnie ulewny deszcz. Przykładem tegorocznej nieprzewidywalności pogody jest sytuacja, która miała miejsce w gminie Kamiennik na terenie województwa opolskiego w środę 12 maja 2021 roku. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że padający deszcz w kilkanaście minut wywołał prawdziwy kataklizm. Jak informuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nysie na swoim facebookowym profilu, ulice i drogi w gminie Kamiennik w błyskawicznym tempie zamieniły się w rwące potoki, stwarzając ogromne zagrożenie dla okolicznych mieszkańców. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-10]Na fotografiach zamieszczonych przez nyską straż pożarną widzimy nie tylko lokalne podtopienia, ale też dużą ilość zalegającego na ziemi gradu. Nie trzeba dodawać, że podobne zjawiska są groźne dla ludzi i zwierząt, a także młodych, wschodzących roślin.

rzepiary
13.05.2021 02:00 Rzepiary dają już czadu na polach. Słomiary muszą trochę poczekać

To, co wygląda atrakcyjnie na fotografiach, nie zawsze ma dobry wpływ na zasiewy rolników. Urządzanie sesji zdjęciowych i niszczenie młodych roślin staje się smutną rzeczywistością rolników, a ich pola stają się ofiarami żądnych splendoru rzepiar. Rzepiary dają czadu na polachKwitnienie rzepaku ozimego, choć przypada zazwyczaj na przełom kwietnia i maja, w tym roku nastąpiło nieco później. Wszystko ze względu na relatywnie niską temperaturę powietrza, która wyhamowała procesy wegetacyjne roślin. Wraz z pojawianiem się pierwszych pąków kwiatów, które tworzą bajecznie żółty dywan, na polach rolników pojawiają się tajemnicze rzepiary. Sami rolnicy nie są zadowoleni z ich odwiedzin i zapewne zaliczyliby je raczej do grona szkodników niż miłych gości. Kim tak naprawdę są rzepiary? Tym niecodziennym określeniem nazywa się młode dziewczyny, które pozują do zdjęć na tle kwitnącego rzepaku. Co więcej, ostatnimi czasy w mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej fotografii dzieci buszujących wśród żółtego kwiecia. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-8]Trudno jednak oczekiwać, by chodzenie po cudzym polu i niszczenie roślin miało spotkać się z aprobatą rolników. Dla gospodarza niemożliwym jest pilnowanie ogromnych areałów przez całą dobę - rzepiary natomiast często wykorzystują nieuwagę rolników i skrzętnie zakradają się między kwiatostany rzepaku, by zrobić sobie selfie.

piła drzewo
13.05.2021 02:00 73-latek ścinał drzewo piłą łańcuchową. Nagle wydarzyła się tragedia

Okoliczności zdarzenia będzie badała prokuratura i inspekcja pracy. Mężczyzna przygnieciony przez ścięte drzewoDo tragicznego zdarzenia doszło w środę 12 maja 2021 roku we wsi Bielawy na terenie województwa lubuskiego. 73-letni mężczyzna pochodzący z Dolnego Śląska przebywał w lesie, gdzie zajmował się ścinaniem drzewa. Do tego celu używał piły mechanicznej. Najprawdopodobniej mężczyzna niewłaściwie przewidział kierunek spadania ścinanego przez siebie drzewa, ponieważ w pewnym momencie został przez nie przygnieciony. Siła uderzenia była tak silna, że 73-latek poniósł śmierć na miejscu. Służby nie podają, czy mężczyzna znajdował się w lesie sam i po jakim czasie o wypadku zawiadomiono służby ratownicze. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]Jak przekazuje portal wiadomosci.wp.pl, policja z Nowej Soli zapowiedziała, że wskutek decyzji prokuratury zostanie przeprowadzona sekcja zwłok seniora. Drugim organem, który będzie analizował przyczyny i przebieg wypadku jest inspekcja pracy.

policja konopie
13.05.2021 02:00 Przyjechał na cudze pole i podejrzanie się zachowywał. Rolnik zawiadomił policję

Nieproszony gość wskazywał, że chciał zrywać pokrzywę, jednakże w jego samochodzie funkcjonariusze odnaleźli kilka porcji marihuany. Nieznany mężczyzna wtargnął na pole rolnika, by sadzić konopie indyjskieZdarzenie, do którego doszło 11 maja 2021 roku w okolicy Siechnic (woj. dolnośląskie), zostało opisane na oficjalnej stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Zgodnie z informacjami, dyżurny otrzymał telefon od rolnika - gospodarz twierdził, że na jego polu grasuje nieznany mu mężczyzna. Co więcej, według relacji właściciela gruntów, przybysz miał zachowywać się w podejrzany sposób. Policjanci z komisariatu w Siechnicach pojechali na miejsce, by zbadać sprawę osobiście. Istotne, pod wskazanym adresem funkcjonariusze natknęli się na 31-letniego mężczyznę, który przybył na wieś samochodem osobowym. Gdy policjanci chcieli do niego podejść, podejrzany zaczął się oddalać. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Kiedy jednak doszło do rozmowy między stronami, 31-latek utrzymywał, że przyjechał na pole w celu zrywania pokrzywy. Upierał się przy swojej argumentacji nawet wtedy, kiedy policjanci znaleźli w pobliżu pojemnik z sadzonkami konopi indyjskich, keramzyt i nawozy.

tir świnie wypadek
12.05.2021 02:00 Kujawsko-pomorskie: tir ze świniami przewrócił się na samochód

Dramatyczny los spotkał wystraszone zwierzęta: trzy spośród przewożonych świń nie przeżyły nagłego upadku naczepy tira. Tir ze świniami przewrócił się na samochód osobowyO zdarzeniu poinformowano m.in. na facebookowym portalu Izbica kujawska online24h. Na zamieszczonym w sieci filmie wideo widzimy wielki samochód ciężarowy, który przejeżdżając przez teren zabudowany, w pewnym momencie przewraca się na bok na samochód osobowy. Do opisywanej sytuacji doszło w Izbicy Kujawskiej w powiecie włocławskim na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.Niestety, w naczepie samochodu ciężarowego przewożone były żywe zwierzęta, które ucierpiały podczas upadku pojazdu.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-11]W transporcie znajdowało się około stu świń - siedem z nich zginęło. Samochód osobowy marki Citroen, na który z impetem przewróciła się naczepa, był w momencie zdarzenia pusty. W wyniku przewrócenia się tira nie ucierpiał żaden człowiek. Poza opisywanym pojazdem częściowo zniszczone zostały dwa inne auta zaparkowane w pobliżu.

glifosat pole
12.05.2021 02:00 Cztery kraje UE walczą o dalsze stosowanie glifosatu. Twierdzą, że jest ekologiczny

Przedstawiciele wymienionych państw wskazują, że stosowanie glifosatu chroni rolników przed przymusem orki, co sprawia, że uprawa ziemi jest bardziej ekologiczna. Środowisko naukowe nadal nie wypracowało jednolitego stanowiska na temat tego, czy substancja ta ma działanie kancerogenne. Cztery państwa walczą o przyszłość glifosatuNiewiele jest substancji w rolnictwie, które budzą aż tak wielkie kontrowersje jak glifosat. Herbicyd, swego czasu bardzo popularny w wielu gospodarstwach rolnych, zyskał złą sławę ze względu na podejrzenia, iż przyczynia się do powstawania chorób nowotworowych. Zgodnie z zapisami unijnymi czas na stosowanie glifosatu wygasa w grudniu 2022 roku i - przynajmniej na obecną chwilę - nie przewiduje się scenariusza, w którym preparat ten będzie na powrót powszechnie stosowany na polach. Mimo to istnieją kraje, które już teraz zakasały rękawy w walce o dalszą możliwość stosowania tego specyfiku. Francja, Niderlandy, Węgry i Szwecja podkreślają, że glifosat jest niepotrzebnie demonizowany, a dzięki jego użyciu rolnicy mają szansę na uprawę ziemi w bardziej ekologiczny sposób. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Co rozumie się tutaj poprzez ekologiczną uprawę ziemi dzięki stosowaniu glifosatu? Zwolennicy tej substancji czynnej wskazują, że po jej zastosowaniu nie ma potrzeby orania ziemi, co sprawia, że zachowana zostaje bioróżnorodność gleby.

pieniądze
12.05.2021 02:00 Produkt, którego cena w skupach wzrosła o 70%. Jest kilka przyczyn

Mięso przez ostatnie miesiące drożało i tendencja ta najprawdopodobniej będzie się utrzymywać. Powodów w zmieniających się cenach drobiu i wieprzowiny dopatrywać się możemy m.in. w gospodarczych skutkach pandemii koronawirusa. Drób podrożał w skupach nawet o 70%Jak relacjonuje Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso w rozmowie z portalem money.pl, średnie ceny drobiu w skupach na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy wzrosły o 60-70%. W przypadku wieprzowiny ceny w skupach podniosły się o około 30% w ciągu roku. Jakie są powody takich zmian? Podstawowym zjawiskiem, które winne jest rosnącym cyfrom na oznaczeniach cen, jest pogłębiająca się inflacja. O jej wzroście poświadczył m.in. Główny Urząd Statystyczny. Hodowcy drobiu mierzą się z wieloma problemami, wśród których jednym z najdotkliwszych i najmniej przewidywalnych jest wirus wysoce zjadliwej ptasiej grypy (HPAI). Obecna skala zachorowań ptaków na tę chorobę jest rekordowa - wiele wielkich ferm (zwłaszcza na Mazowszu) popadło w ogromne kłopoty finansowe po zlokalizowaniu ogniska choroby na swoim terenie. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-11]Ilość drobiu na rynku zmniejsza się, a co za tym idzie - hodowcy, którzy nadal dysponują tego rodzaju mięsem, otrzymują w skupach wyższe stawki za kilogram produktu. Powyższy wykres pochodzi z portalu mojekurczaki.pl i obrazuje cenową tendencję (netto) za kilogram żywca drobiowego deklarowana przez ubojnie. Jak widać, pułap, z którym mamy do czynienia w maju bieżącego roku jest zdecydowanie wyższy wobec analogicznego miesiąca w 2020 roku. Kolejną przyczyną, dla której ceny drobiu (i mięsa w ogóle) rosną, jest koronawirus i jego skutki na gospodarkę krajową i światową. Chodzi tutaj głównie o zablokowanie funkcjonowania branży HoReCa. Trudno jednakże przewidywać, by w momencie częściowego otwarcia restauracji i hoteli w reżimie sanitarnym ceny drobiu zdecydowanie spadły.

komisja europejska
12.05.2021 02:00 KE zapowiada zaostrzenie przepisów dla rolników. Chodzi o zdrowie konsumentów

Oznacza to najprawdopodobniej niemałe zmiany dla rolników na terenie całej Unii Europejskiej. Powodem, dla którego ogłoszono zmiany dotyczące redukcji zanieczyszczeń, jest wysoki wskaźnik zgonów powodowany m.in. złej jakości powietrzem. Komisja Europejska zapowiada zmianyZrównoważone rolnictwo, minimalizowanie emisji gazów cieplarnianych, coraz większe wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii i odchodzenie od energetyki węglowej - to tylko niektóre z punktów, które są szczególnie bliskie unijnej polityce ostatnich lat. Zmiany, które chce implementować Unia Europejska, wynikają nie tylko z chęci poprawienia stanu planety, ale mają też swoje źródło w niezbyt optymistycznych statystykach dotyczących wpływu zanieczyszczeń na ludzkie zdrowie i życie. Dobrostan osób mieszkających w Europie ma być chroniony jeszcze lepiej dzięki opublikowanemu w środę (12 maja 2021 roku) planowi walki z zanieczyszczeniami gleby, wody i powietrza. Celem projektu Komisji Europejskiej jest zminimalizowanie negatywnego efektu zanieczyszczeń na ludzkie zdrowie do 2030 roku. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Kwestia ta będzie wiązała się z mniejszym zużyciem środków chemicznych, obecnych m.in. w rolnictwie i przemyśle. Niewykluczone, że opisywane przepisy wymogą na rolnikach stosowanie nowych rozwiązań podczas uprawy roślin i hodowli zwierząt.

