Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś

Archiwum kwiecień 2021

IMGW - przymrozki
30.04.2021 02:00 IMGW wydało ostrzeżenia. Początek majówki z przymrozkami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami, które pojawią się w nocy z piątku na sobotę (30.04/01.05). Miejscami prognozowany jest spadek temperatury przy gruncie nawet do -5°C. Ostrzeżenia wydane zostały dla północnej części kraju - wkazno je żółtym kolorem na zamieszczonej poniżej mapie. Fot. IMGWZapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Zgodnie z prognozami synoptyków IMGW, jedynie w nocy z piątku na sobotę w Polsce mogą pojawić się przymrozki. Następne noce w całym kraju będą już bez przymrozków. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał także ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na obszarze Zalewu Szczecińskiego (woj. zachodniopomorskie). Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 10:00 w piątek do godziny 8:00 w sobotę 1 maja.

Ciągnik - policja
30.04.2021 02:00 Rolnik "pożyczył" ciągnik i pojechał uprawiać swoje pole

Do zdarzenia doszło w miniony wtorek 27 kwietnia bieżącego roku. Funkcjonariusze policji przed godziną 11:00 otrzymali zgłoszenie o kradzieży ciągnika o wartości ok. 25 000 zł. Mężczyzna, który zgłosił kradzież, powiadomił, że podczas przerwy od pracy pozostawił ciągnik z podpiętą maszyną rolniczą przed posesją. Gdy wrócił z przerwy, na miejscu nie było ciągnika, mężczyzna zastał jedynie rower. Pokrzywdzony natychmiast powiadomił o zdarzeniu funkcjonariuszy i na własną rękę zaczął szukać ciągnika. Jednak nim policjanci dojechali do zgłoszenia, zauważyli ciągnik rolniczy na przydrożnym polu, który został opisany w zgłoszeniu o kradzieży. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-6]

truskawki - ceny
30.04.2021 02:00 Ceny truskawek szybko nie spadną. Plantatorzy ponieśli dodatkowe koszty

Rozpoczyna się sezon na polskie truskawki. Plantatorzy w Polsce, którzy uprawiają truskawki w szklarniach, już rozpoczynają zbiory. Ich ceny, jak podaje WP, już dziś wynoszą od 30 zł/kg w hurcie, a na bazarach do 50 zł/kg. Jak przewidują plantatorzy, ich ceny szybko nie będą spadać. Mroźne kwietniowe noce i przymrozki opóźniły zbiory owoców zarówno spod osłon foliowych, jak i gruntowych. Jak przyznał Jacek Wysocki, plantator z Mazowsza w rozmowie z WP, w tym roku do przykrywania truskawek wykorzystywał dwie warstwy folii, ale chłód i tak wpłynął na owoce, uszkadzając je na wielu plantacjach. Co za tym idzie, owoce mogą być słabszej jakości. Plantator nie spodziewa się, że ceny truskawek szybko spadną. Plantator obawia się nawet, że truskawek może nawet zabraknąć. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-6]

Pożar - podpalacz
30.04.2021 02:00 Pożar łąki. Podpalacz nie zdążył uciec z miejsca zdarzenia

Do zdarzenia doszło w miniony wtorek, 27 kwietnia bieżącego roku w Zatorze w powiecie oświęcimskim. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Zator na miejsce zdarzenia zostali zadysponowani przed godziną 15. Na osiedlu Morysina w okolicy ulicy Orzeszkowej płonęła sucha trawa. - Po dotarciu na miejsce zastaliśmy pożar łąki oraz składowanych drewnianych elementów. Działania polegały na ugaszeniu pożaru przy użyciu linii szybkiego natarcia i tłumic - przekazali strażacy z OSP Zator. Na miejscu zdarzenia oprócz straży pożarnej pojawili się funkcjonariusze policji oraz służby medyczne, które otrzymały zgłoszenie o mężczyźnie zatrutym dymem z palącej się trawy. W czasie, gdy strażacy gasili pożar, funkcjonariusze policji zaczęli ustalać okoliczności zdarzenia oraz ustaleniem, kto mógł stać za podpaleniem łąki. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Ptasia grypa - kolejne ogniska
30.04.2021 02:00 Do wybicia ponad milion sztuk drobiu. Kolejne ogniska ptasiej grypy w Polsce

Ogniska ptasiej grypy nr 246 - 272 w 2021 roku stwierdzono na podstawie badań przeprowadzonych w dniach 21-28 kwietnia 2021 r. w następujących województwach:mazowieckie (11),lubelskie (1), pomorskie (3), warmińsko-mazurskie (5), wielkopolskie (7). Wśród ognisk ptasiej grypy nr 246 - 272 w 2021, pięć z nich stwierdzono w gospodarstwach niekomercyjnych. Należą do nich dwa ogniska ptasiej grypy potwierdzone w województwie pomorskim, gdzie łącznie utrzymywano 96 sztuk drobiu, jedno ognisko w województwie lubelskim, gdzie utrzymywano łącznie 35 kur, perlic i przepiórek oraz dwa ogniska ptasiej grypy w województwie mazowieckim, gdzie łącznie utrzymywano 237 sztuk drobiu. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Fot. Na podstawie danych GIW- W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, zgodnie z prawodawstwem krajowym i UE. Drób poddawany jest zabiciu i utylizacji, a wokół ogniska ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone - wskazano w komunikacie.

Wypadek - ciągnik
30.04.2021 02:00 Groźne zderzenie ciągnika z samochodem osobowym. 19-letni kierowca trafił do szpitala

Do zdarzenia doszło w miniony wtorek 27 kwietnia 2021 roku. Jak przekazał asp. sztab. Tomasz Nowaczyk z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Wielkopolskim, strażacy zostali zadysponowani około godziny 14:45. Jak się okazało, na drodze wojewódzkiej DW 308 przed miejscowością Ujzad zderzył się samochód osobowy z ciągnikiem rolniczym. Strażacy po przybyciu na miejsce zabezpieczyli teren, udzielili pierwszej pomocy poszkodowanym oraz przy pomocy narzędzi hydraulicznych wykonali dostęp do kierującego samochodem osobowym. - Na miejsce zdarzenia przybył śmigłowiec LPR, który przetransportował poszkodowanego do szpitala - powiadomił asp. sztab. Tomasz Nowaczyk z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Wielkopolskim. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Bobry - izba rolnicza
29.04.2021 02:00 Izba Rolnicza w obronie rolników. Kwestia zniesienia ochrony i przywrócenia polowań na bobry

Jeszcze 16 kwietnia bieżącego roku Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej na wniosek Rady Powiatowej DIR Powiatu Lubińskiego zwrócił się do Ministerstwa Środowiska i Klimatu o możliwość zarówno zniesienia ochrony, jak i przywrócenia polowań na bobry. Jak wskazano, na obszarze Dolnego Śląska obserwowane jest występowanie bobrów w większości cieków wodnych. Zdaniem Zarządu DIR bobry doprowadzają do znacznych szkód na polach rolników, niszczą drzewa, siedliska ptaków i zwierząt, a także poprzez budowanie tam doprowadzają do podtapiania pól i łąk. Jednocześnie podejmowanie działań, by uzyskać zgodę na odstrzał bobrów, nie przynosi oczekiwanych rezultatów. - Już na etapie wskazania myśliwego, który dokona selekcyjnego odstrzału, występuje problem, gdyż myśliwi nie chcą tego dokonać w obawie przed ewentualnymi protestami ekologów - wskazano w piśmie do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jak można byłoby ten problem rozwiązać zdaniem Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej? Jak wskazano w piśmie, odpowiedzią mogłoby być włączenie odstrzałów bobra do planów, jakie ustalane są przez Koła Łowieckie. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-6]

wieprzowina
29.04.2021 02:00 Prognozy ws. światowej produkcji wieprzowiny. Wzrost zwłaszcza w Chinach

Bardzo znaczący wzrost produkcji wieprzowiny ma być widoczny w Chinach - wedle prognoz Amerykanów ilość wyprodukowanego mięsa będzie w tym kraju wyższa o 11% wobec danych z roku 2020. Rosnąca produkcja wieprzowiny na świecieWedle danych Głównego Urzędu Statystycznego w grudniu 2020 roku pogłowie świń w Polsce wynosiło 11 727,4 tysiące sztuk. W tym samym czasie w 2019 roku było to o 4,6% mniej.Trudno stwierdzić, czy również w bieżącym roku polscy hodowcy odnotują wzrost pogłowia trzody chlewnej. Sytuacja związana z afrykańskim pomorem świń nie ułatwia sytuacji - hodowla staje się coraz mniej opłacalna, a wielu rolników rezygnuje z utrzymywania zwierząt tego gatunku.Z drugiej jednak strony rosną w siłę wielkie fermy przemysłowe, które odpowiedzialne są za lwią część produkcji wieprzowiny. Nie jest zatem wykluczone, że w ostatecznym rozrachunku roczny bilans polskiej produkcji wieprzowiny nie okaże się być wcale na minusie. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]Jak jednak sytuacja związana z rynkiem mięsa wieprzowego kształtuje się na świecie? Według prognoz Departamentu rolnictwa Stanów Zjednoczonych w 2021 roku spodziewać się możemy 5-procentowego wzrostu produkcji tego rodzaju mięsa w ujęciu globalnym. Światowa produkcja ma tym samym osiągnąć pułap 101,5 miliona ton mięsa. Za dźwignięcie opisywanych wartości liczbowych odpowiedzialne będą w wielkiej mierze Chiny.

wypadek - 12-latek
29.04.2021 02:00 Wypadek podczas prac polowych. 12-latek pomagał w sadzeniu ziemniaków

W miejscowości Hoczew w gminie Lesko 28 kwietnia bieżącego roku około godziny 16:00 doszło do wypadku. Jak udało się ustalić funkcjonariuszom, podczas sadzenia ziemniaków, ranny został 12-letni chłopiec. Na miejscu w pracach polowych brało udział kilkoro członków rodziny, w tym czasie 12-latek pomagał dziadkowi, który kierował ciągnik z podpiętą do niego sadzarką do ziemniaków. Zgodnie z informacjami, jakie przekazali funkcjonariusze z Podkarpackiej Policji, 75-letni kierowca ciągnika nagle usłyszał krzyk dziecka, które siedziało na sadzarce. 12-letni chłopiec włożył rękę do maszyny. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]Na miejscu pojawiło się Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (LPR), które zabrało 12-latka do szpitala z poważnymi obrażeniami. Funkcjonariuszom udało się ustalić, że dziadek chłopca podczas zdarzenia był trzeźwy, a maszyna, którą kierował oraz sadzarka były w dobrym stanie technicznym. Obecnie trwa ustalanie szczegółowych przyczyn zdarzenia.

AGROunia - KPO
29.04.2021 02:00 "Plan dyskryminacji polskiej prowincji". AGROunia ws. funduszu odbudowy

Dzisiaj, 29 kwietnia bieżącego roku, po godzinie 13:30 Michał Kołodziejczak, lider AGROunii pojawił się przed biurem podawczym kancelarii premiera, by złożyć pismo w sprawie funduszu odbudowy po koronawirusie. - Pieniądze trafią w dużej mierze do spółek Skarbu Państwa. W tym momencie musimy mówić o bardzo dziwnym kompromisie Lewicy z rządem Prawa i Sprawiedliwości, która podzieliła pieniądze ponad głowami Polaków i te pieniądze zostaną zużyte, niestety na zbudowanie kolejnych podziałów, a one powinny zostać wykorzystane na zakopanie różnic między małymi miasteczkami, wsiami, a dużymi aglomeracjami miejskimi - mówił w Warszawie Michał Kołodziejczak. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: AGROunia chciałaby, żeby pieniądze zostały przeznaczone na polską wieś, a nie na samo rolnictwo. Jak przekazał Michał Kołodziejczak, pieniądze powinny zostać skierowane między innymi na:komunikację publiczną (autobusy)odbudowę drobnego handlu, przemysł rolno-spożywczy.

Ciągnik - policja
29.04.2021 02:00 Zderzenie ciągnika i osobówki. 37-latek stanie przed sądem

Zdarzenie miało miejsce 27 kwietnia bieżącego roku po godzinie 17:00. Zgłoszenie wpłynęło do dyżurnego biłgorajskiej komendy, z którego wynikało, że na trasie Dereźnia – Wola Dereźniańska doszło do zderzenia ciągnika rolniczego i samochodu osobowego audi. Zgodnie ze wstępnymi ustaleniami funkcjonariuszy policji, 37-latek, który siedział za kierownicą ciągnika rolniczego marki Władimiriec, jadąc w kierunku Woli Dereźniańskiej, skręcił w lewo, jednak nie upewnił się, o możliwości bezpiecznego manewru, co doprowadziło do tego, że zderzył się w tym momencie z samochodem osobowy, jaki wyprzedzał go w tym czasie. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-6]

Ministerstwo rolnictwa - cyfryzacja rolnictwa
29.04.2021 02:00 Cyfryzacja rolnictwa pełną parą. Ministerstwo rolnictwa zapowiada "Okienko dla rolnika"

- Chcemy, aby z jednego miejsca, jednym loginem i hasłem, np. przez profil zaufany, mieszkaniec obszarów wiejskich mógł w prosty sposób załatwić wiele spraw w zakresie rolnictwa - przekazano słowa Grzegorza Pudy w oficjalnym komunikacie za pośrednictwem strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak wskazano w komunikacie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pandemia koronawirusa znacznie wpłynęła na funkcjonowanie gospodarki, a w tym i rolnictwa. Właśnie przez pandemię jasne stało się, jak ważne jest, by móc załatwić sprawy za pośrednictwem sieci, bez wychodzenia z domu, dlatego też powstał pomysł "Okienka dla rolnika". Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-6]

Krajowa Rada Izb Rolniczych - odszkodowania zające
28.04.2021 02:00 Co z odszkodowaniami za straty wyrządzane przez zające? Jest odpowiedź ministerstwa

- Przy jednoczesnym braku możliwości otrzymania rekompensat finansowych z tego tytułu - zauważono w piśmie do Ministra Klimatu i Środowiska, Michała Kurtyki.

pogoda
28.04.2021 02:00 Pogoda wreszcie się zmieni? Dominować będzie jedno zjawisko

Niewykluczone są też spadki temperatur i przelotne opady krupy śnieżnej, które mogą zagrozić młodym roślinom. Prognoza pogody dla rolnikówW ostatnim czasie pogoda nie była zbyt łaskawa dla rolników - niskie temperatury i obfite deszcze sprawiły, że siew został opóźniony, a niektóre młode rośliny - zniszczone. Nic zatem dziwnego, że rolnicy z utęsknieniem wypatrują pozytywnych wieści dotyczących prognozy pogody. Niestety, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie ma najlepszych wieści dla rolników - choć opady deszczu nie będą nam towarzyszyły przez całe dnie, to z pewnością nie można stwierdzić, że pogoda nie będzie w Polsce deszczowa. W czwartek (29.04) - nikogo tutaj nie zdziwimy - wystąpią opady deszczu w północnej i zachodniej części Polski. Dobra wiadomość jest taka, że wzrosną nieco temperatury - będą one wyższe do tego stopnia, że w nocy nie będą grozić już przymrozki. W dzień można liczyć nawet na 17 kresek powyżej zera. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Jak będzie przedstawiała się piątkowa (30.04) aura? Wedle przewidywań ekspertów IMGW, na niebie widoczne będą chmury. Mieszkańcom Polski towarzyszyć będzie przelotny deszcz, a także niższa temperatura, która w centrum i na północy będzie oscylować w granicach 8-11 stopni Celsjusza, a na południu - 12-18 stopni.

saperzy policja pocisk
28.04.2021 02:00 Wielkopolska: na łące odkryto zadziwiającą pamiątkę z przeszłości

Jak przekazują służby, jest to największy dotychczas znaleziony pocisk tego typu. Bez wątpienia pochodzi on z czasów drugiej wojny światowej. Pocisk na łąceRedakcja portalu Rolnik Info nie pierwszy raz informuje o przedziwnych, zaskakujących, a niekiedy również niebezpiecznych znaleziskach na obszarach wiejskich. Pociski artyleryjskie są często wykopywane podczas prac polowych - tym razem niewybuch został jednak znaleziony na łące. Komunikat na oficjalnym portalu gnieźnieńskiej policji podaje, iż zgłoszenie o znalezieniu podejrzanego, metalowego obiektu dotarło do dyżurnego 21 kwietnia 2021 roku.Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie najprawdopodobniej domyślali się, że będą mieli do czynienia z pociskiem - na miejsce wysłano policjantów specjalizujących się rozpoznaniem minersko-pirotechnicznym. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-10]Okazało się, że zgłoszone przez świadka znalezisko to pocisk artyleryjski o kalibrze 150 mm. Z komunikatu dowiadujemy się, iż jest to broń o efekcie odłamkowo-burzącym i pochodzi z czasów drugiej wojny światowej. Jak to możliwe, że na łące w powiecie gnieźnieńskim znajdował się tak niebezpieczny przedmiot? Okazuje się, iż miejsce odkrycia znajduje się niedaleko od rampy przeładunkowej III Rzeszy na wschodni front. Przedmiot musiał wobec tego zgubić się przy przeładunku i - zapewne częściowo zakopany - przetrwał w zapomnieniu do naszych czasów.

zboże
28.04.2021 02:00 Rolnicy zaproponowali stworzenie ogromnej inwestycji. Apel do prezydenta

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zaznacza, że fundusze na budowę nowoczesnego portu zbożowego miałyby pochodzić z Krajowego Funduszu Odbudowy. W tym celu zwrócono się o poparcie dla inwestycji do prezydenta Andrzeja Dudy. PZPRZ apeluje do prezydenta Andrzeja DudyPolski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwrócił się w imieniu rolników zajmujących się produkcją zbóż do prezydenta Andrzeja Dudy - członkowie chcą, by głowa państwa poparła projekt budowy nowoczesnego portu zbożowego. Dlaczego nowoczesny port zbożowy jest niezbędny dla rozwoju polskiego rolnictwa? Jak wskazuje prezes PZPRZ Stanisław Kacperczyk, każdego roku polscy rolnicy produkują znaczną nadwyżkę zbóż - ich suma sięga nawet 5-6 milionów ton. Co roku również powstaje problem, w jaki sposób zabezpieczyć ziarna zbóż przed zmarnowaniem. Widać zatem jak na dłoni, że polscy rolnicy z pewnością wykorzystaliby potencjał nowoczesnego portu zbożowego. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:[EMBED-10]Jak podkreślił Stanisław Kacperczyk, w kwestii przechowywania zbóż nie chodzi tylko o miejsce do jego składowania, ale też o utrzymanie odpowiedniej jakości produktu, jego transportu, obsługi i bezpieczeństwa transakcji. We wszystkich tych elementach nowa inwestycja spełniałaby bardzo ważną, pozytywną rolę.

szopa
28.04.2021 02:00 Skrył się w szopie i groził, że wysadzi wieś w powietrze. Interweniowała policja

Finał nastąpił bardzo szybko: po przyjeździe policji okazało się, że zgłoszenie było fałszywe. Mieszkaniec gminy będzie się teraz tłumaczył przed sądem. Ukrył się w szopie i groził detonacjąDo potencjalnie niebezpiecznego zdarzenia doszło w sobotę 24 kwietnia 2021 roku w jednej z wsi na terenie gminy Ostrów Mazowiecka. W pewnym momencie policjanci otrzymali telefon, w którym 47-letni mężczyzna zapowiadał, iż wysadzi w powietrze siebie i pół wsi. Na miejsce udali się funkcjonariusze policji, pogotowie ratunkowe i strażacy. W pierwszej kolejności służby poddały oględzinom okoliczne budynku gospodarcze, drogę dojazdową do posesji, a także dom. Okazało się, że 47-letni mężczyzna, który zapowiadał detonację bomby lotniczej w szopie, znajduje się w budynku mieszkalnym. W momencie przybycia służb siedział na łóżku. Według relacji funkcjonariuszy policji mieszkaniec gminy Ostrów Mazowiecka był pod wpływem alkoholu. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-11]Dlaczego wezwał policję, grożąc przez telefon, iż wysadzi w powietrze siebie i pół wsi? Na to pytanie 47-latek nie był w stanie odpowiedzieć. Sprawa trafiła do sądu.

MRiRW - płatności dobrostanowe
28.04.2021 02:00 Ministerstwo rolnictwa ws. rozszerzenia płatności dobrostanowych

- Hodowcy pozostałych gatunków zwierząt nie mają takiej możliwości, Wobec powyższego wnioskujemy, aby rolnicy-hodowcy pozostałych gatunków zwierząt gospodarskich mogli również skorzystać z tego działania - wskazano we wniosku do MRiRW.

Ptasia grypa - obszary wysokiego ryzyka
28.04.2021 02:00 Główny Lekarz Weterynarii: Obszary wysokiego ryzyka w 4 województwach

Jak powiadomił wczoraj Główny Lekarz Weterynarii, w Polsce wyznaczone zostały obszary wysokiego ryzyka wprowadzenia i rozprzestrzenienia się wirusów wysoce zjadliwej grypy ptaków. Obszary wysokiego ryzyka wyznaczono na terenach czterech województw w kraju. Fot. Na postawie GIWZapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-8]Zgodnie z komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii, na podstawie decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej, wskazano środki zmniejszające ryzyko, jakie mogą zostać wdrożone w zależności od sytuacji epidemiologicznej, są to między innymi zakazy:utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu (wyjątek stanowi sytuacja, gdy drób jest chroniony przed kontaktem z dzikim ptactwem, lub gdy drób jest pojony i karmiony w zamkniętych pomieszczeniach)utrzymywania kaczek i gęsi razem z innymi gatunkami drobiu (za wyjątkiem sytuacji, gdy ryzyko wprowadzenia wirusa uznane zostanie za nieistotne ze względu na m.in. charakterystykę gospodarstwa),gromadzenia drobiu na targach, pokazach, wystawach i imprezach kulturalnychWszystkie zakazy zostały opisane w komunikacie >tutaj<. Jak zaznaczono w komunikacie, na obszarach wysokiego ryzyka wprowadzenia i rozprzestrzeniania się wirusów ptasiej grypy powiatowy lekarz weterynarii, bądź wojewoda na wniosek wojewódzkiego lekarza weterynarii w zależności od sytuacji epizootycznej na danym obszarze może wprowadzić powyższe zakazy.

Pożar - straż pożarna
28.04.2021 02:00 W akcji 7 zastępów straży pożarnej. Pożar na terenie magazynów zboża

Zgłoszenie o pożarze wpłynęło około godziny 13:00 do stanowiska kierowania komendanta miejskiego PSP w Słupsku w dniu 27 kwietnia bieżącego roku. Jak się okazało, ogień pojawił się w suszarni i w silosie zbożowym w miejscowości Globino.- Pożarem objęta była instalacja służąca do transportu, suszenia i magazynowania zboża. Oprócz urządzeń zapaliła się także część zboża magazynowana w jednym z silosów - przekazał mł. asp. Piotr Basarab z Komendy Miejskiej PSP w Słupsku. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-8]Jak powiadomili strażacy z PSP w Słupsku, pożar szybko udało się zlokalizować, a biorący udział w akcji gaśniczej strażacy nie dopuścili do rozprzestrzenienia na pozostałą część instalacji. Na szczęście, w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Na miejscu w akcji gaśniczej brało udział 7 zastępów straży pożarnej.

andrzej rolnicy podlasie
28.04.2021 02:00 Andrzej przedstawi ojcu kogoś ważnego. "Ktoś, na kogo Gienek czekał od dawna"

Jak się okazuje, Andrzej ma wkrótce przedstawić Gienkowi kogoś, na kogo jego ojciec czekał od dawna. Wedle zapowiedzi, fani odkryją tę tajemnicę dopiero pod koniec tygodnia. Ktoś, na kogo Gienek czekał od dawnaGienek i Andrzej są wielkimi miłośnikami zwierząt. W swoim gospodarstwie mają nie tylko psy i drób, ale również słynne niebieskie krowy i konie zimnokrwiste. Tym razem na facebookowym profilu Gienka i Andrzeja Onopiuków możemy podziwiać małego niebieskiego byczka. Nie trzeba dodawać, że ta rasa bydła o niespotykanym kolorze sierści jest oczkiem w głowie gwiazd serialu Rolnicy. Podlasie.We wpisie, który pojawił się w mediach społecznościowych, możemy przeczytać tajemnicze słowa: Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-8]- A w piątek przedstawię Wam Kogoś na Kogo Gienek czekał od dawna [pis. oryg.]Czy jednak istnieją podstawy, by sądzić, że ta zagadkowa postać będzie kolejnym zwierzęcym mieszkańcem gospodarstwa w Plutyczach? Rolnicy z Podlasia milczą, a ciekawość fanów rośnie.