Andrzej Lepper
12.05.2021 02:00 Syn Andrzeja Leppera ma kłopoty. Gospodarstwo w katastrofalnej sytuacji

Pod znakiem zapytania stoi przyszłość domu jednorodzinnego i obory we wsi Zielnowo w województwie zachodniopomorskim, które należą do rodziny Lepperów. Wskutek bankructwa Tomasza Leppera pod młotek poszły już grunty rolne oraz ciągnik. Kłopoty syna Andrzeja LepperaAndrzej Lepper zmarł tragiczną śmiercią w wieku 57 lat. Rolnicy do tej pory wspominają go z sentymentem jako osobę, która za wszelką cenę walczyła o interesy ludzi wsi. W sierpniu od momentu śmierci lidera Samoobrony minie dokładnie dziesięć lat, jednakże ostatnimi czasy w mediach nazwisko Lepper stało się obecne na nowo.Nie jest to jednak zasługą wspomnień o Andrzeju Lepperze, ale działań jego syna - Tomasza. Wszystko przez ogromne kłopoty finansowe, w które popadł 42-letni mężczyzna. Wedle informacji przekazywanych przez Super Express, o problemach syna lidera Samoobrony zrobiło się głośno w 2015 roku. Wtedy to mieszkańcy z okolicy spostrzegli, że w Urzędzie Gminy Darłowo pojawiło się obwieszczenie o licytacji komorniczej 70 hektarów gruntu, które w przeszłości należały do Andrzeja Leppera, a po śmierci polityka stały się własnością jego syna. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-10]Kolejny rozdział smutnej historii miał miejsce w 2018 roku, kiedy to wskutek licytacji młodszy z Lepperów utracił 11 hektarów ziemi rolnej oraz ciągnik. Grunty wylicytowano za 121 tysięcy złotych, a maszynę - za 158 tysięcy złotych. Zdaniem komentatorów źródło problemów finansowych Tomasza Leppera tkwi w nierozsądnym planowaniu wydatków. Okazuje się bowiem, że mężczyzna kupił nowe traktory, na które zaciągnął kredyt na 2,5 miliona złotych. Niestety nie poradził sobie ze spłatą zaległych rat.

Nadleśnictwo las
12.05.2021 02:00 Martwe zwierzęta hodowlane znalezione w lesie. Sprawca nadal poszukiwany

Osoba, która dopuściła się tak niegodziwego czynu, jest cały czas poszukiwana. Jeśli winny zostanie zlokalizowany, będzie musiał pokryć koszty utylizacji martwych zwierząt z olchowego lasu. Nieznany sprawca porzucił ciała zwierząt hodowlanych w lesieInformacja o całym zajściu pojawiła się 11 maja 2021 roku na facebookowym profilu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Jak możemy przeczytać w komunikacie, na terenie Nadleśnictwa Bartoszyce (woj. warmińsko-mazurskie) nieznany sprawca porzucił ciała martwych zwierząt hodowlanych. W olchowym lesie pracownicy Nadleśnictwa znaleźli rozkładające się szczątki zwierząt - szacuje się, że jest to przynajmniej sześć sztuk bydła. Ze względu na ciepłą pogodę, a także na fakt, że padlina znajduje się na mokradłach, procesy gnilne zachodzą szybko. Ma to negatywny wpływ na lokalny ekosystem; kwestia stanowi również duże wyzwanie dla leśników, którzy muszą wywieźć ciała martwych zwierząt z rozlewiska, na którym urzędują bobry. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Kolejne szczątki krów znaleziono w okolicy, na prywatnym polu. Czy za obydwoma "niespodziankami" stoi ten sam sprawca? Niestety na obecną chwilę pytanie to pozostaje bez odpowiedzi.

Ptasia grypa - ogniska
12.05.2021 02:00 Ptasia grypa nie odpuszcza. Potwierdzono 6 nowych ognisk

Ogniska ptasiej grypy nr 301 - 306 w 2021 roku stwierdzono na podstawie badań przeprowadzonych w dniach 7 i 9 maja 2021 r. w następujących województwach:warmińsko-mazurskim (2), mazowieckim (4).Fot. Na podstawie danych GIWZapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: W obu gospodarstwach w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie stwierdzono ogniska ptasiej grypy, utrzymywano łącznie 55 040 sztuk drobiu. Natomiast na terenie gospodarstw, gdzie w województwie mazowieckim stwierdzono ogniska ptasiej grypy nr 303 - 306 w 2021 roku, utrzymywano łącznie 730 932 sztuk drobiu. Tylko w gospodarstwie w miejscowości Mdzewo w gminie Strzegowo utrzymywano 679 251 sztuk drobiu. - W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, zgodnie z prawodawstwem krajowym i UE. Drób poddawany jest zabiciu i utylizacji, a wokół ognisk ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone - wskazano w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii.

Grzegorz Puda - emerytura rolnicza
12.05.2021 02:00 Grzegorz Puda ws. emerytur rolniczych. "Oczywiście pracujemy nad zmianą ustawy"

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi został zapytany, czy resort rolnictwa pracuje nad zmianami przepisów, pozwalającym rolnikom, którzy osiągnęli wiek emerytalny, na otrzymanie emerytury przy dalszym prowadzeniu gospodarstwa. - Oczywiście pracujemy nad zmianą ustawy. Jeżeli chodzi o obszar, o którym dziś możemy powiedzieć, w ramach zmian związanych z KRUS, to przede wszystkim rolnicy, część związków zawodowych postulowały o zmianę w art. 28 ustawy, które weźmiemy pod uwagę - przekazał Grzegorz Puda.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Jak zaznaczył szef resortu rolnictwa, trwają prace nad zmianami, a gdy uda się wypracować satysfakcjonujące dla zwracających się o zmianę rozwiązanie, wtedy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi powiadomi o tym. - Ustawa będzie skierowana przede wszystkim do wszystkich, którzy prowadzą małe i średnie gospodarstwa domowe. Tak jak zapowiadaliśmy, będą dotyczyły nie tylko zmian związanych z prowadzeniem, musimy zmienić trochę prawo. Chcielibyśmy również poprawić legislację i po prostu wspierać małych i średnich, pamiętając, że duże gospodarstwa w Polsce też istnieją i tutaj nie chcielibyśmy im przeszkadzać, ale przede wszystkim skupiamy się na tym, żeby pomoc płynęła do małych i średnich gospodarstw, na których rolnictwo polskie jest oparte - dodał Puda.

KRIR - koszenie trawy
12.05.2021 02:00 Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje o niekoszenie trawników. Wszystko dla dobra pszczół

Jak przypomniała Krajowa Rada Izb Rolniczych, tegoroczna chłodna pogoda skutecznie uniemożliwiła odpowiednią pracę pszczół, loty, a także pobieranie pyłku oraz nektaru.- Apelujemy o niekoszenie trawników, które dostarczają pyłku i nektaru dla pszczół i innych owadów zapylających. To, co dla nas czasami jest chwastem, dla owadów zapylających jest wspaniałym pożywieniem - apeluje KRIR. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Dlaczego tak ważne jest, aby nie kosić trawników? Krajowa Rada Izb Rolniczych powiadomiła, że z powodu kwitnienia roślin miododajnych pszczoły mają mniej pokarmu, a jeśli pszczoły nie mają możliwości, żeby dostarczyć sobie pokarmu, należy im pomóc.

Policja - ciągnik
12.05.2021 02:00 70-letni traktorzysta zatrzymany. Policjanci zaapelowali do kierowców

Jak powiadomiła Justyna Leszczyńska z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu, w miniony poniedziałek 10 maja doszło kolizji w Klwatce Królewskiej. Około godziny 14:00 mężczyzna kierujący ciągnikiem doprowadził do zdarzenia z innym pojazdem.

GIW - leki
12.05.2021 02:00 Ostrzeżenie GIW ws. sfałszowanego produktu leczniczego weterynaryjnego

- Uwaga: Sfałszowany produkt leczniczy weterynaryjny APIVAR jest obecnie sprzedawany w około 20 krajach - powiadomiono na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii. Jak powiadomił Główny Inspektorat Weterynarii mowa o produkcie leczniczym weterynaryjnym - Apivar 500 mg (Amitrazum), pasek do zawieszania w ulu, podmiot odpowiedzialny VETO-PHARMA Francja. Informacje uzyskane w systemie szybkiego powiadamiania o niewłaściwej jakości produktów leczniczych wskazały, że sfałszowane produkty zostały stwierdzone w Libanie. Na stronie GIW powiadomiono, że pojawiło się podejrzenie, że podrobiony produkt mógł zostać wyprodukowany w Republice Turcji.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Pożar - stadnina koni
12.05.2021 02:00 Pożar na terenie stadniny koni. Uznano, że podpalacz w chwili popełnienia czynu był niepoczytalny

Przypomnijmy, do pożaru doszło po północy 10 lutego bieżącego roku na terenie stadniny koni w Piotrkowicach. St. kpt. Damian Gorwa z KP PSP w Kościanie po zdarzeniu powiadomił, że ze zgłoszenia wynikało, że ogniem zajął się stóg słomy. Jednak, gdy na miejscu pojawiły się pierwsze zastępy straży pożarnej, okazało się, że pali się wiata magazynowa przy budynkach stajni, gdzie składowana była słoma, siano, zboże, a także maszyny i urządzenia. Pożar był na tyle duży, że zaczął zagrażać koniom, które znajdowały się w stajni. Na miejscu podjęto ewakuację zwierząt.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Na szczęście konie udało się wyprowadzić, a budynek obronić przed ogniem. Na miejscu działania strażaków trwały blisko 14 godzin, z ogniem walczyło 16 zastępów w sile 58 strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Po pożarze straty oszacowano na około 200 tysięcy złotych. Po pożarze na stronie pomagam.pl, założono zbiórkę, by pomóc właścicielom stajni w Piotrkowicach. Jak wskazywano na stronie zbiórki, w wyniku pożaru właściciele stajni stracili wszystkie zapasy jedzenia dla swoich koni. - Od kilku dni jesteśmy wyczerpani i poturbowani w środku, ale dobroć i pomoc, którą od Was otrzymujemy, przywracają wiarę w ludzi. Dziękujemy - napisała właścicielka stajni w mediach społecznościowych.

Pożar - Las Debowy
11.05.2021 02:00 Pożar budynków gospodarczych. Straty sięgają półtora miliona złotych

Pożar wybuchł w miejscowości Las Dębowy. Zgłoszenie w sprawie wpłynęło do Dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Opolu Lubelskim w niedzielę 9 maja bieżącego roku o godzinie 19.41. Jak wynikało ze zgłoszenia, płonął ciągnik rolniczy.

piątka dla zwierząt
11.05.2021 02:00 Piątka dla zwierząt powraca? Rolnicy zapowiadają protesty w stolicy

Atmosfera wyraźnie gęstnieje, a szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski wystosował oświadczenie, w którym zapewnia, że jeśli Sejm będzie pracował nad nową ustawą o ochronie zwierząt, w stolicy będą miały miejsce protesty rolników. Dyskusja na temat ochrony zwierząt powracaŚrodowiska rolnicze niezbyt przychylnie reagują na wszelkiego rodzaju projekty ustaw przewidujące nowe podejście do ochrony zwierząt. We wrześniu ubiegłego roku na terenie Polski przetoczyła się fala protestów związana z zapisami tzw. piątki dla zwierząt, tj. nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Pomysłodawcą projektu była partia rządząca, którą wspierały również środowiska lewicowe. Proponowane zapisy przewidywały m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra (za wyjątkiem królików), całkowitego zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach i na potrzeby widowisk, ograniczenie uboju rytualnego, czy zakaz trzymania zwierząt na uwięzi przez całe dnie. Rolnicy podczas ubiegłorocznych strajków wskazywali, że pomysł Prawa i Sprawiedliwości negatywnie wpłynie na polskie rolnictwo.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]Z drugiej strony, podczas ogólnopolskiego sondażu przeprowadzonego przez CBOS w 2018 roku, aż 59% respondentów wskazało, że chce zakazu chowu i hodowli zwierząt w celu pozyskiwania futer. Za utrzymaniem obecnych praktyk opowiedziało się 31% badanych. Projekt w pewnym momencie trafił do sejmowej zamrażarki, jednakże najnowsze informacje wskazują, że politycy na nowo zamierzają dyskutować na temat praw zwierząt. Katarzyna Piekarska z Koalicji Obywatelskiej zapowiedziała, iż prace nad takim projektem trwają, a przygotowany dokument w najbliższej przyszłości może trafić pod obrady Sejmu.

niemcy szparagi
11.05.2021 02:00 Przymusowa kwarantanna na niemieckiej farmie szparagów. Polacy niezadowoleni

Choć działanie to ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom pracującym przy zbiorze szparagów, to niektóre osoby pochodzące z Polski twierdzą, że zostały do kwarantanny zmuszone i czują się jak niewolnicy. Zmuszeni do zachowania ostrożnościKoronawirus całkowicie zmienił oblicze życia społecznego i gospodarczego. Skutki pandemii odczuwalne są praktycznie we wszystkich branżach na całym świecie - nie inaczej ma się rzecz z sezonowymi zbiorami owoców i warzyw. Mimo zwiększonych rygorów bezpieczeństwa, które wiążą się z dodatkowymi kosztami na barkach rolników, producenci owoców i warzyw nadal zatrudniają obcokrajowców na swoich farmach. Popularnym celem turystyki zarobkowej są Niemcy, które od lat słyną z produkcji szparagów. Heinrich Thierman, właściciel farmy ze szparagami w Dolnej Saksonii stał się bohaterem najgorszego możliwego scenariusza, który mógłby się wydarzyć w gospodarstwie w czasie pandemii. Zlokalizowano tam bowiem ognisko koronawirusa. Choroba została zdiagnozowana u 130 osób. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-11]Co z osobami, których testy nie wykazały obecności wirusa COVID-19? Zostały one skierowane na tzw. roboczą kwarantannę, podczas której mogą wykonywać pracę na polu, jednakże nie wolno im opuszczać farmy. W tym samym czasie dostarczane jest im jedzenie, a ich kwatery pilnowane są przez ochroniarzy.

chiny flaga
11.05.2021 02:00 Plany Chin wobec rolnictwa na 2021 rok. Ekspansja na rynku wieprzowiny trwa

Tak ogromny postęp w branży trzody chlewnej w Chinach możliwy jest tylko dzięki niezwykle szybkiej budowie wielkich ferm przemysłowych. Chiny i produkcja wieprzowinyPrzyzwyczailiśmy się do myślenia, że Chiny są gospodarczym gigantem i z łatwością rozpychają się łokciami w nieomal każdej branży współczesnego biznesu. Nie inaczej ma się rzecz z hodowlą trzody chlewnej i produkcją wieprzowiny. Wedle informacji przekazywanych przez portal pigprogress.net, Zhu Zengyong, pracownik chińskiego resortu rolnictwa twierdzi, że największy wzrost produkcji wieprzowiny będzie zauważalny w czwartym kwartale bieżącego roku. Warto zaznaczyć, że w poprzednich latach chińska produkcja wieprzowiny nie miała się zbyt dobrze ze względu na szalejący wirus afrykańskiego pomoru świń. Pekin postanowił jednak, że pogłowie krajowych świń zostanie nie tyle odbudowane, ile wzniesione na nowy, niespotykany dotąd poziom. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Zhu Zengyong stwierdził, że przewidywana tegoroczna produkcja wieprzowiny w wysokości prawie 50 milionów ton i ilość importowanego mięsa będzie porównywalna do wartości z 2017 roku.

policja
11.05.2021 02:00 Z lasu ukradli piły warte 7 tys. złotych. Czeka ich sroga kara

27- i 28-latek będą mieli teraz do czynienia z wymiarem sprawiedliwości. Za kradzież mienia o wartości siedmiu tysięcy złotych grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat.Ukradli piły spalinowe i ukryli je między skałamiDo opisywanej sytuacji doszło na początku maja bieżącego roku. Mieszkańcy powiatu karkonoskiego w wieku 27 i 28 lat postanowili wzbogacić się w najmniej uczciwy sposób - poprzez kradzież. Piły spalinowe, które obrali za cel swojej akcji, należały do Zakładu Usług Leśnych. Trzy piły spalinowe o łącznej wartości siedmiu tysięcy złotych znajdowały się w ciężarówce zaparkowanej na terenie lasu w powiecie karkonoskim. Pracownicy Zakładu Usług Leśnych przeprowadzali tam ścinkę drzew, podczas której niezbędny był im specjalistyczny sprzęt. W momencie, gdy trzy piły spalinowe znajdowały się w samochodzie, a pracownicy zajęci byli innymi zadaniami, dwóch mężczyzn zakradło się do pojazdu i zabrało urządzenia.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]Jak można zaobserwować na fotografiach wykonanych przez funkcjonariuszy zielonogórskiej policji, jedna z pił spalinowych została ukryta m.in. między skałami w lesie. Warto dodać, że policjanci nie odzyskali jeszcze wszystkich utraconych pił - w komunikacie na oficjalnej stronie dolnośląskiej policji mowa jest o znalezieniu części skradzionego mienia.

11.05.2021 02:00 Mieszkańcy miast chcą tańszej żywności, rolnicy toną w długach. Eksperci wskazują na liczby

Mimo to mieszkańcy miast często wyrażają niezadowolenie spowodowane aktualnymi cenami żywności, które - ich zdaniem - są zbyt wysokie. Rolnicy natomiast zaciskają pasa - ich zarobki wcale nie wzrastają, ponieważ coraz większa część ich budżetu przeznaczana jest na pokrycie kosztów produkcji, cen maszyn rolniczych i siły roboczej. Analiza rynku owoców i warzywJak przekazuje Monday News, pandemia koronawirusa jest czasem, w którym ceny owoców i warzyw stały się niższe. Jest to dość ryzykowna teza; w pewnym sensie kłóci się ona z nastrojami, które panują wśród konsumentów sklepów spożywczych. Jak wskazuje analiza rynku przeprowadzona przez Hiper-Com Poland i UCE RESEARCH, warzywa w sklepach staniały o 4,9%, a owoce - o 5%. Eksperci przekonują, że z jednej strony jest to pozytywna informacja dla konsumentów, lecz z drugiej - niepokojąca dla producentów produktów spożywczych. Analizie poddano prawie 6 tysięcy cen w czasie pierwszego kwartału 2020 roku i 2021 roku. Porównanie stawek ukazało jednoznaczny trend spadkowy cen opisywanych rodzajów żywności. W przypadku warzyw eksperci przyjrzeli się dziesięciu produktom - aż osiem z nich potaniało w 2021 roku wobec roku ubiegłego. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-11]Wedle informacji prasowej Monday News, największe spadki odnotowano w przypadku cebuli (24%). Buraki stały się tańsze o ponad 18% wobec analogicznego czasu sprzed roku, a ziemniaki - o 16%. Droższe w 2021 roku stały się cukinie - o 7,3% oraz papryki - o 2%. Również w przypadku owoców przeanalizowano dziesięć produktów - tutaj spadki cen objęły siedem z nich. Na czele rankingu uplasowały się cytryny (15%), gruszki (13%) i jabłka (11%). W górę poszybowały natomiast ceny kiwi - o 20,2%, grejpfrutów - 5,8%, a także ananasów - 1,4%.

Ciągnik - zderzenie
11.05.2021 02:00 Traktorzysta spowodował kolizję. Grożą mu dotkliwe konsekwencje

Zdarzenie miało miejsce 8 maja w minioną sobotę przed południem. Jak się okazało, w miejscowości Łomazy kierujący ciągnikiem rolniczym marki Deutz-Fahr doprowadził do zderzenia z samochodem osobowym. Jak przekazała komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla z KMP Biała Podlaska, najprawdopodobniej 32-letni mieszkaniec gminy Łomazy, kierowca ciągnika nie ustąpił pierwszeństwa.

Policja - ładowarka
11.05.2021 02:00 Tragedia podczas prac polowych. Nie żyje 4-letnia dziewczynka

W niedzielę 9 maja bieżącego roku w miejscowości Wybudowanie Dąbrowskie 5-latka została przejechana przez ładowarkę podczas prac rolniczych w gospodarstwie. Do zdarzenia doszło około godziny 20:00, a na miejsce natychmiast skierowano straż pożarną, policję i karetkę. Na miejscu zdarzenia, jako pierwsi pojawili się funkcjonariusze straży pożarnej. Strażacy natychmiast przystąpili do udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy, jednak mimo walki o życie dziewczynki, 5-latka zmarła. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez mł. bryg. Łukasza Płusa, rzecznika prasowego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, przed godziną 22:00 zakończyła się resuscytacja krążeniowo-oddechowa dziecka. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Na miejscu zdarzenia pojawili się także funkcjonariusze policji, którzy przystąpili do ustalenia, jak doszło do wypadku. Jak informował Dziennik Bałtycki, na następny dzień po śmierci dziewczynki zaplanowana została sekcja zwłok. Co więcej, Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku przekazała, że w sprawie śmierci dziecka zatrzymane zostały dwie osoby - ojciec i dziadek 4-latki.