Rolnicy - protest
28.04.2021 02:00 "Niszczycie nasze gospodarstwa, naszą przyszłość". Rolnicy przeciwko decyzji RDOŚ

Rolnicy podczas protestu sprzeciwiali się decyzji, która zakazuje udrażniania rowów melioracyjnych na terenie Bagna Wizna - obszarze Natura 2000. Tomasz Gołaszewski, rolnik i doradca Podlaskiej Izby Rolniczej podczas protestu przedstawił postulat rolników, którzy chcą móc czyścić rowy i je udrażniać, tak żeby "Wody Polskie mogły przeprowadzać meliorację tych rowów". Protestujący głośno podkreślali, że chcą mieć prawo do swobodnego gospodarowania na swojej ziemi. Wojciech Łuba z Podlaskiej Izby Rolniczej w Zambrowie zaznaczył, że decyzja wydana przez RDOŚ 27 listopada 2020 roku, mówiąca o zakazie odwadniania Bagna Wizna do 2024, nie tylko godzi w sposób użytkowania terenu przez rolników, ale także jest sprzeczna z faktyczny użytkowaniem terenu. W konsekwencji wydanego zakazu pojawia się ryzyko zalania łąk, a w konsekwencji zniszczenia ziemi. - Brak rowów odpowiedniej przepustowości, o odpowiednim przepływie wody, powoduje zalanie i niszczenie tych terenów - zaznaczył Gołaszewski. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Ciągnik - policja
28.04.2021 02:00 Kierowca ciągnika zatrzymany. Dopuścił się więcej niż jednego wykroczenia

Zatrzymanie kierowcy nastąpiło 26 kwietnia w miniony poniedziałek około godziny 23:00 we Frampolu (miasto w południowej części województwa lubelskiego, w powiecie biłgorajskim) na ulicy Zakościele. Na drodze funkcjonariusze policji dostrzegli kierowcę ciągnika rolniczego typu SAM. Mężczyzna jechał bez świateł, które wymagane są od zmierzchu do świtu. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]

świnia straż pożarna
27.04.2021 02:00 Świnia w opałach. Przeżyła niemożliwe, uratowali ją strażacy

Na szczęście świnia została uratowana dzięki szybkiej i zdecydowanej akcji pomocowej strażaków. Świnia w opałachJak możemy przeczytać na facebookowym profilu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej z Lublina, w czwartek 22 kwietnia 2021 roku doszło do niecodziennego zdarzenia: do studzienki wpadła świnia. Zwierzę oczekiwało na pomoc ludzi na terenie jednego z gospodarstw we wsi Zemborzyce Tereszyńskie w gminie Konopnica na Lubelszczyźnie.Okazało się bowiem, że świnia wpadła do niezabezpieczonego otworu studzienki, która miała głębokość dwóch metrów. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Bohaterka niniejszej historii przeżyła upadek, a na miejsce przyjechali wkrótce strażacy z JRG w Lublinie i OSP w Pawlinie. Druhowie bez wahania zdecydowali się na pomoc świni - korzystając z pasów transportowych, wyciągnęli ją na powierzchnię. Z relacji strażaków na facebookowym proflu KM PSP z Lublina wiemy, że zwierzak został przekazany swojemu właścicielowi i nie odniósł poważnych obrażeń. Nie wiadomo jednak, jakie były przyczyny tego, że świnia biegała wolno, wskutek czego znalazła się w studzience.

pożar
27.04.2021 02:00 Zaciekła walka 11 zastępów straży pożarnej z ogniem. Ogromne straty rolników

Zabudowania gospodarcze gaszono przez około pięć godzin. Niestety, duża część rolniczego mienia uległa bezpowrotnemu zniszczeniu. Pożar w zabudowaniach gospodarczychInformacja o pożarze w Niemodlinie na terenie województwa opolskiego wpłynęła do lokalnej straży pożarnej po godzinie 15:00 w poniedziałek 26 kwietnia 2021 roku. Okazało się, że w jednym z gospodarstw we wsi ogień zajął budynki gospodarcze. Stodoła i garaż, w których szalał żywioł, znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie domu mieszkalnego. Na miejsce przybyło jedenaście jednostek straży pożarnej, które robiły wszystko, by ogień nie przedostał się na domostwo rolników. Informacja o pożarze była zamieszczona na facebookowym profilu Komendy Miejskiej Państwowej Straży w Opolu, a zdjęcia z akcji powstały dzięki druhom OSP Gracze.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-8]Dzięki wpisowi w mediach społecznościowych wiemy, że do gaszenia pożaru zadysponowano trzy zastępy JRG w Niemodlinie, dwa zastępy JRG w Opolu, OSP Gracze, OSP Grodziec, OSP Krasna Góra, a także OSP Opole-Bierkowice.

mięso
27.04.2021 02:00 Złe informacje dla rolników. 42% Polaków chce ograniczyć spożycie mięsa

Badanie, o którym mowa, zostało przeprowadzone przez Mintel - firmę, która zajmuje się profesjonalnymi analizami rynkowymi w sektorze żywności i napojów. 42% Polaków chce jeść mniej mięsaW ostatnich latach produkty mięsne nie mają zbyt dobrej sławy - wskazuje się, że ich nadmierne spożycie prowadzi do chorób nowotworowych, miażdżycy czy niewydolności nerek. Mimo to mięso jedzone w rozsądnych ilościach i przyrządzane w odpowiedni sposób uzupełnia zapotrzebowanie człowieka na wiele składników pokarmowych. Coraz większą konkurencją dla mięsa stają się produkty, które - choć wykonane na bazie roślinnej - z powodzeniem naśladują swoich mięsnych kuzynów. Na sklepowych półkach możemy spotkać m.in. sojową kiełbasę, pasztet z ciecierzycy, a nawet kurczaka z białej fasoli.Wymieniać można bez końca, ale jedno jest pewne - Polacy coraz bardziej przekonują się do tego, że wcale nie potrzebują kotletów schabowych każdego dnia.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Powyższą tezę popierają wyniki badań przeprowadzonych przez firmę Mintel. Według analizy opinii Polaków, aż 42% osób mieszkających w naszym kraju deklaruje chęć ograniczenia spożywania mięsa na co dzień. Jest to z pewnością o wiele łatwiejsze zadanie w sytuacji, gdy rynek roślinny oferuje produkty naśladujące popularne mięsne przysmaki. Bez cienia przesady można powiedzieć, że Polacy są otwarci na wszelkie nowinki żywieniowe. Okazuje się dodatkowo, że odsetek osób deklarujących ograniczenie spożycia mięsa był w 2020 roku wyższy w kraju nad Wisłą, niż w Niemczech czy Wielkiej Brytanii.

rolnicy dopłaty
27.04.2021 02:00 Część właścicieli ziem może na zawsze stracić dopłaty. UE mówi o 2023 roku

Dopłaty ze Wspólnej Polityki Rolnej miałyby trafiać tymczasem do rolników, którzy rzeczywiście produkują żywność dzięki posiadanej przez siebie ziemi. Część właścicieli ziem może stracić dopłaty z WPRWstępne deklaracje ze strony Unii Europejskiej wcale nie oznaczają, że zapowiadane zmiany z pewnością wejdą w życie. Sprawa jest kontrowersyjna i powoduje duże wzburzenie - zwłaszcza wśród tych, którzy dotychczas pozyskiwali dopłaty z WPR, wcale nie będąc aktywnymi rolnikami. UE wzięła zatem pod lupę znaczenie słowa rolnik i - jak widać - nie każdy, kto posiada duże połacie ziemi, rzeczywiście potrzebuje dotacji. Rolnicy, którzy zajmują się prowadzeniem gospodarstwa, otrzymują premie, które umożliwiają im bowiem dalszą produkcję żywności. Blady strach padł tymczasem na polityków Prawa i Sprawiedliwości i Kościół Katolicki. Odebranie dopłat z WPR oznaczałoby dla nich odcięcie dużego strumienia dodatkowych funduszy.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]Nic zatem dziwnego, że ani partia rządząca, ani Kościół nie reagują z zachwytem na zapowiedzi Unii Europejskiej.

morawiecki rolnicy
27.04.2021 02:00 Premier pamięta o rolnikach. Obiecał konkretne pieniądze na odbudowę polskiej wsi

Nasz kraj ma otrzymać na ten cel ponad 58 miliardów euro. Premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej wypowiedzi wspomniał również o rolnikach, którzy będą jedną z grup otoczoną specjalnym wsparciem finansowym. Premier Mateusz Morawiecki o rolnikachPremier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowego wystąpienia (27.04.2021) chciał z pewnością dać do zrozumienia rolnikom, że wynegocjowana pula 20% z Krajowego Funduszu Odbudowy wkrótce trafi na polską wieś. By jednak polska gospodarka mogła korzystać z ponad 58 miliardów euro z Funduszu Odbudowy, podjęte muszą zostać przed tym dodatkowe kroki prawne. Kluczowe jest tutaj przyjęcie rozporządzenia dyrektywy o środkach własnych.W momencie, gdy akt ten uzyska formę ustawy, rząd będzie mógł zarządzać finansami z Krajowego Programu Odbudowy. W pokonaniu kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa ma pomóc również wynegocjowany na forum unijnym nowy program budżetowy. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: Premier, podczas swojej wypowiedzi po obradach rządu wskazał, że w środkach Funduszu Odbudowy jest konkretna pula pieniędzy dla rolników. Szef rządu powiedział, że brak zgody na przyjęcie omawianego projektu ustawy ze strony któregokolwiek z polityków jest działaniem przeciw interesowi Polski, przeciw interesowi polskich rolników, polskich pracowników, polskich rodzin.

Agrounia
27.04.2021 02:00 Agrounia pokazała całą prawdę. Dowody z Biedronki oburzają rolników i konsumentów

Tymczasem działacze Agrounii po raz kolejny odwiedzili jeden ze sklepów i po krótkiej obserwacji wypunktowali szereg nieścisłości związanych z oznaczaniem kraju pochodzenia produktów spożywczych. Michał Kołodziejczak w Biedronce 27 kwietnia 2021 roku na facebookowym profilu Agrounii mogliśmy oglądać transmisję na żywo z wizyty Michała Kołodziejczaka w jednym ze sklepóow Biedronka w centrum Warszawy. Lider Agrounii chciał sprawdzić, czy po nałożonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta władze sklepu zmieniły swoje praktyki. Niestety, jak wskazał Michał Kołodziejczak w krótkim filmie, kwestie, za które dyskont był krytykowany, wcale nie uległy poprawie. - Porządek w sklepach nie został zrobiony, tych błędów jest jeszcze więcej niż ja pokazałem - stwierdził lider Agrounii. Dodał również, iż zachowanie zarządu Biedronki godzi w dobry interes polskiego rolnictwa:Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]- Rolnicy tracą, bo ludzie myślą, że kupują polskie, a kupują zagraniczne i to jest nieuczciwe. Tutaj nikt nie mówi o tym, żeby ograniczać przywóz, tylko żeby uczciwie to wszystko pokazywać. A to jest nieuczciwe pokazanie - stwierdził Michał Kołodziejczak, wskazując na wyłożone owoce i warzywa. - Robiąc zakupy w szybkim tempie, jest to po prostu niemożliwe, żeby za każdym razem patrzeć na to, jak tam produkt jest błędnie oznaczony i żeby to wybierać. Jak stwierdził Michał Kołodziejczak, w pozwie przeciwko sieci sklepów Biedronka chodzi o udowodnienie, że błędy oznaczeń, które widoczne są na półkach, nie są podyktowane błędem ludzkim. Podkreślił, że zarząd Jeronimo Martins Polska zdawał sobie sprawę z całej sytuacji, a osoby pracujące w sklepach nie są niczemu winne. - My nie mamy pretensji do tych szeregowych pracowników. Najgorsze jest to, że my wszyscy straciliśmy zaufanie do sklepów - podsumował lider Agrounii.

Ptasia grypa - interpelacje do ministra
27.04.2021 02:00 "Szanowny Panie Ministrze". Posłowie chcą wiedzieć co z ptasią grypą w Polsce

- Szanowny Panie Ministrze, od początku bieżącego roku wykryto w Polsce ok. 150 ognisk grypy ptaków. Z powodu epidemii zamiera eksport drobiu, którego Polska jest drugim największym na świecie producentem - zwracał się do Grzegorza Pudy w połowie kwietnia Paweł Szramka, gdy w Polsce stwierdzonych było o niemalże 100 ognisk ptasiej grypy mniej. - Szanowny Panie Ministrze, od stycznia 2021 roku w Polsce wykryto około 150 ognisk ptasiej grypy. Z powodu zakażenia wybitych zostało już kilka milionów ptaków - rozpoczynają swoją interpelację poselską Paulina Matysiak, Magdalena Biejat, Daria Gosek-Popiołek, Maciej Konieczny, Marcelina Zawisza oraz Adrian Zandberg. Do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Grzegorza Pudy wpłynęły także interpelacje poselskie w sprawie ptasiej grypy między innymi od Waldemara Sługockiego, czy Zbigniewa Ziejewskiego, Stefana Krajewskiego, Jarosława Rzepy. W pismach zwracano uwagę na tematy odszkodowań dla hodowców, straty poniesione przez państwo i kwestię tego, jak rząd czy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje zwalczać ptasią grypę w Polsce. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-8]

wypadek
27.04.2021 02:00 Potrącił samochodem mieszkańca wsi i odjechał. Policja nadal szuka sprawcy

Po czterech miesiącach leczenia, poszkodowany mieszkaniec wsi Świętoszowice zmarł. Mimo to osoba, która jest bezpośrednio odpowiedzialna za jego śmierć, nadal znajduje się na wolności i nie poniosła żadnych konsekwencji za swój czyn. Kierowca potrącił rowerzystęChoć ogromna część osób korzysta z pojazdów mechanicznych w codziennym życiu, to nie wolno zapominać, że auta mogą przyczynić się do pozbawienia życia drugiego człowieka. Uważność, zasada ograniczonego zaufania oraz odpowiedzialność to podstawowe przymioty, które powinny towarzyszyć wszystkim kierowcom każdego dnia. Niestety, w ekstremalnych sytuacjach okazuje się, że kwestia niesienia pierwszej pomocy poszkodowanemu nie jest wcale oczywistą sprawą. Dowodzi tego dramatyczne zdarzenie, które miało miejsce na początku czerwca 2020 roku na drodze krajowej numer 78 w Czekanowie na terenie województwa śląskiego. Zdarzenie zostało zarejestrowane przez monitoring: na terenie wsi kierowca białego samochodu dostawczego potrącił rowerzystę, który wpadł do pobliskiego rowu. Poszkodowanym okazał się być 66-letni mieszkaniec wsi Świętoszowice. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]Kierowca pojazdu zatrzymał się i wysiadł, lecz zdaniem tarnogórskich funkcjonariuszy zrobił to tylko po to, by zabrać urwane lusterko. Później się oddalił. Wiadomo, że w dalszej kolejności zajechał przed pobliski sklep i poinformował znajdujące się tam osoby o tym, że któryś z samochodów musiał potrącić rowerzystę. Nie wspomniał jednak nic na temat tego, jakoby wina leżała po jego stronie. Kierujący białym samochodem dostawczym udał się z osobami spotkanymi przed sklepem na miejsce zdarzenia, a kiedy rozmawiał z operatorem numeru alarmowego, odmówił podania swoich danych osobowych, po czym w pośpiechu odjechał.

GIW - wścieklizna
26.04.2021 02:00 GLW: Stwierdzono kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich

Pięć nowych przypadków wścieklizny u lisów zostały potwierdzone na podstawie badań, które wpłynęły z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego Puławach w dniu 13 kwietnia bieżącego roku. Fot. Na podstawie danych GIWZapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-8]

Gienek i Andrzej
26.04.2021 02:00 Gienek i Andrzej otrzymali świetny prezent od fanów. Padły sugestywne słowa

Na facebookowym profilu Andrzej sugestywnie stwierdził, że podarunek w postaci narzędzi jest dużo lepszy, niż przywożony do Plutycz alkohol. Gienek i Andrzej otrzymali praktyczny prezent od fanówChoć nie wiemy, od kogo pochodzi przydatny prezent, to nie trzeba dodawać, że klucze do reperowania sprzętów są dla gospodarza zawsze strzałem w dziesiątkę.Na facebookowym profilu Andrzeja i Gienka Onopiuków możemy przeczytać, iż z pomocą nowych narzędzi rolnicy naprawili swój rozrzutnik. Andrzej nie omieszkał też zaznaczyć, jakich prezentów Onopiukowie woleliby nie dostawać - jest nim alkohol, który zdecydowanie nie jest potrzebny w gospodarstwie w Plutyczach. Syn Gienka wielokrotnie prosił w mediach, by goście powstrzymali się przed przywożeniem trunków takich jak piwo czy wódka. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-8]Niestety, fani kultowego serialu Rolnicy. Podlasie nie biorą sobie do serca apelu zrozpaczonego Andrzeja - a trzeba mieć na uwadze, że gospodarstwo w Plutyczach praktycznie codziennie przyjmuje dziesiątki gości.Pewnego dnia na płocie posesji pojawił się baner, otwarcie wyrażający apel o nieprzynoszenie alkoholu do domostwa. Zdecydowanie lepszym pomysłem na podarunek jest wspomniana na plakacie marchewka dla zwierząt.

traktor samochód
26.04.2021 02:00 Litwa: połączył traktor z autem. Wyjechał na ulicę i zatrzymała go policja

Norbe nazwał stworzony przez siebie pojazd Monster Golf i wyjechał nimi na ulice Wilna. Niestety, szybko zatrzymała go policja i ukarała wysokim mandatem. Odebrano mu również prawo jazdy na dwanaście miesięcy. Litewski youtuber połączył samochód osobowy z traktoremPrzyznać trzeba, że pojazd, który możemy oglądać w filmie litewskiego youtubera Norbe, robi niemałe wrażenie. Może się on nie podobać, ale jedno jest pewne - nikt nie przejdzie obok tego pojazdu obojętnie. Nadwozie to stary, poczciwy Volkswagen Golf w kolorze granatowym. Do niego Norbe dołączył cztery masywne koła pochodzące od ciągnika rolniczego. Efekt? Najlepiej ocenić go samodzielnie, oglądając film Norberta Daunoraviciusa, który zamieszczamy na końcu naszego artykułu. Domorosły mechanik nie powołał do życia swojego projektu tylko po to, by ten cieszył oko w garażu - nie namyślając się zbyt wiele, Norbe zdecydował się na jazdę testową po Wilnie, którą zarejestrował na nagraniu. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]

obostrzenia rolnicy
26.04.2021 02:00 Od 26 kwietnia zniesienie części obostrzeń. Co czeka rolników?

Mogą się one okazać istotne dla rolników wychowujących dzieci w wieku szkolnym, ponieważ część uczniów będzie mogło wrócić do tradycyjnej nauki. Niewiele jednak wskazuje na to, że ściśle związana z rolnictwem branża HoReCa nabierze oczekiwanego rozpędu. Luzowanie obostrzeń w części województw w PolsceSytuacja związana z obostrzeniami nie zmieni się w pięciu województwach: wielkopolskim, śląskim, dolnośląskim, łódzkim i opolskim.Zmiany będą natomiast dotyczyć mieszkańców pozostałych jedenastu województw: mazowieckiego, podlaskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, lubuskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego i małopolskiego. Jakich nowości w codziennym życiu możemy spodziewać się od 26 kwietnia 2021 roku? W większości województw mieszkańcy będą mogli teraz korzystać z usług zakładów fryzjerskich, kosmetycznych oraz salonów urody.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]Niestety, brak informacji o otwarciu restauracji czy hoteli, które zaopatrywały się w żywność od polskich rolników.

Biedronka supermarket
26.04.2021 02:00 60 mln złotych kary dla Biedronki. Wszystko przez wprowadzanie konsumentów w błąd

Powodem sankcji wobec Biedronki jest długotrwałe wprowadzanie konsumentów w błąd: warzywa i owoce były oznaczane etykietami, które nie wskazywały ich rzeczywistego kraju pochodzenia. Możliwe, że wiele osób, będąc przekonanymi, iż wspiera polskie rolnictwo, kupowało zagraniczną żywność. Dotkliwa kara dla BiedronkiCzy Biedronka nauczy się na błędach z przeszłości i od teraz będzie opatrywała warzywa i owoce etykietami z prawdziwymi danymi dotyczącymi kraju pochodzenia produktów? Miejmy nadzieję, że tak - trudno bowiem przejść obojętnie wobec kary 60 milionów złotych, jaką UOKiK nałożył na popularny dyskont. Sieć z wesołym owadem w logo prowadziła dość niewesoły proceder - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na postawie badań Inspekcji Handlowej dowiódł, że nieprawidłowości dotyczące błędnego oznacza kraju pochodzenia owoców i warzyw wystąpiły aż w 27,8% sklepów sieci. Jest to bardzo duża skala zjawiska i trudno tutaj mówić o pojedynczej sytuacji czy ludzkim błędzie. Polscy rolnicy z pewnością mogą czuć się oszukani - wielu konsumentów chcących wspierać rodzime rolnictwo wybierało tak naprawdę produkty zagraniczne. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-8]Co więcej, Biedronka od pewnego czasu szczyciła się akcjami na rzecz polskich producentów żywności, m.in. w akcji Kupuj co polskie. Na końcu każdego paragonu konsument może zobaczyć, ile pieniędzy wydał na krajowe produkty. Czy jednak po systematycznym wprowadzaniu klientów w błąd akcje pokroju Kupuj co polskie nie brzmią nieco groteskowo? Zaufanie klientów Biedronki z pewnością spadło - czy można bowiem w ogóle wierzyć sklepowym etykietom?

owoce truskawki
26.04.2021 02:00 "Polskie mijam z daleka". Internauci bez litości o krajowych owocach

Stwierdzenia te budzą w producentach żywności ogromny sprzeciw, a fora internetowe pełne są słownych przepychanek, w których nie brakuje wyjątkowo gorzkich stwierdzeń. Polskie owoce? "Mijam z daleka"Rolnicy, którzy zajmują się szklarniową uprawą truskawek, mogą się właśnie pochwalić pierwszymi w tym roku zbiorami. Choć sezon na te owoce przypada na czerwiec, już teraz w sklepach można spotkać truskawki polskiego pochodzenia. Kwestia powinna cieszyć, bo konsumenci mogą w ten sposób wspierać polskie rolnictwo, wybierając polskie owoce zamiast włoskich czy hiszpańskich. Tutaj pojawia się jednak problem: opinie, które można przeczytać na temat krajowych płodów rolnych w internecie, są prawie jednoznacznie negatywne. Internauci są oburzeni cenami polskich truskawek, które są kilkukrotnie wyższe od tych sprowadzanych z miejsc oddalonych o tysiące kilometrów. Co więcej, pojawia się wiele głosów, że wczesne polskie truskawki są nasycone szkodliwymi pestycydami. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]W sekcji komentarzy pod jednym z artykułów na temat wczesnych polskich truskawek możemy przeczytać następujące opinie: [pisownia wszystkich wypowiedzi oryginalna]

wypadek
26.04.2021 02:00 14-latek odniósł poważne obrażenia przy pracy na polu. Pilna interwencja LPR

Ponieważ stan poszkodowanego był poważny, na miejsce przyleciał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który zabrał nastolatka do szpitala. Groźny wypadek przy pracy na poluInformacja o groźnym zdarzeniu na polu została przekazana przez portal kk24.pl. Do wypadku doszło w sobotę 24 kwietnia 2021 roku około godziny 13:00 w Brzeźcach, w gminie Bierawa na terenie województwa opolskiego. Z kolei portal farmer.pl podaje, iż wedle nieoficjalnych informacji chłopiec pomagał przy siewie zbóż, a w pewnym momencie prac pracująca maszyna wciągnęła jego rękę. Portal kk24.pl precyzuje, iż stan zdrowia poszkodowanego nastolatka nagle się pogorszył. Ze względu na potrzebę szybkiego działania na miejsce został sprowadzony helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]Dziecko trafiło do szpitala, lecz na obecną chwilę brak informacji na temat stanu jego zdrowia. Odpowiednie służby badają przebieg i przyczyny wypadku, który miał miejsce na polu w Brzeźcach.

GUS spis rolny
26.04.2021 02:00 190 tys. gospodarstw mniej. Dane GUS pokazują prawdę o polskiej wsi

Z drugiej strony odnotowano wzrost średniej powierzchni gospodarstw rolnych o 13% wobec danych sprzed dziesięciu lat. Wstępne wyniki GUS mówią również m.in. o powierzchni gruntów rolnych w Polsce, powierzchni zasiewów i pogłowiu zwierząt gospodarskich.Spadająca liczba gospodarstw przy wzroście ich powierzchniJak przekazuje GUS, ostatnie lata w Polsce pokazują wyraźną tendencję na polskiej wsi: liczba gospodarstw maleje, natomiast ich powierzchnia - wzrasta. Jest to jednoznaczny sygnał mówiący o tym, że udział niewielkich gospodarstw w naszym kraju staje się coraz słabszy. O 16% spadła liczba gospodarstw o powierzchni do 15 hektarów gruntów użytkowych. Nieznacznie zmniejszyła się liczebność gospodarstw, w których grunty użytkowe przekraczały 15 hektarów - o 6%. Średnia powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwie wzrosła zatem o 13%. W 2010 roku wynosiła 9,8 hektara, podczas gdy wyniki ostatniego Powszechnego Spisu Rolnego wskazują na 11,1 hektara. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-8]Jak ocenia Główny Urząd Statystyczny, struktura gospodarstw w Polsce uległa poprawie. Co to oznacza w praktyce? Odnotowano, iż w 2020 roku udział małych gospodarstw (do 5 hektarów gruntów użytkowych) spadł o 1,5% wobec danych z 2010 roku i wyniósł 52,5%. W tym samym czasie wzrosła liczba gospodarstw o powierzchni większej niż 15 hektarów o 2,8% (z poziomu 13% w 2010 roku do 15,8% w 2020 roku).

Ciągnik - alkohol
26.04.2021 02:00 Ciągnikiem staranował ogrodzenie i uderzył w auto. 44-latek nie był w stanie sam wyjść z pojazdu

Do zdarzenia doszło w miniony piątek 23 kwietnia bieżącego roku. Zgłoszenie wpłynęło do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Staszowie o godzinie 19:15. Jak się okazało, zgłoszenie dotyczyło "rajdu pijanego kierowcy".

Puda - święto bacowskie
26.04.2021 02:00 Minister rolnictwa w Ludźmierzu. "Będziemy myśleć o jeszcze większym wsparciu dla pasterstwa"

- Od strony rządu będziemy myśleć o jeszcze większym wsparciu dla pasterstwa - przekazał za pośrednictwem Twittera Grzegorz Puda, dziękując za zaproszenie do w Święcie Bacowskim w Ludźmierzu. W komunikacie zamieszczonym na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którym informowano o niedzielnym wydarzeniu, także podkreślono, że rząd będzie myśleć o wsparciu dla pasterstwa.

IMGW - przymrozki
26.04.2021 02:00 Przymrozki nie odpuszczają. IMGW wydał ostrzeżenia

Ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed przymrozkami zostały wydane dla całego kraju. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez IMGW, w nocy z poniedziałku na wtorek temperatura spadnie miejscami nawet do -5°C. Co więcej, jak powiadomił Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, ostrzeżenia zostały przedłużone i będą obowiązywać jeszcze w nocy z wtorku na środę dla części województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i na terenie całych województw: warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego. Fot. IMGWZapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-8]

KRUS - zasiłek opiekuńczy
26.04.2021 02:00 KRUS: zasiłek opiekuńczy został przedłużony

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców i domowników ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego został wydłużony do 9 maja. Jak informowaliśmy w minioną sobotę, w wykazie prac legislacyjnych rady ministrów znalazł się projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie przedłużenia zasiłku opiekuńczego. Jak zakładano w projekcie, zasiłek został wydłużony o kolejne dwa tygodnie. Jak informuje KRUS, nie zmieniły się zasady, w których przysługuje zasiłek opiekuńczy, tj. gdy z powodu COVID-19 zamknięty został żłobek, przedszkole, bądź inna placówka edukacyjno-wychowawcza, albo w przypadku, gdy nie ma możliwości z powodu COVID-19 sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna nad dzieckiem do 8 roku życia, bądź dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności, lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-8]Brak zmian w przysługiwaniu zasiłku opiekuńczego dla rodziców i domowników ubezpieczonych w KRUS oznacza także, że zasiłek nie przysługuje w przypadku, gdy drugi z rodziców ma możliwość opieki nad dzieckiem, czyli jest bezrobotny, bądź korzysta z urlopu wychowawczego, lub rodzicielskiego.

andrzej rolnicy podlasie
25.04.2021 02:00 Andrzej wyjawił całą prawdę. Wiemy, co stanie się z gospodarstwem w przyszłości

Jak się okazało, rolnik wyznał, iż w sytuacji, gdy sam nie będzie miał dzieci, gospodarstwo w Plutyczach zostanie przejęte przez Kacperka, syna jego siostry. Cała prawda o przyszłości gospodarstwa w PlutyczachGospodarstwo Andrzeja i Gienka Onopiuków w Plutyczach, choć położone w cichej okolicy, nie może narzekać na brak zainteresowania ze strony fanów serialu Rolnicy. Podlasie. Zależnie od aury i dnia tygodnia, przez słynne gospodarstwo z niebieskimi krowami przewija się nawet kilkaset osób. Mimo to Andrzej i Gienek są pogodni i dobrze nastawieni wobec gości. Wśród osób, które odwiedziły ich gospodarstwo była część redakcji Rolnik Info: Albert Długoszewski i Aneta Wasilewska. Nie obyło się bez oficjalnej degustacji kotleta schabowego przywiezionego przez dziennikarzy naszego portalu. Gienek określił go swoim tradycyjnym stwierdzeniem: pierwyj sort. Rozmowa z młodszym z Onopiuków pokazała w nowym świetle pewne nieznane dotychczas kwestie związane z gospodarstwem w Plutyczach. Andrzej wypowiedział się na temat przyszłości swojego domostwa następująco: Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowego materiału z wypowiedzią Andrzeja Onopiuka: [EMBED-8]- Jak ja będę miał sześćdziesiąt lat, to na pewno będę musiał oddać komuś. Ja wiem, kto przejmie: jak nie będę miał dzieci, to Kacper weźmie. Bo Kacper - o, biega po podwórku - przerwał wypowiedź rolnik, ostrzegając siostrzeńca przed chodzącymi wolno krowami.

traktor ciągnik policja polna droga
25.04.2021 02:00 Zderzenie auta i ciągnika na polnej drodze. Policjanci odkryli oburzający fakt

Podczas badania alkomatem na miejscu okazało się, że kierująca pojazdem marki Opel ma we krwi aż 3 promile alkoholu. Podobnie rzecz wyglądała z traktorzystą, w którego wydychanym powietrzu alkomat wskazał obecność 1,5 promila alkoholu. Zderzenie na polnej drodze po solidnej dawce alkoholuNie trzeba nikomu powtarzać dwa razy, że jazda jakimkolwiek pojazdem mechanicznym po spożyciu alkoholu jest bardzo złym pomysłem. Mimo to problem nietrzeźwych kierowców na drogach jest dużym wyzwaniem dla policji w naszym kraju. Wiele osób zdaje się być odpornych na apele policji i wezwania do podstawowej odpowiedzialności za życie i zdrowie innych uczestników ruchu drogowego - nie jest bowiem przesadą, że pijany kierowca jest potencjalnym mordercą. Jak opisuje Komenda Miejska Policji w Białymstoku, 23 kwietnia 2021 roku na polnej drodze w powiecie białostockim doszło do kolizji samochodu marki Opel z ciągnikiem. Kierująca autem wjechała w tył maszyny rolniczej. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiał wideo: [EMBED-4]Co warte podkreślenia, zgłoszenie o kraksie trafiło do policjantów chwilę przed północą, a informator przekazał, że kierująca Oplem zachowuje się w dość niecodzienny sposób. Mając na względzie osobliwe ostrzeżenie, funkcjonariusze udali się we wskazane miejsce, by zbadać sprawę bliżej.