ARiMR - wnioski
11.05.2021 02:00 Wsparcie na tworzenie krótkich łańcuchów dostaw. Wnioski tylko do 12 maja

Nabór w ramach Działanie 16 Współpraca nabór 2021 rozpoczął się 29 marca bieżącego roku i jak przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zakończy się 12 maja 2021 roku. Ze wsparcia skorzystać mogą grupy operacyjne na rzecz innowacji, czyli EPI, w której skład musi wchodzić minimum pięciu rolników.Co więcej, EPI musi posiadać zdolność prawną (natomiast jeżeli jej nie ma, musi działać na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej). W wymaganiach Agencja restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaznacza, że grupa EPI musi identyfikować się numerem w krajowym systemie ewidencji producentów.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Ptasia grypa - ogniska
11.05.2021 02:00 Ponad milion sztuk drobiu do wybicia. Już 300 ognisk ptasiej grypy w Polsce

Ogniska ptasiej grypy nr 273 - 300 w 2021 roku stwierdzono na podstawie badań przeprowadzonych w dniach 27 kwietnia - 6 maja 2021 r. w następujących województwach:lubelskie (1), kujawsko-pomorskie (1), mazowieckie (17), warmińsko-mazurskie (4), wielkopolskie (5). Fot. Na podstawie danych GIWZapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: We wszystkich wyżej wymienionych gospodarstwach, gdzie stwierdzono ogniska ptasiej grypy, utrzymywano 1 014 525 sztuk drobiu. - W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, zgodnie z prawodawstwem krajowym i UE. Drób poddawany jest zabiciu i utylizacji, a wokół ognisk ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone - wskazano w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii.

nadleśnictwo kolbudy śmieci
10.05.2021 02:00 Bulwersujące zachowanie w lesie. Kary za śmiecenie nie odstraszają

Czy plaga odpadów znajdowanych przez leśników na terenach leśnych oznacza, że potencjalne kary za tego typu wykroczenie są za małe? A może świadomość społeczna nie pozwala dostrzec krótko- i długofalowych skutków traktowania lasu jak wysypiska śmieci? Kolejny śmieciarz namierzony w lesieNajczęstszy scenariusz, jaki ma miejsce w polskich lasach, jest mało skomplikowany: leśnicy podczas swojej codziennej pracy po prostu znajdują kolejne niespodzianki w postaci odpadów.W większości takich przypadków namierzenie sprawcy jest bardzo trudne lub niemożliwe. Pracownikom Lasów Państwowych pozostają więc apele, które - póki co - nie przynoszą żadnego skutku. Jeszcze niedawno redakcja Rolnik Info opisywała przypadek wielkiego stosu zużytych opon, które wylądowały na terenie leśnictwa Marianka w zachodniej części Polski. W tekście zatytułowanym Leśnicy tracą cierpliwość. W lesie znaleziono stertę starych opon rzecznik Nadleśnictwa Lubsko wskazał, że opisywane sytuacje nie należą do rzadkości. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Kolejnym dowodem prawdziwości tego stwierdzenie jest zdarzenie, które opisało na swoim facebookowym profilu Nadleśnictwo Kolbudy. 4 maja 2021 roku fotopułapka zamontowana na jednym z drzew zarejestrowała - mówiąc delikatnie - niezbyt uprzejmego gościa w lesie. Kierowca samochodu osobowego zatrzymał pojazd na skraju leśnej drogi, otworzył bagażnik i wyjąwszy z niego plastikowe worki z odpadami, pozostawił je obok drzewa. Po wszystkim wsiadł z powrotem do auta i odjechał w siną dal. Mężczyzna najprawdopodobniej nie podejrzewał, że fotopułapka zarejestrowała jego wycieczkę do lasu tak szczegółowo, że odpowiednie służby bez problemu zidentyfikowali jego tożsamość.

LPR helikopter rolnik
10.05.2021 02:00 Rolnik doznał urazu głowy przy maszynie. Dramat w Wielkopolsce

Na miejsce przybyło pogotowie i zabrało poszkodowanego do szpitala śmigłowcem LPR do Kalisza. Dramatyczny wypadek podczas pracyDo wypadku doszło w jednym z gospodarstw we wsi Budy w powiecie krotoszyńskim na terenie województwa wielkopolskiego. 10 maja 2021 roku w godzinach porannych 34-letni rolnik pracował na polu. Korzystał w tym czasie z ciągnika rolniczego oraz maszyny do sianokiszonki. Jak podaje portal ostrow24.tv, mężczyzna w pewnym momencie doznał niezwykle groźnego urazu - jego głowa została nieomal zmiażdżona przez maszynę do sianokiszonki. Medialne źródła nie precyzują, czy świadek, który powiadomił służby o wypadku, był z rolnikiem w momencie zdarzenia, czy znalazł go wtedy, kiedy poszkodowany był już nieprzytomny. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-10]

nawóz pieniądze pole
10.05.2021 02:00 Łamiące informacje z rynku nawozów. Grupa Azoty ostrzega rolników

Szanse na spadek cen są nikłe - za ten stan rzeczy odpowiedzialne są m.in. wzrosty cen gazu, fosforytów i soli potasowej, jak i uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Niekorzystne prognozy na rynku nawozówRolnicy w ostatnim czasie mierzą się z wieloma problemami, których rozwiązywanie skutecznie opróżnia ich portfele. Wzrastające koszty produkcji żywności oddziałują tak naprawdę na nas wszystkich - w łańcuchu dostaw nikt bowiem nie chce zarabiać mniej, niż miało to miejsce dotychczas. Wzrasta nie tylko wartość gazu, fosforytów i soli potasowej - pewne zamieszanie wprowadza też postępująca w Polsce inflacja i osłabianie złotego względem euro. Czy zatem rolnicy mogą mieć jakąkolwiek nadzieję na to, że ceny nawozów w nadchodzących tygodniach choć trochę spadną?W 2021 roku za popularne nawozy rolnicy płacą nawet 10-20% więcej niż rok temu. Jak twierdzą specjaliści Grupy Azoty, niewiele wskazuje na to, by trend ten miał się odwrócić. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-10]Lwią część kosztów produkcji nawozów azotowych stanowi gaz ziemny - jest to od 50 do 70% ich całkowitej wartości. Jak podaje portal sadyogrody.pl, cena gazu wzrosła z około 6 euro/MWh (w maju 2020 roku) do 24 euro/MWh (w maju bieżącego roku).

pogoda
10.05.2021 02:00 Podobnej pogody w tym roku jeszcze nie było. IMGW wydaje ostrzeżenia

Gradobicia mogą dziwić, zwłaszcza że w wielu miejscach w kraju temperatura sięgnie nawet 28 stopni Celsjusza. Jak widać, tegoroczna chłodna wiosna niechętnie żegna się z Polską. Prognoza pogody na najbliższe dniNadchodzą pogodowe nowości, których na dłuższą metę w tym roku nie doświadczaliśmy - w pierwszej części bieżącego tygodnia (tj. od 10 maja 2021 roku) Polska pozostanie wolna od opadów deszczu. Co więcej, we wszystkich rejonach kraju temperatura znacznie wzrośnie, osiągając poziom nawet 29 stopni Celsjusza. Jest to bardzo dobra informacja dla rolników, którzy z utęsknieniem spoglądali w niebo, mając nadzieję na ustanie ulewnych deszczy. Jest jednak nieco gorsza wiadomość: opady pojawią się nad Polską w drugiej części tygodnia. Wtedy też temperatura nieco spadnie. Jak przekazują specjaliści Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad teren naszego kraju zawitało ciepłe powietrze znad Afryki - dzięki temu niskie temperatury w nocy nie będą zagrażały roślinom. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]

krus
10.05.2021 02:00 Wszystko od 10.05. KRUS przypomina o możliwości otrzymania zasiłku opiekuńczego

Tym samym dodatkowe fundusze trafią do osób, których podopieczni nie mogą uczęszczać do placówek edukacyjnych w sposób stacjonarny ze względu na pandemię koronawirusa. Zasiłek opiekuńczy przedłużony do 23 maja 2021 rokuJeszcze w zeszłym tygodniu redakcja Rolnik Info informowała o projekcie Rady Ministrów dotyczącym przedłużenia okresu, w którym możliwe jest otrzymywanie zasiłku opiekuńczego. Dodatkowe fundusze, o których mowa, przewidziane są w ramach przeciwdziałania transmisji wirusa COVID-19. Już wtedy resort rolnictwa, który przygotował projekt rozporządzenia, wskazywał, że możliwość uzyskiwania zasiłku będzie przedłużona o kolejne dwa tygodnie, czyli od 10 maja 2021 roku do 23 maja 2021 roku. Obecnie rodzice i prawni opiekunowie dzieci i osób z niepełnosprawnościami mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ już od dziś (tj. 10 maja 2021 roku) mogą ubiegać się o pozyskiwanie dalszych funduszy w ramach zasiłku. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]

asf niemcy
10.05.2021 02:00 Niemiecki minister rolnictwa chce przywozić świnie do Polski ze stref objętych ASF

Minister rolnictwa Brandenburgii Axel Vogel miał wystosować prośbę do federalnego resortu rolnictwa o staranie się na takie pozwolenie za zgodą Unii Europejskiej. Niemiecka trzoda chlewna trafi do Polski? Informacje przekazywane m.in. przez telewizję rtl.de z pewnością nie spodobają się polskim rolnikom. Nie jest nowością, że afrykański pomór świń sprawia, że rynki zbytu kurczą się, a stabilizacja staje się powoli marzeniem ściętej głowy. Sprawia to, że politycy z różnych krajów szukają rozmaitych sposób na radzenie sobie z kryzysem. W ostatnim czasie niemieckie media przekazały, że szef resortu rolnictwa Brandenburgii zadeklarował, że transportowanie niemieckiej trzody chlewnej z terenów zajętych przez ASF do Polski jest dobrym pomysłem i nie powinno być zakazane. Niemiecki polityk swoją wypowiedź uzasadnił stwierdzeniem, że w zachodniej Polsce i tak mamy do czynienia z wieloma ogniskami afrykańskiego pomoru świń. Jego zdaniem ewentualny zakaz eksportu ma sens tylko w sytuacji, gdy mowa o obszarach wolnych od tej choroby. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-9]Axel Vogel wskazał, że niemieckie gospodarstwa produkujące mięso wieprzowe są często blisko związane z zakładami przetwórczymi w zachodniej Polsce. Choć z jednej strony chęć utrzymania ożywionych kontaktów handlowych jest zrozumiała, to pod znakiem zapytania staje bezpieczeństwo takiego przedsięwzięcia.

potok borsuk
10.05.2021 02:00 Osierocony borsuk znaleziony przy potoku. Nietypowa interwencja śląskiej policji

Wystraszone zwierzątko zostało zabrane przez policjantów i strażaków - w dalszej kolejności borsuczym maluchem zaopiekowali się specjaliści z Ośrodka Rehabilitacji Mysikrólik. Na odsiecz małemu borsukowiFunkcjonariusze policji chronią nie tylko ludzkie życie i bezpieczeństwo - nierzadko koleje ich zawodowego życia krzyżują się z losem zwierząt w potrzebie. W połowie kwietnia portal Rolnik Info w tekście zatytułowanym Kobieta znalazła na polnej drodze porzucone szczenięta. Nie były to psy informował o małych, osieroconych liskach, którym bez wahania pomogli policjanci. 10 maja 2021 roku na oficjalnej stronie policji pojawił się komunikat, w którym opisano kolejną akcję pomocową zwieńczoną sukcesem. Tym razem głównym bohaterem historii okazał się być maleńki borsuk. Jak przekazują policjanci KWP w Katowicach, jedna z mieszkanek Wisły na terenie województwa śląskiego, w nocy usłyszała dźwięki łudząco przypominające płacz dziecka. Zaniepokojona kobieta zadzwoniła na policję. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]W okolicach potoku Łabajów funkcjonariusze odnaleźli malucha - był to jednak borsuk, a nie człowiek. Mały ssak przebywał w okolicy bez swojej mamy, a w wyniku dalszych dociekań okazało się, że samica musiała najprawdopodobniej zginąć. W akcji wzięli udział też druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy złapali przestraszone borsucze dziecko i przekazali je pod opiekę policjantom.

owoce pieniądze
09.05.2021 02:00 Ponad 100 złotych za kilogram popularnych owoców. Taniej już nie będzie?

Klienci sklepów spożywczych nie kryją oburzenia - by kupić lubiane w Polsce owoce i warzywa, muszą zostawiać przy kasie coraz więcej pieniędzy. Maliny i truskawki nie są jednakże jedynymi produktami, których ceny wypalają dziurę w kieszeniach konsumentów. Bolesne ceny za przysmaki PolakówNa temat kształtowania się cen malin i truskawek wypowiedział się Jakub Olipra, analityk banku Credit Agricole, cytowany przez portal money.pl. Według niego kluczem do wyjaśnienia tak wysokich cen wspomnianych owoców jest niesprzyjająca aura, a także fakt, że sezon na wymienione owoce jeszcze się nie zaczął. Polskim rolnikom z pewnością nie trzeba uświadamiać, że niskie temperatury (włącznie z przymrozkami) oraz ulewne deszcze przyczyniły się do zniszczeń zasiewów i ogólnego zaburzenia pracy w gospodarstwach o profilu roślinnym. Efekt nie jest zaskakujący, działa tu bowiem proste prawo ekonomii: produktu jest mniej, więc jego cena wzrasta. Co więcej, kwoty za poszczególne gatunki owoców i warzyw rosną nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Na południowych krańcach naszego kontynentu pogoda nie oszczędziła rolników - również oni musieli zmagać się z negatywnymi skutkami przymrozków i opadów deszczu. Jak podaje money.pl, sytuacja okazała się być na tyle poważna, że w bieżącym roku szacowana ilość wina produkowanego we Francji spodziewana jest na poziomie 30% niższym niż w 2020 roku. Ceny w supermarketach rosną, a papryka sprzedawana po 18 złotych za kilogram czy pomidory po 12 złotych przestają powoli dziwić. Średnia cena za kilogram malin to obecnie 112 złotych, truskawek - 24,50 złotych. Istnieje jednak szansa, że w momencie, gdy sezon na wymienione produkty rozpocznie się w Polsce, ich ceny nieco spadną. Czy jednak będą na podobnym poziomie cenowym, co rok temu? Tutaj kwestia jest mocno wątpliwa.

floating farm niderlandy
09.05.2021 02:00 Niderlandy: stworzyli pływającą farmę w porcie. Obrońcy zwierząt podnieśli alarm

Zwierząt nie udało się niestety uratować. Pomysłodawcy pływającej farmy twierdzą jednak, że krowy wypadły za burtę z winy człowieka - dwukrotnie zapomniano bowiem o zamknięciu bramki zabezpieczającej. Pływająca farma w porcie w RotterdamieRotterdam jest jednym z większych miast Niderlandów i słynie m.in. z wielkiego portu. Holenderscy rolnicy, nastawieni na efektywne i ekologiczne rolnictwo, szczycą się wysokimi plonami i maksymalnym wykorzystaniem przestrzeni. Tym razem nie chodzi jednak o rolnictwo wertykalne, a pierwszą na świecie pływającą farmę krów mlecznych połączoną z mleczarnią. Inwestycja znajduje się nieopodal lądu, w rotterdamskim porcie. Wedle założeń pomysłodawców farma ma być przykładem tzw. miejskiego rolnictwa; prowadzi bowiem recykling odpadów i działa w zrównoważony sposób. Wiele fotografii pływającej farmy (ang. floating farm) można znaleźć m.in. na Instagramie.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Choć krowy są bardzo zadbane, to niektórzy komentatorzy krytykują fakt, iż zwierzęta nie mają zapewnionego odpowiedniego dostępu do pastwiska i żyją blisko zanieczyszczeń pochodzących z miast. Z drugiej strony, kolejne fotografie pokazują zwierzęta pasące się na lądzie nieopodal farmy przycumowanej w porcie. Tego typu dyskusje nie są jednak obecnie największym problemem pomysłodawców pływającej farmy - w ostatnim czasie ich działalności przyglądają się ze sceptycyzmem obrońcy zwierząt.

asf
09.05.2021 02:00 Przełom w zwalczaniu ASF? Niezwykle obiecujące wieści dla rolników

Jak podaje portal cenyrolnicze.pl, opisywana szczepionka jako jedyna spośród dotychczas opracowanych nie wywołuje żadnych objawów chorobowych u zwierząt. Badania nad bezpieczeństwem i skutecznością preparatu są nadal w toku. Nadzieja dla hodowców trzody chlewnej?Szczepionka przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń może stać się jedyną deską ratunku dla zrozpaczonych hodowców trzody chlewnej, którzy nieomal z dnia na dzień muszą likwidować całe stada świń. Za ogromną męczarnią nieuleczalnie chorych zwierząt stoją również ludzkie dramaty - przerwana płynność finansowa, coraz większe długi, niewypłacalność gospodarstwa, a także brak środków na to, by odtworzyć pierwotne stado. Informacje o szczepionce przeciwko ASF co jakiś czas pojawiały się w przestrzeni publicznej, lecz nie były to wiadomości, które dawały nadzieję na rzeczywistą zmianę trudnej sytuacji. Powodem był fakt, iż każda z testowanych szczepionek dawała dodatkowe objawy chorobowe u zwierząt i nie mogła być przez to wprowadzona do sprzedaży komercyjnej. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]Wynaleziona rok temu doustna lub donosowa szczepionka przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń jest obecnie jedyną obiecującą propozycją, która może pomóc w walce z chorobą trzody chlewnej i dzików. Naukowcy z USA utrzymują, że ich produkt różni się od dotychczasowych szczepionek i ma potencjał do tego, by być sprzedawany w sposób komercyjny. Wedle zapewnień badaczy, testowana szczepionka nie wywołuje objawów chorobowych u zwierząt. Dzięki temu, że działa wskutek kontaktu z błoną śluzową, mogłaby być rozrzucana w lasach w celu ochrony dzików przed ASF. Na obecną chwilę preparat nadal jest poddawany testom i nie można go kupić.

rolnicy podlasie
09.05.2021 02:00 Bohaterka serialu "Rolnicy. Podlasie" została mamą. Znamy imię dziecka

Pociecha rolników z Haciek ma na imię Lena i urodziła się pod koniec marca. Natalia z Haciek urodziła dziewczynkęBohaterki serialu Rolnicy. Podlasie nie szczędzą widzom emocji - wiemy, że wkrótce na świecie pojawi się pierwsze dziecko Emilki Korolczuk z Laszek. Kilka miesięcy przed nią córkę urodziła natomiast Natalia Korszak z Haciek. Jak możemy dowiedzieć się z mediów społecznościowych, 28 kwietnia minął dokładnie miesiąc od narodzin małej Leny. Jak twierdzi Natalia, córka jest oczkiem w głowie mamy i taty. Natalia i Michał w swoim gospodarstwie skupiają się głównie na hodowli krów, ale uprawiają również zboża. Po raz pierwszy w serialu Rolnicy. Podlasie pojawili się w drugim sezonie produkcji. Małżeństwem są od 2017 roku i - co ciekawe - poznali się przez internet. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-8]Natalia dla ukochanego pozostawiła rodzinne Suwałki i przeprowadziła się do wsi Haćki, w którym Michał wraz z ojcem prowadzi gospodarstwo. Mężczyzna ma w planach przejąć rolniczy biznes i w przyszłości samodzielnie go rozwijać.

drobiarstwo
09.05.2021 02:00 Drobiarstwo w tarapatach. Jeden czynnik ma szczególne znaczenie

Jak przekazuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, w rankingu największych importerów polskiego drobiu Wielka Brytania spadła z drugiej pozycji na czwartą. Jest to niekorzystne zjawisko, które zostało bezpośrednio wywołane odejściem Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Polskie drobiarstwo w obliczu efektów brexituBrexit był (i nadal jest) gigantycznym wyzwaniem dla gospodarki kontynentalnej Europy i choć pertraktacje Wielkiej Brytanii z Unią Europejską dobiegły końca, to skutki wspólnotowego rozwodu stają się obecnie coraz bardziej dotkliwe. Za trudną sytuację polskiego drobiarstwa jest bowiem odpowiedzialna nie tylko pandemia koronawirusa, wirus ptasiej grypy, ale też brexit. Czy oznacza to, że polscy producenci produktów drobiowych powoli tracą brytyjski rynek? Odpowiedź nie będzie tutaj zdecydowana, choć wiele wskazuje na to, że polskie firmy sprzedające drób nie mogą liczyć na rynki zbytu w Wielkiej Brytanii w taki sam sposób, jak jeszcze miało to miejsce w niedalekiej przyszłości. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]Dowód? Według informacji przekazywanych przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz drugim największym importerem drobiu z kraju nad Wisłą była w 2020 roku Wielka Brytania. Obecnie znajduje się ona na czwartej pozycji w tym rankingu. Jeśli tendencja ta będzie się pogłębiać, będzie to oznaczać niemałe problemy dla polskich drobiarzy.

rolnik
09.05.2021 02:00 Francusko-belgijska granica przesunięta. Rolnik może mieć kłopoty