ue pole grunty orne
25.04.2021 02:00 Najcenniejsze grunty rolne w UE? Ranking może solidnie zdziwić

Ceny ziemi w Polsce nie należą ani do najwyższych, ani do najniższych na tle krajów Unii Europejskiej - są jednak o kilkukrotnie tańsze od ziemi niderlandzkich, a także warte około dwóch razy mniej niż grunty w Niemczech. Wartość ziemi Choć ziemia jest dla rolników wartością bezcenną, to żyjemy w czasach, gdzie niewiele rzeczy nie jest przeliczanych na pieniądze. Ziemia ma swoją konkretną wartość i należy do relatywnie stabilnych inwestycji.Bardzo ciekawe są również obserwacje rynkowe wykraczające poza nasze polskie podwórko, gdyż pokazują one, w jaki sposób kultywowanie ziemi i myślenie o rolnictwie wpływa na jej wartość. W 2019 roku Komisja Europejska przedstawiła średnie kwoty, jakie trzeba zapłacić za hektar ziemi w różnych państwach Unii. Nie będzie zdziwieniem stwierdzenie, że na szczycie rankingu znajdują się Niderlandy - hektar gruntów kosztuje tam aż 69 632 euro. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Zaraz za tym niewielkim krajem plasują się Włochy z ceną 69 632 euro za hektar. Podium zamyka Irlandia, gdzie za ziemię zapłacić przyjdzie średnio 28 068 euro. Jak na dłoni widać rozziew między Niderlandami a pozostałymi państwami w zestawieniu - kraj ten zawdzięcza wysoką wartość ziemi świetnie zarządzanym biznesom rolniczym, które gwarantują ogromną wydajność nawet niewielkich kawałków ziemi. Co ciekawe, Niemcy nie znalazły się w pierwszej trójce - znajdują się na czwartym miejscu z ceną 26 026 euro za hektar. W 2019 roku w zestawieniu uwzględniano jeszcze Wielką Brytanię, gdzie hektar ziemi był średnio warty 23 412 euro. Poniżej magicznej granicy 20 000 euro znajdują się kolejne państwa: Dania (17 580 euro/ha), Hiszpania (12 926 euro/a), Polska (10 991 euro/ha), Czechy (8 095 euro/ha), Francja (6 000 euro/ha). Na szarym końcu znajdują się dwa kraje: Rumunia (5 339 euro/ha) i Węgry (4 862 euro/ha).

traktor suwałki
25.04.2021 02:00 Staranował się własnym traktorem. Później ciągnik wjechał na dwa samochody

Poszkodowany został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Staranował się własnym traktoremChoć zarysowana we wstępie historia może brzmieć nieprawdopodobnie, to jest faktem - sprawa została opisana na oficjalnej stronie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach. Do groźnego zdarzenia doszło w środę 21 kwietnia 2021 roku w Filipowe w powiecie suwalskim na terenie województwa podlaskiego. Mężczyzna, stojąc między kołami swojego ciągnika, chciał uruchomić maszynę. Źródła nie podają, dlaczego właściciel pojazdu zdecydował się na tego typu działanie. W efekcie ciągnik raptownie ruszył, taranując mężczyznę.Nie był to jednak koniec kłopotów: traktor poruszał się dalej i wjechał na kolejne dwa samochody stojące na jego drodze. Służby nie informują, jaka jest dokładna skala zniszczeń samochodów osobowych. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]

rolnicy
25.04.2021 02:00 Rolnicy zapowiadają masowe pozwy. Chodzi o kwestie gospodarcze

Powód? Brak dostatecznej pomocy w radzeniu sobie z gospodarczymi skutkami lockdownu branż ściśle związanych z rolnictwem oraz niesprawiedliwe traktowanie rolników w porównaniu do przedsiębiorców. Rolnicy zapowiadają masowe pozwy za niedostateczną pomocCzy rolnicy mogą korzystać z tarczy pomocowej dla firm? Gdy wchodzimy na oficjalną stronę rządu, w zakładce Tarcza antykryzysowa widzimy kolejną - opatrzoną nazwą Rolnicy. Możemy znaleźć w niej m.in. informację o możliwości późniejszego zgłoszenia rejestracyjnego AKC-RU, wystawienia voucheru dla klientów (tylko w sytuacji, gdy rolnik posiada również hotel), zwolnienia ze składek emerytalno-rentowych w KRUS na trzy miesiące, zasiłku dla rolników i ich rodzin w przypadku zachorowania na COVID-19, zasiłku opiekuńczym dla rodziców samotnie wychowujących dzieci w momencie zamknięcia placówki i wielu innych. Opcje te określone są jako pomoc w ramach tarczy antykryzysowej, dostępnej w sytuacji negatywnych skutków pandemii koronawirusa na sytuację gospodarczą w naszym kraju. Mimo to rolnicy otwarcie manifestują swoje rozczarowanie działaniami (lub też być może brakiem działań) rządu. Rolnicy zaznaczają, że w ramach pomocy rządowej powinni być traktowani jak przedsiębiorcy. I tutaj pojawia się pierwszy problem, bo zgodnie z obowiązującym prawem rolnicy przedsiębiorcami nie są. Innymi słowy: działalność prowadzona przez rolników nie jest wpisywana do ewidencji działalności gospodarczej.

koń
25.04.2021 02:00 Koń uwięziony w głębokim błocie. Wyjątkowa akcja straży pożarnej

Z opresji, która mogła potencjalnie zagrażać życiu konia, zwierzę uratowali strażacy OSP Torzym i JRG Sulęcin. Koń utknął w błocieNa oficjalnej stronie Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Sulęcinie możemy przeczytać, iż 23 kwietnia 2021 roku w jednym z gospodarstw w miejscowości Torzym w województwie lubuskim doszło do niepokojącego zdarzenia. Koń dostał się na błotnisty teren na jednym z pastwisk i się przewrócił. Niestety, zwierzę nie było w stanie wstać o własnych siłach. W pierwszej kolejności swoich sił w ratowaniu zwierzęcia próbował jego właściciel.Niestety, wszelkie starania zdały się na nic - stało się jasne, że do uwolnienia konia z opresji potrzeba dodatkowej pomocy. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-8]Zgłoszenie o problemie trafiło do lokalnej straży pożarnej tego samego dnia w okolicach południa. Na miejsce przyjechały dwa zastępy strażaków - OSP Torzym i JRG Sulęcin.

Pożar - stodoła
25.04.2021 02:00 7 zastępów straży pożarnej w akcji. Ogniem całkowicie zajęła się stodoła

Do pożaru stodoły doszło dzisiaj, 25 kwietnia bieżącego roku w miejscowości Cierno-Żabieniec w gminie Nagłowiec. Strażacy o pożarze zostali powiadomieni o godzinie 5:49. Na miejsce zadysponowano 7 zastępów straży pożarnej. - Do zadań jednostek należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, ugaszenie pożaru, dowożenie wody na miejsce działań, wyburzenie ścian, usunięcie nadpalonych elementów dachu oraz wyposażenia stodoły, oraz przelanie całości wodą w celu ugaszenia żarzących się elementów - przekazali strażacy z OSP KSRG Warzyn za pośrednictwem mediów społecznościowych. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Jak powiadomili strażacy z OSP KSRG Warzyn, na szczęście podczas pożaru nikt nie został poszkodowany. Podczas pożaru całkowitemu spaleniu uległa stodoła.

Rolnicy.Podlasie - Emilia
25.04.2021 02:00 "Rolnicy. Podlasie": Zima w Plutyczach i wielkie oczekiwania Emilii

W tym tygodniu widzowie mogli zobaczyć ogromną radość w Laszkach, gdzie pojawił się nowy zwierzak - Pusia, szczeniak - prezent od Krzysztofa. Emilia była zachwycona pojawieniem się szczeniaka. Jak przypomniała, zimą tego roku straciła owczarka niemieckiego. - Krzysiek wie, że ja owczarki szkockie kocham - wyznała zachwycona Emilia.

Marcin Bustowski - egzekucje komornicze
25.04.2021 02:00 Marcin Bustowski ws. egzekucji komorniczych. "My mamy pozwolić zniszczyć takiego rolnika?"

Pana Tadeusz, rolnik, posiada bydło mleczne, opasowe i świnie. Jak wskazywał podczas transmisji prowadzonej w mediach społecznościowych Bustowski, w gospodarstwie pana Tadeusza powstaje zdrowa żywność, bez użycia glifosatu. Na miejscu właściciel gospodarstwa opowiadał o swoich produktach, w których nie znajdziemy żadnych niepotrzebnych dodatków. Jednak nie na kwestię zdrowiej żywności położono największy nacisk podczas spotkania.

Gospodarstwo - straż pożarna
25.04.2021 02:00 Dramat w gospodarstwie. Siostra odnalazła ciało swojego brata

Jak przekazał mł. kpt. Karol Błaszczyk z Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie, w minioną środę 21 kwietnia po godzinie 17:00 wpłynęło zgłoszenie. Ze zgłoszenia wynikało, że mężczyzna wpadł do betonowego szamba w miejscowości Jesionna. Portal Echodnia.pl, powiadomił, że osobą, która odnalazła 59-letniego mężczyznę w szambie, była jego siostra - mieszkanka Jasionnej.Zgodnie ze słowami Michał Kwieciński z jędrzejowskiej policji, kobieta wyszła na podwórko, po czym zauważyła, że dekiel od szamba jest uchylony. Po spojrzeniu do środka okazało się, że w środku znajduje się ciało jej brata. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Lasy - blokada wycinki
25.04.2021 02:00 "Mamy dość czekania na lepsze czasy". Rozpoczęła się podniebna blokada wycinki

- Turnicki Park Narodowy to 18 tys. ha wyjątkowego lasu, który mimo szczególnej wartości przyrodniczej, jest bezwzględnie eksploatowany. Z dnia na dzień, z każdym wyciętym drzewem i zmiażdżonym metrem gleby, wartość ta jest degradowana - informuje Inicjatywa Dzikie Karpaty. Projektowany Turnicki Park Narodowy znajduje się w połowie drogi między Ustrzykami Dolnymi a Przemyślem, na Pogórzu Przemyskim, ekolodzy walczą o jego powstanie już od ponad 30 lat. Jak informuje dziś Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, powstrzymanie wycinki jest możliwe nawet od zaraz, a jedyne, czego potrzeba to "dobrej woli". Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Ciągnik - wypadek
25.04.2021 02:00 Tragiczny wypadek. Kierowca został przygnieciony przez ciągnik

Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło wczoraj, 24 kwietnia bieżącego roku. Jak powiadomili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ujeździe, po godzinie 12:20 ze Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego wpłynęła wiadomość o zdarzeniu w miejscowości Brzezie. Na ulicy Szlacheckiej miał znajdować się mężczyzna przygnieciony przez ciągnik rolniczy.

imgw pogoda Polska mapa
25.04.2021 02:00 Ostrzeżenie IMGW dla całej Polski. Rolnicy muszą przygotować się na niskie temperatury

Wiadomości te mogą oznaczać spore kłopoty dla rolników, którzy będą musieli zabezpieczyć swoje uprawy przed destrukcyjnym wpływem spadkowych temperatur. Pogoda nie rozpieszcza rolnikówWszyscy dobrze znamy powiedzenie kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata. Mimo to rolnicy z pewnością życzą sobie nieco łaskawszej aury, która umożliwiłaby im działanie na polach bez zbędnych przeszkód. Tegoroczna wiosna psoci zarówno w kwestii dość obfitych i nieregularnych opadów, jak i relatywnie niskich temperatur. Jak przedstawia się sytuacja meteorologiczna na najbliższe dni? Jak przekazuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, kolejne dni nie będą miłym zaskoczeniem dla rolników. Jak się bowiem okazuje, na terenie całej Polski wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia przed przymrozkami. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-8]Alert obowiązuje od 23 do 27 kwietnia 2021 roku. Prawdopodobieństwo wystąpienia ujemnych temperatur eksperci IMGW oszacowali na 85% na Śląsku i 80% w reszcie regionów naszego kraju. Dla rolników oznacza to jedno - ich rośliny mogą być zagrożone.

Ptasia grypa - ogniska
24.04.2021 02:00 Ptasia grypa nie odpuszcza. Stwierdzono 20 ognisk w 3 dni

Ogniska ptasiej grypy 226 - 245 w 2021 roku stwierdzono na podstawie badań przeprowadzonych od 21 do 23 kwietnia 2021 r. w następujących województwach:mazowieckim (11)warmińsko-mazurskim (2)pomorskim (6)wielkopolskim (1)Wśród ognisk 226 - 245 sześć stwierdzono w gospodarstwach niekomercyjnych na terenie województwa pomorskiego w powiatach sztumskim (4) i malborskim (2). Łącznie w tych gospodarstwach utrzymywano 470 kur. Fot. Na podstawie danych GIWZapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Zgodnie z komunikatem wydanym przez Głównego Lekarza Weterynarii, w gospodarstwach, w których potwierdzono ogniska od 226 do 245 w 2021 w 2021 roku, wdrożone zostały wszelkie procedury zwalczania ptasiej grypy, zgodnie z prawodawstwem zarówno unijnym, jak i krajowym. - Drób poddawany jest zabiciu i utylizacji, a wokół ogniska ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone - wskazano w komunikacie.

Wypadek - ciągnik
24.04.2021 02:00 Zderzenie motocykla z ciągnikiem rolniczym. Niestety, nie udało się uratować 34-latka

Do zdarzenia doszło 23 kwietnia bieżącego roku w miniony piątek w miejscowości Janowice. Jak przekazali funkcjonariusze z OSP KSRG Lubanie, strażacy zostali zadysponowani na miejsce zdarzenia o godzinie 20:55. Jak się okazało, doszło do zderzenia motocykla z ciągnikiem rolniczym. Mężczyzna kierujący motocyklem wjechał w tył ciągnika rolniczego.

Jan Krzysztof Ardanowski - rolnicy
24.04.2021 02:00 Wojciechowski: "Lepsze dla wsi i rolnictwa byłoby 30 x więcej 20-x mniejszych ferm, bez klatek"

W dyskusji wielokrotnie głos zabierał Janusz Wojciechowski, wskazując na to, że obecnie należy ukształtować politykę rolną w taki sposób, by "nie wymiotły" zwyczajnego rolnictwa. Internauci komentujący wypowiedz unijnego komisarza, zastanawiali się nie tylko nad tym, gdzie większa ilość mniejszych ferm miałoby powstać (dziś stawianie ferm łączy się z protestami mieszkańców), a także nad tym, ile sama taka transformacja może kosztować. Poruszona została także kwestia odchodzenia od hodowli klatkowej. - Mówię o wspieraniu odchodzenia od klatek, nie o zakazie. Jestem zwolennikiem zachęt, nie zakazów. Marchewka, nie kij - zanzaczył Janusz Wojciechowski. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

PGR - pieniądze
24.04.2021 02:00 Premier zadecydował. Budżet na inwestycje dla gmin popegeerowskich został zwiększony

Pierwotnie wsparcie na inwestycje dla gmin popegeerowskich miało wynieść 250 mln zł. Pieniądze pochodzące ze wsparcia, którego inicjatorem było Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji gminy, w których kiedyś funkcjonowały PGR-y, mogą przeznaczyć na między innymi na rozbudowę infrastruktury, na budowę, czy rozbudowę kanalizacji, przepompowni, wodociągów, na budowę infrastruktury społecznej.Jak przekazał podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej wiceminister Paweł Szefernaker, premier podjął decyzję o zwiększeniu budżetu do 340 mln zł. Jak wskazał, możliwość zwiększenia budżetu wynikała z poczynionych oszczędności. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Ciągnik - policja
24.04.2021 02:00 Ursus zatrzymany do kontroli. Liczba usterek i stan techniczny przechodzą wszelkie pojęcie

Do zatrzymania ciągnika doszło w czwartek 22 kwietnia bieżącego roku w miejscowości Dopiewo w województwie wielkopolskim. Funkcjonariusze z poznańskiej drogówki skontrolowani kierowcę ciągnika rolniczego marki Ursus. Podczas kontroli ilość usterek i stan techniczny pojazdu przeszedł najśmielsze oczekiwanie. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Pożar - gołębie
24.04.2021 02:00 Pożar budynku gospodarczego. Zagrożony był gołębnik wraz z gołębiami

Do zdarzenia doszło wczoraj, 23 kwietnia po godzinie 21:00. W miejscowości Ulatowo-Czerniaki w województwie mazowieckim ogniem został objęty murowany budynek gospodarczy. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane zastępy strażackie. Funkcjonariusze po pojawieniu się na miejscu stwierdzili, że cały obiekt zajęty jest pożarem. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

senior
24.04.2021 02:00 Zaginął senior z podkarpackiej wsi. Zaskakujący finał poszukiwań policji

Działania policjantów na szczęście przyniosły szybki efekt, a historia zakończyła się szczęśliwie - mężczyzna, choć wyziębiony, został znaleziony kilkaset metrów od swojego domu. Zaginiony senior w podkarpackiej wsiCała sytuacja rozegrała się we wsi Zaborów w gminie Czudec na terenie województwa podkarpackiego. 22 kwietnia 2021 roku o godzinie 22:00 dyżurny rzeszowskiej policji otrzymał zgłoszenie o zaginięciu seniora. Wedle informacji podanych na portalu polskiej policji, 70-latek wyszedł z domu tego samego dnia o godzinie 13:00. Należy podkreślić, że senior zmagał się z samodzielnym poruszaniem i orientacją w terenie. Nie wiadomo, dlaczego mężczyzna opuścił swoje domostwo samotnie. Zgłoszenie o zaginięciu wpłynęło dopiero późnym wieczorem. Funkcjonariusze policji bez chwili zwłoki ruszyli na poszukiwania 70-latka. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]

benzyna traktor ciągnik
24.04.2021 02:00 Pierwsza w tym roku obniżka cen benzyny. Mimo to nie ma entuzjazmu

Nic zatem dziwnego, że taka informacja rozczarowuje właścicieli pojazdów. Rolnicy są w trudnej sytuacji ze względu na wysokie koszty prowadzenia gospodarstwa przy niepewności gospodarczej wywołanej efektami pandemii koronawirusa. Sytuacja na rynku paliwJak dowiadujemy się z analiz przeprowadzonych przez portal e-petrol.pl, w ostatnim tygodniu obserwować mogliśmy ciąg dalszy stabilizacji cen paliw napędowych.Z jednej strony jest to promyk nadziei na (choć chwilowe) zahamowanie wzrostu kosztu utrzymania pojazdów, z drugiej jednak - martwi utrzymująca się wysoka cena paliw i brak perspektyw na ewentualną zmianę. W czwartym tygodniu kwietnia odnotowano pierwszą w 2021 roku obniżkę benzyny. Mimo to nie była ona spektakularna, gdyż wyniosła zaledwie 1 grosz.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Eksperci zaznaczają, że dalsze spadki cen nie są prawdopodobne. Rolnicy muszą zatem zacisnąć pasa i pogodzić się z faktem, że w najbliższym czasie tankowanie maszyn rolniczych może skutecznie opróżnić ich portfele.Co jest powodem takiej sytuacji na rynku paliw? Winna wszystkiemu jest między innymi cena ropy naftowej, która plasuje się na wysokim poziomie. Na tej podstawie wiemy, że w nadchodzących dniach nie będzie można liczyć na optymistyczne informacje cenowe ze stacji paliw.

nawóz tir wypadek policja
24.04.2021 02:00 Potężne zderzenie tirów na Podkarpaciu. Jezdnia pokryta nawozem azotowym

Co więcej, na jezdni rozsypał się ładunek przewożony w samochodzie ciężarowym w postaci nawozu azotowego. Na obecną chwilę brak informacji o skali strat.Potężne zderzenie dwóch tirów Do niebezpiecznego wypadku doszło 22 kwietnia 2021 roku na drodze krajowej numer 19. Kolizja dwóch samochodów ciężarowych miała miejsce w Domaradzu na terenie województwa podkarpackiego. Około godziny 6:00 kierowca ciągnika siodłowego marki Volvo, jadący od Krosna do Rzeszowa, na zakręcie stracił panowanie nad pojazdem. Warto dodać, że tir poruszał się z naczepą. Volvo zjechało na przeciwległy pas jezdni - jak się można domyślać, nie był on pusty. Z przeciwnego kierunku nadjeżdżał samochód ciężarowy marki DAF.Obydwa pojazdy zderzyły się, a siła kolizji okazała się być tak wielka, że nawóz azotowy przewożony przez tira marki DAF rozsypał się na całej jezdni. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Niestety, w wyniku zderzenia ucierpiał kierowca ciężarowego Volvo, który został zabrany karetką do szpitala. Na zdjęciach, które dostępne są na stronie podkarpackiej policji, możemy zaobserwować, że Volvo zjechało nie tylko na przeciwległy pas jezdni, ale zatrzymało się dopiero na chodniku. Przód pojazdu został mocno zniszczony.

KRUS
24.04.2021 02:00 Już wkrótce wyższe składki w KRUS? Rząd przedstawił swoje plany

Zapowiadane zmiany mają na celu odbudowanie ochrony zdrowia w Polsce. Celem jest podniesienie kwoty przeznaczanej na opisywany sektor do 7% PKB do roku 2025. Mimo to poza ustnymi deklaracjami resortu zdrowia w kwestii zmian prawnych nie zostały podjęte jeszcze żadne kroki. Rolnicy mogą wkrótce zapłacić wyższą składkę w KRUSWstępny szkic planowanych zmian został zaprezentowany przez wiceministra zdrowia Sławomira Gadomskiego w trakcie debaty organizowanej przez Dziennik Gazetę Prawną. Zgodnie z deklaracjami, przekształcenia mają być oparte o cztery filary. Pierwszy z nich ma dotyczyć ogólnego założenia, jakim jest zwiększenie kwoty składki na Narodowy Fundusz Zdrowia z 9 do 10% do 2025 roku.Drugie założenie przedstawia, że za cztery lata udział wydatków na ochronę zdrowia miałby wynieść 7% PKB Polski. Warto podkreślić, że wartość ta jest średnią w krajach Unii Europejskiej. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]Po trzecie, zmiany mieliby odczuć nie tylko ci, którzy płacą składki w ZUS, ale również osoby ubezpieczone w KRUS. Rolnicy odprowadzają obecnie po 1 zł od każdego ubezpieczonego w KRUS od hektara przeliczeniowego. Innym sposobem opłacania składek są kwoty ryczałtowe. Z wyjaśnień, które padły podczas debaty Dziennika Gazety Prawnej, można wywnioskować, że system ten ulegnie zmianom. Czwarta kwestia dotyczy wprowadzenia tzw. ubezpieczenia pielęgnacyjnego, czyli składki, która miałaby rosnąć wraz z wiekiem, stażem i zarobkami danej osoby aż do momentu przejścia na emeryturę.

traktor ciągnik policja
24.04.2021 02:00 Policjant gonił pieszo ciągnik przez 2 km. Traktorzysta wiózł nielegalny ładunek

35-letni mężczyzna odpowie za swój czyn przed sądem. Za niezgodne z prawem wyrzucanie śmieci w obszarze do tego nieprzeznaczonym będzie musiał zapłacić karę grzywny. Policjant gonił traktorzystęSłużba wymaga poświęceń - choć każdy z nas zdaje sobie sprawę z prawdziwości tego stwierdzenia, to policjanci zapewne nie podejrzewali, że w pogoń za podejrzanym trzeba będzie udać się na pieszo. O zdarzeniu, które miało miejsce 22 kwietnia 2021 roku w okolicach Sędziszowa, poinformowano na oficjalnej stronie polskiej policji. Funkcjonariusze odebrali anonimowe zgłoszenie o mężczyźnie, który wywiózł traktorem śmieci na dzikie wysypisko nieopodal lasu. Jak przekazał informator, miały być to znaczne ilości odpadów, które transportowane były na przyczepie. Policjanci udali się we wskazane miejsce, by sprawdzić sytuację. W oddali zobaczyli poruszający się pojazd rolniczy, o którym mowa była w anonimowym zgłoszeniu. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Niestety, okoliczny teren nie pozwalał na podążanie za podejrzanym samochodem. Jeden z policjantów zdecydował, że będzie śledził traktorzystę na pieszo. Po pokonaniu 2 kilometrów za ciągnikiem funkcjonariusz dotarł do posesji 35-letniego kierowcy. Jak przekazują policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie, właściciel maszyny rolniczej przyznał się do tego, że wywiózł odpady ze swojego gospodarstwa na dzikie wysypisko.

AGROunia - belarka
23.04.2021 02:00 Coraz bliżej spełnienia marzeń Gienka i Andrzeja. AGROunia pomaga rolnikom z Plutycz

Jak wiedzą dobrze wszyscy fani programu "Rolnicy. Podlasie" jednym z marzeń Gienka i Andrzeja z Plutycz jest belarka, czyli prasa do zbierania i zgniatania słomy, niebywale pomocna rolnikom podczas przygotowania jedzenia dla zwierząt. Niestety, w poprzednim sezonie sprawdzony sprzęt rolników z Plutycz został uszkodzony, a zbieranie siana dla kilkudziesięciu krów, koni i kur stało się wyjątkowo ciężkie dla Andrzeja i jego starszego ojca. Jednak pomocną dłoń do rolników wyciągnęła AGROunia, która założyła zbiórkę na belarkę dla rolników. Już od dłuższego czasu można wspierać zbiórkę, przyczyniając się do spełnienia marzeń rolników. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]Na ten moment zbiórkę wsparło już 1073 osób i udało się zebrać 51 480 zł z zakładanej kwoty 65 000 zł. Zostało więc niewiele, by zebrana została pełna kwota. Link do zbiórki znajduje się >tutaj<. Pieniądze zebrane podczas zbiórki mają zostać przeznaczone na nową belarkę firmy SIPMA.

KOWR - pożyczka
23.04.2021 02:00 Rolnicy mogą ubiegać się pożyczki. KOWR "wychodzi naprzeciw potrzebom polskiego rolnictwa"

Pożyczkobiorcą może stać się gospodarstwo rodzinne w rozumieniu przepisów art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, czyli prowadzone przez rolnika indywidualnego orazw którym łączna powierzchnia użytków rolnych nie jest większa niż 300 ha. Podstawa prawna do pożyczek znaleźć można w Ustawie z dnia 19 października 1991 roku o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa udziela pożyczek na realizowanie przedsięwzięć i działa związanych z produkcją roślinną, zwierzęcą, hodowlą, a także przetwórstwem rolno-spożywczym. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]Jak zaznacza KOWR pożyczka nie zostanie przyznana między innymi na:spłatę wcześniejszych zobowiązań, działania finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Obornik - zakaz
23.04.2021 02:00 "Taki czyn to przestępstwo". Mężczyzna wywoził obornik z fermy w strefie zapowietrzonej

Jak powiadomiła asp.szt. Anna Pawłowska z Komendy Powiatowej Policji w Mławie w środę 21 marca na terenie gminy Radzanów (woj. mazowieckie) mężczyzna wywoził obornik z fermy, na której stwierdzono ognisko ptasiej grypy. Jeden z mieszkańców powiatu mławskiego składował obornik na łące, łamiąc przy tym obowiązujące zakazy. Za popełniony czyn grozi mu kara grzywna, kara ograniczenia wolności, bądź pozbawienia wolności do 3 lat. Obecnie w Komedzie Powiatowej Policji w Mławie prowadzone jest postępowanie w sprawie mieszkańca powiatu mławskiegoZapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]

Pożar - straż pożarna
23.04.2021 02:00 Na miejscu 15 zastępów straży pożarnej. Groźny pożar budynków gospodarczych

Do groźnego pożaru doszło w minioną środę 21 kwietnia bieżącego roku. Zgłoszenie o pożarze budynków gospodarczych w Dąbrowie Łużyckiej wpłynęło do dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Żarach przed północą. Na miejsce zdarzenia natychmiast zadysponowano zastępy straży pożarnej. Już po przybyciu na miejsce zdarzenia strażaków okazało się, że płoną dwa budynki gospodarcze, w których znajdowały się bele słomy.