Sprawił tym samym, że powierzchnia Belgii została powiększona kosztem terytorium Francji. Rolnik będzie musiał czym prędzej przywrócić kamień na swoje pierwotne miejsce - w przeciwnym wypadku grozi mu kara nałożona przez państwo. Rolnik przesunął granicę państwRolnicy w każdym kraju na świecie podczas uprawiania ziemi zmagają się z wieloma obiektami, które znajdują na polach. Zazwyczaj są to mniejsze lub większe kamienie, niekiedy pozostałości po konfliktach zbrojnych w postaci niewybuchów. Czasami jednak dochodzi do sytuacji, w której przeszkodą w uprawie ziemi staje się słup lub kamień graniczny. Dla zarysowania sytuacji warto zaznaczyć, że granica francusko-belgijska oznaczona jest występującymi regularnie charakterystycznymi kamieniami. Aktualnie obowiązująca granica obydwu wymienionych państw została wyznaczona w 1820 roku i rozciąga się na dystansie 620 kilometrów. Na linii tej znajdują się jednakże wioski, a wraz z nimi - pola uprawne, na których pracują rolnicy. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-10]Kamień graniczny, który znajdował się na polu rolnika mieszkającego we wsi Erquelinnes w Belgii, nie był głęboko osadzony w gruncie, toteż farmer bez większego trudu przesunął go o 2,29 metra dalej. Dzięki temu mógł kontynuować prace polowe bez omijania przeszkody. Jak się jednak okazało, pozornie mało istotne działanie nie przeszło bez echa.

straż graniczna
09.05.2021 02:00 Żona rolnika szefową gangu. Nie do wiary, czym zarządzała

Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali w sumie dwadzieścia osiem osób - w tym dwudziestu trzech Polaków oraz pięciu obywateli Ukrainy. Straż Graniczna rozbiła gang. Na czele żona rolnikaNa terenach przygranicznych pracownicy Straży Granicznej nigdy nie narzekają na brak zajęć. Do istotnego wydarzenia doszło wiosną 2021 roku, o czym 5 maja poinformował Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej w Lubaczowie. Jak przekazują funkcjonariusze w komunikacie na swojej stronie internetowej, rozbiciu uległ gang zajmujący się m.in. organizowaniem pobytu w Polsce cudzoziemcom zza wschodniej granicy, a także rejestracją fikcyjnych zaproszeń dla obcokrajowców w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. Jak już wspomniano, na czele zorganizowanej grupy przestępczej stała 47-letnia kobieta - żona rolnika mieszkającego na Podkarpaciu. Szefowa gangu była osobą decyzyjną i - jak podaje Straż Graniczna - wyznaczała zadania do wykonania dla członków swojej grupy. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-11]

Transport - zwierzęta
08.05.2021 02:00 Transport zwierząt zawrócony przez lekarza weterynarii. Wobec przewoźnika wszczęto postępowanie

Na przejściu granicznym w Chyżnem (woj. małopolskie) w dniu 30 kwietnia bieżącego roku małopolscy inspektorzy zatrzymali do kontroli pojazd należący do polskiego przewoźnika. W aucie przewożone były zwierzęta ze Słowacji do Polski.

Ptasia grypa - sztab kryzysowy
08.05.2021 02:00 Wojewoda Mazowiecki: "Samorządy zezwalają na budowę ferm i powinny również brać odpowiedzialność za sytuacje kryzysowe"

Wczoraj, 7 maja bieżącego roku, w Ciechanowie w Delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się spotkanie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z wystąpieniem ognisk ptasiej grypy w Polsce. W spotkaniu wzięli udział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, Główny Inspektor Weterynaryjny Bogdan Konopka i Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii lek. wet. Paweł Jakubczak, Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Andrzej Wasielewski i Kierownik Delegatury MUW w Ciechanowie Anna Żebrowska.

Pożar - chlewnia
08.05.2021 02:00 Pożar w chlewni. Dzięki właścicielowi straty ograniczono do minimum

W czwartek 6 maja bieżącego roku około godziny 17:45 do Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorzowie Śląskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku inwentarskiego w miejscowości Jastrzygowice. W chlewni w jednym z boksów, gdzie przebywały prosięta, zapaliła się słoma. Już w trakcie dojazdu strażaków na miejsce okazało się, że ogień został stłumiony.- W trakcie dojazdu na miejsce zdarzenia, dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Oleśnie przekazał informację, że pożar został stłumiony w zarodku przez właściciela budynku - powiadomili strażacy z OSP Gorzów Śląski.

MRiRW - ubezpieczenia
08.05.2021 02:00 Kwestia ubezpieczenia upraw rolnych. Ministerstwo rolnictwa odpowiedziało

- Następnie możliwość składania wniosków miała zostać zablokowana. Z przekazanych mi informacji wynika, że prawdopodobnie pula pieniężna przeznaczona na dofinansowania miała ulec szybkiemu wyczerpaniu. Ponadto część agentów ubezpieczeniowych wskazuje, że tymczasowo została im zablokowana możliwość oferowania jakichkolwiek ubezpieczeń rolnych – także niedotowanych - można przeczytać w interpelacji skierowanej do Grzegorza Pudy, szefa MRiRW. Zdaniem posła niezbędna jest interwencja ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dzięki której firmy ubezpieczeniowe otrzymają dodatkowe środki na ubezpieczenia rolne, co przełoży się na to, że większa ilość rolników będzie mogła z nich skorzystać. Tym bardziej na tę kwestię trzeba zwrócić uwagę, bo jak zauważa poseł Kaczmarczyk, w obliczu pandemii wielu rolników nie mogło skorzystać z pomocy w ramach tarcz antykryzysowych. A jakie zdanie na tę sytuację ma Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi? Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

IMGW - przymrozki
08.05.2021 02:00 IMGW ostrzega przed przymrozkami. Jest też dobra wiadomość dla rolników, sadowników i działkowców

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed przymrozkami wydane w sobotę przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) obowiązuje w nadchodzącą noc dla wschodniej i centralnej Polski oraz znacznej części północy i południa kraju. Jak informuje IMGW, temperatura przy gruncie spadnie do około -2°C, natomiast na obszarach podgórskich do -5°C. Tereny, na których obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami, zaznaczono na poniższej mapie żółtym kolorem. Fot. IMGWZapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Wydanie przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżeń pierwszego stopnia oznacza, że mogą pojawić się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które niosą za sobą zagrożenie życia i zdrowia oraz mogą powodować straty materialne.

Ciągnik - kradzież
08.05.2021 02:00 Skradziono ciągnik. Właściciel wyznaczył nagrodę za wskazanie sprawców

Jak powiadomiono za pośrednictwem mediów społecznościowych, w nocy z wtorku na środę (4.05 na 5.05) skradziony został ciągnik. Do kradzieży doszło w miejscowości Skurów (przy stacji BP, KFC trasy nr 7 w stronę Warszawy drogi lokalnej Grójec-Skurów).

Emilia - Rolnicy Podlasie
08.05.2021 02:00 Emilia z "Rolnicy. Podlasie": "Akcja obornik" w Laszkach

Emilia Korolczuk, młoda rolniczka znana z programu "Rolnicy. Podlasie" za pośrednictwem platformy YouTube na bieżąco pokazuje swoim fanom, co dzieje się u niej w gospodarstwie. Tym razem na najnowszym nagraniu można zobaczyć "akcję obornik".

wypadek - ciągnik
08.05.2021 02:00 Zderzenie samochodu ciężarowego z ciągnikiem. Kierowca trafił do szpitala

We wtorek 4 maja bieżącego roku w miejscowości Wysiadłów, gmina Wilczyce (woj. świętokrzyskie) doszło do wypadku drogowego. Zgłoszenie o wypadku wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu, jak się okazało, na miejscu doszło do zderzenia samochodu ciężarowego z ciągnikiem rolniczym. Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały zastępy Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej PSP w Sandomierzu, OSP Wysiadłów i OSP Łukawa oraz policja. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: - Po dojeździe na miejsce zdarzenia straży pożarnej stwierdzono, że doszło do zderzenia dwóch pojazdów, samochodu ciężarowego oraz ciągnika rolniczego, którymi podróżowali tylko kierowcy - przekazali strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu.

Wypadek - policja
07.05.2021 02:00 Wypadek podczas prac przy pozyskaniu drewna w lesie. Nie żyje 66-latek

Jak przekazała młodsza aspirant Joanna Klimek z Komedy Powiatowej Policji w Biłgoraju, w czwartek 6 kwietnia bieżącego roku do Komisariatu Policji w Józefowie wpłynęło zgłoszenie, z którego wynikało, że w obrębie kompleksu leśnego w okolicach miejscowości Bukownica doszło do śmiertelnego wypadku.

Grzegorz Puda - KPO
07.05.2021 02:00 Grzegorz Puda: "Dzięki moim staraniom sektor rolno-spożywczy został w KPO wyróżniony"

O "staraniach" ministra powiadomiono także na oficjalnej stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gdzie wskazano, że pieniądze pochodzące z Krajowego Planu Odbudowy będą ogromną szansą zarówno dla przyspieszenia rozwoju, jak i dla wzmocnienia odporności polskiej wsi oraz sektora rolno-spożywczego.Jak przekazano, dzięki szefowi resortu rolnictwa, sektor rolno-spożywczy otrzyma z KPO blisko 2,2 mld euro (6% całkowitego budżetu KPO). Dodatkowe wsparcie ma zostać przeznaczone także dla mieszkańców wsi, mowa o środkach przeznaczonych między innymi na termomodernizacji budynków mieszkalnych oraz inwestycje samorządów gmin wiejskich i miejsko-wiejskich (cyfryzacja, budowa infrastruktury wodno-kanalizacyjnej czy wdrożenie reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego). Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Na inwestycje (zeroemisyjne połączenia autobusowe, infrastruktury podmiotów leczniczych na poziomie powiatowym) na wsiach zaplanowano w Krajowym Planie Odbudowy 7,4 mld euro, czyli jak wskazuje resort rolnictwa 20,5% całkowitego budżetu KPO. - Zapewnienie dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych dla każdego mieszkańca Polski niezależnie od jego miejsca zamieszkania to szczególnie ważny priorytet inwestycyjny na najbliższe lata, dlatego w KPO oprócz środków na rozwój usług zdrowia na poziomie powiatowym przewidziano dodatkowe 4,392 mld euro (ponad 12,21% całkowitego budżetu KPO) w ramach komponentu D „Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia” - powiadomiono na stronie resortu rolnictwa i zaznaczono, że środki na te inwestycje stanowić będą niemalże 95% z KPO.

Zasiłek opiekuńczy - projekt rozporządzenia
07.05.2021 02:00 Nowy projekt rozporządzenia resortu rolnictwa ws. zasiłku opiekuńczego

Wzorem poprzednich projektów rozporządzeń przygotowanych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi termin przysługiwania zasiłku opiekuńczego, którzy przysługuje ubezpieczonym w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, ma zostać wydłużony o dwa tygodnie, czyli do dnia 23 maja 2021 r.Przypomnijmy, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, zasiłek opiekuńczy przysługuje do najbliższej niedzieli, 9 maja, a o dodatkowe pieniądze mogą ubiegać się rolnicy, bądź domownicy ubezpieczeni w KRUS, gdy z powodu COVID-19 zamknięte zostanie żłobek, przedszkole, szkoła, bądź inna placówka, do której uczęszcza dziecko, lub gdy z powodu COVID-19 niania lub dzienny opiekun nie mają możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8, bądź dzieckiem z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności, lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Zgodnie z obecnie przyjętymi zasadami, zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nie przysługuje, gdy drugi z rodziców ma możliwość sprawowania opieki nad dzieckiem, tj. jest bezrobotny, bądź korzysta z urlopu wychowawczego lub rodzicielskiego. Niezmiennym do tej pory było także to, że zasiłek opiekuńczy przysługuje na wniosek.

LIR - redukcja ptactwa
07.05.2021 02:00 LIR: Należy ograniczyć liczebności dzikiego ptactwa

Zdaniem zarządu LIR zarówno rolnicy, jak i myśliwi w ostatnich latach zaobserwowali dynamiczny wzrost liczebności niektórych gatunków ptactwa. Mowa między innymi o wzroście liczebności gęsi zbożowej, gęsi białoczelnej, czy kaczki krzyżówki. Wymienione gatunki ptaków nie tylko odpowiedzialne są za wyrządzanie szkód w uprawach, ale i są głównymi wektorami wirusa ptasiej grypy. - Lubelska Izba Rolnicza wnosi, aby rozważono możliwość wydłużenia okresu polowań na to ptactwo przynajmniej i miesiąc - wnioskuje LIR. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Co więcej, zarząd wnioskuje o przeznaczenie kwot na odstrzał sanitarny. Jak zauważa zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej, obecny wzrost liczebności gęsi zbożowej, gęsi białoczelnej i kaczki krzyżówki jest "nienaturalny", przez co już od dawna ptaki przestały żerować w naturalnym środowisku i przeniosły się na pola uprawne. Duża liczebność wymienionych gatunków ptaków nie przekłada się także zdaniem zarządu LIR na zdrowotność, dlatego redukcja liczebności stad może poprawić kondycję zdrowotną i uchronić ptaki przed ptasią grypą.

ARiMR - wnioski
07.05.2021 02:00 Wsparcie ekosystemów leśnych. Nabór rusza 17 maja

Ze wsparcia mogą skorzystać właściciele lasów prywatnych, a przedmiotem są inwestycje przyczyniające się do przekształcenia niekorzystnej struktury drzewostanów na drzewostan zbliżony do naturalnego lub półnaturalnego. Wsparcie obejmuje inwestycje w lasach prywatnych w średnim wieku 11-60 lat, które polegają na:Wnioski w ramach wsparcia można składać do 27 czerwca bieżącego roku w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (odpowiednich ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy). Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Zwierzęta - straż pożarna
07.05.2021 02:00 Niecodzienny wypadek kolejowy. Pociąg uderzył w krowy

Pomiędzy stacją kolejową w Bierutowie a przejazdem kolejowym na drodze wojewódzkiej DW 451 – wylot na Namysłów stwierdzono, że pociąg pasażerski uderzył w dwie krowy. - W wyniku zdarzenia jedna z krów leży obok składu pociągu, natomiast druga krowa zlokalizowana jest pod składem w przedniej części pociągu - relacjonowali funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

ARiMR - nabór wniosków
05.05.2021 02:00 ARiMR przypomina o wsparciu dla rolników. Wnioski tylko do końca maja

Ze wsparcia finansowego Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” w ramach PROW 2014-2020 mogą skorzystać nowe grupy producentów rolnych, które zostały uznane od 18 sierpnia 2020 r. W skład grupy producentów rolnych muszą wchodzić osoby fizyczne, które prowadzą działalność (mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa). - O dofinansowanie mogą starać się również organizacje producentów uznane na podstawie ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych albo z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych - informuje ARiMR. Natomiast pomoc nie przysługuje producentom drobiu, wyrobów z mięsa drobiowego i jego podrobów oraz owoców i warzyw.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

MRiRW - nowe formy pomocy
05.05.2021 02:00 Projekt rozporządzenia ministerstwa rolnictwa. Zaproponowano wprowadzenie nowych formy pomocy

Wśród zaproponowanych rozwiązań znalazło się wprowadzenie nowej formy pomocy dla podmiotów prowadzących działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół. Jak wskazano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, pomoc oznaczałaby dotacje w wysokości 20 złotych do każdej przezimowanej rodziny pszczelej. Druga forma pomocy miałaby objąć producentów rolnych, których uprawy zostały zniszczone w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w 2020 r. Wsparcie miałoby przysługiwać w formie dotacji, która zostanie uzależniona od rodzaju uprawy i wysokości szkód na danej powierzchni. Zaproponowano następujące stawki:Fot. Na podstawie danych zamieszczonych w projekcie rozporządzenia "Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa"Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Jak wskazano, producenci rolni, którym w 2020 roku w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych zniszczone zostały uprawy,"nie uzyskają środków niezbędnych na wznowienie produkcji rolnej, czy w przypadku produkcji zwierzęcej na zakup brakujących pasz".- Ponadto proponuje się, aby pomoc w formie dopłat do oprocentowania kredytów była również udzielana na zakup udziałów w spółdzielniach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa produktów rolnych lub przetwórstwa ryb, skorupiaków i mięczaków. Jednocześnie, aby przywrócić preferencyjny charakter tych kredytów, proponuje się, aby wysokość oprocentowania tych kredytów dla kredytobiorcy była nie wyższa niż 1% w skali roku - wskazano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Pożar - budynek gospodarski
05.05.2021 02:00 Nocna walka z ogniem. Strażacy z płonącego budynku gospodarczego ewakuowali bydło

Do pożaru doszło w miniony wtorek 4 maja bieżącego roku. Jak powiadomili strażacy z OSP Knyszyn do pożaru budynku gospodarczego w miejscowości Kołodzież, gmina Mońki zostali zadysponowani o godzinie 00:28.

Rolnicy. Podlasie - apel Andrzeja
05.05.2021 02:00 Pilny apel Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie". Chodzi o bijatykę i policję

- Mam ogromny apel do moich widzów, fanów, odwiedzać nas oczywiście można, tylko chodzi o to, żeby jak tutaj się napiją, chodzi tu bardziej o młodzież, przedział 20-30 lat, żeby nie skakali do bitki i sąsiadów nie zaczepiali - zaapelował Andrzej.

Ptasia grypa - odszkodowania
05.05.2021 02:00 Co z odszkodowaniami dla hodowców? Ziejewski o chaosie w branży drobiarskiej

Trzęsieniem ziemi, o którym mówił poseł, to nic innego, jak dramatyczna sytuacja związana z ptasią grypą w kraju. Ziejewski w swoim wystąpieniu przekazał, że od początku roku w Polsce wykryto 265 ognisk ptasiej grypy (zgodnie z najnowszymi informacjami Głównego Inspektoratu Weterynarii w 2021 roku potwierdzono 272 ognisk ptasiej grypy). Stwierdzanie kolejnych ognisk niesie za sobą utylizację drobiu. Od początku roku w Polsce zgodnie z danymi GIW zutylizowano 8 249 810 sztuk drobiu. Jak podkreślił poseł, taka sytuacja niesie za sobą ogromne straty dla rolników. Zbigniew Ziejewski dodał, że straty wyliczone tylko w powiatach żuromińskim, mławskim i sierpeckim, to kwota 500 mln zł. Tylko że zgodnie z budżetem na bieżący rok na zwalczanie chorób zakaźnych przewidziano 430 mln zł. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

przemyt - kalafiory
05.05.2021 02:00 W transporcie mieli nie tylko kalafiory z Hiszpanii. Trzy osoby zostały zatrzymane

Na parkingu w okolicach Jędrzychowic (woj. dolnośląskie) funkcjonariusze z Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu skontrolowali samochód ciężarowy. Jak się okazało, CBŚP posiadała informację, że może dochodzić do przemytu, a kontrabanda miała być właśnie transportowana kontrolowanym samochodem, który przekraczał granicę niemiecko-polską. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

AGROunia - KPO
05.05.2021 02:00 "Jak się nas nie boją, to nas lekceważą". AGROunia pod Sejmem ws. KPO

Dzisiaj przed Sejmem odbyła się konferencja prasowa w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, na której pojawili się przedstawiciele AGROunii, poseł Lech Kołakowski oraz prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. - Trzeba jasno i głośno powiedzieć, że polskiej wsi nikt nie usłyszy, jak rolnicy nie narobią hałasu, to nikt o nas nie mówi. Jak się nas nie boją, to nas lekceważą i z tym niestety mamy do czynienia od dłuższego czasu. Jak my nie narobimy hałasu, jak my nie przyjedzie nas do stolicy kilkadziesiąt tysięcy, to o nas całkowicie zapominają - zaznaczył Kołodziejczak, odpalając flarę.

Rolnicy. Podlasie - Gienek apel do fanów
04.05.2021 02:00 Rolnicy z Plutycz zwrócili się do fanów. Potrzebna jest pomoc w odnalezieniu świadków zdarzenia

Przypomnijmy, jak wynikało z materiału opublikowanego przez AGROunię, w Plutyczach doszło do zatrzymania Gienka, znanego z programu "Rolnicy. Podlasie". Na nagraniu widać było, jak rolnik został zatrzymany i wyprowadzony z własnej posesji do radiowozu policyjnego. Jak się okazało, Gienek w areszcie spędził noc. W mediach społecznościowych rolników wskazano, że spędzenie nocy w areszcie było dla rolnika bardzo ciężkie, a do dziś odczuwa skutki tych wydarzeń. Jak podkreślono, zdaniem rolników, działania funkcjonariuszy były nieadekwatne do całej sytuacji. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Pożar - ciągnik rolniczy
04.05.2021 02:00 Doszczętnie spłonął ciągnik rolniczy. Wysokie straty po pożarze wiaty garażowej

Do pożaru doszło w minioną środę, 28 kwietnia bieżącego roku. Jak przekazali strażacy z Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Wielkopolskim, pożar wybuchł ok. godz. 19:12 w miejscowości Lubiechowo. Ogień pojawił się w wiacie garażowej, w której znajdował się ciągnik rolniczy.

Policja - rolnik
04.05.2021 02:00 Podczas sadzenia ziemniaków natknął się na niebezpieczne znalezisko. Policja zaapelowała o ostrożność

Jak powiadomiła komisarz Ewa Czyż z Komendy Miejskiej w Chełmie, mężczyzna podczas prac polowych natknął się na niebezpieczne znalezisko. Jak się okazało, przedmiot odnaleziony przez mieszkańca Chełma, który sadził ziemniaki na działce letniskowej w gminie Kamień, to najprawdopodobniej granat ręczny.