Policja - wypadek
23.04.2021 02:00 Ciągnik przejechał po mężczyźnie. Na posesji nie było domowników

Do zdarzenia doszło na terenie prywatnej posesji na terenie gminy Iłów. Jak wynikało ze zgłoszenia, które wpłynęło do policjantów z sochaczewskiej drogówki, mężczyzna został potrącony przez ciągnik rolniczy. Na miejscu zdarzenia ustalono, że mężczyzna uruchomił ciągnik, ale nie wsiadł do niego. Maszyna "na biegu" ruszyła do przodu, potrącając 35-latka. Ciągnik zatrzymał się po uderzeniu w ogrodzenie. Niestety, w czasie zdarzenia na prywatnej posesji nie było domowników.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]Sprawdzono stan trzeźwości traktorzysty Po zdarzeniu mężczyzna został przebadany alkomatem. Okazało się, że kierowca ciągnika nie był trzeźwy, miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Jak przekazała mł. asp. Agnieszka Dzik, do mężczyzny wezwana została karetka, która przewiozła 35-latka do szpitala. - Mieszkaniec gminy Iłów żyje, chodź zdarzenie, mogło zakończyć się dla niego tragicznie - dodała mł. asp. Agnieszka Dzik.

Ptasia grypa - Grzegorz Puda
23.04.2021 02:00 Ponad 500 tys. sztuk drobiu do wybicia. Minister rolnictwa zaapelował ws. ptasiej grypy

Ogniska, które stwierdzono na podstawie badań wykonanych w dniach od 18 do 21 kwietnia bieżącego roku, stwierdzono w województwach:łódzkim (3)pomorskim (4), warmińsko-mazurskim (1),mazowieckim (5), wielkopolskim (5),śląskim (1), lubelskim (1), kujawsko-pomorskim (1),świętokrzyskim (1), lubuskim (1),Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]Stwierdzono 7 ognisk w gospodarstwach niekomercyjnych i 16 w gospodarstwach komercyjnych. Łącznie we wszystkich gospodarstwach, w których stwierdzono ogniska, utrzymywano 532 758 sztuk drobiu. Jak przekazano w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii, w gospodarstwach, w których potwierdzono ptasią grypę, wdrożono wszelkie procedury zgodne z prawodawstwem zarówno krajowym, jak i unijnym, czyli drób jest zabijany i poddawany utylizacji. Dookoła ognisk ptasiej grypy wyznaczono:obszar zapowietrzony (w promieniu 3 km),obszar zagrożony (w promieniu 10 km).

mapa pogoda IMGW
22.04.2021 02:00 Diametralna zmiana pogody. IMGW zapowiada arktyczne powietrze

Jest to istotna informacja dla rolników, którzy wyjeżdżają teraz w pola. Pogoda w bieżącym tygodniu nie będzie niestety łaskawa dla ich planów pracy w gospodarstwie. IMGW zapowiada załamanie pogodyNa stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej możemy przeczytać komunikat, z którego jasno wynika, że w najbliższych dniach z pewnością nie będziemy mogli liczyć na słoneczną, ciepłą pogodę. Jak twierdzą eksperci, w połowie tygodnia nad tereny Polski napłynie zimne, arktyczne powietrze. Pogodowe zmiany były widoczne już w środę (21 kwietnia), kiedy to w niektórych częściach kraju pojawił się przelotny deszcz, a temperatura na południu Polski spadła do 10 stopni Celsjusza.W czwartek (22 kwietnia) zimny front ogarnie już cały kraj, za wyjątkiem wschodniej jego części. Będzie to początek załamania pogody, które będzie towarzyszyło nam przez dobrych kilka dni. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Co w praktyce oznaczać będzie napływ zimnego arktycznego frontu? Przyniesie on ze sobą częste opady deszczu, drastyczny spadek temperatury, a w niektórych miejscach w Polsce niewykluczone będą opady śniegu. Z jednej strony w ramach niekorzystnych wiadomości można się pocieszyć, że kolejne opady atmosferyczne oddalają widmo wiosennej suszy. Z drugiej jednak strony martwią czynniki takie jak wahająca się temperatura i przymrozki, które mogą zniszczyć dotychczasowe wysiłki gospodarzy.

gołębie
22.04.2021 02:00 Tajemnicze kradzieże gołębi w Małopolsce. Za przestępstwem stała jedna osoba

Złodziejem okazał się być 59-letni mężczyzna. Część gołębi wróciła do prawowitych właścicieli. Dwukrotnie ukradł gołębieObydwie kradzieże miały miejsce w województwie małopolskim. Pierwsze zgłoszenie o tajemniczym zniknięciu gołębi w Andrychowie w powiecie wadowickim policja otrzymała pod koniec marca bieżącego roku. Z terenu ogródka działkowego ukradziono wówczas sześć ptaków, których łączna wartość sięgała 14 tysięcy złotych. Wynika stąd, że pojedynczy gołąb wyceniany był na ponad 2,3 tysiące złotych. Do kolejnego alarmującego zdarzenia doszło na początku kwietnia - wadowicka policja otrzymała wtedy informację o kolejnej kradzieży gołębi. Tym razem zniknęło szesnaście ptaków o łącznej wartości 18 tysięcy złotych. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]Do drugiego przestępstwa doszło na terenie innej posesji, jednakże - podobnie jak w pierwszym przypadku - wszystko rozegrało się w gminie Andrychów. Funkcjonariusze policji zaczęli podejrzewać, że za obydwoma kradzieżami może stać ta sama osoba.

las
22.04.2021 02:00 Leśnicy tracą cierpliwość. W lesie znaleziono stertę starych opon

Poza masywnymi oponami leśnicy znaleźli też starą papę rozbiórkową, folie oraz zużytą wełnę mineralną. Leśnicy po raz kolejny znaleźli śmieci w lesie- Las to miejsce, które bardzo chętnie wybieramy na odpoczynek, relaks, wycieczki - undefinedpowiedział Paweł Mrowiński, rzecznik Nadleśnictwa Lubsko, w filmie opublikowanym na profilu Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich na Facebooku. - Zielony krajobraz, świeże powietrze przyciągają. Bliskość natury sprawia, że szybciej regenerujemy swoje siły. Niestety, szkodliwe praktyki niektórych osób niszczą środowisko naturalne. Jednym z powracających problemów są znajdowane przez leśników śmieci, a w tym - zużyte opony. Tego typu odpady znaleziono na terenie leśnictwa Marianka, sto metrów od drogi prowadzącej od Bród do Zasiek. Rzecznik Nadleśnictwa Lubsko stwierdził w filmie, że po pojawieniu się ustawy o odpadach, środowisko leśników liczyło na wyciszenie się kwestii porzucanych śmieci w lesie. Nic bardziej mylnego. Opony znajdowane w leśnictwie Marianka są jednym z wielu przykładów ludzkiej zuchwałości. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]- My, leśnicy, ciągle borykamy się z takimi obrazkami, jak ten za moimi plecami - powiedział rzecznik Nadleśnictwa Lubsko. Z relacji wynika, że porzucono różnego rozmiaru opony pochodzące od samochodów ciężarowych, osobowych, jak i maszyn rolniczych. Dodatkowo wśród nich znaleziono wełnę mineralną, folie i papę rozbiórkową.

prezydent Andrzej Duda
22.04.2021 02:00 Prezydent podpisał ustawę dot. wstrzymania sprzedaży gruntów państwowych

Jak przekazuje Kancelaria Prezydenta, wstrzymanie możliwości sprzedaży gruntów należących do Skarbu Państwa będzie przedłużone do 30 kwietnia 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dot. wstrzymania sprzedaży gruntów państwowychZ dniem 30 kwietnia wchodzi w życie ustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Dotyczy ona nowelizacji zapisów z kwietnia 2016 roku w sprawie wstrzymania możliwości sprzedaży udziałów we współwłasności nieruchomości należących do Skarbu Państwa. Wraz z początkiem marca Rada Ministrów rozpoczęła prace nad projektem nowelizacji. Celem było przedłużenie aktualnych zapisów do końca kwietnia 2026 roku.Obecne prawo przewiduje wstrzymanie sprzedaży nieruchomości państwowych do 30 kwietnia 2021 roku. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Jeszcze 17 marca 2021 roku podczas posiedzenia sejmowej komisji rolniczej negatywnie zaopiniowano cztery poprawki do projektu nowelizacji.Koalicja Obywatelska wnosiła m.in. o to, by wstrzymanie sprzedaży gruntów państwowych obowiązywało kolejne dwa lata. Wniosek ten nie został jednak uwzględniony.

świnia trzoda chlewna
22.04.2021 02:00 Dramatyczny trend w rolnictwie. Pogłowie trzody chlewnej coraz mniejsze

By ukazać skalę systematycznie topniejącej populacji trzody chlewnej w Polsce, wystarczy dodać, że podobnie złej sytuacji nie było w naszym kraju od siedemdziesięciu lat. Dramatyczny spadek pogłowia świń w PolsceBez wątpienia można mówić tutaj o trendzie, bo dane wskazują jednoznacznie, iż spadek liczby świń w kraju postępuje od dłuższego czasu.Na początku kwietnia 2021 roku w naszym kraju było 10,2 milionów sztuk trzody chlewnej. Jest to 9,4% mniej niż w styczniu 2021 roku, a także 11,6% mniej wobec danych z czerwca 2020 roku.Jak podaje portal agropolska.pl, podobna tendencja zauważalna była w Polsce sześć lat temu, jednakże pogłowie świń nie było aż tak małe, jak ma to miejsce obecnie. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]W historii powojennej Polski najmniejszą liczbę świń odnotowano w latach 50. XX wieku, w czasach głębokiego komunizmu. Aktualne dane mogą w tym aspekcie mocno zaskoczyć - liczba świń plasuje się teraz na najniższym poziomie od połowy ubiegłego wieku. Mimo tego, że 33% wszystkich stad w Polsce liczy nie więcej niż dziesięć świń, to zauważalna jest również postępująca koncentracja hodowli. W 2020 roku średnia liczba zwierząt w stadzie przekroczyła magiczną liczbę 100 sztuk.

policja
22.04.2021 02:00 Gmina Sochaczew: na posesji ukrywano niebezpieczne odpady. Możliwe skażenie środowiska

Część odpadów była rozrzucona po terenie, a część z nich - zakopana. Z posesji pobrano próbki gleby do badań, gdyż istnieje wysokie prawdopodobieństwo skażenia ziemi i wód gruntowych. Nielegalne składowisko odpadów na prywatnej posesjiO nieprawdopodobnym odkryciu poinformowali policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu na swojej stronie internetowej. Zgodnie z komunikatem, 19 kwietnia 2021 roku policjanci oraz funkcjonariusze WIOŚ interweniowali na prywatnej posesji w gminie Sochaczew. Działka należała do małżeństwa, które w nielegalny sposób składowało odpady. W pierwszej kolejności funkcjonariusze spostrzegli bardzo dużą liczbę zwierzęcych kości, którą oszacowano na kilkaset sztuk. Jak przekazano w informacji na stronie internetowej policji, kości pochodziły najprawdopodobniej od bydła i świń. Kolejnym niepokojącym odkryciem na tej samej posesji były częściowo rozebrane pojazdy mechaniczne i pojemniki z olejami. Co więcej, odpady były również skryte pod powierzchnią ziemi. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Po wstępnym przekopaniu nawierzchni koparką służby natknęły się na zakopane opony, butelki i inne odpady pochodzące z gospodarstwa domowego. W pewnym momencie prace dochodzeniowe musiały zostać przerwane, ponieważ z cysterny stojącej obok nieruchomości zaczął wydobywać się gaz. By zapobiec wyciekowi gazu, na miejsce wezwano specjalistów Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej numer 6 z Warszawy. Dalszy rozwój sprawyNie trzeba dodawać, że właściciele nieruchomości będą mierzyć się teraz z surowymi konsekwencjami swoich czynów. Postępowanie w sprawie nielegalnego składowania odpadów, które mogły przyczynić się do skażenia środowiska, prowadzi Prokuratura Rejonowa w Sochaczewie. Na miejscu, poza policjantami i specjalistami z WIOŚ, obecni byli również pracownicy sanepidu i lekarze z Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej z Sochaczewa. Małżeństwo otrzymało nakaz posprzątania resztek zwierzęcych i ich utylizacji. Co więcej, w kwestii obecności kości na posesji prowadzone jest postępowanie z ramienia Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej. Po opanowaniu wycieku gazu z cysterny, kolejnego dnia na terenie nieruchomości ponownie pojawiły się służby, by dokończyć przerwaną pracę. Pracownicy WIOŚ i GIOŚ pobrali próbki gleby do badań, ponieważ składowane odpady z wysokim prawdopodobieństwem mogły doprowadzić do zanieczyszczenia lokalnego środowiska. Obecnie ustalany będzie stopień ewentualnego zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Właścicielom działki grozi teraz kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat oraz sankcja finansowa wskutek wywołania zagrożenia środowiskowego. Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfoArtykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:"Rolnicy. Podlasie": U Emilii powiększyła się ranczowa rodzinaPopełnił trzy przestępstwa. Traktorzyście grozi do 5 lat pozbawienia wolnościPo śladach pozostawionych w lesie doszli do złodzieja. Grozi mu do 5 lat więzieniaJeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]źródło: policja.pl

kraksa ciągnik
22.04.2021 02:00 Groźna kraksa samochodu z ciągnikiem. Wykryto szereg nieprawidłowości

Co więcej, policja doszukała się kolejnych nieprawidłowości - maszyna rolnicza nie była ani rejestrowana, ani ubezpieczona. Kraksa pod GrójcemInformację o zderzeniu dwóch pojazdów przekazała Ochotnicza Straż Pożarna Lipie na swoim profilu na portalu Facebook. Z komunikatu wiemy, że 18 kwietnia 2021 roku po godzinie 20:30 na drodze wojewódzkiej 725 w miejscowości Głudna doszło do kolizji samochodu osobowego z ciągnikiem. Miejscowość Głudna położona jest w pobliżu Grójca, w gminie Grójec, na terenie województwa mazowieckiego. Mieszkający w Piotrkowie Trybunalskim kierowca samochodu osobowego wjechał w pewnym momencie w przyczepkę, która była dołączona do ciągnika rolniczego. Jak się okazało, wszystko to spowodowane było jednym: traktor w ogóle nie był oświetlony. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:[EMBED-6]Na miejsce zdarzenia przyjechali funkcjonariusze policji oraz zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej z Lipia.

ASF komar
21.04.2021 02:00 Czy komary, muchy i kleszcze przenoszą ASF? Naukowcy już wiedzą

Za transmisję ASF odpowiedzialne są również tzw. kleszcze miękkie. Tutaj jest jednak dobra wiadomość - występują one w krajach o ciepłym klimacie, podczas gdy w Polsce mamy do czynienia z tzw. kleszczami twardymi, które - zgodnie z obecnym stanem wiedzy - nie wpływają na przenoszenie wirusa afrykańskiego pomoru świń. Komary, kleszcze i muchy wobec problemu ASFAfrykański pomór świń jest chorobą, która w błyskawicznym tempie dziesiątkuje domową trzodę chlewną, a także jej bliskich kuzynów: dziki oraz świniodziki. ASF przyczynia się do gigantycznych strat ponoszonych przez rolników nie tylko w Polsce, ale też w krajach tak odległych jak Chiny. To właśnie chińscy naukowcy, chcąc lepiej poznać wroga, zdecydowali się na kolejne badania nad możliwymi czynnikami transmisyjnymi wirusa: komarami. W artykule, który ukazał się w czasopiśmie BMC Veterinary Research autorstwa Weiyun Qin, Zhongcheng Gao, Shenglong Wu i Wenbin Bao czytamy, iż na rzecz badań zebrano 463 komary z pięciu dużych farm trzody chlewnej w prowincji Jiangsu. Warto dodać, że w pięciu wybranych gospodarstwach stwierdzono obecność wirusa ASF lub podejrzewano zarażenie nim trzody. Chińscy naukowcy otrzymali dość optymistyczny wynik swoich badań; okazało się bowiem, że komary najprawdopodobniej nie przenoszą w prosty sposób choroby świń. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]

gleba
21.04.2021 02:00 Stan wilgotności gleby może być zagrożony. Wystarczy jeden czynnik, by rolnicy mieli kłopoty

Jeśli ilość opadów w maju będzie mieściła się w oczekiwanej normie, rolnicy będą mogli mieć pewność, że wilgoć zgromadzona w glebie umożliwi roślinom niezakłócony wzrost. Wilgotność gleby po zimieBez gleby nie sposób wyobrazić sobie rolnictwa - zarówno tego o profilu roślinnym, jak i zwierzęcym. Rolnicy doskonale zdają sobie sprawę, że dzięki glebie możliwe jest życie. Nic zatem dziwnego, że jej stan jest kluczowy dla produkcji żywności i urodzaju danego sezonu. Tegoroczna zima była dla rolników łaskawa - na terenie Polski pojawiła się pokrywa śnieżna, która zalegała od stycznia do lutego. Z jednej strony ochroniła ona zasiewy ozime przed mrozem, a z drugiej strony - zabezpieczyła glebę przed nadmiernym parowaniem. Efekt? Wczesną wiosną mogliśmy obserwować glebę o odpowiednim poziomie wilgotności, co było (i jest) doskonałą informacją dla rolników. Niestety, po optymistycznych danych z zimy i wczesnej wiosny, pojawiają się również niepokojące dane na temat aktualnie pogarszającej się wilgotności gleby. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]

Ptasia grypa - ograniczenia
21.04.2021 02:00 Komunikat GIW. Kolejne restrykcje dotykają hodowców

Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, władze Bośni i Hercegowiny zadecydowały, by objąć zakazem eksportu województwa: łódzkie, małopolskie, wielkopolskie. Ze względu na występowanie ptasiej grypy zakazem zostały objęte między innymi: żywy drób, jaja konsumpcyjne, czy świeże oraz mrożone mięso drobiowe. Zgodnie z komunikatem GIW, zakazem nie zostały objęte m.in.: produkty jajeczne, które zostały poddane obróbce cieplnej i pióra. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-6]Zgodnie z ostatnią decyzją władz Bośni i Hercegowiny z dnia 9 kwietnia 2021 r. województwo łódzkie, małopolskie i wielkopolskie zostały objęte zakazem eksportu z powodu występowania w Polsce wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Zakaz dotyczy następujących towarów:

Agrounia
21.04.2021 02:00 Znacznie wyższy podatek VAT dla rolników. Agrounia domaga się zmian

Jak podkreślił lider Agrounii Michał Kołodziejczak, szkodliwe substancje takie jak popularny Roundup nadal są opodatkowane na poziomie 8%. Z kolei wyższe stawki VAT za ekologiczne środki doprowadzą do tego, że zdrowa żywność będzie jeszcze droższa niż dotychczas. Agrounia przeciwko podwyższonym stawkom VAT za naturalne środki do produkcji rolnejPrzed wejściem na bazar, tuż przy Hali Mirowskiej zebrali się rolnicy i działacze Agrounii, wśród których był m.in. lider ruchu Michał Kołodziejczak, a także Filip Pawlik. Zgromadzeni prezentowali zebranym planszę, na której przedstawiono, iż szkodliwy Roundup jest opodatkowany na poziomie 8%, podczas gdy naturalne środki do produkcji rolnej są obciążone podatkiem w wysokości 23%. Niezgoda na zmianę przepisów, która dokonała się 1 lipca 2020 roku, była tematem przewodnim konferencji prasowej Agrounii w Warszawie. Miejsce symboliczne - wśród straganów z żywnością pochodzącą od mazowieckich rolników. Czy jednak producentów owoców i warzyw będzie stać na wytwarzanie prawdziwie zdrowej żywności? Jak powiedział Michał Kołodziejczak:- Polska stała się jedynym krajem w Unii Europejskiej, gdzie środki naturalne i hummusy są na najwyższej stawce VAT-u. Dodał, iż decyzje władz doprowadzą do tego, że zdrowa, krajowa żywność dostępna będzie tylko dla ludzi najbogatszych, a zmiany uderzą w osoby o mniej zasobnych portfelach. Choć zmiana wysokości podatku VAT na ekologiczne środki została wprowadzona 1 lipca 2020 roku, mało który rolnik rzeczywiście spostrzegł tę zmianę. Jak tłumaczył lider Agrounii, dopiero teraz, gdy środki do nawożenia i ochrony roślin są kupowane w hurtowych ilościach do gospodarstw, rolnicy mogli dostrzec, że ceny stały się wyższe. Ruch rolniczy chce tymczasem nagłośnić sprawę, o której - jak powiedział Michał Kołodziejczak - nikt nie chce słyszeć.

traktor
21.04.2021 02:00 Policjanci znaleźli skradziony traktor. Maszyna była warta prawie 300 tys. złotych

Maszyna została przypadkowo zlokalizowana przez policjantów w województwie lubuskim. Złodziej chciał najwyraźniej w ten sposób oddalić się na bezpieczny dystans od miejsca przestępstwa. Kradziony ciągnik: z dolnośląskiego do lubuskiegoZdarzenie zostało opisane na stronie internetowej policji przez Komendę Miejską z Gorzowa Wielkopolskiego. Jak wiadomo, 19 kwietnia 2021 roku (poniedziałek) podczas pełnienia służby na terenie miasta i gminy Żary w województwie lubuskim, dwaj policjanci nieoczekiwanie natknęli się na ciągnik rolniczy. Maszyna była zaparkowana na drodze w lesie między miejscowościami Olszyniec i Złotnik. Funkcjonariusze zbliżyli się do traktora, by się mu przyjrzeć - okazało się jednak, że pojazd był opuszczony, a jego drzwi - otwarte. W okolicy nie znajdował się nikt, kto mógłby zadeklarować się jako właściciel maszyny lub świadek zdarzenia. Policjanci zdecydowali się na sprawdzenie danych pojazdu w systemach policyjnych. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]

wypadek siewnik
21.04.2021 02:00 Dramatyczny wypadek na polu. Ręka kobiety utknęła w siewniku

Kończyna poszkodowanej utknęła w maszynie, a na ratunek przybyli ratownicy medyczni, strażacy oraz funkcjonariusze policji.Ręka kobiety wciągnięta przez pracujący siewnik Zdarzenie zostało opisane na profilu OSP KSRG Baćkowice na portalu Facebook. Z komunikatu strażaków dowiadujemy się, iż 20 kwietnia 2021 roku we wsi Olszownica w gminie Baćkowice na terenie województwa świętokrzyskiego doszło do drastycznego wypadku na polu. W pewnym momencie ręka kobiety pracującej przy wysiewie nasion utknęła w siewniku. Niestety, służby nie podają przyczyn tego zdarzenia, choć niewykluczone, że wystarczyła zaledwie chwila nieuwagi, by rolniczka doznała uszczerbku na zdrowiu. Jak podaje portal echodnia.eu, powołując się na informacje z opatowskiej straży pożarnej, zgłoszenie o wypadku na polu dotarło do służb około godziny 19:00. Na miejsce zdarzenia wyruszyła karetka pogotowia, policja, a także dwa zastępy JRG Opatów i jeden zastęp OSP Baćkowice. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]

krowy
21.04.2021 02:00 Sąsiadka nasyła na rolnika kontrole. Powodem są "śmierdzące krowy"

Pomimo tego, że służby kontrolujące dolnośląskie gospodarstwo nie znalazły uchybień w sposobie jego prowadzenia, sąsiadka nadal uważa, że rolnik łamie prawo. Krowy, które nieładnie pachnąZ roku na rok na wsi pojawia się coraz więcej osób, które zawodowo nie są związane z rolnictwem. Ludzi z miast kusi możliwość nabycia przestronnego domu, z pięknym widokiem przez okno, bliskością natury i możliwością odpoczynku od zgiełku metropolii. Nic w tym dziwnego - polska wieś jest pięknym miejscem. Duża część z osób, które przeprowadzają się z miast na wieś, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że w okolicy znajdują się gospodarstwa i pola - a wraz z nimi nieunikniona jest ekspozycja na hałasy maszyn rolniczych i zapachy bydła i trzody chlewnej. Istnieją jednak osoby, które nie akceptują charakterystyki wsi i wchodzą z rolnikami na wojenną ścieżkę. Taką właśnie sytuację przytoczył portal tygodnik-rolniczy.pl, opisujący historię hodowców bydła ze wsi Czadrów w gminie Kamienna Góra na terenie Dolnego Śląska. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]Sąsiadka gospodarzy uważa, że należące do nich krowy są śmierdzące, a działanie gospodarstwa chce udaremnić poprzez nasyłanie inspekcji i kontroli najrozmaitszych służb. W rozmowie z portalem tygodnik-rolniczy.pl rozgoryczony rolnik wskazuje, że wizytowali go lekarze weterynarii, straż pożarna, policja, straż gminna, inspektorzy Wód Polskich, a także ochrony środowiska. Dobra wiadomość jest taka, że w gospodarstwie nie znaleziono żadnych uchybień. Zła wiadomość: rolnik na pewien czas musiał wstrzymać pewne inwestycje, takie jak m.in. budowa wiat dla maszyn rolniczych. Wskutek tego musi parkować swoje pojazdy aż dziewięć kilometrów dalej.

krir mrirw
21.04.2021 02:00 Apel KRIR do MRiRW ws. środków chemicznych i zanieczyszczeń w rolnictwie

KRIR uznała za niezbędne wystosować apel do resortu rolnictwa w kwestii potrzeby podjęcia zmian w produkcji żywności - jest to efekt wniosku zgłoszonego na VII posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych 24 marca 2021 roku. Zdecydowana postawa KRIRPolskie rolnictwo dynamicznie zmienia się na przestrzeni lat, a obecnie wszelkie reformy dotyczą głównie zwrotu ku szeroko rozumianej ekologii. Działania w tym zakresie podejmowane są nie tylko z inicjatywy polskich władz, ale przede wszystkim ze względu na wymagania, jakie w tym zakresie nakłada Unia Europejska na kraje członkowskie. Jednym z wymiarów dążenia do neutralności klimatycznej są założenia Nowego Zielonego Ładu, który ma przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Kwestie te mają być osiągane poprzez zmianę szeregu praktyk w sektorze rolniczym. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych ma w tym aspekcie zdecydowane zdanie i z całą mocą wyraża przekonanie, iż ochrona środowiska poprzez podejmowanie zmian w rolnictwie jest ważnym elementem polityki unijnej i krajowej. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]24 marca 2021 roku odbyło się posiedzenie KRIR, na którym zgłoszono wniosek o uwzględnienie działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia pochodzącego z rolnictwa.Wniosek adresowano do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a wymienione przez KRIR działania wynikają bezpośrednio z wytycznych dotyczących założeń Zielonego Ładu.

Policja - wypadek
20.04.2021 02:00 O krok od tragedii. Kierowca już pożegnał się z prawem jazdy

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w miniony piątek 16 kwietnia bieżącego roku na 141 kilometrze autostrady A4. Na miejscu interweniowali funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Kierowca ciągnika siodłowego z naczepą, na której przewożone były bale drewna, stracił panowanie nad samochodem, po czym uderzył w bariery energochłonne, co sprawiło, że auto wypadło z jezdni. Podczas zdarzenia drewno przewożone na ciągniku naczepowym wysypało się na drogę. - Na szczęście inni kierowcy jadący autostrada, zdążyli wyhamować i nie doszło do tragedii - przekazał aspirant sztabowy Łukasz Dutkowiak z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-6]Po zdarzeniu droga została zablokowana na kilka godzin. Podczas kontroli funkcjonariusz wyszło na jaw, że 50-letni mieszkaniec woj. łódzkiego jechał pod wpływem alkoholu.

Rolnicy Podlasie - Emilia
20.04.2021 02:00 "Rolnicy. Podlasie": U Emilii powiększyła się ranczowa rodzina

Jak ogłosiła wczoraj Emilia za pośrednictwem mediów społecznościowych, jej "ranczowa rodzina" powiększyła się o kolejnego członka. - Koński dzieciak, któremu udało się nie zostać wywiezionym do Włoch. My dajemy mu dom, jedzenie, miłość, ale to dzięki Wam i zbiórce na wykup jego los potoczył się tak, a nie inaczej - podziękowała za pomoc w zbiórce młoda rolniczka. Co więcej, Emilia zachęciła swoich fanów do zgłaszania propozycji imienia dla nowego członka rodziny. Propozycji jest co niemiara, a jednym z najczęściej powtarzających się imion jest Szczęściarz. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-6]- Szczęściarz, bo miał dużo szczęścia, że trafił na Panią - napisała jedna z internautek. Warto przypomnieć, że na ranczu w Laszkach do tej pory zamieszkało już niemalże sto kóz, około 20 krów, a także cielaki, konie, króliki, a nawet gęsi. Jak sama wspomniała Emilia, zwierzęta, które do siebie przyjmuje, często ratowane są przed rzeźnikami.

Ciągnik - policja
20.04.2021 02:00 Rolnik wypadł z ciągnika. Maszyna przejechała po nim dwukrotnie

Do zdarzenia doszło w poniedziałek 19 kwietnia bieżącego roku na terenie gminy Brańszczyk. Zgłoszenie o wypadku wpłynęło do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie przed godziną 13:00. Funkcjonariusze, którzy pojawili się na miejscu zdarzenia, stwierdzili, że podczas prac na polu, 80-letni kierowca ciągnika rolniczego schylił się po wodę, po czym rolnik zasłabł i wypadł z ciągnika na ziemię. Niestety, w tym czasie ciągnik samoistnie jeździł ze skręconymi kołami, dwukrotnie przejeżdżając po rolniku. Rolnik miał jednak wiele szczęścia, sąsiedzi widzieli całe zdarzenie i natychmiast podbiegli na pole, by udzielić 80-latkowi pomocy. Jak przekazał kom. Damian Wroczyński z KPP w Wyszkowie, sąsiedzi zatrzymali ciągnik i wezwali pomoc. Po zdarzeniu 80-latek został przewieziony do szpitala. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-6]

Ptasia grypa - Stefan Krajewski
20.04.2021 02:00 W Sejmie nie było tematu ptasiej grypy. "PiS po raz kolejny udowodnił, że nie interesuje go polskie rolnictwo"

- Do dnia wczorajszego prawie 6 milionów sztuk drobiu zostało wybitych, dlatego informacja ministra rolnictwa, jak wygląda przygotowanie odpowiednich służb, zabezpieczenie i wsparcie dla rolników jest bardzo potrzebna - przekazał dziś Krajewski. Poseł zwrócił także uwagę na sprawę związaną z PZU, które nie chce ubezpieczać rolników. Zdaniem Krajewskiego sytuacja jest bardzo trudna. Wniosek został odrzucony przez marszałek Sejmu, ze względu na to, że nie był to "wniosek formalny". - PiS po raz kolejny udowodnił, że nie interesuje go polskie rolnictwo. Odrzucili mój wniosek o rozszerzenie porządku obrad o informację nt. grypy u ptaków - skomentował odrzucenie wniosku Stefan Krajewski za pośrednictwem Twittera. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-6]

Bielmlek - wezwanie do zapłaty
20.04.2021 02:00 Rolnicy zapłacą długi Bielmleku. AGROunia opublikowała wezwanie do zapłaty

Na profilu AGROunii na Facebooku pojawiło się jedno z wezwań do zapłaty za długi Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek. Pismo zostało skierowane do jednego z rolników od syndyka masy upadłościowej Bielmlek, Józef Gliński, a wynika z niego, że rolnik ma zapłacić kwotę 11,815,52 zł w terminie 21 dni od dnia doręczenia pisma. - Zgodnie z ustawą - Prawo Spółdzielcze, członkowie spółdzielni uczestniczą w pokrywaniu strat do wysokości udziałów - art. 19 paragraf 2. Z kolei art. 28 tego prawa stanowi "W razie wszczęcia postępowania upadłościowego w ciągu roku od dnia, w którym członek przestał należeć do spółdzielni, obowiązany jest on wobec spółdzielni do uczestniczeniu w pokrywaniu jej start tak, jak gdyby był nadal członkiem - można przeczytać w uzasadnieniu. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-6]

Grzegorz Puda - solidarni z rolnikami
20.04.2021 02:00 "Bądźmy świadomi i kupujmy polską żywność". Grzegorz Puda zaapelował o solidarność z rolnikami

Podczas debaty Grzegorz Puda zwrócił się do Polaków, by podczas zakupów wyrażali swoją solidarność z rolnikami - a można to robić, dzięki świadomemu sięganiu po polskie produkty. - Bądźmy świadomi i kupujmy polską żywność, wyprodukowaną w kraju. Tym samym wspierajmy polską gospodarkę, aby przezwyciężyć negatywne skutki pandemii COVID-19 - przekazał dziś Grzegorz Puda. Słowa szefa resortu rolnictwa można było dziś usłyszeć podczas inauguracyjnej debaty "Wpływ pandemii COVID-19 na kształt międzynarodowego handlu w obszarze rolno-spożywczym" na tegorocznej edycji targów WorldFood Poland Virtual Expo (Międzynarodowe Targi Żywności i Napojów). Wśród uczestników dzisiejszego spotkania znaleźli się jeszcze między innymi dyrektor generalna Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Małgorzata Gośniowska-Kola, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego Jacek Zarzecki, prezes Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita Dariusz SapińskiZapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-6]

Anielskie Ogrody
20.04.2021 02:00 "Warto zacząć od siebie". Anielskie Ogrody i nowy wymiar rolnictwa ekologicznego

Kamila i Bogdan Kasperscy pokazują na własnym przykładzie, w jaki sposób można uprawiać przydomowy ogród w taki sposób, by móc korzystać z efektów swojej pracy przez okrągły rok. Anielskie Ogrody - ekologia, permakultura i życie w rytmie przyrodyOgród jako miejsce rekreacji, spiżarnia, drogeria i apteka w jednym? To, co wydawało się oczywiste poprzednim pokoleniom, w dzisiejszym świecie zdaje się przeżywać renesans. Moda na ekologię nabiera nowego wymiaru w momencie, gdy możemy przyjrzeć się działalności ludzi, którzy całą swoją rzeczywistość przekształcili tak, by żyć bliżej natury. - Zaczęło się od tego, że potrzebowaliśmy zamieszkać na wsi, żeby być ze swoją rodziną. Nie planowaliśmy zakładania gospodarstwa. Ale w momencie, gdy zamieszkaliśmy z babcią i mamą, stwierdziliśmy, że po prostu w tej chwili na wsi nie rośnie jedzenie i musieliśmy sobie z tym jakoś poradzić, bo nie chcieliśmy jeździć po jedzenie do miasta. Założyliśmy najpierw ogród, później zwiększyliśmy powierzchnię tak, że powstało gospodarstwo rolne, od razu powstało gospodarstwo ekologiczne - powiedział pan Bogdan w wywiadzie dla Rolnik Inof. Państwo Kasperscy mają 8,5 hektara gruntów, jednakże żywność pozyskują z zaledwie pół hektara ziemi. Co ciekawe, z tego niewielkiego poletka są w stanie sprostać potrzebom żywieniowym od dwóch do czterech osób przez dwanaście miesięcy. Zapraszamy na wywiad z panem Bogdanem i panią Kamilą w formie video:[EMBED-7]- To jest kwestia tego, żeby sobie dobrze zaplanować, co tak naprawdę rodzina będzie jadła przez cały rok. (...) zamiast chodzenia do sklepu, chodzimy do ogrodu, ale też w międzyczasie robimy zapasy na cały rok - stwierdziła pani Kamila.Warto dodać, że w Anielskich Ogrodach dba się nie tylko o rośliny, ale także o zwierzęta. Pani Kamila wyznała: - Wiemy, że jesteśmy częścią tego ogrodu, że jesteśmy częścią natury, staramy się współżyć i rozumieć to, że są tutaj również inni mieszkańcy, że mają też swoje potrzeby. Oczywiście my chcemy zebrać plon, (...) ale to nie znaczy, że musimy zjeść wszystko. (...) Jeżeli ja posadzę pięćdziesiąt główek kapusty i wiem, że dziesięć zostawię w ogrodzie dla przyrody, (...) to robię to bez żalu, (...) bo wiem, że to będzie z korzyścią również dla nas. Dzięki takiemu podejściu państwo Kasperscy mają pewność, że w ich ogrodzie będzie zapewniona bioróżnorodność, a gleba nie ulegnie wyjałowieniu.

pszczoła
20.04.2021 02:00 Los pszczół i drzew zagrożony. Pszczelarze apelują do resortu klimatu i środowiska

Wśród gatunków drzew, które pszczelarze chcieliby pozostawić bez ingerencji człowieka, są m.in. lipy, akacje, klony i wierzby. Zarząd PZP wskazuje, że również drastyczne obcinanie koron drzew negatywnie wpływ na zbiory pyłku przez owady. Polski Związek Pszczelarski z apelem do Ministerstwa Klimatu i ŚrodowiskaJedno jest pewne: człowiek bez pszczół nie przetrwa więcej niż cztery lata. Cała praca rolników jest możliwa dzięki działalności tych niewielkich miododajnych owadów.W obecnych czasach sytuacja pszczół jest bardzo utrudniona - głównie przez mnogość oprysków stosowanych na polach, a także zanik naturalnej bioróżnorodności. Do tego dochodzą nierzadkie sytuacje, w których pasieki padają ofiarami ekstremalnych warunków pogodowych czy działań wandali. 14 kwietnia 2021 roku Polski Związek Pszczelarski wystosował pismo do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie z prowadzoną wycinką drzew w Polsce.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]Zarząd wyraził zaniepokojenie faktem, że gatunki kluczowe z punktu widzenia zbioru pyłku będą masowo wycinane pod budowę i remonty dróg. Kwestię wycinki drzew gatunków miododajnych PZP nazwał bulwersującą, zwłaszcza że w naszym klimacie aż 80% roślin to gatunki owadopylne. Wniosek nasuwa się sam - w interesie człowieka jest dbać o dobrostan pszczół i chronić drzewa, z których pobierają pyłek.

wypadek ciągnik
20.04.2021 02:00 Zderzenie ciągnika z samochodem. Jeden z kierowców patrzył w telefon komórkowy

Choć tym razem historia zakończyła się bez uszczerbku na zdrowiu uczestników ruchu drogowego, to policjanci alarmują, by za kierownicą nigdy nie korzystać z telefonu komórkowego. Kolizja samochodu osobowego i traktoraChoć zdaje się, że na niektórych drogach pojazdy jeżdżą bardzo rzadko, to nie zmienia to faktu, że będąc uczestnikiem ruchu, należy przez cały czas zachować najwyższą czujność i zasadę ograniczonego zaufania. W dobie technologii, która wdziera się do każdej dziedziny ludzkiego życia, niektórym z nas trudno wyobrazić sobie dłuższy czas bez używania telefonu komórkowego. Niestety, korzystanie z tego typu urządzeń podczas jazdy może skończyć się nawet tragicznie. Jak przekazuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Choszcznie na swoim facebookowym profilu, dowodem na opłakane skutki wpatrywania się w ekran telefonu komórkowego podczas jazdy jest kolizja, do której doszło 13 kwietnia 2021 roku na drodze numer 151 we wsi Zamęcin. Wieś ta znajduje się w powiecie choszczeńskim na terenie województwa zachodniopomorskiego. Zgłoszenie o zderzeniu dwóch pojazdów wpłynęło do dyżurnych służb około godziny 11:00. Warto dodać, że na portalu Facebook druhowie z KPPSP w Choszcznie podali, iż do kolizji doszło na łuku drogi.

agrounia ptasia grypa
20.04.2021 02:00 "Rolnicy powinni ponieść koszty walki z ptasią grypą". Agrounia broniła rolników w Żurominie

Spotkanie w Żurominie odbyło się 19 kwietnia 2021 roku o godzinie 16:30. Głównym przedmiotem rozmów było rozwiązanie najbardziej palących problemów rolników związanych z ptasią grypą. Wedle relacji Michała Kołodziejczaka, Wojewódzki Lekarz Weterynarii wskazał, że rolnicy również powinni ponieść koszty walki z ptasią grypą. Agrounia, politycy i ptasia grypaChoć rolnicy i weterynarze walczą z ptasią grypą nie od dziś, to choroba zazwyczaj jest szybsza od ludzkich działań. Efektem jest porażająca sytuacja, jaka ma miejsce na polskiej wsi wśród hodowców drobiu. Wiadomo, że w Żurominie na terenie województwa mazowieckiego na ptasią grypę zachorowały dziesiątki milionów ptaków, co oznacza prawdziwą katastrofę finansową dla rolników. Ponadto pojawiają się problemy związane z utylizacją chorych zwierząt. Agrounia wskazywała, że na miejscu brakuje gazu do uśmiercania zwierząt, a także rąk do pracy, by wywozić martwe ptaki. Wskazywano również na inne zaniedbania, takie jak niedziałające maty do dezynfekcji na drogach, czy padłe ptaki leżące na jezdni. Agrounia zaapelowała do parlamentarzystów o interwencję. Na miejscu zjawił się wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. Poza liderem Agrounii Michałem Kołodziejczakiem obecni byli także posłowie Marcin Kulasek i Arkadiusz Iwaniak, przewodniczący Nowej Lewicy w Żurominie, burmistrz gminy Bieżuń Andrzej Szymański, wójt gminy Kuczbork Jacek Grzybicki oraz wójt gminy Lutocin Jacek Kołodziejewski.

wieś Mazowsze
20.04.2021 02:00 Mazowsze: mieszkańcy wsi nie mogą normalnie żyć. Wszystko przez strzelnicę

Wystrzały z broni palnej towarzyszą lokalnej społeczności przez siedem dni w tygodniu od rana do wieczora. Mieszkańcy wielokrotnie zwracali się o pomoc do policji i lokalnych władz, jednakże bez żadnego skutku. Strzelnica w małej wsiCzy otwarcie strzelnicy w małej, cichej wiosce Marynin na Mazowszu mogłoby być kiedykolwiek dobrym pomysłem? Sołtyska Magdalena Nieckarz-Abram zwróciła się z prośbą o pomoc do dziennikarzy Polsat News o nagłośnienie kontrowersyjnej sprawy. Powodem jest nieustający hałas wystrzałów z broni palnej dochodzący z pobliskiej strzelnicy. Mieszkańcy są zmęczeni ciągłymi hukami, a także ignorancją lokalnych władz i policji wobec ich wielokrotnych apeli o jakiekolwiek działanie. Jak podaje sołtyska, aplikacja mierząca poziom hałasu jasno wskazuje, że wartość hałasu sięga 76 decybeli. Jest to poziom, który ma negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Zapraszamy do zapoznania się z reportażem: "Oszukani". Jak władze narażają ludzi na śmierć?[EMBED-6]Kobieta podzieliła się z Polsat News podejrzeniem, że brak działań ze strony lokalnej policji może wynikać z faktu, że strzelnica została otwarta przez emerytowanego policjanta. Policja zaczęła przyjmować zgłoszenia dotyczące przekroczenia norm hałasu dopiero wtedy, gdy mieszkańcy zwrócili się do wyższych władz policyjnych.Co ciekawe, całodzienny hałas nie był normą od samego początku otwarcia strzelnicy.

szambo cielę
20.04.2021 02:00 Podlasie: cielak wpadł do szamba. Strażacy ruszyli na pomoc

Strażacy musieli najpierw zlokalizować cielaka, doprowadzić go do otworu i wydobyć na powierzchnię. Cielak wpadł do szambaInformacje na temat zdarzenia przekazała Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach na swojej stronie internetowej. 15 kwietnia przed godziną 7:00 strażacy otrzymali zgłoszenie o cielęciu, które wpadło do otworu rewizyjnego szamba w jednym z gospodarstw. Gospodarstwo rolne mieści się w Czostkowie na terenie gminy Filipów w województwie podlaskim. Strażacy bez wahania ruszyli na pomoc młodemu zwierzęciu. Wkrótce okazało się, że akcja ratownicza jest prawdziwym wyzwaniem. Jak potwierdzili druhowie po przybyciu na miejsce, cielę wpadło przez otwór rewizyjny do szamba, na którego dnie było około pół metra ścieków. Zapraszamy do zapoznania się z reportażem: "Oszukani". Jak władze narażają ludzi na śmierć?[EMBED-6]

śledzie
20.04.2021 02:00 Wszedł do cudzego domu na wsi i wyjadł śledzie. Czeka go surowa kara

Jak się okazało, mężczyzna był pod wpływem alkoholu - miał we krwi aż 2,5 promila. Włamał się do domu i zjadł śledzieOpisywane zdarzenie miało miejsce 17 kwietnia 2021 roku w gminie Dwikozy na terenie województwa świętokrzyskiego. Jak relacjonuje portal o2.pl, pewien nieznajomy w sąsiedztwie mężczyzna, ubrany w ciemne ubrania wszedł na teren jednego z domów. Nieproszony gość miał na głowie kaptur, toteż sąsiedzi, widzący sytuację z okna, nie mieli możliwości identyfikacji nieznajomego. Faktem jest jednak, że osoba wyglądała ich zdaniem podejrzanie, toteż postanowili poinformować o tym odpowiednie służby. Sąsiedzi zadzwonili na policję około godziny 17:00, a wkrótce na miejscu pojawili się funkcjonariusze. Włamywacz wszedł do cudzego domu, wyważając okno. Nikt się chyba jednak nie spodziewał, czym zajął się mężczyzna wewnątrz budynku. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]

wścieklizna
08.04.2021 02:00 Główny Inspektorat Weterynarii: trzy nowe przypadki wścieklizny wśród lisów

Przypadki numer 6,7 i 8 zostały zlokalizowane na Mazowszu w dniach od 19 do 26 marca. 7 kwietnia 2021 roku PIW-PIB opublikował oficjalne wyniki badań. Kolejne przypadki wścieklizny w Polsce Przez pewien czas wścieklizna nie występowała na terenie naszego kraju. Niestety, w styczniu i w lutym 2021 roku odnotowano pierwsze od dłuższego czasu przypadki lisów chorych na wściekliznę. Zlokalizowano je w centralnej części Polski.Najnowszy komunikat Państwowego Inspektoratu Weterynarii z 7 kwietnia 2021 roku informuje o kolejnych trzech przypadkach wścieklizny u wolno żyjących lisów. Przypadki numer 6,7 i 8 potwierdzono na podstawie badań laboratoryjnych przeprowadzonych przez PIWet-PIB. Szósty lis został znaleziony martwy w Dębach Wielkich w gminie Dębe Wielkie na terenie województwa mazowieckiego. Siódmy przypadek tej choroby zlokalizowano w Malcanowie, miejscowości położonej w gminie Wiązowna na Mazowszu. Również i w tym przypadku znaleziono padłego lisa. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Kolejne martwe zwierzę pochodzące z miejscowości Zabieżki w gminie Celestynów w województwie mazowieckim okazało się być ósmym przypadkiem wścieklizny w Polsce.

mięso
08.04.2021 02:00 Komisja Europejska przestanie promować mięso? MRiRW zajęło zdecydowane stanowisko

Głos w sprawie zajęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które zaznaczyło, że nie popiera pomysłu wyłączenia z promocji żywności poszczególnych produktów, w tym mięsa czerwonego. Komisja Europejska i promocja żywnościKomisja Europejska pracuje nad oceną skutków unijnej polityki promocyjnej żywności. Celem władz UE było wsparcie europejskiego rolnictwa w taki sposób, by m.in. zwiększyć jego konkurencyjność wobec rynków z innych kontynentów. Dodatkowo starano się edukować obywateli krajów unijnych w kwestii spożywanej przez nich żywności. Dobrą wiadomością jest fakt, że - zdaniem Komisji Europejskiej - założone pierwotnie cele zostały osiągnięte. Mimo to pojawia się jedno ale: prowadzona dotychczas polityka promocyjna może być kształtowana w taki sposób, by jeszcze lepiej współgrała z polityką strategii Od pola do stołu. Przypomnijmy: strategia Od pola do stołu stanowi element polityki Zielonego Ładu. W ramach wspomnianej strategii KE chce przeciwdziałać degradacji środowiska i wspierać europejskie rolnictwo m.in. poprzez zmniejszenie stosowania pestycydów chemicznych o 50% czy osiągnięcie 25% udziałów użytków rolnych o profilu ekologicznym w Europie do 2030 roku. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:[EMBED-4]Komisja Europejska zaproponowała trzy opcje, które mają stać się elementami nowej promocji żywności w Unii Europejskiej. Po pierwsze, politycy chcą, by korzystać z dotychczasowych osiągnięć na tym polu. Z tego względu na podstawie art. 8 rozporządzenia 1144/2014 Komisja ustanowiła Roczny Program Prac, określający cele i priorytety działań w UE i wobec rynków poza nią. Drugim krokiem proponowanym przez KE jest zachęcanie do zdrowego żywienia, które miałoby przeciwdziałać chorobom nowotworowym, a także skupienie się na międzynarodowym aspekcie strategii Od pola do stołu. Mimo to najwięcej emocji wzbudza trzecia opcja naszkicowana przez unijne władze: jest nią tzw. przegląd warunkowości i kwalifikowalności. W praktyce chodzi tutaj o możliwość stworzenia nowych kryteriów, które miałoby zachęcić producentów żywności do edukowania konsumentów i promowania swoich produktów, jednakże byłoby to związane z tym, że część żywności nie byłaby już więcej promowana przez UE. O jakie dokładnie produkty spożywcze chodzi? Wiadomo, że na liście może znaleźć się mięso czerwone, wino czy niektóre oznaczenia geograficzne. Promocji podlegać miałyby tylko warzywa i owoce hodowane w zrównoważony sposób.

pożar ciągnik
08.04.2021 02:00 Ciągnik w lesie stanął w płomieniach. Trzy jednostki straży pożarnej ruszyły na ratunek

Na miejsce zdarzenia zadysponowano trzy jednostki straży pożarnej z JRG Międzyrzecz oraz OSP Międzyrzecz-Obrzyce.Pożar ciągnika w lesieDo niebezpiecznego zdarzenia doszło 1 kwietnia 2021 roku w Nadleśnictwie Trzciel w pobliżu miejscowości Policko w gminie Pszczew na terenie województwa lubuskiego. Płomienie zajęły ciągnik o nazwie forwarder. Polska wersja nazwy forwarder to ciągnik nasiębierny. Jest on używany po ścięciu drewna - służy do zabierania pozyskanego materiału do miejsca jego składowania. Maszyna jest wyposażona w żuraw, który umożliwia zbieranie i układanie drewna na naczepie. Jak podają służby na stronie internetowej KP PSP w Międzyrzeczu, do zapłonu doszło w godzinach popołudniowych. Osoby obecne na miejscu w momencie powstania ognia starały się ugasić pożar przy pomocy gaśnic proszkowych. Niestety, wszelkie starania zdały się na nic.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]W momencie, gdy strażacy zjawili się na miejscu, ogień trawił już całą maszynę. Na palący się pojazd podano pianę ciężką, a w dalszej kolejności wodę. Do palącej się maszyny przyjechał również pracownik Lasów Państwowych, by okoliczny teren poddać obserwacji. Jak się jednak okazało, 80-letni las sosnowy nie doznał żadnego uszczerbku wskutek pożaru maszyny.

mrirw edwin
08.04.2021 02:00 MRiRW: trwają prace nad nowym programem wspomagającym ochronę roślin

W ramach projektu MRiRW zapowiada cztery usługi: Wirtualne Gospodarstwo, Śledzenie pochodzenia produktów, Raportowanie zagrożeń i Udostępnianie danych meteorologicznych. Pomysłodawcą projektu eDWIN jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.Rolnictwo przyszłości: projekt eDWIN na rzecz ochrony roślin Technologia i rolnictwo są ściśle związanymi ze sobą dziedzinami, dzięki czemu rolnicy mogą pracować szybciej i bardziej wydajnie. Jak zapowiada resort rolnictwa na oficjalnym portalu rządowym, w połowie 2022 roku światło dzienne ujrzy zupełnie nowy projekt o nazwie eDWIN. Czym jest eDWIN? MRiRW w komunikacie podaje, iż pełna nazwa projektu to Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin, a w jego ramach ma zostać skonstruowany specjalny system informatyczny.Innymi słowy: powstanie specjalna aplikacja m.in. dla rolników, która będzie miała za zadanie wspierać ochronę uprawianych roślin. W konsekwencji przyczyni się ona do wzrostu jakości żywności produkowanej w naszym kraju. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Dzięki eDWIN rolnicy mają otrzymywać ostrzeżenia pogodowe czy informacje o potencjalnych zagrożeniach na polu. Dodatkowo producenci żywności będą mieli okazję świadomie zmniejszać zanieczyszczenie lokalnego środowiska dzięki sugestiom pochodzącym z aplikacji. Program będzie mógł być używany również przez konsumentów, instytucje naukowe i samorządy - np. poprzez możliwość sprawdzenia pochodzenia wybranego produktu lub środków, które były stosowane w trakcie jego wzrostu na polu. Jak zapowiada resort rolnictwa, jeszcze w pierwszej połowie 2022 roku pojawią się cztery usługi w ramach projektu eDWIN: Wirtualne Gospodarstwo, Śledzenie pochodzenia produktów, Raportowanie zagrożeń i Udostępnianie danych meteorologicznych. Więcej szczegółów na temat rozwoju projektu eDWIN i wyżej wymienionych usług można znaleźć na oficjalnej stronie Rzeczpospolitej Polskiej w artykule zatytułowanym Projekt eDWIN, czyli rolnictwo przyszłości na naszych oczach.

gmo
08.04.2021 02:00 Czy GMO w rolnictwie stanowi zagrożenie dla zdrowia? Nadal brak konsensusu naukowego

Choć celem krytyków GMO jest zniechęcenie innych osób do spożywania produktów poddanych ingerencji inżynierii genetycznej, to - zgodnie z oceną większości naukowców - nie ma realnych podstaw, by sądzić, że rośliny modyfikowane genetycznie mają jakikolwiek negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Pytania o GMOOrganizmy zmodyfikowane genetycznie (ang. GMO - genetically modified organisms) poddawane są działaniom inżynierii genetycznej, by zmieniać istniejące cechy lub uzyskiwać nowe. W przypadku roślin uprawnych naukowcy zazwyczaj dodają lub usuwają geny gatunków m.in. po to, by zwiększyć ich odporność na szkodniki, wirusy, bakterie i grzyby. Dzięki temu rolnicy nie muszą stosować tak dużej ilości chemicznych ośrodków roślin w celu utrzymania ich w dobrej kondycji. Dzięki zdobyczom inżynierii genetycznej rośliny ze zmienionym genomem mogą z większą łatwością funkcjonować np. w sytuacji suszy (które zdarzają się coraz częściej ze względu na negatywne procesy klimatyczne), co może przekładać się na mniejsze straty finansowe rolników. Pomimo tego, że ponad 271 organizacji naukowych z całego świata wyraziło opinię, że spożywanie genetycznie modyfikowanych płodów rolnych nie tworzy większego zagrożenia w porównaniu do ich niemodyfikowanych odpowiedników, istnieje wiele osób, które wyrażają głęboki niepokój w kwestii GMO i wskazują na potrzebę przeprowadzenia większej liczby badań w tym kierunku. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Dobitnym przykładem sceptycyzmu w tym obszarze jest Międzynarodowy Dzień Opozycji przeciwko Organizmom Zmodyfikowanym Genetycznie przypadający na 8 kwietnia. Innym rodzajem działań wyrażających niepewność wobec genetycznie zmodyfikowanych organizmów jest ustawa obowiązująca w Polsce od 1 stycznia 2020 roku, polegająca na dobrowolnym oznaczaniu produktów spożywczych przez producentów wyrażeniami bez GMO lub wyprodukowane bez stosowania GMO.

sołtyska
08.04.2021 02:00 Sołtyska ciągnęła psa na łańcuchu za samochodem. Zwierzę trafiło do schroniska

Sprawą zajęła się prokuratura, a gmina Marcinowice wydała oświadczenie, w którym ubolewa nad zaistniałą sytuacją. Sołtyska ciągnęła za samochodem swojego psaJak relacjonuje Fundacja Mam Pomysł na stronie internetowej Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Świdnicy, 6 kwietnia otrzymano telefon z informacją o psie, który - przywiązany do samochodu łańcuchem - był ciągnięty za pojazdem. Jak się okazało, winowajczynią była 59-letnia sołtyska wsi Wirki, położonej w powiecie świdnickim na terenie województwa dolnośląskiego. Kobieta jest również z zawodu rolniczką. Sołtyska została zauważona przez okolicznych mieszkańców między Wirami a Wirkami, kiedy ciągnęła psa za samochodem. Świadkowie bez chwili zwłoki zawiadomili o fakcie policję, która po przybyciu na miejsce aresztowała 59-latkę. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Pies trafił do schroniska dla bezdomnych zwierząt. Jak się okazuje, czworonóg doznał bardzo dotkliwych obrażeń ciała, m.in. otwartych, głębokich ran na łapach, tułowiu i pysku.Jak zaznaczają członkowie Fundacji, pies pozostaje pod opieką schroniska, dopóki nie wyzdrowieje, a sołtyska zostanie pociągnięta do odpowiedzialności karnej za znęcanie się nad zwierzęciem.