Morawiecki, Wojciechowski - konferencja prasowa
04.05.2021 02:00 "Bezprecedensowe kwoty wsparcia dla rolnictwa". Spotkanie Morawieckiego i Wojciechowskiego

Jak powiadomił wczoraj podczas konferencji prasowej Piotr Müller, dzisiaj rano miało się odbyć spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim. Zgodnie ze słowami Müllera, Morawiecki razem z Wojciechowskim mieli rozmawiać na temat na temat wdrażania środków unijnych w zakresie rolnictwa, plus Krajowego Planu Odbudowy. Po spotkaniu odbyła się konferencja prasowa z udziałem unijnego komisarza ds. rolnictwa i premiera. - Fundusze unijne pomogą w rozwoju polskiego rolnictwa, pomogą w sposób niezwykle wydatny, a to tez dlatego, że w procesie negocjacji, (...) udało się dla polskiego rolnictwa wypracować bezprecedensowe kwoty wsparcia - zaznaczył premier już na początku konferencji prasowej. Zgodnie ze słowami Mateusza Morawickiego "droga rozwoju Polski wiedzie przez rolnictwo". Rozwój ten, zdaniem premiera, będzie możliwy dzięki wyrównaniu szans dla rolników, chodzi między innymi o wyrównanie do średniej unijnej dopłat oraz dzięki specjalnym programom (rolniczy handel detaliczny, skrócenie drogi od pola do stołu). Jak wskazał Morawiecki, wszyscy, którzy dobrze życzą całemu polskiemu rolnictwu i rolnikom, powinni zagłosować za przyjęciem całego pakietu. Podczas konferencji Mateusz Morawiecki przyznał, że wielokrotnie spotykał się z przedstawicielami przedsiębiorców rolnych, by porozmawiać o potrzebach polskiej wsi. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: - Pamiętajmy, dzisiejsze głosowanie w Sejmie, to nie tylko Krajowy Plan Odbudowy, to także środki unijne na polskie rolnictwo na kolejne siedem lat - podkreslił Mateusz Morawiecki.

IMGW - przymrozki
03.05.2021 02:00 Ostrzeżenie IMGW. Kolejna noc z przymrozkami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami. Alertami objęte zostały województwa: lubelskie, mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, śląskiego,małopolskiego, podkarpackiego.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Jak prognozują synoptycy, na terenie wyżej wymienionych województw prognozowany jest miejscowy spadek temperatury powietrza do około 0°C, przy gruncie do -4°C. Miejsca objęte ostrzeżeniami zostały oznaczone żółtym kolorem na poniższej mapie. Fot. IMGWWydanie ostrzeżeń pierwszego stopnia przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oznacza, że pojawić się mogą warunki, jakie sprzyjają wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą doprowadzić do zagrożenia dla zdrowia oraz życia, a także do strat materialnych.

UOKiK - przewaga kontraktowa Polish Agri
03.05.2021 02:00 UOKiK zarzuca spółce wykorzystywanie przewagi kontraktowej. PolishAgri odpiera zarzuty

Jak wynika z ustaleń Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), spółka PolishAgri, która hurtowo skupuje różne gatunki, zawierała umowy, krzywdzące dostawców. Rolników zobowiązywano do dostaw także w przypadku wystąpienia okoliczności uniemożliwiających wykonanie kontraktu, a nawet niezależnych od rolnika. Na podstawie dowodów prezes UOKiK postawił spółce PolishAgri zarzuty nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: W zgromadzonym materiale dowodowym znalazły się informacje, że spółka obciąża rolników nadmiernym ryzykiem związanym z realizacją umowy, czyli żąda realizacji dostaw nawet w sytuacji, gdy doszło do niezależny od nich sytuacji (warunki klimatyczne, żywioły, kataklizmy). - Zasady dobrych obyczajów w łańcuchu dostaw żywności wymagają uwzględnienia ryzyka, jakie ponoszą rolnicy. Stosowany przez spółkę mechanizm odpowiedzialności może być szczególnie dotkliwy dla tych gospodarstw, które dostarczają wyłącznie produkty z własnej działalności- przekazał Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

policja - pożar
03.05.2021 02:00 Dzieci dla zabawy podpalały słomę. Kiedy sytuacja wymknęła się spod kontroli, uciekły

W minioną środę 28 kwietnia po godzinie 13:00 dzielnicowi na służbie w Janowie Podlaskim dostrzegli pożar stodoły i budynku gospodarczego.

Krajowy Plan Odbudowy - ostateczna wersja
03.05.2021 02:00 "Uwzględniliśmy propozycje rolników". Krajowy Plan Odbudowy przesłany do KE

W miniony piątek Rada Ministrów przyjęła projekt Krajowego Planu Odbudowy, natomiast dzisiaj dokument został przesłany do Komisji Europejskiej. Podczas dzisiejszej konferencji przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów Waldemar Buda powiadomił, że przed południem odbyło się spotkanie komisji, na którym przedyskutowano raz jeszcze szczegóły KPO. - Co się w nim znajduje? To wszystko, co mogli Państwo już zobaczyć, ponieważ Rada Ministrów w piątek 30 kwietnia zatwierdziła ten plan. Przede wszystkim są w nim wszystkie uwagi, które przedstawiła nam Lewica, które wynegocjowaliśmy, są uwagi, które wypłynęły w ramach konsultacji społecznych, przede wszystkim dotyczące samorządów i rolnictwa - zaznaczył Buda. Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej przyznał, że na dziś Krajowy Plan Odbudowy nie podlega już żadnej weryfikacji. Buda zaapelował także, by jutro wszyscy zagłosowali nad ratyfikacją, żeby już w okresie letnim skorzystać z pierwszych środków, jakie mogą napłynąć do Polski. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Trąba powietrzna - zniszczenia
03.05.2021 02:00 Zniszczone budynki gospodarcze, zerwane dachy, połamane drzewa. Trąba powietrzna na Lubelszczyźnie

Nad gminą Tereszpol w niedzielę po południu najprawdopodobniej przeszła trąba powietrzna. Pod wpływem silnego wiatru w miejscowości Tereszpol Zygmunty uszkodzone zostały domy, stodoły, budynki gospodarcze, ogrodzenia posesji oraz samochody zaparkowane przed domami. Łącznie uszkodzonych zostało 10 budynków. Na szczęście, nie pojawiły się informacje o poszkodowanych.

Pożar - gospodarstwo
03.05.2021 02:00 Pożar na terenie Rolniczego Gospodarstwa Doświadczalnego. Z dymem poszły maszyny rolnicze i pasza

Do pożaru budynku gospodarczego w Dłoni w gminie Miejska Górka doszło wczoraj, 2 maja bieżącego roku. Jak przekazali strażacy z OSP Dłoń, zgłoszenie wpłynęło o godzinie 17:33.

fotowoltaika - policja
02.05.2021 02:00 Wpadł podczas nocnej kradzieży. 54-latek zbierał części do własnej instalacji fotowoltaicznej

We wtorek 27 kwietnia bieżącego roku po godzinie 22:00 policjantów wezwano interwencję. Zgodnie ze zgłoszeniem, ujęto sprawcę kradzieży elementów instalacji fotowoltaicznej, która została zainstalowana na terenie jednej z myszkowskich posesji. Funkcjonariusze policji po dotarciu na miejsce zadaszenia spotkali osobę zgłaszającą zdarzenie. Ze słów zgłaszającego wynikało, że lokator ujął mężczyznę, który może mieć związek z kradzieżą wartego 6000 złotych inwertera. - W momencie gdy w mieszkaniu nagle zgasło światło, zaniepokojony lokator, mając podejrzenie, że kolejny raz doszło do kradzieży, wybiegł na zewnątrz budynku i zauważył uszkodzone przewody fotowoltaiczne - przekazali funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Lokator zauważył nie tylko uszkodzone przewody, ale i mężczyznę w zaroślach, którego ujął. Ujęty mężczyzna miał przy sobie brzeszczot i cęgi, które wykorzystał do demontażu. Jak się okazało, ten sam mężczyzna poprzedniej nocy pojawił się na posesji i dokonał kradzieży inwertera.

Zwierzęta - policja
02.05.2021 02:00 Interwencja na posesji w centrum miasta. Funkcjonariusze ratowali ranną sarnę

Funkcjonariusze policji z komisariatu w Kamieńsku w dniu 29 kwietnia 2021 roku około godziny 14.30 pojawili się na jednej z posesji w centrum miasta, gdzie odnaleziono ranną sarnę. Jak się okazało, sarna miała okaleczoną racicę i kulejąc, poruszała się na 3 nogach.

Ptasia grypa - sytuacja w Polsce
02.05.2021 02:00 "14 lat zaniedbań". Posłowie ws. walki z ptasią grypą w Polsce

Jak wynika z danych zamieszczonych na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii, w województwie mazowieckim stwierdzono do 28 kwietnia bieżącego roku 91 ognisk ptasiej grypy. Łącznie we wszystkich gospodarstwach w województwie mazowieckim, gdzie stwierdzono ptasią grypę, utrzymywano 4 874 055 sztuk drobiu.

Rolnicy. Podlasie - Emilia
02.05.2021 02:00 "Rolnicy. Podlasie": Emilia nie spodziewała się podobnego zachowania. Rolniczka zamieściła podziękowania

Emilia znana z programu "Rolnicy. Podlasie" za pośrednictwem mediów społecznościowych zamieściła podziękowania dla swoich fanów, którzy pojawiają się w Laszkach i potrafią zrozumieć, że przyszła mama nie ma siły na spotkania z widzami. Rolniczka zamieściła pełne wdzięczności słowa dla odwiedzających. Emilia, która już w przyszłym miesiącu przywita na świecie maleńką Laurę, nie spodziewała się prezentów dla córki. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: - Drodzy Fani, dziś pomimo nieciekawej pogody było Was tylu, że jak to stwierdzili sąsiedzi "przez Laszki przejechała cała Polska" Bardzo dziękuję wszystkim za zrozumienie, że nie wychodzę, bo w 9 miesiącu ciąży jest mi po prostu ciężko, dziękujemy za pozdrowienia, przemiłe słowa, życzenia oraz... Czego się nigdy nie spodziewaliśmy, dziękujemy za wspaniałe prezenty dla naszej Laury, która ma być z nami dopiero za miesiąc - przekazała Emilia. Młoda rolniczka podzieliła się także zdjęciami prezentów, które otrzymała od widzów. Wśród prezentów znalazły się między innymi ubranka i zabawki.

Pszczelarstwo - dodatkowe wsparcie
02.05.2021 02:00 Co z dodatkowym wsparciem pszczelarstwa? Jest odpowiedź z ministerstwa

- Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa jest dużą pomocą dla pszczelarzy, aczkolwiek nie jest on w stanie zapewnić wsparcia dla wszystkich. W przypadku uzyskania pomocy technicznej wymagane jest posiadanie co najmniej 10 rodzin pszczelich, a w przypadku przemieszczania – co najmniej 25. Wydatki związane z leczeniem i dokarmianiem pszczół, a także odbudową pasiek są często pokrywane ze środków własnych pszczelarzy - wskazała Schmidt w piśmie do szefa MRiRW.

Zwierzęta - policja
02.05.2021 02:00 Interwencja policji i służb weterynaryjnych. 53-latek odpowie za znęcanie się nad zwierzętami

Jak powiadomili funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach, policjanci uzyskali informację, z której wynikało, że na jednej z posesji w Świętochłowicach mogą znajdować się zaniedbane zwierzęta. Doniesienia potwierdziły się gdy na miejscu pojawili się policjanci wraz z przedstawicielem świętochłowickiego Urzędu Miejskiego i służby weterynaryjnej. Na posesji odnaleziono zwierzęta, które utrzymywane były w fatalnych warunkach. Zwierzęta były brudne, odwodnione i niewyleczone z chorób.