traktor
07.04.2021 02:00 W marcu odnotowano największy wzrost sprzedaży ciągników od 4 lat

W marcu 2021 roku rolnicy kupili aż 1417 nowych traktorów. Jak widać, nawet w obliczu kryzysu gospodarczego, polscy rolnicy nie zatrzymują się w rozwijaniu swoich gospodarstw. Rolnicy kupują maszyny na potęgęJuż w marcu pisaliśmy o lutowych wzrostach liczby sprzedanych maszyn rolniczych. Wtedy to sprzedano 25% nowych pojazdów więcej niż rok wcześniej w analogicznym okresie. W lutym rolnicy zdecydowali się na kupno 847 nowych ciągników - eksperci, podsumowując miesiąc, wskazywali, że podobnej sytuacji na rynku nie było od dłuższego czasu. Dane z marca dalece pobiły lutowy poziom sprzedanych ciągników, dochodząc do liczby 1417. Jak podaje portal sadyogrody.pl, ostatni raz z podobną sytuacją na rynku maszyn rolniczych mieliśmy do czynienia na koniec 2017 roku, kiedy sprzedano prawie 2,5 tysięcy pojazdów.Ten mocny wzrost był jednak podyktowany zmianami homologacyjnymi - jeszcze przed tym bardzo wysoki poziom zainteresowania maszynami rolniczymi miał miejsce w 2014 roku. W marcu 2021 roku kupiono 570 sztuk traktorów więcej niż w lutym tego samego roku. Od stycznia do marca sprzedano w sumie 2874 sztuk pojazdów, co jest jednocześnie zaskakującym, ale i bardzo pozytywnym sygnałem na rynku. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]

nawóz
07.04.2021 02:00 Naukowcy z powodzeniem testują nowy nawóz. Wszystko dzięki owadom

Prof. UPP dr hab. Zuzanna Sawinska z Katedry Agronomii Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wraz ze swoim zespołem testuje nowy nawóz na bazie odchodów owadów (łac. Hermetia Illucens). Ma być on szansą na uzyskanie nawozu, który jest jeszcze bardziej przyjazny dla środowiska niż jego odpowiedniki pochodzące od bydła i trzody chlewnej. To, że nauka stara się wychodzić naprzeciw potrzebom rolnictwa potwierdzają przeprowadzane testy nad nawozem na bazie odchodów owadów. Niewykluczone, że nowy produkt będzie miał szansę trwale zmienić oblicze rolnictwa. Rolnictwo, ekologia i zero wasteCzym tak naprawdę jest zero waste? Jest to angielskie wyrażenie, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza zero odpadów i jest ideą polegającą na generowaniu jak najmniejszej ilości śmieci. Warto jednak zaznaczyć, że zero waste może dotyczyć nie tylko konsumentów, ale także producentów żywności. Jeśli przyjrzymy się rolnictwu, stanie się jasnym, że jest to obszar działalności człowieka, w którym wykorzystuje się wszelkie środki do maksimum. Przykładem może być m.in. efektywne wykorzystywanie obornika w nawożeniu pól. Można zatem powiedzieć, że rolnictwo u swoich podstaw rządzi się zasadą filozofii zero waste. Jak do tego wszystkiego mają się nawozy na bazie owadzich odchodów? Coraz częściej słyszymy o tym, że owady są doskonałym źródłem białka, a ich hodowla jest mniej destrukcyjna dla środowiska naturalnego w porównaniu z hodowlą trzody chlewnej czy bydła. Choć nikt nie namawia do tego, by zmieniać swoje zwyczaje kulinarne, to faktem jest, że owady w niektórych miejscach na świecie hoduje się na dużą skalę i niewykluczone, że tego typu hodowle powstaną pewnego dnia również w Polsce. Skoro wykorzystuje się nawóz popularnych w naszym kraju zwierząt gospodarskich, co dzieje się z efektami przemiany materii insektów hodowlanych? Profesor UPP dr hab. Zuzanna Sawinska ze swoim zespołem z Katedry Agronomii bada potencjał odchodów owadów jako nawozu. Badania są prowadzone dla HiProMine w ramach projektu Opracowanie technologii wytwarzania nawozu organicznego (w postaci pelletu/granulatu) na bazie odchodów Hermetia Illucens i zbadanie jego oddziaływania na wybrane rośliny.

rolnicy podlasie
07.04.2021 02:00 Adam z "Rolnik szuka żony" odwiedził Gienka i Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie" w Lany Poniedziałek

Rolnik mieszkający we wsi Pasieczniki Duże poinformował o wizycie u Andrzeja i Gienka znanych z serialu Rolnicy. Podlasie na swoim profilu na Facebooku. Adam z "Rolnik szuka żony" u Gienka i Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie"Gdyby zapytać przypadkową osobę o najpopularniejsze obecnie formaty telewizyjne ukazujące życie na polskiej wsi, bez wątpienia padłyby dwa tytuły: Rolnik szuka żony oraz Rolnicy. Podlasie. Adam Kraśko był uczestnikiem pierwszej edycji hitu TVP. Choć żony nie znalazł ani podczas programu, ani po nim, rolnik twierdzi, że jest szczęśliwy. Z kolei Gienek i Andrzej Onopiukowie z Plutycz swoją popularność zawdzięczają serialowi Rolnicy. Podlasie. Na swoim profilu w mediach społecznościowych relacjonują częste wizyty swoich fanów w gospodarstwie. Tym razem do gwiazd Rolnicy. Podlasie zawitał rolnik Adam Kraśko. Odwiedziny miały miejsce 5 kwietnia 2021 roku, w Lany Poniedziałek. Na profilu rolnika z Pasiecznik Dużych pojawiły się zdjęcia dokumentujące wizytę w Plutyczach. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Na fotografiach widać Adama i Gienka, brakuje jednak Andrzeja. Dwaj mężczyźni są w wyraźnie dobrych nastrojach - z uśmiechem na ustach pozują do zdjęć w różnych miejscach w gospodarstwie.

Francja - protest
06.04.2021 02:00 Protest rolników we Francji. Doszło do zatrzymań, policja użyła gazu łzawiącego

Jak podaje portal La Bien Public, na wtorkowej demonstracji pojawiło się prawie 250 ciągników i 300 rolników. Około godziny 10:30 protestujący pojawili się przed Regionalną Dyrekcją ds. Środowiska, Planowania i Mieszkalnictwa. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez PAP, demonstrujący przedarli się na teren, gdzie podpalili obornik, opony i słomy. Na miejscu policja użyła gazu łzawiącego.

Pożar - kurnik
06.04.2021 02:00 Lubelskie: Pożar kurnika. Straty sięgają 300 tys. zł

Strażacy, którzy przybyli na miejsce zdarzenia zastali palący się murowany kurnik. - Działania zastępów polegały na podaniu 3 prądów wody na palący się budynek. W związku z intensywnym zadymieniem strażacy pracowali w aparatach ochrony dróg oddechowych. Po opanowaniu pożaru przystąpiono do ewakuacji kurcząt do drugiej części obiektu - przekazał st. kpt. Andrzej Szacoń z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. Działania straży pożarnej na miejscu zdarzenia trwały ponad 2 godziny. Na miejscu pojawiły się 4 zastępu z JRG w Bełżycach oraz 4 zastępy ochotniczych straży pożarnych. Po tym, jak udało się ugasić pożar, przeprowadzono prace rozbiórkowe dachu.

IMGW - ostrzezenia
06.04.2021 02:00 IMGW wydał ostrzeżenia. Przymrozki w niemalże całym kraju

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują, że w nocy z wtorku na środę pojawi się zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami w Polsce, a głównie na północy kraju spodziewać się można przelotnych opadów śniegu. Na drogach będzie ślisko. Najchłodniej będzie na południowym wschodzie, gdzie termometry wskażą od -8°C do -5°C. Na pozostałych obszarach kraju temperatura wyniesie od -4°C do -1°C. Zapraszamy do obejrzenia:

ASF - ponad 1000 przypadków
06.04.2021 02:00 ASF nie traci na sile. Od początku roku potwierdzono ponad 1000 przypadków

Główny Inspektorat Weterynarii na bieżąco aktualizuje nowe przypadki afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Jak wynika z najnowszych aktualizacji, do tej pory w kraju potwierdzono 1003 przypadki ASF wśród dzików. Jedynie w ciągu ostatniego tygodnia, potwierdzono kolejnych ponad 80 przypadków na terenie województw warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, podlaskiego i podkarpackiego. Od początku roku w Polsce potwierdzone zostało jedno ognisko ASF wśród świń. Zapraszamy do obejrzenia:W ostatnich dniach pojawiła się decyzja Unii Europejskiej w sprawie kwestii środków kontroli zdrowia zwierząt. Niektóre z regionów, w których dotychczas wyznaczono obszar zagrożenia, uzyskają status obszarów objętych ograniczeniami. Dla hodowców oznaczać to będzie znaczne ułatwienia, a więcej na ten temat można przeczytać >tutaj<.

policja
06.04.2021 02:00 Gmina Sochaczew: policjanci nakryli braci, którzy hodowali krzewy konopi indyjskich

Nie było to jedyne odkrycie, którego dokonali funkcjonariusze - okazało się bowiem, że jeden z mężczyzn był poszukiwany do odbycia zastępczej kary pozbawienia wolności. Hodowcy konopi indyjskich zatrzymani przez policję 6 kwietnia 2021 roku na stronie internetowej policji pojawił się komunikat o zatrzymaniu dwóch braci w wieku 34 i 38 lat. Powodem było wykrycie przez funkcjonariuszy policji prawie 50 krzewów konopi indyjskich w jednym z domów w okolicach Sochaczewa. Konopie w doniczkach znajdowały się w szafach, które zostały przekształcone na cieplarnie. Na miejscu znaleziono również sprzęt do pielęgnacji roślin. Uprawa była prowadzona w jednym z domów rodzinnych na terenie gminy Sochaczew. Dwóch mężczyzn usłyszało zarzuty dotyczące uprawy roślin, które mogły dostarczyć dużych ilości suszu do wyrobu substancji psychoaktywnych. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Decyzją sądu dwaj bracia zostali aresztowani. Warto dodać, że jeden z nich był wcześniej poszukiwany w związku z koniecznością odbycia zastępczej kary więzienia.

Ptasia grypa - ogniska
06.04.2021 02:00 Ponad 500 000 sztuk drobiu do wybicia. Potwierdzono kolejne ogniska ptasiej grypy

Na podstawie wyników otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniach od 31 marca do 3 kwietnia 2021 r. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził 10 nowych ognisk ptasiej grypy w Polsce w 2021 roku. Jak powiadomiono w komunikacie GIW, mimo dni świątecznych, wolnych od pracy, cały czas prowadzone były zadania związane ze zwalczaniem ptasiej grypy i pobieraniem kolejnych próbek do badań. Ogniska ptasiej grypy 94. - 103. zostały potwierdzone w województwach:wielkopolskim (3)mazowieckim (6)warmińsko-mazurskim (1)Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]101. ognisko ptasiej grypy zostało stwierdzone w gospodarstwie niekomercyjnym, które znajdowało się na terenie ogródków działkowych. Łącznie w gospodarstwach, w których potwierdzono od 94. do 103. ogniska ptasiej grypy, utrzymywano 575 908 sztuk drobiu. Jak wskazano, we wszystkich gospodarstwach wprowadzone zostały wszelkie procedury wynikające z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków, co oznacza wybicie i utylizację drobiu. Co więcej, wokół ognisk wyznaczone zostały obszary: zapowietrzone (w promieniu 3 km)zagrożone (w promieniu 10 km)§ 6. Sposób i tryb postępowania przy stwierdzeniu wysoce zjadliwej grypy ptaków 1. Powiatowy lekarz weterynarii w przypadku stwierdzenia wysoce zjadliwej grypy ptaków w gospodarstwie wyznacza je jako ognisko choroby i stosuje środki określone w § 3 ust. 1 pkt 2–5 i ust. 2 i 3 oraz: 1) nakazuje: a) niezwłoczne zabicie pod nadzorem urzędowym drobiu lub innych ptaków w sposób wykluczający rozprzestrzenianie się grypy ptaków, w szczególności podczas ich transportu, b) usunięcie pod nadzorem urzędowym zwłok drobiu lub innych ptaków oraz jaj znajdujących się w gospodarstwie, c) zniszczenie lub obróbkę, w sposób zapewniający zniszczenie wirusa grypy ptaków, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, paszy oraz przedmiotów i substancji, które mogły zostać skażone wirusem tej choroby. d) odkażenie ściółki oraz nawozów naturalnych, które mogły zostać skażone wirusem grypy ptaków;

MRiRW - dopłaty bezpośrednie
06.04.2021 02:00 Dopłaty bezpośrednie 2021. MRiRW: 106,5 tys. rolników już złożyło wnioski

W połowie marca bieżącego rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2021 r. - Przypominamy, że od tego roku nie ma już możliwości składania oświadczeń o braku zmian w stosunku do roku ubiegłego - przypomina dziś Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, co oznacza, że każdy ubiegający się o dopłaty, musi zalogować się w aplikacji eWniosekPlus.

Ministerstwo rolnictwa - zasiłek dla rolnika
06.04.2021 02:00 Ministerstwo rolnictwa dostrzegło "problem nierównego traktowania rolników". Sprawa świadczeń w izolacji i na kwarantannie

Do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi jeszcze na początku marca bieżącego roku skierowana została interpelacja poselska w sprawie wysokości zasiłków wypłacanych rolnikom w przypadku zachorowania na COVID-19.Jak wskazano w piśmie, z doniesień medialnych wynikało, że rolnik skierowany na izolację w związku z potwierdzonym zachorowaniem na COVID-19 otrzymuje od Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przez 2 tygodnie zasiłek w wysokości 15 zł za dzień, czyli łącznie 210 zł. Natomiast osoba, która przebywa na kwarantannie, bo miała kontakt z osobą zakażoną, otrzyma za 14 dni zasiłek w wysokości 1400 zł. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: - Rolnik wypowiadający się w prasie lokalnej kwestionuje zasadność takiego rozwiązania. On jako chory potrzebuje zasiłku wyższego niż 15 zł za dzień, ponieważ potrzebuje m.in. leków. W przestrzeni publicznej pojawiają się komentarze, że rolnik ze stwierdzonym koronawirusem sam musi martwić się, z czego opłaci pracownika, który będzie potrzebny na czas jego niedyspozycji. Można też zakładać, że rodzina chorego rolnika również zachoruje i wystąpią problemy z możliwością wykonania za nich prac polowych - wskazano w interpelacji. Złożona interpelacja, nie była pierwszym apelem w sprawie. Jak informowaliśmy >tutaj<, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych również zwracał się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, by zrównać świadczenia, które "doprowadza do absurdalnych sytuacji".

pożar
06.04.2021 02:00 Pożar tunelu foliowego i maszyn rolniczych. Dramatyczna sytuacja we wsi Osuchów

Jak podaje portal echodnia.eu, z żywiołem walczyli strażacy z Białobrzegów. Pożar w gospodarstwie w OsuchowiePożary są dramatycznymi wydarzeniami, które trwale zapisują się w pamięci ludzi, niekiedy trwale zmieniając ich życie. W Osuchowie w gminie Promna, wsi położonej na terenie województwa mazowieckiego, doszło do pożaru w Niedzielę Wielkanocną (4.04). Strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze około godziny 19:00. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że ogień zajął tunele foliowe i sprzęt rolniczy. Niestety, również sadzonki roślin, które znajdowały się pod foliami, zostały kompletnie zniszczone. Zgodnie z dostępnymi informacjami, straty rolnika zostały oszacowane na około 50 tysięcy złotych. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Nasuwa się pytanie: co było powodem kolejnego dramatu na polskiej wsi? W przypadku pożaru w Osuchowie wiadomo, że przyczyną rozprzestrzenienia ognia była najprawdopodobniej nieszczelność w piecu ogrzewającym tunel z sadzonkami.

głódź
06.04.2021 02:00 Tajemniczy los danieli abpa Głódzia. Musiały wyprowadzić się z Gdańska razem z duchownym

Z materiałów nadesłanych przez czytelników do dziennikarzy Gazety Wyborczej wiadomo, że w wejherowskiej parafii zamieszkuje teraz stado danieli. Ksiądz proboszcz Andrzej Leszczyński twierdzi, że darczyńca chce pozostać anonimowy. Daniele arcybiskupa Głódzia: z Gdańska do WejherowaW ogrodzie gdańskiej rezydencji arcybiskupa Głódzia hodowane były daniele. Niestety, wraz z nakazem Watykanu dotyczącym kary za tuszowanie nadużyć seksualnych w swojej diecezji, duchowny musiał wyprowadzić się z Gdańska. Co jednak stało się ze stadem zwierząt? Jak relacjonują dziennikarze, daniele nie zostały zabrane przez arcybiskupa do innego miejsca zamieszkania. Miały bowiem trafić do parafii pw. świętego Karola Boromeusza w Wejherowie. Choć sytuacja zdaje się dość prosta, bo daniele z jednego miejsca przeniesiono na inne, to - jak się okazuje - są wokół niej pewne niedomówienia.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Początkowo duchowny z Wejherowa zaprzeczał, by daniele przebywały pod jego opieką, choć fotografie nadesłane przez ludzi mieszkających w okolicy świadczyły o czymś innym. Wkrótce jednak ksiądz Andrzej Leszczyński potwierdził, że otrzymał daniele od anonimowego darczyńcy. Proboszcz parafii pw. świętego Karola Boromeusza nie chciał potwierdzić, że daniele pochodzą od arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia.

smog
06.04.2021 02:00 Ogromna popularność programu "Czyste powietrze". Uczestniczyć chce ponad 2000 gmin

Program cieszy się bardzo dużą popularnością w naszym kraju - uczestniczyć w nim chce aż 80% samorządów. Ogromna popularność programu "Czyste powietrze" Jak stwierdził minister resortu klimatu i środowiska, spośród wszystkich 2477 gmin w Polsce, chęć udziału w programie Czyste powietrze wyraziło ponad 2000 gmin. Innymi słowy: 80% samorządów chce aktywnie przyczynić się do poprawienia jakość powietrza w naszym kraju. Ze względu na bardzo dużą popularność programu, nabór deklaracji został przedłużony do 31 marca 2021 roku. Jak wiadomo, zgłaszać swoją chęć do udziału miały gminy, które będą realizowały program razem z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska. Zachętą do udziału miało być 100 milionów złotych dla gmin, które wyraziły chęć i podpisały porozumienie umożliwiające wprowadzenie odpowiednich zmian na rzecz zwalczania problemu smogu. Całkowity budżet programu wynosi 100 miliardów złotych. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]

koń
06.04.2021 02:00 Emilka z "Rolnicy. Podlasie" prosi o pilną pomoc. Chce uratować życie młodemu koniowi

Emilka w poście na portalu Facebook dodała, iże koń może trafić na dożywocie na Ranczo. [pis. oryg.]Emilka z "Rolnicy. Podlasie" prosi o pomoc w zbiórce pieniędzy na wykup koniaGłównym bohaterem historii jest Poker - kary koń pociągowy, który ukończył rok. Do swoich fanów Emilka o zwierzaku napisała następująco: - Poker (...) może trafić na dożywocie na Ranczo. Jest nas tu kilkadziesiąt tysięcy, gdyby każdy wpłacił po symbolicznej złotówce udało by się sprawić, żeby ten koński dzieciak nie był skazany na wieczne patrzenie w ścianę w chlewiku handlarza i ostatecznie rzeźnię... [pis. oryg.] Jak dodaje rolniczka, zdaje sobie sprawę z nieufności, jaką powszechnie darzy się internetowe zbiórki. Podkreśla jednak, że organizatorzy pomocy dla młodego konia są zaufanymi osobami, a w centrum ich zainteresowań leży pomoc potrzebującemu zwierzęciu. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]

cpk
06.04.2021 02:00 21 wsi i 750 gospodarstw zniknie. Wszystko z powodu budowy CPK

Port Lotniczy Solidarność ma być usytuowany na obszarze trzech gmin w trzech powiatach. Jest to duży problem dla rolników, którzy nie wiedzą, czy za swoje grunty otrzymają godziwą zapłatę od Państwa. Centralny Port Komunikacyjny i znikające wsieNa stronie internetowej Centralnego Portu Komunikacyjnego możemy przeczytać, że inwestycja powstanie 37 kilometrów na zachód od stolicy Polski i będzie łączyła transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Na pierwszym etapie lotnisko ma obsługiwać 45 milionów pasażerów rocznie. Dla porównania: jedno z największych lotnisk w Europie i na świecie, Heathrow położone w Wielkiej Brytanii, w czasach przedpandemicznych obsługiwało około 70 milionów pasażerów w ciągu roku. Wielka inwestycja wymaga wielkich gruntów. Problem w tym, że rolnicy, którzy żyją i pracują na terenie gminy Teresin, Baranów i Wiskitki będą musieli pozostawić swoje gospodarstwa i wyprowadzić się gdzie indziej. Wielu z nich specjalizuje się w uprawie konkretnych gatunków roślin, a przeprowadzka i praca na innej ziemi oznacza dla nich prawdziwą katastrofę. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Tadeusz Szymańczak, członek Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych w rozmowie z Tygodnikiem Rolniczym powiedział, że z powodu budowy CPK zniknie 21 wsi, 750 gospodarstw rolnych i 200 firm. Jest to wielka strata dla rolników, bowiem na tych terenach posiadają oni gleby klasy dobrej i bardzo dobrej. Rolnicy cały czas żyją w wielkiej niepewności - wiedzą, że wkrótce będą musieli porzucić swoje dotychczasowe miejsce zamieszkania, jednakże nie mają żadnej gwarancji uzyskania godziwej zapłaty za wywłaszczone przez Państwo grunty.

asf
05.04.2021 02:00 Opublikowano decyzję UE ws. ASF. Ważne informacje dla polskich hodowców trzody chlewnej

Niektóre regiony, które dotychczas należały do obszaru zagrożenia, uzyskają status obszarów objętych ograniczeniami. Oznaczać to będzie znaczne ułatwienia dla hodowców trzody chlewnej w Polsce. Decyzja wykonawcza Unii EuropejskiejTzw. obszar zagrożenia, czyli strefa niebieska, znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie potwierdzonych ognisk afrykańskiego pomoru świń. Nie trzeba dodawać, że ze względu na sytuację epidemiologiczną sprzedaż czy transport zwierząt są znacznie utrudnione. Władze unijne uznały, że część regionów w Polsce, które dotychczas znajdowały się w strefie niebieskiej (czyli obszarze zagrożenia), będzie włączona do strefy czerwonej (czyli objętej ograniczeniami). Ze strefy niebieskiej do czerwonej przeniesione będą gminy Bartoszyce, Bisztynek w powiecie bartoszyckim i gmina Jeziorany w powiecie olsztyńskim (woj. warmińsko-mazurskie), gminy Żmudź, Dorohusk, Dubienka, Kamień, Leśniowice, Wojsławice w powiecie chełmskim, gminy Stary Zamość, Skierbieszów, Zamość, Miasto Zamość, Sitno w powiecie zamojskim oraz gminy Ostrówek, Lubartów w powiecie lubartowskim (woj. lubelskie). Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: Ze strefy niebieskiej do strefy żółtej (obszaru ochronnego) trafią powiaty: koniński (gmina Grodziec), kaliski (gminy Blizanów, Stawiszyn, Żelazków) i pleszewski (gminy Gizałki, Chocz, Czermin, Pleszew, Gołuchów). Z kolei ze strefy czerwonej (objętej ograniczeniami) do strefy żółtej przejdą powiaty: pułtuski (gminy Pokrzywnica, Winnica i Świercze), ciechanowski (gmina Grudusk), mławski (gminy Stupsk i Wiśniewo), płoński (gminy Baboszewo, Dzierzążnia i Raciąż) i płocki (gminy Bulkowo i Staroźreby).

owoce jabłka
05.04.2021 02:00 Czy odbieranie żywności ze szkół w czasach nauki zdalnej jest możliwe? ARiMR odpowiada

25 marca 2021 roku na stronie internetowej ARiMR pojawiła się aktualizacja przypominająca o zasadach dostaw produktów spożywczych do placówek oświatowych i opiekunów prawnych dzieci. ARiMR i "Program dla szkół"Program dla szkół finansowany jest ze środków unijnych oraz budżetu krajowego. Uczestniczyć w nim mogą uczniowie klas I-VIII szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia, a także klas I-V ogólnokształcących szkół baletowych. Jak zapowiedział KOWR u progu bieżącego roku szkolnego, dzieci miały otrzymywać owoce, warzywa, soki lub przeciery owocowe oraz mleko i produkty mleczne przez dwanaście wybranych tygodni. Każdy uczeń mógł liczyć na 44 porcje owocowo-warzywne i 42 porcje nabiałowe w semestrze.Nie trzeba dodawać, że problemy z dystrybucją produktów spożywczych pojawiły się w momencie, gdy liczba chorych na COVID-19 znacząco wzrosła, a wielu uczniów przeniosło się z sal lekcyjnych przed ekrany własnych komputerów w domu. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Jak się jednak okazuje, pandemia nie jest przeszkodą dla Programu dla szkół. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podkreśla, że dzieci - podobnie jak w przypadku nauczania w szkołach - mogą otrzymywać produkty spożywcze przewidziane przez program.

Pożar - kurnik
05.04.2021 02:00 Wielkopolska: Pożar w budynku inwentarskim. W środku znajdowało się 40 tys. kurczaków

W Poniedziałek Wielkanocny, 5 kwietnia bieżącego roku przed godziną 9:00 do nowotomyskiej straży pożarnej wpłynęło zgłoszenie o pożarze w Perzynach. Zgłoszenie dotyczyło pożaru chlewni. Tuż po pojawieniu się na miejscu zdarzenia strażaków, okazało się, że w budynku o wymiarach 90 metrów na 12 metrów przebywało około 40 000 sztuk kurczaków.

Rolnik szuka żony - zerowy odcinek - komentarze
05.04.2021 02:00 "Rolnik szuka żony": Internauci podsumowali uczestników. "Wymagania z kosmosu"

W "zerowym" odcinku programu "Rolnik szuka żony" poznać można bohaterów, którzy będą mogli ostatecznie znaleźć się w programie. O tym, kogo zobaczymy na jesieni, zadecyduje ilość listów wysłanych do zaprezentowanych wczoraj rolniczek i rolników. Marta Manowska przedstawiła wczoraj widzom programu Stanisława, Kamila, Elżbietę, Macieja, Krzysztofa, Kamilę, Łukasza i Emila, a ich wizytówki wzbudziły ogromne zainteresowanie w mediach społecznościowych.

Emilka Rolnicy Podlasie - zdjęcie
05.04.2021 02:00 "Rolnicy. Podlasie": Emilka pochwaliła się ciążowym brzuszkiem

- Ranczo cały czas się powiększa Wesołych Świąt! - napisała wczoraj w Niedzielę Wielkanocną Emila. Oprócz zamieszczonych życzeń internauci mieli okazję zobaczyć jej nowe zdjęcie. Na fotografii widać, że młoda rolniczka jest już w zaawansowanej ciąży. Na zdjęciu można było zobaczyć także partnera Emilii i ojca dziecka - Karola, o którym więcej można przeczytać >tutaj<. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Grzywny - od 10 kwietnia
05.04.2021 02:00 Od 10 kwietnia obowiązywać będą nowe grzywny. Kary m.in. dla posiadaczy psów

Pierwszą z wprowadzonych grzywny będzie można otrzymać za:Niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia.W tym przypadku grzywna może wynieść od 50 do 250 zł. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

MRiRW - budżet
05.04.2021 02:00 Zabraknie pieniędzy na zwalczanie ASF i ptasiej grypy? "Środki mogą okazać się niewystarczające"

Jeszcze w połowie marca Marcin Kulasek, Włodzimierz Czarzasty, Romuald Ajchler, Daria Gosek-Popiołek, Anita Sowińska, Arkadiusz Iwaniak, Dariusz Wieczorek skierowali do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi interpelację poselską w sprawie środków budżetowych przeznaczonych na zwalczanie epidemii chorób zwierzęcych. Jak wskazali w piśmie politycy, Polska już od pierwszego kwartału bieżącego roku narażona jest na nasilone występowanie chorób zakaźnych.

Dopłaty - apel o wydłużenie terminu
05.04.2021 02:00 Płatności bezpośrednie. KRIR apeluje o wydłużenie terminu składania wniosków

Przypomnijmy, rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie do 17 maja 2021 roku. Jednak, jak poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, możliwe jest złożenie wniosków po terminie, ale nie później niż do 11 czerwca 2021 roku.Rolnicy, którzy złożą wnioski po terminie, muszą się jednak liczyć z tym, że kwota płatności zostanie obniżona o 1% za każdy dzień zwłoki. Natomiast zgłoszenia zmiany we wnioskach złożyć można do 31 maja 2021 r.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Policja - niewybuch
05.04.2021 02:00 Małopolska: Rolnik natrafił na niebezpieczne znalezisko. Na miejscu wielogodzinna akcja służb

W minioną środę, 31 marca bieżącego roku, rolnik zawiadomił policjantów z Tarnowa o niebezpiecznym znalezisku, które odnalazł, przygotowując się do prac polowych. Na miejsce zdarzenia natychmiast skierowani zostali policjanci grupy minersko-pirotechnicznej z Tarnowa. Po przyjeździe potwierdzono, że rolnik na polu odnalazł pocisk artyleryjski kal. 80 mm pochodzący z czasów II wojny światowej.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: - O wszystkim zostali powiadomieni żołnierze z Rzeszowa. Niebezpieczne znalezisko nie zagrażało zdrowi i życiu okolicznym mieszkańcom. Teren został zabezpieczony do czasu przyjazdu saperów. Patrol minerski 21 Batalionu zabezpieczył niewybuch, który został wywieziony na poligon i tam zneutralizowany - przekazali policjanci z KMP w Tarnowie. Jak powiadomili strażacy z OSP Joniny, akcja zabezpieczenia terenu trwała od godziny 20:20 i łącznie zajęła siedem godzin.

kury hodowla klatkowa
05.04.2021 02:00 Nadchodzi zakaz klatkowej hodowli kur w UE? Dane pokazują nastroje konsumentów

90% obywateli Unii Europejskiej w badaniach Eurobarometru z 2016 roku stwierdziło, że ochrona dobrostanu zwierząt jest kluczowa oraz stanowi dla nich fundamentalną kwestię. Na razie nie widać jednak na horyzoncie rozwiązań prawnych, które miałyby zakazać klatkowej hodowli kur w całej Unii Europejskiej. Coraz więcej przeciwników klatkowej hodowli kurWedług raportu Stowarzyszenia Otwarte Klatki aż 82% badanych Polaków uważa, że hodowla klatkowa nie zapewnia kurom odpowiednich warunków do życia. Co więcej, ponad połowa (54,5%) ankietowanych w naszym kraju uważa też, że producenci żywności, restauracje i sieci handlowe powinny zrezygnować z używania jaj z chowu klatkowego. Opinie konsumentów wpływają w znaczący sposób na handel. Przykładem może być fakt, iż do końca 2020 roku 145 firm działających w Polsce zapowiedziało odejście od jaj, które znoszone są przez kury żyjące w klatkach najpóźniej do 2025 roku. Co więcej, już 33 firmy w naszym kraju wprowadziły te założenia w życie. Największe sieci handlowe, takie jak Aldi, Auchan, Spar i Carrefour zapowiedziały, iż 50% jaj w ofercie sklepów będzie pochodziło ze źródeł innych niż hodowla klatkowa (w przypadku Carrefoura padła zapowiedź o 84% jaj z hodowli alternatywnych). Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Nie tylko sieci handlowe, ale również producenci kurzych jaj chcą się zmieniać zgodnie z oczekiwaniami konsumentów. Pięciu producentów jaj, z którymi spotkało się Stowarzyszenie Otwarte Klatki (Fermy Drobiu Woźniak, Fermy Drobiu Mizgier, Polskie Fermy Grupa Producentów Sp. z o.o., Aktiw Sp. z o.o., PW Amigo), zapowiedziało, iż nie planują inwestycji w kierunku rozwoju chowu klatkowego. Maria Madej, menadżerka ds. relacji biznesowych w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki skomentowała sprawę następująco: – Prognozy producentów jaj jasno wskazują, że udział hodowli klatkowej w strukturze utrzymania kur będzie nadal sukcesywnie spadał. Możliwe jednak, że spadek będzie bardziej znaczący – zakaz hodowli klatkowej kur wchodzi lub już wszedł w życie w 3 krajach europejskich: Austrii, Niemczech i Czechach. Pod Europejską Inicjatywą Obywatelską “Koniec Epoki Klatkowej” podpisał się ponad milion obywateli UE, więc możliwy jest też zakaz obejmujący całą Unię.

pożar
05.04.2021 02:00 Bielsk Podlaski: pożar traw wybuchł w pobliżu 22 garaży. Strażacy apelują o rozsądek

Pech chciał, że palący się obszar znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie 22 garaży. Strażacy musieli zadbać o to, by ugasić ogień i uniemożliwić jego ekspansję na pobliskie zabudowania. Uporczywe wypalanie trawDo niebezpiecznej sytuacji doszło 2 kwietnia br. w Bielsku Podlaskim przy ulicy Mickiewicza po godzinie 15:00. Strażacy z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Bielsku Podlaskim otrzymali zgłoszenie o pożarze suchej trawy. Po przybyciu na miejsce okazało się, że paląca się trawa zajmuje około 16 tysięcy metrów kwadratowych. Ponadto ogień zajął stertę gałęzi o wymiarach trzy na osiem metrów. Niestety, w bezpośrednim sąsiedztwie znajdowały się 22 garaże. Jak podają strażacy z PSP w Bielsku Podlaskim, miejsce zostało odpowiednio zabezpieczone, a pożar ugaszony dzięki użyciu jednej linii gaśniczej. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]W komunikacie nie podano, czy pożar suchej trawy powstał wskutek celowego podpalenia. Niemniej jednak opisany przypadek jest przestrogą dla wszystkich, którzy nadal praktykują ten szkodliwy zwyczaj - wypalanie traw nie poprawia bowiem jakości gleby, ani nie wpływa na lepszy wzrost roślin.

drób
05.04.2021 02:00 Ceny drobiu rosną. Wpływ na sytuację ma również ptasia grypa

Wpływ na obecną sytuację rynkową może mieć ptasia grypa, przez którą wybijane są kolejne stada ptaków w Polsce. Ceny drobiu na polskim rynkuO podwyżkach cen drobiu mówi się już od pewnego czasu. Pod koniec marca cena indyków wzrosła o 1% do średniej wartości 5,62 złotych za kilogram. Wedle danych Biura Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, kwota za indyki była 2% wyższa w porównaniu do wcześniejszego miesiąca oraz analogicznego czasu w 2020 roku. Podwyżki cenowe zauważalne są również w przypadku kurcząt brojlerów. Jak podaje portal agropolska.pl, od 15 do 21 marca 2021 roku kosztowały one średnio 3,65 złote za kilogram. Dla ukazania szerszej perspektywy warto dodać, że jest to 1% więcej w porównaniu do tygodnia poprzedzającego, o 4,5% więcej wobec lutego oraz 4% więcej niż w roku wcześniejszym. Pozytywne wiadomości w kwestii finansów są również dla hodowców kaczek brojlerów - wartość mięsa wzrosła tutaj do 4,63 złotych za kilogram. Jest to cena wyższa o 2% wobec kwot z lutego oraz 5% wyższa w porównaniu do analogicznego okresu z 2020 roku.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]

morze bałtyckie
05.04.2021 02:00 Zanieczyszczona woda z działalności rolniczej winna plagom sinic na Bałtyku? Naukowiec mówi jasno

Na potrzebę oczyszczania wód pochodzących z rolnictwa w rozmowie z PAP wskazał dyrektor Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk (ERCE PAN) prof. Maciej Zalewski. Rolnictwo ma wpływ na wody w BałtykuRolnicy rutynowo wykorzystują nawozy azotowe i fosforowe do poprawienia jakości gleby. Warto jednak mieć na uwadze, że rolnictwo jest ściśle związane z ekosystemem i każda decyzja gospodarza ma wpływ na jakość wody. Problemem, na który wskazał prof. Maciej Zalewski z ERCE PAN jest kwestia nieoczyszczania wód pochodzących z rolnictwa z azotu i fosforu. Naukowiec nie ma wątpliwości, że oczyszczając wody z pozostałości nawozów, można zapobiegać powstawaniu toksycznych zakwitów sinic w Morzu Bałtyckim. Zdaniem prof. Macieja Zalewskiego, problematyczne może stać się tutaj wkrótce rolnictwo przemysłowe, które w wielkiej mierze wykorzystuje ciężki sprzęt, którym ubija tzw. podglebie. Efektem jest upośledzona zdolność ziemi do wchłaniania wody. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Kolejną kwestią są wycinane zadrzewienia śródpolne, pomagające w utrzymaniu wilgotności gleb. Szybszy proces parowania przyczynia się m.in. do utraty materii organicznej z gleby, co zmusza rolników do jeszcze bardziej intensywnego nawożenia swoich pól.Co można zrobić, by zapobiec negatywnemu wpływowi nawozów stosowanych w rolnictwie m.in. na stan wód w Morzu Bałtyckim? Profesor Maciej Zalewski wskazuje na zastosowanie biotechnologii ekohydrologicznych. Są to rozwiązania, które wykorzystują regulujące własności ekosystemów. Przykładem mogą być wysokoefektywne strefy buforowe między polem a strumieniem. - Duże ładunki azotanów (będące aktywnym paliwem dla toksycznych zakwitów) przedostają się do wód powierzchniowych wraz z płytkimi wodami podziemnymi. Dlatego w miejscach granicznych, na styku lądu i wody, konstruujemy bariery denitryfikacyjne, które dzięki zastosowaniu odpowiednich substratów działają jak bioreaktor, zamieniając azotany na azot gazowy. Barierę stanowi rów wypełniony m.in. trocinami, węglem brunatnym, dolomitem – w zależności od gleby. To tanie rozwiązanie, a redukuje azotan o nawet 80-90% - powiedział profesor Zalewski.

pszczoły
05.04.2021 02:00 Pszczoły dobrze zniosły zimę. Teraz zagrażają im tylko przymrozki

Józef Zysk jednocześnie namawia do troski o owady i m.in. pojenie ich ciepłą wodą - pszczoły nadal narażone są na zgubne skutki niskich temperatur i przymrozków. Pszczoły przetrwały zimęWedle relacji szefa Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie, w tym roku większość pszczół przetrwała zimę bez problemu. Warto zaznaczyć, że pszczoły nie zapadają w tzw. sen zimowy - tworzą natomiast tzw. kłęb zimowy, czyli zwartą grupę, w której owady się wzajemnie ogrzewają. Zimowanie trwa mniej więcej od listopada do marca, choć pszczoły do chłodnego okresu w roku przygotowują się już od wiosny. W czasie zimy, gdy przebywają w ulu, ich czynności życiowe są spowolnione - wszystko po to, by wydatkować jak najmniej energii potrzebnej do przetrwania. Gdy przychodzi przedwiośnie, temperatura w ulu wynosi około 34 stopnie Celsjusza. Nic zatem dziwnego, że obecne wartości na termometrach stanowią zagrożenie dla życia pszczół. Zapraszamy do obejrzenia najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]

Rolnicy Podlasie - 5 odcinek
04.04.2021 02:00 "Rolnicy. Podlasie": Gienek wspomina ojca i córeczkę

Jak można było zobaczyć w zapowiedzi do dzisiejszego odcinka, Gienek wspominał wydarzenia z przeszłości. Kiedy za oknem zaczął padać deszcz do gospodarza, przyszedł Jastrząb, z którym Gienek znają się od wielu lat. Podczas rozmowy o rodzicach Gienka, rolnik wyciągnął stare zdjęcia. Na fotografiach pojawiali się Andrzej, Jarek, Paulina. - Tych, którzy odeszli często wspominam. Śnią mi się, Justynka mi się śni, córeczka maleńka była, zmarła. Jednak to jest wola Boża, ale po roku Andrzej się urodził, później Paulinka - mówił Gienek. Jak wyznał Gienek, jego pierwsza córka, Justynka żyła dokładnie trzy miesiące. Córka zapadła na wirusowe zapalenie płuc. Gienek na spotkaniu z przyjacielem, pokazywał także zdjęcia z pogrzebu swojego taty. Jak wspominał rolnik, jego ojciec rzadko bywał w domu, miał wielu przyjaciół, którzy towarzyszyli mu do ostatnich chwil. Na jednej z fotografii widać było, jak przyjaciele na pogrzebie niosą trumnę z ojcem Gienka. Rolnik wyznał, gdy dowiedział się o śmierci swojego taty. Ze łzami w oczach przyznał, że nie mógł uwierzyć, gdy przekazano mu tę wiadomość. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

jaskółki
04.04.2021 02:00 Czy jaskółki powinny gniazdować w chlewniach? Prawo mówi jednoznacznie

Mimo to rolnicy wskazują, że jaskółki mieszkające w chlewniach i ich pobliżu bardzo pomagają w walce z muchami i innymi uciążliwymi insektami. W sytuacji, gdy ptaki żerują gdzie indziej, rolnicy muszą wspomagać się sztucznymi środkami chemicznymi do wybijania owadów. Jaskółki a zasady bioasekuracjiNie trzeba nikomu dwa razy powtarzać, że problem z afrykańskim pomorem świń wywrócił do góry nogami rynek trzody chlewnej, przyczyniając się do wielu dramatów na polskiej wsi.Nikt z pewnością nie chce, by w pobliżu jego gospodarstwa potwierdzono ognisko jakiejkolwiek wysoce zakaźnej choroby - i z tego względu od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej obowiązują surowe zasady bioasekuracji.Choć Polska stała się członkiem Unii Europejskiej w 2004 roku, to już 18 września 2003 roku w życie weszło rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków weterynaryjnych, jakie muszą spełnić gospodarstwa w przypadku, gdy zwierzęta lub środki spożywcze pochodzenia zwierzęcego pochodzące z tych gospodarstw są wprowadzane na rynek. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Jaki to ma jednak związek z jaskółkami? Otóż w paragrafie drugim możemy przeczytać, iż budynki, w których utrzymywane są zwierzęta (a więc w chlewniach, oborach itd.), muszą być zabezpieczone przed dostępem zwierząt innych niż utrzymywane w gospodarstwie. Również w wykazie zasad opracowanym przez Główny Inspektorat Weterynarii w celu ochrony świń przed ASF zabrania się otwierania chlewni na bytowanie innych gatunków, niż hodowane przez rolnika zwierzęta. Z drugiej jednak strony opinia Głównego Lekarza Weterynarii dr. Bogdana Konopki na temat hodowli bydła brzmi następująco: - Przepisy nie wskazują na konieczność eliminacji z budynków, w których utrzymywane jest bydło, jaskółek czy też ich gniazd, jeżeli by się one pojawiły, tym bardziej że na terytorium Polski ptaki te objęte są ochroną gatunkową.Brak jednak podobnej wypowiedzi na temat gniazd jaskółek w chlewniach.

OSP KSRG Chynów
04.04.2021 02:00 Gigantyczny pożar 2 tys. skrzyniopalet. 15 zastępów straży pożarnej walczy z żywiołem

Na miejscu trwa walka z żywiołem - jak podaje KP PSP w Grójcu, do pożaru zadysponowano piętnaście zastępów straży pożarnej, a kolejne jednostki są w drodze. Ogromny pożar skrzyniopalet w Michałowie-ParcelachDo ogromnego pożaru doszło w miejscowości Michałów-Parcele w gminie Warka na terenie województwa mazowieckiego, o czym informuje KP PSP Grójec na swoim profilu na Facebooku.Chwilę przed godziną 11:00 strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze dwóch tysięcy sztuk skrzyniopalet. Warto dodać, że część z nich jest wykonana z drewna, a część jest z plastiku. Są one zlokalizowane przy budynkach gospodarczych. Najnowsza aktualizacja KP PSP Grójec na portalu Facebook podaje, że na miejscu pracują strażacy z piętnastu jednostek: JRG Grójec 451-21, JRG Grójec 451-25, a także JRG Grójec 451-90, tj. oficer dyspozycyjny PSP.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Na obecną chwilę brak informacji na temat przebiegu akcji gaśniczej. Zgodnie z komunikatem straży pożarnej w mediach społecznościowych, na miejsce miały dojechać dodatkowe zastępy straży pożarnej. Można wobec tego wysnuć wniosek, że proces gaszenia drewnianych i plastikowych skrzyniopalet okazał się być niemałym wyzwaniem dla strażaków. Nie wiadomo również, czy wskutek rozprzestrzenienia ognia ucierpiały osoby postronne.

Zwierzęta - Waldemar B.
04.04.2021 02:00 "Sprzeciw wobec przemocy i okrucieństwa". W Kościerzynie zawisł baner z wizerunkiem Waldemara B.

W Kościerzynie obok pomnika przy rondzie Kaszubskim zamieszczony został plakat. Na czarnym tle podzielonym na dwie części, po lewej stronie zobaczyć można zdjęcie Waldemara B. z datą 2019. - Mamy dość dyktatury dewiantów - można przeczytać pod zdjęciem byłego senatora PiS. Po prawej stronie widnieje napis "Dewiant rok 2021" i zamieszczone zostało zdjęcie z nagrania, na które w zeszłym tygodniu pojawiło się w mediach. Na kadrze widać samochód polityka, do którego przywiązany jest pies. - Kocham zwierzęta. (…) tak jak ja się psami opiekuję, to mało kto (...) - takie słowa byłego senatora można przeczytać pod zdjęciem z nagrania. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]

Piątka dla zwierząt - Jarosław Kaczyński
04.04.2021 02:00 Kaczyński ws. "piątki dla zwierząt". "Stosunek do zwierząt to jest element kultury"

Podczas spotkania Jarosław Kaczyński zapytany został o sprawę "piątki dla zwierząt". Prezes PiS odniósł się do kwestii związanej z zakazem uboju rytualnego. - Wydaje mi się, że mamy do czynienia z bardzo skuteczną kampanią, która prowadzi do tego, że wielu, w szczególności rolników, uważa, że te zakazy, które mają być wprowadzone, czy miały być wprowadzone, bo w tej chwili ta sprawa nie stoi, będą, np. skutkowały tym, że nie będzie można sobie zrobić rosołu z kury, własnej kury, na obiad. To oczywiście to jest całkowita nieprawda - przekazał dziś Jarosław Kaczyński. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]

"Rolnik szuka żony" - zerowy odcinek
04.04.2021 02:00 "Rolnik szuka żony": Poznaliśmy już wszystkich uczestników

Za widzami telewizji TVP "zerowy" odcinek ósmego sezonu programu "Rolnik szuka żony". Zgodnie z tym, jak odbywało się to w poprzednich sezonach, w kwietniu widzowie mieli szanse zapoznać się z bohaterami, którzy mogą pojawić się w nowych odcinkach. Przypomnijmy, w "zerowym" odcinku pojawiają się potencjalni uczestnicy. W programie na jesieni wystąpi pięć osób, które otrzyma najwięcej listów.

Wypadek - nie żyje motocyklista
04.04.2021 02:00 Mazowieckie: Tragiczne w skutkach zderzenie ciągnika rolniczego z motocyklem

Do zdarzenia doszło w Wielki Piątek około godziny 10:00 na drodze powiatowej pomiędzy miejscowościami Żabowo i Osiek w województwie mazowieckim.

Dzierżawa - rolnicy
04.04.2021 02:00 Można wydzierżawić grunty na potrzeby białowieskich żubrów. Wnioski do 9 kwietnia

- Białowieski Park Narodowy ogłasza możliwość wydzierżawienia od rolników będących osobami fizycznymi łąk położonych na północnych i południowych obrzeżach lub wewnątrz Puszczy Białowieskiej w celu zmniejszenie konfliktów z właścicielami upraw rolnych i zapewnienie większej ilości karmy na okres zimowy w miejscach przebywania żubrów - można przeczytać na stronie Białowieskiego Parku Narodowego. Program dzierżawy gruntów realizowany jest w ramach programu "Kompleksowej ochrony żubra w Polsce", który współfinansowany jest z unijnych funduszy. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

owce
04.04.2021 02:00 Policja zatrzymała transport owiec z Polski i Rumunii. Porażająca skala nieprawidłowości

Nieprawidłowości podczas przewożenia żywych jagniąt i dorosłych owiec pojawiają się najczęściej wiosną. Wtedy to zwierzęta te transportowane są m.in. na południe Europy, gdzie są tradycyjnie spożywane na Wielkanoc. Nieprawidłowości przy przewozie owiecW ostatnich dniach członkowie prozwierzęcych fundacji bacznie obserwowali to, co dzieje się na drogach - głównie ze względu na wzmożony transport owiec. Nauczeni doświadczeniem wiedzieli, czego mogą się spodziewać również w tym roku - chodzi bowiem głównie o szereg notorycznie powtarzających się nieprawidłowości przy przewozie żywych zwierząt. Na prośbę członków Animal Welfare Foundation zostały zatrzymane przez policję trzy ciężarówki z Polski i Rumunii. Zwierzęta, które znajdowały się w pojazdach miały od dwóch do czterech miesięcy. Jak się okazało, żaden z transportów nie spełniał podstawowych wymogów w kwestii dobrostanu owiec w podróży. Liczba zwierząt, która mogła być przewożona jednym pojazdem znacznie przewyższała dopuszczalne normy - ze względu na znaczne stłoczenie owce nie miały możliwości poruszania się.Co więcej, zadaszenie każdego poziomu w każdej ciężarówce było tak niskie, że starsze jagnięta uderzały głową w dach. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Choć prawo zobowiązuje do umieszczenia pojnika dla zwierząt w transporcie, to w opisywanym przypadku zwierzęta nie miały do nich dostępu lub do poideł nie była doprowadzana woda. Warto zaznaczyć, że jagnięta podróżowały przez 30 godzin na dystansie 1700 kilometrów. Wedle informacji podanych na stronie internetowej Euro Group for Animals, odkryto m.in. owcę, której noga utknęła między metalowymi prętami - jednakże ze względu na fakt, że zwierzęta nigdy nie były doglądane podczas transportu przez kierowców, zwierzę mogło podróżować w ten sposób przez bardzo długi czas.

KRIR - projekt zmiany ustawy
04.04.2021 02:00 Apel KRIR ws. uprawnień organizacji ekologicznych. "Projekt ustawy nie jest dobry dla rolników"

Jeszcze 22 marca bieżącego roku Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego oraz Przewodniczącego Senackiej Komisji Zdzisława Pupy w sprawie jednej ze zmian zamieszczonej w projekcie ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, oraz niektórych innych ustaw, które w dniu 16 lutego 2021 roku zostały przejęte przez rząd, a 19 lutego bieżącego roku zostały skierowane do Sejmu. Mowa o artykule 86g, który brzmi: Art. 86g. 1. Organizacji ekologicznej powołującej się na swoje cele statutowe, jeżeli prowadzi ona działalność statutową w zakresie ochrony środowiska lub ochrony przyrody przez minimum 12 miesięcy przed dniem wszczęcia postępowania w sprawie zezwolenia na inwestycję, także w przypadku, gdy nie brała ona udziału w postępowaniu prowadzonym przez organ pierwszej instancji, lub stronie postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach służy prawo do wniesienia odwołania od zezwolenia na inwestycję poprzedzonego decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach wydaną w postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa. W postępowaniu odwoławczym organizacja ekologiczna uczestniczy na prawach strony.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

ulanica ursus ciągnik
04.04.2021 02:00 Ulanica: traktorzysta zjechał z drogi wprost do rzeczki. Tragiczny finał

Jak podaje policja z Rzeszowa, przyczyny wypadku pozostają na obecną chwilę nieznane. Tragedia w UlanicyTragiczne zdarzenie z udziałem ciągnika zostało opisane na stronie internetowej podkarpackiej policji 1 kwietnia 2021 roku około godziny 11:40. Wypadek miał miejsce w Ulanicy położonej w gminie Dynów.Jak podają służby, mieszkaniec jednego z okolicznych powiatów jechał swoim ciągnikiem drogą powiatową. W momencie, gdy kierowca Ursusa znajdował się tuż obok rzeczki Ostrówek, stracił panowanie nad pojazdem, w wyniku czego zjechał wprost do wody. Przed upadkiem do rzeczki nie uchroniły go barierki ochronne - traktor przewrócił się i przygniótł 50-letniego kierowcę. Choć podkarpacka policja nie podaje dalszych szczegółów zdarzenia, to z komunikatu możemy dowiedzieć się, że w wyniku wypadku traktorzysta poniósł śmierć. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Funkcjonariusze policji zabezpieczyli wszelkie ślady, które mogą wyjaśnić przyczynę, dla której kierujący stracił panowanie nad pojazdem. Sprawa jest w toku.

opłacalność gospodarstw rolnych
04.04.2021 02:00 Smutny rekord pobity. Wypłacalność gospodarstw rolnych pod znakiem zapytania

Jak podaje agropolska.pl, w lutym 2021 roku przedsiębiorstw z branży rolnej, które stały się niewypłacalne, było aż osiemnaście. Tak dużej skali problemu w tym sektorze nie odnotowano nigdy wcześniej. Niewypłacalność przedsiębiorstw z branży rolnejNa samym początku warto podkreślić, że niewypłacalność dotyczy nie tylko samych rolników, ale też m.in. dostawców pasz i agrochemii, producentów maszyn, a także firm skupujących produkty z gospodarstw rolnych. Mamy obecnie do czynienia z błędnym kołem - zamknięcie restauracji, hoteli, ograniczone funkcjonowanie szkół i wielu miejsc pracy sprawia, że zapotrzebowanie na żywność uległo zachwianiu. Przez to problemy przeżywają sami rolnicy, a wraz z nimi przedsiębiorcy, którzy dostarczają im środków i narzędzi do pracy w gospodarstwie. Jak podaje Monitor Sądowy i Gospodarczy, od początku 2021 roku niewypłacalność ogłosiło 316 polskich firm. Dla porównania warto dodać, że jest to aż o 75% więcej, niż w analogicznym okresie rok temu. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Rekordy bite są również w liczbie niewypłacalnych przedsiębiorstw związanych z branżą rolną - tylko w lutym przybyło ich osiemnaście. Jak podaje agropolska.pl, jest to skala dotychczas niespotykana.

ryby
04.04.2021 02:00 Zabraknie ryb w morzach i oceanach? Przełowienie jest nadal nierozwiązanym problemem

Wspólna Polityka Rybołówstwa stoi na straży zrównoważonego poławiania ryb, przy jednoczesnym dbaniu o interesy rybaków. Niestety, naukowcy wskazują, że nawet od 2013 roku limity połowowe niektórych gatunków ryb są co roku przekraczane. Przeławianie nadal nierozwiązanym problememJustyna Zajchowska, przedstawicielka kampanii na rzecz zakończenia przełowienia w Europie północno-zachodniej twierdzi, że wiele stad ryb pada ofiarą zachłanności rybaków. Efektem są przetrzebione populacje licznych gatunków ryb. Przykładem ryb, które padły ofiarą nadmiernego poławiania, są dorsze w Morzu Bałtyckim. Obecnie istnieje zakaz jego odławiania ze względu na nierozsądne zachowania rybaków w poprzednich latach. Przekraczali oni bowiem limity połowowe tego gatunku od 2013 roku. Jak podaje Justyna Zajchowska, 38% zbadanych stad ryb w północno-wschodniej części Oceanu Atlantyckiego jest poławianych w nadmierny sposób. Czy zatem założenia Wspólnej Polityki Rybołówstwa nie przynoszą żadnego efektu? Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Przesadą byłoby popadać w skrajny pesymizm - choć dane nie są w pełni zadowalające, to nie należy pomijać faktu, że naciski ze strony unijnych władz przynoszą pewne efekty. W niektórych miejscach przetrzebione stada ryb odbudowały się - przykładem mogą być stada gładzicy w Morzu Północnym. W przypadku czasowych limitów odławiania ryb nie chodzi jednak o utrudnianie życia rybakom lub ich karanie - w późniejszym czasie notują oni znacznie wyższe połowy, a co za tym idzie - wyższe zyski finansowe.

ukraina studnia
04.04.2021 02:00 Ukraina: 5-latka wpadła do 17-metrowej studni. Matka skoczyła za nią

W wyniku upadku pięcioletnia dziewczynka złamała nogę, natomiast jej mama nie doznała żadnych przykrych kontuzji. Ze studni wkrótce wyciągnęli je ratownicy. Ukraina: matka skoczyła za dzieckiem do studniTym razem matka nie skoczyła za dzieckiem w przysłowiowy ogień, a w studnię - do niezwykle niebezpiecznej sytuacji doszło w miejscowości Latyczów w środkowej Ukrainie. Opisywana studnia była nieczynna i - niestety - niezabezpieczona. Do zdarzenia doszło 30 marca 2021 roku (wtorek) o godzinie 17:00 czasu lokalnego. Wedle relacji mamy dziecka, pięciolatka w pewnym momencie wpadła do studni. Kobieta bez wahania skoczyła za córką. Choć zachowanie zrozpaczonej matki można w pełni zrozumieć, to warto podkreślić, iż nie było ono najlepszym możliwym wyjściem - podczas upadku mogła ona bowiem uszkodzić znajdujące się na dnie studni dziecko. W podobnych sytuacjach najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zawiadomienie służb. Na szczęście w nieużytkowanej studni nie było wody, toteż ani pięciolatka, ani jej mama nie były narażone na podtopienie. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]

Waldemar B. - sąd
03.04.2021 02:00 Waldemar B. z zarzutem znęcania się nad psem. Były senator PiS nie trafi do aresztu

Przypomnijmy, w miniony czwartek były senator Prawa i Sprawiedliwości został zatrzymany przez policję po tym, jak wpłynęło skandaliczne nagranie. Na początku nagrania, które zarejestrował kierowca samochodu, jadącego za politykiem, widać, jak zwierze, przywiązane sznurkiem początkowo jeszcze biegnie za autem, a później już nie nadąża, po czym przewraca się i dalej jest wleczone za samochodem. Na terenie posesji odnalezione zostały także zwłoki psa. Waldemar B. następnego dnia usłyszał zarzut "znęcania się nad psem ze szczególnym okrucieństwem w ten sposób, że przywiązał zwierzę do haka holowniczego samochodu, ruszył i zwiększając prędkość, tak że pies nie nadążył, przewrócił się i był ciągnięty". Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-5]

Jaja - Polska
03.04.2021 02:00 Nie tylko na Wielkanoc. Krajowy rynek jaj

Jak wynika z danych przedstawionych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Polska w 2019 roku znalazła się na szóstym miejscu wśród producentów jaj kurzych na rynku Unii Europejskiej. Polskę wyprzedziła Wielka Brytania (13,6 mld sztuk), Francja (13,1 mld sztuk), Hiszpania (12,9 mld sztuk), Włochy (12,8 mld sztuk) i Niemcy (12,5 mld sztuk). Co więcej, w Polsce wciąż rośnie produkcja jaj kurzych. Zgodnie z danymi GUS w Polsce wyprodukowano: 2017 - 11,0 mld sztuk,2018 - 11,8 mld sztuk, 2019 - 12,1 mld sztuk.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-5]- Najwięcej ferm kur nieśnych zlokalizowanych jest na terenie województwa wielkopolskiego i mazowieckiego. Podaż jaj konsumpcyjnych z tych dwóch regionów odpowiada za blisko 60% całej produkcji krajowej - informuje KOWR. W 2019 roku regionalizacja produkcji jaj konsumpcyjnych wyniosła odpowiednio:woj. wielkopolskie - 4,79 mld sztuk woj. mazowieckie - 1,25 mld sztukwoj. łódzkie - 0,57 mld sztukwoj. małopolskie - 0,54 mld sztukwoj. dolnośląskie - 0,49 mld sztuk woj. lubelskie 0,36 mld sztukwoj. podkarpackie - 0,32 mld sztukwoj. kujawsko-pomorskie - 0,32 mld sztukwoj. lubuskie - 0,26 mld sztukwoj. śląskie 0,26 mld sztukwoj. podlaskie 0,25 mld sztukwoj. świętokrzyskie -0,23 mld sztukwoj.pomorskie - 0,23woj. zachodnio-pomorskie - 0,18 mld sztukwoj. warmińsko-mazurskie - 0,14woj. opolskie - 0,11 mld sztukZgodnie z danymi Ministerstwa Finansów w 2020 r. przychody ze sprzedaży jaj wyniosły w Polsce 203 mln euro (w 2019 było 226 mln euro), z czego 93% przyniosła sprzedaż na rynku europejskim. - Największe wpływy krajowi przedsiębiorcy uzyskali z eksportu jaj na rynek Niderlandów (54 mln EUR), Republiki Federalnej Niemiec (39 mln EUR) oraz Węgier (19 mln EUR) i Włoch (15 mln EUR) - informuje KOWR. Jak wskazuje KOWR, w ubiegłym roku skala importu jaj do Polski była niewielka. W 2020 roku zaimportowano do Polski jaja o łącznej wartości 7 mln euro.

Francja - protest rolników
03.04.2021 02:00 Francuscy rolnicy wyszli na ulice. "Chcemy autonomii żywnościowej"

Piątkowe protesty odbyły się w 12 departamentach Francji. Jak informował media prezes federacji związków rolniczych FRSEA Damien Greffin, ruch 5 tysięcy rolników został zmobilizowany "od części Normandii do części Szampanii-Ardenów, przez Ile-de-France i Hauts-de-France".

Odkrycie - rolnik
03.04.2021 02:00 Spektakularne odkrycie na polu. Rolnik odnalazł cmentarzysko sprzed 4000 lat

- Okazało się, że są to fragmenty całego pochówku znajdującego się bardzo płytko (ok. 30 cm) poniżej poziomu terenu. Tak płytkie usytuowanie mogiły wiąże się z postępującą erozją stoku, która powoduje odsłanianie znajdujących się pierwotnie dużo głębiej pochówków - poinformował Romuald Turakiewicz na stronie Muzeum w Raciborzu. Razem z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Katowicach podjęta została decyzja o eksploracji odkrytego grobu. Podczas prac udało się odkryć dwa kolejne pochówki, co oznaczało, że na miejscu odnaleziono stare cmentarzysko. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-5]- Po przeprowadzeniu przez przedstawiciela naszego Urzędu oględzin miejsca odkrycia kości ludzkich, ustalono w porozumieniu z właścicielem pola oraz archeologami konieczność przeprowadzenia badań ratowniczych odkrytego grobu w celu zabezpieczenia znaleziska, oraz wykonanie dokumentacji. W trakcie lustracji powierzchniowej otoczenia grobu odnaleziono liczne fragmenty ceramiki pradziejowej, a także fragment kamiennej siekierki - dodaje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Pożar - podpalacz
03.04.2021 02:00 Po podłożeniu ognia obserwował akcję służb. Pech chciał, że uciekając, spotkał policjanta

Na posesji przy ulicy Fabrycznej w Gorzowie Wielkopolskim w środę 24 marca i w niedzielę 28 marca bieżącego roku doszło do podpaleń. Jak przekazał podkomisarz Grzegorz Jaroszewicz z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, ogień pojawił się na posesji, gdzie trzymano niezbędne do prowadzenia gospodarstwa przedmioty, sprzęt rolniczy, środki do produkcji roślin oraz opony. Od początku funkcjonariusze wiedzieli, że doszło do celowego podpalenia, a sprawa została przekazana kryminalnym.

Ciągnik - przejazd kolejowy
03.04.2021 02:00 Lubelskie: Wypadek na przejeździe kolejowym. Ciągnik rolniczy zderzył się z pociągiem

W piątek, 2 marca bieżącego roku przed godziną 8:00 do dyżurnego komendy wpłynęło zgłoszenie o wypadku w Rejowcu Fabrycznym, w województwie lubelskim. Do zdarzenia doszło na niestrzeżonym przejeździe kolejowym.Jak wynika ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy z Komendy Miejska Policji w Chełmie, pociąg osobowy uderzył w ciągnik rolniczy, który znajdował się na torowisku, gdy przejeżdżał pociąg. Pociągiem osobowym relacji Chełm-Lublin podróżowało kilkanaście osób. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-5]

Pogoda - prognoza na święta
03.04.2021 02:00 Pogoda na Wielkanoc. Prognoza IMGW na weekend

Jak przekazują synoptycy IMGW, w sobotę przeważać będzie zmieniająca się pogoda. Pojawi się duże zachmurzenie, opady deszczu i deszczu ze śniegiem. W rejonach podgórskich Karpat spodziewać się można opadów śniegu do 5 cm, natomiast w górach do 10 cm. Temperatura wynosić będzie od 4°C na północy do 9°C na południowym wschodzie. Napływ arktycznego powietrza przyniesie wiatr, który sprawi, że odczuwalna temperatura będzie niższa. Sobota będzie najchłodniejszym dniem w czasie świąt. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-5]W nocy z soboty na niedzielę w niemalże całym kraju prognozowany jest mróz, do - 4°C na północy i kotlinach Sudeckich, a w pozostałych regionach -2; -1°C. Fot. IMGW

Ceny - Lidl vs. Bronisze
02.04.2021 02:00 Tak właśnie się kroi polskich rolników. W Lidlu ziemniaki za 4,66 zł/kg, na Broniszach 0,47 zł/kg

Zgodnie z notowaniami cen na Broniszach można dziś było dostać 14 odmian polskich jabłek, a ich ceny wahały się od: Golden Delicius od 1,33 zł/kg do 2,75 zł/kgSzampion od 1,00 zł/kg do 2,33 zł/kgGala od 1,33 zł/kg do 2,50 zł/kgLigol od 1,33 zł do 2,33 zł/kgCortland od 3,66 zł/kg do 4,50 zł/kg.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-5]Dla porównania ceny z Lidla:Red Delicous 3,99/kgGolden Delicious 3,99/kgSzampion 3,49/kgGala 3,99/kgGrójeckie 4,99/kgWarto zaznaczyć, że przy wszystkich oferowanych jabłkach obok ceny widniało oznaczenie "Produkt Polski".

Bielmlek - Podlaska Izba Rolnicza
02.04.2021 02:00 Izba rolnicza wyciąga rękę do dostawców Bielmleku. Rolnicy mogą uzyskać pomoc prawną

Przypomnijmy, 8 marca bieżącego roku w Sądzie Rejonowym w Białymstoku ogłoszono upadłość Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek w Bielsku Podlaskim. W związku z ogłoszoną upadłością Podlaska Izba Rolnicza zaoferowała pomoc w wypełnianiu wniosku o wierzytelność wobec upadłej Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek. Jak wynika z informacji przekazanych przez PIR, rolnicy od 1 kwietnia mogą ubiegać się o pomoc w Biurze Powiatowym Podlaskiej Izby Rolniczej w Bielsku Podlaskim, która znajduje się w Bielsku Podlaskim przy ul. Białowieska 107. Dzwoniąc pod numer 607 327 607, rolnicy mogą uzgodnić termin porady. Jednak, jak podkreśla Podlaska Izba Rolnicza, zgłoszenie wierzytelności syndykowi musi nastąpić w terminie do 30 dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. W tym przypadku jest to termin 18 kwietnia 2021 roku (niedziela). Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-5]

Wielkanoc - życzenia
02.04.2021 02:00 Życzenia redakcji Rolnik Info z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego

- Święta Wielkanocne to szczególny czas w roku. Niestety tegoroczna Wielkanoc przypomina tą z zeszłego roku. Mija kolejny miesiąc, w którym mierzymy się z pandemią koronawirusa. Kontakt z bliskimi jest utrudniony, gospodarka naszego kraju znalazła się w trudnej sytuacji. W tak trudnym okresie dla nas wszystkich chciałbym złożyć najserdeczniejsze życzenia adresowane do polskich rolników, czytelników naszego portalu. Przede wszystkim życzę wam i waszym rodzinom zdrowia. Dbajcie o siebie i swoich bliskich. Sytuacja jest naprawdę trudna, ale wierzę, że nie zabraknie wam wewnętrznej siły, by przejść ją w pełnym zdrowiu zarówno fizycznym jak i psychicznym. Ciężko jest mi życzyć rodzinnej atmosfery w sytuacji, gdy wiele osób walczy w szpitalach, znajduje się na kwarantannie lub podjęło trudną decyzję o samoizolacji w swoich domach. Pamiętajcie o tym, że gdy nie ma takiej możliwości nawet tak mały gest jak telefon, krótki SMS czy kartka z życzeniami wywoła uśmiech u córki, syna, mamy, taty, czy babci i dziadka. Pozwoli to nam na przetrwanie tego niewdzięcznego czasu. Wszystkim rolnikom życzę obfitych plonów w 2021 roku, pogody, która nie popsuje pracy, hartu ducha i nieustępliwości. Jestem przekonany, że czekają nas „lepsze dni”. Życzę wam wewnętrznej siły, która pchnie was do realizacji celów, jakie obraliście na najbliższy czas, pogody ducha. Niech wasze stoły zapełnią się przysmakami, które wydała na świat ziemia, a uśmiech zagości na twarzach domowników. Wszystkiego dobrego! - życzy Albert Długoszewski, redaktor naczelny Rolnik Info. undefined

GUS - wstępne dane Spisu Rolnego
02.04.2021 02:00 Gospodarstw rolnych w Polsce coraz mniej. Statystyka jest nieubłagana

- Obserwowany spadek liczby gospodarstw rolnych, przy nieznacznym spadku powierzchni użytków rolnych, znalazł swoje odzwierciedlenie we wzroście średniej powierzchni użytków rolnych (UR) przypadającej na 1 gospodarstwo rolne o ok. 13%, tj. z 9,8 ha w 2010 r. do 11,1 haw 2020 r. - można przeczytać w opracowaniu wstępnych danych. Jak wynika ze wstępnych wyników Powszechnego Spisu Rolnego, w polskim rolnictwie zachodzą dynamiczne zmiany. Jak wskazuje GUS, widać coraz większą i silniejszą specjalizację gospodarstw. Chociaż maleje liczba gospodarstw, utrzymuje się powierzchnia użytków rolnych w kraju. - Należy podkreślić, że struktura polskich gospodarstw rolnych jest ciągle rozdrobniona, występuje bardzo znaczący odsetek gospodarstw małych, które nie produkują na rynek. Można jednak zauważyć, że duże i wyspecjalizowane jednostki dominują w wielu kategoriach produkcji rolnej (np. w produkcji zwierzęcej) - pojawiło się w podsumowaniu wstępnych danych GUS. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-5]

Ciągnik - traktorzysta
02.04.2021 02:00 Małopolska: Tragiczny wypadek. Zginął 48-latek przygnieciony przez ciągnik

Jak poinformowali strażacy po przyjeździe na miejsce zdarzenia, pod ciągnikiem rolniczym znajdował się przygnieciony mężczyzna. Zgodnie z informacjami, które pojawiły się na facebookowej stronie Ochotniczej Straży Pożarnej w Łukowicy, obrażenia poniesione przez mężczyznę były na tyle rozległe, że po przybyciu miejsce wypadku, nie udało się uratować życia traktorzysty. Na miejscu wypadku pojawiły się zastępy straży z OSP Łukowica, OSP Jastrzębie oraz PSP Limanowa, oraz policja i pogotowie ratunkowe. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]

Krajowa Rada Izb Rolniczych - KFO
02.04.2021 02:00 Więcej pieniędzy dla rolnictwa i obszarów wiejskich. KRIR apeluje ws. Krajowego Planu Odbudowy

- Analizując przedstawiony budżet, samorząd rolniczy wnioskuje o zwiększenie z deklarowanych 20% środków KPO zaplanowanych na rolnictwo i obszary wiejskie do minimum 40%. KPO nie będzie rzeczywistym planem przebudowy gospodarki, jeżeli nie uwzględni mieszkańców terenów wiejskich i rolnictwa - apeluje zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych. Jak wskazano w piśmie, obecnie tereny wiejskie zamieszkiwane są przez 15 milionów osób, czyli 40% wszystkich Polaków. Jak uważa zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, z Krajowego Funduszu Odbudowy powinno zostać przekazane 40% na wsparcie obszarów wiejskich. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]

Ptasia grypa - 29-31 marzec
02.04.2021 02:00 Stwierdzono 10 ognisk ptasiej grypy. Ponad 180 000 sztuk drobiu do wybicia

Na podstawie badań przeprowadzonych w dniach 29-31 marca, Główny Lekarz Weterynarii powiadomił o potwierdzeniu kolejnych 10 ognisk ptasiej grypy w Polsce u drobiu. Kolejne ogniska zostały potwierdzone w: województwie mazowieckim (4), województwie wielkopolskim (4), województwie śląskim (1), województwie małopolskim (1).Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]

Policja - wypadek
02.04.2021 02:00 Ciągnik nagle zjechał do rowu, po czym przygniótł pasażera. Nietrzeźwy kierowca stanie przed sądem

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim (woj. podlaskie) w miniony poniedziałek 29 marca tuż po godzinie 15 otrzymali zgłoszenie o zdarzeniu, do którego doszło w gminie Orla. Służby, które pojawiły się na miejscu zdarzenia, zdołały ustalić, że dwóch mężczyzn podróżowało razem ciągnikiem, gdy nagle maszyna rolnicza zjechała do rowu, przygniatając jednego z nich.

króliki
01.04.2021 02:00 Gmina Iława: mężczyzna wrzucił żywe króliki do pieca. Był zły na pasierba

Jak się okazało, mężczyzna posunął się do tak okrutnego czynu, ponieważ był zły na pasierba. By zrobić mu na złość, spalił należące do niego króliki. Okrutny czyn nietrzeźwego mężczyznyO karygodnym wydarzeniu poinformowała na swojej stronie internetowej Komenda Powiatowa Policji w Iławie 30 marca 2021 roku. Jak wynika z komunikatu służb, w jednym z domostw położonych na terenie gminy Iława, nietrzeźwy mężczyzna wszczął awanturę. Chłopak, który zadzwonił na policję, zgłosił, że jego ojczym goni go z siekierą i grozi mu. Doszło również do tego, że mężczyzna - rozzłoszczony na swojego pasierba - pochwycił dwa z jego królików i wrzucił je do palącego się pieca. 36-letni agresor został zatrzymany przez policję i osadzony w areszcie. Przyznał się do zarzucanych mu czynów, tj. zabicia zwierząt ze szczególnym okrucieństwem. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Przewinienie tego typu kategorii podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Sprawa jest w toku.

pogoda
01.04.2021 02:00 Nadchodzi zmiana aury. Prognoza pogody na Wielkanoc

W nocy nie zabraknie przymrozków, a w dzień - wiatru i chmur. Pogoda na WielkanocRolnicy są już obecni na polach, gdzie aktywnie działają od samego rana. W ostatnich dniach praca w wielu miejscach w Polsce przebiegała w bardzo przyjemnej atmosferze za sprawą ciepłego powietrza polarnego morskiego z południa Europy.Od piątku do niedzieli (2.04 - 4.04) Polska będzie znajdować się między dwoma frontami atmosferycznymi: wyżem znad Atlantyku i rosyjskim niżem. Z tego powodu na Wielkanoc nie opuszczą nas niskie - jak na kwiecień - temperatury. Jak podaje portal warzywa.pl, od początku kwietnia rolnicy będą musieli liczyć się z przymrozkami. Co więcej, niskie temperatury w nocy utrzymają się do końca weekendu - w całej Polsce temperatura będzie oscylować od -4 do zera stopni Celsjusza. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]W dzień będziemy mogli natomiast liczyć na nieco wyższe wartości na termometrach - od 4 do 12 kresek powyżej zera.

mrirw
01.04.2021 02:00 Spółdzielnie energetyczne na wsiach? MRiRW rusza z nowym projektem

We wtorek 30 marca odbyło się spotkanie Komitetu Sterującego, podczas którego ustalono poszczególne etapy działań, które mają być podjęte do końca bieżącego roku. Projekt spółdzielni energetycznych w PolsceCieszyć się mogą zwłaszcza mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego i podlaskiego - to w ich regionach powstaną pierwsze pilotażowe spółdzielnie energetyczne. Będą one ulokowane w sześciu gminach. Projekt Renaldo przewiduje udzielanie porad i wsparcia ze strony ekspertów w taki sposób, by mogły powstać pierwsze spółdzielnie energetyczne. Jakie będą zalety takiego rozwiązania? Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśla, że dzięki spółdzielniom energetycznym regiony uzyskają całkowitą swobodę w kwestii decydowania o rodzajach instalacji i jej lokalizacji. Co więcej, spółdzielcy będą samodzielnie decydowali o sposobach wzajemnych rozliczeń. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Politycy mają nadzieję, że nowy pomysł MRiRW przyniesie korzyści zwłaszcza mieszkańcom wsi. Jak podaje ministerstwo, projekt ma być realizowany w ciągu najbliższych 2,5 lat.

andrzej rolnicy podlasie
01.04.2021 02:00 Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" pochwalił się maszyną. "Jak wam się podoba?"

Andrzej Onopiuk napisał w komentarzu do fotografii: - Jak wam się podoba mój ursus po remoncie [pis. oryg.]Wielu fanów stwierdziło jednak, że musi być to żart na Prima Aprilis.Ciągnik "pierwyj sort"Fotografia, która pojawiła się na facebookowym profilu Gienka i Andrzeja Onopiuków jest nieco tajemnicza - pierwsze, co rzuca się w oczy to fakt, że młodszy z rolników znajduje się w pomieszczeniu z traktorami, które nie wygląda na garaż w gospodarstwie. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:[EMBED-5]Na pierwszym planie widzimy Andrzeja stojącego obok ciągnika w stylu retro - maszyna jest odrestaurowana i prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Nie byłoby przesadą zacytować słowa Gienka, mówiąc, iż jest to ciągnik pierwyj sort. W tle zauważyć można inny, dużo bardziej masywny i nowoczesny traktor. Czyżby Andrzej odwiedził sklep z maszynami rolniczymi? A może wyremontowany ciągnik rzeczywiście należy do Andrzeja? Jednoznacznej odpowiedzi ze strony rolników z Podlasia na razie brak.

wypadek
01.04.2021 02:00 12-latek włożył ręce do pracującego siewnika. Na miejsce przyleciał śmigłowiec LPR

Dziecko zostało przetransportowane do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wypadek podczas prac polowychSezon na intensywną pracę na polach właśnie się rozpoczął, a wraz z nim - coraz częściej pojawiające się informacje na temat wypadków rolniczych.W pracach polowych uczestniczą jednak nie tylko dorośli, ale często też młodsi członkowie rodzin. Nic więc dziwnego, że również dzieci i młodzież są niekiedy narażone na dramatyczne skutki wypadków w rolnictwie. 31 marca 2021 roku opolska policja przekazała w komunikacie na swojej stronie internetowej, że w jednym z gospodarstw na terenie gminy Gogolin doszło do wypadku - 12-letni chłopiec włożył ręce do pracującego siewnika. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Dziecko pomagało ojcu, informując go, kiedy w maszynie kończy się ziarno. W tym celu 12-latek stanął na podeście siewnika. W pewnym momencie, pomimo tego, że maszyna nadal pracowała, chłopiec włożył ręce do zbiornika zasypowego. Policja nie podaje szczegółów wypadku - ponado jedynie ogólną informację o tym, że 12-letni chłopiec doznał obrażeń rąk. Wymagana była interwencja służb medycznych - w tym celu na miejsce sprowadzono śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Greta Thunberg
01.04.2021 02:00 Greta Thunberg na temat rolnictwa i WPR. Konkretne wezwanie do Komisji Europejskiej

Jak wskazała proekologiczna aktywistka, nowa Wspólna Polityka Rolna jest niezgodna z założeniami paryskiego porozumienia klimatycznego. Greta Thunberg apeluje o zmianę nowej WPRMłoda Skandynawka, która w tym roku skończyła osiemnaście lat, stała się twarzą międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony klimatu. Greta Thunberg w swoich przemówieniach wielokrotnie zwracała się do światowych liderów i polityków, wskazując, że zły stan klimatu na świecie wymaga zdecydowanych i natychmiastowych decyzji.Choć młoda aktywistka ma równie wielu fanów, co i krytyków, to nie można zaprzeczyć temu, że jej słowa są cytowane przez media na całym świecie. Po raz kolejny głośno o Grecie Thunberg zrobiło się po ostatnim spotkaniu z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem, które odbyło się 30 marca 2021 roku. Przedmiotem rozmów online były sprawy klimatu w horyzoncie założeń nowej Wspólnej Polityki Rolnej (ang. Common Agricultural Policy). Na spotkaniu była obecna nie tylko Thunberg, ale też inne aktywistki: Luisa Neubauer, Anuna De Wever oraz Adélaïde Charlier. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Greta Thunberg stwierdziła, że założenia nowej WPR bezczeszczą paryskie porozumienie klimatyczne. Jak twierdzą aktywistki, Komisja Europejska mogłaby porzucić aktualne założenia WPR, jeśli Frans Timmermans wyraziłby na ich temat dezaprobatę. Sam wiceprzewodniczący KE po spotkaniu napisał na Twitterze, że Komisja Europejska chce, by WPR spełniała cele europejskiego Zielonego Ładu. Dodał, że choć nie jest to łatwe, jest cały czas możliwe.

szparagi niemcy
01.04.2021 02:00 Nie tylko Polacy do zbioru szparagów w Niemczech. 86 tys. chętnych z Gruzji

Jak podają niemieckie służby, na pola niemieckich rolników przyjedzie 5000 pracowników z Gruzji. Sezon rusza już od 1 kwietnia. Gruzini przyjeżdżają na zbiory szparagów w NiemczechBardzo często to właśnie Polacy z chęcią wyjeżdżali (i nadal wyjeżdżają) za naszą zachodnią granicę, by na początku wiosny zarobić dodatkowe pieniądze przy zbiorze szparagów. Od wielu lat jest to zajęcie popularne zarówno wśród osób chcących podreperować domowy budżet, jak i młodych ludzi - uczniów i studentów. 2020 rok otworzył kompletnie nowy rozdział w historii prac sezonowych. Rolnicy - nie tylko w Niemczech, ale także w Polsce - mieli niemałe problemy ze znalezieniem pracowników do zbioru owoców i warzyw. Wskutek obostrzeń epidemiologicznych wzrosły koszty utrzymania pracowników, m.in. dotyczące zapewnienia odpowiednich warunków mieszkaniowych, a nierzadko i testów na obecność wirusa COVID-19. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Ze względu na rosnącą niepewność na rynku prac sezonowych, niemieccy rolnicy otworzyli się na pracowników z kolejnego kraju - Gruzji.

ferma krów
01.04.2021 02:00 Sadków: mieszkańcy wsi protestują przeciwko powstaniu fermy na 1000 krów

Mieszkańcy okolicy nie zgadzają się na to, by ferma powstała zaledwie sto metrów od najbliższych zabudowań mieszkalnych. Oburza ich również plan intensywnego eksploatowania zwierząt. Ferma w SadkowieSadków jest niewielką wsią położoną w gminie Kąty Wrocławskie na terenie województwa dolnośląskiego. Od niedawna atmosfera w sąsiedztwie nie należy do najlepszych. Powód? Mieszkańcy nie zgadzają się, by w sąsiedztwie postała ferma na tysiąc krów. Z kolei inwestor podkreśla, że w gospodarstwie ma być utrzymywanych 480 krów, a także 480 jałówek i cieląt. Trudno jednak powiedzieć, by informacja ta w jakikolwiek sposób pocieszała mieszkańców Sadkowa. Protestujący nagłaśniają sprawę - o planach inwestycji powiadomili media, manifestują również swoje niezadowolenie plakatami i transparentami. Poza argumentem dotyczącym uciążliwości życia w bliskim sąsiedztwie fermy przemysłowej dodatkową - i to równie ważną - kwestią jest dobrostan zwierząt. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Mieszkańcy przekazują, iż na fermach przemysłowych krowy dają codziennie aż 40 litrów mleka. Dla porównania średnia ilość mleka w domowych gospodarstwach to 4 litry. Kolejnym problemem jest lokalizacja fermy - ma być ona zbudowana około 100 metrów od domów i 80 metrów od ujęcia wód gruntowych. Urząd Kątów Wrocławskich zapowiada konsultacje społeczne oraz spotkania z inwestorem w sprawie budowy przedsiębiorstwa.